N°. 17105 üinsdag 30 November. Derde JBlad. A0. 1915. Het Vijftigjarig Jubileum LEiDSCHEN SCHOUWBURG. FEUILLETON. Violette of de Schoonzuster. EEIDSCH van den De feestvoorstelling van den Leidschen Schouwburg is prachtig geslaagd. Reeds voor den aanvang heerschte de stemming, die bg1 zulke gelegenheden aanwezig moet zijn en in den loop van den avond verhoogde deze zich nog. Alles werkte daartoe mee: een fraai versierde en verlichte, geheel gevulde zaal, een uitnemend orkest voor de entre- acte's, een blijspel, dat voor die viering van een jubileum zicb bijzonder leent, eu een keur van toiletjes, die met 't zwart van rok en smoking, de zaal nog feestelijker deed schenen. De lange groen- en bloemslingers, die van uit de zoldering naar den galerijrand afliin- gen en die voor loge's en galerij waren aan gebracht, met de tientallen kleine gloei lampjes, verschaften de zaal een vroolijk aanzien. Boven het toonéel; schitterden in een groenversiering eveneens talrijke gloei lampjes, die in de cjjfers 18651915 bet jubileum verkondigden. Plantengroepen aan weerszoden van bet tooneel voltooiden het feestgewaad. De heer J. G. Baliegio, die voor de plantenversiering had zorg gedragen, en de firma De Vries en Stevens, dio de ver lichting had aangebracht, hebben eer van hun 'werk gehad. In het orkest zat het geheele strijkorkest van het 4de regiment infanterie, onder lei ding van den kapelmeester, den heer G. Dik. Het orkest heeft zich ferm geweerd en het publiek heeft getoond do stafmuziek te waardeeren door zijn app'aus. Op het Io Vivat volgde een forsehe Jubileummarsch, gecomponeerd door den heer Dik en het verdere muzikale programma was gewijd aan Weber, Liszt, Mascagni en Czibulka. Voor de voorstelling een aanvang nam, rees het scherm omhoog en trad de voor zitter van het schouwburgbestuur, prof. mr. S. J. Fockema Andreae, naar voren, omi een paar mededeelingen te doen, maar in Üe voornaamste plaats om den talrijken aan wezigen op dezen avond een „welkom" toe te roepen. In 't kort herinnerde de heer Fockema Andreae aan het jubileum, dat allen te zamen bracht Hp wees pp liet heugljjk feit, dat de oude schouwburg, lelie zooveel ongemakken bezat, verdwijnen moest voor dit gebouw, dat zooveel beter was en naderhand nog zoo verbeterd werd. Daarvoor paste dank aan de aandee1 hou ders, die, alleen om de kunst, want meer dan de kunst, die gegeven werd, genoten ze niet van den schouwburg, dit gebouw in stand hielden. Daarna begon de vertolking van „De Q u i n n e yb". „Die Haghe-Spelers" moeten ons ten goede houden, dat ditmaal onze aandacht niet hoofd- aakelpk aan hun arbeid is gewijd. Maar dit willen we onmiddellijk zeggen, „De Quin- ney's" heeft ons gisteren uitnemend vol daan. De schrijver H. A. Vachell Anna van Gogh Kaulbach zorgde voor een vlotte vertaling heeft geen nieuw thema geko zen. Men krjj^t weer de familiekwesties te aanschouwen, die ontstaan, doordien de doch ter des huizes, geheel tegen den zin van papa, wil trouwen met den man van haar keuze, die zoo ongelukkig is geen geld te bezitten waarvan papa overvloedig - heeft in plaats van met een man, die door zfn maatschappelijke positie tot de eersten be hoort, zooals ha3r vader liefst had gezien. Hetzelfde onderwerp, dat o.m. de te vroeg ontslapen Willem Schürmana in „De Vio- liers" heeft uitgewerkt. Vachell staat even wel geheel anders tegenover zijn gegeven. Hij verwerkt het tot een blijspel, en zoo opgevat, heeft hij het goed in toon gehouden. Misschien, dat onder, gewone omstandig- beaen