Nederland en de Oorlog. N<\ 17109 Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Gfficieele Kennisgevingen. UIT ONS LAND. KLEINE ADVERTENTSEN. Zaterdag -4- 13e«eiMfc>ei®. i>ea°tle Blad, A°. 1915. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Kleine advertentiën '•van 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasseeren wordt ƒ0.05 berekend, Bewijsnummer 5 Oenta. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. J f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. I J B 0.10. Pranco per post2 1.65. Verkiezing: Gemeenteraad. Do Burgemeester der gemeente Leiden, Gelet op art. 55, laatste lid der Kieswet; Brengt ter kennis van de kiesgerechtigden, fiat de STEMMING ter benoeming van EEN MD VAN DEN GEMEENTERAAD van Lei- i n in het lo kiesdistrict en EEN lid van then Raad, in het 3e kiesdistrict, zal plaats .rebben op WOENSDAG, DEN loen DE CEMBER 1915, van des voormiddags ACHT bot dos namiddags VIJF uren. Do lasten fier Candida ton in de beide ïd^sdistricten, bevatten in alpha be tische volg orde de volgende namen, als: Voor het le kiesdistrict: J. R. J. BAART. J. A. N. KNUTTEL. E. VAN ROMBURGH. Voor het 3e kiesdistrict: J. R. J. BAART. J. A. N. KNUTTEL. J. P. MULDER. De HERSTEMMING, zoo die ncodig mocht blijken, zal plaats hebben op WOENSDAG, 22 DECEMBER a.& Art. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt: „Hjj, die opzettelijk zich voor "een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar." Dc Burgemeester voornoem^ N. C DE GUSELAAR. Leiden, den 4den December 1915. Verkiezing Gemeenteraad. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gelet op are. 53, 2e lid der Kieswet en Op art. 10, 5e lid der Gemeentewet; Brengt ter algemeene kennis, dat de op gaven van de namen der candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad, in het le en 3e kiesdistrict van de jjemeente Leiden, op den 3en December 1910 bjj hem ingeleverd, en de candidatenljjsten met de processen-verbaal op de secretarie dezer ge- n eente voor een ieder ter inzage zijn neder- gelegfl, m afschrift zjjn aangep'akt op de pers van het Raadhuis, en dat die opgaven ea candidatenlijsten met processen-verbaal, raede in afschrift, tegen bela.ing der kos ten, verkrijgbaar zijn gestold. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 4 December 1915. LEIDEN, 4 DEGEMBER. Gisternanriddag reden op de Haarlem merstraat twee voertuigen, een tilbury en een handwagen van de Telefoon-Maatschap pij, zóó krachtig tegen elkaar, dat zij beide onivielqn. Het paard voor de tilbury werd bestuurd door den landbouwer B. V., uit Ter-Aarterwijl de handwagen werd voort bewogen door I. B. De landbouwer kwam met zijn hoofd togen de steenen terecht. Toen hij opgestaan was, zagen de omstan ders een grooteri buil op 's mans hoofd. De tilbury was beschadigd, de boomen er van waren gebroken. De handwagen was licht beschadigd en veel van de bcdrijfsbe- noodJ^gdheden, wolke er mee vervoerd wer den, kwam er ook niet goed af. Ooggetuigen verklaarden, dat de tilbury hard had gereden en ook, dat de landbou wer niot brandschoon was, waarmede zij willen to kennen geven, dat de man, hoewel niet beschonken, toch een paar borrels op- bad. Het is te hopen, dat. V. langer dan die buil zicb op zijn hoofd zal bevinden, er voor waken zal méér te drinken dan goed voor hem is Belanghebbenden worden er aan her innerd, dat, met 1 Januari a.s. alle maten en gewichten moeten voorzien zijn van de letter V als goedkeuringsmerk. Yoor herijk bestaat hier nog gelegenheid aan liet ijkkantoor aan do Lammermarkt, 's Yrjjdags- en 's Zaterdagsmorgens. Maten en gewichten, met het afkeuringa- tnork. een