fj°. 17105 Dinsdag 30 November. Tweede fi ilad. A0. 1915. Tweede Kamer. Uit de Omstreken. Binnenland. Vragen en Antwoorden. LEIDSCH BA&BIAB Zitting van gisteren. Indische Begroeiing. Do heer HENDELS spreekt opnieuw over de rechteloosheid, tul thans rechtsonge lijkheid, waaronder de inlondsche bevod- lring zou gebukt gw». Spr. staat voorts stil bij hot voorgevallene voor den Land raad te Toeban, bij de behMMÜeling der Ka le,ng-Asom-za.a.k. Voor de uittlTukfcmg „schurftig schaap" wordt spr. door den VOÖKZITTER tot de erdo geroepen. Do heer HEERES ontwikkelt eenige be zwaren tegen het nu reeds invoeren van het nieuwe Wetboek van Strafrecht voor In- die. Voornamelijk wil hij liever nog ge wacht zien, omdat de Minister wan Kolo niën een novelle heeft toegezegd in ver band met eenige nieuwe bepalingen hier te lande (wet-Aalbcrso, voorwaardelijke ver oordeeling) en hij het beter acht die wijzi gingen eerst aan te brengen en omdat de deskundigen het over het nieuwe Strafwet boek nog niet eens zijn en met name uit Indië zelf op de afschaffing van de dood straf werd aangedrongen, f De heer VAN HAMEL sluit zioh bij het verzoek van den heer H-eeres aan om een uitgaven van het Strafwetboek met Memo rie van Toelichting te bevorderen en om afschaffing van.die doodstraf nader te over wogen. Aangaande de Toeban-zaatk merkt spr. op, dat de president van den Land raad niet een vermaning, dhch een zeer ernstige berisping heeft ontvangen, wat voor een ambtenaar een beteekenende straf is. De heer FOCK vraagt overlegging van allo stukken, dio betrekking hebben op de afschaffing der poonale sa-notie uit dc koe lie-ordonnantie. Spr. meent, diat de voor zitter van den Landraad te Toeban zich on behoorlijk heelt gedragen en niet bad ge handhaafd mogen worden. Do hoer BOG AARDT waarschuwt tegen afschaffing van de doodstraf voor inlan ders in verband met hetgeen hem omtrent de toestanden in Indië bekend is. Ook hij zou voor den president van den Landraad een strengere straf wensah.cn. MINISTER RAMBONNET deelt mede, dat het nieuwo Strafwetboek ra-et een uit- voorige toeliohting zal worden gepubli ceerd. Do invoering moet nog wachten op do invooringsordonn-aritie. De hoer BOGAARDT spreekt over de ©piiimrogie. Hij is cwecawöl onverstaanbaar Do heer FOOK hoopt-, dat bij aankoop van gronden door de dienstvakken overleg zal worden gepleegd met de betrokken Ge- moenbebestu ren De heer KNOBEL betreurt het, dat het bureau voor Chimeescbo Zaken is overge bracht van Justitie naai- Birmenlandsoh Be stuur, waardoor z. i. het contact van dat bureau met de Ohineeséhe bevolking verlo ren gaat. Voorts wensebt hij de opleiding der ambtenaren voor dat bureau in Neder land te doen plaats hebben en niet te Ber lijn, terwijl hij het werken van het bureau voor particuliere verboden wil zien. Do heer FOCK sluit zich daarbij aan. Do heer SCHEURER dringt er op aan, dl: j met bekwamen spoed zal getracht wor den een oinde te maken aan de treurige agrarische toestanden in de Vorsten!a-ndan waaronder de inlancSsche bevolking daar zeer lijdt. De heer TF.R LAAN (Den Haag) noemt do opleiding der onderwijzers voor Indië tslocbt. Voorts klaagt hij diat de regeling van 'het voorbereidend lager onderwijs nog steeds uitblijft. Ten aanzien van de verbe tering van het gewoo-n Europoesdh lager onderwijs ia spr. minder dan ooit over dé begroeting tevryclcn. Er worden te weinig Europeésche scholen opgeri'ehtj terwijl toch de naar Indië vertrekkende Euro peanen het reóht hebben te verwachten, dat voor voldoend onderwijs van hun kin deren zal gezorgd worden. Bovendien be ginnen er standenscholen te komen, wat spr. zou voorkomen willen zien. Wel ia er gebrek aan onderwijzersmaar daarom moet don Nederl. onderwijzer belang stelling voor ïnchië worden ingeboezomd. j Do verhouding dor Regeering tegenover het N. I. O. G., do