De Eurepeesciie Oorlog. SPORT. Uit de Omstreken. 1 AGENDA VAN DE WEEK. Zaterdag Leidsche Schouwburg: Opv. Goudmuiltje èn Jan Klaassen, door de Muziekschool der Mij. v. Toonkunst. 7Va uur. Graanbeurs: D. G. V. „Brunbilde". Soi- rée-dansante. H al f n o g e d. Ga 5 Jansen, Manden makérss te eg: Spécia lité ilen, 's avonds 7 uur. Zondag. Zomerzorg: Uitvoering „Nut en Vermaak", 's avonds S uur. Cafó Jansen, Mandenmakerssteeg: Specia liteiten, 's avonds 8 uur. Tooneelzaal „Den Burcht". Tooneelvoor- rtelling. Moederzegen." 'sAvonds 8 uur. Maandag Loidsche Schouwburg. Feest voorstelling. >,Be Quinney's". 's Avonds 8 uur. Sassenbeim, Hotel „Het Bruine Paard": Uitvoering van „Oefening kweekt Kunst", 's avonds 7 uur. Dagelijks: Bioscope Yariété-Théater, Stationsweg 19, 7. uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur). Thalia Bioscoop en Variété-Theater, Haar lemmerstraat 52, 7 uur. 's Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). P. Heiner, schilder te Drachten. G. Bouvcrs Chzn., molenaar te Stiphout. 9. RoomansVeugen, heeren- en kinder- kleedingmagazijn te Maastricht. O. Michielsen, groothandelaar in koloni ale waren, te Terneuzen. N. Zwaluw, fabrikant van confectiegoe- Üeren, te Amsterdam. J. Bosch, reiziger, Den Haag. J. A. C. Hoelen, Den Haag, P. J. G. Nell, Den Haag. J. F. Nuij^ns, Den Haag. Wedstrijd-Program ui a voor Zondag: Hei programma van morgen telt eonige belangrijke ontmoetingen en we hebben hier «speciaal bet oog op „Yitese"„Fluks" „Ajax"„D. Y. V." en „Lugdunum"—.,L. F. O." Aan den korfbal wedstrijd is zeker het grootste belang verbonden. Er zijn n.l. drie ernstige candidaten voor de eerste plaats, waarvan het Haagschc „Vitesse" er mo menteel het beste voor staat met 12 pün- ten in ,ze8 wedstrijden. De schaduwzijde van deze positie is, dat het nog vijf uitwed strijden heeft. „Fluks" en „Vitesse" (L.) hebben ieder in 4 wedstrijden vijf punten veroverd, maar „Fluks" is in het voordeel, daar het nog geerv enkelen thuiswedstrijd heeft gespeeld, terwijl het morgen voor „YTtesse" den derden al is. Wie morgen ver liest is nog niet voorgoed uitgeschakeld, maar voorloopig staan zijn kansen toch laag. Beide twaalftallen verloren met 31 van ,,Vitesso" in Den Haag, beide speelden te gen „H. S. V." gelijk, terwijl „Fluks" de andere wedstrijden met betere doelcijfers wen. Men zou uit de verkregen resultaten moeten afleiden, dat „Fluks" iets sterker is „Vitesse" heeft morgen een voordeel en dat is het reeds op het terrein met maxi mum afmeting gespeeld te hebben. Beschouwen wij dan liet verdere korfbal programma, dan blijkt., dat „Vitesse II" naar „A. L. p. II" moet. De „A. L. O.'-re serves speelden eenmaal thuis tegen „Re sidentie" gelijk, zoodat het niet onmogelijk is, dat de Lcidenaars winnen. Om nog eeriig uitzicht op de eerste plaats te houden, zul len ze dit moeten doen. Bij den wedstrijd „Ajax"D. V. V/' gaat het juist om de laatste plaats. Wil „Ajax" die nog ontkomen, dan zal bet van „D. V. ,V.r' moeten winnen. Veel gelegenheid om te winnen krijgt het niet meer en deze kans zal dus benut moeten worden. Ver liezen de Leidenaars morgen, dan is wel uitgemaakt, dat zij het- zwakste elftal in de ze afdeeling vormen. Ons programma telt nog twee „N. V. B."