17103 2£aterélag; November. X>eiade JSlacl. UIT ONS LAND. Binnenland. Tweede Kamer. ÜIT ONZE STAD. Gemeentelijke Vischverkoop. Er kg** enkel© vischverkoopers, die bg het publiek trachten ingang te doen vin den, dat zij' den handel ook, van Gemeente wege drijven. Ten einde alle misverstand te voorkomen, zij daarom vermeldt, dat per ceel Vischmarkt 11, de ©enige gemeente lijke vischwinkel is en dat er dus geen filialen bestaan; dat, alléén in geval men in dien winkel veimoedt visch te zuilen overhouden, daar- piede door den winkelbediende in do stad iworcit gevent, waardoor men tevens het doel bereikt, om iederen dag prima versehe visch te kunnen afleveren; dat die bediende is le herkennen aan zijn wagen met reclamebord, waarop met groote blokletters vermeld staat: „Ge nu Visch- yerkoop." LELDSCilE BESTE IJ RDERSBOND. Opgave van dc week van 813 Nov. 1915 Totaal Ledental 1874. 30 Wcrkloozo leden. Aantal kinderen be nedon de 16 jaar 32 Loonverlies per vroek Vergoeding v. d. Patroon van het Steuncomité f 377.81 32.50 Uitkeering vrerkloozenkas 141.— Loonverlies por week CedoeltelIJk workloo- ze loden 141 Aantal minder werk uren er week 15215 Aantal kinderen be neden de 16 jaar 190 Loonverlies per week Vergoeding v. d. Patroon van hot Steuncomité TJitkecring wrrkloozonkas 101.26 f 220.41 101.26 119.15 loonverlies por wcok Aantal onder de wapenen277 Aantal kinderen be- ncdon de 16 jaar 266 Loonvorliea per woelt f 3319.96s Vergoeding v. d. Patroon f 186.58 van het Hljk 1035.50 Steuncomité' 12.65 1234.73 Loonverlies per week 2085.235 Totaal loonverlies per week, waarbij betrok ken 451 leden '8.75® Dit getal wordt gevormd door: Gehuwden en kostwinners, welke vergoeding ontvang n 115 ^Verltzaam bij Gemeente. Kijk en Spoorweg- Maatsohappijen 21 Ongohuwdon. welke geen vorgoeding en geen loon ontvangen 141 Totaal-.. 277 Uitvoerverbod van Haring.. Met ingang van 26 November is bij Kcm. Bosil. do uitvoer van haring in eiken vorm verboden. De Landstorm. Naar do „Mab." vornoemit, zal de land- rtormlaohtdirg 1915 roods op 9 en 10 Decem ber van de depóts overgaan naar hert veild- Grenscontrule. De correspondent van het „Hbld." te 01- Öenzoal meldt: Dezer dagen kwam een Nederlander, als koperslager werkzaam te Ochlrup, uit Duitschland te Oldenzaal .aan, om zich naar zl;n geboorteplaats G. in Gelderland te be geven, teneinde gekeurd te worden voor den landstorm. "Van de treincontroleurs kreeg hij do waarschuwing mede, dat hij niet weer naar DuitsclTand zou mogen vertrek ken zonder een bijzondere vergunning van den Minister van Oorlog. De man gaf van deze mededeeling kennis aan den burge meester te G., die op zich nam, voor alles te zullen zorgen. Hij wendde zich daartoe tot den minister van Buitenlandsche Zaken met het gevolg, dat zijn verzoek geen suc ces had. Inmiddels was de koperslager reeds weer haar Oldenzaal gereisd, in het vaste vertrouwen, dat alles wel in orde zou zgn. Daar werd hij echter door de treincontröle aangehouden, omdat, hij geen verlof had zich als koperslager naar het buitenland te mogen begeven. Nu moest, opnieuw vergun ning worden aangevraagd bg den betrokken minister. En tot nog toe is de man niet naar Zin standplaats teruggekeerd. Ook de grenscontrole in Duitschland is Aanmerkelijk verscherpt. Niemand wordt thansmeer naar 't buitenland doorgelaten, die niet in 't bezit is van een Abmeldungs- gcl.ein. afgegeven door den magistraat van de plaats van herkomst. Zoo werd dezer da gen te Bentheim een dame met twee kinde ren aangehouden en naar Berlijn teruggezon den, omdat zij genoemd stuk niet bezat. Hetzelfde ervoer deze week aldaar een be kend professor uit Weenen, een Nederlander, die op reis naar Amsterdam, te Bentheim werd aangehouden en naar Weenen werd teruggezonden, omdat hem het gevraagde bewijs van den magistraat