ie Eiiropeesciie Oorlog. Lvm. Uit de Omstreken. No. 10797 Zaterdag SO November. Derde Blad* A0. 1915. De Zepi>©liu-Aanvallen op Londen, Balfour, de eerste lord van de admiraliteit in. Engeland, is Donderdag door de Jiagef- huisleden Joynson Hicks en Lynch geïnter- lelleerd over den Lichtdienst en de verdedi- g#ng van Londen. Zijn antwoord komt hierop i neer: De overheid doet haar-best de lucht vloot zoo snel mogelijk te vermeerderen. Zij bouwt een niet onaanzienlijk getal luchtsche pen die lichter z\jn dan de lucht, vooral tot liet verrichten van verkenningsdiensten bo- von de Noordzee. De verdediging van Lon den tegen aanvallen uit de lucht zal men 2oo veel mogelijk tot een zaak van kust verdediging trachten te maken. De eigen- ipke verdedigingswerken van Londen worden met den dag verbeterd en zullen binnenkort voltooid zijn. Op het oogenblik is er ge brek aan materiaal en geoefende manschapf- pien, maar hierin wordt ten spoedigste voor den. De tegenwoordige Zeppelin-aanvallen komen niet van België, doch van £Joord- Duitsohland, en op 't oogenblik kunnen En- góische vliegtuigen nog niet voldoend lange afc-zmden afleggen om hun. loodsen te ,ver- uetigen. Volgens "den medischen medewerker van de „Daily Mail" heeft het in kringen van deskundigen de aandacht getrokken, dat de sterfte onder hen, die in Engeland door bommen uit Zeppelins fcijn gewond, frijf maal zoo groot is als van de solda/ten, die aan het front dezelfde wonden hebben heb ben gekregen. Daarbij komt, dat aan het front do 'behandeling vaak veel primitie ver is dan in een goed ingericht hospitaal. In zeer veel gevallen treedt bij wonden van Zeppelinbommen graDgeen (koudvuur) op, dat den dood veroorzaakt. Do verdenkitig is nu gerezen, dat de bommen geïnfecteerd zijn met. grangeen-bacillen. Aan Italiaanscbe deskundigen is ge vraagd, of zij d'ezelfde ondervinding heb ben opgedaan bij gewonden door aanvallen uit, de lucht to Verona, Brescia, enz. Een Russisch oordeel. Het Duilsche leger heeft Parijs, Calais of Peirograd, Moskou nog wel niet bereikt, maar toch gaan. de Duilsche politici en pro fessoren onvermoeid voort niet het maken van toekomst-plannen, alsof zij het uitgeslo ten achleh, dat het de geallieerden zijn, die den vrede aan Duiteciband zullen cho teeren, schrijft men van Russische zijde. De Duitsche droomers rekenen er blijk baar opv dat het goedige karakter van het Russische volk niet weet* wat vaderlands liefde ïs, 'indien zg blijver! verzekeren, dat de betrekkingen lusschen Rusland en Duitschland na den oorlog gemakkelijker zul len worden hersteld dan tusschen hen .en Frankrijk en Enge and. A De gemoedsgesteldheid van het Russische volk geeft echter een geheel andere gezind heid te kennen. Niets is dan pok meer een dwaling dan de verzekering van den Zweed- schon consul te Moskou, dat de verbittering van het Russische volk tegen Duitschland het'gevolg is van het stoken der pers. In iederen hoek van het onmetelijke Russische rijk begrijpt men instinctief, dat het Russi sche leger van de Golf van Riga tot aan de Roemeensche grens niet alleen strijdt ter verdediging van Rusland, maar ook voor zgn toekomst. De gedachte, die in heel Rusland leeft, maar zich voor den oorlog niet kon openbaren, komt thans duidelijk uit door het vaste besluit van heel de natie, om het Duitsche juk af te schudden. Heel het Rus sische volk is opgestaan tegen het Duitsche imperialisme. Zelfs de vrienden van Duitschland in Rus land beginnen van hun verblinding terug te komen, nu zü zien, hoe de Duitsche denkers der 20ste eeuw openlijk de vernietiging van Rusland als door de historie geëischt, voor stellen. Systematisch en volgens vaste metho de, heeft Duitschland de oeconomische en intellectueele onderwerping van Rusland voorbereid, en hoe men in Duitschland over Rusland denkt, blijkt uit het oordeel van Difc- zel. Ditzel zegt, dat de Russen, hoewel zij tot het b'anke ras