Nederland en de Osrioy. De Europeesche Oorlog. Rechtzaken. Een nieuw liquidatie- voorstel. Maar nog waren de onweerswolken niet van de lucht. Schouwburgbestuur, gemeentebestuur en gemeentewerk :n konden slecht met el kaar opschiet -n, en hel qind ran 't lied was een hernieuwd voorstel tot liquidatie, want de bezwaren van gemeentewerken wa ren zoovele, dat het bestuur oordeelde, dat het gebouw de verbouwingskoslen niet waard was. Alles wat onder een vorig gemeentebe stuur als goed was geoordeeld tegen brandge vaar, werd nu afgekeurd. Mocht niet tot li quidatie worden besloten, dan wenschten de commissarissen niet langer aan te blijven. Den 12den Juli 1898 had de vergadering vim aandeelhouders plaats. Van liquidatie wilde men ook nu niets weten. Het-oude bestuur ging dus heen. In de vergadering van 22 Juli zou een nieuw bestuur worden gekozen, maar eerst 25 Augustus was deze kwestie in het reine. De schouwburg gered. Met kracht va te het nieuwe bestuur zijn taak aan eq onder leiding van den heer Paul, die tot architect werd benoemd, werd de verbouwing, waaronder de ijzeren brand trap, aangevangen, 't Was nog niet de schouwburg van thans, die tot stand kwam. Doch de verbeteringen en verfraaiingen ran 1S9S zijn door een reeks andere gevolgd. Zoo kreeg het parterre in 1902 klapstoe- len in plaats van banken. Den lsten en 2den October 1904 werd de verbeterde en verfraaide zaal ingewijd. Voor een bedrag van f1500 was deze opnieuw geschilderd en waren de buikvormige zijkanten van de tooneelopening verwijderd, waardoor een veel beter gezicht op het tocneel werd verkre gen. Aan het begin van het seizoen 1805— 1906 aanschouwde men een prachtige ver betering op den corridor achter de loges. De daar aanwezige privaten waren wegge broken en die inrichtingen beneden waren gemoderniseerd. Maar 1907 gaf nog grooter verbetering te aanschouwen. De gaskronen waren verdwe nenZondag 3 November 1907, was voor de eerste maal Tiet eïeetrisch licht ontsto ken, waarbij de aandeei houders van een nieuwe 4 pCks.-leening a f5000 waren uit- genoodigd. Loges en baignoires waren van nieuwe stoelen voorzien en de dames, ,die met rijtuigen s houw bur wear s gingen, kon den door een nieuw afdak, wa neer het re gende, droog in het gebouw komen. Het verwijderen van het gas icht nood zaakte later nog tot een uit,gave van f500 voor kachels. In 1911 werd de foyer van de ga'erij bij 'de logegang getrokken, waardoor het ge zellige zitje boven werd verkregen. In dat jaar werd bovendien een nieuwe dansvloer gemaakt, maar deze heeft nog slechts een paar maal dienst gedaan. Dat rijn wel da voornaamste veranderin gen. Doch behalve dit werd het decoratief geregeld verfraa'd en aangevuld. De schilder Chr. Roskam, heeft zich op dit gebied zeer verdienstelijk gemaakt. Die verbeteringen kunnen we niet opsommen, het zou ons te ver voeren, maar groote bedragen zijn hier mee gemoeid geweest. Eén voorbeeld:- de groote zaa', die we zoo gaarne bewonderen, vroeg in 1910 f 1000. Dan moet nog gewezen op de verbete ringen aan k'eedkamers, enz., waarvoor de Tooneelkunstenaarsvrreeniging in e:n schrij ven haar dankbaarheid uit:e. De geschiedenis hebben we hier vrijwel, zij 't zeer beknopt, meegedeeld. Maar toch zrn er nog een paar punten, waarover we nog iets wi.len vertellen, ml. de studenten ea onzen schouwburg en we k kunstgenot men er zooal mocht smaken. Dit in eén volgend artikeltje. (Slot volgt). P. W. Kaas. De Kaasvereeniging dealt mede, dat alle binnenlandsche grossiers in kaas, die door Demiddeling van de Kaasvereeniging kaas zullen willen betrekken, zich als grossiers moeten laten inschrijven. Ook zij, die als ex porteurs wenschen te worden ingeschreven, doch "daarnaast een binnen'andschcn handel in kaas drijven, moeten aanvragen als gros sier te worden ingeschreven. Voor inschrij