ons dit minder goed zou bevallem Aan de afwikkeling van een geval als hier voor genoemd- in tooneelspel-vorm. hebben we mooie herinneringen. Doch op een feest avond voldeed „De Quinney's" opperbest. Bovendien, het werd uitnemend gespeeld. En dat zal maken, dat dit tooneel werk wel op het repertoir zal blpjven. Daar was in de eerste plaats Jan Musch. Musch als de antiquair Joseph Quinney. Quinney en Mark Violier I Welk een overeenkomst, maar welk een verschil weet Musch to maken. Tot in de kleinste bijzonderheden is zijn rol verzorgd. Geen enkel trekje, dat niet zou behooren bij het karakter en de gedragingen van den persoon, dien Musch uitbeelt- Verrukkelijk was Enny Vrede, als de doch ter van Quinney, die zich sterk voor den meesterknecht James Miggot interesseert. Zoo levendig, zoo vlug! Verkade als James was met het best ge slaagd. De spraak, die hij daarvoor bad aan genomen, was met zoo, dat hij altijd even goed verstaanbaar was. We kunnen ons met erg goed voorstellen, dat op zoo'n jongmensc-h ern allerliefst kindje als Posy Quinney, ver liefd geraakt. Mien SchmidtCrans was een goed moe- deitje. Een uitstekende uitbeelding van een zacht vrouwtje, dat meer om levende we zens, dan om die „dooie dingen" geeft. Philippe la Chapelle typeerde uitnemend den antiquair Tomlin, den man, die 'fc min der nauw neemt met zijn geweten en graag eens een beetje aan „nieuw" knoeit om het „oud" te maken. Mr. Hunsaker was m goede handen bij Henri Eerens, en Mabel Dredge, het jonge- dametje, dat door haar liefde voor James, baar toevlucht tot allerlei intriges neemt, om tot haar doel, een huwelijk met dezen jon gen, te geraken, werd uitnemend vertolkt door Lize Ligthart. Het spel sloot goed. Dit clubje „Haghe- Spelers" met Musch, passen goed bij1 elkaar. De huldiging. Het schouwburgbestuur toonde zich al da delijk nüi het vallen van het scherm, zeer dankbaar jegens de kunstenaars van dezen avond. Het uitte djt door een overvloedige bloemenhulde. Musch en Verkade kregen kransen, Enny Vrede, Mien SchmidtCrans en Lize Ligthart bouquetten; alle versierd met linten in de Leidsche kleuren: wit en rcod. "Nadat de zaal gekiekt was, begon de offi- cieelo huldiging. Iu de pauze had dit in kiemen kring reeds in de bestuurskamer plaats gehad. Daar verscheen de burgemees ter, jhr. mr. dr. De Geselaar met zijn echtgenoot©, het collegium van het Studen tencorps, de schouwburgcommissie uit het corps, voorzitter, secretaris en penning meester der huldigingscommissie, vertegen woordigers van verschillende corporaties en ve.e particuliere personen, die met eenige worden het schouwburgbestuur a's verte genwoordiger van de Schouwburgvereeniging gelukwenschten. Toen de fotografen hun werk beëindigd hadden, rees het scherm voor de laatste maal omhoog. Op het podium stoud het schouw burgbestuur, de vertegenwoordigers van de huldigingscommissie en een aantal em ployes van den schouwburg. Rechts op den voorgrond prijkten twee prachtige bloem stukken van het Studentencorps en van de schouwburg-commissie uit het corps. De heer mr. A. J. Fokker, voorzitter der huldigingscommissie, trad naar voren en richtte zich tot den voorzitter met een van veel waardeermg voor schouwburgvereeni ging en schouwburgbestuur getuigende rede. In gewone gevallen huldigt men hen, die deze planken als arbeidsveld hebben ge kozen, zeide sipr., maar thans was heb schouw burgbestuur aan de beurt. De heer Fokker wees er op, hoe dit ge bouw1 m den loop van jaren aan comfort en intimiteit heeft gewronnen