vakorganisatie der In dische onderwijzers, is nog niet zooals zij wezen moet, do organisatie wordt nog niet voldoend erkend. Voorts vraagt spr. overlegging van do conduitestaten der onderwijzers aan de be langhebbenden en een betere regeling van het vorlof. Do heer OTTO bepleit verbetering van het schooltoezicht in Indië. Men moet voor <Je vervulling ran het zware ambt van schoolopziener zoeken naar mensohen met tact on levenservaring on niet te zeer hech ten aan burea-uorat-isohe voorschriften. Uit breiding van het aantal inspecteurs betee ken t op zich zelf nog geen verbetering. Op cïe begroeting komt een post voor de aanstelling van een inspecteur vaai het M. U. L. O., terwijl die inspecteur reeds is aan gesteld en de aanstelling niet Iieeft plaats gehad, omdat het M. U. L. O. dit vordert, maar alleen om he t onderwijs in een'be paalde richting to dwingen zulks tot schade van het end,er wijs diat daardoor in de ge- wonse-hte ontwikkeling wordt belemmerd. Indien do inspecteur niet reeds benoemd Tvas, zou hij zeker stemming vragen over ■den post. Nu zal hij evenwel den loop der discus sies afwachten. Te vier uren worden die beraadslagingen verdaagd tot 'a avonds. Avondvergadering. De heer FOCK dringt aan op spoedig© herziening van de subsidieregeling voor het bijzonder M. O. voor meisjes. De heer GERHARD dient een motie in, welke beoogt de Kamer te doen uitspre ken, dat do reprganisai" der M. U. L O.- scholen behoort te beoogen het verkrijgen van twee soorten scholen, de eene als de tegenwoordige, de andere in aansluiting met dé inlandsche scholen 1ste lei. Hij wenschb echter niet, datdeze motie thans in behandeling komt waar de Min. van Koloniën afwezig is. Do heer BOGAARDT bepleit daarente gen unificatie. De heer GERHARD bepleit toepassing van do inlandsche taal als voertaal voor het onderwijs. De heer TER LAAN (Den Haag) vraagt verhooging van gratificatie bij uitzending van onderwijzeressen en verhooging van haar salarissen. De heor BOGAARDT voelt veel voor het denkbeeld van den heer Gerhard, maar vreest voor praotische^ moeilijkheden. De heer GERHARD bespreekt de hervor ming van het toeziciit op het inla-ndsch on derwijs en op heb verloop .j het dessa-on- derwijs, alsmede op het groote schoolver zuim, dat daarbij voorkomt. De heeren SCHEURER, DE VIS»_ -£R en BOGAARDT critiseercn de wijze, waar op het toezicht wordt uitgeoefend op de volksbibliotheken, waarin onzedelijke werk jes voorkomen. De heer VAN LEEUWEN wijst op den invloed van eenige ziekten op het arbeids vermogen der bevolking op Java en Mar do era en betoogb de dringende noodzake lijkheid om deze ziekten, als kanker, tering, malaria, pokken, en beenzweren te bestrij den. Hij bepleit aan de gemeenten het recht, tot onteigening te geven en hen aan kapi taal te helpen voor wegenaanleg en wo ningbouw. Do heer ALBARDA waarschuwt tegen be zuiniging op irrigatieworken en komt op tegen de bevoor reen ting van de suikerfa brieken inzake irrigatie. Spr. vraagt, dat do Regeering zal verklaren, dat de regen ten, die vergaderden over de dag- en nachc- regeling, geen.nadeel daarvan zullen on dervinden. De heor DE MURALT bespreekt het rapport in zake de havenwerken van Mar kassar en betwist de bovoegdheid en de ob jectiviteit der commissieleden. De lieer BOGAüitDT vindt deze kwestie weinig verkwikkelijk. Z. i. gaan de aanne mers niet zoo vrij uit, als uit dat rapport wel blijkt. Spr. ondersteunt een aoor den heer Do Muralt geuit denkbeeld van een ccmniissie van Indische ingenieurs, dódb deze moet dan ook permanent zijn. Do heer ALBARDA heeft geen indruk van onbevangenheid van het bedoelde rap port, dat ten onrechte een blaam werpt op burgerlijke openbare werken. De heer FOCK constateert, dat het ver trouwen in de commissie geheel verloren is gegaan. De heer NIERSTRASZ vraagt inlichtin gen