Violette of de Sohosnzuster. HU T Eng. Fant. Hoeden 2.50, f 3.50, o n. 1 f 4 en f 5. Onov ertreflcüjk v. d. prijs. N. Rijn 46. H. A. TIMMERMAN, Hoii. AGENDA VAN DE WEEK Zaterdag: Gebouw Patrimonium. Bijeenkomst Orde v. Goede Tempelieren. 8 uur 's avonds. Café Jansen, Mandenmakerssteeg: Specia liteiten. 's Avonds 7 uur. Zondag. Leidsche Schouwburg. Die Haghe-Spelers. Policho (Hansworst), 's avonds 8 uur. Leidsche Volkshuis: Muziek-Uitvoering, 's avonds S}/i uur. Caié Jansen, Mandenmerssteeg: Specia- jiteiten, 's avonds 8 uur. Maandag Leidsche Schouwburg. Het Rott Tooneel- gezelschap: I>© Zwevende Maagd. 8 uur. „Den Burcht": Christelijke Muziekvereni ging „Athalia", ode uitvoering, 's avonds 8 uur. Dinsdag. Leidsche Schouwburg: „Een Uitstapje door Ido Wereldruimte" en iets van „De Won deren der Voorwereld", 's Avonds 8 uur. Donderdag Kerkgebouw Hooigracht: Lezing ds. Wisse, vao Bodegraven. 7 uur. „Zomeraorg": Soc. Dein. Arbeiders-Partij. Openbare Vergadering, 's avonds half- halfnegen. Dacelijks: Bioscope Variété-Theater, Stationsweg 19, 7 uur. (Zaterdag, Zondag S uur). Thalia Bioscoop en Variété-Theater, Haar lemmerstraat 52, 7 uur. 's Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). CTrEJSfgf-' rSESg-J:'..— X SJZL5ÏÏÏ -ooj pooS jCijpoq Qoq oup s-uay s-apuu !jaiu: nend maken DeD Minister ;n Landbouw die zelf zuivelconsu ent geweest zijnde, daarover beter kon eri ook oordeelde, werd met in stemming van de vergadering hulde ge bracht, welke hier p werd gesloten. Kardinaal Mereier. De „Giornale d' Italia" meldt, dat kar dinaal Mereier door den Paus ontboden is, ter bespreking va-n godsdienstige vraag stukken, cn aan het consistorie, dat einde November zal plaats vinden, zal dee1 ne men. Havas meldt uit Rome, dat kardinaal Mer eier in Dui'^chland is opgehouden. In het Vaticaan vermoedde men, dat dit oen wille keurig oponthoud is, om te maken, dat de kardinaal-aartsbisschop van Keulen, wiens komst te Rome verwacht wordt, er voor Mer eier zal zijn, en in het Vaticaan bij voorbaat den indruk zal weg nemen van "de verkla ringen, die de primaat van België er over de Duitsche autoriteiten zal doen. Wanneer zal de Oorlog eindigen? In den aanstaanden zomer, zegt F rede- rik Palmer, een Ameorikaomsch oorlogs-cor- respondozrfc, die meer dan een jaar bij het Engelsche leger op het Westelijk oorlogs ter!* ein beeft doorgebracht cn eenige dagen jel-eden, na aankomst te New-York, zijn mooning als neutraal waarnemer in bijzijn von den correspondent van de „Daily Tel." uiteenzette. Palm er is er van overtuigd, dart de ce n trale mogendheden zullen verslagen wor den. Hij heeft dc Engelsche loopgraven be zocht in. den tijd, toen daar het bericht van infes Gavel I's dood bekend werd gemaakt. „Do uitwerking op do troepen was on middellijk merkbaar. Dc zelfopoffering dfier vrouw had iets, dat aan Jeanne d'Arc deed denketn en de Fransehen diep trof ©n de officieren verklaarden, dat dit feit er meer toe heeft bijgedragen om de Fransen cn en de Engelsdhen aan elkander te verbinden, dan alle mogelijke redevoeringen van staatslieden en generaals. De gedachte, die do Engel sake troepen het meest trof, was dat miss Cawell een verpleegster was ge weest, die haar leven had gewijd aan de verzorging der gevonden en als zij thans aanvallen roepen zij„Voor miss Cavell" Palmer zeidc, dat de zaken er voor En geland niet hailf zoo slecht voorstaan nis do Engelsolien zelf meeoen eu dat het een merkwaardig» karaktertrek van do Engel sehen is, optimistisch tc zijn als liet hun niet voor den wind gaat en pessimistisch als or goed nieuws is. „Maar aan het front is iedereen welgemoed. Daar behoeven de mannen slechts te vechten en voor Enge land to 6terven en hebben zij met politiek niets te maken." Dc