Vragen en Antwoorden. goeden uit-lag" en dergelijke geven niets. De spoorweg Konstamtinopel—Bagdad is En getands grootste gevaar. Een bedrei ging voor Britech-Inddë. Yoor den Turk is die spoorweg ook een levenskwestie. En een Duatsoli ideaalko lonisatie der On de-Bijbellanden Klein- Azdë, Babylon Palestina. Heel de strijd van Turk tegen Bus gaat en dien spoor weg. Als de Turk den Bus daar maar verre vandaan kan houden Er is, M. de R„ nog één middel, om het groote gevaar te koeren en den Duitschen idealen de bodem in te slaan. Als n.l. En geland kon besluiten, aan Japan half Aohter-Indië cadeau te doen, als het binnen drie maanden den Turk over den Bosporus joeg, en heel Ach t e r-I n di indien Japan het binnen twee maanden klaar speelde en de zuidzijde van de Dar- danellen veroverde. Alleen de „Gele Dui vels" kunnen dab. En de Duitsoher zou zich wel wachten zijn tanden op dien scheef- oog stomp te bijten. Hij zou trouwens den Turk ook eenvoudig aan -zijn lot overla ten. Dan had de Turk afgedaan, de Darcta- nellen kwamen open, Engeland kreeg zijn leger vrij voor den strijd in Macedonië Bulgarije zou er voor bedanken verder dsohland te lijden; Griekenland zou willen helpen als het Smyrna kreeg. Slaat Engeland' dezen weg niet heel spoe dig in, dan moet het straks die Dardanel len opgeven, Griekenland wordt een vloot- basns voor de D-uitsche onderzeeërs, de Duitsoher komt in Egypte en Bagdad de Eng. koloniën staan op en als Engeland den toestand niet meer meester is en af gestreden neerzijgt, dian neemt de Japan ner toch een stuk van dë taart en wellicht reel grooter stuk dan hij nu cadeau kan krijgen. Want d£e bondgenootschappen neem me niet kwalijk, M. de R.Alleen, wie te vreezeen is, houdt vrienden. Zij daar weer Griekenland en Servië ter illustratie Als dit woord van een Hollandsohen leek eens onder Engelsche oogen kwam, zou ik mij hierdoor beloond rekenen. Ik weet, dat vele Du its diers ei* bang voor zijn. Met dank voor plaatsing, RECLAMES, h, 40 Cts. per regel. 2635 10 KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN, TE K A T W IJ K. Aan het in druk verschenen vers'ag der Kamer van Koophandel en Fabrieken, al hier, over 1914, ontieenen wij heb volgende: Hoofdstuk I. Nijverheid, a. Visscherrj. De schro b n et vissche rij werd uitgeoefend door 63 loggers, verdeeld over 27 reederijen, die in 1053 reizen besomden f204.50611; twee motorloggers maakten 34 reizen met een besomming van f 8516.56. Aan de haring- visscherij werd deelgenomen door 24 bom men, toebehoorende aan 13 reed-:rs, die in 30 reizen f32 880 aan den wa brachten, teiw^l 116 loggers, toebehoorende aan 34 reeders, in 38-3 reizen f 1.765.981 besomden. De prijzen der vo.le sieurharing liepen van f 18 tot f21.25 ter 1000 stuks, die der volle pekelharing van f 17 tot f26 en der jjle van van f13 tot f 19.75. De besommingen liepen zeer uiteen, van lie der loggers bedroeg de hoogste f26.835 met een vangst van 1409 kantje:, de laagste f2642 met 172 kanijss, terwijl de bommen de volgende cijfers toonden: hoogste f4630 met 363 kantjes, laagste f267 met 50 Kantjes. Het geheele haringssizoen kenmerk te zich als bij uitstek moeilijk en zorgvol. De visscherij slaagde naar w nseh. Zelfs waren er schepen, die in één reis een be somming van f 12.000 maakten, wat made te danken was aan de zeer hooge prijzen, die tot circa f24 opliepen. ten en ons na den middag ook maar even komen zien; dus konden wij zoo prettig bij elkander zijn." „Pas op, dat gij niets ten nadeel© van Theodora zegt, mi in lieve." „O, wij hebben in het geheel niet over haar