Nederland en de Oorlog. N°. 17034 Woensdag IT' ÏN"oveml>er. A0. 1915. (Deze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. EEN ST.-NIOOLAAS CADEAU. Contract van 500 regels Vijf en Twintig Ooiden. Een Souden Tientje Officieele Kennisgevingen. KLEINE ADVERTENTIEN. PRIJS DER ADVERTENT TEN Yan i_6 regels /'l.Oö. Iedere regel meer f 0.171. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseren wordt f 0.05 berekend, Bewijsnummer 5 Oents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1,30; per week. 2 Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. Franco per post 0.09. 0.10. 1.65. Voor den man van zaken oen voor do St.-Nicolaasrweek. Voor den huisvader, dio aankon digt, diat een zoon in do wieg ver scheen Maar er dient ook gedacht aan de honderden, dio des; Woensdags en Zaterdags hum kleine advemtemtio plaatsen. Wie kent „de Kleintjes" in het Dagblad niet-, de Kleintjes, waar door oen kudde „hitten'" reeds van baas veranderde, waardoor vul- haarden en gaskronen in afwisselend milieu terecht kwamen. Er meet een St.-Nieolaas-gcschenk zijn voor een van hen, die deze boei- endo „Kleintjes"-lectuur aan otoze huismoeders verschaffen. voor den of de gelukkigo. Hoe dezo geschenken te bemachti gen zijn, daarover morgen. VERKIEZING. Dei Burgemeester van Beiden; Gelet op de artikelen 8 en 9 der Ge meentewet cn op de artikelen 1 en 3 van het Koninklijk Besluit van den lsten Mei 1397, zooais het 'is gewijzigd bij dat van 10 Januari 1901; Brengt ter kennis van de kiesgerechtigden, dat de verkiezing (candidaatstelling) van één lid van den Gemeontoraad in het eerste kiosdistriott bevattende de wijken 1, 3, 4, 7 en 11 en de steindis- incten 1, 3 en 4, ter vervulling van de vacature, ontstaan door da ontslagname van 'den hoor J. Korevaar PAzn., die in 1921 aan de beurt van aftreding zou zijn geweest, Ou van één lid van dien Raad in het dorde kiesdistrict, bevattende de wij ken 6, 8 en 10 en de slemdistricten 6, 7 en 9, ter vervulling van de vacature, ont staan door do ontslagname van den heer J. Bosch, die in 1919 had moeten aftreden, zullen plaats hebben op Vrijdag 3 De cember a.s., de stemming, zoo die noodig mocht bijjkeu, op Woensdag 15 Decem ber en de eventueelo herstemming op Woensdag 22 December d.a.v. Op don dag der verkiezing, 3 Decem ber, kunnen ter Secretarie dezer gemeente, bij hem, Burgemeester, ran des voormiddags na gen tot des namiddags vier uren op gaven van candidaten worden ingeleverd. Deza opgaven moeten inhouden don naam, dé voorletters en de woonplaats van den candidaat, en onderteekend zijn door ten minste 40 kiezers, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering gesohiedt. i De inlevering der opgaven moet per soonlijk geschieden door één of meer per sonen, die haar hebben enderteekend, terwijl de tot invulling bestemde formulieren van deze opgaven kosteloos ter Secretarie ver krijgbaar zijn gesteld van af heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 17 November 1915. DRANKWET. Burgemeester en Wothoudora van Lcidonl Gelet- op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen tor algemeenc kennis, dat door het- BESTUUR van het MILITAIR TEHUIS, wo- nendo to Leiden, een verzoekschrift ia inge diend, om verlof voov den verkoop van alcohol- hondon<len,_ andeion dan sterken, drank, voor Gebruik ter plaatse van verkoop, in het benodon- voorlokaal van hot perceel üeorenstraat 45. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester* VAN STRIJEN, SecrotarW/ Leideri, 17 November 1916. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Loidenj Gelet op de artt. 12 cn 37 der Drankwet; Brengen ter algomecno kennis, dat door de Wed. A, TAN WETTE—Do Krieger, wo- nendo te Leiden, een verzoeksohrift is inge diend. om verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden, anderen dan sterken drank, vooc gebruik ter plaatse van verkoop, in do gelag-, kamer- van het perceel Olarestoeg no. 17. 3urgemeestor on Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemocstor, VAN STRIJEN, Seoretarle. Leiden, 17 November 1915. LEIDEN, 17 NOVEMBER. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer ran Koophandel en Fabrieken behandelde- in baar vergadering van 9 No vember j.l. een schrijven van B. en w. van Leider, houdende het verzoek, om het oor deel der Kamer te vernemen omtrent een .Yerhooging der havengelden. Na een; breedvoerige bespreking was de vergadering eenstemmig van meening, dat hendel en industrie te Leiden het groolste belang hebben bj} krachtige ontwikkeling van het scheepvaartverkeer en dat alles, wat die ontwikkeling kan belemmeren, zooveel mogelijk moet worden geweerd. In beginsel moest de Kamer zich dan ook verklaren tegen het heffen van havengeld, omdat zij deze heffing in strijd acht ook met het belang van de LeidsCho burgorj} in het algemeen. Hoewel de Kamer moet veronderstellen, dat het Gemeentebestuur er wel bezwaar te gen hebben zal, tot algeheele afechaffing van het havengeld over te gaan, meent rij toch in allen gevalle een verhooging van het havengeld ernstig te moeten ontraden, omdat noodwendig het gevolg er van zal zjjn, dat nog- meer, s'clüppers zullen weerhouden worden, in deze gemeente aan te leggen, goe deren aan te voeren of ten vervoer op te ne men en hun inkoopen te doen. In verband met do beteekenis van 'de scheepvaart voor handel en nijverheid te dezer stede kwam in deze vergadering nog ter sjreké het gemis van een behoor- I 1 yke s'po.orweghaven. Gewezeni werd op de noodzakelijkheid van ces goede communicatie tusschen het spoor weg- en scheepvaartverkeer. De tegenwoor dige toestand ten aanzien hiervan, werd zeer bedroevend genoemd. Besloten werd, dat in een adres, dat eerstdaags zou worden gezon den aan Z.Éx. den Munster van Waterstaat aangaande den gobrekkigentoestand. vap het spoorwegstation en het omi'i aoement ta Leiden, ook dit on derwerp nn-drakkeljjk zou worden genoemd. Da samenstelling van dit adres was reeds eenigen tijd in voorbereiding, daar het der Kamer bekend was, dat bjj' de behandeling van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting in de Tweede Kamer de noodzakelijkheid van verbetering in genoemden gebrekkigen toe stand ter sprake was gekomen en het dus thans voor de Kamer liet juiste oogenblik werd geacht, om ook haar stem in deze .te doen hooren, In de gisteravond gehouden Vergadering der Kamer, werd definitief tot het zenden van dit adres besloten en de tek3t er ran vastgesteld. De inhoud van dit adres zal in ons mor genavond verschijnend nummer, worden ge publiceerd. Het vijSiigjariq Jubileum van den Leldschen Schouwburg. In aansluiting met wat we reeds meldden omtrent het aanstaande vijftigjarig jubileum van den schouwburg, kunnen wa nog mee deden, dat „Die Hagbe-Spelers" zullen op voeren bet bekende tooneelspel van Oscar. Wildo „Een ideaal Echtgenoot", een too- neelwerk nog van het oude repertoire door Verkade met „De Hagespelers" gegeven, dat toen met