ontbrak. Smokkelarij. Uit het bezoek door generaal Snijders aan Enschedé gebracht, mag worden afge leid, dat thans omvangrijke maatregelen te gen het smokkelen zullen worden genomen. Nadat Donderdag door den referendaris van het Ministerie van Financiën en een afdee- lingschef van de "N. O. T., in gezelschap van een rijksambtenaar een tocht langs de grens hier was gemaakt, voigde het bezoek van den opperbevelhebber. Op het politie bureau, waar het bureau van den grenswacht- commandant is gevestigd, had generaal Sng- aers een langdurig onderhoud met de be velvoerende officieren der gisteren aange komen militairen. Nu de militaire macht vieimaal zoo groot is, zal het aantal nacht- patrouilles aan de grens aanmerkelijk vor der uitgebreid en bovendien nog worden versterkt doon wielrijderspatrouilles. De landweer (grenswacht) doet nu geen grens- dienst meer. Deze manschappen worden naar de garnizoensplaatsen gezonden. Naar gemeld wordt, is door verschillende militaire en burgerlijke autoriteiten een serie maatregelen ontworpen, ten einde te komen tot meer en beter beteugeling van den smok kelhandel dan tot dusver het geval is ge weest. Langs een zeer groot deel van onze grens zullen die maatregelen worden toege past. De noodzakelijkheid van een krachtig optreden wordt thans algemeen ingezien. Mer meldt uit Enschedé: De grenswacht alhier zal in 't geheel met 400 infanteristen (waarvan een gedeelte wiel rijders) versterkt worden. 't Grootste gedeelte is hier reeds aange komen. De militairen worden niet ingekwartierd, doch zullen huisvesting vinden in 't gebouw „Tivoli" en in eon der gemeentelijke gebou wen .op den Van Loens hof. Er zijn nu te Enschedé 500 infanteristen en 150 militaire wielrijders. Nabij het station Broekheurne (gemeente Lonneker) werd iemand, binnen een strook van 300 meter van de Duitsche grens, aan getroffen, en deswege door de douane ter Visitatie meegenomen. De man, die zich hier tegen hevig verzette, wist nabij het douane kantoor te ontsnappen, doch werd 10 minu ten later weer gevat door een luitenant der grenswacht. Weer werd hij meegenomen en gaf op Jansen te heeten, terwijl hij vooraf een anderen naam aan de douanen had op gegeven. Bij de- visitatie bleek hij onder zijn klee ding een militaire jas te dragen. Toen deze in oeslag werd genomen, en ook nog spek op hem werd gevonden, bekende hij te zijn de militair H., die met twee dagen verlof te Enschedé vertoefde/ Ten slotte bleek nog, dat deze veelbelo vende soldaat bet op hem bevonden spek had gestolen uit het douanekantoor t9 Boe- kelo. Alles bij elkaar werden tegen hem zeven verschillende processen-verbaal opgemaakt. Door de Rijksambtenaren Cambier en Tid- dens te Winterswijk is beslag gelegd op een wagen appels uit.Deventer afkomstig, die op den bodem 5000 K.G. margarine bleek te bevatten, bestemd voor Duitschland. Dezer dagen kwam te Lobith een stoom'ier aan, door de regeering voor drie maanden van een Rotterdammer firma gehuurd. Zij doet dienst als contrölevaartuig en houdt toezicht op schepen. Dezer dagen kwam een schip met turfstrooisel uit "Zwolle aan, de ,,Eben Haëaér" schipper Heyllmans, een Duitscher. Do eerste pakken werden in or de bevonden en do Duitscher sche^ de Lo- bitiier controleurs zóó te mogen lijden, dat hij ze een kop koffie in den roef aanbood. De controleurs lieten z:ch echter niet beet nemen en zochten verder. En jawel, ze haal den vier hammen, van ongeveer 100 pond te voorschijn. Er werd proces-verbaal tegen dvn kerel opgemaakt en werd het onder zoek voortgezet. Toen kwamen er bussen olie, pakken boter, vef;, meel en een zak gebrande koffie te voorschijn. Droef staar- ae de smokkelaar naar het uitladen van zijn schip, maar nog treuriger was het hem te moede, toen hij hoorde, dat hij het over laden ook moest betalen. De vorige week werden et te