gesproken. Ik kan mij niet voorstel len, wat mevrouw Martindal e hier doet! Het is een akelige plaats, en de een is hier nog stijver en statiger dan de ander. „De zoons toch niet!" „Och, die arme Mr. Martinaale is nog erger dan statig. Er is voor mij zoo iets akeligs in zijn zachte, droefgeestige wijze van spreken, die zoo vee£ van die van an dere lieden verschilt en hij ziet er zoo fijn en diendenkend uit. Ik ben voor hem nog veel schuwer dan voor de overigen." „Ik hoop, dat hij zijn gezondheid en op geruimdheid terug krijgen moge Hij heeft gisteravond veel met mij gepraat. Zijn vader heeft mij verteld, dat het huwelijk van zijn broeder hem een weinig uit zijn Jieerslaohtigheid heeft opgewekt. Maar, Emnialief, gij hebt nog met eens om uw kamenier gescheld, en ik ben al bijna ge kleed. Ik zal inderdaad genoodzaakt zijn mijn bedreiging na te komen en zonder u naar beneden te gaan." Zij volvoerde haar bedreiging. Emma gunde haar kamenier den noodigen tijd niet, om haar fijn en dun blond haar zoo goed mogehjk op te maken; haar satijnen kleed met gaas, niet behoorlijk geplooid en zonder zorg aangetrokken, hing haar sluik en slap om de leden, en haar juweel en, welke de kamenier haar nog in der haast aandeed, in de ij dele hoop, dat die haar wat klooden zouden, deden weinig uitwer king. Wkt zij ook aan had, niets stond Emma goed. Zij opende haar kamerdeur, De uitkomsten voor de schelpvisschers waren minder gunstig dan in 1913. In de publieke gaten van Bgnland's uitwa- teringskanaal werden geborgen ongeveer] 10.0(53 kub. M. schelpen* tegen 11.900 kub. M., in het vorig jaar. Op particuliere erven werd mede een zeer groote hoeveelheid geborgen. De schelpen werden uitsluitend gebruikt door de kalkbranders. b. Ambachten. In 1914 werden ge bouwd 35 woningen. 11 stallen of schuren, terw^'l 1 openbare school werd gesticht; ver bouwd werden 29 panden. Het aantal pa troons: timmerlieden en metselaars bedroeg 50, dat der ververs 12 en der koperslagers en 6meden 16. Do behoefte tot bouwen blijft vooral te Katwijk-aan-Zee toenemen, doch wordt zeer belemmerd door gebrek aan gron den geschikt voor bouwterrein, ten behoeve van arbeiderswoningen. In verband met de tijdsomstandigheden was de lust tot bou wen echter niet groot. c. Fabrieken. Het aantal korenmol- lens bedroeg 1, dat der mandenmakers 9, inmakerijen van bloemkool 20, scheepmake- rijen 2, zeilmakerijen 24, vischdrogerijen 8, bokkingrookerijen 12, stoommachines 3, gasfabrieken 1, kuiperijen 19, garnalenkoke- rjjen 4, taanderijen 17, blokmakerijen 2, wagenmaker^jen 4, broodbakkerijen 34. De Leidsche Duinwater-Maatschappij1 is se dert 1878 alhier gevestigd; de gemeente Katwijk betrekt het water van die Maat schappij. Op 31 December waren aangeslo ten 665 panden tegen 575 in 1913. De hoeveelheid water, in het afgeloopen jaar uitgeslagen door het stoomscheprad ge maal aan de binnensluis van Rijnland's uit wateringskanaal bedraagt 96,694,000 kub. M., terwijl er tevens 77 817.000 kub. M. langs natuurlijken weg is geloosd, alzoo te zamen 174,511,000 kub. M. Het aan lal jaiansl uitingen aan de gasfa briek beliep ultimo December 1914: 835 tegen 792in 1913; er waren 17 gasmotoren aangesloten. De totaal gas-product e bedroeg 648.880 kub. M„ tegen 535.380 kub. M. in het vorig jaar; afgeleverd werd aan parti culieren voor verlichting, over den gewonen met-er 447.232 kub. M. en over den munt meter 4590 kub. M., terwijl door de motoren werd verbruikt 34,131 kub. M. Gedisri leerd werden 2,085,300 K G. steen kolen, terwjjl ten verkoop werd geproduceerd 26.521 ILL. cokes. Aan