Ëa Rechtzaken. Binnenland. Vragen m Antwoorden HsSÉajd ÜSSÜWS. Men is begonnen aan cle voor bereidende werkzaamheden aan do aeli ter zijde van heb Koninklijk Paleis te Amster dam voor het herstellen van den tympan. Zooals men weet is ook dit beroemde mar meren beeldwerk van Gfoverfc Flinck ver weerd en is herstelling hard nooclig om het te bewaren voor algeheel© vernieling. Prof. Aerts zal ook hier het werk leiden. Op het IJ bij Amsterdam had een aanvaring plaats tusecihen de Aalsmeer der „lip IV" en de zanclaak „Ons Genoe gen", van schipper Van Oleef. De zandaiak werd aan den voorsteven ingedrukt. De moeder van den schipper kreeg een stuk hout tegen het oog, waardoor zij eenige ver wondingen opliep. Den nacht van Zondag op Maan dag te hal-feen werd brand ontdekt in de Nod.-Herv. Kerk te Groot-Ammers. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat Zondag tijdens de godsdienstoefening in do kerk een stoof met vuur is oan-vergestoo- ten. Door het flinke optreden der brand weermannen werd een uitslaande brand voorkomen. De schade is echter groot. Het orgel is vernield, in de kerk is het een ruïne. („Rott.") Iemand, aangehouden als ver- dacht van medeplichtigheid aan verduiste ring van '2000 kilogram mals aan boord van het Noorsche stoomschip „Kassala", lig gende te Rotterdam, was, toen hij door een rijksveldwachter te Spijkenisse werd aangehouden, op weg, om, op verzoek van een weger, mede als medeplichtige aange houden, het geld, verkregen door den ver koop van de mais, in ontvangst te nemen. Hij handelde daarbij geheel buiten weten van de vennootschap, in wier dienst hij is en tl:© met het geval niets te maken heeft. Hij wist ook niet, dat de burgemeester van Geervliet inmiddels op de mais beslag ge legd had, vóór deze verkocht was. Thans bevinden zich nog bij do rivierpo litie, behalve genoemde, in arrest de schip per uit Geervliet, met wiens vaartuig de mais vervoerd werd, twee graan-contro- leurs, een weger en een ophouder. De aan vankelijk aangehouden schippersknechts zijn vrijgelaten, nadat gebleken was, dat zij met deze verduistering niets te maken heb ben Bij de controle op d'e lossing van de „Kassala" ontdekte men de verduistering. („N. R. Ct."> In een perceel in de Ruste u- burgerstraut te Amsterdam had gistermid dag een ontploffing plaats in de kachel, waardoor deze geheel werd vernield on bo vendien eenige meubelstukken bescha digd werden. De huisvrouw, alsmede haar broeder, cbie beiden in de kaïmer aanwezig waren, bekwamen verwondingen aan hoofd, armen en beenen. Beiden zijn por auto-zjie- kenwatren naar het Wilhelm in agaethuis vervoerd de vrouw is aldaar ter vorplo- gina: opgenomen. Vermoed wordt, dat ont plofbare stoffen in de kolen aanwezig zijn geweest. In een vergadering yan 8®" m eente-anibte nar en en onderwijzers, in Den Haag, is besloten tot oprichting eener vereeniging, welke zich ten doel zal stellen het bouwen van gerieflijke woningen. Een commissie is benoemd, om, in overleg met deskundigen, ten spoedigste uitgebrachte plannen aan de te vormen combinatie te kunnen overleggen. De handelaren in wijnen, li- keuren, gedistilleerd, enz. in Den Haag hebben besloten dc prijzen van heden af te verhoogen. Gisternacht is ing eb roken in heb kantoor van de N.Y. Houthandel „Het Nieuwe Fortuin" aan de Friesche Varkenmarkt te Haarlem. Men is binnen gedrongen door een paneel van de voor deur in te slaan. Eenige kasten en lesse naars werden opgebroken en doorzocht, terwijl getracht werd de brandkast te for- ceeren. Er wordt mets vermist. In het Gortstraatje in Den Haag werd gisternamiddag een verwoede vechtpartij gehouden tusschen een paar Chineescho kooplieden in beeldjes. Er wa