Os Europeesche Oorlog, Gemengd Nieuws, Tweede Kamer. Dattorolm fiJustc Heeren-Fantasiehoeden DdtlGi buy, AU een verkoop Nieuwe Rijn 46. H. A. TIMMERMAN, Hoil. Tel. 142. AGENDA VAN DE WEEK. Donderdag „Zonderzorg". Propaganda-Avond vanwege den Ned. Bond v. .Vrouwenkiesrecht, afd. Leiden, 8 uur. Leidsch Volkshuis. Cursus Oud-Leiden. 8 uur. Leidscho Volkshuis. Tentoonstelling van Kinder-Prentenboeken. 7lO n.m. Vrijdag: Leidsche Volkshuis. Tentoonstelling van Kinder-Prentenboeken. 710 n.m. Xatwrjk-aan-Zee. Lokaal voor Prot. Clir. Belangen. 1ste Winterlezing. 's Avonds 7 „uur, Zaterdag 1 Gebouw Patrimonium. Bijeenkomst Orde V. Goede Tempelieren. S uur 's avonds. Zondag. Leidsche Schouwburg. Bis Haghe-Spelers. Poliche (Hansworst), 's avonds 8 uur. Dagelijks: Bioscope Variélé-Théater, Stationsweg 19, 1\ uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur). Thalia Bioscoop en Variété-Theater, Haar lemmerstraat 62, 7 uur. 's Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). Inderdaad een dergelijke belemmerende verkeersbepaling is hoogst ongewenseht, zeker wanneer zij zulke onverwachte gevol gen heeft van argelooze reizigers. Maar men is nu gewaarschuwd. 1-De correspondent te Rome van „De Tijd" verneemt, dat kardinaal Van Rossum, kardinaai-gro ot-poenitentiarius, die tot dus ver tot de groep der karöinaal-dekeng be hoorde. in het a.s. consistorie tot den rang yan kardinaal-priester zal worden verheven. Er bestaan volgens de constitutie „Reli- giosa sanctorum" van Paus Sixtus V zes kar- dinaal-bisschoppen, vijftig karei aaipriesters (die op zijn minst het H. Priesterschap be vitten, maar gewoonlijk tot bisschoppen zijn gewijd) en veertien kardinaal-diakens. Bij zijn benoeming tot kardinaal nam Z. H. Paus Pius X kardinaal Van Rossum op in de groep der kardinaal-diakens, thans zal hij toetreden tot de groep der kardinaal-pries ters, en als zoodanig een priesterlijke titel kerk bezitten. Naar het „HM." meldt, hebben de her stemmingen voor het kiescollege der Ned.- Herv. Gem. te Amsterdam tussehen 37 can- didaten van Vriendenkringen en 37 candid a- ten van de Vereeniging van Vrijzinnig Ne- ÜerJandsch Hervormden (modernen) tot uit- eüag gehad, dat de candidateu van .Vrienden kringen met pl.m. 1800 stemmen zijn ge kozen. De candidaben van de Vrijz.-Ned.-Her- vormden kregen pT.ra. 1170 stemmen. In het geheel werden 2985 stemmen uitgebracht De samenstelling van het kiescollege blgft dus dezelfde. De toestand van den heer H. J. Lo- vink, directeur van den Landbouw in Ned.- Indië, wegens ziekte met verlof hier te» lande, is de laatste dagen zeer verbeterd. Men seint uit Rome, d.d. 16 dezer aan „De Maasbode": Z. H. de Paus ontving heden den Neder- landschen zaakgelastigde in buitengewone missie bij den H. Stoel, SchuJler tot Peur- jsum, in gehoor. De arr. -redihbamk te 's-Hertogenboech heeft, ter vervulling der vacature van 'kan- tonreohter te Boxmeer, do volgende alfa betische lijst van aanbevelirfg opgemaakt mr. J. A. E Bevers, substatuut-griffier bij de arr.