Nederland en de Oorlog. De Europeesolie Oorlog. Binnenland. Gemengd Nieuws. Uit de Omstreken. AGENDA VAN DE WEEK. Zaterdag Leidsche Schouwburg: Opv. Goudmuilfcje en Jan Klaassen, door de Muziekschool der. Mrj. v. Toonkunst. 71/2 uur. Graanbeurs: D. G. .V. „Brunhild©". Soi- rée-daneante. H al f n e gen. CalO Jansen, Mai domna i.crssteeg: Specia liteiten, 's avonds 7 .uur. Caió Jansen, Mande® mak er ss te egSpecia liteiten, 's avonds 7 uur. Zondag. Zomerzorg: Uitvoering „Nut en Yermaak", 'b avonds S uur. Caió Jansen, Mandenmak er ssteeg: Specia liteiten, 's avonds 8 uur. Tooneelzial „Den Burcht". Toneelvoor stelling. Moederzegen." 'sAvonds 8 uur. De heer D. Johs. Bijlsma, ambtenaar bij de firma Van Gend Loos, te Zwolle, onlangs bij dezelfde firma alhier werkzaam, is met. ingang van 1 December e.k. be noemd tot amlbtenaar bij de Ned. Cdn- traal-Tramw. Mij., te Drachten (Fr.) Het nieuwe bestuur der studentenver eniging voor ©thisch-godsclienstïge waag stukken alhier, heeft zich als volgt samen- gestold: de hoeren H. F. van Meer, praeses; F. H. Bruins, vice-praesesH. M. Sasse, ab-actis I; mej. B. C. E. IJzerman, ab-aetis II; en mej. A. G. Smit, quaestrix. Dinsdag; a.s. zal het veertig jaar ge leden zijn, dat de letterzetter C. J. van der Pijl als zoodanig* bij do firma P. W. M. Trap, alhier, in dienst trad. Bij Kon. besluit is een jaa-rlijksah pen eioen verleend van f 348 aan c&e J. de Groot-, brugwachter tweede klasse alhier, met in trekking van het bij Kon. besluit d.d. 19 Jan. 1915 toegekend pensioen van f 336, en aan mej. D. van Venetiën, geb. Ha-rten- dorp, cbenstbcde in de bewaarschool aan de Groenesteeg alhier, van 26. De OnSeigeningswet toegepast op Zeevisch. Men meldt ons uit IJmuiden: Donderdag morgen is in de Kij'ksvischhal alhier art. 76 C van de onteigeningswet toegepast op de vischvangst van den stoomtrawler „Union" IJ M. 67 van de maatschappij van denzelf- den naam, onder directie van de heeren Tol en Dekker. Zooals we bij de toepassing van den maatregel tot beschikbaarstelling van gcedkcope viseh voor volksvoeding reeds meldden, was de reederrj' niet geneigd van door haar schip- aangevoerde visch, af te staan en stond op dat moment de Zeevisch- veieemging daar machteloos tegenover, om dat nog geen machtiging van de regeering. was ontvangen tegen zulke onwillige reecfe- •ripen op te treden. Gistermorgen, toen we der door de reedenj bezwaar werd gemaakt visch tegende Regeeringsprijs beschikbaar, te stellen, werd beslag gelegd op alle door de „Union" aangevoerde visch, genoemd in de bekende circulaire van de Zeevischver- eeniging en niet tot het gelimiteerde per centage van een derde der kleine schel visch, doch van den geheelen aanvoer. Door den bur gemeester van Velsen werden tot schatters over de in bezit genomen visch, aangewe- wezen de heeren Heijkoop, halchef, en Van Duivenbodo, boekhouder aan den Rqksviseh- lafstfag. De mogelijkheid is nu niet uitgeslo ten, dat aan de reederij' van de „Union" met de volle prijs door de Zeevischvereeni- ging gesteld, zal worden betaald. De reede- Tij- heeft tegen <je in-bezitname geprotes teerd. Dienstweigering. Gisteren zijn de heeren ds. B. ae Ligt en Johan Heller als onderteekenaars van het „manifest dor dienstweigeraars" verhoor! dcor den rechter van instructie te