ren een 6-tal Chineezen bij elkaar. Twee hadden ruzie cn hebben elkander over en weer verwondingen toegebracht. Van één hunner werd een pees van de linkerpols doorgesneden, de ander kreeg aan de bo venlip een snijwond. Ongerustheid omtrent het lot van een stoomtrawler. Men meldt o-u» uit IJmuidenMen maakt zich alhier erns tig ongerust omtrent het lot van den stoom trawler „Hibernia" IJM 162, van de Stoom* visscherij-Maat-schappij van denzelfden naam, directeur de heer C. de Vries alhier. De stoomtrawler is Maandag 8 November naar de visscherij vertrokken zonder bepaalde op dracht naar een of anderen vischgrond en zou, indien er niets ernstigs gebeurd ware, zeker reeds binnengekomen zijn, daar vooral tegenwoordig slechts korte reizen gemaakt worden. Wel zou de boot het 14 dagen met de aan boord zijnde proviand hebben kunnen stellen en ook met de aanwezige steenkolen indien niet voortdurend gevischt behoefde te worden, doch aangezien het schip door geen enkelen anderen stoomtrawler is ge praaid geworden en het schip zeker over ti^u is, vreest men thans het ergste, ook bij de directie van het schip. De bemanning be staat uit elf koppen, te wetenB. van dei* Plas, schipper, IJmuiden; B. Konijn, Eg- mond, stuurman; G. Koelemij, Velseroord, le machinist; W. BracEter, Velseroord, 2de machinist; C. Ruigrok, 's-Gravenhage, sto kerH. de Jong, Velseroord, tremmer G van der Vecht en B. van der Vecht, Enkhui- zen, E. Koper, Zandvoort, en A Groen van Nes, Groningen, matrozen en G. Hollaar, Maassluis, kok. Men vreest over het alge meen, dat het schip is overstoomd geworden en mot man en muis gebleven. De laatst# hoop, dat 't pchip Zondag of uiterlijk Maan dagmorgen zou binnen komen heeft men moeten oDaeven. Men schrijft uit Briel le: Door den hoor C. L. Peterson, te Amsterdam, liet denkbeeld geopperd om in de Sinte-Ca- tharina-kerk een gedenksteen te plaatsen ter nagedachtenis van den onlangs alhier op 104-jarigen leeftijd overleden laatsten rid der van het Metalen Kruis Corstiaan Ha- gers. Dat denkbeeld schijnt in goede aarde te vallen, want zonder dat er nog eenige moeite voor gedaan of een commissie opge richt is, werden aan den archivaris van Den Briel verschillende bijdragen daarvoor toe gezegd of toegezonden. Mocht het blijken, dat dit plan werkelijk levensvatbaarheid heeft, dan zal zich zeker spoedig een com missie vormen. Verkwanseld kerkzilver. Dr. H. E. v. Gelder deelt in „De N.Amst." omtrent 't verkochte avondmaal zilver uit de Remonstrantsche Kerk te Nieuwkoop mede, dat hij van Remonstrantsche zijdo reeds in staat is gesteld het zilver terug te koopem A'oorts deelt hij mede, dat reeds terstond nada€ dit zilver in Dordrecht verkocht was do Commissie tot de Zaken der Remon strantsche Broederschap aan alle Remon strantsche kerkbesturen een aanschrijven heeft gericht, waarin op het verkeerde van do handeling van het Nieuwkoopsche bestuur wordt gewezen, en wordt bepaald, dat be sluiten tot verkoop enz. eerst ter kenDia moeten worden gebracht van de commissie. Men meldt van Urk aan „Het Vad.": Te Urk zijn al de mannen en jongens, een 300-tal die dit jaar op haring- loggers uit Vlaai-dingen, Maassluis en Kat wijk gevaren hebben, thans teruggekeerd. Menige vrouw en moeder, die in angst en zorg verkeerd had, als do logger, waarop man of zoon voer, wat lang uitbleef, is thans gerustgesteld; niet één der Urker log- gerlui wordt ten gevolge van den oorlogs toestand op de Noordzee gemist. Toch hebben velen hunner meermalen in groot gevaar verkeerd, als zij tusschen mijnen dreven of de vleet daarmede in aanraking kwam. De verdiensten sedert Mei of Juni, toen men voor het eerst ter haringvangst uit voer, zijn in deze 