de R^ksnormaalschool waren in 1914 verbonden: 1 directeur, 9 leeraren en 1 leerares voor nuttige handwerken; het aan tal leerlingen bedroeg 16 m. en 12 vr. In het personeel en het bestuur der Am- bachtsteekenschool kwam geen verandering; het aanlal leerlingen bedroeg bij den aan vang van den tienden cursus 28, welk cijfer spoedig steeg tot 36. Omtrent de Visscherrjschool wordt opge merkt, dat zich voor den cursus 1911 1915, 40 leerlingen hadden aangemeld en wel: 28 voor het zeevaartkundig en 12 voor het voorbereid end onderwijs. Van de leerlingen konden er 16 deelne men aan het Rijksexamen, tot het verkrij gen van een diploma voor schipper of stuur man op zeil-visschersvaariuigen, en aan al len een diploma worden uitgereikt; aan 4 het schippersdiploma en aan 12 het stuur mansdiploma. VROOWËNROBIÊR. Erger dan de Dieiisthodenplaag. Erger dan de dienstbodenplaag zou men kunnen noemen de last, die de wassche- rijen de huisvrouw kunnen bezorgen. Daar zijn al wat klaagliederen over gezonde:: Wie in een modern stadshuis woont, is gedoemo rijn wasc1 de "deur uit te zen den. Met den besten wil van de wereld is het niet mogelijk thuis dat te verzor gen. Het is ook zoo makkelijk, maakt men zichzelf en anderen wijs. Maar och, och, wat valt dat tegen. Voor de merk waardigheid laat ik hier het relaas vol gen van een jong mevrouwtje, dat voor haar huwelijk twee jaar ijverig bezig was geweest met het vervaardigen van haar uitzet, die er van droomde haar heele leven zoo n praehtige linnenkast te bezit ten, en die nu al haar hoop vervlogen zag. ,,Je weet, ik heb uitsluitend eerste 1 kwaliteit linnen, omdat ik er zoo graag, juist op heb oogen blik, dat Violette de. ga lerij doorging. Haar bruidskleed, we.ks witheid bijna geëvenaard werd door haar slanken hals en fraaie armen, omgaf haar tenger figuurtje; zij had een krens van wit te rozen in het donkere haar en een schit terenden bouquet van levende bloemen in de hand; haar zachte oogen straalden van genoegen, terwijl haar fraaie kleur ver hoogd werd door haar verlegenheid. Emma kon haar bewondering niet ver bergen. „O," riep zij uit, „gij kunt u niet verbeelden hoe verrukkelijk gij er uitziet „Nietwaar?" antwoordde eensklaps een stern met trotgehheid en blijdschap, „ik dank u zeer;" en ziende, dat hij Emma veriegen maakte, Kiastte Arthur zich om de trap af te loopen. „O, ik wist niet, dat hij boven was." „Dat komt er niet opaanantwoordde Violette. „Ik ben blijde, dat hij gehoord heeft wat gij zeidet, want ik zag, dat het hem genoegen deed." „Ik kon mij ook niet bedwingen," her nam Emma. „Gij ziet er uit als een engel Ik kan nauwelijks gelooven, dat gij in de werkelijkheid bestaat." Violette was nu reeds zóó eigen met haar, dat zij haar schertsend in den arm kneep, ten teeken, dat zij geen denkbeel dig wezen was. „Maar zie eens wat ik op mijn kaptafel gevonden heb." „Een bracelet in den vorm van een slang. Ik vind die heel mooi." „Was dat niet vriendefiijk van Lord Mar- tindale?" „Ja, maar nu moet gij er hem ook voor bedanken O, hoe verschrikkelijk 1" „He ben niet bevreesd om tegen hem te spreken. Hij is zoo vriendelijk. „Aan me- net als onz grootmoeders, lang mee wou doen. En moet je nu dit eens zien. Een heel servet aan flarden. Kijk hier eens, de kant van een onderrok moedwillig af gescheurd, daar een heele winkelhaak in een laken. Hoe komt het er, dat vraag ik je 't Is om er bij te huilen. Heb daarvoor nu zoo netjes alles met de hand genaaid". ,,En dan diie afschuwelijke manier om alles met inkt te besmeeren, hetgeen merken moet heeten", aldus ving de