Spgk 7 smokkelaars door ambtenaren betrapt Ze hadden verscheidene artikelen bij zich, als rijst, meel, spek en solution om rijwielban den te plakken. Naar dit laatste artikel is in Duitschland groote vraag. Voor 100 tubes wordt in Duitschland 25 Mark extra betaald. Er moeten zeifs personen zgn, die duizend tubes over de grens brengen en dus een aardig bedrag in dè wacht sleepen. In Lobith werd voorts nog een soldaat aangehouden, zekere P. v. W., die elke weck twee dagen verlof kt*ëeg. Hg reed met een kruiwagen met appelen en bokking naar het plaatsje Spijk, zoogenaamd om te verkoopen. Maar onder die appelen lagen pakken spek en bober. Het grapje zal hem wel duur te staan komen. Voor het kantongerecht te Enschede wer den Woenf.hg niet minder dan 150 zaken behandeld, betrekking hebbende op- den smok kelhandel. Naar het „Centr." meldt, hebben minister Treub, een referendaris van het ministerie van Financiën ©n een afdeeiingschef van de N. O. T. Woensdag een tocht langs de grens van Broekheurne tot Glanerbrug ge maakt. Wergiftigingsverschijnseiet* te Alkmaar. In verband met de belangstelling voor en begrijpelijke nieuwsgierigheid naar de conclusie van het rapport van het Centraal Laboratorium te Utrecht in zake de oor zaak der vergiftigingsverschijnselen, die zich te Alkmaar bg 400 soldaten van het depot bataljon hebben voorgedaan, verzocht het „Hbld." zijn Alkmaarschen correspondent te trachten zoo spoedig mogelijk deze con clusie ter kennis, te brengen. Naar aanleiding van gedane mededeelin- gen, dat er wellicht verband zou kunnen be staan tusschen den verkoop van zieke paar den te Utrecht en de massa-vergiftiging te Aikmaar, verzocht genoemd blad hem, te vens te Utrecht hiernaar te informeeren. Deze correspondent seint omtrent het door hem ingestelde onderzoek: De directeur van het centraal laborato rium dr. Broers, deelde mij Woensdagmiddag meae, dat in den loop van den avond het rapport den depót-geneesheer te Alkmaar, dr. Pameyer, zou bereiken; hij vond geen vrijheid vooruit mededeeiingen te doen en verwees mij naar dr. Pameyer, die moest beoordeelen vat uit het rapport zou kunnen worden gepubliceerd. Ik stelde dr. Broers de vraag over het eventueele verband van den verkoopt van zieke paarden en de vergiftigingsverschijn selen, waarop hg antwoordde, dat hem hier van niets bekend was, doch aan een bacte rioloog zou opdragen, dat nog eens nader te onderzoeken. Aangezien het vermoeden geuit was, dat •do oorzaak der vergiftiging in het door den vethandelaar Van Walsum te Rotterdam ge leverde vet zou moeten gezocht worden, stelde ik dezen vethandelaar de vraag: of hg ook paardenvet naar zijn tusschenhande- laar te Alkmaar had gezonden, waarop hij ontkennend antwoordde, er aan toevoegen de, dat het te Alkmaar gebruikte vet al leen buitenlandsch vet was geweest vau uit stekende kwaliteit. Hiervan was hij zoo overtuigd, dat hij uit eigen beweging dit vei; ter onderzoek aan een Alkmaarschen Apotheker bad gegeven en de resultaten hiervan zou publioeeren. Intusschen ontving dr. Pameyer heden morgen het Utreehtsche rapport en na over leg met de militaire autoriteit deelde lig mij hedenmiddag mede te kunnen zeggen, dat het onderzoek tot nog toe geen schadelijke bestanddeelen heeft kunnen aantocnen. Intusschen wordt het verder voortgezet. In de laatste dagen, doch vooral gis teren, kwamen te Roosendaal weer meer dere Belgen naar ons land, gisteren zelfs een kleine 300 passagiers, doch meeren- deels vrouwen en kinderen. Naar de redenen gevraagd, dat zg in zoo grooten getale kwa men, deelden zij mede, dat de toestand in Vlaanderen veel te wenschen overlaat; er is aan alles gebrek, zoodat zij' er de voor keur aan geven naar betere oorden te gaan, w.o. velen ook Amerika noemden. Do Engelsohe regeering heeft bepaald, dat zonder haar toestemming voortaan geen rubber naar neutrale havens mag worden verscheept. Dientengevolge deelde de N. O. T. aan de bij den rubbcrhandel betrokken maat schappijen mede, dat geen rubber uit Ned.