5 6 maanden over het algemeen buitengewoon goed geweest. Hoe wel ook thans weer teleurstellingen voor komen, hebben zeer velen 7001000 gul den verdiend; doch men moet hiervan ook teren gedurende de 3 h 4 maanden, die nog velgen, tot in het voorjaar do haring de Zuiderzee binnentrekt. Een 11-jarig meisje te Bud el is brj een brand omgekomen. Haar broer haalde haar met levensgevaar van haar slaapkamer, doch het was te laat. HAAGSCHE RECHTBANK. Mishandeling te Oegst-geest. Na de pauze versoheen in de bank der beschuldigden een Oegstgeester, de 29- jarige bloemistknecht Dirk van der G., wien ten las-te was geleg-d in don vroegen morgen van 24 Augustus iemand te heb ben geslagen en tegen den grond gewor pen. Beklaagde ontkende, dat hij een klap gegeven heeftalleen heeft hij den man in kwestie over den grond geworpen. Daartoe was hij wel genoodzaakt, omdat hij anders den broodtrommel tegen het lijf had gekregen. Toen kwam de man, die de klappen zou hebben ontvangen en die zijn vrouw en kind had meegenomen, voor. „Is -• Dirk van Heusde?" vroeg de pre sident. „Van Heusde of Van Heuzen, net,zoo u het noemen wil", zei getuige. „Is het niet waar, vrouw?" riep hij, achter om ziende. „Ja!" bevestigde deze. „Zij hoort het wel" riep getuige triom fantelijk. Verder vertelde hij, af en toe omziende naar zijn jongere eehtgenoote, dat hij 49 jaar üd en los werkman was. De president vroeg of hij in den vroegen morgen van Maandag 28 Aug. door be klaagde was geslagen. Of het op een Maandag is geweest, kon getuige niet zeggen. Dat wast zijn vrouw beter. De president wilde deze echter niet hooren. Hoe het zoo kwam? vroeg de president. Getuige: „Verschil gehad". Pres.: „En weet u ook waarover?" Getuige: „Néén president", doch zich herinnerend en naar zijn vrouw ziende „O, ja, over twee meisjes van beklaagde den vorigen avond". En den anderen morgen getuige zocht wat groen voor zijn konijntjes, waartoe de broer van beklaagde hem vergunning had gegeven daar ziet hij beklaagde op de fiets aankomen en pardoes krijgt hij een slag op het hoofd. Of hij zelf eerst niet met den brood trommel had geslagen? Geen sprake van. Beklaagde kreeg twee schrikken, één voor zijn vrouw en één door zijn leden. Of het hem veel letsel had gedaan vroeg de president. Daarover moest mijnheer de Rechter den dokter maar eens vragen. Dat kon hij niet zeggen. „Nu, hoor je 't dan, beklaagde?" zei de president tot Van den G. „Niets van aan" antwoordde deze lakoniek. Dat var, getuige te machtig. Met ge balde vuisten en vloekend en tierend wendde hij zich om en zou bckl. in de bank der beschuldigden te lijf gegaan zijn. De deurwaarder schoot toe, de rijks veldwachters idem en samen hielden zij getuige in bedwang. De v.ouw werd bleeker dan te voren en getuige's kind begon te huilen. Men leidde den mart naar de getuigen bank, waarin hij geheel van streek neer viel en met een glas water weer wat werd opgemonterd. Getuige Van Sleek, daarop gehoord, had wel tumult vernomen en getuige op den grond zien liggen, doch den slag niet gezien. De Officier vroeg, minder door den schrik misschien dan bij gebrek aan be wijs, vrijspraak. Diefstal van Geld in Dienstbetrekking te Katwijk-aan-Zce. Oorn. v. d. Mark, to Katwijk-aan-Zee, had uit Rotterdam als dienstbode medege nomen Gerritje M., doch hoe goed dit aan vankelijk leek, de familie kwam er bedro gen mee uit. De vrouw des huizes miste telkens eenig geld en eldra rees het ver moeden tegen het dienstmeisje. Zij tracht te zich echter tegen deze hebbelijkheid te vrijwaren door alles af te sluiten. Doch ook daartegen wist Gerritje blijkbaar raa Maandag 10 Aug. had v. d. M., zooals zij gisteren verklaarde, t 100 aan bank