behooren, nog meer min derwaardige eigenschappen hebben dan de negers. Do „Retsj" verklaart, dat het voornaam ste doel van dezen oorlog moet zijn, de toe komstige geslachten te bevrijden van de physieke, moreele en oeconomische slaver nij, waarin Duitschland het Russische volk thans neerdrukt. Het zou voor Rusland een groote ramp zijn, indien Duitschland thans de overwinning behaalde. Al zijn wenschen, zelfs die der socialisten on rcvolutionnairen, gaan er naar uit-, om Rusland de eindover winning op Duitschland te verzekeren. Do vernedering van Duitsch'and kan alleen aan den diepgesehokten vrede een langdurige en hechte stabiliteit verzekeren. Hot is waar, het Russische volk staat in menig or zicht 'bij zijn Duitschen nabuur ten achter, maar in dezen oorlog, men kan het duidelijk zien, blijft Duitschland verre ach ter bij deze blanke negers, waai voor het hen uitscheldt. In deze omstandigheden moet Duitschland alle hoop opg- na den oor log nog weer het oude Spel met -Rusland te Spelen. hoofd van deze samenzwering was een ze kere Hardyal, die eenigen tijd te Oxford heeft gestudeerd Gedurende zijn verblijf in Engeland heeft hij een buitengewonen, aan waanzin grenzenden haat tegen het Engelsohe ras opgevat. Sindsdien tracht te hij Engeland afbreuk te doen. Na het uitbreken van den oorlog heeft hij de In dische troepen en de Indische jongeling schap tegen Engeland opgezet, relaties met vijanden aangeknoopt, bommen aan zijn volgelingen verschaft, en spoor- en telegraaflijnen vernield. Drie-en-zestig der samenzweerders zijn gevat, die de meest strenge straffen op liepen Zelfs werden er 24 ter dood ver oordeeld, maar voor het meerendeel hun ner is do doodstraf in levenslange gevan genisstraf veranderd Hardyal zelf wist te ontkomen. Opstand tegen Tnrksch regime. De ,,Börsj. Wjed." verneemt uit Tdflfs: Aan d'e „Horizon." is uit Soeohoem mee gedeeld, dat in de streek van Trebiaond-e een opstand onder de Armenische jonge lieden is uitgebroken. Goed uitgerust zijn ze vertrokken naar den berg Sjan, vanwaar ze een guerilla zullen voeren tegen de Tur ken. Het hoofd, Ismail Bek, heeft zich met een groot getal partijgangers bij de opstan delingen aangesloten en openlijk den strijd tegen de Turken aangebonden. Djemel pasja, do Turksohe oud-minister van marine, moet eeai opstand van de Drusen in Syrië en Palestina tegen de Tur ken hebben verwekt, met steun van de Arabische bevolking. De Turksohe regee ring heeft generaal Pertew pasja, d&e vroe ger tegen de Serviërs heeft gevochten, op Djemel afgezonden. Genezing Tan oorlogs-stommen. Het komt herhaaldelijk voor, dat perso nen die zich dichtbij een ontploffend pro jectiel enz. bevinden, ten gevolge van de sahak: stom worden, ofschoon er geen uiter lijk letsel waar te nemen vailt. Dit ver schijnsel verdwijnt meestal na eenige da gen is dan de genezing niet ingetreden, dan bleek het euvel tot dusverre ongenees baar. Thans heeft echter de Franscbe dr. Ma- rage een methode ter behandeling van dit lijden gevonden, waarmee ook bij gevallen die reeds vier of vijf maanden oud waren, goecHe resultaten werden vorkregen. Dr. Marage past mechanische vibratie-massage van het strottenhoofd en de zijden van den Vmih toe. Na eenige dagen begint de pa tient weer te spreken on na drie weken is hij volkomen hersteld. De Daitscliers in België. De Duitschers hebben hier en uaar hun groote depóts van allerlei uit België be trokken voorraden. Te Ertvelde, ten noor den van Gent, staan groote stallen, waar steeds 300 runderen aanwezig zijn. Naar mate er voor het leger weggehaald worden moet het ontbrekende (door requisities worden aangevuld. Deze requisities wor den weer even druk als vroeger met bons betaald. Zoo haalde men op één dag in het kleine dorp Bouckaute 15 koeden weg. Voor deze requisities hadden de boeren al hun vee op de markt ter keuring moeten bijeenbrengen. Te Ecloo, bij het Kanaal, is een groot depót