- wedstrijden. „L. V. V." ontvangt „Gouda" waartegen het reeds gelijk gespeeld heeft. Wo twijfelen niet of „L. T. V." zal mor gen door een overwinning de eerste plaacs innemen. In Alphen zal het tussehen do ontvangen de verèeniging en „De Sportman" meer spanen. Beide elftallen nemen op de rang lijst ongeveer dezelfde positie in„Al phen" in zes wedstrijden vijf punten, „De Sportman" in vijf vier punten. In JLeiden eindigde de ontmoeting in een overwinning van „Do Sportman" we denken, dat mor gen AlpTicn revanche neemt. Van het „L. V. B."-programma is „Lug dunum",,L. F- G." de ontmoeting. „L. F. O." is nog steeds ongeslagen, maar we ge- looven, dat er op dit oogenblik geen elftal is, aat beter partij kan geven, dan „Lug dunum". Trouwens aln was „Lugdunum nic.t in krachten vooruitgegaan, dan zou 't tussehen deze twee oude rivolen van den Zoeterwoudschen Singel toch spannen. We hopen, dat do ,,L. V. B." er in geslaagd zal zijn, er een krachtigen scheidsrechter heen te zenden, terwijl de spelers zelf in de eerste plaats voor correct spel dienen zorg fe dragen. „D. L. V." zal zich morgen* nog wat ste viger op do twoede plaats ne'stelen door „De Sportman 11" op eigen terrein te slaan, terwijl „L. Y. V. II" ook zijn twee de overwinning op „Beresteyn" zal binnen halen. „Lisse" staat- ook al vöor zijn achtsten wedstrijd en het gaat maar steeds door zijn tegenstanders onder d<*n voet te loopen. Toch lijkt or,s één ontmoeting voor hem ge vaarlijk en die vindt morgen in Noordwijk plaats. Een nederlaag zou aan de positie niets afdoen, maar winnen de Lissenaren ook dezen wedstrijd, dan kunnen ze vorder op hun pantoffels het kampioenschap we/ halen. Voor de andere ontmoetingen stelleD wij als vermoedelijke overwinnaars ,,D. L. V. 11" en „L. F. O. II". „Achilles" begint wel zijn loopbaan met verre reizen. „Noordwijkerhout" werd reeds met succes bezocht en do derde wed strijd is nu tegen „Backershagen" in Was senaar. Het is echter ook een voordeel dit achter den rug te hebben. We hoorden er over mompelen, dat de scheidsrechters zoo tegen do reizen naar Noordwijkerhout en Wassenaar opzagen. In den tegenwoordigen tijd, nu ieder kan wielrijden, vinden wij dat toch geen groot bezwaar. Het is ondenkbaar, dat er geen zes scheidsrechters te vinden zouden zijn, dio ieder in het geheele seizoen eons in Noord wijkerhout- en eens in Wassenaar zouden willen fungeeren. Wie geeft zich op? AALSMEER. De opbrengst van het bloemenfeest bedraagt f 1314.54, plus f 50 van den ver koop van Gobild'orstukj es. BOSKOOP. 1 1 Ds. 0. D. Eerdmans, Geref. predi kant, herdacht zijn veertigjarige ambtsbe diening. Naar aanleidin'g van 1 Timotheus 1 12 getuigde hij' voor een groote schare van de heerlijkheid van het ambt, van de onwaardigheid van den dienstknecht en van de toebedeeling der genade in de vervulling van dit ambt en deze bediening. Aan het einde van de godsdienstoefening werd de predikant toegesproken 'door den heer F. J. Grootendorst, ouderling der Ge meente, en vervolgens door ds. K. van der, Walle, uit Hülegom, ds. J. Thijs, uit Sas- senheim, namens de classis Leiden, door ds. C. J. Wielinga namens den kerkeraaa van Aazerswoüde, door "ds. B. Tuinstra, Ned.