ving komen slechts zij in aanmerking, die vroeger ook een binnenlandschen kaashan del hadden en geen kaaswinkel drijven. Na ontvangst der aanvragen zullen aan belang hebbenden nadere bijzonderheden worden be kend g erna alt. Alle handelaren en producenten, die na heropening der grenzen kaas wenschen uit ie voeren of handel willen drijven in kaas, Üie geëxporteerd zal mogen worden, moeten aanvragen om ais exporteur te worden inge schreven. Daar exporteurs iu het vervolg slechts kaas zullen mogen koopen van producenten en van andere ingeschreven exporteurs, zul len ook zij, die tot nu toe als zoogenaamd tusschenhandelaar optreden, inschrijving als exporteur moeten aanvragen Na ontvangst (der aanvragen zullen aan belanghebbenden nadere bijzonderheden worden bekend ge maakt. Aanvragen voor inschrijving zijn te rich ten aan de Kaasvereeniging afdceiing E, Kanaaistraat 2, te 's-Gravenhage. Onveiligheid aan de lïollandsckDnitsehc Grens, De ,.Tel." schrijft: „Heb blijkt uit verschillende voor de be trokken personen en voor ons nalionali- teitsgevoel onaangc-name gebeurtenissen op de grensscheiding van Nederland en Duitschland, Jat personen, dl: zich op Hollandsch gebied bewogen langs de grens, niet die veiligheid genieten, welke onze positie toch zou moeten waarborgen. Men kent de geschiedenis van den Hollander, die, door doodsbedreiging op Duitech grondgebied gelokt, eenige moeilijke da gen in Duitsckc gevangenschap doorbracht en er ten slotte een liond-sch-dankbaar artikeltje over schreef in ,,De Toekomst", tot tranen bewog" over de vriendelijk heid van zijn belagers, die de goedheid hadden gehad, hem niet zonder vorm van proces op te knoopen. Eenzelfde geval heeft zich weer afgespeeld op Maandag den 15eu dezer bij Vaals, in de buurt van „Vierlanderblick", op een weggedeelte, dat onbetwistbaar Hollandsch is. De heer A. Visser, leeraar aan de H. B. S. te Maastricht, maakte een wandeling en raadpleegde af en toe een kaart. Tot plot seling een Duit-sch schildwacht op hem toetrad en hem beval mede te gaan. De heer V. protesteerde doende wat zijn regeering nu aJ ontelbar malen ,,en gros" heeft gedaan en met evenveel re sultaat en het slot was, dat deze Ne- derlandsche staatsburger door een Duit- schen schildwacht op Hollandsch gebied werd gearresteerd en naar Luik gevoerd, waar hij gedurende vier dagen in een van die vunzige hokken werd opgesloten, zoo- als de Duitschers die voor hun Belgische gevangenen gearrangeerd hebben. Te Maastricht heerschte natuurlijk de grootste agitatie en werden vruchteloos naaporingen gedaan door militairen, ma rechaussees, rijksveldwachters en burgers, zoodat men tot de conclusie kwam de meest voor de hand liggende dat hij door de Duitschers was medegenomen. Eerst Vrijdag werd aan onze regeering geseind, om via onzen gezant te Berlijn een onderzoek in te stellen en t~ vragen, of we alsjeblieft dien gestolen vaderlander terug mochten ontvangen. Valschelijk be richtte men uit Luik, dat de heer V. zich daar niet bevond. Van den heer V. werd iutusschen een economisch gebruik gemaakt men liet hem n.l. gratis tolkdiensten verrichten in zijn gevangenis. Daarna werd hij afge zonderd en eerst op zijn uit den treure herhaald protest werd hij op zekeren dag in een auto geplaatst en werd hij door drie hoofdofficieren naar de Hollandsehe grens geleid. Onderweg geraakte de auto „e-n panne" en hai de heer V. de satis factie dat zijn cipiers den wagen gingen duwen, terwijl hij in den auto moest blij ven zitten. De heer V. wist aa i te too- nen, dat zijn protest gegrond was ge weest en moest deu heeren nota bene de openingen in de draadversperring wijzen, die zij zeiven niet kenden. Ten slotte nam men hem 50 mark in goudgeld af, welke plundering onder het motto boete" ge schiedde. Even pens werden ri jn kaarten ontvreemd