en verwees daar- bjj nog even naar wat in dit blad daarover verteld is. Spr., die als voorzitter van het comité, ook de tolk der studenten was, wees er op, hoe een schouwburg een behoefte is voor een academiestad. Het publiek, burgers eu studenten, zeide de heer Fokker, is vooral in zoo groeten getale opgekomen, om het schouwburgbe stuur te huldigen. Die waardeering" is ook gebleken bjj de medewerking, toen gepoogd weid een cadeau voor den schouwburg te verkrijgen. Allen hebben daaiaan meege- wei kt en thans kan spr. het bestuur een gave ter hand stellen, waardoor het mogelijk is een der liefste wenschen, een eigen haard voor de artisten in dit gebouw tot stand te brengen. Applaus weerklonk na deze woorden. We kunnen hier nog aan toevoegen, dat reeds ruim f1100 nan het schouwburgbe stuur is afgedragen. Er zal nog wel iets nakomen, want buiten Leiden woonachtige belangstellenden doen hun gaven oog aan den penningmeester van het comité toekomen. Daarna richtte zich de heer A. J. den Hollander tot het Schouwburgbestuur. Hjj was daarbij de tolk van het geheele peFso- neel, dat aan den Schouwburg verbonden is. Hartelijke woorden uitte hjj, woorden, die ge tuigden van de aangename samenwerking, die er tusschen schouwburgbestuur en em ploy é's bestond. Vooral huldigde spr. den voorzitter, prof. Fockema Andreae, den se cretaris, den heer Goekoóp, en den penning meester, den heer Gerlmgs, die wegens fa milie-omstandigheden niet tegenwoordig kon zftm Voor het werk van deze drie vroegi de heer Den Hollander een afzonderlijk ap plaus en handgeklap bewees, dat allen 't met hem eens waren m zijn waardeering voor deze heeren. Het personeel heeft gemeénd een stoffelijk blijk van belangstelling te moe ten geven en spr. bood voor de bestuurska mer een fraaie Westminster-klok in eiken kast, een prachtig meubelstuk, met kope ren plaat met inscriptie, aan. Deze klok, geleverd door firma F. J. van der Togt Zn., zal een sieraad zgn vcor de bestuurskamer. Prof. Fockema Andrea© dankte hierop- de sprekers voor het gesprokene en allen voor hun medewerking. De gave van burgerp en studenten zal het bestuur aanwenden om een artisten-foyer te maken. Het bedrag, dat overblijft, zal tot een fonds worden gevormd om verbeteringen aan het gebouw aan te brengen, waar dit noodig mocht zijn. Het schouwburgbestuur jubelt niet, zeide Spr., maar één man meende hij nu toch naar voren te moeten brengen, n.1. de secretaris, de heer Goekoop. In een onderhoudende causerie sprak prof. Fockema Andreae daarop van de werkzaam heden en verdiensten van de verschillende employé's van den schouwburg. We kunnen dat alles, hoe gaarne we 't zouden willen, hier niet weergeven. Het bestuur evenwel had reeds, vóór er sprake van eenige huldi ging was, het plan opgevat het geheele per soneel een aandenken aan dezen dag tfce scnenken. Eén voor één werden de hoogere functionarissen toegesproken en werd hun het voor hen bestemde cadeau overhandigd. De tooneelmeester, de heer Hoogeveen, kréég een paar kristallen vazen, op zilveren voet, met inscriptie. Qe controleur, de boekhou der, de bureaulist, de chef der verwarming en de buffethouder, respectievelijk de hee ren Den Hollander, Kolkman, Van Zwicht, Van der Most van Speyk en Van Ingen Sche- nau, ontvingen ieder een zilveren sigaret tenkoker, met inscriptie. De concierge, de üeer De Ridder, en zijn echtgenoote, kre gen een enveloppe met inhoud. En tot slot Huldigde de voorzitter van het schouwburg bestuur nog 'n jubilaris, den onden suppoost