Utrecht. De dienstweigeraar M. A. Bomers uit Noordwijk aan Zee bevindt zich thans in voorarrest. Dr. Louis A. Baeliler, wiens gerechtelijks vervolging wordt voortgezet-, heeft een Memorie van Toelichting ingediend bij de rechtbank van Assen. Gisteravond had te Botterdam een open bare vorgadering plaats, uitgeschreven door d* Botterdamsche onderteekenaars van het Manifest in zake dienstweigering. De vergadering werd geleid door den heor J P. Honnef, voorzitter van het Beligieos Socialistisch Verbond. Na een korte inleiding van den heer Hon nef, waarin hij uiteenzette, hoe men er toe gekomen is, het bekende manifest, dat ten onrechte genoemci wordt een aansporing tot- dienstweigering, en wat met dit manifest gedoeld wordt, nam ds. Schermerhorn het woord. Namens de manifestanten bracht de voor zitter eerst nog hulde aan de twee dienst weigeraars Krijger, die thans in cle straf gevangenis te Scheveningen zijn laatste vijf maanden uitdient, en die daarom het recht verbeurd heeft om in den tijd van 5 jaar te dienen in den militairen stand en den christen-socialist Bomers uit Noordwijk aan Zee, die thans in de kazerne te Leiden is opgesloten. Ds. Schermerhorn, sprekende over de ver antwoordelijkheid, welke men heeft tc aan vaarden als men oen beginsel verdedigt, aanvaardde ook geheel de consequenties 7an de weigering van den militairen dienst plicht, want bij hem gaat, boven het vader land en het volk, de menschheid. Wil men voor haar belangen strijden, lan heeft men zich op internationaal stand punt te plaatsen. Het militarisme moet bestreden worden, omdat hij daarin ziet een opleiding tot menschenmoord. En nu vraagt hij ,of cle regeeringen cle verantwoordelijk heid daarvan aanvaarden. Hij hoopt, dat de ideeën, die hij hierom trent. ontwikkelde, zullen doordringen en 't eenmaal komen zal tot een massale dienst weigering. Juist zij zijn de verantwoorde lijken, die deze maatschappij en het milita risme zullen handhaven. Nadat spreker enkele opmerkingen had beantwoord, was het woord aan mevrouw Roland Holst-, die hoofdzakelijk opwekte tot krachtige bestrijding van het kapitalisme, waaruit het imperialisme werd geboren. Men geeft hoog op van onze onafhankelijkheid, doch deze bestaat lang niet meer, waar ka pitalisme en imperialisme heerschen. De ar beidende klasse heeft- zich vooral ook te rich ten tegen het militarisme, en dat met alle wettige en onwettige middelen. Den massa- strijd heeft men noodig en de oorlog kan alleen in het vervolg voorkomen worden, als de massa den dienst weigert. Volgens haar persoonlijke meening bedoelt het manifest niet alleen te zijn een getuigenis, maar het wil ook een geest van verrit kweeken, welke zij hoopte dat zich tot over de grenzen zal uitbreiden. Ook spreekster beantwoordde enkole op merkingen, waarna de vergadering ordelijk uiteenging. Het bestuur van de N. 0. T. zal he den 'n conferentie hebben met den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Door do directie der Staatsspoor is tejöald dat aan het personeel in den loop van de maand December een week extra-loon zal worden uitgekeerd. Daarbij is tevens be paald, dat voor hen, die bij do vorige uitkee- ring minder dan f 12.50 ontvingen, de uit- keering thans zal worden verhoogd, zoodat 7-ij thans met de vorige uitkeering er