en na een week arrest kreeg hij een soldaat mede, die hem te voet van Luik naar Mouland bracht, zoodat hij eerst Zondagavond laat te Maastricht aankwam. Een d-ankbetuiadng in „De Toekomst" is nog niet verschenen Generaal-ma.j oor Onnen en baron van Tuyll van Serooskerken hebben tot den ge meente-raad van Harderwijk het verzoek gericht, om een stuk gronde op 400 M. af stand van het Inte rnceringsikamp en groot 100 x 150 M te willen afstaan voor den bouw van barakken ten behoeve van gezin nen van Belgische gein te meerden. Het aangevraagde terrein is gelegen op 1 uur afstand van Harderwijk in het Beekhuizer- za-nd. **-Een koopman uit Wegberg, een Duitech grens plaatsje, op korten afstand van Roer mond gelegen, heeft enkele dagen geleden in het Zuiden van ons land pogingen aan gewend om booten te huren, ten einde daarmede grind (kiezelzand) en zand uit de omstreken van Nijmegen naar Antwer pen en Gent te vervoeren. Deze bouwmate rialen worden op Ncderlandsoh grondge bied in de buurt van Nijmegen, uit de bed ding van de Waa-1 en den Rijp gebaggerd, in Rijn lichters overgeladen e-n naar Ant werpen en Gent gezonden, onder het mo tief, dat men dit grind en zand daar voot den wederopbouw van verwoeste huizen ge bruikt. In werkelijkheid echter worden deze bouwmaterialen na aankomst te Antwer pen of Gent in spoorwegwagons overgela den en naar heb front gezonden, waar men zo gebruikt om er de loopgraven mede te betoneeren. Het is ons bekend, dat een seheepsbe- vrachting het hem door dien koopman uit Wegberg aangeboden transport weigerde anderen echter waren e-r voor te vinden. Wij vernemen voorts, dat een firma uit Roermond eenige dagen geleden liet in- formceren naar do transportkosten per boot van Weert naar Antwerpen van groote hoe veelheden grind. Dit grind, dat te Buggenum, bij Roer mond, op Nederlancisch grondgebied uit de Maasbedding zou worden gebaggerd, wilde men per wagon naar Weert zenden en daar in lichters overladen. Ook dit bouwmate riaal zal in die Duitsch e loopgraven wel ein-übestomming vinden. Namens de C-ommissie voor Aaneen sluiting van Sodaverbruikers in Nederland, is ?een tweede vergadering gehouden te Am sterdam, van de voornaamste belanghebben-. den bij de soda-consumptie. Het bleek tor vergadering weidra, dat de behoefte door den stopgezetten invoer in enkele takken van bedrijf zéér dringend is geworden, zoo dat, indien niet binnen zéér korten tijd een oflosksing gevonden wordt, lallooze fabrie ken, als wasscherijen, glasfabrieken, zeep fabrieken, kristal-sodafabrieken, enz. geheel stopgezet zullen moeten worden. Deze in- mdustrieën omvatten te zamen vele tiendui zenden arbeiders1, welke dus ernstig in hun bestaan worden bedreigd. Het blijkt, dat op het oogenblik nog slechts onderweg en te verwachten is, een zeer be perkte hoeveelheid soda> nauwelijks voldoen de om de behoefte voor zes weken te dek ken. Door de Vereeniging van stoom was scherijen te Amsterdam en aangrenzende ge meenten is aan de ministers van Binnen- en Buitenlandsche Zaken en van Landbouw een request gezonden, waarin wordt gewezen op- het dreigend gebrek aan zeeppoeder, als gevolg van het in Engeland uitgevaardigde uitvoerverbod van Sel de Soude, en waarin wordt aangedrongen op het nemen van maat regelen door de regeering, om den invoer van Sel de Soude in ons land te bevorderen. De in het vorig jaar in Delfzijl nieuw gebouwde Nederlandsche moborsehoener Marie 3>enise" werd op rijn eersto reds naar do Oostzee door dien oorlog overval len en ligt reeds sedert bijna een jaar in de Finsohe haven Borga opgesloten. Do be richtgever van het ,,Hbld." te IJmuiden trof dezer dagen kapt. W. C. Dijkstra-, die uit Finland is teruggekeerd, omdat zijn schip de haven van Borga niet kan verla ten voor het einde van den oorlog en liij thans tijdelijk benoemd