wanhoopskreet van een andere dame aan. „Als ik had geweten, dat de was- scherij toch alles overmerkt, tan had ik zelf niet al die monogrammen gebor duurd". „Als je je goed nu maar altijd mooi schoon thuis kreej, dan was het nog tot daar aan-toe. Maar minstens iedere week moet ik een stuk terug sturen, omdat het eerder vuiler dan schooner is geworden bij de bchain leling". „Weet jullie, wat ze mij laatst lever den Ik kreeg mijn wasch in een van mijn geborduurde sJoopen terug, inplaats van in de waschzak. Dat was nog het ergste staaltje, dat. ik heb beleefd-". „Nu, dan heb je nog niet zoo heel erg te klagen. Ik ben nu in de vijf jaar, dat ik met wasscherijen te tobben heb, der tien stuks kwijt geraakt. Aldus luidde ongeveer de klaagcantate, die onlangs op een tea, die ik bijwoonde, werd aangeheven. 't. Wordt tijd. dat de Vereeniging van Huisvrouwen er zich mee gaat bemoeien. Het is inderdaad nog erger dan de dienst- bodonnood die nu zoo zeer haar aandacht heeft Fe Wintermode. Nu pas kunnen wij ons een volkomen beeld vormen van hetgeen wij dezen win ter te zien krijgen. De hals wreekt zich voor de achteloosheid, waaronder hij niet minder dan anderhalf jaar heeft moeten lijden, en wil daarom nu dubbel worden vertroeteld. Kant, fluweel be batist, in dubbele lagen over elkaar, zetten het hoofd a-ls het ware op een schoteltje Be- haJ-e op die halsgarneering, waarin we gedurende den winter nog verscheidene variaties kunnen verwachten, concentreert do aandacht der mode zich op vorm van den rok, die kort en wijd blijft en op de schoenen. De lijn van het. moderne schoei sel heeft absoluut geen reden van bestaan. Ze is grillig en ongemotiveerd. Fijn is alleen de groenlaken schoen, waar-van de kleur zich moet herhalen in het toilet. SCHAAKRUBRIEK van het SCHAAKGEZELSCHAP „PALEMEDE S". Opgericht 1846. Speelavond t lederen Maandag In de Bovenzaal van Café „Central", Broostraat. Aanvangt 8 uren. Redactie: L. BIERMAS'J en R. J. v. d. KBOGT. PROBLEEM No. 82. (J. W. ABBOT). Zwart. (I) abcdelgh Wit. (7) Wit: K. 1; D. bö; T. f 1P. a4 en c 6L. g 1p. f 6. Zwart: K e4; P. c4; L. e6; p. f 7. Wit speelt en geeft in 2 zetten mat. Oplossing Probleem No. 80: L. f6, enz. Goede oplossingen ontvangen van Mej. vrouw A. Martindale, van haar toegene gen vaderstaat er op het adres. O, het doet mij zoo heel, heel veel genoegen, dat hij zoo goed voor mij is. Vindt gij die slang niet mooi gewerkt? Zie toch eens, let eens op die schubben en haar kop en oogen. Arhur zegt, het rijn safieren." „Ja, ik heb nooit fraaier armband ge zien." „Ik wenschte, dat kinnette en al de an deren thuis hem eens zagen. Lijkt de slang niet veel op een uit een toover-sprookje?" „Op de zingende slang van Belinda, meent gij?" „Ja, juist. Weet gij we?, dat ik mij som tijds verbeeld, dat ik in een tooverland leef. Alles is hier zoo schoon, zoo vreemd en zoo geheel anders als ik mij voorg steld had." „Dat komt, omdat gij zelve op een prin ses gelijkt. ID zijt gij wel zeker, dat gij geen talisman of tooverring bezit?" „Ik geloof inderdaad, dat ik er een heb," sprak Violette haar handschoen uittrek kende. „Daar is hij: „vergeet mij niet," staat er op; het is de eerste ring, dien ik van mijn leven gedragen heb. Van den dag af, dat hij mij dien gegeven heeft, is alles zoovreemd toegegaan, dat ik dikwijls vrees te zullen ontwaken en te vinden, dat ik slechts gedroomd heb. Maar mag ik dien diamanten kapel eens bezien? Hij schittert zóó, dat ik geloof, dat men hem wel in het donker zou kunnen zien flonkeren." „Och, ik vind er weinig fraais aan. Al die lompe dingen zijn