bij ten minste f25 zullen hebben ontvangen. Het personeel, dat de vorige maal de rni- mmum-uitkeering van f10 kreeg, ontvangt thans een uitkeering van f 15 enz. Door de politie te Vlissmgen is aan gehouden een aldaar wonend Belgisch loods, (lie verdacht wordt hulp te hebben verleend bij het ontvluchten van eenige, in het inter- neeringsdepot te Viissingen verblijvende, Bel gische soldaten. Een drietal dezer ontvluch ten zijn inmiddels weer aangehouden. De minister van Landbouw heeft be paald, dat aan erkende exporteurs en telers van in Nederland, geteeld zaa-ilijnzaad vergun ning zal worden gegeven tot uitvoer van een beperkte hoeveelheid van bedoeld zaaJd. Tot het verkrijgen van de benoodigde ver klaringen kunnen belanghebbenden zich wen den tot den burgemeester van Rotterdam. Het bestuur van de Studenten-Sociëteit „Phoenix" to Delft heeft gisteren ter gele genheid van het 50-jarige eigen beheer een druk bezochte receptie gehouden. De senaat en do corpsvereenigingen kwa men complimenteeren en brachten kransen mee. Voorts zijn aan de sociëteit o.m. twee Perzische karpetten geschonken. Des avonds was er kermisse d'óté. Alle leden waren gekostumeerd. Vandaag wordt de Diés van de sociëteit officieel gevierd. Vanavond zal er een caba ret voorstelling zijn. In de vergadering van den Delftschen Gemeenteraad werd aangenomen het voor stel tot heffing eener straatbelasting. Ver der werd aangenomen de verordening op de heffing eener belasting op de publieke ver makelijkheden. Het voorstel tot verkoop der ethnograpi- sche verzameling van de voormalige Indi sche Instelling werd tot de volgende verga dering aangehouden. FAILLISSEMENTEN. K. van Moorse»], groen tenhandel aar, Bot terdam. P. J. Cuypers, makelaar, Amsterdam. W. H. Ide, loodgieter, Amsterdam. Men meldt uit Winschoten: Alhier is de lederhandelaar De Beer, uit Amsterdam, op straat in elkaar gezakt en overleden. De brandweer te Amsterdam werd vanochtend opgeroepen voor een brand, die uitgebroken was in een pakhuis op de Geldersche kade van den glasfabri kant A. J. Bakker. Dit huis bestaat feite lijk uit drie achter elkaar gelegen panden, ieder een 30 meter diep en 25 meter breed. Deze geheelo pakhuisruimte is volgepakt met glaswerk van de firma J. H. Thöno Co. Er was dus een enorme voorraad stroo- emballage aanwezig, waardoor het vuur veel voedsel kreeg. De brand woedde op de tweede verdieping en het geheele huis stond vol zware rook. De taak van de brandweer was hier buitengewoon moeilijk. Met rook- maskers drong, zij het perceel binnen, dab ook uitkomt aan de Jonker- en Bidderstra- ton, om de vuurhaard op te zoeken. Ook werd daarbij gebruik gemaak van redlad- ders. Het gelukte aan de brandweer bet vuur in hoofdzaak te beperken tot den twee den zolder. De derde zolder brandde echter ook eenige oogenblikken. De schade is aan zienlijk. De oorzaak van den brand is tot nu toe onbekend. Een der werklieden, die tegen acht uren iets moest zoeken op den twee den zolder, zag plotseling vuur boven zij a hoofd. Hoe dat daar gekomen is, is niet te verklaren. Gistermorgen vervoegde zich bij een winkelier in de Koningstraat tc Amsterdam een man, die zich voordeed als reiziger. Gewoonlijk slagen vreemde reizi gers er niet zoo gemakkelijk in onmiddellijk zaken te doen. Maar deze had