voor hooi uit de weide van West>Vlaanderen. In veel loodsen lig gen 32,000 kilogram. Verder zijn er oppers van vijf meter lengte, die natuurlijk onder strenge bewaking Btaan. Naar verluidt, zouden de Duitschers wel geneigd zijn van ditr hooi, dat tegen bons gerequireerd ie, een deel weer voor klinkende munt te ver- koopen. Te Antwerpen zijn honderden gezinnen uit RoeSselaere en omstreken aangekomen, die op bevel van de Duitschers, turn wo ningen hadden moeten ontruimen en ide streek verlaten. Zoo goed en kwaad moge lijk zijn ze door de zorgen van het Ant- werpsche stadsbestuur onder dak gebracht. Men gelooft, dat de Duitschers gansch het gdbied onmiddellijk achter hujn front in Vlaanderen doen ontruimen. Sedert eenigen tijd hebben kardinaal Mercier, aartsbisschop van Medhelem, en Msg. Heylen, bisschop van Namen, een protest gereed gemaak tegen het Duitsche witboek, waarin de bekende beschuldiging tegen het z.g. Belgische franctireurswezen en de deelneming daaraan door priesters wordt uitgesproken. Ook andere overhe den hebben aan het protest, dat in krach tige bewoordingen is vervat medegedaan. Baron von Bissing, gouverneur-generaal in België, heeft totdusver in verband met dit pretest geen enkelen maatregel genomen tegen do kerkvoogden. Een Samenzwering In Engclscli-Indië. Ie Lahoie is eenigen tijd geleden een «amenzwcring tegen Engeland ontdefet. Het De Dnitsche propaganda in Roemenië. De „Corriére della Sera" verneemt van de Russische grens: Het Duitsche geld, dat Roemeniö binnen gevloeid is, mot hot doel de pers om te oopen, vertegenwoordigt een zeer groot bedrag. Het neemt nofp voordurend toe, vooral sedert de campag ne dor Unionisten begonnen is. Het Is thans bokend geworden, dat de DuitBohera een millioen pond hebben besteed aan pro paganda door kranten op te richten en bro chures en pamfletten te verspreiden. "Do laatste zijn in honderdduizenden alom ver spreid onder leeraren en priesters in alle deel en van het land. Te Boekarest is een Duitsch dagblad op gericht en te Jassy eveneens. Er is boven dien een nationale vereeniging met een nationalistisch programma door Duitsch land opgericht, die het werk van de Unio nistische federatie teniet moet doen. Hot is de overheid bekend, dab aan een mede werker van de „Adeverul" 2000 pond zijn aangeboden en verder 120 pond maande lijks, als hij vergaderingen wiL toespreken van dit nieuwe verbond. Het beeft verder propagandisten aangesteld, die door het geheele land in cafó's de Duitsche succes sen moeten verheerlijken tegen betahlng van 10 daags. De Duitschers hebben tal van partijleiders aangezocht, iom fce tot' handhaving van fle neutraliteit over te ha len. De staatslieden 'en mannen van de we tenschap bestrijden uit liefde voor Hun va derland dezo omkooperij uit alle macht en bieden moedig het hoofd aan dezen Duit schen stormloop. De ÜOKigaArsclie Oorlogsleening. Blijkens voorloopige gegevens uit de Hon- gaarsche hoofdstad wordt het resultaat van de inschrijving op de derde oorlogs- leening op ten minste twee milliard kronen geschat. Een ontsnapte Duitsche Koopvaarder. NEW-YORK, 18 Nov. (R. 0.). De kapitein van de Britscke stoomboot „Torugero" be richt, dat de Duitsche koopvaarder „Prinz August Wilhelm", die in het begin van den oorlog toevlucht zocht in de Columbische haven Santa Marta, deze haven heeft ver laten en in den nacht van 11 dezer in de richting van Haiti voer. Weer Belgisch© vluchtelingen. Eindhoven wordt sedert een paar dagen weer druk bezochb door arme Belgen, wien 't gelukt „door den draad" te komen, om het hongerleven in hun „vaderland" te ont vluchten en ©en gezegender plekje te vin den, waar ten minste nog voedsel is. Het zgn meestal families uit de provin ciën Antwerpen, Vlaauderen en Limburg. De menschen klagen ontzettend over de ellende, die heerschende is in België en toe neemt, naarmate de winter nadert. De men schen worden hier vol liefde