Nederland en k Oorlap. 17090 Vrijdag 13 IVovejiafoer. Iweede Blad. 1915. Tweede Kamer. UIT ONS LAND. Zitting van gisteren. Djambi-Coneessics. De heer MENDELS zette zijn rede voort, Zijn hoofdstelling, waarin zijn geheele be toog culmineert, is dozedat uit alles blijkt dat door het bestaan dezer overmachtige Maatschappij, die alles voor haar macht doot buijen, die met het goud kan smijten, die zelfs in Amerika in California is doorge drongen, che bestuurs-ambtenaren in Indiö noodig heeft, om haar bij haar taak te hel pen, een zwarte sfeer van corruptie in Ne- derlandsche en Indische regeeringskringen is gaan hangen. Spr. bedoelt daarmede niet omkooperij in don platten zin des woords, maar wel gevaar voor bederf. Hooge ambte naren, die tegenover de Maatschappij cou lant zijn, krijgon na hun aftredeD hooge posten daarbij. Dat moet op zwakke naturen .wel den indruk makenwanneer men die Maatschappij maar ter wille is, valt er na derhand allicht van dien gouden wagen een gouden spekje af. Omtrent dezen Minister weet spr. intus- achen persoonlijk, dat deze uiterts scrupu leus is te dien aanzien en dat hij alle ban den met Indische ondernemingen hoeft door broken, hoezeer dit financieel niet in zijn belang was. Spr. vertrouwt dus, dat de Mi nister en de Kamer precies weten wat hij bedoelt. Hij betoogde vervolgens, dat men van den aanvang af geweten heeft: de Koninklijke krijgt Djambi. Welke waarborgen worden nu geschapen, dat dit petroleumterrein zal worden geëx ploiteerd door een onafhankelijke Maat schappij? Dat do te creëeren nieuwe exploi tatie-maatschappij een bestuur moet heb ben, voor de meerderheid uit Nederlanders bestaande, zegt niets. In al deze besturen zitten dezelfde mannen. Ook de overigo waarborgen acht spr. onvoldoede, terwijl hij wijst op de ingewikkelde wijze van be rekening van 't bedrijfs-saldo, waarvan de Staat de helft zal krijgen. De Minister is er blijkbaar ingeloopen. Is hij er niet ingeloo- pen, des te erger voor hem Ook is niet gewaarborgd, dat inderdaad met de noodigo kracht zal worden geëxploit- ih Djambi, wanneer mocht blijken, dat dit olieterrein samenhangt met dat in Palem- ï»ng, waar de Koninklijke 100 pCt van de Opbrengst trekt, terwijl zij hier 50 pCt. aan Öen Staat moet afstaan. Waarom worden 'vorder de kostbare bijproducten smeer- "alie, paraffine, benzine niet bij de handels waarde in rekening gebracht, zoodat de £*taat daarvan niets krijgt? Spr. concludeert, dat technisch en commercieel allerminst is Aangetoond de onmogelijkheid "san Staats exploitatie van petroleum bij de bron, en Verder tot de opslagplaatsen te Amsterdam, èn Botterdam, terwijl de Regeering niet den minsten invloed heeft op de prijzenpolitiek, waardoor de Javaantjes de petroleum duur moeten betalen en ook de Indische vloot en de Atjehtram, enz. niet kunnen beschikken fever do goëdkoope vloeibare brandstof. De beslissing over dit wetsontwerp is van het grootste gewicht voor de sociale en eco- Ïomische ontwikkeling van Indië. Moge de unister alsnog de kracht hebben om te zeg gen tot de Koninklijke: „hands off!" Laat Öns dit psychologisch moment niet laten .voorbijgaan; laat de Kamer dit ontwerp ver werpen. Liever elk uitstel dan dit ontwerp. Do heer VAN BIJLANDT motiveert zijn atein omtrent dit onderwerp en de moties. De bezwaren tegen Staatsexploitatie acht spr. overwegend; de Staat is een "slecht koop- -yian. Met de motie-De Meester is spr. het jn beginsel geheel eens. Zelf heeft hy steeds bepleit, dat de Staat deel zal nemen in der gelijke ondernemingen. Maar voor deze con cessie is heb te laat. Dit contract belooft ons goede winsten, die wij goed kunnen gebruiken. Geen enkele andere Maatschap pij kan ons zulke voordeelen bieden. Deze concessie is