- Indië meer aan de N. O. T. kan worden geconsigneerd. De Nederlandsohe Handel -Ma atsohap p ij seinde daarop aan haar vertegenwoordigers in Ned.-Indlië, dat geen rubber meer naar Nederland mag worden vcrsoh-oept Van de Ned. Stoomvaart-Maatschappijen vernam het blad, dat zij voorloopig geon Nederl.-Indische rubber, die voor Nederland bestemd is, als vracht aannemen. Het Militair G-ezag in Limburg hoeft de formaliteiten ter verkrijging van bin- nenlandscho paspoorten in zoover vereen voudigd, dat op de bewijzen van inslag geen paraaf van den militairen commandant meer vercisoht is. Bij afwezigheid van den hoofdcommies, assistent of dionstgeleidcr mogen deze bewijzen van inslag thans ook afgegeven worden door een commies, die op do hoogte is van de plaatselijke toestan- don. En bovendien is nog toegestaan, dat de aanvragen der bedoelde bewijzen per post geschieden, mits voldoende port wordt ingesloteti. De minister van Landbouw heeft be paald Evenals ten vorigen jare is geschied, zal aan erkende exporteurs van zaaderwten en boonen voor tuinbouwdoclcinden vergun ning tot uitvoer van bepaalde hoeveelbe- don worden verleend. Bij elke zending dient te worden overlegd een verklaring van den burgemeester der plaats van afzen ding, volgens vastgesteld model. Geon vér gunning tot uitvoer zal worden gegeven voor zaadpeulvruahten van de soorten groene kookerwt.cn schokkers, lcrooncrw- ten, oapucijners, grauwe erwten, bruine boonen, Hinriohs-Riesenboonen, pronkboo- nen, tuinboon en en alilo daarmede uiter lijk overeenkomende soorten, alsmede wit te stacmboonen. Voor den uitvoer van Hin riohs-Riesenboonen cn proTikbooTien zaJ een afzonderlijke regeling worden vastgesteld. De te verleenen vergunningen zullen slechts een geldigheidsduur van een maand hebben. („Sts.-Crt.") Voor de verkiezing van een lid van het hcofdbestuur van het Ned. Onderwijzers-Ge nootschap, moet herstemd worden tusschen de heeren K. Gouma en A. Westerhof. Voor de verkiezing van een lid van de Weerstands- commissie moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren B. Laarman en G. Maat huis. De door de algemeen© vergadering aan genomen .voorstellen zijn alle bij referendum goedgekeurd. De vervaardiging van het monument voor majoor Thomson is opgedragen aan den beeldhouwer Ch. van Wijk. Het zal waarschijnlijk op de verjaring van Thom son's sterfdag, 15 Juni 1916, in Den Haag worden onthuld. Te Amsterdam is in „Artis" de alge meen© ledenvergadering gehouden van den Nederlandschen Aannemersbond. De voorzitter, de heer J. N. Hendrix, her dacht in zijn openingswoo:d, dat deze ver- gaaering de 20ste is, sedert de oprichting van den Bond. Sedert 1 Januari 1915 is het aantal afdee- lingen van den Bona gestegen van 58 tot 62 en het ledental met ruim 200 vermeer- meerderd. In het jaarverslag van den secretaris den heer W. de Vlugfc wórdt vermeld, dat het aantal afdeelingen met vier toenam, n.l. Hee renveen,. Amersfoort, Lochem en Velzen. Bet totaal der afdeelingen bedraagt thans 62. Het ledental vermeerderde aanzienlijk en bedraagt thans 1454. Het ledental der Risico Vereenigin.fr n;emt van ja& - tot jaar toe. Op 31 De: rnber 1914 lelde de Voreeniging 687 leden. In 1914 kwamen 2646 ongevallen voor. De voorzitter deelde mede, dat 45 afdee lingen vertegenwoordigd waren. in de openbare vergadering van dijk graaf, hoogheemraden en hoofdlingelancien van Delfland werd de begroeiing, dienst 1916, van dat Hoogheemraadschap vastge steld op f 692194;06 aan inkomsten en uit gaven. Het sluisgeld werd bepaald op 7 per H.A De heer R. J~. A. Diepen, die door de P'rov. Staten van Noord-Brabant geko zen is tot lid van de Eerste Kamer, is in 1875 geboren. Hij studeerde aan het R.