ontvangen. Lord Kitchener. Volgens berichten uit Londen te Kopen hagen ontvangen, zal lord Kitchener, die thans op Lemnos, in het hoofdkwartier van de oostelijke legers vertoeft, nog in den loop van deze week naar de Dardane'len vertrekken tot het houden van een in spectie. Over de militaire plannen van Lord Kitchener is niets met zekerheid te zeggen. Eeai Duitsch Zeeofficier van de Prinz Eitcl Friedrick" aangehouden. Een Duitsch luitenant ter zee van de in een Amerikaansche haven geïnterneerde „Prinz Eitel Friedrioh'' werd gevonden aan boord van een Deensch schip, dat een paar dagen geleden ter onderzoek naar een Britsohe haven werd opgebracht. De Duitséher werd herkend door een ambte naar, die hem voor den oorlog had ge kend. Hij is aan de maritieme autoritei ten overgegeven. De haven van Archangel. In tegenspraak met geruchten wordt uit Chris üania gemeld, dat de vaart op Ar changel volkomen Verzekerd is. De haven beschikt over krachtige ijsbrekers. Den vo- rigen winter is één ijsbreker ér in ge slaagd de vaart tot half Januari open te houden. Toen werd de vaart gestremd door een defect aan den ijsbreker. In marinekrin gen is men overtuigd, dat dit jaar de jjs- brekers den geheelen winter de vaart naar Archangel kunnen openhouden. Voor den in voer in Rusland' ïs dit een feit va«n groote beteekenis. Tucht in het Frnnsche leger. Havas meldt: De Fransche bladen meldeïi, dat een soldaat van het territoriale leger tot 40 da<*en gevangenisstraf veroordeeld is, daar hjj nch twee geldstukken, die hg naast een gesneuvelden Duitscher had gevonden, toegeëigend had. Dit vonnis van den krijgsraad vormt wéï éen groot contrast met de houding der Duit sche officieren in Frankrijk, België en Rus land, die, in plaats van hun soldaten hei plunderen te beletten, zich er self aan schul dig maken, voegi dit nieuwsbureau er aan toe. De gouverneur van Jamaica heeft "een telegram ontvangen van den Engolschen minister Bonar Law, waarin deze bet aan bod van een nieuwe troepenzending van 1000 man uit Jamaica aanneemt. Men overweegt thans in Jamaica om niet 1000 man, maar 10,000 man te sturen., Brieven nifc Katwijk. Het Calloo. Een Vraag, j.l. Maandagavond in dit Blad 'opgenomen over heb Calloo te Katwgk-Bin- nen, gaf mij aanleiding om weder eens mjjn Brieïschrgverspen ter hand te nemen. Volgens deskundigen is heb pand Calloo, gelegen achter de R.-K. begraafplaats bg den Straatweg naar Katwijk-aan-Zee, een zeer belangrgk gebouw uib een oogpunt van wo ning, piet daaraan verbonden landbouwbe drijf, en dagüeekent het waarschijnlijk uit het laatst van de zestiende of het begin van de zeventiende eeuw. Hoewel zeer ge havend, ïs het zonder belangrijke wijzigin gen tot heden bewoond gebleven, wat zeker wel een wonder mag worden genoemd. Vooral heb huisvertrek is een thans meer zeldzaam voorkomend geval van indeeling. Men kan, als heb ware in dat vertrek ge boren worden en sterven, zonder het te ver laten. Het voorhuis beschut het vertrek! tegen tocht, uit het kleine raampje kan men zien wie binnen komt en evenzoo door het kleine raampje, wat op den deel door de knechts verricht wordt De hammen-schoor steen is een onderdeel van de groote schouw, de bedstede is in een luw hoekje geplaatst. Een afzonderlijk vertrekje, met lucht en licht, was vermoedelijk het slaapvertrekje voor de kinderen. De toegang tot den kelder van uit het woonvertrek was goad bewaakt door de huisvrouw, evenzoo de toegang naar den zolder van uit de woonkamer. De och tendzon kwam binnen door de bovenlichtc-ti van twee kruiskozijnen, wanneer de onder- luiken nog gesloten waren. Het vertrekje boven den kelder vermoedelijk voor een zoon of knecht; door een muur zon der doorgang op den zolder, was deze ge heel veilig voor ongenood© gasten. Op den deel hadden de op den landbouw betrek king hebbende verrichtingen plaats; veel licht was daarvoor niet noodig. Het smalle raam tusschen twee balken