Necierlanü e» de Oorlog. Tweede Kamer. N». 17103 TToensdïUï S. 33eee.oa.t>eio. Tweede Kiaxl. A°. 1915, (Vergadering van gisteren). INDISCHE BEGROOTING. De lieer BOISSEVAIN dringt er op fian, tat er in 1916 niet meer "clan 1 millioen zal worden uitgegeven voor goutfontginning in Benicoelen en dat voor het bedrjjf de corn- jpaeroieeie boekhouding zal worden gevolgd. De heer BICHON licht een amendement toe, ojii onderafdeelittg 99 te verminderen met f 500.000, met de bedoeling, dat voor den bouw van de onderzeeb>ot K II en Kill geen grooter bedrag wordt uitgetrokken dan zelfs onder de gunstigste omstandigheden in 1916 zal kunnen worden verwerkt. Er bljjfi dan nog beschikbaar 1.8 millioen. J)e booten zullen namelijk kosten 2.8 millioen, in 1915 zal worden verwerkt 1/2 jmiliioen, bljt/ft 2.3 millioen, waarvan het amendement 1/2 millioen wil afnemen. Minister RAMBONNET heeft geen be zwaar tegen het amendement, mits het maar Ufot bedoelt, dat in geen geval jneer mag worden verwerkt. De heer FOCK raadt den Minister -over neming pan. De MINISTER neemt het amendement over. Do begrooting wordt zonder Stemming aangenomen, evenals het iwetsontwerp tot het aangaan eener geldlee- onig ten name van Suriname. STAATSBEGROOTING 1916. Aan de orde is daarna Hoofdstuk I der Stnalsbegrooting en tegelijk het ontwerp be treffende beschikbaarstelling van levensmid delen en veevoeder en kosten van tijdelijke Rijksbureenx. De heer DE MEESTER opent de alge- pieene beschouwingen. Spr. erkent, dat onze vr(heid van handelen o.a. opgiet gebied van 'Öe scheepvaart niet is zooals we dat zouden wenschen. We .hebben ons echter dat te ge troosten. Wel is Waar, dat er in ons land lie den zijn, die belangrijke oorlogswinsten ma ken, doch daar staat tegenover en dat mag hier wel eens worden gezegd, dat duizenden en duizenden nadeelen van den oorlog (On dervinden. Spr. weet zeer goed, dat lig geen nieuws vertelt. Toch is het noodig, dat liet gezegd wordt, omdat in het buitenland te dien aan- zier :r zooveel misverstand bestaat. Op en kele uitzonderingen na, is de pers uit eigen ovenuiging met de Nederlandscho regee ring en de groote meerderheid van Jiet Ne- derlandbéhe volk beslist neutraal. Het aantal lieden, die op dezen regel een uitzondering maken, is gelukkig zeer gering. De wjjze waarop het dagblad „De Telegraaf" de Re geering aanvalt en verdacht maakt wordt zeker door deze Kamer afgekeurd. Stemmen: „Zeer juisL" De Kamer heeft, sedert den oorlog uitbrak een groot vertrouwen gesteld in de Regee ring, doch de Regeering dient ook vertrou wen te stellen in de Kamer. Een comité- generaal acht spr. noodig voor een vertrou welijke beraadslaging over de vraag, of de lasten, die de Regeering oplegt, niet .te ver mijden zijn. Door verschillende groepen zal een voorstel worden gedaan om in comité- generaal te vergaderen. Zeer goed kan het voorkomen, dat de Re geering meent in bepaalde behoeften te heb ben voorzien en door deze maatregelen da.n weder nieuwe nóoden ontstaan. Het besfee acht spreker het, indien de Regeering füles zooveel mogelijk zh'n gewonen loop laat -en desnoods de behceftigen steunt. Wat de be paling van de maximumprijzen betreft, zal heb den Minister meermalen overkomen zijn, dat óf do groothandel, öf de kleinhandel, óf Üe tusschenhandel zich meenden te moeten beklagen. De Regeering zal voorts goed doen te blijven binnen de perken van de wet. De vrijheidszin van den Nederlander 13 bekend, dat iemand belet wordt, in het buitenland te gaan werken gaat z.i. veel te ver. ÏVoorts 33 z.i. de Regeering buiten de wet ge gaan, wat betreft de wolvordering. Wat den