- Herv. predikant te Boskoop, door den heer Rutgers, burgemeester,* namens het Dage- ljjksch Bestuur, dat hij met- den secretaris der Gemeente vertegenwoordigde, terwijl ds. J. J. Wielenga, uit Waddinxveen, door zjjn tegenwoordigheid van zijn belangstelling bl^k gaf. Verder de verschillende toespraken af gewisseld door toepasselijke liederen, welke een koor den grijzen, maar nog zoo krach tigen leeraar toezong de gemeente ver- eenigde zich ten slotte in de zegenbede! uit Ps. 134. i ZOETERWOUDE. De collecte aan den Haagweg voor het Steuncomité heeft opgebracht 60.27. MARKTBERICHTEN. LELDEN, 27 Nov. 1915. Boter. Do prijzen van boter op de heden gehouden markt waren als volgt: prima fabrieksboter (controle) f 60 a 62, idem goodo 58; prima boerenboter 60 a 62, idem goede f 56 a 59 Aangevoerd 196/8, 30/16 vaten, wegende 4220 K.G. Handel vlug. LEIDEN, 27 Nov. 1915. Eieren. Aangevoerd: 2460 stuks. Do prijzen waren: Kipeieren f 10.85 11.85; Eendeeieren f 8.90 a 9.—, per 100 stuk*. - Handel matig. LEIDEN. 22 tot en met 26 Nov. 1915. Turf. Aangevoerd: 90.000 langa turf; prijs f 6.75 a 6.—, per 1CÜ0 stuks. LEIDEN. 27 Nov. Graanmarkt. Alhoewel stemming vast was. kwamen zaken van ecnige beteekenis niet voor. Tarwe werd duurder betaald. Haver ruim prijs houdend. Te noteerou zijn- Tarwe f 10.25 fe 1140 p. 80 K.G.Gerst f 9 fe 10 p. 65 K.G.Haver f 13.40 ii 13.83 p. 100 K.G.Erwten 22.75 fe, 24 p. H.L. it A T WIJ K-A A N -DE N-BI J N, 26 Nov. Veiling der Tuinb. Ver. „K. en O." Bloemkool I f 7.50 fe 13. dito II f 2.50 fe 5.50, Hoo.de kool f 9 fe 13. Savoyo kool f o a 7.75, Poen p. H.L. f 2 fe 2 20. Uien p. H.L. f 7.50 a 7.60. Eapen p. H.L. f 1.40a 160. Kroten p. 70 L. f 1.50 fe 1.60. Aanvoer 6900 bloemkool. LEEUWARDEN. 26 Nov. Vee. Op de markt alhier waren boden aangevoerd 105 stieren 90 fe 360. 20 ossen f 250 fe 300, 245 vette koeien f 220 fe 310, f 0.40 a 0.43 per pond, 451 melk- en kalfkoeien f 200 fe 340. 2^ pinken f 70 fe 120. 16 vette kalvc-ron f 50 fe 64, 0.50 fe 0.55 p. pond, 645 graskalveren f 60 fe 100, 63 nuchtere id. 7 fe 12, 710 vette schapen f 34 fe 38, 78 lammeren fU fe 28. 165 vette varkens f 75 fe 90. f 0.37 fe 0.39 p. pond, 135 magere varkens f 40 fe 43. 1061 vette biggen f 60 fe 90. 0.33 fe 0.37 p. pond, 300 speenvarkene f 9 fe 12 Kaas- Prijs fabrieks nagelkaas f 25 fe 90 per 150, K.G. Aanvoer 35.196 K.G. ZWOLLE. .26 Nov. Vee. Op do heden gehouden vee markt bestond do aanvoer uit 1353 stuks als: 715 rundereD, 33 kalveren. 92 schapen en lammeren, 31 varkens en 477 biggen. Alles graag. Men besteedde voor nenrende en veraeh gekalfde koeien f 195 fe 320. dito vaarzen tu schotten f 190 fe 300. guste koeien voor do vetweide of stal f 160 fe 240, dito vaarzen f 135 fe 210, voorjaars kalvondo koelen f 160 a 240, 114-jarige epringstieren f 90 fe 180, l!/2-ja- rige pinken 7' 90 fe 190. jonge fc-kkalveren f 40 fe 110. nuchtere kalveren f 8 fe 22, vette koeien en ossen aan bouten 73 a 95 ct.. stieren 65 fe 80 ct., dito kalveren 70 fe 100 ct., dito schapen 45 fe 75 ct. per K.G. 6- wccksohe biggen f 6 fe 12, lO-weeksche id. f 12 fe 22 drachtige varkens f 55 fe 75. magere id. f 44 fe 63 per stuk. vette varkens f0.76 fe 0 78 per. K G. Boter. 6720 K.G. waarvan 280/8e vateif. 75/16c vaten en 740 stukken van V, K.G Prijs f 1.50 fe 1.60 per K.G. Per 1/3 vat van. 20 K.G. prima f 31.50 fe 32. afwijkende f 30.50 fe 31, 2o soort f 30 fe 30.50. Per l/16o vat van 10 K.G. f 14 50 fe 15.50. Handel willig. Huiden. Koe- 41 a 42 etpinkvellen 40 fe 41 ct.. stie renvollen 35 fe 36 ct, per K.G., paardenvellen (met baar) 14.50 fe 15 per 3tuk. MAASTRICHT, 26 Nov, Aan de Botermijn alhier zijn aangevoerd 64320 K.G. Hoogste prijs binnenland f 1.45, middenprijs bin nenland i 140, laagste prijs binnenland 7' 1,36. AjjKMAAR. 