Engclschen, zeidc bij, „hebben de gewoonte, hun vuile wasch in het publiek te wassehen, maar als bet Duit- Bclie ijzeren gordijn eens opgelicht kon worden, dan zou dio wereld verbaasd zijn over hetgeen zijn te zien zou krijgen." Palmer prees de Engelsoho marine, haar inrichting cn werkzaamheid zeer hoog, maar Kitchener's leger, zeido hij, is een wereldronder. „Ilc vind de organisatie en uitrusting van het nieuwe leger, dat geheel uit vrij willigers bestaat, een militair wonder. Er zijn kostbare vergissingen begaan, maar liet leger in Frankrijk heeft era schitterenden strijd gevoerd. Ik heb het Engelsche legor zien groeien en verbeteren. Ik weet niet, lïoe de verhouding tussohen het Fransche en het. Engelsche kabinet is, maar ik weet wel, dat die tussohen de Fransoho en de Engelsche soldaten beter is dan ooit te voren. Hoe verschillend ook van ras, zij hebben elkander in dien strijd loeren waar- deeren." Dc Kwatta-Chocolade. in België Verboden. Men schrijft van de grens De bekende Kwatta-fabriek heeft, zooals men weet, als reclame een plaat uitgege ven, waarop een militair op de punt van zijn bajonet een reep K watt a-chocolade in do hoogte houdt. Daardoor ziet men in d!e vijandelijk© loopgraaf, de handen die hoog te ingaan en do witte vlag hijsohen en on der deze plaat 6taat god-rukt: „De beste vredestichter". Deze plaat nu is in Brugge, Ostende en Blankenberglie door d'e Duibsóho overheid in beslag genomen, terwijl de verkoop in dio platasen van de Kwatta-chocolade ver boden werd. Bovendien werden in Brugge drie winke liers wegens den verkoop ieder met 100 franc beboet. In Brugge werd door 'een pompier en een Duitsohen soldaat rondge- roepen, dat de verkoop en het ophangen van de bewuste reclameplaat verboden is, in Ostende on Blanken'berghe werd cLfc per aanblakbiljet bekend gemaakt. Een Noodtoestand. Men schrijft aan de „N. R. Ct." De vastgestelde maxi mump rijzen voor aardappelen heboen in de stad Hannover en andere steden van West-Duitschland tot een noodtoestand geleid. De producenten weige ren er halsstarrig en eenparig do aardap pelen tegen de vastgestelde prijzen naar de steden af te leveren, 't Gevolg was dan ook, dat reeds Woensdagavond een groote ver gadering van besturen van versóhillonde burgervereenigingen to Hannover onder presidium van den heer Landgraf is gehou den. De voorzitter zette uiteen, dat er door de weigering van producenten, om aardap pelen tegen de maximum-prijzen te verkoo- pen, een noodtoestand oncler de burgerbe volking is ontstaan on dat or dadelijk naar middelen moot worden uitgezien, om er een cindo aan te maken. Sommige sprekers meenden, dat er reeds te lang was gewacht en dat er slechts één middel bestaat, om aan den nood een einde te makende weg van dwang. Anderen betoogden, dat de toestand op 't oogenblik zoo kritiek is als nimmer te vorental van vrouwen toch hadden op de jongste markt der vorige week huilende rondgeloopen, omdat zij niet in de gelegen heid waren, ook maar enkele aardappelen voor haar gezin te koop en. Sommigen hiel den staande, dat de veevoedorkwestie eerst diende opgelost te worden, om een behoor lijke verzorging met aardappelen te kunnen verkrijgen. Ook aan het adres der stedelijk ke besturen vielen harde woorden, omdat er niet tijdig en niet krachtdadig tegen derge lijke ongeoorloofde praktijken was opgetre den. Na breedvoerige oesprekingen werd dan ook onder algemeen© goedkeuring be sloten, onmiddellijk afgevaardigden te zen den naar den magistraat, de regeeringspre- 6identen en den plaatsvervangenden gene- raal-opperbevelhebber, om den noodtoestand bloot te leggen en met kracht op tusschon- komst aan te dringen. Verder werd een uit voerig verzoekschrift opgesteld, dat onver wijld tot het ministorie van binnenlandsche zaken gericht zal worden. In dat stuk wordt na uitvoerige toelichting met klem aange drongen op. lo. 