financieelen toestand betreft van ons land er is zeer groote zorg. Een woord van hulde brengt spreker ^an den Minister van Finan ciën voor zijn onge'coflijken arbeid in zeer korten tijd. In hel te kort op den gewonen dienst dient spoedig te worden voorzien. Wat de vroeger in uitzicht gestelde, en sedert wegens den oorlog ingetrokken salaris-ver hooging ran ambtenaren betreft, spreker fceti eurt o.a. dat de Rege'ering de rijksveld- wacht niet een kleine verhooging toekende; in verband o.a. met de smokkelaars heeft j ze een zeer zware en gevaarlijke taak. Verder wijst spr. er op, dat de Regoering in verschillend opzicht nog had kunnen be zuinigen. Spr. meent, dat- Grondwetsherzie ning en ouderdomswet moeten gaan vóór al het andere. Daartoe hebben we allen ons bost te doen. De Regesring meent, dat de Grond wetsherziening het eerst moet worden behan deld. Spr. vraagt nog nadere inlichtingen. Indien toch de Kamer na de behandeling der Grondwetsherziening werd ontbonden, zouden de belastingwetten weder worden uit gesteld. De heer SCHAPER wijst er op, dat, al zjjn we niet in den oorlog betrokken, heel ons economisch leven door den oorlog wórdt gedrukt en deze oorlog nog jaren invloed zal uitoefenen. Millioenen zijn gedood en gewond. niillioePen lijden gebrek. Het is thans nog geen tijd conclusies te trekken. Wie de Bchuld heeft is vah ondergeschikt belang. Do arbeiders hebben echte? in het oog t» houden de grondoorzaken, die tot deze ramp hebben geleid. Deze oorlog is een vonnis van de basis, waarop deze maatschappij berust. In het begin zag ook de oburgeoisie in, dat imperialisme, machten en invloedssferen dep drang brachten tot dezen krijg, doch sedert wordt dat meer en meer weer ver donkeremaand. Spr. citeert in deze uitspra ken o.a. van de heeren Bos, Coljin en Lob man, die eenzelfde oorzaak van den oorlog aangeven. Spr. wijst er in dit verband op, dat de grootste haat bestaan niet tusseken Diiitschiand en Frankrijk of Rusland, maar tusschën de juededingers Duitschland en En geland. De hoofdoorzaak is het kapitalisme. Mr. Tasman ontkent dat, en spr. onderwerpt vervolgens diens meening aan critiek. Deze iieelo oorlog is een jammerlik fiasco on zer Wes'.ersche beschaving. Zoo'arg het ka pitalisme nog niet is vervangen door pet so cialisme, dat samenwerking tusschen de vol keren beoogt, zal men niet van de oorlogen afkomen. Een andore vraag is natuurlijk, of pien nu piet reeds iets kan doen, om de oorlogen zoo veel jnogeljjfc in aantal te beperken, omdat ook die kapitalisten onder den oorlog lei den. Ondanks het fiasco der internationale sociaal-democratie, blpjft spr. van oordeel, dat de sociaal-democratie de meest paci fistische beweging is. De kerkelijke bladen, die tot de sociaal-democratie verwijt .n doen, mogen wel hun mond houden. Het pfficieele christendom, dat zooveel ouder is, kon slechts een poging /doen om op de Kerstdagen niet te vechten. Daarna wijdt spr. eenige beschou wingen aan hetgeen Nederland zoo al niet doen kan om den oorlog te beëindigen, dan toch om een duurzamen vrede te bevor deren. Voorts betoogt spr., dat we moeten blijven bij1 den vrijhandel en geen kunstmatige slag- boomen moeten oprichten. De volken moeten voortaan beter worden ingelicht, wat er om gaat in de kabinetten der ministeries van buitenlandsche zaken. Met dp geheimdoe- nerij dient te worden gebroken. We hebben een Oranjeboek gekregen, doch het kwam veel te laat. Er komt bijv. eeli Zeppelin boven ons land. Hert volk hoort van pi ets en een sen satiepers zweept het op. Waarom deert ,de regoering niet aanstonds mede wat ze in ver band daarmede .doet? We hebben slechts enkele Minister van Buitenlandsche Zaken gehad (spr. spreekt niet van den huidigen), die eminent waren. Soms dachten we hier: Hoe moet die man er uitkomen? (Gelach). En in het bui tenland hadden ze toch vroeger onze be langen moeten verdedigen op een belang- r(ken post. In de diplomatie moet niet de erfelijke aristocratie, doch bekwaamheid den doorslag geven. Ook in Duitschland klaagt men over hetzelfde euvel. De volkeren bob ben met hun bloed de fouten hunner Regee- ringon hertaald. Zeer wenschelijk acht spreker het, dat een onmiddellijk en zeer streng on derzoek wordt ingesteld in gevallen als de ontijdige publicatie van het rapport der Be vredigingscommissie, waarvoor spreker geen woorden van afkeuring genoeg heeft. Indien men onmiddellijk de rapporten had opge- ëischt, en er waren er maar 99 ingeleverd, dan was djat zeker een aanwijzing. Het is echter niet zeker, dat een Kamerlid het rap port heeft verstrekt. Spreker gelooft het niet Spreker zou wenschen, dat niet meer de Koning het recht heeft oorlog te verklaren. De wedstrijd in bewapening acht spr. een groot oorlogsgevaar. Ze sticht een erfelijke kaste van mi.ita-iren (officieren). Als spre ker in een bosch is met gewapende kerels, zeker, /dan zorgt hij ook gewapend te zijn. In ternationaal pioet er tegen die bewapening gewerkt iworden. Dan dient er te zijn be vordering van arbitrage. Meer dan dat is noo dig de onverzettelijke wli der volken om geen geschillen uit te vechten doch zo in rechte te doen beslissen. Kan de Regeering niert meer doen om een einde te maken aan dezen roentloozen oor log? Zeker, voorzichtigheid is noodig, niaar men kan ook te voor zich lig zijn. Kan de Re geering niet bevorderen een conferentie van neutraio Staten? Niet Nederland, doch de conferentie treedt dan handelend op om den vrede te bevorderen. Aan de Regeermg brengt spreker hulde.voor het bewaren der neutrale houding. Een doors'ag kunnen we niet geven, wel ons volk ongelukkig .maken. Spr. keurt af de houding van persorganen die ons in den oorlog willen betrekken, waar toe zij ook rekent „De Toekomst"', geredi geerd door een stelletje professoren, die zich hebben te schamen. Stemmen: „Zeer juist". De heer SCHAPER vervolgt zijn rede en wfcst er dat in dat blad wordt betreurd, dat we in den tijd van Karei V, van Duiiseh- laml zijn losgeraakt-. Spreker keurt voorts af de vervolging van de leiders [der dienstwei geraarsbeweging, die cachet aan de bewe ging geeft. Door hun optreden komt er geen dienstweigeraar meer, die nemen deze lei ders toch niet an serieux. Dan ptelt spr. de vraag: Moeben we altgd nog piaar hou den volledige mobilisatie? Dat het militie- leger gemobiliseerd blijft, is natuurlijk, maar geheel anders staat het met den landstorm. Toen*Ter Laan den landstorm wilde naar huis zenden, liet de heer Marohant zioh zeer vrij postig over dit denkbeeld uit. Nu is er een communis opinio! De economische toestand eischt wegzending. Al®was het alleen om onze financiën. De lieden, die aandringen op vrijheid, doen alsof er geen oorlog is. We hebben aan den ©enen kant den moeilijken invoer door jEn- land. aan den anderen kant het gevaar van den voordeeligen uitvoer. We hebben te \va- ken tegen de oorlogshaaien, die willen ver dienen in de eerste plaats, ook ai zouden ze daardoor het iand in gevaar brengen of het volk uithongeren. Een groote verdienste van minister Treub is het, dat hij dadelijk maximum-prijzen instelde. Wat zou er an ders nu nog gebeuren? Spr. citeert een adres van de Christelijke arbeiders, die ook om maximum-prijzen vroegen. Natuurlijk onder den invloed