driehoek, afgestempeld, moet men onmiddellijk buiten gebruik stellen en ver wijderen. Do mededecling van B. on W„ dat- de leerlingen der Meisjesschool 2d,e klasse na do Kerstvakantie weder op de gewone school uren onderwijs zullen ontvangen, en deze meisjes, zelfs de kleinste, niet langer meer eerst te half zes van de Pelikaanstraat naar huis behoeven te gaan, is net op tijd geko men. Reeds toch hadden verschillende ouders 'n adresbeweging voor deze zaak op touw g-e- 2ct._ Adressen zouden and .rs heden ter tee- ke-niüé zjjn golegd in 'verschillende sigaren- takels. Dit lean nu achterwege blijven. Maatschappij der Ned. Letterkunde. In de gisteravond in het Nutsgebouw on der voorzitterschap van prof. dr. J. Verdam gehouden maandelijksche vergadering van de Maatschappij der Ned. Letterkunde, hield prof. dr. L. Knappert, hoogleeraar alhier, een voordracht over het „Oude Leidsche notarieel Archief'. Spr. ving aan met 'een korte herinnering aan de bemoeiingen van Karei Y tot rege ling van het notarisambt, waarna hjj de beteekenis der notarieele protocollen voor onze geschiedenis deed uitkomen. Behalve testamenten, huwelijksche voorwaarden, boe delbeschrijvingen, inventarissen, procuraties, enz., bevatten zij ook tal van akten, waarin een of andere gebeurtenis of handeling is vastgelegd en waarvan de bekendheid later in rechten bljjken moest Het oude archief der Leidsche notarissen berust sinds 1909 in het Archiefgebouw. Het Rgk stond het in bruikleen af op dezelfde wijze als de oude rechterlijke archieven. Het bevat 2760 deeien, die 330 strekkende Meter beslaan en beginnen bij 1564 met een akte van notaris Storm en eindigend bij 1810, waar de akten van notaris Delfos de Rjjksverzar meling afsluiten. De tegenwoordige adjunct- archivaris, W. J. J. C. Bjjleveld, heeft haar geheel geïnventariseerd. Wjjlen de heer Ch. M. Dozy had reeds vroeger tal van aantee- keningen uit deze protocollen gemaakt. Spr. toonde nu verder aan, hoe het gansche maat schappelijke en huiselijke leven van Leiden zich in de akten afspiegelt: Stadspolitiek en kerkelijk streven, nering ea ambacht, zeden en gewoonten, natuurlijk ook de lot gevallen der Hoogeschool en van haar in stellingen en het leven harer hoogleeraren en studenten. De Leidsche burgerij verschijnt hier in haar gcheele dageljjksch bedrijf, onze geneo- lcgische kennis van Leidsche families wordt door de akten zeer verrijkt, terwijl wij ook voor woorden en uitdrukkingen er over vloedig uit kunnen putten. Na deze inleiding gaf spr. de geschie denis van den Leidschen student Cornell's Cre- sar (1678 en volgende jaren), een klein zoon van den gelyknamigen landvoogd van Formosa. Het leven der academla van de zen jongen Indischman kan uib de rekenin gen van zijn voogd, als notarieele akte ver leden worden beschreven. Ten plotte stelde spr. uit een merkwaar dige akte een verklaring voor van het rijmpje: Klikspaan Armeniaan. Prof. Verdam dankbe den spr. voor zjjn onderhoudende voordracht. De Grond van ons Geloof. Op uitnoodiging van de Strudentenver- ocniging voor Ethische on Godsdienstige vraagstukken liield dir. G. J. Heeidng, Rem. predikaat te Arnhem, in het Kl-edn-Audi torium der Academie gisteravond een le ring over: „De Grond van ons Geloof". Als grond van ons geloof noemde epf. plichtsbesef en behoefte aan vereening. Het gezag van heb zedelijk gebod is boven mensohelijk en boven maatschappelijk Het wijst den mensoh op God. Gelukkig is de mensch, die als een Ziener achter dat gebod en achter rijn leven riet staan den Gebieder en Bevrijder en rich gecLroo: gen gevoelt dezen te vereeren. Religie leeft niet bij