26 Nov. Ter kaasmarkt heden aange voerd 190 Étaoele. wegendo 155.000 K.G. Prijzen kleine rabrieke.kaaa" 7' 72, kleine boerenkaas f 72 50, com missie boerenkaas f 73, middelbare boerenkaas 7 74. GEMENGD NIEUWS. Gistermiddag weigerden de opvarenden van de goederenboot „Rhee- nus 21" te Rotter dm te vertrekken. Zij wer den daarbij giesteund door het personeel van een vijftal andere booten, a-lile beboe rende aan de Transport Geselschaft Rhee- nus" te Mannheim. De oorzaak hiervan wae, dat do betrok ken arbeiders hun 1 oononfrvangcn in Duit- sehe Marken en aangezien nu deze marken 12 cents minder waard zijn dan vóór den oorlog, hc-bben deze meneehen een loonver lies van /13 tot f 4 per week. Daar do vertegenwoordiger te Rotter dam geen be voegheid heeft om zelfstandig to beschikken, is door tussehen komst van het bestuur van dten Bond van Machinisten, Stokers en Dekpersoneel het werk hor vat. Tegelijk is echter een expresbrief naar het hoofdkantoor to Mannheim verzonden, mot den eisoli der arbeiders om een dlee-1 van het loon, bedragende van 20 tot 25 mark, tegen den ouden koers van f 0.59, hier in Nederla-ndsche munt. Gevraagd is vóór of uiterlijk 1 Dee. as. beslissing. Te Naald w ij k is door de Rijkspc-litie uit Monster den bekenden in breker P. H. Bonzak 'gearresteerd, juist op het oogenblik, dat hij poogde met een valschen sleutel zich toegang tot een wo ning aldahr te verschaffen. Hij is naar Den Haag overgebracht. ROEMENIE. Behalve Griekenland is 't ook nog altijd Roemenië, dat de aandacht vraagt. Zal 't het groote Russische leger, dat in Bessarabië wordt .bijeengobracht-, doortocht verleenen? Generaal Koeropatkin, die het bevel "al voeren, heeft een groote macht bijeen, wel in staat om een inval op Roemeensch go- bied te verhinderen. De stemming is er onge twijfeld meer pro-Ententen dan pro-Cen- tralen. Nu weer heeft Roemenië afwijzend geant woord op het gemeenschappelijk verzoek vaa Duitschland en Oostenrijk, om oorlogssche pen buiten het Bulgaarsche gebied over den (Donau door to laten. Het wordt als vrij e- ker beschouwd, dat het doel van dit verzoen was om van den Donau bij Galatz de Russi sche troepenconcentratie en andere punten in zuidelijk Bessarabic te bedreigen. De minister-crisis is nog steeds niet op gelost door de ongesteldheid van Bratianu. Uit Genève wordt aan de „Daily Ex press" geseind, dat de correspondent te Boekarest van de „Tribune de Genève", een kort onderhoud had met Take Jonescu, den Roemeenschen staatsman, die ver klaarde, diat Roemenië een nationale po litiek volgt en naar hij gelooft spoedig zal ingrijpen aan de zijde der geallieerden. Bratianu, de eerste minister, verklaar de, diat de betrekkingen tussehen Rusland en Roemenië beter zijn dan ooit en^alle berichten, die het omgekeerde beweren, onwaar zijn. De „Times" verneemt uit Boekarest, dat aldaar een groote vergadering van emigran ten uit Transylvanië en Boekowina iz ge houden. Men heeft de wreedheden, die de Hongaarsche autoriteiten in Transyl vanië bedreven hebben, besproken en het besluit genomen om de interventie van de Roemeensche regeering ten behoeve van de gevangen genomen slachtoffers en hun families in te roepen. De Strijd om Görz. Voor de Oostenrijkers ziet het er aan de Oostemijksch-Italiaansoho grens niet roos kleurig uit. Do Oostenrijkers hebben reeds te kennen gegeven, dat zë zonder Duitsche hulp 't niet kunnen houden. Dei Italianen doen heftige aanvallen, nemen het eene fort na het andere, en dit zijn er daar verbazend vee8, en schieten