flo. 17095 33oiiclex'clag 1§ IVoveixxt>er, Tweede 331ad. h°. 1915. Tweede Kamer. Rechtzaken. Ingezonden. KIEKJE ADVERTENTIEN. Algemeens besGbouwingen over ds Staatsbegrooting. m. Dó ingediend© wets ontwerpen. Voor het indienen van voorstellen tot wet telijke regeling der werkloosheidsvoorzie ning schijnt het tijdstip nog niet gekomen. Ook de regeering hoopt, dat de voorstel len der herziening der Grondwet met zoo- danigen spoed zullen behandeld worden, dat zij voor 't einde der loopende vierjarige periode in eersten aanleg zijn afgedaan De regeering maakt de behandeling van het kiesrecht vraagstuk niet afhankelijk van een mogelijke wijziging van art. 192 der Grond wet. Indien echter in de Bevredigingseom- raissie een compromis in zake 't onderwijs vraagstuk tot stand komt, zou zij er thans geen bezwaar in vinden wijziging van art. 192 in haar voorstellen tot grondwetsherzie ning op to nemen De regeering meent, dat de voorstellen tot grondwetsherziening zoozeer den toe stand beheerschen, dat de tot-stand-koming van het hoofdpunt van het regeeringspro- gram niet mag worden in gevaar gebracht. Zulk een gevaar ligt niet in openbare be handeling van het ontwerp-Ouderdomswefc, zoodra daaromtrent eindverslag zal -ijn uit gebracht. Op het oogenblik, dat die behan deling, naar mag worden aangenomen, zal kunnen plaat-s hebben, zullen de voorstellen tot grondwetsherziening nog niet in staat van wijzen kunnen zijn. Hier is dus voor die voorstellen geen gevaar te duchten. Behalve op behandeling der Ouderdoms wet zal echter ook op voorziening in de fi- nancieele behoeften moeten worden aaDge- Btuurd. Dekking van het reeds aanwezige te kort mag niet worden uitgesteld. Bovendien zullen, indien het ontwerp-Oudcrdomswet kracht van wet verkrijgt, de rijksuitgaven uiterlijk van Dec. 1916 af met omstreeks 8 milliocn per jaar worden verhoogd. Zulk een verzwaring van uitgaven zoude niet verantwoord zijn, indien niet tevens de middelen tot dekking werden aangewe- zen. Mocht de Kamer besluiten de ingediende belastingontwerpen in openbaife behande ling te doen volgen op die der voorstellen tot grondwetsherziening, dan is daarente gen, ook met het oog op onzen financieelen toestand, geen bezwaar. Anders zou het evenwel zijn, indien de be handeling dier ontwerp eD tot na de tot stand-koming der grondwetsherziening mocht worden uitgesteld. De financieel© toestand is van dien aard, dat versterking van 's rijks middelen af gezien van dc lasten van den oorlogstoestand met omstreeks 30 millioen per jaar onver wijld noodzakelijk is. Onder die omstandig heden kan van den minister van Financiën niet worden verwacht, dat hij zich verant woord zou achten het beheer van s ïijks schatkist te blijven voeren, indien hem die onverwijld noodzakelijke versterking der middelen onthouden werd. Een uitstel, waardoor hij er niet op zou kunnen rekenen, dat uiterlijk Mei 1917 van do voorgestelde belastingen er zooveel zullen zijn aangevuld, 70u hij niet in overeenstemming achten met hetgeen de financieele toestand van het rijk tnans gebiedend eischt. J±et behoeft daarbij wol niet te worden gezegd, dat prijs gesteld wordt op behande ling van het ontwerp van wet, houdende de grondslagen van liet belastingstelsel voor de openbar© behandeling van bepaalde om* derdeelen daarvan. Kan de Kamer daarna nog een deel der belastingontwerpen zoo tij dig behandelen, dat op invoering dier wet ten niet later dan Mei 1917 is te rekenen, dan zou de minister van Financiën er zich h-ij kunnen neerleggen, dat clo behandeling der overige belastingontwerpen tot na de tot-stand-koming der Grondwetsherziening iword verdaagd. Voorstellen, om met tijdelijke of defini tieve terzijdestelling van het ingediende sa menstel van belasting-ontwerpen, door een tijdelijken noodmaatregel voor enkele jaren in het tekort