de genade van we tenschap of van moraal. Zij leeft haar eigen Keven, uit eigen bracht. Daarom woont de behoefte aan vereering in ieder mensoh, wiens ziel nog vleugels heeft. Deze behoefte aan voreering moet zelve een die pen gTond vinden in zelfbennis eai in af keer van eigen laagheid. Wie rijn onvol maaktheid niet scherp riet, riet oolk niet scherp het volmaakte en zijn behoefte aan vereering zal zwak blijven, afhankelijk van stemmingen. Maar wie eemnaai de zonde, eigen zonde, heeft gevoeld, als de alles ontluisterende macht, voor hem wordt God meer dan de Volheerlijke en Yo-lsehoone voor hem wordt God allereerst de Heilige on in Diens Heiligheid de grootste Schoon heid. Aan hem wordt de behoefte aan ver- eering gedragen door de behoefte aan ver lossing. Wie het „De Profunclis" niet kent, aldus eindigde spr. kent ook niet het „Te Deum laudamus'van hem, <fie vereert-, neen, dankend aanjjddt zijn Yerloeser. De rede van den spreker werd met aan dacht gevolgd. leiding en onder directie van den heer Fel. Driessen, een meerstemmig „Magnificat". Door den militair Castelein, werd in het „Vredeslied" een bariton-solo gezongen, dio veel lof verdient. Als feestredenaar trad weder op pater Borromaeus de Greeve, 0. f. M., met het onderwerp: „Vrees en moed". Het was een schoone en zeer toepasselijke rede, die on der diepe stilte werd aangehoord. Het Lof sloot inet een plechtig „Te Deum". Aan het einde der oefening werd het koor gedirigeerd door den heer GrjbeLs. Toen werd uitgevoerd het „Aan U, o' Koning der Eeuwen". Een machtigen indruk maakte het, toen de volle orgelbegeleiding, aangevuld door de muziek van het bataljonsmuziekge- zelschap, en de honderden krachtige man nenstemmen door het kerkgebouw klonken. By de zegening, werd weer militaire eer bewezen en ook de roffel geslagen, waar mede de plechtigheid ten einde was. Evenals des morgens, waren ook nu an dermaal militaire autoriteiten aanwezig. Door den organist werden na het Lof nog een koor uit „De Schepping" gegeven, be- yrerkt voor groot orgel, en den „Marsch Triomfale", van Gallaerts. Plechtige Sluiting der Geestelijke Oefeningen voor Militairen. Reeds lang vóór den aanvang der ker- kelyke plechtigheid op 'gisteravond, hadden belangstellenden het kerkgebouw aan de Har- tebrug gevuld; zoowel tribunes, koor als portalen, stonden stampvol. Het plechtig Lof werd opgedragen door den zeereerw. pater Gadot, pastoor der pa rochie. Hij was omgeven door een schaar van geestelijken. Bjry de uitstelling bij den aanvang van het Lef, werden weder signalen geblazen en mi- j litairo eerbewijzen gegeven. Vóór den aanvang gaf de zich hier vooral I den meester tooncnae organist der kerk, 'de heer Com. A. Bonten, „Toccata" van Liszt. Het koor zong onder uitstekende bege ,,Mon Sordent in Undis". De leden en oudleden van het Studenten gezelschap „Non Sordent in Undis" hebben het eeuwfeest der Voreeniging gisteren op echt Zeouwsche, d.i. gulronde, wijze ge vierd, zooals reeds uit ons verslag in het nummer van gisteren is gebleken. Op de druk bezochte receptie ten huize van mr. A. J. Fokker, aan den gevel van wiens gastvrije woning 'n lichtend lantaarn tje het vindon van hot adres vergemakke lijkte, werden vele hartelijke toespraken gehouden. Verscheidene personen, die ver hinderd waren, hun gelukwenschen uit te spreken, toonden op andere wijze hun be langstelling. Vermelden wij, dat telegram men waren ingekomen van den Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, van den burgemeester van Middelburg en van hot Bestuur van het Zeeuwscho Genoot- öCtiap van Wetenschappen, benevens van 0etf Kamerlid voor Leiden, prof. mr. Heeres, die wegens Kamerzitting niet tegenwoordig kon zijn. De fraaie zilveren gedenkpenning, die ook is ingeslagen in den met zilver gemon- toerden voorzittershamer, door de reünis ten den voorzitter aangeboden, is vervaar digd op de fabriek van Gouden- en Zilveren- werken dor firma Yan Kempen, te Voorscho ten, terwijl voor de verdere uitvoering heeft gezorgd de firma J. P. Driessen, alhier. Alhier is, na een rede van prof. dr. J. van Rees, van Amsterdam, een studentenlo- ge der Tempelieren opgericht. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de school met den Bijbel, te Loiderdorp, is benoemd mej Van der Steen, alhier. Collecte dnbbeltfc-cent. De collecte een-dubbeltje-of-een-cent heeft Woensdag j.l. opgebracht f 220.34. Brandstof ten voorziening van wege liet Steuncomité. Om in aanmerking te komen voor het ont vangen van goedkoop e brandstoffen door be middeling van het Leidsch Steuncomité heb ben zich niet minder dan 4750 personen doen insohrijven. De haring-uitvoer. Een gister gehouden vergadering van de Vereeniging tot bevordering der Nederland- 6che Visscherij en van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij be sloot in principe f 100.000 hoofdelijk om geslagen in evenredigheid van de bruto be somming aan de regoering te geven, waar door de uitvoer van haring weer mogelijk zal worden. Omtrent Maandag- a.s. uit het kamp Ruhleben naar Engeland vertrekkende ge vangenen werd nader bepaald, dat het ver voer niet met den gewonen sneltrein, doch per extra-trein, welke vroeger te Vlissingen aankomt, zal geschieden. Bjj hun aankomst aan het Nederlandsche grensstation Gennep, zullen de reizigers, na mens de „Society of friends, War victims relief-committee Rotterdam" worden ont haald op ververschingen, waarmede de sta tions-restaurateur, de heer Albers, werd ba last Nabij Den Up is1 drijvende gevonden een kabelballonnetje van ongeveer 20 kub. M. inhoud. Op den ballon stond: het fa brieksmerk, „veldartillerie" en „Gent" Op eon aan den ballon hangende kaart stond: Swinnemiinde. De ballon, welke uit zuide lijke richting kwam, is door de militairen in beslag genomen. De uitvoer van flesschen uib Duitsch. land naar Engeland is sederb het uitbreken van den oorlog geheel opgehouden. Als een bijzonderheid vinden wij thans- in een En- gelsch blad vermeld, dat door den Neder- landschen Gaffelschoener „Cito" te Yar mouth een lading van 200,000 flesschen werd gelost, welke alle in Nederland werden vervaardigd. Het schijnt dat de Nederland sche fabrikanten thans Duitsche concurren ten van de Engelsche markt hebben ver drongen, zoodot groote verschepingen van dit artikel zijn te verwachten. Door de Belgis .-he vakvereenigihg te Vlissingen zijn reecis .ar het front verzon den, 14.000 pakken tabak, 12.000 sigaren, 27.400 pakjes sigaretten. Naar het kamp te Zeist 20.000 pakken tabak. Naar de Belgische krijgsgevangenen in Duitschland 650 pakken tabak; voor de Belgische gewonde soldaten 8000 pakken ta bak. Door tussekenkomst ran het Belgische comité werden 5000 boeken naar het front gestuurd. Omtrent het op 20 Nov. 1.1. in de Middellandsche Zee getorpedeerde Engel sche s.s. „Merganser" meidt een lid van do bemanning aan de „N. Roti Ct" het volgende: 8 November vertrok het schip van Glas gow met een meerendeels Engelsche be manning (er waTen 3 Nederlanders aanboord) naar Alexandrië. Zaterdag 20 Nov., 'sinidd. om 3 uur, op een 45 mijlen van Malta, werd het door een Ooslenrijksch oorlogsschip aan gehouden, dat de bemanning gelastte binnen net half uur het schip te verlaten. De ka pitein ran de „Merganser" had nog getracht het oorlogsschip te