nog erfstukken u:L de familie; ik hecht er niet aan. Het eenige sieraad, dat ik gaarne draag, is dit," en zij trok een medaillon uit haar kleed te voorschijn. „Zio eens, dat is haar van mijn vader, en dat van r ijn broertje; zij stier- Japikse en van de heerenH. J. Bou- man, J. Cloos, L. B. de Hoog, B. S. van Kloeten, D, Kruissink, G. J. van Leeuwen, W. N., J. W. Segaar, 0. Sierag, J. W. Schüss, J. G. Sja-rdijn, J. E Stolte. I. Teleng, L. M. Valken- burgh, J. C de W., en W. J. Woesten- buig allen te Leiden; H. J. Broekveldt, te Oegstgeest; A. Baljeu, G. Vooys, te Katwijk a. d RijnK. Haasnoot, te Kat wijk a. Zee; J J. Vooys, te Halfweg; J. Dalhuyzen, te Utrecht; J. v. Os, te Voorschoten; P. G. v. d. Tang, te Oude- weteiing. Correspondentie: D. K„ B. J. S. en J. G., te L.P. f 8 foutief wegens D. b 6. Foutief wegens L. d 6 zijnChr. J. V., J. A N. d. T., P. F. O., L. S., te L. en E B. P te A., met L. g 7; L. v. R., te L, met L al; M. G. v- d. L., te L., met L. b 2, en A. N. S., te A., met L. c 3. In verba. met probleem No. 81 maken wij >r onze oplossers nogmaals opmerkzaam op, dat bij den eersten zet geen stuk mag genomen worden, noch mag worden schaak gegeven. De componist van dit probleem gebruikt den zet D. b 5 als misleiding. Dergelijke problemen treffen we meer aan Ze zi echter meer eigenaardig dan mooi. Oplossingen worden ingewacht tot uiter lijk Diusd.ig, 7 December, a.s., 's namid dags 5 uren, aan het Bureel van dit Blad. Van de Spaan&he Partij, gepubliceerd bij Probleem No. 79, ontvingen wij twee voortzettingen van den Heer Broekveldt en een van den Heer Leman. Van deze muntte door kortheid uit de navolgende, ingezonden door eerstgenoemde. Wit. Zwart. 35. li 3 D a 2 36. K h 2 T x T o2 37. D h 6 T g 2 38. K bl T h 2 39. K gl D g 2 Wij wijzen belanghebbenden nog eens op de gelegenheid om te leeren schaken, in net Volkshuis., des Zaterdagsavonds van 810 uur. Vraag: Wanneer ik geld moet hebben bij een bank moet ik 6 procent betalen en wanneer ik te veel heb en 'het aiain de bank geef, krijg ik maar één procent. Hoe rit dat? Antwoord: Ja, diat is hokus pokus pas, ik wou dat er een oorlogswinstje was! ra'ag: Ik ben voorloopig bij het 1ste bataljon van het 4de regiment infanterie ingelijfd, volgens het biljet, dat ik thuis geüao heb. Zou u mjj nu willen zeggen, wanneer of ik onder de wapenen moet Komen Antwoord: Ja, tusschen 16 en 20 De cember a.s. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, wie onze tegenwoordige gezant en gevolmach tigd Minister is te Peking? Antwoord: Dat is Jlir. F. W. C. Quar ks van Ufford. V raag: De Gemeenteraad is van plan om zijn werklieden een toeslag te geven op het loonzou hij nu ook niet eens aan haar mindere ambtenaren denken, om deze een toeslag te geven? Ik verdien f 16.50 per week, ben gehuwd en heb 6 kinderen. tk moet nog netjes gekleed gaan en met een hoed op loopen. De werklieden nebben het nog beter dan wij 1 Voor 3 jaren terug heeft de gemeente ook een duurtetoeslag gegeven aan haar werklieden, die beneden f 15 ver dienden. En toen waren er eenige werklie den die f 15.15 verdienden en die geen toe slag kregen, maar daar waren er veel die 14 en f 14.50 verdienden en nog f 6 aan overuren, en die kregen wel toe slag. Antwoord: U zult het voorstel van B. en W. wel in het „Leidsch Dagblad" heb ben gelezen en.... tevreden zijn U valt er netjes onder en als uw kinderen alle jonger dan 15 jaar zijn, krijgt U 6 x f 1.60 is f 9.60 per maand, dat maakt gedurende vier maan den f 38.40 ven beiden, toen ik nog zeer jong was, en daaromheen ligt een lok van het. bijna