een kostbaar artikel te koop bleckpoeder 1 Er is haast geen aankomen aan en onze winkelier kocht met plezier 12 K.G. voor f 7. Toen de waar afgeleverd on betaald was bemorkto de winkelier, dat hij bedrogen was. Dc zoogenaamde bleckpoeder was met» anders dan een mengsel van krijt en kalk. Men vermoedt, dat de oplichter vorschil- lende slachtoffers heeft gemaakt* HILLEGOM. De Muzikale Vriendenkring van Haar lem heeft gisteravond in Hotel „Het Wa pen van Friesland", alhier, een concert ge geven. Het strijkorkest bracht onder lei ding van den heer J. C. Tuin veel moois ten gehooro. Verder zong mej. Betsy van Yölsen eenige liederen met pianobegelei ding van mej. Henny Franck. Aan hetgeen men van dit Concert crwachtte, is meer dan voldaan. De zaal wr:- geheel bezet. NIEUWKOOP. De liberale kiesvereemging heeft can- didaat gesteld voor den Gemeenteraad den heer G. Zwart, jJe B.-K. kiesvereeni- gïng heeft besloten geen candidaat te stel len. NIEUW-VENNEP. Het echtpaar J. Lewis, alhier, zal 30 Nov. a.s. zijn gouden bruiloft vieren. Le wis is reeds 48 jaar doodgraver oj) de ge meentelijke begraafplaats en tevens be last met het onderhoud daarvan. Het zal het gouden paar zeker niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. VOORHOUT. Naar aanleiding van den brand van Zondagmorgen in het Ned.-Herv. Kerkge bouw, is door den burgemeester een en an der bezichtigd. Er zal nu wel geen andere installatie mogen worden gemaakt voordat meerdere en zekere voorzorgen voor cl3 veiligheid zijn genomen. Men deelt nog mede, dat een erger lot het kerkge bouw zou geftrof f n 'hebben, kwaire jdiotW zoo krachtdadig ingegrepen door de hee ren W. v. Werkhoven en Den Haan, die de juiste plaats en het juiste middei wis ten te treffen om de vrij omvangrijke en intense vuurbron spoedig te doen dooven. WAHMOND. In „De Zon." vergaderde gisteravond de afd. van den Ned. B.-K. Volksbond, in welke vergadering heb financieel verslag werd uitgebracht oven het vorig kwartaal; er was een overschot van ruim 25; dit ge voegd bjj het vorig batig saldo gaf een to taal van 159.55. Na afloop van deze vergadering die ver- pflientend was, werd nog een vervolg-ver- ga-dering gehouden, waarin de zeereervi pater PhiHoppine, van Noordwijkerhout, als spreker optrad met het onderwerp „De Betraiten." WOTJBRUGGE. Tot ouderling bij de Geref. Kerk is ge kozen de heer C. Metselaar en tot diaken de heer A. van den Berg. ZWAMMEBDAM. In de Bemonstrantsohe kerk hield ds. W. Mackenzie voor een zeer talrijk en aan dachtig gehoor alle kerkelijke richtingen alhier waren vertegenwoordigd een naar vorm en inhoud belangwekkende rede over „Onsterfelijkheid der Ziel" cn zulks naar aanleiding van Van Eeden'g jongste werk: ,Paulg Ontwaken." MARKTBERICHTEN. LEIDEN. 26 Nov. 1915. Veemarkt. Verkochte hoeveelheid: 25 stieren 145 a 430 92 kalf- en melkkoeien f 204 a 380 316 varekoeien 180 a 355; 131 vette ossen en koeien f 260 a 450. per E.G. f 0.95 a 1.—; 207 graskalveren f 45 a 130- 52 vetto kalveren f 35 a 150, per E.G. -f 110 a 115- 16 magere kalveren J a 16; 77$ vette schapen 28 a 50, per E.G. f 0.70 a 0 83 207 magere var kens 24 a 4£149 biggen f 8 a 148 bokken of geit-en f 3 a 10. Ter markt aangevoerd: 771 runderen! 