ontwijken, maar was daarin niet geslaagd. De bemanning was in twee reddingbooten overgegaan, op den len en 3en machinist na, die order hadden bekomen de vuren te dooven, en een zieken stoker, wolke drie menschen nu in de ver warring vergeten waren. Men redde ook hen nog, waarna de „Merganser", door twaalf schoten getroffen, langzaam zonk. Een Grieksch schip, dat in de nabijheid was, stoomde verder toen de beide roeibooten het naderden. Nadat met vuurpijlen om hulp geseind was, werd de bemanning door den „Vdtigeur", een Fransehen torpedojager, aan boord genomen, die haar dan volgenden Dinsdag te Toulon aan wal zette. Vandaar ging men over Marseille naar Parijs, Havre, Southampton en Londen, in welke laatste de Nederlandsche consul zorgde voor de terugreis naar Rotterdam, waar onze be richtgever Dinsdagavond in den besten wel stand aankwam. Hij was vol lof over de be handeling in Frankrijk en Engeland, waar men in eerste klas hotels logeerde en alle mogelijke tegemoetkoming ontving. Smokkcl-Yaria. Een fabrieksarbeider, vroeger wonende in ,,De Krim" te Enschedé, en daar een weekloon genietende van 12, beroemt er zich op, in den tijd van vijf maanden ruim 30 mille te hebben verdiend met fraudu- leusen uitvoer van rubber. Hij heeft zich thans te Amsterdam gevestigd, en geniet daar van zijn inkomen, groot 1500, zijn de de rente van het zoo eerlijk verdiende Duitsche geld. Hij paste niet meer ia ,,De Krim", gelijk hij bij zijn vertrek uit En schedé aan kennissen opmerkte. Dc man heeft gelijk, bij eerlijke lieden hoort hij niet meer thuis. Een andere smokkelaar H. uit Enschedé, die eenige jaren lang op de rijksno-rmaal- echool, aldaar, voor onderwijzer studeer de maar daarvoor d capaciteiten niet bleek te bezitten, voeld zich eveneens met het harde lot der Duitschers, die van ons geen benzine meer mogen ontvangen, be gaan. En zoo dom kan men niet zijn, of een vorbod van uitvoer naar Duitschland, is wel te overtreden. En met het etiket „Haarwater" er op, voerde onze misluk te schoolmeester, die sinds zijn ijdele po ging het eerzame familie-bedrijf van bar bier had opgevat, duizenden fleschjes, ge vuld met benzine, over de grens. En de markjes stroomden binnen Totdat het eindelijk in de gaten liep en den zoo medelijdenden barbierhet vorblijf in het in staat van beleg verklaar de gebied Enschedé, door den territorialon bevelhebber wérd ontzegd. Maar wat noodDe Twentsch-Duitscho grens strekt zich verder uit dan het ge bied Enschedé en dus vestigde deze man zich in Hengelo, waar de barbierszaak, helaas, maar niet vlotten wilde. Boven dien zat hem zijn liefde voor de arme Duitschers en de Duitsche automobielen geweldig dwars. Hij moest hou helpen en hij verwisselde van beroep en werd smok kelaar van professie. Thans gingen auto banden, waarvan de uitvoer eveneens ver boden was, naar Duitschland. En in Hen gelo kwam het. zoete winstje. Totdat ten slotte de vogel geknipt werd bij Harden- berg en naar liet Huis van Bewaring werd overgebracht. Maarwat geeft zoo'n smokkelaar om een paar maanden eenzame opsluiting Als hij straks vrij komt, is hij 'n gezeten man Want duizenden markjesze blijven toch zijn volle eigendom. ,,(Tel.").. Tusschen Beek en 's Heerenberg (G.) hoeft een gevecht plaats gehad tusschen militaire grensbew akers en een 17-tal smokkelaars, die elk een zakje graan over de grens trachtten te brengen. Een der smokkelaars werd in 'fc rechterbeen geschoten en daarna door mib'- tairon naar Arnlifem vervoerd. Later trachtten weer andore smokkelaars, (lie dachten dat het terrein vrij was, hussea met olie over de grens te brengen. Zij zagen zich ook ontdekt