-K. Gymnasium te Katwijk en kwam in 1895 in de lakenfabriek zijns vaders, die al ruim 100 jaar bestaat. Later zette hij met twee zijner broers de zaak voort onder de firma Gebrs. Diepen. In Juu 1901 werd de heer Diepen lid van den Tilburgschen Raad, en in 1913 lid der Prov. Staten van Noord- Brabant. Buitengewoon gezant bij hei Vaticaan. Bij Kooi. besluit is jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer,. lid van de Twee de Kamer dor Sbaten-Generaal, benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in tijdelijke en bijzondere zendling bij den Pauselijken Stoel. Omtrent den levensloop van jhr. Van Nispen valt het volgende te vermelden Op 2 October 1667 te Arnhem geboren, bezocht hij het gymnasium te Nijmegen, promoveerde op 19 December 1892 in de rechtswetenschap te Leiden en vestigde zich spoedig daarna als advocaat en procu reur te Arnhem. In Juni 1901 werd hij ge kozen tot lid va<n de Tweede Kam or voor Nijmegen, welk district hij sedert dien on afgebroken vertegenwoordigde. Vooral vraagstukken van juridischen en staatredhtelijtken aarcl trokken zijn aan dacht, maar meer in het bijzonder voelde hij zich aangetrokken tot de buitonlanrlischo politiek, waaromtrent hij menige dloor- wroohte redevoering ten boste gaf. Tijdens het presidium van den heer Van Bylandt tot ondervoorzitter der Kamer gekozen, werd hij na diens aftreden benoemd tob voorzitter en wist hij ook in woelige en rumoerige parlementaire episoden de Ka mer te leiden met vaste hand on op een wijze, die algemeen werd geroemd. In 1913, toen mr. Goeman Borgceius als voorzitter optrad, werd hij met mr. Troolstra als on der-voorzitter benoemd, wclko functie hij is blijven vervullen tot het tllians ingetre den zittingjaar, toen hij den wonsch te ken nen gaf voor oen herbenoeming niet in aan merking te willen komen. Reeds toen er voor hot eerst sprake was van een aanstelling van een tijdelijken en buitengewoon gezant bij den Pauselijk en Stoel, werd in dc pers zijn naam het aller eerst genoemd onder degenen, die voor dit ambt het meest in aanmerlring kwamen De heer Van Nispen tot Sesven&er heeft zitting gehad in een aantal parlementaire en Staatsoodimissiën, o.m. maakte hij deel uit van de in 1910 ingestelde staatscommis sie voor Grondwetsherziening tijdens het ministerie Heemskerk. In verband met zijn bemoeiingen, tot aansluiting van Nederland bij de Be mer Conventie, welke door de tot- stajad-komdïïig der Auteurswet mot succes bekroond werden, werd hij benoemd tot lid van de Staatscommissio, welke onder lei ding va.n mr. Drucker zich met dó herme ning van de overgangsbepalingen dier wet heeft beziggehouden. Bekend is voorts het belangrijke aandeel, welk© hij als lid van do Commissie van Rapporteurs heeft- gehad" in de tot-stand-komimg van de wet op het arbeidscontract. Zijn verdiensten in dit op zicht werden toen van Regeoringswege er kend door zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Nadat hij gedurende een jaar het voorzit terschap der Tweede Kamer had vervuld, weid hij bevorderd tot Commandeur in die orde. BVialionaï© Bond van Protosêanfsoho Kiezers in Nederland. De algemeen© secretaris van den Nat. Bond verzoekt het volgende, te publiceeren: In die algemeene vergadering, 24 dezer te Amsterdam gehouden, werd-mot alge meen© stemmen en onder betuiging van het volstrekte vertrouwen in de acht overge bleven leden van het hoofdbestuur, door de afgevaardigden der afdeelingen, dus door oen flinke meerderheid der Bonds leden, de meert onbeperkte instemiming betuigd met de motde, aangenomen in de hoofdbertuursverga.dering van 9 Juli 1.1. Die motie luidde als volgt: Het hoofdbestuur van den Nat. Bond hecht zijn algeheel© goedkeuring aan het beleid vain hot dagelijksoh bestuur, voor