-reohtbaark te Amsterdammr. H. E. M. Kortanaco, griffier bij het kantonge recht te Venlomr. H. P. F. M. Mandors, substituut-griffier bij de arr.rechtbank te 's-H ortogenbosoh Bij Kon. besluit is de heer L. F. J. Pij Is benoemd tot burgemeester van Mer kel book is met ingang van 24 November benoemd tot burgemeester van Wilder- van k do her P. Teen6tra, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als bairge- Wrocgfeer* van Aduard; is mr. A. H. Goe man Borgedlus benoemd tot burgemeester van Steenwijk. Gisteravond heeft dr. A. Kuyper te Rot terdam gesproken op de feostvergadering, welke de Jongelingsvereeniging op Geref. grondslag „Do Zaaier", to Kralingen, ter ge legenheid van haar 25-jarig bestaan, heeft gehouden. Spreker begon met er op te 'wij zen, waarom hij de uitnoodiging van deze vereeniging heeft aangenomen, terwijl hij er toch zoovele afwijst. Louter uit sympathie voor do Kralingers, is spreker hierheen ge komen. Kralingen toch behoort tot die on gelukkige gemeenten, die door onverzadig baar Rotterdam zijn opgeslokt. Altijd heeft spreker hiertegen geageerd. Ieder dorp toch heofü zijn eigen aard, zijn eigen karakter, zijn eigen „doen", en die moeten er in biijven. In het buitenland blijft ook iedere gemeente zichzelf. Spr. wijst op Brussel met zijn acht, Londen met zijn negen-en-twintig voorstelen. Iedere gemeente heeft een eigen burgemeester, eigen wethouders, een eigen Raad. Waarom niet hier, als in Engeland, verschillende bij elkaar liggende steden ver- feenigd tot een graafschap? Spreker wenscht de vereeniging „De Zaaier" geluk met haar jubileum, maar zou het toch heerlijk vin den, als zij niet nogmaals 25 jaar bestond. Hij wil liever het einde der wereld, het vergaan van al dit stoffelijke en den terug keer van den He ere Jezus. Ook ïh den Bij bel vindt men dit verlangen: „Kom, Heere Jezus, ja, kom haastiglijk!" De geweldige gebeurtenissen van dezen tijd wijzen er op, dab liet einde der wereld aanstaande is. Dr. Kuyper is van meening, dat men zich maar al te weinig bezighoudt met de vraag: Is de wederkomst van den Heiland spoedig? to wachten? In het eerste gedeelte van zijn leven heeft spreker daar zelf niet genoeg aandacht aan besteed. Spr. vergelijkt den oorlog van 1S70 met dien van heden. Toen duurde een veldslag die bij Metz drie dagen. Nu is de geheele oorlog bijna één veldslag! Toen strijd te land en ter zee; nu ook in de lucht en onder water? Toen schrok men voor de vijf milliard francs oorlogsschatting, die Frankrijk moest betalen; nu hebban ver schillende rijken reeds 10, 20, zelfs 30 mil liard oorlogskosten gehad! Wat moet daar het einde van zijn? In den' breede ging dr. Kuyper vervolgeus nu, of de geestesgesteldheid van den meusch wel voldoende voorbereid is op Christus' wederkomst. Vroeger verwachtte men het Koninkrijk der; Hemelen iéderen dag, zag men .uit naar een nieuwe wereld met een nieuwen hemel en nieuwe toestanden en Christus als koning. Thans denkt men slechts dat sterven het einde zal zqo, dat het lichaam zal hebben afgedaan en dat men in Gods Heerlijkheid zal worden opgenomen. Spreker wijdt dit in hoofdzaak aan het ont staan van de „Volkskerk". Spr. staat niet alleen in zijn overtuiging, dat de voleinding der dingen spoedig zal plaats hebben. Twee R.