der moderne vakbeweging. Heeft de Regeering in dit opzicht genoeg gedaan? Een vaste Ijjn heeft z. i. te zeer ontbroken. Als voorbeeld noemt spr. o.a. de boter en de aardappelen. Met verschillende artikelen kwam 't uitvoerverbod als het to laat was. Aan een burgemeester in Limburg vroeg men: Komen er geen RegeeringoVarkens?" Hij antwnoordde: „Ik mest zelf 200 varkens, dank je wel." (Gelach). Do VOORZITTER: Ik zie aan uw stem, dat holt u moeite kost uw rede te vervoigeii. De heer SCHAPER: „Mijnheer de voorzit ter, ik dank u, dat u het eindelijk ziet." De vergadering wordt daarna geschorst tot Woensdagochtend elf uren.- Beschikbaarstelling van Groenten. Nu de groentencentrale begonnen is met de verspreiding der z.g. Regeeringsgroen- ten, deelt men van bevoegde z'rjde o.a. om trent de gToote moei lijk helen, welke in de eerste weken in verband daarmede werden ondervonden, heb volgende mede: Verschillende gemeentebesturen hebben zich beklaagd, dat de door hen bestelde groenten niet tot de gevraagde hoeveelheid afgeleverd werden of dat bij aankomst der zending een belangrijk onderwicht te con- stateeren viel, terwijl zij in- sommige geval len bepaalde groenten in het geheel niet ontvingen of in een andere kwaliteit, dan verwacht werd. Wat eerstgenoemde klacht aangaat, wordt er op gewezen, dab enkele gemeentebestu ren ter voorziening in de behoefte der be volking, wat versche groenten aangaat, veel meer bestelden dan voor één week bonoo- digd was, of wat vatgroenten betreft, een inslag wenschten te doen, die het normaal gebruik over één maand verre overtrof. In die gevallen meende de groentencentrale een kleinere hoeveelheid te moeten afleveren. Wat het onderwicht betreft, zulks is slechts toe te schrijven aan het feit, dat men genoodzaakt was, de groenten in open wagens te verzenden, terwijl de distributie ook een zeer belangrijke vertraging onder vond door een, in deze tijden zelfs, nog abnormaal gebrek aan rollend materiaal. Het afwegen der groenten geschiedt met de meeste nauwkeurigheid; trouwens, op den vrachtbrief staat het spoorgewicht^ steeds aangegeven en dit is toch inderdaad een voldoende maatstaf voor hetgeen afgeleverd is. Hoe abnormaal het gebrek aan spoor wegwagens was in de eerste week, toen men moest beginnen met de distributie van koo. over heb geheele land, kan hieruit blijken, dat Dinsdag j.l. voor de verzending noodig waren 12 behoorlijk gesloten of met dekkleeden overdekte wagons en Donder dagavond 40 van zulke wagons, terwijl er toen eerst slechts enkele wagons beschik baar waren. Het gevolg was, dat afgemeten partijen lagen te wachten in den regen cn daarna in open wagens werden verzond», waardoor zelfs de beste groente moet be derven of in hoedanigheid achteruitgaan. D< Rijkscommissie van Toezicht cp het Algemeen Administratiekantoor voor de le- vensmidddenvoorzienmg, is er na zeer veei moeite in geslaagd, gedaan te krijgen, dat meerdere en overdek be wagons beschik óoar worden gesteld. Do besturen van enkele groote gemeenten hebban z'chzelf weten te helpen door schepen te sturen, ven einde de beschikbaar gestelde groenten naar hun gemeente te vervoeren, waarmede gunstige uitkomsten werden verkregen. Het niet op tijd ontvangen der bestelde groenten moet dan ook geheel aan het ge noemde gebrek aan spoorwegmaterieel wor den toegeschreven, en wat het wegblijven van enkele soorten aangaat, waarop men rekende, was het zeer slechte weder oor zaak, dat op bepaalde dagen bijv. peen en uien niet geladen konden worden, juist' om dat er geen dicht materieel voorhanden was. Naar aanleiding van een bij sommige ge