zoover dit. inzake het gezantschap bij den PaiLselijkon Stoel actief, is geweest, met name door hot zendon van een adres aan H. M. do Koningin, naar den edsoli van art. 1 en 6 der Beginselverklaringerkent, dat het deelnemen aan protestvorga'derin- gen, in samenwerking met geestverwante corporaties, do consequentie waa van in ge noemd- adres gedane uitingen en wijst met alle beslistheid do beschuldiging terug, als zou de protestbeweging in de verschillende openbare vergaderingen, voor zoover den Nat. Bond betreft, en ,,demagogisch-antó- papisfcisoh" karakter hebben aangenomen. Het getal der hoofdbestuuredrs word door nieuwe verkiezingen op elf gebracht. Tot voorzitter volgens besluit der ver gadering telkens slechts voor één jaar aan te wijzen werd met algemeene stemmen gekozen ds. W. H. Lieffeinck. a De Nat. Bond opgerekt 15 Apri'l 1913, telt thans pl.m. 285 leden. In October van dit jaar is in de Rijks postspaarbank meer ingelegd dan terug betaald f 528.863.86. Prof. Sbruylcon heeft zijn ontslag ge nomen als lid van het hoofdbertur en van het groepsbestuur van het Algemeen Ne- derlandsoh Verbond. De gewone audiëntie van den Ministei van Buitenlandsche Zaken zal Vrijdag 3 December a.s. niet plaats hebben. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Leeraren bij het M. O. deelt in het „We-ekbl. v. Gymn. en Mieklelb. Onder wijs" mede, clat van de commissie voor ver eonvoudigiug van het eindexamen in de scheikunde aan H. B. Scholen met 5-jari gen crusus bericht is ontvangen van ver kregen overeenstemming tussohen 66 vol 69 leeraren en leeraressen aan openba/re en erkende bijzondere H. B. Scholen, om trent oen aantal beperkingen, zoowel bij het mondeling als bij het schriftelijk eind examen dat dc inspecteurs van het M. O zich bereid hebben verklaard, met de lijst der overeengekomen ve reen v oudi gdngeo rekening te zullen houden bij het opma ken van de opgaven Voor het schriftelijk eindexamen. Regeling van hei ËV7. U* L. O. Het Voorloopig Verslag is verschenen over*, het wetsontwerp tot wrjrig-ing en aanvulling van d© wet op heb lager onderwijs. Verscheiden© leden verklaarden met groo te voldoening te hebben gezien, dat de Re geering thans niet wederom voorstelt den termijn, gesleld in het laatste lid van art II der wet van 14 Juli 1910, te ver lengen, maar de in 1910 tot stand gekomen subsidie-bepalingen voor het U. L. 0. en M. U. L. 0. met ingang van 1 Januari 191(1 onbeperkt wil laten werken en in verband daarmede eenige nieuwe bepalingen betref fende beide soorten van onderwijs voorstelt De ontwórp/on regeling vond bij vele der, hier aan het woord zijnde leden instemming. Zij juichten het in het bijzonder tce, dat zij, zekere eischen stellende aan het U. L. 0. op M. U. L. 0., toch in vele opzichten ruimte laat voor aanpassing aan de behoeften der praktijk. Dit is voor dat onderwijs een zaak van meer belang dan het verband met de Lyceumontwerpcn, daar toch voor de mees te leerlingen het U. L. 0. en vooral het M, £J. L. 0. eindonderwijs is. Andere leden verklaa-den zich minder in genomen met de indiening van dit wetsont werp. Zij ontkenden mei, dat de geldende bepalingen voor de ontwikkeling van het M. U. L. 0. weinig gunstig zijn; maar men was van oordeel, dat de voorgestelde rege ling uit een oogpunt van goed onderwijs te wenschen overlaat. In hel bijzonder werd de vrees uitgesproken, dat een rege'ing van hot U. L. 0. en M. U. L. 0., als hier voorge steld, met de, als gevolg daarvan, te ver wachten uitbreiding van dit onderwijs, de' verbetering van het gewoon lager onderwijs zal tegenhouden. In het bijzonder dacht men hier aan de uitbreiding tot zeven leerjaren, een denkbeeld, dat in onderwijskringen steeds meer aanhang vindt. Deze leden zouden h'et wetsontwerp lieven

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 13