68 kal veren 779 schapen. LEIDEN, 26 Nov. 1915. Kaasmarkt. Aanvoer 80 partijen kaas. Besteed werd voor le soort Goudsohe kaas 57 a 60, 2e soort f 62 a 66; le soort Leidsche kaas f 47 a 49, 2e soort 42 a 46, per 50 E.G. Handel voor Gondsohe en Leidsohe kaas matig. Aan de Stadswaag gewogen: 76 partijen, 2526 sfciks. 23443 E.G. HOOFDDORPGraanbeurs. Do not-eeringen waren als volgt: Witte Tarwe f 9.50 a 10.25; Boode Tarwe f 9.25 a 10.— Haver f 13.25 a 13.50; Doivenboonen f 19.50 a 20.50; Poardenboonen f 16 a 17.50; Groene Erwten f 19 a 22.60; Brnine boonen 1 20 a 21; Kanariezaad f 24 a 24.25; Ear- vrijzaad 26 a 27. LOOSDTJINEN, 25 Noy. In de heden gehouden veilingen zijn betaald voor; Boode Kool f 2.40 a 3.80Sa voye kool f 2.20 a 4.50Groene kool X L10 a 1.80 per 100 stuksSalade 2e soort 1 0.60 a 0.85 per 100 krop; Peen le soort 4.60 n 6.20; Prei f 1.10 a 1.606elderij f 1.30 a 1.70 per 100 bo?7 Kroten f 0.35 a 0.45 per benAndijvie f 0.20 a 0>80 per 100 struik; spinazie 1 0.33 a 0.43; etoof- sla f 0.10 a 0J8; Boorckoel f 0.12 a 0.17 per mand; schorseneeren le soort 5.80 a 7.60j 2e soort f 1.40 a 3.20 per 50 K.G.Tomaten le soort f 20 a 28; 2o soort 10 a 16, 3e soort f 1.50 a 7.20 per 50 E.G. MEPPEL, 25 Nov. 1915. Vette varkens per E.G. 72 a 76 ot.voor Duitsohland 66 a 70 ct.; dracht, varkens f 64 a 95magere idem f 50 a 65kleine biggen f 1.— a 1.30 per week; Friesolio schapen f 16 a 29; Drentsoho schapen f 15 a 25 per stuk. MEPPEL, 25 Nov. 1915. Verscho boter per 1/4 vat le soort f 30.2e soort f 29.—, 3e soort 28.— pe- l'/~ E.G. f 2.35 a 2.60*. Aangovoerd 1000 E.G. HOORN, 25 Nov. Kaas. Aangovoord 13 stapels kloin fabriekskaas f 71.— 32 kleino boerenkaas f 71.— 32 boeren-commiseiekaas f 71.—. Totaal 77 tsapels, wegende 39.889 K.G^ Handel vlug. UITHOORN, 25 Nov. 1915. Kaasmarkt. 150 partijen. 240 K G. por partij, le kw. f 71 a 73, 2o kw. f 68 a 70; zware 'f 75. Handel vlug. LEEUWARDEN, 26 Nov. Boter. Fabrieks- botcr f 58.40 zonder consent; idem f 94 met consent. Aanvoer 25/ Oommissie noteert- per E.G. f 2^5.- Boerenboter geen aanvoer. 1" 1 ela-chtlrippen f 0.60 a 1.10. 1500 jon go Haantjes 1 0.40 a L— 150 piepkuikens f 1.a 1.50. SCHIEDAM. 25 Nov. Spiritus, Petroleum, end. Noteering van den „Bond van Distillateujrs". Montwijn f 24, Jenever 28. per H.L. sonder fust cn zonder belasting. 8-iritus. Graan8piritus 38 a 49; Melasse id. 35; Ruwe id. f 18 a 20. ACADEMIËN IE UW S. Do bevordering te Würzburg van den heer D. Held, arts, officier van gezond heid N.-I. L., is magna cum laudo geschied. Leiden. Geslaagd is voor het arts-exa men, eerste gedeelte, de heer V. C. M. Leesberg en bevorderd tot arts de heer J. B. Schiess. Groningen. Tot» arts is bevorderd de heer G. H. Beens, geb. te Assen. Griekenland on dc Entente. De gezanten van do Entente-mogendhe den zouden te Athene niet den eisck heb ben gesteld, dat Griekenland zou demoba- liseeren, maar voorgesteld, dat er geen Grieksdhe troepen zouden aanwezig zijn in de zone, waar do geallieerden optreden. Over bet geheel is het streven geweest der belangen d'er geallieerden te verzeke ren zondier den toestand ingewikkelder te maken. In een onderhoud verklaarde Stavridd, de Graeksohe consul -gone raai te Londen, die teruggekeerd is van een kort bezoek te Athene, dat de gevoelens van do groote massa van het volk jegens de Entente zoo vriendschappeslijk