zooveel succes opgevoerd werd. Eduard Verkade en Enny Vrede zullen even als toen de hoofdrollen vervullen. Het schouwburgbestuur zal het jubileum eenigen luister doen bijzetten. Het orkest zal dien avond, Maandag 29 November, wor den ingenomen door het volledig strijk orkest van den staf wan hot 4da regiment infanterie, onder, leiding van den nieuwen kapelmeester. De tooneelzaal zal worden versierd. Er zal een keurige bloemversiering worden aan gebracht ea ook van het electrisch licht zat gebruik worden gemaakt voor de ver fraaiing. Meer zullen we er ditmaal niet van zeggen. Bij Kon. besluit is benoemd tot off. van gezondheid tweede kl. bij de landmacht de lieer L. den- Houter, arts, alhier. Mei ingang van 1 Jan. ais. is benoemd tot boekhouder van het kadaster alhier de heer W. F. de Bruyn, thans teekenaar aan liet kadaster. Te Amsterdam is voor het examen vr jje- en orde-oefeningen geslaagd de heer A. A. Owel, alhlee, - Natuur, Natuurwetenschap en Godsdienst. Gisteravond hield prof. dr. P. Kohnstamm', höogleeraar te Amsterdam, op uitnodiging van de Vrijzinnig-Christel ijk-,S ai den ten-Ver een i ging, in het Klein-Auditorium der Aca demie een voordracht over. bovenstaand on derwerp. De voorzitter, prof. dr. H. IJ. Groenewe- gen, leidde den spreker met een kort woord bij' de bijzonder talrijke vergadering in, waarna prof. K. in een uitvoerig betoog aan toonde, dat natuur-bescliouwiig en natuur wetenschap niet tot religie en godsdienst kunnen leiden. De natuurstudie beschouwt het object zonder redelijke waardebepaling, zonder te letten op goed en kwaad. Maar dat er niets meer en niets hoogers zou zijn, dan de natuur der dingen, aooais Multatuh in zijn Ideeën en na hem vele anderen het hebben willen voorstellen, werd door spr. ontkend. Eveneens werd door hem ontkend, dat van de natuur devotie uitgaat Wanneer dezo stemming uit de natuuraanschouwing ont staat, koint dat van de devotie binnen in ons. Het is de historische beschouwing, die tot zedelgke waardeering leidt, en deze heeft tot object een persoon. Zoo is in de Evan geliën de centrale persoonlijkheid Christus zelf, bron en kracht van ons religieus le ven, waaruit wij ons godsdienstig geloof kun nen opbouwen. De spreker werd tot het einde toe en aan het slot vooral met spannende .aandacht ge volgd. Van de gelegenheid, om met prof. K. van gedachten te wisselen, werd gebruik gemaakt door zijn Leidscho collega's, prof. Groe- newegen fen prof. Bhrenfest, waarvan de eer ste het in groote lijnen met den spreker eens was. Uit de vragen, door prof. E. den spr. gesteld, bleek dat deze meer sceptisch te genover diens ideeën stond. De voorzitter beval ten slotte de Vereonl- gtng bij de aanwezigen in bun belangstelling aan. De heer J. Bosch heeft thans officieel aaa den Raad dezer gemeente medegedeeld, dal hjj- wegens verandering van werkkring, ontslag neemt als lid van dit College. OPGAVE VAN PERSONEN, DIE ZIOH TE LEIDEN HEBBEN GEVESTIGD. H. Bodry on gezin, Sophiastraat 44. J. W. C. van Eijseren, onderwijzer, Han- senstraat 40a. L. van Kouwenhaven, smidsknecht Magd. Mocnsstraat 5a. S. Kaniminga, dienstbode, Nieuwe Rijn 17. Mej. B. P. J. van "Putten, Zoimeveldst-r. 6. A. Lefeber en gezin, brieven- en telegram besteller, Utr. Jaagpad 15. H. T1l M. Pino Post en gezin gep. assis tent-resident, Stad kouder slaan 23. Mej. N. L. Tielemans Poelgeeststraat 3. B. van Werkhoven, dienstb. Breestraat 177. N. Ober, leerl.