op de Staatsbegrooting te voor zien, zijn van hem niet te wachten. Waar de Kamer reeds zulke omvangrijke ontwerpen tal hebben ter huid te nemen, zal de behan deling der voorstellen tot herziening der in- validiteits- en der ziektewet en tot invoe ring eener organisatiewet, ter vervanging van de radenwet, naar ook dezerzijds wordt ingezien, wel moeten wachten tot na de tot- srtand-koming der Grondwetsherziening. taatsmonopolios. Het voorbereiden van de invoering op grooto schaal van Staatsmonopolies wordt noch noodig, noch wenschelijk geacht, in dien daarmede meer wordt bedoeld dan het brengen in handen van den Staat van feitelijke monopolies, zooals dat der spoor wegexploitanten. Ten aanzien van de college-gelden bij de universiteiten en de schoolgelden dor Eijks hoogere burgerscholen sluit de regee ring zich aan bij het betoog der leden, die van oordcel zijn, dat een verhooging dier heffingen tot zoodanig bedrag, dat daaruit de kosten dier instellingen geheel of voor eer. groot deel zouden worden gedekt, niet in 's lands belang is te achten. Vlottende schuld. Het is te verwachten, dat de vlottende bchuld, als gevolg der crisisuitgaven, met omstreeks k 22 millioen per maand tij gen zal. De toestand'van 's lands kas laat niet toe, met het uittrekken van gelden voor lotsverbetering van lagere ambtenaren thans verder to gaan dan werd voorgesteld. Beschouwingen over hetgeen na den oor log zal hebben tc geschieden, schijnen van regeeringswege minder geraden. Ook de 1 regeoring is van oordeel, dat hot voor ons land zaak zal zijn, de vrijhandelspolitiek niet te verlaten. Het gaat niet aan, zonder aanvoering van ©enigen bewijsgrond, als vaststaande uit te spreken, dat verschillende door het mili tair gezag binnen het in staat van beleg verklaard gebied genomen maatregelen vaak den ingezetenen meer last bezorgen dan strikt noodig is. Droogmaking der Zuiderzee. Voorstellen tot droogmaking van de Zuiderzee hebben de betrokken departe menten bereids verlaten. Mede deelingen in de pers. De afkeuring over de wijze, waarop de regeering in de pers enkele malen mede- deehngen laat doen omtrent haar handelin gen, schijnt niet gerechtvaardigd. Het be zwaar gold niet de openbaarmaking zelve, doch enkel de wijze, waarop thans Diet zel den de openbaarmaking geschiedt. Waar het wordt toegejuicht, dat de E.egeering openbaar maakt, wat voor openbaarmaking geschikt is, moet de wijze, waarop dit geschiedt, aan het oordeel der betrokken ministers worden overgelaten. Natuurlijk zal elk hunner be seffen, dab daarbij met de noodige reserve moet worden to we>rk gegaan. Officieele communiqué's worden reeds thans in de Staatscourant gepubliceerd. Het komt ech ter nu en dan voor, dat een minister aan leiding kan vinden op een hem gestelde vraag, in een persgesprek te antwoorden, terwijl toch zulk een antwoord, indien het in den vorm van een officieel communiqué in de Staatscourant werd gegoten, een veel te grooto beteekenis krijgen zou. Ook voor een bewindsman kan het voorkomen, dat hij geen bezwaar heeft als antwoord op een hem gest-eldo vraag iets te zeggen, dat hij eigener beweging niet zou hebben medege deeld. Do vordering van het gebruik van spoor wegen en spoorwegmateriaal geschiedt te gen schadeloosstelling. Do vaststelling van de algemeen© grondslagen voor de bepaling dezer schadeloosstelling is overgelaten aan een overeenkomst tusschen den minister van oorlog en de bestuurders der spoor wegdiensten te sluiten. Tot deze vaststel ling strekken de in het Yoorloopig Ver slag bedoelde overeenkomsten. Dat deze overeenkomsten ïriiet eerder Izijn tot stand gekomen, vindt, behalve in de over stelpende drukte, zijn verklaring in de moeilijkheid een bevredigende regeling te trerfen. Do door enkele leden uitgesproken mee ning, dat bij dezo aangelegenheid de zui nigheid