'n uitvoerverbod voor aard appelen voor het regeeringsdistrict Hanno ver; 2o. strenge maatregelen tegen hen, dio niet tot een gewillige aflevering hunner overproductie tegen de vastgestelde prijzen penegen zijn en 3o. de onmiddellijke inbe slagneming der aardappelen, als dat uoodig mocht blijken. Aan dit adres wordt het drin gende verzoek toegevoegd, om zoo spoedig mogelijk door 't nemen van krachtige maat regelen de burgerbevolking uit dezen treu- rigen toestand te verlossen. Duitse lie Officieren to SaJoniki. De „Times" verneemt uit Milaan, dat volgens een correspondent van de „Cor- rière della Sera" te Saloniki op 25 October in een extra-trein vier Duitsche officieren, baron Falkenhausen, de Duitsche gezant to Athene, kolonel Von Ehbstner, de or- donnance-officier van Von der Goltz, een zoon van Von Bulow en een onbekendo uit Sofia zijn vertrokken en langs de Grieksche spoorlijn UskubSaJoniki in Griekenland aankwamen. Zij hebben daarna de Engel sche en Fransche troepen waargenomen en den volgenden dag een autorit naar Zei- tenlik gemaakt, waar do geallieerde troe pen gekampeerd zijn. Na beleefdheden te hebben gewisseld met Grieksche hoofdoffi cieren en voorname burgers zijn de Duit sche officieren op een Grieksche torpedoboot' naar Athene vertrokken Optreden tegen de Dnitschers in China? Het „Nowoje Wremja" wyst er in (een bitter gestemd hoofdartikel op, dat de Duit sche nederzettingen in China a's Duitsch ter ritoir dienen to worden beschouwd en op staenden voet moesten worden bezet. Het blad acht een dergelijken stap in elk opzicht gewettigd, to meer daar die Duitsche neder zettingen evenzoovele broeinesten zijn van vijandige bedrijvigheid, van waar uit de Dnit schers wapens en ontplofbare middelen leve ren aan de Chineesche revolutionnairen en de rebellen in Britsck-Indië en waar bom aanslagen worden georganiseerd. De Duit sche concessies te Tientsin, Eankau, Sjanghai en Nioetsjwang moeten maar worden bezet door do garnizoenen der geallieerden in dio steden; do Duitsche inwoners kunnen dan als krijgsgevangenen worden behandeld; en er zou meteen een eind zijn gemaakt pan al do intriges van do Duitsckers in het Verre Oosten. 1 Roosevelt over dc Houding van de Vereenigdo Staten. Een correspondent van „Le Petit Jour nal" hoeft to New-York ex-predïdent Roo sevelt geinzerviewd over de houding van de Vereenigdo Staten in den oorlog. De ex- p resident zeiide Ik heb zelf een weinig Duitsch bloed in mijn aderen. Ik was een overtuigd bewonderaar van het intellect en dio bowondarenswaardigo OTigalnisatcje van Duitschlamd, maar door de schending van België, door de politiek van brancB- etóohting en doellooze wreedheden, door dien moord op vrouwen en kinderen te Ddiuant, Leuven en Rheims, door de luoht- raids boven Parijs en Londen, door het torpedoeren van de „Lusitania", heeft Duitscihland. met een onverdraaglijk cynis me de rechten der neutralen mot de voe ten getreden, evenals de internationale conventies, dio do Vereenigdle Staten zelf hoog houden on anderen doen eerbiedigen. Het is een misdadige schending van het volkenrecht, dat de Vereenigdo Staten in gebreko zijn gebleven, do belofte na te ko men, dio zij aflegden, toen zij de Hoagsoho conventie onderbeekenden, n.l. het recht te verdedigen. Indien ik president was geweest op het oogenblik, dat do „Lusitania" getorpe deerd werd of de luchtradds boven Parijs en Londen de burgerlijke bevolking trof fen, dan had ik handelend opgetreden. Het is duidelijk, dat ddt onze plicht was. De te genwoordige president heeft de gelegen heid laten voorbijgaan, een groote en edele rol to spelen, een ml, zoo groot en edel als die van