gaf licht op de schouw. Wellicht gaf een deur toegang naar den paardenstal; de andere helft van het achter gedeelte was vermoedelijk woning voor een gehuwden knecht. Men ziet uit het bovenstaande, dat het oude, onooglijke gebouw uit een bouwkundig oogpunt ongetwijfeld zeer belangrijk mag worden genoemd. Gelukkig, zou ik zeggen, dat de gemeente, sederib korten tgd geleden, eigenaresse er van is geworden; de kans, dat het onder sloopershanden zou vallen, is daardoor ge ringer geworden. Nu er met den landbouw en de visscherij zulke bg uitstek gunstige resultaten zgn verkregen, zou ik wel willen voorsbellen, dat zij, die in zoo ruime mate Tan de tijds omstandigheden hebben geprofiteerd, de handen ineensloegen en de gelden voor een noodige restauratie bijeenbrachten. Aan den overkant van den Oceaan gebeurt zulks meermalen en het zou wel noodig zijn^ in dien het voorbeeld der geldkoningeii^ dair gegeven, hier in Katwijk op dergeïgke wijze navolging vond. Volgens deskundigen zou het gebouw z'ch wel leenen voor een ziekenhuis of inrich ting voor herstellenden; er zal ech ter niet zoo spoedig een Vereeni ging gevonden worden, die het pand voor dat doel zou willen huren, indien het niet behoorlgk gerestaureerd was. Daarom her haal ik, dat de ingezetenen, die dit jaar zoo bijzonder worden gezegend en bevoor recht, ten dezo ongetwijfeld een bg uitstek goed werk zouden verrichten, indien zg de handen ineensloegen en de restauratie mo gelijk maakten. Ik twijfel er wel sterk aan, dat mijn plan ooit op deze wijze in vervulling zal komen; maar feit is, dat in een zoo voorspoedig! jaar, waarin velen duizenden en nog eens duizenden extra verdienen, toch ook wel eens iets voor het algemeen belang mag worden gedaan. En nu weet ik wel, dat velen zullen zeggen, het krot is het opknap pen niet waard, maar vergeten mag niet worden, dat, volgens rapport van de des kundigen, waaronder dan in de eerste plaats moet worden genoemd de Rgks-architect, de heer A. Mulder, heb gebouw oudheidkundige waarde heeft en dat Katwgk te weinig van dien aard bezify om niet alle pogingen in het werk te stellen, tot behoud van het, ik zou bijna zeggen eenige, wat er dan nog wordt gevonden. Het VJsschersbedrijf en een Tehuis. Zoceven sprak ik over buitengewoon gun stige bedrijfsresultaten en waarlijk, vooral dé visscherg heeft een jaar gemaakt, als nooit te voren is gekend, en ik zou zeggen, zonder buitengewone omstandigheden zeker, nimmer meer zal aanbreken. Daar zijn visschersgezinnen, waarin thans éven zooveel duizenden guldens binnen ko men als in gewone jaren honderden. Ik twij fel geenszins of velen, zeer velen, zullen daarvan een nuttig gebruik maken, het ge tal der visschers, dat een eigen huis be woont, zal ongetwijfeld weder worden ver meerderd. Want opmerkelijk groot is het aantal ingezetenen onder den werkenden stand, dat hier een eigen woning bezit. Voor hot jongere geslacht bestaat even wél vrees, dat ae gelden wel eens minder goed worden besteed. En dat is jammer, des te meer jammer, omdat, volgens mgn meening, er te weinig wordt gedaan om die jeugdige visschers nuttig en aangenaam bezig te houden. Reeds vroeger heb ik eij meermalen op gewezen, dat wij hier te Kat* wijk-aan-Zee moesten hebben een inrichting^ die we gewoonlijk aanduiden meb den naam! van „Tehuis". Heb is niet noodig, dat ik bg vernieuwing stil sta^ bij de groote moei lijkheden, die zich steeds zullen voordoen om. een Tehuis behoorlijk te besturen. Moeilijk ook hierin vooral, om heb een ieder zooveel mogelijk naar den zin te maken, moeilijk; om zorg te dragen, dat het Tehuis immefl aantrekkelijk blijft en boven bierhuis of her berg wordt gekozen. Ai deze moeilijkheden, heb ik reeds eenige jaren geleden in den breede ontwikkeld, maar hoe moeilijk ook, een Tehuis is voor Katwijk: volgens mijn heilige overtuiging, een eisch des tgds, die moet worden ingewilligd en zoo niet, zich zal wreken op