meentebesturen bestaand m'sverstant om trent de kwaliteiten van peen en knolrapen, wordt het volgende opgemerkt: Aangeboden werden grove peen en fijnere peen. Onder eerstgenoemde kwaliteit rang schikt de groentencentrale de Flakkeasc-ho, Zeeuwsche en Hillegomsche. onder de fij nere de Friesche peensoorben. Voorts wer den aangeboden: knolrapen h f2 en Gel- dersche knolrapen k f2.50. Gemeentebestu ren, welke geen order gaven op Gelder- sclie knolrapen, kunnen nu echter niet don eisch sbellon, dat hetgeen geleverd moet worden, per sé uit deze of gene streek af komstig zij. Verschillende gemeentebesturen hadden reeds in antwoord op de desbetreffende cir culaire van den Minister van Landbouw enz. opgegeven, welke hoeveelheden groenten en vatgroenten zij gedurende het winterseizoen wenschbem te betrekken en nu koont liet voor, dat de thans bij de Groentencentrale bin- nenloopende orders, de behoefte aangeven de, voor één week resp. maand, verre het 1/20 resp. 1/5 (weken maanden tus3chen i Nov. en 1 Aprii) overtreffen. Met het cog op de aanspraken van audere gemeen ten en de beschikbare hoeveelheden kan er niet voor ingestaan worden, dat het meer dere geleverd zal worden. Mee nadruk wordt er op gewezen, dat de regeling van den uitvoer en de beschikbaar stelling van groenten en vatgroenten be rust op den w'ensch der regeering, het Ne derlandscho volk, in deze- moeilijke tijden, van goed en gezond, doch tevens goedkoop voedsel te voorzien. De „Groentencentrale' heeft de uitvoering dezer aangelegenheid gaarne op zich genomen, doch waar hier mede zware lasten op de tuinbouwers en ex porteurs worden gelegd, verwacht zij cok, dat de gemeentebesturen hun medewerking verieenen, dat het schoone doel niet wordt gemist. Dit kunnen zij doen, door er nauw lettend acht op te geven, dac de lusschen- handel, die de groenten en vatgroenten be trekt, deze niet voor hoogeren prijs aan de ingezetenen v.rkoopl, dan dis ij Is reels aan de burgemeesters in overweging is ge geven, gelijk- op sommige plaatsen geschiedt. Ook dient met alle kracht voorkomen te worden, dat beschikbaar gestelde groenten opnieuw in den groothandel terecht komen en tehooren de gemeentebesturen dus in geen geval groenten of vatgroenten te le veren aan winkeliers, die tevens groothan delaar of exporteur zjn. Door aan détailhandelaren slechts kleice hoeveelheden tegeljkertjd af te leveren, overeenkomstig hun werkelijk wekelijksch debiet* wordt het geschetste euvel vrijwel ondervangen. Immers in den geringen prijs en de goede kwaliteit der beschikbaar gestelde groenten en vatgroenten bijv. uien en vooral ook ingemaakte groenten ligt bj de hooge groothandelprijzen een groot gevaar, dat de goede bedoelingen der regeering ten deele zullen falen en dab deze producten als een welkom speculatie-object zullen worden mis- b luikt. Voor leveranciers aan leger en v'.oot be knoren door de gemeentebesturen geen groenten beschikbaar te worden gesteld, zonder er zich van te overtuigen, dat de producten ook beneden de maximum-prijzen, welke voor den détailkandel gelden, worden afgeleverd, daar het hier toch in de meeste gevallen gaat over niet onbelangrijke leve ranties, dio anders door hen op de open markt zouden zijn aangekocht, terwijl leger en vloot óók door de Groentencentrale wor den voorzien. De Groentencentrale is overigens bereid, om aan de wenschen van die gemeente, die maatregelen namen om- de distributie van groenten en vatgroenten op alleszins doel treffende wijze te regelen, tegemoet te ko men door het beschikbaar stellen van gr 00- tere hoeveelheden van zekere artikelen, dan voor een enkele week bcnoodigd zijn. Sommige gemeenten, die over goede op slagruimten beschikken, wenschen zich, voor al met het oog op vorstgevaar, reeds nu voor langeren trjd te dekken. Ook hieromtrent is de Groentencentrale tot overweging en be spreking bereid. InSijving lichting 1916. In hert tijdvak van 1620 Januari 1916 zullen worden ingolijfd de dienstplichtigen der liohting 1916, toegewezen aan hert korps pontonniers en bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte. Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in ddrt geval ook studicbelangen kunnen worden gerekend kan aan dozo in te lijven dienstplichtigen uitstel van eer- ste-oefening worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun ver langen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den minister van Oorlog te kennen ge ven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aanvrage. De dienstplich tigen zullen echter rekening moeten hou den met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstandig heden daartoe aanleiding mochten geven. De toestand der arbeiders. Do heeren J. Oudegeest an J. van den Tempel, optredende in hun kwaliteit van voorzitter en secretaris van het Neder- landöoh Verbond van Vakverenigingen, hebben een adres tot de regeering gericht, waarin zij verklaren van meening te zijn, dart door de 6de economische nota v an den minister van Landbouw, Nijverheid en Han del aangaande den toestand, waarin de Ne- clerlandsöhe arbeidersklasse verkeert, een te gunstige indruk wordt verkregen. Im mers de werkloosheid mert name in de bouwvakken, de diamantmdtustrio en hot havenbedrijf teistert- nog in hevige mate de Nederlandisohc arbeiders, hetgeen onder anderen hieruit kan blijken, dat van 79.207 leden van bij het N. V. V. aangesloten or ganisaties, werkzaam in 'liet particuliere bedrijf; waarvan gegevens waren verstrekt op 1 October 1915, 9891 geheel en 2419 ge deeltelijk werkloos waren. Als gevolg daarvan wordit in breede krin gen dor arbeidersklasse ondanks de hulp, verstrekt door steuncomités en do uifckec- ringen der werkloozonkassen groote ellen de geleden. Maar ook van dio groepen van arbeiders en economisch met hen gel ijkgest ©ld endie nog geregeld werken, wordt- de toestand, als gevolg van de stijging van de prijzen der levensmiddelen, gaandeweg slechter. In opdmoht van de buitengewone alge meen© vergadering van hert N. V. V. gehou den op Maandag 8 en Dinsdag 9 Novem ber 1915, ter bespreking van den economi- schen toestand de-r arbeiders, wenden adressanten zioh daarom tob de regoering met het dringende verzoek om krachtiger dam tot dusver voort te gaan met hert t?cf- fen van maatregelen op het gebied der 'e- ■."einsmi/ldelenvoorzioning, waardoor een verdere teruggang van het bestaan spoil cler Neder!audsche arbeidersklasse wordo voorkom-en. Met de mailboot „Mecklenburg", die gisteren te vier uur te Ylassingen aankwam, arriveerden onder meer 88 manschappen ca 17 officieren van Duitsohe Roode Kruis uirt Duitseh Zuid-West-Afrika na sinds Juli in gevangenschap in Afrika te hebben door gebracht. Volgens den man, dien wij spra ken, viel daar over de behandeling niet- veel te klagen, vooral waar men in de gelegen heid was, bij gebrek vaD voldoende voed sel, zelf bij te koopen en te koken. De reis naar Engeland was een kwelling door strenge bewaking en gebrek aan voldoende voedsel. De reis duurde ongeveer een maand. Na een verblijf van vier dagen in Enge land werd hun veroorloofd verder te rei zen. Allen waren verheugd op vrijen bodem te zijn en voora-l Duitsohe couranten en il lustraties, gekocht aan den spoorwegboek- handcl, waren