Lincoln of Washington. Roosevelt is vatn meening, dat do Ver- eenigde Staten tegenover zich zelve zijn te kort geschoten, door de landsverdediging niet voldoende voor te bereiden. De arbeid der verdediging werd tegengewerkt door de vredes-propagandisten en de Dutsch- Amerilcanen, die hun stom bij de verkiezin gen laten afhangen van de houding, die de Amerikaansoho regoering van plan is te genover Duitsohiand aan te nemen, Duits ohland, welks eigen houding een verraad is aan do Amerikaansche repu bliek. Ten slotte verklaarde do ex-president Wat Amerika noodig heeft, is een alge- nieene dienstplicht, naar Zwitsersoh mo del, maar ontwikkeld overeenkomstig en aangepast aan do gewoonten en behoeften van Amerika en bovendien een vloot van den eersten rang, die een tweede plaats onder de vloten der wereld zou kunnen in nemen. Onze demooratie moet zich op mi litair gebied op gelijke wijze organiseeren als de autocratische staten van Europa. Vervolgens publiceert de „Petit Jour nal" een brief van ex-president Roose velt aan Pd cl ion, waarin hij schrijft van meen£ng te zijn, dat er een nieuwe diploma tie noodig is, hetgeen, uit dezen versohrik- kelijken oorlog voldoende blijkt. D'eze di plomatie moet. berusten op een nieuw sy steem van internationaal regocrangsbeleid, dat op zijn beurt gegrond moet zijn op ©cn groote solidariteit van de internationale gevoelens. Dc Toestand te Rijssel Erger nog dan in België, gevoelt men in Noord-Frankrijk den druk der Duitschens. Gevallen van gedwongen arbeid komen er herhaaldelijk voor. Te Rijssel zijn kleerma kers en vrouwen in do citadel opgesloten. Nu begrijpt men, waarom de Duisohera in dertijd zoo ijverig naaimachines opeischten. In do citadel stonden tal vam die naaimachi nes en do vrouwen moesten oem ent-zakken makon, de kleermakers uniformen. Die wei gerde kreeg gevangenisstraf of moest hon gerlijden. Men spreekt te Rijssel veel over een kleermaker, een Belg, die drie dagen stil voor de naaimachine bleef zitten en al dien tijd geen voedsel kreeg. Met derge lijke middelen slagen de Duitschers er in do weorloozen tot den arbeid te dwingen. Onlangs heeft te Rijssel een volkstolling plaats gehad. In iedere woning ontving men van het gomcentöhuis een formulier, dat evenwel door de Duitsche overheid was ge stempeld. Men moest hierop invullen naam, ouderdom en geslacht van allo leden van het gezin. Dit papier dient in de gang naast de deur te hangen. Vinden do Dudt- sdhers bij contröle een vreemdeling in huis, dan wordt deze aangehouden en het gezins hoofd gestraft. Als men vreemden wil her bergen, moet man 48 uur van te voren toe stemming vragen. Langen tijd hebben zich te Rijssel soldaten verborgen gehouden, dio nog verleden, jaar aan de verdediging der stad hadden deelgenomen. De Duit- soliers hebben onophoudelijk huiszoeking gedaan en de meesten van die soldaten zul len nu wel gevangen zijn genomen. Voel verdachte burgers hebben kennis gemaakt meb het Duitsche gerecht en ecjn groot aan tal inwoners van Rijssel en andere bezette steden in bet Noorden bevinden zich in Dulitsohe gevangenkampen. Er zijn tal van voorbeelden aan te halen van strenge straf fen. Wij vermelden slechts één geval. Te Lembeursare za.gen Duitsche soldaten een man, die in het dorp als half idioot bekend stond, met een snoeimes over den weg gaan. Hij bleef voor oen telefoonpaal staan en do soldaten, meenende dab hij deze wilde beschadigen, solveten hem neer. Men weet, dat de fabrieken in daze nij- verheidstad zoo goed als geheel zijn leeg gehaald. De schade te Rijssel door het bom bardement veroorzaakt, wordt op 1800 mil- lioen geschat. De oorlogschattingen van Rijs eel, Roubadx en Touroudng bedragen reeds - verscheidene millioenen. Er is in deze ste den geen vleesch meer