inzake draadloozo verbinding. Dinsdagochtend voortzetting. ALPHEN. To 's-Gravenhag© slaagde voor het examen in boekhouden, haaidelsrekenen en administratieve kennis, afgenomen van wege de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam, dé heer P. Baane, van hier. HAARLEMMERMEER. De Raad komt bijeen op Donderdag 2 December a.e., des morgens om elf uren. KAT WIJ K-A AN-ZEE. Door de<n reeder van de KW. 147, welk schip einde Juni door een Engelsch oorlogsscdp is oversboomd, waa-rd'oor tien menscheav om het leven kwamen, is aan dé nagelaten betrekkingen 3300 uitge keerd, zijnde het bedrag, waarvoor dit ge deelte dér equipage verzekerd was. LISSE. Door het weigeren van de wisseltong, liep gisteren een van Leiden komende tramj alhier op een stilstaande tram, met het ge volg, dat een personenrijtuig derailleerde. Tot directeur van do R.-K. Vereeni ging voor Volkszang, alhier, is benoemd de heer A. H. van den Boogaard, organist ven de St-Willebrorduskerk te 's-Graven- hage. Ala geestelijk adviseur is door Z. D. H. den Bisschop- van Haarlem benoemd de wel eer w. heer Lasance, kapelaan alhier. NOORDWIJKERHOUT. Ged'ep. Staten van Nooivi-HoliLand stollen voor het verpleoggeld van arm lastige krankriinnigeai, die vanwege de Provincie worden verpleegd in het St.-Bo- vo's gesticht alhier, van de Vereeniging der Broeders van Liefde te Venray te ver- hoogen vain ƒ300 tot ƒ315 per patiënt, en wel mot ingang van 1 October 1.1. Ge vraagd was do verhooging te "doen ingaan met 1 April 1.1. "Ds. H. van Wessel hoopt 16 Januari a.s., ztfn afscheidspredikatie te houden. OEGSTGEEST. De Raad vergadert Woensdagavond te zeven uur. VOOR-SCHOTEN. De Voorschotensche Bouwvereeniging is als rechtspersoon erkend en de statu ten zijn goedgekeurd bij Kon. besluit van 20 Nov. j.l. ZOETERWOUDE. De Raad vergadert niet morgen, doch Donderdagmorgen om tien uren. Des nachts zijn een twaalftal kippen en twee duifjes van den heer K., aa-n den Zoeterwoudschen weg, vlak aan de grens van Leiden, gestolen. ZW AMMERD AM. Ds. W. Mackenzie, alhier, heeft het beroep naar dé Rem. Ge-m. te Alkmaar aangenomen. Katwijk-aan-7ee. Te IJmuiden kwam binnen de logger K. W. 143, ,,Wilhelmina IV", met 2 laat. KERKELIJKE BERICHTEN. Katwijk aan den Rjj-n. Geref. Kerk. Donderdagavond te halfzeven! Ds. T. Sap^ van Gouda. Valkenburg. Ncd.-Herv. Gem. Woens dagavond te halfzeven: Ds. J. Nierstrasz, pied. te Leiderdorp. ill oud- cn Klauwzeer. Met ingang van 1 Dec. is ingetrokken het verbod op het vervoer van herkauwem- dieren en varkens uit, naar of binnen een kring in de gemeente Oudewater, Pa- pekop, Hekendorp, Waarder en Barn- woutswaarder, en dit vervoer verboden voor een kring in de gemeente Linsohoten (ingang 30 Nov.), Ambt-Doetinckem (ing. 30 Nov.) en Hazerawoud© (ing. 1 Dec.), omschreven in „St.-Crt." 280. Tevens is met ingang van 30 Nov. verboden het ver- v- er van voor veevoeder bestemde neven producten der zuivelbereiding, welke te voren niet tot een temperatuur van 80 gr. 0. zijn verhit, uit of binnen de gem. Haren. WOUBRUGGE, Gemeenteraad. Voorzitter: de heer T. P. Kleyn, burge meester. Aanwezig alle leden. Wordt gelezen een brief van mr. Kler- mans, meldende dat de firma Smulders tot uiterlijk 3 December a.s. haar voorstel tot schikking gestand doet. De heer Peters brengt, als rapporteur van de commissie tot het nazien der gemeont®- rokening 1914 rapport uit en deelt mede, dat- alles accoord is bevonden, en spreekt na mens" de commissie den dank uit aan den se cretaris vpor zijn nauwkeurige administratie en adviseert tot voorloopige aanneming der rekening. Aldus bosloten. De voorzitter brengt het schrijven van mr Klermans ter tafel en geeft het woord aaa den heer Van der Geest, als afgevaardigde van den Raad naar de conferentie te Leiden De hoer Van der Geest zegt op deze con ferentie gehoord te