is tot gezagvoerder van den Nedeadandschen gaffelsohoener „Agatha" uit Groningen, welke te IJmui den zeilklaar ligt met een lading cokes voor Noorwegen bestemd. Naar kapt. Dijkstra mededeelde was de Marie Denisse" van de werf gekomen en den 8sten Juli 1914 van Delfzijl naar Pe- tro-grad in zee gegaan. N<a aankomst al daar laadde het schip voor Borga, waar het na lossing door den inmiddels uitge broken oorlog werd stilgelegd tot 10 No vember van bet vorig jaar. Het schip maakte toen een paar reizen heen en weer naar Reval en zou daar een lading meel innemen voor Finland, waar voor do toestemming van den militairen gouverneur was verkregen. Wat in een an der land misschien niet zou gebeuren, bleek in Rusland wel mogelijk te zijn. De gouver neur gaf zijn toestemming, doch de douane beambten beschouwden deze toestemming als scheurpapier. t Do geheele lading lag langszijde en men zou juist beginnen deze over te nemen, toen men tot do ontdekking kwam dat de kunstvaart voor buitenlandsdhe vaartuigen verboden was. De lading kon dus weer naar de pakhui zen teruggevoerd worden en het schip zon der eenige lading vertrekken. Den tweeden Kerstdag kwam het weer in Bo-rga en moest daar blijven liggen, omdat de geheelo Bothniscbe Golf door mijnen was afgeslo ten. Do bemanning werd afgemonsterdal leen de kapitein bleef tot de vorige maand aan boord en besloot toen naar Nederland terug te gaan, omdat vain vertrek uit de ha ven van Borga in den eersten tijd to-ch wel geen sprake zou rijn. Via Zweden en Duitsoliland kwam hij in Holland terug. GERECUTSflOF TE ARNHEM. Een Doktersrekening. Een geneesheer te Enschedé had als pa tiënte een dame te Hengelo (O.) behandeld en haar voor 40 consultaties een rekening van 60 gezonden. Na die eerste reke ning zond de dokter, waarschijnlijk van meening dat hij een hooger honorarium kon vorderen, een tweede nota, thans 600 groot. De dokter ontving een post wissel ten bedrage van 60 ter voldoe ning van zijn eerste rekening, doch hij weigerde den postwissel. De tweede re kening bleef onbetaald. Deze rekeningenkwestie heeft aanleiding gegeven tot een proces, waarin thans door het Arnhemsche gerechtshof uitspraak is gedaan. De dokter trad als eischer op, gaf toe, dat hij eerst 60 had willen be rekenen, doch dat hij later op dit voor nemen terugkwam. De 40 consultaties vor derden volgens zijn berekening 60 uren van zijn tijd en volgens zijn meening komt hem 10 per uur voor de behandeling toe, iets wat de gedaagde bestrijdt. Het Gerechtshof besliste, dat het hier te lande het gebruik is, dat een patiënt aan den arts betaalt hetgeen deze daar voor in biHijkheid in rekening brengt, doch dat de eischer in casu desbewust en wel overwogen een bedrag in rekening had ge bracht, waarop door de tegenpartij geen aanmerking werd gemaakt en dat hij daar op nu niet eenzijdi kan terugkomen, af gezien van de vraag of dat bedrag al dan niet zeer matig was berekend. Wel zal de gedaagde de 60 alsnog nebben te voldoen, doch alle proceskosten werden gebracht ten laste van den eischenden ge neesheer, die het proces geheel onnoodig veroorzaakte. Deze zal aan gedaagde heb ben te betalen een bedrag van ongeveer 350 voor gemaakte proceskosten, ter wijl ook de door hem zelf gemaakte pro ceskosten voor zijn rekening blijven. ÏIA VGSCH K INTONGERECnT. Plaoké voor den Rechter. De bekende bokser-worstelaar, de heer Plackó, heeft voor het kantongerecht te i 's-Gravenhago terecht gestaan ter zake van openbare dronkenschap. Eenige politie-agenten hadden hem op den llen September 's nachts to kwa-rt voor één in de Hobbemastraat aangetrof fen, terwijl hij volgens hen in kennelijken* staat van dronkenschap verkeerde. Hij had volgens den politie-agent die als getuige werd gehoord, een waggelenden gang, sprak onverstaanbare taal en rook naar sterken