-verpleegster, Stadhouders- laan 32. T. van HouteUj Breestraat 32. H. R. v. Beek, timmerman, Hansenstr. 32a. S. J. Baukema, student, Bloemmarkt 24. H. E- Zur Kleinen Schmiede, sigaren- sorleerder, Hoogewoerd 181. T. Lim, Breestraat 105. W. H. Mols, Hugo de Grootstraat 1". T. E. Li, Oude Vest 33 c. M. G. J. Minnaert, Pieterskerkhof 34. Mej. F. P. Oostendorp, Zoeterw. Singel 2. F. A. Kramer, dienstbode, Nieuwe Rjjn 17. Mej. P. Bongers, Breestraat 95. 0. G. Driessen, kantoorbediende, Plan tage 1. Th. Does, Utr. Jaagpad E6a. L. Lugtigheid, Voldersgracht lOo. Mej. F. H. Hendriks, Korte Raamsteog 71. Mej. J. E. Yperlaan, Aloëlaan 1. J. M. Biöte, Stadhouderslaan 9. Wed. B. Th. RutgersVan Someren, Nieu ws Rijn 23a. A- L'. L. Gathier, Valdezstraat 13a'. R. Lorentz, Nieuwsteeg 12. Jhr. E. H. V. de Villeneuve, Kloksteeg 17. G. J. van Tricht, Pieterskerkgracht oa. E. Wassing, Floralaan 6. W. C. Varkevisser, ambt hoofdbesl. Post fen Tel.' Hoogewoerd 119. G. v. d. Kwaak, dienstbode, Rapenburg 4. H. G. J. Werthenhack, coiffeur, Haven 10. B. P. van Emden, Levendaal 173a. M. P. van Emden, Levendaal 178a. P. de Ru en gezin, broodbakker, Groe- nesteeg 91a. A. Rengelink dienstbode. Witte Singel 67. B. van Es, dienstbode, Breestraat 19. J. Wattjes, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. KLEINE ADVERTENTIES kunnen ieder en morgen worden aangeboden en worden tegen 85 Cts. berekend. Op Woensdag- en Zaterdagmorgen tot 12 n.m. tegen 40 Cts* Een vreemde zaak. En een vraag aan ..minister Tr eub. Onder dit opschrift schrijft de „Tel.": Gelijk men weet, is de uitvoer van lijn olie verboden. Dit neemt niet weg, dat de lijn-oiie op allerlei manieren de grens over gaat. Eerstdaags zullen wij daarvan nog wel iets meedeelen. Thans iets anders. De vorige week heeft zich e:-n hoogst zon derlinge zaak voorgedaan met betrekking tot den uitvoer van lijn-olie-vetzuur. De uit voer hiervan is niet verboden, behalve als het N. O. T.-goed is. Welnu, de vorige week werd bij den in specteur der invoerrechten te Rotterdam vcor uitvoer aangegeven een partij van 98 vaten, vormende ongeveer 20,000 kilogram, lijn olie-vetzuur. Dit was zuiver N. 0. T.-goed Mocht dus niet worden uitgevoerd. Het con sent stond op naam van den heer jhr. A. J. C. van Suchtelen van de Haare, kantoor bediende te 's-Gravenhage, iemand, die ver moedelijk nooit van zn leven gedroomd heeft, nog eens in l^n-olie-vetzuur te zullen doen. De uitvoer moest plaats hebben per Könings- feld-lrjn, via Lobith, naar Duitsckland. Het Kon. Besluit van 7 Augustus j.l. vordert, dat aan de ambtenaren worden opgegeven de naam van den importeur. Hiernaar wordt dan 'een onderzoek ingesteld, en blijkt de opgave juist, dan mag de partij worden u't- gevoerd. Als importeur van bovengenoemde 98 vaten lijn-olie-vetzuur werd opgegeven de heer Klaas Visser t9 Groningen. Maar er gebeurde nog iets. De inspecteur der invoerrechten te Rot terdam ontving een instructie van het De partement van Financiën, waarin hem werd' medegedeeld: le. 