niet in voldoende mate is betracht, kan niet als j'ri worden erkend. Zitting van gisteren. Indische Begrooting- De heer MENDELS hoopt, dat de nieu we Gouverneur-Generaal zich in de eer ste plaats zal bezighouden met de binnen- landsche aangelegenheden zelf. Er moet nog een ontzettende achterstand worden ingehaald on spr. is het niet met den Mi nister eens, dat de verbeteringen niet te lang op zich laten wachten. Op hygië nisch gebied moet een gansche omwente ling komen. Met de verloskundige hulp aan inlandsche vrouwen is het allertreu rigst gesteld. Op 250.000 verlossingen komt één deskundige vroedvrouw voor. Eveneens vraagt de ziekenhuisverpleging dringend verbetering, terwijl ook de dwang arbeid beter moet geregeld worden. De verbetering der irrigatie moet ter hand wor len genomen. De woningtoestanden zijn over het algemeen allerdroevigst. Bij velen bestaat nog de opvatting, dat de in lander een minderwaardig wezen is. De inlander heeft, nog steeds een gevoel van rechtsonzekerheid, zelfs van rechte'oos- heid. Spr. komt nu tot de bespreking van de invoering der nieuwe Strafwetboekartike len, waarbij straf wordt bedreigd tegen het opwekken van minachting jegens de overheid tusschen -Jc verschillende bevol kingsgroepen. Spr acht deze artikelen uit den booze. Zij zijn te elastisch. Iede re uiting, ieder woord kan er onder va1 len en dus dengene, die dat woord sprak, in aanraking brengen met den strafrechter. Zulke bepalingen zijn niet verstandig, ook niet in het belang van het gezag zelf. Vervolgingen op giond van dergelijke wetsartikelen werken alleen uit, dat een beweging, waartegen zij gericht zijn, juist in de hand wordt gewerkt. Vooral om dat men jarenlang de vuilste en meest op hitsende tegen de inlanders gerichte arti kelen in de Europecsche pers ongemoeid heeft gelaten en nu onschuldige uitingen van inlanders gaat straffen. De heer DE MEESTER dringt aan op verlaging van, het ren te-tarief bij de pa/nd- huisiegie. De winst, welke wordt ge maakt door het Gouvernement, is veel te hoog Ten aanzien der pensioenen vraagt spr. of het nog niet tijd wordt een pensioen fonds te vormen, in plaats van elk jaar zijn eigen pensioenlast te doen dragen, in welk fonds dan ook de Inlandsche bur gerlijke ambtenaren zouden moeten bij dragen. Voorts vraagt spr. inlichtingen omtrent de plannen tot lotsverbetering van amb tenaren. Spr. verwijt den Minister, dat deze, in afwijking van zijn besliste houding van het vorige jaar ten aanzien der faculta- tief stelling van het godsdienstonderwijs op gesubsidieerde confessioneele scholen, thans heeft beslist, dat niet alleen daar, waar naast de confessioneele school een neutrale school besraat, maar ook waar deze niet bestaat, doch de confessioneel school reeds gesubsidieerd werd voor 1 Augustus 1915, vrijstelling van de facul tatief stelling wordt verleend. Dit is, zegt spr., meer dan het uitstel vam beslissing, dat de heer Colijn in de Eerste Kamer vroeg. Spr qualificeert het als een onrecht, dat men de aanvragen van mijnconcessies zoolang laat wachten op een beslissing; terwijl toch naast de Staatsexploitatie ruimte genoeg is voor particuliere exploi tatie. Voorts wenscht spr. te weten hoe de nieuwe Gouverneur Generaal denkt over eenige belangrijke punten van koloniaal beleid. Bevordering der bestuursdecentratisati© beveelt spr. dringend aan, evenals snelle uitbreiding van het aantal scholen en doel matige maatregelen in het belang der de fensie van Indië, waarbij den inlander de verplichting moet worden opgelegd om iin heb leger te dienen en wel voor zijn groobe medezeggenschap in het landsbe stuur. De heer RUTGERS wenscht eveneens in lichtingen omtrent de staatkundige rich ting van den nieuv en Gouverneur-Gene raal. Ook deze spr. wenscht enkele opmerkin gen te maken over de subsidievoorwaar den