er nog een aantal in elkaaV- De stad (zelf wordt ook g-öbombardeerd en de sobade is e«* geweldig. De val wordt binnen niet te langen tiid verwacht. In verband met den kritieken toestand van Görz wordt gemeld, dat, volgens de „Idea Nazionale" een oorlogsraad te Lai- bach gehouden is. Op deze bijeenkomst werd het noodig geoordeeld, dat Duitsche troepen gezonden dienen te worden j>m de Oosten rijkers bij te staan. De „Tribune de Genève'* bericht, dat de Italianen de forten 73 en 67, welke de Podgorabrug verdedigden, ge nomen hebben en 1000 Oostenrijkers ge hangen namen. De forten 44 en 89 werden geheel 'door de Iteliaansche artillerie ver nield. Op andere punten gaat t den Italianen ook niet onfortuinlijk. Volgens telegrammen uit Rome wordt het bericht bevestigd, dat de Oostenrijkers Mori en Rovereto ontruimd hebben. De Ontgoocheling der Bulgaren. Het Grieksaho gezantschap te Petrogmd heeft, naar van daar wordt gemekt, de ge ruchten uit het buitenland betreffende die aanwezigheid vajn Duitsche officieren te Athene tegengesproken. Deze tegenspraak verdient des te meer geloof, diaa-r men te Athene zeer wel onderricht is van de val strik, die d'o Duitsche diplo-matie Buig. ge spannen heeft, een valstrik, waaruit heb zich niet meer kan losmaken. DaaT Grie kenland ach noodt heeft ingelaten, met die avontuurlijke politiek van Ferdinand van Coburg, valt het te betwijfelen, of Berlijn na de krachtige nota dor Entente-mogend- heden in staat zal zijn te Athene op een gemakkelijke wijze successen te behalen als te Sofia, waar de beloften der Duitsokers het hoofd van Ferdinand en Radoslawof op hol hebben gebracht. Toch begint ook aan de verantwoordelijke personen in Bulgarije don waren et and van zaken duidelijk te worden, nu zij bemerken, dat zij niet alleen niet in staat zijn om zich van Servisch Ma cedonië meester te maken zonder een Moe digen strijd, zooals hun door Berlijn be loofd was, maar ook dat zij gevaar loopen dtoor Duitschland en Oostenrijk naar den rand van een afgrond meegesleept te wor den. Do vroegere Russische gezant te Sofia, Savinski, die thans uit Bulgarije terugge keerd is, waar hij ten gevolge eener onge steldheid gediwongen was na de oorlogsver klaring van Rusland nog te blijven, heeft gelegenheid gehad van zeer nabij de veran dering in de stemming der Bulgaarsche po litici gade te slaan. Hetgeen Savinksi hier over aan de „Retsj" heeft verklaard, be vestigt, dat tsaar Farcbinand verre van ze ker van de overwinning is, veeleer ziet hij met bezorgdheid de toekomst tegemoet. De prijs, waarop hem het verbond met Duitsch land en Oostenrijk te staan komt, heeft bij hem kwade voorgevoelens verwekt, die de vreugde, welke hij aanvankelijk over het sluiten van het zoogenaamde voordeelig verdrag met Berlijn gevoelde, aanmerkelijk verkoeld hebben. De indruk, welke Sa- vunski gedurende het bezoek, heb welk Fer dinand hem kort voor zijn vertrek bracht, kreeg, was, dat de tsaar evenzeer bezorgd is voor een overwinning van zijn eigen bondgenooten als voor hun nederlaag; hij vreest n 1. dat hij in het eerste geval in een hoek gedrukt zal worden en dat Oos tenrijk, wanneer het overwinnend uit den strijd komt, vasten voet in Salonika zal wil len krijgen. Het is duidelijk, dat een der gelijke bezorgdheid, vooral met het oog op den geestestoestand van de Bulgaiarscho natie, de eens zoo opgewekte stemming van koning Ferdinand ongunstig beïnvloedt, daar hij met