zijn als slechts mogelijk is. De verschrikkingen van de laatste twee Balkanoorlogen echter liggen nog versoh in het geheugen, zooidat het naar geen nieuwen verlangt. Bovendien is er een zeer actieve Duitsahe propaganda gevoerd, zoo dat bet volk diep doordrongen is van de groote maokt van Duitedhland. Deze pro paganda staat in schril contrast ricde bescheidenheid en terughoudendheid van de geallieerden. Wat do beweende blokkado b-itreft, ver klaarde Btiuvridi„Verscheiden leden van het kabinet deelden mij mede, dlat Grie kenland verplicht is zich bij de geallieer den aan te sluiten, zoodca een voldoend aar tal troepen, der geallieerden ter plaat se beschikbaar zal zijn. Wat een botsing met de troepen der geal lieerden aangaat, gaven leden van de re- goermg mij de meest besliste verzekering, dat het ondenkbaar was, dat Griekenland 01-it. oneer welke omstandigheden ook, tot eenige actie tegeD de mogenheden .zoude evergaan." Verder zeide Stavridd„Men dwaal3 wanneer men denkt, dat de koning on vriendschappelijk gezind is j egens Enge land. Hij was er zeer op gesteld, dat Kit chener hem zou komen bezoeken. Toen hij hoorde, dat Kitchener te Moe cl ros was, zei- de bij„Ik ben geen groot diplomaat, ik ben soldaat. En het zal aan de zaak ten goede komen, wanneer ik ze mot een onder soldaat bespreek. Dat is de reden, Waarom Kitchener den koning een bezoek bracht." In antwoord op een vraag omtrent gelde lijke voorechotten, die aan Griekenland verstrekt of beloofd zouden zijn, antwoord de minister Grey in het Lagerhuis: „Ik moet erkennen, diat dfeb een zeer natuur lijke vraag isik aohfc het echter niet wen- 6chelijk op dit oogenbük mededeolingen te doen betreffende fmancieelo transacties tusschen Groot-Britamnië en dc goallieer den en neutrale mogendheden." Grey voegde daaraan nog toe, dat hij thans geen mededeelingen kon cüoen over den toestand wat Griekenland en de geal lieerden betrof. De Strijd 111 Servië. De cijfers in de communiqué's over den strijd in Servië dient men ondier reserve te aanvaarden. Alles saamgeteïd is het Ser vische leger zoowat anderhalf maal gevan gen genomen en bijna geheel gedood of gewond. Een week ongeveer geleden vonden we opgeteekend, dait van de 515 bruikbare stukken Servisch geschut de communiqué's te zamen 489 als veroverd aangaven. Sedert zijn er weer veroverd, volgens het commu niqué uit Ween-en d.d. gisteren nog 18. Zoo- dat dus goed» gerekend de Serviërs nog 8 kanonnen hebben. Men gevoelt dat 't niet geraden is de officieel© mededeelingen zon der meer te aanvaarden. Het Oostenrijksch communiqué van giste ren luidt: „De Montenegrijnen zijn ook ten oosten van de Toca teruggeslagen. Ten zuid-westen van Sjenioa overschreden wij de Montenegrijnsohe grens. Bij de inneming van Mitrowitza namen uodooiq oqosJunSnojj-ips^fLnioqsoQ op 10,000 Serviërs gevangen en maakten zij zes mortieren, 12 veldstukken, een groot aantal voertuigen, allerlei munitie, zeven locomotieven, 130 wagens en veel ander ooTilogismtfutericel buit. Een Oostenrijksch-H'ongaarscbe colonne, dio van Mitrowitza verder oprukte, ver overde de streek van Wu6ohatzu. Ten zui den daarvan staan Duitscbe en Bulgaarsche troepen gereed over do Sisniza te trek ken, In de gevechten om Pristina werden 6800 man gevangen genomen en zes Ser vische