grij ze haar van mijn lieve moeder." Op dat oogenblik zweefde Tkeouora in een zwart kanten kleed, Inet een snoer groote parelen door haar zwarte tressen gevlochten, met een fiere houding als de muze der tragedie voorbij. „Zij laten elkander haar sieraden zien Dat is zxfjk een vriendschap waardig," dacht rij, en zij trad terug en liet dc beide vriendinnen vooruitgaan. Emma hield Violette bij den arm, als moest die haar beschermen. Mevrouw Nesbit bevond zich in het salon en ofschoon zij in een druk gesprek met Lady Elizabeth was, hield zij haar scherpen doordringenden blik voortdurend op John gericht, die bij de tafel de courant zat te lezen. Het deed haar genoegen, dat hij, toen de twee vriendinnen binnentraden, de courant ter zijde legde en zeer in zijn schik scheen; doch zij had beiden wel een klap wil len geven, de een om haar onbeduidendheid en de ander om haar schitterende bevallig heid, en het hinderde haar nog meer, dat Miss Brandon zoo dicht mogelijk bij haar moeder ging zitten, terwijl Violette naar John toeging, om hem haar armband te la ten zien. Terwijl hij het sieraad bekeek en bewonderde en haar een compliment maaxte over den uitgezochten bouquet, dien Har rison voor haar geplukt had, merkte hij mst verwondering op, dat zij haar oogen neer sloeg, en dat zich een droefgeestige trek op haar schoon, jeugdig gelaat vertoonde. Wei nig vermoedde hij, dat de tegenstelling van haar geluk met rijn droefheid en slechte ge zondheid er de oorzaak van was, en dat zij er niet toe kon komen, om haar blijdschap Z23IV Er moet altijd eon grens zijn. Deze grens is nu bepaald op f 1200 on de toeslag is zio geregeld, dat salaris on toeslag tezamen nooit meer dan f 1200 kunnen bedragen. V raag: Krijgen de heeren, welke op het stembureau achter de groene tafel zit ten, daar nog vergoeding voor? Daar er wel eens gesproken wordt van een groote uitgave voor de verkiezing, bestaat die uit gave alleen dan in het gebruiken van een broodje? Mijns inziens is het al armoedig om zoo'n dag van brood te moeten leven. Antwoord; Neen, de heeren van het Stembureau krijgen geen vergoeding en de betrekkelijk hooge kosten, die de verkiezin gen meebrengen vloeien in hoofdzaak niet voort uit het ontbijt en de lunch, die de heeren van het Stembureau voor zoover ze op do daarvoor aangewezen uren zitting hebben gebruiken, al loopt dit over al de stembureaux tezamen nogal op. Maar er moeten heel wat paperassen voor gedrukt en verzonden worden, publicaties geplaatst enz. Dat het voor de heeren te armoedig zou zijn op zoo'n dag op een broodje te moe ten leven, zien we niet in. Men moet wat voor de publieke zaak over hebben. Vraag: Kunt u mij sv.p. eenige (adres sen opgeven van Maatschappijen hier in Hol land, die arbeiders aanwerven, om in Ame rika landbonwwerbzaamheden te verrichten? Antwoord: Wij hebben daaromtrent wel eens advertentiën gelezen, doch zouden zon der nader onderzoek daarheen u toch piet durven verwijzen. U zoudt, eenmaal inge scheept, aan 't lot dezer wervers overgele verd rijn. Vraag liever eens aan het Amerikaansch' consulaat te 's-Gravenhage. Vraag: Weet u soms een middel, om lichtgrijze leeren schoenen, die «enigszins vuil geworden rijn, weer de oorspronke lijke kleur terug te geven? Met benzine durf ik het niet te doen, daar ik een klein plekje geprobeerd heb, en dit donkerder is gewor den. Antwoord: Afwasschen met koud wai ter, waarin een paar lepels geest van salmiak! bi/gedaan zijn. Langzaam laten drogen. Vraag: Ik heb een kameraad, die in het gesticht zit in Leur. Zou u mij ook kun nen zeggen of ik hem schrijven mag en hem bezoeken; zoo ook, waar dat gesticht is, in welke straat of plaats. Zou hij daar de brie ven in handen krijgen? Antwoord: Natuurlijk mag u uw vriend schrijven en bezoeken ook. Uw brie ven adresseeren aan bedoeld gesticht, ge-' meente Etten-Leur, N.