vreoze de mogelijkheid onder •het oog ziet, dat hij door zijn bondgenooten in de steek gelaten word en zijn hulp bij de Entente-mogendheden zal moeten zoe ken. En een al even ongunstig vooruitzicht opent zich voor tsaar Ferdinand, in geval do Duitsohors op den Balkan een échec lii- dien. Dc Jacht op Duilïbooten. De „Secoio" verneemt uit Syracuse dato 20 November De bemanning van het stoomschip „On- da", die te Malta is aangekomen, heeft medegedeeld, diat do Fransohe torpedo- booten, dSo jacht maken op de vijandelijke duikboot en, een Oosten rijksche duikboot in dio wateren van Tunis hebben buitgemaakt. Onder do officieren van deze duikboot be vond rich een zekere Matera uit Tunas, die 20 jaar lang kapitein is geweest van liet stoomschip „Caröla" van de Adiia-maat- sohiappij, dat dagelijks den postdienst tus sehen Syracuse on Malta waarnam. Doze lijn werd door de Engelsche regeering flink gesubsidieerd. Deze Oosten rijksche officier woonde met zijn vrouw in het Grand Hotel te Syracuse en maakte dos Zondags onder voorwendsel, dat hij op jacht ging, onderzoekingstochten langs het strand. Hij bespiedde <le strook en was een verrader van lien, die hem gast vrij ontvingen. De „Oarola" is thans door de Engelsehen in beslag genomen en ligt te Malta. De Franschen zcuden ook een groote Duitsche duikboot in do wateren van Ben gasi hebben buitgoraaakt. Deze tijding, al dus sednt do correspondent van do „Seco- h>", is door do geheele bemanning van de „Onda" bevestigd. Kitchener's Reis. Kitchener ig te Rome aangekomen. Hij en Reunell Roctd, do Engelsche ge zant te Rome, hebben, elk afzonderlijk, een onderhoud gehad met Salandra cn Sonni- no. Een noenmaal] in het Engelsche gezant schap ter eere van Kitchener werd bijge woond door de ministers van oorlog en van koloniOn. Hierna had Kitchener een onder hout met generaal Poro, gedelegeerd chef van den staf, en bracht vervolgens een be zoek aan het Fransche gezantschap. De bladen wijden levende artikelen aan Kitchener. Kitchener is gistermiddag vertrokken om 'een bezoek to brengen aan lie ïtali- aansche front, waar hij den koning zal ont moeten. Een Hulde aaii Botha. De Volksraad heoft met 85 tegen 26 stemmen een motie aangenomen, waarin dank wordt betuigd aan generaal Botha en do officieren en manschappen, die in Duitsch Zuid-West-Afrika onder zijn bevel stonden en waardeering wordt uitgespro ken voor de toewijding, bekwaamheid en moed door de strijdkrachten der unie be toond. De tegenstemmers waren nationa listen. Do Senaat nam zonder stemming een ge lijke motie aan, voorgesteld door den Umo- nistischen leider, sir John Fraser. Een Italiaansehe Held. Italië heeft ter belooning van den moed zriner zonen in den strijd een medaille, die nog in verschillende klassen verdeeld is. De eerste klasse, He gouden medaille, wordt zeer zelden uitgereikt. Voor de eerste maal in den loop van den tegenwoordigen oorlog is ze nu toegekend, aan den tweeden luite nant Decio Raggi, van het elfde infanterie- regiment, die in de burgermoatschapptf dokter was. Het kruis kan helaas slechts op zijn graf worden gelegd, want "de daad, die hem 't kruis bezorgde, werd onmiddel lijk gevolgd door ziju heldendood voor het vaderland. Hij sneuvelde op den heuvel te genover Gorzia (Görz), die gewoonlijk Pod- gaxa wordt geheeten, doch in werkelijkheid den naam Calvario draagt. Op don top van den Podgarabeuvel staan drie kruisen, naar welke hij herhaalde