'dat een partij van 20 ton lijn-olie-vetzuur door jhr. Van de Suchtelen van de Haare ten uitvoer zou worden aan geboden; 2e. dat als importeur der grond stoffen zou worden opgegeven Klaas Visser te Groningen; 3e. dat hij,, inspecteur, zonder verder onderzoek mot die opgave genoegen moest nemen en de partij moest worden doorgelaten, zonder dat een ambtelijk onder zoek naar den importeur werd ingesteld. Do inspecteur stond paf. Nog nooit was een dergelijke instructie door hem ontvangen. Altijd had een onder zoek naar de juistheid der opgave moeten plaats hebben, en bovendien was in zéér lan gen tijd geen olie-vetzuur uitgevoerd. Hij had echter te gehoorzamen, en moest zon der beding" den uitvoer toestaan. Aldus ging de partij van 20,000 kilogram via Lobith over de grens. De klap op den vuurpijl was wel het feit, dat, zooals langs oflïceuzen weg vernomen werd, in Groningen de importeur van oliën Klaas Visser onbekend is. Wat zien wq dus? Hier is een belangrijke partij N. 0. T.- goed over do grens gegaan, zujks met opzet telijke ontduiking van het Kon. Besluit van 7 Augustus in zake de opgave van den im porteur, bovendien met een gefingeerden naam van den importeur en onder speciale beveiliging van een departementale instructie. Nu onze vraag aan minister Treub. Weet Zijne Excellentie van dit geval af? Heeft hjj toestemming verleend tot uitgifte van het consent, dat door één der ambtenaren van zijn departement onderteekend was? Is de aanschrijving, waarbij den inspecteur der in voerrechten te Rotterdam werd gelast de partjj zonder onderzoek door te laten, welke aanschrijving van zijn departement afkom stig was, met zijn goedkeuring uitgevaar digd? Over deze ziak moet licht opgaan. Wij willen ten slotte nog meedeelen, dat met deze partij lijn-olie-vetzuur een zoet winstje van ongeveer f20,000 moet zijn ge maakt. Beschikbaarstelling van goedkoop© Zeevisch. Ouzo berichtgever meldt ons Dinsdag 16 Nov.: Heden waren te IJmuiden de aan voeren van zeevisch nog beduidend minder dan Maandag en overtroffen daarentegen de aanvragen om goedkoope zeevisch bij de Zeevisch ver eeniging die van Maandag nog verre. Gevolg was, dat 'er slechts voor een zeer klein gedeelte aan d'e aanvragen kon worden voldaan. Er waren 6leohts 10 stoom- vischvaartuigen binnen, die met elkander 000 kisten kleine scholvisch aanvoerden en waarvan do gelimiteerde onttrekking 300 kisten bedroeg. Er was echter niet minder dan voor 1633 aanvraag ingekomen. Yan de ongelimiteerde soorten als kleine kabel jauw of gul kon van dezo soort nagenoeg aan de geheel© aanvraag worden voldaan. Aangevraagd waren 180 kisten, toegewezen werden 161 stuks. Er waren aangevraagd 227 kisten wijting, de geheelo aanvoer van 33 kisten werd toegewezen. Evenzoo de 12 kisten pieterman en poontjes, waarvan 138 kisten waren aangevraagd on de 2 kisten kleine schol, waarvan er 331 waren ver zocht. 'b Blijkt dus wel, dat bij dezo aan voeren, die wegens stormweer gering zijn, bij lange niet voldaan kan worden aan de vele uit alle hoeken van ons land inkomen de aanvragen. Dat inderdaad do zeer hoo- ge vischprijzen een beletsel voor volksge bruik zijn geweest komt duidelijk uit nu het aantal vragen om visch veel grooter is dan ooit voorheen het geval was. Het doei- treffendo van de werking van de Zeeviscb- vereeniging blijkt niet minder uit do aan vragen van groepen van werklieuen, werk zaam in fabrieken en mijnen. Wat dc markt prijzen betreft, dezo waren voor de publiek verkochte visch nog weder hooger clan Maandag, als gevolg van den geringen aan voer. Do kleine schelvïsch gold 19 tot 19.50 per kist van 50 K. G. (Regeerings- prijs ƒ9), dc kleine gullen golden f 22 tot 22.50 per zelfde hoeveelheid (Regee- ringsprijs ƒ12), do kleine scholletjes ƒ22.50 (Regeeringsprijs 12). Dc aandacht van het publiek zij er op gevestigd, dat het zelt de controle over de verkoopprijzen bij de tailverkoop kan uitoefenen, omdat van overheidswege de verkoopprijzen