-K. Bisschoppen en prof. Van Gelderen hebben or eveneens op gewezen. Van den vrede, die na dezen oorlog ko men zal, verwacht dr. Kuyper niets. Het blijft menschenwerh Wat hebben alle vre desverdragen en conferenties uitgewerkt? Slechts Jezus' komst op de wolken zal we reldvrede brengen. Met het: „Kom, Heere Jezus, ja, kom haastiglijk", eindigde de grijze staatsman zrjn rede. De jongelingen zongen hem daarna toe: „Dat 's Heeren ze gen op U daal". De Haarleinsche Raad nam met 27. tegen 4 stemmen, de door de rechtsgeleerd de commissie ontworpen verordening pp de verplichte winkelsluiting aan, mulat eenigo amendementen van de heeren Wolzak c.S. waren aan- of overgenomen. Behalve in den St-Nicolaas-, Kerst- en kermistijd, Oude jaarsavond en jden avond vóór Hemelvaarts dag, en des Zaterdagsavonds, moeten de win kels, uitgezonderd de banket-, fruit- en visch- winkels gesloten .worden om negen uren. Het om negen- uren aanwezige publiek mag niet meer* afgeholpen worden. Het perso neel mag niet na kwart over negenen in den winkel aanwezig zijn. De verordening treedt opi nader te bepa len datum in werking. Dit, in verband met de omstandigheid, dat de gemeehte Scho ten, waarvan een winkelbuurt aan Haarlem grenst, nog geen verplichte winkelsluiting heeft ingevoerd, hoewel de verordening ge reed "is. Zonder discussie besloot de Raad, dat de lijn der N. Z. H. tram station den Hout, even voor het eindpunt, waar dit thans ligt aan de Dreef, zal ombuigen langs den Her tenkamp naar den kleinen Houtweg. Verder dat de lijn van de stoomtram Haarlem Leiden uit den Hout bij „Trou moet Bljjcken" zal verdwjjnen en voortaan zal loop en van liet Blauw'oruggetje door de Middenlaan en langs? het Haarlemmerhoutpark naar den kleinen Houtweg, doch dat het eindpunt dezer lijn zal worden beschouwd te liggen bij het Haarlemmerhoutpark, in de gemeente Heem stede dus, en eindelijk dat er een verbin dingslijn zal wezen tussehen de beide ge noemde lijnen op een punt aan den kleinen Houtweg, waar de lijn Leiden op- de lijn Haarlem naar Velsen mogelijk wordt ge maakt. Bepaald werd tevens?, dat het gebruik van do verbindingslijn niet meer zal worden toe staan, wanneer deze lijn als exploitatie-lijn zal worden gebruikt. In Den Haag bestaat sinds eenï- gen tijd een Speelhol, gedreven door zeke ren Jacobs, in compagnonschap met een zich noemenden Jurriaens, waar poker en bacca- rat wordt gespeeld en Belgische meisjes voor de opfleuring van het gezelschap zor gen na in de restaurants de aanstaande slachtoffers overgehaald te hebben de. in richting te bezoeken. In den laatefeen tfcid zijn verschillende ge ïnterneerde officieren daar op radicale wijze beroofd. De politie schijht er niets tegen te doen. Oude schoenen. Er wordt te- gen woord ig een uitgebreide handel gedre ven in oude schoenen. Kooplieden gaan, vooral in do buitenge meenten, de huizen rond en koop en zelfe de oudste schoenen, die oogenschijnljjk voor niets meer nut zijn, tegen 5 cents of een dubbeltje. Dat oude schoenen altijd nog eenige waar de vertegenwoordigen, daarvan weet onze reiniging mee te praten; die verzendt ze bjj bakken vol, maar schenkt aan dezen afval freh niet zooveel aandacht, als aan vodden bijv., die tegenwoordig zeer hooge prijzen opbrengen. Het afzetgebied voor oude schoenen van de reiniging is bekend* maar dat der oj> koopers langs de huizen, wist men ons niet mee te deel en. Intusschen, het is goed, dat men het weet, dat die oude schoenen nog waarde vertegen woordigen en dus nu vooral niet moeten wor den weggegooid. Zelfe niet als men nieuwe heeft, (,,0. H. Ct,") Een olifant op hol. Dinsdag morgen werden 4 olifanten, welko in het Casino to Rotterdam „gewerkt" hadden, uit hun stal aan <ïe Aert-van-Nesstraat naar de Hugo-de-Groot-straat geleid. Op den Coolsdngel schrikte een der die ren, trapte den ketting