drank. Aan de aanmaning der politie om zijn luidruchtigheid te staken hal de heer Placké niet voldaan, waarna hij naar het politebureau aan de Van der Vennestraat was geleid, waaruit hij den volgenden morgen te 6 uren was ontslagen. In deze zaak waren tien getuigen décharge verschenen, die bekl. kort voor de arrestatie in een café hadden gespro ken of bij do arrestatie waren tegenwoor dig geweest en nu allen verklaarden, dat zij den ken nel ij ken staat niet hadden kun nen bespeuren of dat zij zeker hadden kunnen vaststellen, dat beklaagde niet be schonken en niet luidruchtig geweest was. De heer Placké heeft een waggelenden gang ten gevolge van zijn forsch postuur, spreekt onduidelijk door een spraakgebrek en rook naar sterken drank, omdat hij inderdaad het een en ander geconsumeerd had. Aldus het requisitoir van den ambtenaar van het O. M., die overigens meende, dat de politie bij haar aanhouding volkomen te goeder trouw is geweest, maar ten ge volge van de eenstemmige verklaringen wan de getuigien décharge vrijspraak eischte. De kantonrechter, mr. Van Raalte, be paalde de uitspraak over S dagen. Een Zweedsch Oordeel over den Oorlog in Servië. Het te Stockholm verschijnende blad „Da- gens Nyheter' levert een beschouwing van de krijgsoperaties op den Balkan, en wijst er daarbij op, dat de opzienbarende Duitsch- Ocstenrijkscüe rapporten den to.stand van het Servisciie leger, iederen keer, somber der afschilderen. Maar na -twee maanden strijd zrjn zij wel gedwongen, het tijdstip, waarop de Duitsch-Oostenrrjüsche legers voornemens zijn, Servië den laa.sten kno^s- slag toe te brengen, voor onbepaa.den tjjd uit te stellen. Het blad haalt dan de uitlatingen van Duit sckc militaire critici aan, die wijzen op de aanzienlijke moeilijkheden, die zich nu reeds in Servië voordoen, ten gevolge vani de on gunstige terreinsgesteldheid. Verder schrijft het ZweeJsche blad, dat deze Duitsche militaire deskundigen in den loop van dezen oorlog herinnerd hebben aan het reeds uit den Franschen en vervolgens uit den Russischen veldtocht bekende axio ma, dat een oorlog slechts beslist wordt door de vernietiging van het vijandelijke leger, en niet door de bezetting van gebied, al is dit nog zoo uitgestrekt. Een soortgelijk feit dost zich thans in Ser vië voor, welks leger geensrins vernietigd, maar nog steeds een belangrijke factor in den strijd is. Generaal Putnik heeft een oorspronkelijke taktiek aangewend, door te gen het offensief optredende Duitsch-Oos- tenrijksche leger zeer zwakke krachten in het vuur te brengen en juist de beste troe pen voor den komenden beslissenden slag in reserve te houden. Het is weinig waarschijnlijk, dat deze slag op de velden van Kossovo zal worden ge streden. Alles wrjst eerder op de veronder stelling, dat het Servische leger zich naar Montenegro zal terugtrekken, waardoor ook de belangen van ^talië op het spel zouden komen te staan. Italië zou dan den tegenstand van de Ser viërs en Montenegrijnen moeten steunen, al ware het slechts door het verschaffen van mond- en krijgsbehoeften. Als Italië toe laat, dat het verzet van Servië gebroken wordt, dan zal het voor altijd afstand moe ten doen van zrjn droom, om gezag uit te oefenen op de Oostkust der Adriatische Zee en de tegenwoordige meester van Dalmatië zal dan in zrjn opdringen naar het Zui den geen enkelen hinderpaal meer op zijn weg ontmoeten. Indien Italië en Servië hun ouden naijver vergeten, zal de veldtocht in "Servië een zeer gelukkig naspel kunnen hebben, zelfs al zou het laatste stuk Servisch grondgebied onder den voet van den vijand geraken. Björn Bjömson te Kopenhagen. Zondagavond zou Björn Björnson, de zoon van den grooten Deenschen dichter, in Ko penhagen in 't Concertgebouw 'n voordracht houden, getiteld „Indrukken van drie fron ten". „Politiken" had