papier in een hoekkast gedaan en de kast gesloten. Den anderen morgen miste zij er twee briefjes van 10 uit, die later uit de portemonnai© van het dienstmeisje werden gehaald. Het meisje werd subiet ontslagen en de zaak bij de justitie aanhangig gemaakt. Zij was echter gisteren niet verschenen. Men wist niet eens waar zij was. Bij ---erstek werd tegen haar één week gevangenisstraf gevraagd. Huisvredebreuk te Wassenaar. Daarvoor werden een zestal Hagenaars opgeroepen, waarvan slechts een tweetal waren opgekomen, de opperlieden Jan K. en Joh. M. J. van O., M. J. B., A. van R. en A. v. S. lieten verstek gaan. Het bleek uit het proces-verbaal van den gemeente-veldwachter P. de Jong en den rijksveldwachter P. de Boer, beiden te Wassenaar, dat de ongenoode gasten in den nacht van 30 op 31 Aug. een be zoek hadden gebracht, op het afgesloten terrein van het landgoed „Duindigt", van den heer Jochems al laar. De politieman nen hadden er schoten hooren lossen en gezien, dat de mannen mot een lichtbak werkten. Een der opgekomenen, de opperman K., een jurist bij intuitie', hield op zijn doode gemak, met de handen in de zakken, een vermakelijk pleidooi, waarmede hij de rechters geheel uit hun ernstige plooi bracht, en trachtte aan te toonen, dat er geen sprake was van huisvredebreuk. Hij had de heer en en de dames Jochems niet eens gezien. Had hij geweten, dat het iets anders was dan loopen op verboden grond, waarvoor men veroordeeld wordt voor het Kantongerecht, dan was hij niet meegegaan. En zijn kameraad evenmin. De vroolijke geestigheid van dezen be klaagde sloeg echter om in huilend kla gen, toen de officier de zaak vrij ernstig inzag en tegen een drietal, dat heel wat vonnissen achter den rug had, n.l. J. en K. M. van B. en A. v. S., een week ge vangenisstraf vroeg, terwijl tegen Joh M. J. van O. en M. J. B. een boete werd ge- eischt van 15 of 10 dagen. Beklaagde K. vond het min en dun, dat men hem voor iets, waarvoor hij reeds voor negen jaar had geboet, nog eens wilde laten boeten. Hij moest nog maar eens kalm de uit spraak afwachten, dacht de president. Deze uitspraak werd, evenals die in de andere zaken, tot Maandag 29 Nov. uit gesteld. In de avondvergadering werd medege deeld dat een telegram van hulde was ge zonden aan H. M. de Koningin. Van H. M. was een telegram ter dankbetuiging ont vangen. Het woord was aan den heer A. Zijistra, uit Groningen, tot het houden van een voordracht over het verband tusschen „Patrimonium" en de Ghr. Vakbeweging. „Het Volk" meldt, dat op verzoek van de Kamerfractie der S.-D. A.-P. be sloten is een conferentie te> houden van het partijbestuur, de Kamerfractie en de redactie van „Het Volk," ter bespreking van de wetsontwerpen inzake Grondwets herziening. Deze conferentie zal 4 Deo. werden gehouden. Een commissie is benoemd om de behan deling der belastingwetten voor te berei den. Het Partijbestuur heeft met het oog op het groote gewicht van de totstandkoming van het algemeen kiesrecht en de gevaren diedeze totstandkoming nog bedreigen, besloten op do beide Kerstdagen een bui tengewoon congres te beleggen, zoo moge lijk te Utrecht, waar, behalve de Grond wetsherziening, ook de belasting en ver zekeringswetten zullen worden behandeld. Door het Partijbestuur is een commis sie benoemd, die een onderzoek zal instel len naar do wijzigingen, die in de wet op het lager onderwijs Dehooren te worden aangebracht, om een democratische be stuursinrichting voor de lagere school te verkrijgen. Deze commissie bestaat uit de heeren Bergmeyer, Gerhard, Van Hinte, Hoogland, Joosso, K. ter Laan, Eoopuit, Ossendorp, Schaper en den secretaris Mat- thijsen. Te Amsterdam is de 34ste aJgemeene vergadering van het Nod. Werklieden- Verbond „Patrimonium", onder voorzit terschap van den heer P. van Vliet gehou den. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer F. Noordhof, is ontleend, dat de crisis, waardoor de arbeiders te lijden beb- bou, niet zonder invloed bleef op den gang der zaken in het Verbond. Daarbij kwam, dat door de mobilisatie van het leger vele krachten aan het vereeni gin galeven wer den onttrokken. Enkele afdeelingen, die toch reeds een kwijnend bestaan leidden, gingen daardoor verloren. Echter mag wor den geconstateerd, dat dit verlies zioh be paalde tot enkele reeds zwak staande af deelingen. Zelfs werden weer enkele nieu we afdeelingen opgericht en viel in het ledental der bestaande, dat in het laatst van 1914 achteruitgaande was, al weer vooruitgang to bespeuren. Opgeheven zijn sedert de laatstgehouden Bondsvergadering 16 afdeelingen. Upge- richt werden 9 afdeelingen. Het Verbond telt thans 218 afdeelingen. Uit het financieel verslag over 1914, uit gebracht door den penningmeester, den heer K. A. Grondijs, bleek, dat de ontvang sten bedroegen 3150.72£- en de uitgaven ƒ2766.73. Het eindsaldo bedroog 223.27£. Aan do orde werd gesteld de behande ling van hot rapport inzake oprichting van onderlinge verzekering tegen brandschade. Do voorzitter, die rapport uitbracht, zet te uiteen op welke wijze dit verzekerings plan zou kunnen worden verwezenlijkt. Spr. achtte het wenschclijk, dat thans reeds in principe zou besloten worden tot deze voorgestelde onderlinge verzekering. Be-sloten werd drie maanden den Neder land scheoi Maatschappijen gelegenheid te geven in verband met bovengenoemde plan nen premi'evoorstellen in te dienen. De heer K. Kater, eere-voorzitter van het Verbond, sprak een woord tot de verga dering. DE HOUDING VAN GRIEKENLAND. De Engelsche legatie te Athene heeft aan do pers een communiqué doen toekomen, dat diepen indruk heeft gemaakt en op het vol gende neerkomt: Met het oog op de hou ding, aangenomen door de Grieksche regee ring tegenover zekere kwesties betreffende de veiligheid van de troepen der geallieer den en de vrijheid van handelen, waarop zij recht hebben, in verband met de voorwaar den, die bij de ontscheping op Griekech grondgebied gesteld zijn, hebben de mogend- heuen het noodzakelijk geacht, zekere maat regelen te treffen, die ten doel hebben, de faciliteiten op handels- en economisch ge bied, die Griekenland tot heden genoten heeft, tijdelijk op te heffen. Het ligt geens zins in de bedoeling der mogendheden om Griekenland te dwingen, zijn neutraliteit te laten varen, waardoor het zijn belang het best gediend acht, maar do regeeringen der geallieerden zijn daartoe genoopt door zeke re toespelingen op de mogelijkheid van maai regelen, die, zoo de Grieksche regeering daartoe overging, in strijd zouden zijn mot de door haar gegeven verzokeringen. Zoodra haar twijfel hieromtrent, die wellicht aan een misverstand is toe te schrijven, weggeno men is, zullen de mogendheden zich geluk kig achten, die hinderpalen, die zij thans den Griekschen handel in den weg leggen, to verwijderen en weer alle faciliteiten toe te staan, die uit normale betrekkingen voort spruiten. De Londensche bladen zijn zeer verheugd over do afkondiging van de blokkade der Grieksche kust, door de vloten der geallieer den. De „Evening Standaard" zegt, dat de blok kade een waarschuwing voor Griekenland is om geen verraad te plegen. Koning Constan- tijn moet thans spoedig beslissen, aan welk© zijde hij zich voegen zal. Indien hij in zija tegenwoordige houding volhardt, dan zal hij verliezen, onverschillig wie er wint. "Volgens de „Pall Mall Gazette'' is deze blokkade, die don Griekschen