stuk, waarmede Wee zijner pooten onderling verbonden waren, cn stapte regelrecht in de richting van het in aanbouw zijnde Raadhuis, zonder attentie te schenken aan de voor het terrein geplaatste p rilckeldraad-versperring, welko afknapte. Het gelukte echter spoedig aan den begeleider, den dikhuidige<n snuiter te pakken en in het gelid terug te brengen. Er was goen gebrek aan bekijks, want 't liep naar negen uur. („Rott. Nbl.") Men meldt uit Utrecht: Het bericht in „De Tel." over verplaat sing vaai de Centraalspoor naar Harder wijk is onjuist. Wel wordt er gezocht naar een ruimer terrein voor de vestiging van deze werkplaatsen, maar do directie van de Centraalspoor heeft nog geen enkele keuze gedaan, Z o o a 1 s in o r t ij d werd ge meld, is in den nacht van 5 op 6 April uit het hoofdbureau van politie te Gronin- ge ontsnapt zekere ietor Boerema, een 19-jarig schildersgezel uit Eeldemolde. De ze Boerema was de leider van een bende boefjes en zoo goed als op heetekdiaad betrapt, toen hij in gezelschap van een an der ontdekt werd in de behuizing van mevr. do wed. Van Cark'er aan den Praedinius- sïngcl aldaar. Daarbij werd de rechercheur Van Minnen bloedend verwond aan het hoofd door een bijlslag. B. werd uoor een voorbijganger gegrepen en in arrest ge- ptelu! Na do ontvluchting uit het politie bureau had men hom tot nog toe tever geefs gezocht. Thans echter vernemen wij, dat hij te Haarlem, waar hij trachtte als loopjongen werk te krijgen, is gearresteerd. Het blijkt, dat hij verblijf heeft gehouden te Sellingen, gem vlachtwedde, waar hij on der valschen' naam als smidsknecht diende en daarna te Oudega (Gr.) 8 November presenteerde hij zich bij de Arbeidsbeurs te Amsterdam. Daar informeerde men naar verschillende dingen, waardoor hij het ze- kor benauwd kreeg, vandaar dat hij de wijk nam naar Haarlem. Gisteren zijn twee Groningsche rechercheurs derwaarts ge reisd en hebben zij vastgesteiu, dat hij in derdaad do ontsnapte was. Hij had zich afwisselend Jan Mulder en Jan de Vries genoemd. Deze aanhouding is van belang, omdat nog velo van de reeks inbraken, door do bende gepleegd, niet geheel waren opgelost. Zelfs hebben de boefjes indertijd ingebroken bij den toenmaligen officier van justitio te Groningen, mr. Mazel, thans procureur-generaal bij het Hof te 's-Graven- hage. („Tel.") Marken 'e n het water.'Men schrijft van het eiland Marken* In de laatste dagen blijkt opnieuw de noodzakelijkheid der oprichting van een watergemaal voor ons eiland. Ten gevolge van het stormachtige weer is al het weiland weder ondergcloopen. Hoewel er nog over vloedig gras was, zagen onze boeren zich genoodzaakt hun Vee naar de stallen te brengen. Welk ongerief en welke nadee- ligo gevolgen het telkens geheel of gedeel telijk onderloopen van het eiland voor de Markers heeft, is van voldoende bekend heid. Reikhalzend wordt hier dan ook naar het lang gewenschte gemaal, dat ons van het overtollige water zal bevrijden, uitge zien. De Haagsche politie heeft een uitgewekenen uit België aangehouden, gewezen ambtenaar bij de Staatsspoorwe gen aldaar, verdacht van diefstal van ef fecten en andero geldswaardige papieren, te Middelburg gepleegd. Te Valkenburg (L.) z ij h 'g i s- teren naar de „L. K." meldt de leer looierij en het magazijnvan de firma Al- bert Amerna afgebrand. De orand ont stond in de remise van den heer Karei