voor de bijzondere school, met name over de facultatief.telling van het gods- di en stond er wij s Bij de behandeling der motie-Colijn in de Eerste Kamer, om de zaak in status quo te laten, vestigde de Minister den in druk, dat de zaak eigenlijk al is afgedaan, terwijl achteraf bleek, dab nog slechts sprake was van overleg met den Gouver neur-Generaal over een concept-ordonnan tie. Hij concludeert hieruit, dat men met het steunen van dezen Minister voorzichtig moot zijn. Tegenover hat betoog van den heer De Meester merkte sp-* op, dat de toestand, welke thans de verentwaardiging van ge noemde afgevaardigden gaande maakt, ook bestond toen de hee. De Meester de opper- leiding van 's lands zaken in handen had. De nieuwe regeling is getroffen, om aan de bezwaren van sommige zendingsgenoot schappen te gemoet te komen, en met die bezwaren moet worden rekening gehou den, daar de Regeering zelf niet over een voldoend aantal sch' len beschikt. Boven dien zou het niet geheel billijk zijn aan reeds toegekende subsidies nieuwe voor waarden te verbinden. Ten slotte dringt spr. er op aan, dat de Mohammedaansche priesters niet langer deel zullen hebben in het dessa-bestuur. Te kwart voor - ijvèn worden de be raadslagingen verdaagd tot Donderdag elf uren. HAAGSCH KANTONGERECHT. Schadevergoeding grëisclit van 4.S31.500. Men zal zich herinneren de algemeen© vergadering der Perlak-Pefcroleum-Mrj. in Juni van dit jaar. Na langdurige debatten werd aangenomen het door mr. Kaopeyne geamendeerde voorstel van mr. Bie<lerlack om het nieuw gekozen bestuur der Maat schappij uit te noodigen rechtsgeleerd ad vies in te winnen over de mogelijkheid om den afgetreden directeur Emanuel, zich noe mende Emile, Deen ten civiele te vervolgen ter verkrijging van schadevergoeding we gens de bekende zoogenaamde „Per'ak-oder- lating". Naar „De Tel." meldt, heeft het bestuur ingevolge advies van zijn rechtsgeleerde raadsheeren, mrs. Phi'its, Gerritzen en Vön Haersolte, thans reeds de actie tegen Emile Deen aanhangig gemaakt, en wel in den vorm eener bjj' request voor den kantonrech ter te 's-Gravenhage ingestelde vordering. Men weet, dat de kantonrechter bevoegd is, in alle zaken betrekkelijk tot een arbeids overeenkomst-, en nu is de actie der Perlak tegen Deen ingesteld ter zake van wanbe heer en opzettelijke benadeeling der door hem bestuurde naanilooze vennootschap," ge pleegd door hem in zgn betrekking als be zoldigd directeur. Het verzoekschrift bevat dezelfde feite lijke beweringen, welke oorspronkelijk door den heer Yan Oss z^jn geuit en welke door üir. Bioderlack in de „Dag. Beurscourant" en later 'ter vergad. van aandeelhouders zijn voorgedragen, allea overeenkomstig het door den pere-raad tussehen Van Oss en Emile Deen uitgesproken oordeel. Aan den rechter wordt gevraagd, dat hij voor zooveel noodig met nietigverklaring van de goedkeuring der door Deen bedrieglijk Opgemaakte balans en winst- en verliesreke ning over 1909, Emile Deen zal ver oord eelen tot o©taling van een Schadevergoeding, becij ferd op f 4,831,000, met rente ad 5 pCt. 's jaar», subsidiair tot betaling van alle kos ten, schaden en interessen, nader op te ma ken bjj staa-t en te vereffenen volgens 'de wet. Naar men meldt, zal de behandeling der zaak Maandag 22 dezer, des namiddags 2 Uur, aanvangen. ARNHEMSCHE RECHTBANK. Twee Personen op een Motorrijwiel. Dc rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den heer Henri Meyer, redacteur van het technisch bijblad van „Do Kampioen", in hoager beroep van een vonnis van dien kantonrechter te Arnhem, waarbij hij was veroordeeld tot een geldboete wegens het vervoeren van een passagier achterop een motorrijwiel. Voor de rechtbank -had beklaagde duide lijk gemaakt het verschil tusschen een ge woon motorrijwiel en de nieuwste model len, zooals hij er