hebben, dat de burge meester wel opdracht aan den heer H. Blom, te Leiden, gegeven heeft, tot het aangaan van een bestelling aan de firma Smulders, te Utrecht, omtrent de bemaling van de a VI ietpol der. De voorzitter zegt, altijd ontkend te heb ben, den heer Blom eenigerlei opdracht te hebben gegeven, om een pomp bij gen. fir ma te bestellenhij had als voorzitter reeds een pomp en pijpen besproken bij den heer Langczaal, te Leiden, die aanmerkelijk mi-i- der in bedrag zou zijn geweest en die, zoo als nader is gebleken, ruim voldoende ware voor de electrische bemaling van den Vliev polder; doch de heer Blom verklaarde die ongeschikt en heeft geheel eigendunkelijk gehandeld en do bestelling bij de firm* Smqlders gedaan. De heer Lieverse zegt gehoord te hebbeQ, dat de heer Blom meermalen bij den Voor zitter is geweest om den boel aan kant te ma ken, eerst voor 1000 en later voor 1150. De Voorzitter verklaart dat voor beslist onwaar, daar de heer Blom nimmer bij hem is geweest „om het af te maken", doch wj' bij mr. Klermans, wat hem, Voorzitter, ech ter later eerst werd medegedeeld. De hoer Lieverse vraagt of de Voorzitter, evenals de heer Blom, de gemaakte onkos ten voor eigen rekening wil nemen, welk standpunt hij dan ton zeerste zou toejuichen en waardoor een te nemen beslissing voor den Raad lichter zou vallen; hij dringt op een definitief antwoord aan. De voorzitter antwoordt, daar niet op In te gaan. Dë heer Van der Geest merkt op, dat, waar het een geschil betreft tusschen vier partijec het gewenscht ware geweest, indien de Voor zitter op de laatst gehouden conferentie t® Leiden aanwezig ware geweest; daar had Z Ed. zich dan kunnen verdedigen. De Voorzitter antwoordt, zulks geheel on- noodig te hebben geacht, daarbij had lijn ad- vooaat hem zulks ontraden. De heer Van Dam vraagt wat voor kos ten het nu voor de gemeente sullen bedrage*^ indien het geschikt wordt. De heer Van der Geest zegt voor 1900, dcch daar entvangt de gemeente, van het be stuur van den Vlietpolder van terug 930 zoodat ongeveer 970 voor de gemeente blijft te betalen. De Voorzitter voegt hieraan toe, dat ia firma Smulders 1/3 van haar te vorderen be drag liet vallen, niet uit vrees, dat zij het proces zou verliezen, dooh om tot een ei ad van die zaak te komen. De heer Van d?r Geest stelt voor, den Raad gehoord, op het voorstel tot schikking in te gaan. De heerJVan Dam meent, dat het 't beate is, dit voorstel aan te nemen, daar de ge meente op het eind toch het proces wel zou kunnen verliezen. De heer Peters is het eens met dit voor stel en is er ook voor, dat de Voorzitter zij a eigen gemaakte kosten betaalt en men zoo spoedig mogelijk tot een minnelijke schik king dier vele zaken komt. Het voorstel-Van der Geest wordt met al gemeen e stemmen aangenomen. De Voorzitter stelt aan de orde de benoe ming van een lid der Commissie van Beheer van heb Eeleetrisch Bedrijf. De heer Heenk deelt intusschen mede te bedanken als lid dier commissie, terwijl de heer Lieverse vraagt of door B. en TV. reeds een voorzitter is benoemd. De Voorzitter zegt, dat hij, na het bedan ken van den heer. Van der Geest, steeds waarnemend voorzitter is. De heer Heenk zou gaarne dat beheer der Electriciteit aan het college van B. en W. opdragen. De heer Van Dam raadt den heer Heenk aaD op zijn verzoek om ontslag terug te ko men, waarmede andere leden instemmen. De heer Peters zou het wenschelijk ach ten, als ook tot lid dier .commissie een prac- tisch ingezetene, buiten den Raad, kon wor den benoemd. De Voorzitter is het daarmede wel eens, doch de wet verbiedt dit. De benoeming van een commissielid wordt aangehouden. Ter tafel komt de benoeming vcor het schoonhouden van het Raadhuis on idem der openbare school te Hoogmade. De Voorzitter deelt mede, dat Jaantje van der Laan, die tot heden die functie van