malen zijn man schappen leidde met den moed van den martelaar, die zeker is van zijn dood. Zoo, zijn mannen aanvoerende tegen een Oostenrijksche loopgraaf, sneuvelde hij. Hij bereikte de loopgraaf, doch nog vóór hij haar veroveren kon, werd hij doorschoten. Hij snelde soms tien meter voor zjjn man nen uit, dwars door de vijandelijke versper ringen. De soldaten aarzelden een oogen blik, toen sprong hrj op de borstwering van de loopgraaf, en zonder zelfs een poging aan te wenden om van eenig wapen ge bruik te maken, bleef hij daar staan, een doelwit voor den vijand, uitroepende: Voor waarts! Leve Italië' Dit heldhaftig gedrag sleepte zijn soldaten mee en bracht hun de overwinning. Deze daad was slechts de laatste uit een gansehe reeks van even moedige, die hij bedreef op den Calvario in de heete dagen van Juli. Bij elke gelegenheid ging hij zijn troepen voor, ze magnetiseerende, zijn le ven wagende, het groote doel steeds voor oogen. Hij liet het onderstaande merkwaar dige testament na: Terwijl onze geliefde koning Victor Emmanuel II met vaderlijke zorg zich. wijdt aan zijn doel, het heele Ite liaansche ras in één familie achter zijn na tuurt ijke grenzen te vereenigen, draag ik, geboortig van Caprivi, op dezen tweeden Juli 1915 aan mijn dierbaren mijn laatste wenrchen op. 0, jeugd van Italië! benijd mij mijn ge lukkig lot. In den heiligen naam van God en in de hoop op een beter leven; voor de vrjjheid en onafhankelijkheid van onze onderdrukte broederen, 5n den naam van 0113 geheiligd Italië, in en door de liefde voor al wat Italiaansch is, sterf ik gelukkig. Harde arbeid, noch gevaar, noch honger of dorst, noch lange wake of gebrek, ver minderden ooit mrjn trouw aan ons natio naal streven of mjjn liefde voor onder drukte Italianen of mijn haat voor vroegere of nieuwe tirannen, onze onderdrukkers. „Gjj dus, die mij mint, geef u niet over aan nutteloos verdriet, maar behoud die liefde voor mij, die mijn. ziel voor u zal be waren. Ik vraag vergeving aan allen, die ik ooit kwaad deed, ik vergeef ieder, die mrj eenig onrecht aandeed Decio Raggi was, zooals gezegd, dokter van beroep, maar was opgeroepen in het leger als reserve-officier. In 18S4 was liij geboren te Savignano, bjj Forli en werd begraven op z(jn wensch, op het kleine kerk hof, bij zjjn huis, waarlangs de Rubicon stroomt. Eon eiland te huur. Herin, een van de kleinste Kanaaleilan den, dat jaren lang in pacht was bij een Duitsche maatschappij, die liet weer aan een Duitschen vorst verhuurde, is thans weer in bezit van de Kroon gekomen en is nu weer te huur. Bij het uitbreken van eten oorlog was er nog al ongerustheid op Guernsey, drie mijlen van Herin gelegen, omtrent den toestand op dit eilandje. Herin n.l. was gepacht door een Silesisohe bank, die het weer had verhuurd aan vorst Blü- oher. Deze had jaren geleden een groot deel van het eiland voor het publiek gesloten, omdat hij er verschillende exotische dieren hield. Toen do oorlog uitbrak kwam echter het vermoeden op, dat deze reden van af sluiting slechts een voorwendsel zou zijn ge weest en dat wellicht militaire voorberei dingen in het belang van Duitschland wa ren getroffen, vooral omdat Herm de beide havens van Guernsey beheerscht. Do Brita sche militaire autoriteiten stelden een on derzoek in, maar niets verdachts werd ge vonden. Echter men achtte het toch niet veilig het eiland in het bezit te laten van den vijand en het pachtcontract