Soesman. Schippe? J. Kamperman, g i s- teren te Lemmer binnengekomen, heeft aangifte gedaan, ctat, een paar dagen ge leden tijdens ruw weder, bij het binnen halen van de fok zijn knecht nabij Marken overboord geslagen 'en verdronken is. De 14-jarige A., in betrek king bij de firma Erven Van der Kamp, te Groningen, geraakte gisteren bij het ver richten van werkzaamheden bij 'een lift be klemd eh werd doodgedrukt. De eerste luitenant :der Gre nadiers G. Hovens Grevo is 's ochtends te Hellevoetsluig dood in zijn kaner gevonden. Vergadering van beden. Indische Begrooting. Voortgegaan worcït met de algemeen e beschouwingen over de Indische Begroo- tang. De heer SOHEURER brengt hulde aan de nagedachtenis van den heer van Deven ter. Wat de begroeting betreft, spr. merkt op, dat deze meer een administratief ka rakter draagt dan dat zij groote en ge wichtige zaiken. aan de orde stelt. Zij is belangrijker om hetgeen er niet dan om het geen er wèl instaat. Spr. vraagt of de aangekondigde nieuwe leening bestemd is voor de defensie; hoe groot die leening zal zijn en indien zij niet voor de defensie bestemd zal zijn, of zij dan door haar grootte niet zal schaden aan de latere defensieleening. Inzake de mijnpolitiek moet de Regeering komen tot een vaste gedragslijn en met de den Archipel omringende landen moet zij samenwerken tot bestrijding van den handel in blanke slavinnen. Het beurzenstelsel, "ter voorziening in het tekort aan ambtenaren, juicht spr. toe. Ock deze gpr. wenscht, dat de Mohame- daansche priesters niet langer als zoodanig deel zullen uitmaken van deesabesturen. Met nadruk vraagt Spr. voorts wijziging van art. 123 Regeeringsreglement, dat de bedienaren van den godsdienst verplicht, toe stemming aan de autoriteiten te vragen voor de uitoefening hunner bediening. Hij betoogt, dat dit artikel zijn oorzaak vindt in vijand schap tegen en vrees voor de zending. De Regeering moet de Zending geheel' vrijlaten. Wel zal dan de Zending bereid, blijken op te geven aan het Bestuur, waar zij zich zal vestigen. Het verheugt spr., dat de pestbestrijding zoo krachtig wordt voortgezet. Voor doel treffende bestrijding zal het evenwel noo- dig zijn, dat de woningtoestanden afdoen de worden verbeterd en jle waterafvoer goed worde geregeld. Ook met het plan tot uitbreiding deri krankzinnigen verzorging betuigt spr. zijn in stemming. Wat de verbetering der verloskundige hulp betreft, wenscht spr. de oprichting) van eenige goede centrale opleidingsscho len voor vroedvrouwen. Evenwel komt hij op tegen de door den heer Mendels ge geven voorstelling alsof op dit gebied niets wordt gedaan. Voorts verklaart spr., dat de opiumregie f.i. dient te verdwijnen om plaats te maken i oor krachtiger bestrijding van het opium kwaad. Dat de Mirister bereid is preventief op te treden ter bestrijding van het bioscoopge vaar, verheugt spr. De in het Voorloopig Verslag gestelde rraag of het geen tijd werd, dat G.-G. Iden- burg werd naar huis gezonden, acht spr. on- kiesch tegenover een man, die met zooveel opoffering en ijver en toewijding het land heeft gediend. Hij had verwacht, dat de Re geering daarover een woord van afkeuring zou hebben uitgesproken. Komende tot het algemeen politiek be leid, betoogt épr., dat voor Indië thans de levenskwesties zqn de defensie en de de- centralisatiequaeetie. Hij wil daarom weten, hoe de nieuwe Gouv.