Da gel et, die al deze vijftig jaar iu dienst van den schouwburg is geweest. Voor hem was er eeu extra gave, want alle suppoosten, too- neelknechts en kellners, kregen een couvert met inhoud. Naar we vernemen, hebben üe employé's van den -schouwburg Dagelet ook met een enveloppe met inhoud herdacht. De secretaris der huldigings-oommissie, de heer P. Westerbaan, deed daarop mededee lingen van een tweetal telegrammen met ge- lukwensch, die waren ingekomen, n.l. van Van Eysden en Man© van EysdenVink en van Herman Heijermans, die nog vele „ge zonde, Hol lands; lie tconeeTvoorstel toe- wenschte. Herhaaldelijk hadden fanfares weerklonken en nadat prol Fockema Andreae nog een kort slotwoord had gesproken, verlieten allen voldaan en met prettige herinneringen aan dezen jubileumavond, den schouwburg. Velen zullen nog de feestverlichting kun nen bewonderen. Morgenmiddag, bij de rna- tmée van ,,Goudmuiltje", zal deze worden ontstoken en eveneens bij' het concert, Don derdagavond te geven door „Sempre Crescen do." Dit concert wordt, naar men weet, ge geven voor een liefdadig doel. We kunnen er aan toevoegen dat dit voor het Steunco mité zal zijn. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Katwijk. li. Hoofdstuk II. Handel. Tot de voornaam ste binnenlaudsche handelsartikelen in deze gemeente behooren in de eerste plaats de visch en vervolgens de aardap pelen, koolsoorten en bloembollen. De ge ringe hoeveelheid graan, welke hier ver bouwd wordt, is enkel voor eigen gebruik bestemd. De veestapel is hier van weinig beteekenis, deze heeft dan ook geen ver andering ondergaan. Haringhandel. Begin Juni werden enkele kleine partijtjes aangevoerd, maar kwaliteit was voor den handel ongeschikt. Half Juli werden betere soorten aangebracht; de handel ging infcusschen vlugger, doch werd echter totaal tot staan "gebracht door het uitbreken van den oorlog. Van 31 Juli tot 21 Augustus lag de handel geheel stil; later heeft deze toestand, zic-h verbeterd en van lieverlede is de handel vlugger ge gaan. Half November was de visscherij af- geloopen en was er nogal voorraad tegen hooge prijzen en bleef de handel stil tot Januari. Daarna zijn de prijzen sterk op- geloopen en sloot de harbiel zeer be-vredi- Door de Katwrjksche handelaars werd verhandeld ongeveer 80,000 ton haring, te gen 143,000 in 1913; het grootste gedeelte ging naar het buitenland. Aardappelen. Het land- en tuinbouw bedrijf heeft naar omstandigheden in 1914 tameljjk bevredigende resultaten op geleverd. In 'Juni, wanneer door de teelt, van vroege aardappelen de „trek" begint, liet het zich zeer gunstig aanzien. Do aard appelen, waarvan het gewas over het al gemeen bevredigend was, brachten prijzen op, als vóór dien tijd niet gekend. Vooral de vraag in het buitenland, droeg daartoe veel bjj. Vroege bloemkool, welke niet in zeer groote hoeveelheden geteeld wordt, bracht wel is waar geen besten prijs op, doch de kleine voorraad ingezouten bloemkool, in het najaar aanwezig, getuigde toch, dat van dat z.g. noodmiddel niet veel gebruik behoefde gemaakt te worden. Vroege peen, de laatste jaren ook in, grootere hoeveelheden verbouwd, stond ook geregeld tamelijk in prijs. De oorlogstoestand bracht echter in alles wijziging ten nadeele van de tuinders. Met de verzending was het treurig gesteld en met den exporthandel afgeloopen. Dit alles bracht tegelijk een verlaging van prijs van alle producten met zich. De aanvoer bleef ongeveer hetzelfde, wat zijn oorzaak vond in het feit, dat door geruchten van