-Brabant. Het is maar een klein plaatsje, lang naar het gesticht! zoeken, zult u Piet. De brieven zal uw kame raad wel in handen krijgen, als er niets kwaads in staat. Vraag: Daar ik om het ha f jaar rente tegen 5 pCt en 50 gulden aflossing be taal, rekent mijn hypotheekhouder f 1.25, voor 50 gulden aflosring in 't halfjaar; is dat zoo goed, of moet het f2.50 zijn? Antwoord: Voor flOO moet u per j ar f5 betalen, voor f50 dus f2 50, of per half jaar fl.25, Uw hypo'heekhouder rekent dus goed. Wilde u nog meer betalen? Vraag: a. Weet u ook een middel oin een groote inktv'ek uit een katoenc-n klee- dingstuk te verwijderen (het is gekleurd katoen)? b. Ik heb een vatenkast, die ik twee maanden geleden heb laten schilderen; de verf is natuurlijk kurkdroog, doch nikkelen voorwerpen en mes en worden zoo buitenge woon leelpjk in de kast, dat ik Z9 beslist er u,-t moet nemen. Waar kan dat aan liggen, en zou ook daar iets aan te doen zjjn? Antwoord: a Ink v ei ken worden het best verwijderd met een min ot meer sterke oplossing van zuringzout en water, doch voor gekleurde artikelen, zooals uw klee- dingstuk is dit niet aan te bevelen, daar het niet alleen de inkt, maar ook de kleur weg bijt. Bevoch'ig daarom de vlek met een heete oplossing van klaverzout, om ze daarna mot fijn zinkpoeder in te wrijven. Niet te oude vlekken verdwenen reeds, wanneer men de klaverzout-oplossing met een blank zinken of ijzeren (brjv. een blanke sleutel^ inwrijft. b. De verfstof'en voor uw Icist gebruikt, zullen zuren hebben bevat-, die op metalen inwerken. Daar wordt met verfstoffen tegen woordig veel geknoeid. Daar is voorloopig niets aan te doen. Mettertijd zal het wel' beter worden. De werking dezer zuren ne men voortdurend af. te toonen aan iemand, die aan dat geluk zoo weinig deel had. Theodora hield niet op met klagen over het vervelende vooruitzicht van het bal. „Welnu, mijn lieve," zei mevrouw Nes bit, „gij behoeft immers niet meer te doen dan er u eventjes te vertoonen, en dan weer naar huis te gaan Miss Brandon is evenmin op die bals van \Vithford gesteld als gij." „Neen, en ik ben zelfs verwonderd, dat ik Emma nog zoo ver heb kunnen krijgen oru er heen te gaan," sprak Lady Elizabeth. „Wij willen hopen, dat zij beiden er zich be ter zullen amuseeren dan zij zich voorstel len. Gij moet het haar eens leeren," vervolg de zij, Violette vriendelijk aanziende. Movrouw Nesbit was boven alle beschrij ving verstoord over cle oplettendheid, welke men Violette betoonde, en vond het daaro a des te meer ïoodig haar te vernederen. „Men kan ook niet van Theodora of Emma vergen, dat zij lust hebben om naar een lan delijk bal te gaan. Men gaat daarheen uit plichtgevoel, uit beleefdheid voor de buren, niet om er vermaak te hebben dat is slechT8 het geval mot kleinsteedsche dametjes, die er de officieren in haar net trachten te krij gen." I Zij had haar oogmerk bereiktiedereen zag verlegen voor zich, behalve Violette zelve. John zag haar aan, en bemerkende, dat zij te onschuldig en te rem van gewe ten was om dien steek te gevoelen of op zichzelvo toe te passen, oordeelde hij het beter, aan Lady Elizabeth het woord te la ten, die zeer bedaard ^anmorkte„Nu, ifr hield in mijn tijd dan heel /eel van derge lijke bals." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 10