te krijgen, tenzij nu 1 en dan spek van het Amerikaan soli e Co mité. Do slagers hebben dan ook hun win- kels gesloten. Boter kost tien francs, het brood is zwart cn onsmakelijk. In de omge ving hebben de Duitsoliers de aardappelen gerequireend de boeren mochten oen zeke re hoeveelheid voor eigen gebruik behou den. Een zonderlinge tegenstelling met de zen treairigcn toestand vormen do dagelijk- sche militaire concerten in de rue Nationa le of op do Square Jussieux, maar er zijn bijna geen toehoorders tenzij de overal voorkomende vriendinnen van do militai ren, die spoedig bij cl© bovolk&ng bekend staan. Er rijn te Rijssel cn andere steden reeds tal van kinderen van Duitschero geboren. Er is veel gesproken en gespot over oen geval te La Madelinne, waar een Duitecho drieling werd geboren. Uit do Deullc heeft men het lijk opgehaald van een vrouw, die uit wanhoop en einde aan haar loven maakte, iets wat reeds meermalen is voorgkomen. De Duitsche overheid brengt tal van verdachte vrouwen in een gesticht in do rue Thionville. Als zij diit gesticht na haar herstel verlaten, zijn zij kenbaar aan haar kaal hoofd, want al het haar wordt af geknipt. Bij goed weer kwam tot in den herfst el- loen morgen een aviateur boven Rijssel. Hij was vroeger door een ongeval aan zijn mo tor tot dalen gedwongen cn men had hem helpen ontsnappen. Een maand later keer de de avaateur boven Rijssel terug en Liet hij ©en bericht vallen, waarin hij meldde, dat hij in de kleoding van een geestelijke Holland had weten te bereiken en uit dank baarheid eiken morgen dc bevolking een groet zou komen brengen. De DuTfoschea's hebben 5000 mark uitge loofd voor de opsporing van dezen aviateur wiens vernielde machine zij hadden gevon den. Het ifl een inwoner van Armentières. De Vrouw cn dc Munitie-Fabrioagc. In geen tak van dienst bij' het werk voor flen oorlog, 'doen de vrouwen zooveel nuttig werk, zegt ffe „Daily News", als bij den aanmaak van munitie. In een der grootste bommeiifabrieken van Engeland verrichten zf] alle benoodigde bewerkingen, van die van 't blanke staal af tot het voltooien van de granaat. Een andere groote fabriek heeft haar aantal vrouwelijke werkkrachten bij het vervaardigen van bommen de laatste zes maanden met ongeveer 2500 vermeerderd. Een der ploegen bevat zelfs 50 vrouwen te gen 10 mannen. Ook voor tal van andere bezigheden in de munitienijverheid, zooals keuren> wegen, boren, pakken, enz. enz„ worden zij1 met succes gebruikt. Enkele ar beidsters moeten de moeilijkste bewerkingen in slechts eenige dagen t^jd hebben geleerd en in hot algemeen scnijnen drie weken voldoende om de geheele technische oefe ning te voltooien. Een geslaagde List. De „Daily News" gesfb eon beschrij ving 'van do wijze,- waarop em jong, Joodsch soldaat, Sam Wolfe van Glasgow, bij Lo- s dertig Duitsckers heeft gevangen ge nomen. Ziehier zijn verhaal: „Het dorp Loos lag vol doode Duitschers on achter, ieder venster stond een scherpschutter. Mijn eerste plicht en zorg was, een plaats te vinden, van waar ik signalen kon geven en ik zag een huisje, dat er juist zoo uit zag als een villatje in Engeland. Ik ging de voordeur in en stond plotseling tegen over een paar Duitschers, die ik onmiddel lijk neerschoot Toen liep ik naar de trap; en zag bovenaan nog een Duitscher staan, op wien ik dadelijk schoot. Ik zag hem dood de trap afrollen. Ik ging nu een venster opzoeken, vanwaar ik mijn signalen zou kunnen geven en een deur, die op de gang uitkwam ziende, duwde ik die open. Groo- ter verrassing heb ik nooit in miju Lven gehad. De kamer was vol Duitschers, die allen gewapend waren. Ik bleef kalm en riep hun toe, dat zij zich moesten overge ven. Ik versta en spreek een beetje Duitsch' en waarschuwde hen in die taal, dat het huis omsingeld was. Deze list gelukte. Z|j lieten hun geweren en uitrusting vallen en liepen in een r|j heb huis uit. Heb waren dertig man. Toen zij op eanigen afstand waren gekomen, zagen zij, dat zij beetgenomen waren, maar er was een com pagnie soldaten niet ver daar van daan, ik dreef hen er heen en zij werden gevanger genomen." Uit het Engeiscli van Miss Y0NGE. (Nadruk Verboden). 