kanonnen buit gemaakt." Aan den „Pester Llo.yd" wordt ujt Orso- wa bericht, dat de terugtrekkende Ser viërs do bekende kopermijnen van Yor, in het (Setriot Zajeoar in Noord-Servië, welke aan een Fransohé maatschappij toebdhoo- ren, en een waarde van vele malllioenon hebben, bijna totaal vernield hebben. Koning Peter vara Servië, zou volgens de te Sofia verschijnende ,,Kambana" de uit- noodiging van koning NiMfca van Montene gro om naar Cctrinje te komen, hebben aan genomen. De ministers zouden hem daar heen vergezellen. Zooals bekend, heeft- de Servische regee ring zioh thans van Prizrend naar Skoeta- ri begeven. Naar Milaansclie bladen melden zullen do diplomaten bij het Montenegrijnsohe en Servische hof binnenkort ook Skoetari ver laten, aangezien men voor een opdringen van de Oostenrijkers vreest en de stad dan niet meer veilig zou zijn. Het dcnlomatieke korps zou zioh dan, op uitnoodiging van Essad paaja, naar Durazzo begeven, waar heen zich ook de Montenegrijnsohe overhe- den zouden begeven. Churchill En de loopgraven. De correspondent van cle „Times" in het Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk, deelt mede, dat Churchill, dio als majoor aan de gard.e-gronadiers is toegevoegd, zijn eerste work in de loopgraven heeft verricht De Slag aan de Yser. 'De „Matin" bevat een artikel van majoo* de Civrieux, waarin, naar het blad zegt, vöor het eerst naar onuitgegeven documen ten, de overwinning der bondgenooten in Vlaanderen (li September15 November 1914) verhaald wordt (Yser, Yperen.). Aan het slot van het artikel vinden we vermeld, dat toen op 15 November voor Yperen de slag in Vlaanderen geëindigd was, de Duit- schers in 2 weken 120.000 man aan doo- den verloren hadden, die dc lage vlakten, waar de Yser stroomt, bedekken. Winter aan het Westelijk front. De correspondent van cle „Times" in het Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk deelt mede, dat de winter aan het front reeds is ingevallen. Bij Kassei rijdt men rcedi schaatsen. Om de eenheid te bevorderen. De Italiaansche regeering maakt offici eel het volgende bekend: De commandant van het negentiende Eonved-regiment, waarvan het vierde ba taljon te Fiume is gerecruteerd, heeft een afschuwelijk cynische dagorder gepubli ceerd, die overtuigend bewijst door welke middelen men in Oostenrijk de soldaten van verschillende nationaliteiten verplicht om strijd te voeren, zelfs tegen liun gevoe lens in. Het negentiende regiment bevond zich op do hoogvlakte van Doberdo tegen over ons front. De dagorder vindt in de de sertie, welke gemeld wordt van een cadet van Italiaansche nationaliteit aanleiding, om een strenger bewaking te gelagten van soldaten van Italiaansche nationaliteit en machtigt de commandanten hen te fusilllee- ren of hen gewapenderhand op andere wij ze te dooden, onmiddellijk, bij de minst 3 of geringste verdachte handeling, zelfs ii.