in- beehig-neming of opvorderen voor het leger, rondgestrooid door buitenstaanders, bene vens de vrees voor oorlog, de tuinders Ke ver geld zagen dan voorraden groenten of aardappelen. Eloemkool, die vóór Augustus van f 10 tot f 14 opbracht, daalde in enkele dagen tot f4 f6.25. In normale tijden zou voor dezen prijs zeker de helft zijn inge zouten. Ook andere artikelen, als peen, rapen, sluitkool en kroten, daalden tot zeer lagen prijs. Toen de toestand zich later ©enigszins herstelde en vermoed werd, dat met het oog op den waarschijnlijk langdu- rigen oorlog er in den winter een tekort aan groenten kon zijn, ook al door do steeds grootere vraag uit het buitenland, eu het vervoer geregelder ging, kwam er echter, weer wijziging ten gunste der tuinders. Te gen hooge, steeds hooger prijzen werden voorraden opgekocht, zoodat de Regeering voor enkele artikelen den uitvoer moest veibieden. Van deze hooge prijzen profiteer- deL- echter slechts enkele tuinders, zoodat het eindresultaat over 1914 wel niet on gunstig, maar toch ook niet geheel bevre digend vyas. De kwaliteit der vroege aardappelen was goed, en de prijs hiervoor besteed, best. De late aardappelen op de kleigronden lever den goede resultaten op; de duinaardap pelen waren goed van kwaliteit; zij lever den een matig beschot op en waren goed in prijs. Verzonden werden van Katwijk aan den Rjj-i pl.m. 11,650 mandjes en 4700 balen; do prijzen liepen van f 1.50 tot f2.60 per mard en van f 2 tot f 3.50 per baal. Onze handel bepaalt zich hoofdzakelijk tot Am sterdam en Den Haag. Naar het bu.tenland werden verzonden ongeveer 8500 balen. Be totale verzending bedroeg ongeveer 8175 H.L. tegen 2800 H.L. in 1913. Koolsoorten, a. Rood©. Heb gewas, zoo wel als de kwaliteit was goed; de prijs was zeer goed en wei f60 per 1000 stuks tegen f40 in 1913. De verzending heeft hoofdzakelijk plaats naar Amsterdam, 's-Gra- veDhage, Leiden en Duitschland. b. Bloem kool. Het vroege gewas was matig, 't late goed. Het grootste deel werd verbouwd voor consumptie, alleen 2de en 3de kwaliteit word gezouten. Eeu groot gedeelte der groene kool werd ter markt gebracht te 's-Gra- vc-nha.gie, Leiden, Amsterdam en Duitschland. Geveild werden door de Tuinbouwvereeni- ging alhier 685,200 stuks bloemkool. Do 20 inleggers van bloemkool hadden een slecht jaar; uitgevoerd werden 1600 vaten, tegen 1000 in 1913; prijzen f8 tot f 14 per vat Engeland en Amerika blijven onze grootste afnemers. Uien. Het beschot was goed. de prijzen eveneens; omgezet werden 2020 H.L. f 1.50 tot f 6.75 per H.L. Bloembollen. Men teelt in deze gemeente tulpen, krokussen, narcissen, hyacinten, scilla's en verschillende bijgewassen. De uit komst der tulpenteelt was zoowel op' zand- als kleigronden slecht Er zijn geen vei lingen van hulpen of andere bloembollen gehouden. De afoame ran droge bollen was middelmatig; de narcissen, tulpen en scil- Uit het Engelsch van Miss Y0NGE. (Nadruk Vorboden). 22) „Maar nu hebben wij," zei John, „nog een belangrijken post overgeslagen of is dat op een andere wijze geregeld? uw eigen speldegdld." „O, ik heb genoeg. Arthur heeft mij 50 pd. gegeven, t-oen wij laatst in Londen wa ren, en ik heb er nog twaalf van over." „Maar in het vervolg. Is dat ook onder deze som begrepen?" „Dat denk ik wel. O!" en zij ontstelde van do som, die Rij er voor opschreef, „het vierde deel is genoeg voor mijn toilet." „Ik geloof hiet, dat Miss Standaloft dat met u eens zou zijn." „Arthur zegt, dat wij zuinig moeten we zen, en ik heb hem