het Raadhuis voor haar vader waarnam, ge vraagd heeft nu na zijn dood daarvoor in aanmerking te komen. Do heer Molenaar zegt, dat toen Schijf als brugwachter was benoemd, gezegd is, dat het tot steun bij het pensioen van Van der Laan zou zijn, dat hij het Raadhuis behield, doch bij zijn verscheiden zulks aan Schijf zou ko men. De Voorzitter oordeelt, dat het tot steun van genoemden waarnemend concierge noo- dig is, dat zij die werkzaamheden behoudt. De heer Van der Voorn is het met den Voorzitter eens, althans nu zij het pensioen van haar vader mist. De heer Heenk zegt, dat het altijd bij de brug i8 geweestdoch de voorzitter oor deelt, dat zoo'n betrekking dan beter bij een veldwachter thuis behoort, althans in bijna alle omliggende gemeenten is dit zoo. Bij stemming bleken vier stemmen op Jaantje van der Laan te zijn uitgebracht en drie stemmen op H. Schijf voor het Raad huis to Woubrugge on zöven stemmen op de wed. D. van der Sluis voor het schoonhou den, enz. van de openbare school te fioogf made. De Voorzitter stelt voor den gemeente ambtenaren een duurtetoeslag te geven over het jaar 1914 voor 6 van de jaarwedde en daarvoor aan te wijzen het batig slot van 1913. De heer Van der Geest vraagt wat zulks ongeveer zou bedragen. De Voorzitter heeft de bedragen nog niet opgeteld, doch geeft als voorbeeld, dat iomand, die 500 per jaar inkomen heeft, clan over dat jaar 30 duurtetoeslag zou ontvangen. De heer Lieverse stelt voor dat punt aan te houden en eerst het advies van B. en W. daarover te vernemen en dan te bepalen welke traktementen daarvoor in aanmerking zouden komen. De Voorzitter zegt, dat de Raad thans in beginsel kan besluiten of zij genegen zijn een duurtetoeslag te geven. De heer Heenk meent, dat nu de pensioen regeling het vorige jaar zoo schitterend ia geregeld, de duurtetoeslag wel achterwege kan blijven. De heer Lieverse raadt aan dit voorstel voorloopig in te trekken en eerst naar de salarissen te informeeren. De Voorzitter verdedigt zijn voorstel, yegt dat de gemeente in zeer gunstige conditie verkeert, waar de landbouwende bevolking zeer goede zaken maakt. Met het oog op de abnormale tijden, deed hij dit voorstel en zou het oordeel van den Raad daarover wil len vernemen. De heer Lieverse zegt alsnog eerst eens naar andere gemeenten om te zien, wat deze omtrent den duurtetoeslag deden. Aldus besloten. Bij de rondvraag wenschte de heer Heenk to weten, lo. hoe hot met de financiën van bet Steun-comité staat, 2o. of de noodlouning aan de brug in den Vlietpolder Tiaar moet blijven en 3o. hoe het staat met de leening bij de Bodegravensche Bank. De Voorzitter antwoordt, dat hij de reke ningen van het Steuncomité spoedig inwacht d8t bedoelde brug in den Vlietpolder bij de bogrooting ter sprake zal komen en dat hij de noodige aanschrijvingen aan de Bode gravensche Bank heeft verzonden, doch nog geen antwoord heeft ontvangen. Daarna sluit de voorzitter de vergadering. Men achrjjft nog over de verkiezing waarover onlangs reeds een en ander werd gemeld, het volgende aan het „Hbl.": „De zaak is wèl door Ged. Stoten onder zocht, en de burgemeester van Deurne, 'die al meer blaken heeft gegeven geen model edelachtbare te zijn, bljjkens tol van scher pe critiéken, welko de heer Ouwerling in de „Zuid-Willemsvaart" (Helmond) over Deurne en zjjn dag. bestuur schreef, beeft zich te genover hen schriftelijk verweerd mar aan leiding van een klacht van Deurnsche inge zetenen. De burgemeester moet, terwijl hij als voor zitter van het algemeen stembureau op het Raadhuis behoorde te zijn, in een café recht tegenover het gemeentehuis eenige oogen- blikken getoefd hebben- In den tjjd, dat hij daar zat, is echter geen kiezer komen opdagen, dit heeft de burgemeester van uit het café kunnen waar- waarnemen zoodat mag worden veron dersteld, dat er .geen