14) „Hun eigen ik," gaf zij lier ten antwoord. „Neen, tante, wij verlagen slechts onszel- ven door dio uitsluitende voorrechten. Het is vernederend voor ons en onzen smaak> dat wij dien tot een kenteeken onzer ijdel- heid maken. Laat anderen er vrijelijk in deelen, wij zullen toch de eersten blijven. De minderen kunnen zich niet verheffen tonder ons tevens te doen rijzen.'* „Uw gewone theorie van gelijkmaking," sprak mevrouw Nesbit. „Neen, van verheffing. Maakt het Latijn en Grieksch Harrison wel tot een edelman? En kan het smaakvolste toilet Pauline het fatsoenlijk voorkomen van Miss Piper geven?" „Daar is wel iets van aan,"" zei do oude dame. „Zelfs Lady Elizabeth Brandon kan haar goede afkomst niet verbergen, ofschoon zij er door haar kleeding al haar b.-st toe doet." „Dat doet Emma ook," zei Theodora. „Dat dwaze meisje," hernam mevrouw Nesbit „Ik zou alles willen geven, als zg zich wat aangenamer voordeed." „Het is nu toch to laat!" sprak de nicht met half onderdrukte vc-rachting en zege praal. „Te iaat vcor Arthur," hernam mevrouw Nesbit met vuur. „En met den andere zult gii nimmer, nimmer plagen!" 1 „Jongelieden verbeelden zich dat altijd. Ik weet wat gij zeggen wilt-, dat John niet jong meer is. Hij is juist op den leeftijd, waarin de mannen een keus doen. Geloof mij, nu hij den roman zijner jongelings jaren heeft uitgespeeld, zal hij geen ontroost bare minnaar blijven geiurende bet overige zijns levens. Neen, dat jonge ding zal nim mer Lady Martindale worden"*). „Nu, ik zal het niet betwisten," zei Theo dora; „maar als „Als gij het ziet, zult gij het gelooven, nietwaar?" „En dus denkt g^j, dat mama fer kans op heeft?" merkte Theodora met spotach tige ongeloovigheïd aan. „Laat mij u zeggen, dat er wel onwaar schijnlijker dingen gebeurd zijn. John heeft veel met Lady Elizabeth op, on hij is er juist de man naar, om met een alledaagscb, stil meisje te trouwen, omdat h|j zich ver beeldt, dat zulke meisjes huiselijker zijn dan anderen; en wat uzelve betreft, gij zoudt in Emma een toegevende schoonzuster hebbent die u stil uw gang zou laten gaan." „Dat zal wel uitkomen," zei Theodora. Niets zou uw moeder meer genoegen dodnl en het is nu vooral van groot belang. Wat zegt gij van do wassenpop van Arthur1? Hij heeft vandaag weer den ganschen dag met haar gespeeld, geloof ik." „Och, ja, die arme jongen I" sprak Theodora met een zucht. „En toch had het erger kunnen zijn. Ik geloof, dat zij een onschuldig kind is, en zij heeft zeer goede manieren." „Al weer een gevolg van die denkbeel den over de verspreiding van beschaving, dio gij zoo goedkeurt. Een dergelijk huwe lijk zou nimmer gesleten zijn, indien niet iedere dorpsnotaris tegenwoordig rijn doch- iters zoo grootbracht, dat zij voor dames van rang kunnen doorgaan." „Ik ben met dab al maar blijde, dat wij ons niet over haar uiterlijk behoeven te schamen." „En ik zou daA juist veel liever willen, dan dat haar geiegenhoid gogeven wordt om zoo stilletjes in ieders gunst te slui pen 1 Dat zedig voorkomen en haar ma nier van do oogen neer te slaan schijnen al veel indruk gemaakt te hebben," en mevrouw Nesbit deed haar scherpe woor den van een verachtelijk en glimlach ver gezeld gaan. „Maar ik houd het er voor, dat zij inder daad eenvoudig en beschroomd is 1" Movrouw Nesbit lachte. „Meent gij dat ook? Och kom, geloof toch niet, dat zij verlegen