handel treft, het eeïfige geneesmiddel, dat van kracht kan zijn tegen het ongeluk, dat koning Constan- tijn over zijn onderdanen zou brengen. De individueele houding, die de koning aan- noemt, is ontegenzeggelijk verraad aan -ïjn bondgenoot en toont zijn verachting voor de grondwet van het land. De ontvangst, die Denis Cochyn van do zijde van de Grieksche regeering en het volk is te beurt gevallen, heeft er toe bijgedra gen een ontspanning te weeg te brengen in dc openbare meening van Frankrijk ten op zichte van Griekenland. De „Times"-correspondent te Athene ver neemt, dat de langdurige besprekingen, die Kitchener Zaterdag met den koning en moe minister-president Skoeloedis heeft gehad, gunstiger vooruitzichten bieden voor een ge lukkige oplossing van het vraagstuk, hoe de troepen der geallieerden moeten worden dc- handeld, indien zij Grieksch gebied betre den. Het bezoek van Kitchener te Athene was geheel onverwacht. De Grieksche regeering had twee hoogge plaatste officieren aan Kitchener toege voegd. Do audiëntie van Kitchener bij den koning duurde vijf kwartier. De Britsche gezant heeft gisteren in de 'e- gatie een lunch aan Kitchener aangeboden, welke ook door den chef van den Griekschen generalen staf werd bijgewoond. Nadien nad een receptie plaats, die ook door den Belgi schen en den Nederlandschen gezant te Athene werd bijgewoond. Kitchener en de Britsche gezant hebben den Griekschen minister-president bezocht. Deze is ongesteld, maar het onderhoud duurde, niettemin een uur. Kitchener is van Piraeus uit, naar een on bekende plaats van bestemming vertrokken. De Maatregelen ^an Generaal Galliéni. De minister van Oorlog, generaal Galliénj. gaat voort met het nemen van krachtige maatregelen om schoon schip te maken. Na het administratie wezen ondor handen te hebben genomen en de „embusqués" uit hun schuilhoeken te hebben verjaagd, heeft ge neraal Galliéni besloten alle oificieren, die tot dusverre in de bureaux van het minis terie zetelden cn niet aan het front zijn ge weest, te ontslaan een kort onderzoek zai uitwijzen, wie gepensionneerd worden, en wie naar den troep zullen moeten. Senator Humbert brengt in hot „Journal' den minister van Oorlog hulde voor zijn krachtige en doortastende houding. Welk n besparing van tijd arbeid on geld, schrijft hij, als men al die oude officieren, die physiek en intellectueel ongeschikt zijn geworden, elimineert. Hun vroegere verdiensten geven hun recht op pensioen, maar niet op activi teitsbezoldiging. En welk een verjongings kuur, indien de minister zijn medewerkers kiest uit de jonge, krachtige elementen uit den troep, die den oorlog niet alléén van hooren zeggen kennen Humbert noemt het onduldbaar, dat er in Frankrijk, na 16 maanden oorlogvoeren, nog één officier is, die de Duitscke loopgraven niet heeft aanschouwd en zijn theoretische kennis niet heeft aangevuld met zijn erva- ringon op het slagveld. Generaal Galliéni is de boezemvriend van generaal Joffre. De Expeditie iiaar Duitsch Oost-Afrikn. Het Unie-contingent naar Oost-Afrika zal. volgens een Reuterbericht aan de Engelsche bladen, door kolonel Beves, die in Duitscü Zuid-West aan het hoofd van een colonne heeft gestaan, worden aangevoerd. Dus blijkbaar toch niet door Smuts, zooals Reu ter eerst aan de Nederlandsche bladen had gemeld. De „Times" schrijft over den toestand Id Oost-Afrika het volgende De militaire po sitie langs de Engelsch-Belgisch-Duitsche grens wordt thans door ons oeheerscht. De Duitschers hebben vooral in de richting van de Engelsche 'grens voortdurend aanvallen gedaan. Bij deze aanvallen gebruikten zij zware kanonnenmen begreep eerst met hoe die daar kwamen. Thans heeft men