een wrjze, die menigeen niet zou vermoeden. Gaf ik zoo even te kennen, dat het vcoi den visscher een goed jaar was, het be hoeft geen betoog, dat het dan ook in nog ruimere mate voor de reeders is geweest een reuzen-jaar. En daarom wensch ik voor de tweedo maal in denzelfden Brief e~u aanval op hun beurs te doen en hun ia' overweging te geven, en dat wel met al de kracht, die in mij is, om van den over vloed, die in 1915 hun deel is geworden, gebruik te maken door voor het zoo drin- gend noodige Tehuis stappen tot oprichting te doen. Ik weet wel, en reeds vroeger wees ik er op, dat het Tehuis niet alleen noodig is voor de visschers, doch dat ook de land- lui er zeker op hun plaats zullen zijn, naast de ambachtslieden, dat alzoo de oprichting niet van de reeders alleen moeb uitgaan, doch ook landbouwers en aannemers hel hunne hebben bij te dragen; maar ik weet ook wel, dab het in het bgzonder de ree ders zijn, die dit jaar bg uitstek gelukkk zijn en dat zg dan ook het' leeuwenaandeel hebben bij te dragen. Wellicht komt er nim mermeer een jaar zoo gelukkig als hefi besprokene voor hen en zullen ze niet meer; zoo gemakkelgk in de gelegenheid zgn on gehinderd een meer of minder belangrijke som af te staan. Meermalen hebben onze reeders getoond, dat zij een open oog hebben voor allerlei noode, dat zij niet schroomvallig zgn, in dien hun gave wordt gevraagd voor een of ander goed doel, en dikwgls staan zij in het behartigen van goede zaken, in den let terleken zin voor niets, moet men verbaasd: staan over hun offervaardighei:!, zoodat het met eenigen goeden wil niet onmogelgk zou zgn om zelfs in zeer korten tgd een Tehuis te openen. „Geld en genegenheid" zouden ook hier wonderen kunnen doen en spoe dig „gelegenheid" doen vinden. Reeders en visschers, of beter werkgever en werknemer, kunnen ook ten deze elkaar, niet missen en de toekomst zal ongetwijfeld doen zien, welke heerlijke vruchten langa dezen weg worden gevonden. Moge spoedig in dit blad worden gelezen: Katwijk-aan-Zee krijgt een Tehuis, in welkf bestuur zitting hebben personen van allerlei rang en stand, zoodat het met aller mede werking tot stand is gekomen. KATWIJK. Door den heer Buve, t© Haarlem, is aangenomen de grond tusschen den Rijs- vrijkschen- en den Trekweg te 's-Graven- hago voor rekening van die gemeente, verhoogen. waarvoor circa 200,000 M3.: duinzand nooddg is. Een gedeelte van die verhoogi-ng moet reeds binnen honderd dagen voltooid zijn, zoodat zeer spoedig door den heer Buve zal moeten worden getracht zijn exploita tie van do zanderij achter „Rijksdorp", onder Katwijk en Wassenaar, open te stel led. Eenige hectaren goed bollenland zullen dus weer bloot komen. LISSE. Tot leden van hot kiescollege def Ned.-Herv. Gem. zijn herkozen de heereni J. van Hernert, H. Marseille en Gernt va*. Parijs. Op een desbetreffend verzoek, is aan den heer H. Slager, met ingang van 1 Deo. a.s., .-eervol ontslag verleend ais teerst? fitter bij het gasbedrijf, en is in zijn plaats ah zoodanig aangesteld, I. van Voorst, thans tweede fitter. Door de tooneelvereeniging „St.-Go- nesius" werd gister en eergisteren, voor de leden en donateurs van den Ned. R.-K. Volksbond en hun dames, opgevoerd: „Uit geboet," drama in drie bedrijven, gevolgd door: „Van den regen in den drop", bliF spel in twee bedrijven. RIJNSBURG. Slcohts korten tijd hebben wij ons kun nen verheugen, dat ook in onze gemeente „vdsoh" verkrijgbaar was gesteld als „voLksvoedsel", ofschoon de prijzen daar van eta de beurzen van degenen, die meni onder het volk verstaat, niet zoo bijzonder harmonieerden. Toch heeft de afdeelirig van „Patrimonium", ailhier, door het ini tiatief te nemen in deze zaaik een goed werk gedaan, en wensohelijik ia het, dat op den ingeslagen weg worde voortgegaan. De verkoop is echter gestaakt. Do Tolksbeaira laat wol ook do uitgavcl,

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 13