en kozen het hazenpad. Van alle smokkelaars is de waar in beslag geno men. Bij Kilder zijn Tl paarden in beslag go- nomen. Door de grenswacht te Ulft zijn 12 koeien door die te Berg 13 paarden aangehouden, welke men over de grens trachtte te smok kelen. Het aantal militaire wielrijders, dat ter beteugeling van den smokkelhandel te Hen gelo (O.) zal worden gedetacheerd, bedraagt 160 man Het ligt in de bedoeling deze militairen in particuliere gebouwen onder te brengen. Naar men verneemt, is de staat van belt3g voor deze gemeente binnenkort te verwach ten. Men meldt uit Delfzijl: Naar wij vernemen is Donderdag alhier van Amsterdam aangekomen het tjalkschip „Zuiderzee", geladen met 40.000 k 60.';00 Kg. margarine. Bedoelde lading is geadresseerd aan zekeren K. de Groot, te Delfzijl, cloch hier bestaat niemand van dien naam. Natuurlijk bestaat het vermoeden, dat het do bedoeling is margarine naar Duitschland uit te voeren. Door de militaire autoriteiten zijn maatregelen genomen om dien uitvoer te beletten. De tjalk: „Hoop op Zegen", van Slaveren, liggende aan den Hoornsuhen steiger van de De Ruyterkade, is Donderdag door de douane aangehouden en naar de E. N. T. 0. S.-haven gebracht. Het schip, circa 80 ton groot, was gedeel telijk beladen met colli's margarine, tot een geaamenlijke hoc-veelheid van 30 000 K.G. De lading is bestemd voor Boermer. te Zwolle en vanwege den stellingcommandant was consent van uitvoer uit de steliing ge geven. De rijksambtenaren vermoedden dat in van margarine, vet werd verzonden. Gistermorgen is do bewaking van de tjalk; ingetrokken, de sleepboot „Zwolle" zal het schip over de Zuiderzee naar de bestem mingsplaats brengen en te twaalf uur is de sleep de Oranje-sluizen gepasseerd. Op den jongsten uitvoerdag van paarden zijn nog 16 exemp.aren van Winterswijk naar Duitschland verzonden tegen geen enkele de week tevoren. Zeer waarschijnlijk s aat deze uitvoer nog in verband met de Hen- gelosche paardenmarkt, welke dien dag juist gehouden werd en waar Duitsche paarden- liandelaren verscheidene dieren gekocht heb ben. Over het geheel genomen heeft de paar. öenhandel met Duitschland op het oogen- blik geenerlei beteekenis en zal, naar het gerucht gaat, de uitvoer binnenkort 6top ge zet worden, als deze zich ten minste niet reeds eerder van zelf stop zet. Door de rijksambtenaren zijn bij Wehl 13 paarden en 16 runderen aangehouden, die gesmokkeld zouden worden. Zekere H. uit oetinchem, is in verband hiermede gear resteerd. Te Reuver, op de Limburgsch-Duitsche grens, arriveerde dezer dagen 's avonds om tien uur een verhuiswagen bespannen met twee paarden. De wagen verliet daar den hoofdweg en reed een weg op in de richting van de grens. Ten slotte werd ook deze weg verlaten en oen veldweg gevolgd. Maar zoo gemakkelijk zou de lading ran 3000 K.G. tarwebloem niet de grens over komen. Het gevaarte verzakte in den slappen bodem. En toen zat er wel niet anders op dan te ontladen. Een moeizaam werkje werd het, om zak voor zak over de grens te dragen. Toch, hot kwam in orde. Maar nu was het de Duitsche grenswacht, die eens niet de hand over het hart streek. Het meel werd geconfisqueerd. Twee zoons van den koop man T. uit Reuver werden „verhaftet", wjjl ze zonder pas de grens passeerden. En 't 2elfde lot deelde een begeleiden! heerschap, dat wel aandeel in de onderneming scheen te hebben. Te Reuver vindt men de Duit schers erg ondankbaar. KLEINE ADVERTENTIES kunnen icderen morgen worden aangeboden en worden tegen 8" Cts. berekend. Op Woensdag- en Zaterdagmorgen tot 12 n.m. tegen 40 Cts«

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1