zijn vast gesteld en alom bekend zullen gemaakt wor den en dat het geraden is, bij prijsopdrij- ving daarvan onmiddellijk kennis te geven aan de gemeente-autoriteiten, die in zoo danig geval het recht tot onteigening heeft. De aanvragers van goedkoope visch van heden waren in hoofdzaak dezelfde, die ook Maandag hadden aangevraagd en wordt er ernstig op toegezien, dat zij do vrij groote hoeveelheden niet anders bestem men, clan voor volksvoeding in het binnen land. Ten stadhuizo te Ylaarüngcn werd Dinsdag door den burgemoester aan schip per G. Smits, van den stoomlogger „Maria Josepha" (VI- 3), reederij IJzermans, na mens het Britsche gouvernement een zil veren beker overhandigd, voor de red1- cling van do bemanning van den Engel- schen stoomt-reiler „Westminster", van Grimsby, op 6 Augustus 1915, welk schip door een Duifcschen' onderzeeër t-ot zinken was gebracht. Op den prachtrollen beker staat in het En gelach het volgende gegra veerd „Aangeboden door het Britsche gouver nement aan Gerrit Smits, schipper van den stoomtrawler „Maria Josepha" van VIaar dingen, uit erkenbelijkhoid voor zijn monschlievendheid en vriendelijkheid, bo wezen aan de schipbreuk dingen van den Britschen stoomtreiler „Westminster" van Grimsby, die hij redde in do Noordzee op 6 Augustus '15." Bij do uitreiking waren tegenwoordig de vice-consul van Engeland, de heer Mercier, de firmanten der reederij en de bemanning van do „VI. 3." Te Capclle aan den IJsel is een ballot, van Duitschen oorsprong neergekomen. Op last van den opperbevelhebber van land en zeemacht wordt hij naar het vliegter rein to Soesterberg vervoerd. Naar de „Avp." verneemt, bestaat het voornemen om het vrij vervoer van mi litaire verlofgangers met ingang van 1 Ja nuari a.s. in to trekken, en alsdan aan de met verlof vertrekkende*militairen een bij slag op hun salarissen toe te kennen. YooP hot vervoer op de spoorwegen zou alsdan voor de verschillende klassen oen gelijk mi litair tarief worden ingevoerd, ongeacht den af te leggen afstand, zooda-t dus allo militairen eenzelfde bedrag aan reisgeld moeten (betalen om hun wo^npla-ats to be-" reiken. Men schrijft Rit Delft: 1 Was het tot dusver niet mogelijk regeé- ringsvarkens en spek van regeeringsvarkens in dezelfde gemeente verkrijgbaar te stellen, het gemeentebestuur van Delft i thans na veel moeite er in geslaagd een alleszins be vredigende oplossing te vinden, waardoor; de slagers aan varkens en de handel nin spek kan worden geholpen. In de gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Deventer werd op voor-, stel van B. en W. besloten, uit de gemeen telijke gasfabriek cokes t?gen vêrrninderdeg prijs beschikbaar te stellen voor alle inge zetenen, die minder dan f700 inkomen ge-; nieten. De prijs werd' bepaald op 60 Cts. per H.L'. Een lezer van de „Tel." schrijft I.d 14 Nov. uit Goes: Twee Noderlandsche officieren kwamen met hun oppasser aangereden. Ze stapten al in hotel „Centraal" en lieten hun oppassen met de drie paarden over de markt wande len, tot grooto ergernis en aanstoot der kerk gangers. In 't hotel „Centraal" lag een EngelseKo illustratie, waarin het portret stond van cie ongelukkige miss Cavell. Toen de oflicieren het portret zagen, zeiden ze tot elke ar, dat „hot jammer was, dat deze meid zoo fat soenlek was doodgeschoten; zo hadden ze eerst flink moeten martelen, cf eigenlijk do:-f moeten martelen, dit had zij verdiend.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1