zeer welkom. Men wigt van den oorlog bijna niets. Met trein 6.10 ver trokken allen naar Gooh. Te Roozendaal kwam gistermiddag een express trein uit België, vervoerende 500 Fransche vrouwen, kinderen en reli gieuzen uit het bezette gebied in Noord- Frankrijk. Per extra trein vertrokken ze naar Y lassingen en via Engeland naa-i F rankrijk. Bij Kon. besluit is vrijdom van port vereend voor de briefwisseling van voor zitter, secretaris en leden der Oommassiee» van voorlichting in zake vergoeding Wegens kostwinn erechap onderling, van de oom missies met de Commissarissen der Konin gin en de burgemeesters en voor de door de belanghebbenden aan de commissies te zen den stukken. Bij den aanvang der kaasmarkt te Purmercnd waarop gister veel kaas was aangevoerd, werd aan de aanvoerders door de kaashandelaren medegedeeld, dat door hen besloten was noch te Purmerend noch to Alkmaar of Hoorn kaas te koopen, zoolang clo uitvoer is verboden, daar het niet langer aangaat om de zeer dure kaas ia tc koopen, wanneer ze die niet kunnen uit- vceren. De ontevredenheid der aanvoer ders, die nu een vergeefsche reis gemaakt hadden, was zeer groot. De uitvoer van haring en bokking, zander consent, is nog toegestaan voor die partijen, we-lko vóór of op den 27en No vember ingefaden in spoorwegwagons en voor verzending gereed aangeboden wa- reil. Maandagmorgen is te IJzerio, onder Aalten, gearresteerd zekere B. INijland, die al in Fe/bruari verbannen was wegens smokkelarij. Ook nu weer had hij smok kelwaar bij zich, bestaande uit petroleum en meel. Hij zal naar Zutphen worden overgebracht. De kans, dat Alkmaar een meaicoor- log zal beleven, is tijdelijk voorbij. De melk veehouders hebben n.l. na een conferentie met den burgemeester in een Maandag avond gehouden vergadering besloten de consumptiemelk nog tot 10 December a.s. inplaats van tot 1 Decemoer, zooa-ls eerst was beslcten, aan de melkverslijters te ver- koopen voor 9 cent per liter. Gistermorgen is bet stoffelijk over schot van den heer Rousseaux, kapitein bij het Belgische leger, op het kerkhof te Sluis ter aarde besteld: Voor eenigen tijd met veriof hier ter stede aangekomen om genezing te vinden van zijn geschokte ge zondheid in zijn gezin, tijdelijk te Sluis vertoevend, is hij plotseling Zaterdag overleden. Zijn familie had nu het droeve voorrecht hem uitgeleide te dociJ naarrj zijn laatste rustplaats. De draagbaar was omhuld met de Belg. ïlag, terwijl een groo te strik, eveneens in Belgische kleuren, een. paar palmtakken samenbond. De baar werd gedragen door eonige gereformeerde (d. 1. afgekeurde), Belgische soldaten, even eens hier woonachtig. Voorop liep een tam boer met omfloersche trom. Achter de baar schreed ook de plaatselijke commandant van Sluis, zijn overleden collega do laatste eer bewijzend. Eveneens had zich de bur gemeester aangesloten bij den stoet. En in de verte boemde flauw het kanon van den IJser: een doodenmarsch, een laatste groot aan den 'strijder voor zijn vaderland, dio nog in den vreemde moest sterven Het bestuur van „De Hanze", Bond van Roomsch-Katholieke Ycreenigingen van den Handcldrijvenden cn Industrï-i ee-len middenstand in het Bisdom Haar lem, heeft zich met een adres tot de Tweo- de Kamer der Staten-Generaa'l gericht-, waarin, onder opmerking o.a., dat bij den Bond voort-durend ernstige klachten zijn ingekomen van gemobiliseerde middenstan ders, over de tékens weer afwijzende bo- sohikkingen van gevraagd extra zakenver- lof, en dat in tegenstelling daarvan, aan personen in het grootbedrijf werkzaam, ea

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 9