-Gen. over deze vraag stukken denkt. Met de onlusten in de buitenbezittingen js' het niet zoo erg gesteld als wel wordt ge meend en voorgesteld. De buitenbezittingen hebben een oppervlakte als Duitschland en Frankrijk samen en een bevolking van nimf. 6 millioeii zielen. En nu zijn jn dat uitge strekte gebied in do jaren 1912, 1913 en 1914 42 gevallen van onlusten voorgeko men, waarbij onzerzijds sneuvelden 59 per sonen en 28 werden gewond en aan de zijde der bevolking sneuvelden 395 personen en 86 werden gewond. Dien toestand a:ht sp-r. niet ongunstig, en orde en regel zijn in onze koloniën bepaald noodig. Het leger zal wellicht een moeilijke taak hebben te vervullen ter .verdediging onzer koloniën. En nu schijnt de Minister die niet voldoende te beseffen, daar hij belangrijke verhooging van legeruitgaven afwijst. Ook betreurt spr. het, dat de Regeering den tijd nog niet gekomen acht voor de indiening van .een vlootwet. In het optreden des Ministers is in dit opzicht volstrekt niets t9 bespeuren van een vaste IjjiL De defensiepolitiek des Ministers is niet in overeenstemming met den nood, waarin Indië verkeert. Met Indië mag niet worden gespeeld; de Regeering mag zich niet bepalen tot het slaan van een spijker hier of het herstellen van een schroef daar, maar moet zorgen voor een afdoende verde diging onzer koloniën. Ten slotte komt spr. tot de quaestie der decentralisatie, merkt spr. op, dat hoewel het tegenwoordig stelsel van binncnlandsch bestuur niet deugt, dit toch behouden blijft, door voorloopige terzijdestelling van het al gemeen reorganisatieplan en dat allen op het oude stelsel wat nieuwe lapponlocale tn gewestelijke raden, worden gezet. Wat tot gevolg zal hebben, dat decentralisatie op dezo wijze een mislukking zal worden. Spr. dringt daarom aan op de spoedige in diening eener nieuwe bestuursregeling. De heer BOS brengt ook hulde aan do nagedachtenis van den heer Van Deventer. Den economischen toestand acht spr. be vredigend, zoodat de financieels toestand ork wel niet blijvend zal lijden onder de tijdsomstandigheden. Evenwel moeten be staande bronnen van inkomsten niet te spoe dig worden gestopt; daarom moét men voor zichtig zijn met verlaging der pandhuis rente. Het tempo van verbetering van toe standen zal altijd langzaam bljjven als die verbetering van een centraal punt bljjft uit gaan. De benoeming van den pieuwen Gou verneur-Generaal acht spr. vreemd. De be doel nig is niet te begrjjpen. Hjj vraagt daarom inlichtingen. In zake de centralisatie wenscht spr. niet alleen de centralisatie van ambtenaarsbevoegdheid, doch ook medewer king en medeverantwoordelijkheid der be volking. STOOMSCIIEPEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". „Prin.8oa Juliana" (thuisreis) vertrok 17 Nov. van PortrSaid; „Prins der Nederlanden - ariiv. 17 Nov. van Batavia te Amsterdam. „Banda" (thuisreis) vertrok 13 Nov. van Pa- dang; „Boeroe" arriv. 16 Nov. van Amsterdam te Bataria; „Oranje" arriv. 16 NcvX.van Am sterdam to Batavia; „Botti" (thuisreis) arriv. 17 Nov. to Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Deli" vertrok 17 Nov. van Botterdam naar Java; „Merauke" (thuisreis) vertrok 16 Nov. van Port-Said; „Palembang" (uitreis) vertrok 15 Nov. van Suez; „Tahanan" (uitreis) vertrok 16 Nov. van Colombo. „Djebres" arriv. 17 Nov. van Batavia to Mar seille; „Bindjani" (uitreis) vertrok 17 Nov. van PortrSaid; „Samarinda" arriv. 