\ dien zij alleen maar een strafbare handig- ling beramen. De dagorder bedreigt voo-rts aë Italiaansche soldaten met do streng ste straffen voor de geringste fout en be^ veelt voortdurend nauwkeurige onderzoe kingen aan den lijve bij hen te doen. De dagorder, goteekend door koloneft Szetcr, eindigt als volgt: lk zal niet aarzelen om bij voorkomende gelegenheid nog harder te werk to gaan en zelfs allo Italianen te fd- sulleerenelke fatsoenlijko Honved heeft den plicht, dergelijk© beesten to vernie tigen, dergelijk tuig, dat geen Honved is. »->■ De Duikboot en Mijnoorlog. Een Lloydtelegram meldt, dat dc Ameri- kaansche schoener „Helen W. Martin", me tende 2265 ton, op een mijn geloopen, maar niet gezonken is. Het schip is op sleeptouw genomen. Do twee Engelsche stoomschepen „Mer ganser" on „Hallamshire" zijn tot zinken ge* bracht. Do opvarenden zijn gered. De „Merganser" was een schip van 1005 ton en behoorde toe aan de Cork Steamship Company. Do „Hallamshire" was het eigendom vau John A. Roxburgh te Glasgow en had een inhoud van 4420 ton. Oordeel van Kitchener. Kitchener heeft tijdens zijn bezoek aan Athene in gesprekken met Grieken zijn oor deel over den uitslag van den oorlog ten beste gegeven. Hij erkende dat de oorlogs verklaring do entente-mogendheden volsla gen onvoorbereid had gevonden voor eon zoo langdurige oorlogvoering. Maar, zeido hij, zij hebben hun voordeel weton t - doen met don tijd, di© or verstreken is, om hun mili taire voorbereiding te voltooien. Engeland zal in Maart c.k. 4 millioen soldaten onder de wapenen hebben en zal in staat zijn tot het wapeneD en uitrusten van 6 millioen Bussen. Men moet dus wel zeer naief zijn, om te meonen dat de oorlog anders zou kun nen eindigen dan met de nederlaag van Duitscliland. In d© Oostzee. Het Duitsche stoomschip „Pitea", met een lading gezaagd hout van Hernösajid te Delfzijl aangekomen, ig door een Russi sche duikboot achtervolgd en eenige ma len in do nabijheid van de Zweedscho kust beschoten. Het ontkwam doordat het op strand werd gezet. Met eigen kracht kwam het weder vrij en zette de rejs naar Gefie voort, waar een duiker den bodem onder zocht. Petroleumgebrek te Berlijn. Te Berlijn zijn thans ook petroleum-kaar- ten ingevoerd. De stad heeft slechts over een zeer klein gedeelte van de voor verlich tingsdoeleinden beschikbare petroleum-voor- raden de beschikking gekregen on stelt dia in de eerste plaats voor de huisarbeiders, die van petroleumkaarten voorzien wordea, verkrijgbaar. De rest wordt in vrijen han del verkocht. Een Buitsch oordeel over den weg naar de Levant. De „Rhein. Westf. Ztg." uit een waar schuwing tegen een overschatting van het belang van de verbinding over land tusschen Duitschland en de Levant: „Wie weet, dat do zeevracht van Buhrort naar Buenos- Ayres minder is dan de tpoorwegvracht van Buhrort naar Berlijn, zal het hoofd schud den, als hij hoort, dat massa's goederen heen en weer vervoerd zullen worden langs den spoorweg van Kloin-Azië naar Hamburg, 't Denkbeeld, dat de Balkan- cn Bagdad-spoor- wogen den last ran ons economische leven eenigszins zouden kunnen helpen dragen, is een herschenschim. Het Duitsche rijk ligt niet aan de Dardanellen of aan de Perzische Golf, maar aan de Noordzee het zal slechts vrij zijn, als do Noordzee vrij is. Het is on mogelijk voor ons om thans de vraag te be antwoorden, in hoever de Engelsche heer schappij ter zee gefnuikt kan worden Dat kan pas blijken in den loop van den oor log, en wij zijn vast overtuigd, dat onze lei dende mannen zullen erkennen wat bereik baar is en wat niet. Maar het Duitsche volk moet niet door Europeesche en Aziatische

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2