beloofd zoo min moge-- lijk uit te geven. Laat ik, als liet u belieft, er do helft van dio som voor opsohrijven. „Neen, neen," sprak hij, hot potlood vasthoudende, „niet met mdjn toestemming. Verschaft uzelve hot genoegen van te kun nen weldoen, cn daarenboven van dat geld kunt gij verschillende kleinigheden beta-, len, die gij niet gaarno van het huishoudgeld wilt koopen. Zet nu nog hon derd pond voor onvoorziene uitgaven, en zio dan eens hoe veel het per week is." „Maar het is onmogelijk, dat twee men- achen en drie bedienden dat geld opmaken in één wéék." „Gij rekent vuur en licht niet mede," seido John, om haar eenvoudigheid lachen de, doch do arme Violette was geheel ver slagen. „Och hemel, aan al die dingen heh ik nooit gedacht! Mama zcido het wqJ, dat ik to jong wasEn die steenkolen, kunt gij mij ook zeggen wat zij kosten?" „Ik vrees van neen. Nu vraagt gij mij meer dan ik weet. Als gij wenschtet te we en wat men voor kost en inwoning in Ita lië of het zuiden van Frankrijk betaalt, zou ik u het antwoord niet schuldig blij ven; alles wèl ingezien, is toch de onder vinding maar de beste leermeesteres." „Wat zal ik beginnen? Verbeeld u eens, dat ik heb zoo maak, dat Arthur het thuis niet pleizierig vindt, of dat ik zijn geld, dat hij mij vertrouwt, verkeerd besteed." „Ik wil mij liever het tegendeel verbeel den" zei John. „Ik denk, dat gij oen uit muntende huishoudster zult worden. Ja, ik meen het inderdaad'", ging hij voort, toen zij hem strak aanzag. „Gij beschouwt de zaak uit het rechte oogpunt. Juist die angst valligheid, waarmede gij begint, is mij een waarborg, dat gij slagen zult. Indien uw hoofd slechts vervuld ware met het uit zicht van vrouw des huizes te zijn, zou ik over het lot van Arthur en u voel meer ongerust wezen." „Och, dat zou ook al te erg zijn! Mama heofb mij zooveel goeden naad gegeven. Zij zeide, dat ik mij t-ot regel moest stellen, noodt schulden te maken. Zij heeft mij la ten zien, hoe zij wekelijks haar rekeningen betaalde, en mij een groot opschrijfboek ge geven, gelijk aan heb hare. Ik heb er te Winchester reeds mijn uitgaven in opgetee- kend." „Wel, Violette, ik merk, dat gij heel knap zijt, in plaats van niets te weten!" Zij lach te en zeide iets van haar moodier. „Ik wil niet zeggen, dat gij geen missla gen zult begaan", vervolgde hij, „maar gij zult daardoor loeren, en eindelijk wel op do hoogte komen. Uw toelage is niet ruim, en ik moet eerlijk bekennen, dat gij er mis schien niet mede toe zult komen. Als gij dus bevindt, dat uw uitgaven de som over schrijden, die gij voor iedere week be paald hebt, sukkel niet zoo voortwant dab geeft slechts onaangenaamheden en leidt tot erger. Wend n dan maar stoutmoedig tot Arthur en laat hij er zich mede be moeien dat is do eenige weg om rust en vrede te hebben." „Dat begrijp ik", zei Violette zeer ern stig. „O, ik hoop, dat het goed zal gaan. Eén ding zou ik wel wil'len. Ik bedoel, of wij niet iets ter zijde moeten loggen om aan de armen te kunnen geven „Ook daarom is het noodig, dat gij ©enig gold voot uw eigen gebruik hebt", sprak John op de minzaamste wijze. „Van al het overige moet gij aan Arthur rekensdliap geven." „Het spijt mij slechts, dat ik zoo jong en onwetend ben Ék heb daar niet genoeg over nagedacht, toen ik trouwde", sprak zij mistroostig, „en nu zie ik het zoo zwaar in en als ik bedenk, dat Arthur's geluk en hot welzijn van het geheele huishouden op iemand als mij aankomen, dan „Ik kan u slechts een spreuk ten ant woord geven, dlie naar mijn