met. do Duitsche boschonderneming werd nietig verklaard. Thans zal het eilandje opnieuw in pocht worden gegeven, maar in de paohfrvooTwaarden wordt thans uitdrukke lijk gezegd, dat geen vreemdeling za'l kun nen mededingen. Een Avontuurlijke Ontvluchting. Er is te Londen een interessant verhaal gepubliceerd van de pogingen, door een gevangen Duitsch officier in het werk ge steld om weder naar Duitschland terug- te komen. Hij maakte daarvoor een reis rond om de wereld en werd weder gevan gen genomen op de Noordzee, haast in heb gezicht van het „Vaterland". Deze man, Eugen Wahlen geheeten, was officier bij een Pruisisch regiment en werd in het begin van den oorlog door de Russen bij Tannenberg gevangen genomen. Tweeanalen deed hij in twee verschillen de kampen pogingen om te ontsnappen, eerst den derden keer gelukte het hem weg te komen. Hij koclit daarop van iemand, dien hij ontmoette, een spoorwegbiljet voor' de reis door Siberië naar Moekden. Van daar bereikte hij Peking, waar'hij ver scheiden maanden bleef. Vervolgings ging hij naar Yokohama, toen naar San Fran cisco en trok van daar naar New-York. Hier werd hij door eenige Duitsch-Ameri kanen in een matrozenpak gestoken en toen nam hij dienst als matroos op een Noorsch zeilschip, dat naar Europa ver trok. Toen het schip in de Noordzee aan kwam, werd het door een Engelsch oor- logs°c.hip aangehouden. Wahlen werd ont dekt en het sohip kreeg bevel zich naar een Engelsche haven te begeven. Wahlen is een rijk, Duitsch aristocraat. Mislukte Werkstaking der Krijgsgevangenen. Het valt den gevangenen in Duitschland hard, te moeten werken tot 't ongeluk van hun land: bijv. aanmaak van munitie, con structie van auto's enz. In September ontstond in 51 kamp van Friedrichsfeld (Vvezel), bij Fransche ge vangenen 't voornemen, allen arbeid te weigeren. Dit voorstel ging van een talrij ke groep uit. Velen stemden toe. Ln '8 nachts hingen de propagan disten voor het stoute plan, in de ba rakken, een proclamatie uit, waarin ze o.a. verzekerden, dat wio nog voor de Duit>- scliers arbeidde, na deft vrede in Frank rijk gestraft zou worden, van 2 jaar gevan genisstraf tot do doodstraf, volgens den aard van den aroeid in Duitschland ver richt. Do Duitscbers rukten. 7s morgens die plakkaten af en vervingen ze door andere, waarin verklaard word, dat alle gevange nen aan de Duitsche militaire wet onder worpen waren en zoo noodig met geweld tot den arbeid zouden gedwongen worden. Zo beloofden verder bij 't cindo van den oorlog aan eiken gevangene een certificaat tc zullen afleveren, waarin verklaard werd, dat do houder alleen door dwang gewerkt had. De beweging mislukte door den onwil van Loogenaamde „intcllectueelcn", n.l. ge vangenen, dio om hun meerdere kennis bu- reelwerk verrichten en zich niet hij dé groepen werkstakers voegden. Toch zijn er veel, dio niet willen arbei den. Bij den chef der barak, ook een ge vangene, komt van 't bureau een lijst met de namen van hén, die voor een uepaalde „corvée" aangeduid zijn. Deze moeten dan op 't appèl antwoorden. Sommigen verkiezen rechtstreeks naar de gevangenis te gaan. KORTE BERICHTEN. De namen van leeraars en studenten aan de Berlijnsohe universiteit, die in den oor log gevallen zijn, worden op een zwart, met krans werk oniraamd, bord in de vesti bule vermeld. Ondier de gesneuvelden be vinden zich acht docenten en een beambte

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2