18 Nov. van Anto- fagasta to Tocopilla; „Tabanan" (uitreis) pas- scerdo 16 Nov. Point do Galle; „Tambora" (thuis reis) passeerde 17 Nov. Sagre3. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Oommowijne"- (thuisreis) vertrok 16 Nov. van Horta. HOLLAND AMERIKA LIJN. „Westerdijk", van Now-York naar Botterdam, werd 16 Nov. 300 Mijl van Lizard gesignaleerd; „Maartensdijk", van Botterdam naar New-York, uasseerde 16 Nov. Lizard; „Noorderdijk", van Botterdam naar New-York, werd 16 Nov. 400 Mijl van Lizard gesignaleerd; „Soeatdijk", van Bot terdam naar Boston en Baltimore, passeerde 15 Nov. Wight-. KON. HOLL. LLOYD. „Gooiland" (uitreis) arriv. 16 Nov. te Oporto. „Amstelland" (thuisreis) vertrok 17 Nov. van Bahia; „Lreohterland" (uitreis) paseerdo 16 Nov. Fernando Noronha: „Eemland" (uitreis) arriv. 17 Nov. to Pernambuco; „Frisia" (thuisreis) ver trok 17 Nov. van Santos; „Gooiland" (uitreis) vertrok 17 Nov. van Leixoes; „Kennemerland" (thuisreis) vertrok 16 Nov. van Vigo; „Tubantia" (uitreis) vertrok 16 Nov. van Bnhia; „Zaanland" (uitreis) arriv. 17 Nov. to Oporto. FAILLISSEMENTEN, F. F. J. Scheepers, student in de medi cijn-en, korporaal adspirani^reseiwe-offi- cier vaia gezondheid, to Watergraafsmeer. J. "Veldfouijfsen, schilderspatroon, te Weesp. G. A. J. van Rooijn, banketbakker, Rot terdam. P. Kentie, echtgenoote van P. F. D. Wijntjes, openbare koopvrouw cn hoe- denmodiste, Rotterdam. L. Favier, koopman, Rotterdam. Engelscü Hospitaalsckip „AiigliV- gezonken. Het Engelsche hospiiaalschip „Anglia'* is gister in het Engelsche Kanaal op een mijn gestooten en gezonken. Van de 385 opvarenden zijn er ongeveer 300 gered door een patrouillevaartuig. Een tweede schip, dat op redding uittoog, is eveneens op een mijn gestooten en ge zonken. De „Anglia", gebouwd in 1900, mat 1662 ton en staat in Lloyd's Register vermeld als behoorende aan do Londen N.W, Railway Cy. te Dublin. Toen de „Anglia" op een mijn stiet', zet te de kolenboot „Lusitania", die in do nabijheid was, onmiddellijk twee sloepen uit. Toen de sloepen naar de „ADgfia" roeiden, zagen de mannon dat hun eigen schip in do lucht vloog. Zij slaagden er echter in de rest der bemanning van de „Lusitahia", die in 't geheel uit 25 kop pen bestond, te redden. Torpedobooten namen vele overlevenden van de „AngHa" op. Do Duikboot en Mijnoorlog. Heb Engelsche stoomschip „Treneglos'-' is gezonken. De „Treneglos", in 1906 gebouwd, maii 3S86 ton en behoorde aan de Hain S.S. CL te St. Ives. Volgens rapport van liet te Maassluis binnengekomen st. „Glenmorag", is het' Uoorscke stoomschip „Ulriken", van New- York naar Rotterdam onderweg, ter hoog te van liet Gallopervuursohip op een mijn geloopen en gezonken. Vijf leden der be manning zijn verdrenken. De „Ulriken", gebouwd in 1881, mat 2379 ton en behoorle aan de reederij Andr. Olsen, Bergen. Een Ooggetuige over do Torpedccring van do „Aneona". Dé Amerikaansche vrouwelijke ge-- ne'esheer Cecile Grelle, dio aan dé Corii6ll-universiteit studeerde, seinde uit Rizerta aan de „Daily Maildat zrj de eenige Amerikaanse he kajuitspassagier waS op de „Aneona". De vier anderen wa ren Italianen. De lunch was juist geëindigd, toep zij drukte op het dek hoorde en be merkte, dat de machines langzamer gingen'. Dr. Grelle begaf zich naar het dek en hoorde toen het gefluit van een projectiel, dat op het