verkeerde dingen zjjn geschied, welke een gevolg zouden kunnen zijn van 's burgemeesters absentie. Zooals gezegd, is het geval door Ged. Sta ten ernstig onderzocht (in het verslag den provincie wordt het proces-verbaal opgeno men). Hierbij is het echter gebleven." (Dit verklaart waarom Ged. S aten de ver kiezing niet nietig verklaard hebben). Gistermiddag werd te Oudewater hc-t Stoffelijk overschot van dr. Van Praag Sr., onder groote belangstelling naar de laatste lustplaats overgebracht. Aan de groeve werd het woord gevoerd, door den heer J. Nb. van Doormnck, a's burgemeester, die den overledene namens de gemeente dank bracht voor alles, wat hij m net belang van Oudewater deed, inzonderheid in zijn functie als gemeente-geneesheer; door dr. VanTing- bergen, van Montfoort, als collega, die er aan herinnerde welke groote capaciteiten de overledene inzonderheid als specialiteit op het gebied van gal- en leverziekte bezat; door ds. E. Hoek als predikant der Ned.- Herv. Kerk, die dr. Van Praag huldigde als mensch en als medicus, meer in het bij zonder wijzende hoeveel hjj voelde voor zijn arme patiënten, terwjjl hij ten slotte woor den wan troost sprak tot de familie. Een der zoons dankte de aanwezigen voor do be- belangstelling en eer, den overledene bewe zen. Eenige kransen dekten da baar. In de gisteren gehouden vergadering der Tweede Kamer was ingekomen een mis sive van jhr. mr. 0. F. A. II. van Nispen tot Sevenaer, van 28 dezer, houdende kennis geving, dat hij, benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in t<j- deltke en bijzondere zending bij den Pause- jijken Stoel, die benoeming beeft aangeno men en dientengevolge heeft opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer der Stoten- Generaal. Graaf Van Bylandt heeft bericht gezon den, dat hjj wegens verblijf in het buiten land door familie-omstandigheden de Kamer vergaderingen, ook in de eerstvolgende da gen, niet kan bijwonen. Bjj de to Maastricht gehouden stem ming voor een lid van de Prov. Staten wer den uitgebracht 3401 geldige stemmen. Hier van verwierven de heer F. Barteiink, vrijzin nig-democraat, 1339, L. Ceulon, dissident- katholiek, 196, en J. Schaepkens van Riemp3t Jr., katholiek, 1866 stemmen, zoodat laatst genoemde gekozen is. Met ingang van 16 Januari a.s„ is be noemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Velp, de heer W. van don Voo, thans in geljjke betrekking te Vcendam: De Raad van, Rijswijk heefb besloten aan Ged. Staten te verzoeken, met ingang van 1 Januari 1915 de jaarwedden van den burgemeester en den gemeentesecretaris elk! met f300 te verboogem Naar „Het Vad." meldt; is de Frani- sche consul te 's-Gravenhage, de heer Pe- titpied, die ©enigen tjjd geleden door eeo auto werd aangereden, geheel hersteld en heelt h(j zijn ambtsbezigheden hervat. V raag: Naar ik hoor heeft in verschei dene dagbladen gestaan, dat de lichting 1917, van *t voorjaar Maart of April onder de wa penen moet komen ter vervanging van oude re lichtingen. Is U hier soms iets van bekend 1 Antwoord: Noen, daar is ons niets van bekend, ook niet dat het in de dagbla den heeft gestaan. V raag: Hoe komt het dat in uw dag blad nooit uitlotingen van premieaandeelen te vinden zijn U zoudt er toch vele abonnés een genoegen mede doen. Heeft de trekking Paleis van Volksvlijt '67 al plaats gehad? AntwoordOnze plaatsruimte is kostbaar en laat het werkelijk niet toe al deze uitlotingen op te nemen. De trekking van '67 heeft nog niet plaats gehad. V raag: Hoo kan ik staaldraad zwart of donker krijgen, zonder zijn sterkte a<ls draagkracht te vermideronhij moet voor het publiek onzichtbaar wezen. Antwoord: De staaldraad in gesmol ten gele was dompelen en daarna in ©en gasvlam afbranden. Deze bewerking moet eenige malen wor den herhaald.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5