is. Men heeft haar geleerd zich zoo te houden; maar gij zijb al even als de overigen 1 Uw mama sprak er reeds van, haar portret to willen maken; maar ik heb haar gezegd, dat zij dat maar uit het hoofd moest stellen. Er rijn er toch al genoeg, om dat malle ding eon hoog denkbeeld van richzelve to doen opvatten." „En papa, hoe deDkt die over haar?" vroeg Theodora, die gewoon was al de fa milieaangelegenheden door middel van haar tante te weten te komen. „Ode heeren laten rich gemakkelijk door een aardig gezichtje vangen, en weten niet hoe rij haar genoeg zullen opvijzelen. Ik meende, dat uw vader meor verstand had, doch sedert hij aan John het oor leent, weet ik niet moer hoe ik het met hem heb. Ik kan het niet uitstaan, dat Arthur zich houdt alfl ware er niets bijzon ders voorgevallen, maar het verwondert mij niet. Er zal geen eind aan hun verwachtin gen zijn, nu men hier zoo gevierd hoeft." „Zoudt gij denken, dat papa iets voor hen zou doen?" „Dat kan ik niet zeggen. Hij mag doen wat hij verkiest, dat is mijn zaak met. Zij kunnen aan mijn bezittingen niet raken. Uw vader moet maar zien waar hij het geld vandaan haalt, om hun een inkomen te geven." „Heeft hij daar dan plan op?" „Hij zal hét niet kunnen laten, nu hij hen eenmaal hier gehaald heeft." Theodora kon het niet langer verdragen aldus over Arthur te hooren spreken; rij bogon dus hardop te lezen, in haar hart verheugd, dat Arthur geen armoede zou behoeven to lijden. Indien hij streng be handeld ware geworden, aou rij zijn partij hebben moeten c^nemen; thans kon zij haar eigen gang gaan. Zij zorgde echter, dat de wereld niet gewaar werd, dat rij zijn vrouw afkeurde, en was er dankbaar voor, dat rij de zoo weinig boteekenonde woor den: lief en fatsoenlijk, bezigen kon, voor namelijk toen zij met Mr. Wingfield over haar spreken moest na diens opmerking, dat do dame zeer veel schoonheid bezat, en dlat hij hoopte, dat in de gegeven om standigheden dat huwelijk zoo weinig on aangenaam mogelijk voor hen mocht zijn; een wensch, dien zij ten volle beaamde. Zij bracht hem 'echter weldra van dat onder werp af en had het zoo druk met hem over d» armen en de school, dat Violette in stil te de opmerking maakte: „Och! zéé zat ook Mr. Martindale thuis met mij in de vensterbank! Zij is zeker van plan al haar grootheid op te geven, ter wille van dien goeden dominee. Wat is zij goedhar tig! Kon rij maar een weinigje van mij houden l" Op dit oogonblik had Violette die liefde eigenlijk minder noodig, want buitenshuis wa-s zij innig gelukkig in het bijzijn van haar echtgenoot, die haar zoo geheel bezig hield, dat zij de overige leden der familie nauwelijks zag, behalve aan den maaltijd en des avonds. Doch hoewel niet meer be vreesd, om tegen de etiquette te zondigen, maakte zij echter geen grooto vordering in familiariteit; integendeel, iederen dag zag zij duidelijker iD, dat zij van te lagen rang en to onwetend was, om ooit een lid van die familie t>e worden. Mevrouw Nesbit, die altijd even ongenaak-aar en satiriek bleef, boezemde haar des te meer vrees in, om dat zij haar boosaardig spotternij Diet be greep, ofschoon ten volle -^ewust, clat die tegen haar gericht was; Lady Martindale deed haar als verstijven door haar neder- buigende vriendelijkheid en spreidde da gelijks meor talenten en kundigheden ten toon, wier aantal en uitgebreidheid do ar me Violette deden duizelen; Theodora was en bleef koel, beleefd en onverschillig, doch Miss Gardner was haar eenige toevlucht; haar aangename manieren en ongedwongen gesprekken behaagden iedereen, cn menig maal hielp zij door haar gevatheid Violette uit do verlegenheid en vormde den gelei denden schakel tusschen haar cn de andere dames. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2