die lezing aangekon digd, en daarbij gezegd, dat de tegenstan ders van Björnson zouden pogen die lezing te doen mislukken want in Denemarken vergeeft men hem niet, dat hij de redacteur is van de „Korrespondenz Norden" te Ber lijn, en wordt hij voor een Duitschen agent uitgemaakt. „Politiken" meldt nu over do gebeurte nissen 's avonds in het Concertgebouw te Kopenhagen; De betooging tegen Björnson was uitste kend georganiseerd Dc deelnemers waren overal in de zaal verdeeld, met fluiten en huissleutels voorzien, en het lawaaiconcert, dat anderhalf uur duurde, werd door inge wijden met virtuositeit geleid. Tusschen den leider der bijeenkomst en de lawaaimakers hadden gesprekken plaats, in afgebroken vorm, als deze: „De eenvoudige hoffelijkheid ver langt, dat men iemand aanhoort, alvorens hem te veroordeelen 1" „Wij kennen hem, hij eet bij keizer Wilhelm aan tafel, hij is betaald „Gij kunt doen, wat gij wilt, maar eerst nadat ge hem hebt aangehoord.'' „Dan schieten wij hem neer." Zoo ging het over en weer. In de zaal werden liederen van Björnstjorne Björnson gezongen, opdat de zoon niet aan het woord zou kunnen komen. Een poging om te doen stemmen over de vraag of lljörnson het woord zou voeren, ging teloor in het joelen der menigte En zoo bleef dan ten slotte niets over, dan de vergadering te sluiten. „Politiken" zegt, dat deze betooging vooral niet moet worden opgevat, als tegen Duitschland gericht; zij was alleen tegen den persoon van Björn Björnson gericht. Zou een onderdaan van een neutralen staat te Kopenhagen over den oorlog komen spreken, dan zou men hem kalm aanhoo- ren, en nog veeleer een onderdaan van een der oorlogvoerenden. Maar Björn Björnsonneen, dat was te veel voor de Denen Dc kap. van de Britscho stoomb. „Toruge- ro" bericht, dat de Duitsche koopvaarder „Pnnz Aug. Wilhelm" die in 't begin van den oorlog toevlucht zocht in de Columbischo haven Santa Marta, deze haven hoeft verla ten en in den nacht van 11 dezer in do richting van Haiti voer. De Duitsche Intriges iu Mesopotninic. Het parlementslid kolonel Mark Sykes, dia onlangs een bezoek heeft gebracht'aan het front in Mesopotamië, heeft een rapport uitgebracht In ©en levendig gesteld verhaal over de Duitsche intriges in Perzië, zegt Syk-3, dat de tuchtlooze en domrue-stammen in Perzië tot georganiseerde plundering te Boesjir, Bender Abbas en Jask aangezet wor den door vroegere handelsreizigers en con suls van Duitschland. Een ontoerekenbare Perzische fanaticus werd opzettelijk aange moedigd om de Britsche en Russische con sulaire ambtenaren in de provinciale hoofd steden te vermoorden. Voor deze middelen aarzelen de vijandelijke agenten niet den Mahommedaanschen godsdienst te baat te nemen ten einde oude hartstochten uit een vervlogen tijd weer op te rak él en, met het doel hun haat tegeü^de Britten te luchten Sinds den dageraad van moaschelijk gevoel voor recht en onrecht, zqn de geaccredi teerde vertegenwoordigers van een natie voor onaantastbaar gehouden. Slechte de agenten van Duitschland verlagen zich tot de valsche aanneming van een anderen g.ds- dienst, ten einde den dood van zulke ofi.- cieren in een neutraal land te bewerken. In een beschrijving van de bezetting door, de Britten van Kutamare, na de vlucht van de Turken, zegt Sykes, dat de week te voi a de Turksche commandant rijn prestige had' gehandhaafd door dagelijks menschen cp te hangen of dood to schieten. Ondanks de valsche verhalen omtrent de Britsche tr - pen, legde de bevolking geen vrees aan den dag en binnen een uur na de bezetting door de Britten, ging het leven weer zijn gewonen gang. Dit is een vo'doend antwoord op de wreedheden in België, want al v/at de Duitschers ten onechte aanvoeren a's verontschuldiging voor hun gedrag, is te een of anderen tijd onzen manschappen in Mesopotamië