meening de beste troost was voor haar, welke zonder dien steun onder het gewicht barer taak zou bezweken zijn." Zijn gelaat nam een geheel andere uitdrukking aan zijn stem weigerdeoen hevige hoestbui overviel hemhet bloed steeg hem naar het hoofd, en hij drukte de hand stijf op do borst. Vio lette verschrikte goWoldig, doch John her- stelde zich weldra, en nadat hij geduren de eenige minuten als uitgeput van ver- moedliheid het hoofd op de hand had la ten rusten, nam hij een potlood op. en schreef„Zooals uw dag* is, zoo zal uw kracht zijn", schoof het papier naar haar toe en verliet do kamer. Violette's tranen violen op het papier, en zij was nog meer bedroefd, toen zij ver nam, dat hij zijn kamer moest houden om pijn in de zijde. Zij verhaalde Arthur al wat er voorgevallen was. „Die arme John sprak hij„hij kan nooit over Helena spre ken, en bij de minste aandoening krijgt hij dien hoost en is dan den geheel en dag van ©breek. Hij heeft u in het huishouden inge wijd, nietwaar? Het is wel vriendelijk van hem." „Het spijt mij nu zeer. Ik was er wel be vreesd voor, dat het hem te veel zou aan doen. Maar wat was dio taak, waarvan hij sprak?" „De taak om haar grootvader op te pas sen, denk ik, die in de laatste jaren zijns levens kindsöh was. Arme John! Men heeft, hen beiden opgeofferd." John nam, toen zijn vVder des middags naar hem kwam zien, de gelegenheid waar om hem mede te doelen, hoeveel verstand en nauwgezetheid Violette getoond had, en met welke moeite hij haar had overgehaald om een kleine voor zichzelvo te houden. „Zij heeft nog geen ondervinding het goe de kind"', zeide Lord Martindale. „Zij weet niet hoeveel zij noodig zal hebben. Als het geen geheim is, zou ik wel eens willen we ten, hoeveel zij voor ziohzelve houdt." John noemde dc som. „Dat is dwaasheid", riep zijn vader uit. Dat is nog niet de helft van hetgeen Theo dora heeftEn dan nog wol in Londen, ter- 1 wijl Arthur er zoo op gesteld is, diat zij een keurig toilet heeft. Ik dacht, dat gij wij zer waart, John." „Ik weet wel, dat h-et zeer weinig is, dooh toen zij de overige uitgaven bij een geteld had, moest ik zelf bekennen, dat zij niet meer voor ziohzelve houden kon." „Gij hebt zeker verkeerd opgeteld", sprak Lord Martindale. „Zij behoeft zich volstrekt niet te bekrimpen. Gij hebt im mers zelf gezegd, dat hun inkomen meer dan voldoende is." „Dat is ook zoo; maar gij weet, dat Arthur gewoon is veel gold te verteren." „Schande genoeg voor hem." „En men kan niet verwachten, dat hij eensklaps zuinig on spaarzaam zal wor den. Ik geloof wel, dat hij het zich oprecht voorn emitmaar hij is tc verkwistend, voor al in zijn cüagelijksche uitgaven. Ik zeg niet, dat het zoo wezen moot, maar i)k vrees, dat het zoo is, dat alle voorzichtigheid en alle opofferingen van haar zijde zullen moeten komen." „Van eon vrouwtje van zestden jaren, weinig meer dan een kind, en dat zoo alge meen gevierd wordt! Nu, het zaïl fraai uit komen Niet dat ik het haar wijten zal, het arme kind; maar ik begrijp niet hoe het met hen gaan moet." Dar gesprek bleef niet zonder gevolgen. Lord Martindale stopte een poosje daarna Violette een toegevouwen pipier in de hand, zeggende, dat zij den inhoud voor haar eigen gebruik moest houden; en zij waa niet weinig verwonderd, toen zij er een bankbiljet van honderd pond in vond. Haar schoonvader begaf zich daarna met zijn beide zoons naar Londen om een huis voor Arthuï te huren, eu John uitgeleide te doen, die

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 7