ont dekt, dat het de kanonnen van de „Kónigs- berg" zijn. De „Königsberg" is het Duitsche schip, dat verleden jaar October door de En- gelschen op een rivier in Duitsch-Oost-Afrika vernield is. Deze kanonnen hadden do Duit schers daarheen vervoerd. De aanvallen werden echter door de be trekkelijk kleine Rhodesiscke en Belgische strijdmacht afgeslagen. Men schat, dat er 4000 Duitsche officieren en blanke, soldaten en ongeveer 30.000 inlan ders in de kolonie zijn. Dc Verona" *aan een Duikboot-Aanval ontkomen. De „Times" verneemt uit Madrid, dat een station voor draadlooze telegrafie in Spanje het bericht opving, dat het Italiaansche stoomschip „Verona" in nood verkeerde. Het schip werd door een duikboot met twed periscopen vervolgd. De duikboot werd, zooals duidelijk zichtbaar was, door een schip vergezeld, dat dezelfde vaart had, n.l. 14 knoopen. De „Verona" is in do duisternis ontkomen. "V raag: Zou u mij ook kunnen inlich ten omtrent een gouden penning, die sindc. jaren in onze familie is? Aan de eene zijdo i3 een geharnaste ridder met een zwaard en oen pijlenbos enz. Is dit muntje misschien een zeldzaamheid of antiquiteit? Antwoord: Wij zouden het U nie kunnen zeggen, maar wanneer U het een»: aan den heer Zwierzina laat zien in het ue- bouw van het Kantongerecht, dan zal, op vriendelijk verzoek, de heer Zwierzina U wol inlichten. Hij is specialiteit op dit gebied en heeft zelf een prachtverzameling V raag: Men heeft mij verteld, dat er een courantje in Z.-H. bestaat, waarin de meeste Rijks- en Gemeentebetrekkingen m voorkomen. Is U dc naam en Uitgever vau bedoeld blad bekend Antwoord: Zulk een blad is ons niet bekend. Mogelijk kunt u nadere aanwijzin gen geven, waardoor we kunnen opmaken weuc blad u bedoelt. V raag: Daar ik naar Engeland wil, zou ik gaarne willen weten hoeveel geld' alles bij elkaar genomen zou kosten. Ook heb ik gehoord, dat men een pas moet koopeo, zoo ja, bij wien moet ik dezen aanvragen? Van welke plaats vertrekt de boot? Antwoord: U moet eerst een pas ha len op het stadhuis, daarmede moet J naar den Engclschen consul. Een portret moet ex ook opgeplakt wordenmen zal U op het stadhuis wel inlichton. De boot vertrekt van Vlissingen. A raag: Zou U mij ook kunnen zeggen, of in de 406e, 407e, 40Se en 409e Staatsloterij een prijs is gevallen op lot 1545 Antwoord: Daarvoor zult u even moeten zijn bij oen collecteur der Staatslo terij. Toevallig woont or een bij u in de buurt. Wip daar even aan. "V raag: Kunt U mij ook zeggen of men vergoeding krijgt, als men in 1916 gaat trouwen? Ik heb gehoord, dat men dan geen vergoeding meer krijgt. Antwoord: Er schijnt werkelijk een gerucht te gaan, doch go moet U er nog niet veel van aantrekken. Officieel is daar omtrent niets bekend. Vraag: Ik heb een meisje van'8 jaar; het is goed gezond, maar heeft veel last van klieren op haar hoofd. Zou u mij daar ook raad voor kunnen geven, om het weg to houden, daar het telkens terug komt en ik er alles al aan gedaan heb? Antwoord: Klierachtighcid komt veel voor bij kinderen, die ondoelmatig worden gevoed, bijv. door veel aardappelen of moelkosb en zich weinig in dc buitenlucht bewegen Wassohing van de huid, krachtig en dierlijk voedsel, ©n buiten de stad wo nen zijn goede maatregelen. Ook levertraan is goed, maar voor het gebruik moet u todb een dokter raadplegen en vooral moet het goede levertraan zijneen apotheker kan u daaromtrent inlichten. Vraag: W eet u ook een middel om mij van wintervoeten te verlossen, ik weet geen raad van de vreeselijke jeuk en pijn? Antwoord: Neem een lapje, gedrenkt in zuivere Stookholmer teer, en doe dit om de voeten.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6