aangedaan, oordeelt Sykes. Een Oordeel van Joffre. Do Spaansche afgevaardigde Saiv^t 11a, die een onderhoud met Joffre gehad heefi, doet diaa-r in een tc Barcelona verschijnend blad verslag van. Joffre moet gezegd hebben: Wij zuJen stelselmatig, zonder overhaasting vooruitkomen, Ik ben zuinig op het Fran- sche bloed, maar vooruitkomen zullen we. De toestand op den Balkan raakt de bondge- nooten op het wesip'ijk front ni;;t. Duitsch land moet Konstanlinopel vóóï* de bondge- nooten bereiken, omdat het een of andere overwinning noodig heeft, zelfs een schijn bare, die de openbare meening in Duitsch land opbeurt. De Duitsche kleine bour geoisie is den oorlog moede; dat blijkt dui delijk uit de verklaringen van krijgsgevan genen en uit andere bronnen. Maar al zou den de Duitschers Konstanlinopel bereiken, toch moet aan het westelijke front de o Log uitgevochten worden. Zoo denken de Duit schers er ook over, wat wol blijkt uit het feit, dat rij tweederden van hun strijdmacht) tegenover ons stellen. De kracht van Duitsch land is niet onuitputtelijk; de uitgestrektheid van zqn fronten tast noodzakelijkerwijze de vastheid daarvan aan. De „Lusitania" en de Verdronken Amerikanen. De correspondent van de „Times'' seint uit New-York: Duitschland heeft aan cu Vereenigde Staten door bemiddeling van Bernstorff een schadeloostelling aangebo den voor 125 Amerikaansche levens, dio met dc „Lusitania" verloren zijn gegaan, van 12.C00 guilden per hoofd. M. a. w. Bemstorff's voorstel komt hierop neer, dat de regeering bereid moet rijn, om het ge schil over de „LusHania" als afgedaan te beschouwen, aJs Duitschland een som van 1-^ millioen gulden betaald heeft. Naar ik verneem, is dit aanbod bier af gewezen, omdat Duitschland geweigerd heeft, de bedrijvers van den wreeden aan slag te verloochenen. De agenten van de Duitsche regeering in de Ver. Staten trachten nu de familie van de slachtoffers in Amerika met steek penningen te bowegen een verklaring te onderteeken-en, behelzende dat de Engel- sche regeering, daar zij het vervoer van minutie met de „Lusitania" had toege staan, verantwoordelijk is voor het ver gaan van het sohip. „Zeg maar, welke scha deloosstelling gij verlangt en de Duitecho regeering zal u die onverwijld uitbetalen," verklaarden die agenten. Zonder uitzon dering werd hun echter de deur gewezen. De ITcldeiidoocl van ccn Russisch Priester, Een commandant van een Russische divisie op het Oostenrijksche front heeft voorge steld, de moeder en de weduwe van den priester Vcrcmtsoeb pensioen te vérleencn, zijn kinderen in den adelstand te verheffen en een publieke inschrijving te openen, ten einde een monument voor hem op te rich ten. Toen een afdecling Russische verkenners gevaar liep omsingeld te worden, heeft Veremtsóek verscheidene tochten in een kleine boot ondernomen, om hen over de ri vier te fcetten. Steeds was de boot aan een hevig vuur blootgesteld. Toen hij terugkeerde, werd hij in-de heup gewond, verloor daardoor de macht over 't roer. De boot dreef af en eindelijk viel de priester in de handen der Oostenrijkers. Boeren hebben hem om hulp hooren roepen. Den volgenden dag heeft men het lijk van Yeremtsoek gevonden zijn gezicht was stuk geslagen, zijn mond vol modder gestopt en het lichaam was met wonden overdekt. Het schijnt, dat men na het lichaam vreeselijk mishandeld te hebben, het met kogels door zeefd heeft. Geen Uitverkoopcn Door den commandeerenden generaal van het 7do legercorps te Munster is voor zijin gebied voor den geheclen duur van den oorlog, elke uitverkoop tegen vermin derde prijzen (inventaris- of seizoen-uit verkoop, witte week, propaganda- of re- clamedagen, enz.) voor alle stoffen, waar van een voorraadopneming heeft plaate gehad of is bevolen, verboden.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6