achterdek neerkwam. Zij zag een groote duikboot gevaarlijk diclitbij. De boot had vier groote kanonnen in een g>- s'chuttoren en nog een kanon voorop. Ei) werd geeik waarschuwing gegeven aan de stoomboot, die onmiddellijk den gang ver< traagde toen het eerste schot was afgevuurd. Het eerste schot vernielde do brug. Andere schoten volgden snel en de verwarring was ontzaglik. Er heerschte paniek en ik zag) tientallen der opvarenden dood of gewond op het dek vallen. Ik was' volkomen kalm) en begaf mij naar het bureau van den ad ministrateur op het tweedeklasse dek om (Dirjn geld te halen. Ik vond hem dood voor zijn lessenaar. Van het tweede klasse dek waren gedeelten in zee geslagen. Dooden en gewonden lagen rondom, en onder'dezen vele zuigelingen, vrouwen en kinderen. Ik keer- 'd9 naar mnn kajuit terug om mpn paspoort te halen. Dat was een tocht temidden van de vallende schoten en het geweeklaag dei* vrouwen, die me aan de enkels vast grepei* en rpe Smeekten haar te helpen. Ik be reikte de ks^jnit en trachtte mijn kofefr U openen, toen een projectiel door d© patrijs! poort binnen drong en over mijn hoora heefl floot Ik Sprong op en zag dat een hofmees teres voor de deur dood neerviel, door eeïi kartetskogel getroffen. Ik trachtte toen een reddingboot te bereiken. Niemand voerde; het commando over de passagiers, onder) wie een chaos heerschte. Ik zag dat tweél booten neergelaten werden. Ze wei gordeti echter me op te nemen, omdat ze vol waren,- hoewel er niet meer dan twintig menschel plaats in hadden gevonden en de booten! voor vijftig personen bestemd waren. Dé eerste boot viel in zee en do iuzittindenl verdronken. Opmerkelijk weinig passiigiers waren voorzien van reddinggorde's. Ik zag toen dat een andere boot werd neergelaten en waagde den sprong van twintig voet hoogte. Ik kwam zonder letsel in de boot Een andere vrouw, een emigrante, sprong) met het hoofd vooruit en viel in zee. Ik trek haar in de boot. Haar beide beenen waren gebroken. We roeiden toen weg, steeds in vrees gedood te worden door de granaten die de booten troffen en verschillende rasse^giers doodden of verwondden. Ik zag ook de baan van de torpedo, die de „Aneona" trof en een geweldige ontploffing veroorzaakte. De stoomboot helde en zonk in zeven minuten. Onze boot die erg lek was roeide in de richting van Messiua. Na vier uren kre gen we een boet in zicht die lek was en zinkende. Met den revolver in de hand dwong onze officier zijn mannen om de opvarenden te redden. Eon Frans:he kruiser merkte ons des avonds op en redde ons. Milleranil Geïnterviewd. Do Parijscbo correspondent van de „Daily, Express" heeft den vorigen Minister van Oorlcg, in Frankrqk, Millerand, geïnter viewd. Millerand verklaarde tegenover den correspondent: „Wat het Fransche leger presteert, hébben Duitschland en de rest van do wereld on langs in Champagne kunuen merken. Daar voor koesterde ik reeds vertrouwen en nu doe ik dat zonder eenig voorbehoud, v.adt terw\jl wij sterker worden, is Duitschinnl aan het doodbloeden. Zijn val is een wrikura- stige zekerheid. Ook wij hebben verliezen geleden, maar ia de verste verte niet in dezelfde verhouci::^ als Duitschland. En bovendien, iieof't nie» Engeland als het vare een machtig uiü den grond gestampt, om ons te hvlpe-''-' Ik heb steeds groote verwachtingen van

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2