een bereed en die er op berekend zijn op het aohterspatbord een tweeden passagier te vervoeren. Tegen bekl. was vrijspraak geeisoht en de rechtbank heeft hem vrijgesproken. BAAD Y00R DE SCHEEPVAART. Over Gassen uit Bloembollen als Doodsoorzaak, en Scheepsbrand door Broeiing van Bloembollen. Dcor den Raad voor de Scheepvaart is in de eerste (aangelegenheid uitspraak gedaan, welke uitspraak luidt a-ls volgt: De Raad, de conclusie van den deskun dige overnemende, is van oordeel, dat de dood van de b?ide leden, der bemanning van het s.s. „Rijndam" moet worden toegeschre ven aan het in het onderruim aanwezig zijn de koolzuur, hetwelk zich heeft ontwikkeld uit de in groot© hoeveelheid in dat ruim geladen bloembollen. Hoewel op zichzelf een volkomen ongevaarlijke lading, zal het, naar 's Roads me ui ig, aanbeve ing verdienen, dat, wanneer bloembollen in grootero hoeveelhe den in een ruim geladen zijo, bij het openen der luiken onderzocht wordt of zich daarin koolzuur bevindt, en zoo ja, door slerk ven- tileeren, of zoo noodig, het inblazen van lucht, de gassen worden verdreven. Over het laatst© geval sprak bovenbe doelde Raad zich als volgt uit: De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van den brand in het s.s. „Batavier V" niet met zekerheid is vast te. stellen. Aangenomen mag echter worden, dat deze niet is te wij ten aan broeiing, gevolgd door zelfontbran ding in de bloembollen. De Raad vereenigt zich verder met de meaning van den deskun dige, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat de brand in de lading van het s.s. ontstaan is, doordat het bii do bloembollen liggende turf- strooisel gedeeltelijk vet is geweest, is gaan broeien en ten slotte tot zelfontbranding is gekomen. Het vuur moet zich dan daarna aan do kisten bloembollen hebben medegedeeld, waartoe ook de verpakking der bollen in pa pieren zakken kan hebben bijgedragen. Geachte Heer Redacteur! Trottoir Prinsessekade, van de Landbouw- bank tot firma Straatsburg, klinkerb strating Steenstraat onder de boomen en ook beide trottoirs Stationsweg, zijn bij regen onbe gaanbaar. Klinkerbcstrating Steenstraat moet gerio- loerd worden, want de markt ligt hooger dan de 6traat. Trottoirs Stationsweg zijn onlangs ver- straat, maar nu weder onbegaanbaar. Ik wil het hierbij laten, want om alle stra ten te noemen, die hoog noodig ye-rstraat moeten worden, dit zou te veel van Uw blad geëischt zijn. Het zou zeer wenschelijk wezen, om aan den gemeente-opzichter over straten ver gunning te verleenen, om alle straten, die voor het rijwiel verboden zijn, te mo gen berjjden, wellicht zouden dan instortin gen, enz., spoediger hersteld zgn. X. Leiden, 16 Nov. 1915. Duurte-toeslag of Safarisverhooging. Mijnheer de Redacteur! Nu van alle kanten door gemeen te-ambte- naren en -beambten, verzoeken tot B. en W. en den Raad worden gericht, om duurte- toeslag of verhooging van salaris, is het te hopen, dat B. en W. en de Raad ook eens zullen denken aan de duizenden ingezetenen, wier inkomen niet grooter is en over liet algemeen minder zeker, dan dat van boven genoemde verzoekers en die blij zijn als in dezen tijd hun inkomsten gelijk bljjven. Of er dan niets gedaan moet worden voorf den kleinen ambtenaar? Zeker I Maar niet voor hem alleen, ,ook voor den, met hem ge.ükstaanden niet-arnb naar. Wij hebben reeds RegeeringSbrood,- goedkoope visch, aanstonds krijgen wij Re- geeringsgroentem Laat op dezen weg wor den voortgegaan. Maar een groote onbil lijkheid zon het zijn een categorie, ,toch reeds in vele opzichten bevoorrecht, nog meer voordeelen in den schoot te werpen. Waarom moet er toch altijd zoo angstvallig gewaakt worden, dat ambtenaren vooral nooit den druk van moeilgke tijden voelen en wordt ook hun aandeel altijd maar weer op de met-ambtenaren gelegd? Leiden is geen stad van kapitalisten. Het meerendeel der be lastingen komt dus uit de zakken der midden standers en kleine burgerg. Iaat ons hoj.en, dat bij de behandeling van bovengenoemde verzoeken, dit den Raads leden goed voor oogen Staan zak U, Mijnheer do Redacteur, dankend voof de verleende plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend, Leidenaar* Straten- en Grachtcn-Hygiëne. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U mij te wille-n af staan eenige plaatsruimte in Uw veelgele zen Blad. Bij voorbaat mijn dank. In den „Brief van den Leidenaar" in Uw blad No. 17091 komt een zinsnede voor, welke mij aanleiding gaf naar de pen te grijpen. Ik wil in de eerste plaats met de red© van den heer Woudstra, van Enschedé, mijn instemming betuigen, even zoo goed als die Leédsdhe Briefschrijver. Ik stem toe, dat d'e straat is udt hygiënisch en artistiek oogpunt een ding vam belang, doch dit weten wij nllet alleen in gegoede kringen, dit weten ook de arbeiders vam de Waardgraöht en de Oranj ograchtook de arbeiders vam de Uiterste.gracht en liet Leven daal. Doah één ding zal zeker do Briefschrij ver met mij eens zijnGoed voorgaan doet goed volgen Wie is in de eerste plaats nu de schuld van het slechte voorbeeld? Het gemeente bestuur in d!e eerste plaats, en in de twee de plaats de hoeren fabrikanten, dSe zdob niet ontzien aille dagen de grachten aan him fabrieken geregeld to doen ontreini gen en vergiftigen, door don afvoer van' hun vuil water en verfstof. Dit nu is in de meeste gevallen oorzaak, dat do arbeiders, d'e aan deze grachten wonen, niets meer voelen voor het hygiëni sche en artistieke van deze grachten en straten. Hopende hierdoor de aandacht op een dergelijke zaak gevestigd te bobben, dank ik u nogmaals voor de verleende plaats ruimte. JAC. BAART. RECLAMES, k -10 cents per regel. B©rrr!amint-Tab!etten 1 tf3 vernietigen de bacteriën van I B verkoudheid, influenza, angina, g roodvonk enz., In mond en keel en beschermen Bssmettirag. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. STADSTIMMERWERF. TELEPH. 127, Geopend; van 's morgens 9—12 nar en des middags van 2—5 nar. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 1 Reiziger, 6 Timmerlieden, 4 Opperlieden, 1 Steenhouwer, 4 Metselaars, 1 Betonwerker, 1 Voeger. 3 Stucadoors, 17 Schilders, 2 Behan gers, 2 Meubelmakers, 3 Typografen, 2 Brood-f bakkers, 1 Koetsier. 1 BJoemi'st, Grondwer kers, 9 Loopknechten, 12 losse Werklieden, 1 Wasckvrouw, 4 Werksters. 6 Breisters. 1 Ver-1 etolnaaister. 2 jongste Kantoorbedienden (Meisjes)., LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, WAARVAN DE AFZENDERS ONBEKEND ZIJN. Binnenland. Brieven: Letters B. O. Roste Bestante, Den Haag Mej. C. Choufoor, Leiden. G. Dnurland, Hilversum A. Honinbg- Kansdorp. M. Kat-an, Leiden Mad.eUe N. v. Katwijk, Amsterdam. Mej. O. Ruigrok. Lisse. Mej. B. Scholings, Amsterdam. C. O. P. Smit. Leiden. B. Sprayt, Bussuru. Vcrneele, Voorschoten. E. Waldenburg, Den. Haag. Eén zonder adres. Briefkaarten: Mej. M. Blommen da al. Den Haag. J. Bos, Lemmer. Mej. Brandon, zondor pi. v. best-. C. Co melissen, Amsterdam. D. v. Dijk, Rotterdam. J. Harst-, Rotter dam. Hoppezak, Den Haag Mej P. Limpers, zonder pl. v. best. Jongeheer W. Melet, zonder pl v. best. B D. Ockse. Leiden. H. v. Saste, Tilburg. J. Verhoef, Leiden. D Vonk, Uit- hoorn. 'Tej. F. de Zeeuw. Den Haag s 3 stuks zonder adres. Buitenland. Brieven: Familie Vos# Brussel. Briefkaarten: W. v. Dort. Amt Alsum.' NOTA. Aan do afzenders wordt aanbevolen, huD adres op de stukken te vermelden, opdat dczi» bij onbestelbaarboid aan boD kunnen worden teruggegeven. KLEINE ADVERTENTIES kunnen iederen morgen worden aangeboden ©n worden tegen 8? Cts, berekend. Op Woenslag- en Zaterdagmorgen tot 12 n.m. tegen 40 Cts.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5