te klein, om daarvoor met een nieuwe Maatschappij te beginnen. Men be- oroeve het stelsel-De Meester bij een volgen- Se gelegenheid. Spr. erkent, dat de Ko ninklijke een Staat in den Staat is geworden. Het is verkeerd, dat oud-bewindvoerders commissarissen daarvan worden. Maar wat kan de Regeering daaraan doen? De Koninklijke staat echter tegenover de Standard-Oil. Moeten wy dan niet trotsch zyn op het bezit van zulk een machtige Ne derlandsche Maatschappij? Tal van Neder landers vinden daarbij hun bestaan. Zij wordt niet minder, als zij deze concessie niet krijgt, want zij heeft reeds het monopolie in Indië. Spr. wil met dit ontwerp meegaan, maar voor volgende concessies passe men het stelsel- De Meester toe. De heer BOGAARDT geeft in 't alge meen de voorkeur aan Staatsexploitatie bo ven particuliere exploitatie, omdat daar- doT aan de uitstrooming van kapitaal uit Indië paal en perk wordt gesteld. Maar in dit geval is er veel te zeggen voor parti culiere exploitatie. Te dien aanzien ver- ©onigt spr. zich met den heer De Meester. Ook de door dezen aangegeven wyze van "exploitatie lacht spr., oppervlakkig be schouwd, zeer toe. Hy acht echter een nauwgezet onderzoek gewenscht, waar de vraag is of dit stelsel ook bij de petroleum exploitatie vatbaar is voor toepassing. Spr. zou in elk geval het percentage, dat den Slaat toekomt, niet wil- jfen zien bepaald naar het bedrijfsaldo, maar naa* de telken jare gewonnen hoeveelheid oJïe. Voorte dient het Gouvernement de bevoogdheid te hebben zekere hoeveelheid petroleum te reöerveeren voor binnenlandsch verbruik, een stelsel, ook hier te lande bekend. Ook dient het Gouvernement bevoegd te worden verklaard de noodige hoeveelheid petroleum te onteigenen voor eigen gebruik. Spr. vraagt daarom, indien deze denkbeelden by den Minister weerklank vinden, de beraad slagingen over dit wetsontwerp tijdelijk te schorsen; dan kan de Minister het onderwerp tijdelijk terugnemen en met een gewijzigd ontwerp by de Kamer terugkomen. De heer BOS heeft zich reeds tien jaar geleden voor Staatsexploitatie van de Dj3mbi- terreiaen uitgesproken en is in die meening door studie en ervaring versterkt. Met groote instemming heeft spr. de rede van den heer Mendels aangekoord, overtuigd, dat veel van hetgeen deze kras gezegd heeft in deze Kamer gezegd diende te worden. De Koninklijke houdt door haar grooten invloed elke rationeele exploitatie tegen. Voor elke groote Maatschappij geldt, dat, wanneer iemand zijn monopolie wil handhaven, hij geen enkel middel ontziet. Men moet volko men vrijheid laten aan ondernemers van elk laiid, van elke origine, zich in Indië te ves tigen. Naasting met volledige schadeloosstel ling is het middel, om aan het monopolie te ontkomen; maar daartoe moeten wy zelf de menscben hebben, die de petroleumindustrie verstaan. Dit terrein, dat gij zelf hebt ge ëxploiteerd, moet gij niet uit handen geven, want gij versterkt daarmee alleen het mono polie van de Koninklijke, en niet de macht van den Staat. Zoo goéd als de Stoat de opium- en pandhuisregië heeft ingevoerd^ over het geheel met goed succes, evengoed kan de Staat de petroleum-exploitatie zelf voeren. Ook do geologische exploitatie kan de Staat beter doen dan particulieren. Maar evengoed kan van Staatswege worden ge boord en het bedrijf verder worden gedreven. Er zullen geen kapers, maar koopers aan de kust zyn. Maar slaan de groote Maatschap pijen de handen ineen, om de olie af te ne men, dan kan de Staat de olie zelf gaan raf- fineeren en distribueeren. Wat het stelsel-De Meester aangaat, spr. aoht een associatie tusschen den Staat en een Engelsch-Fransch-Nederlandsche maat schappij voor onze koloniën veel minder ge schikt dan een soheiding tusschen beide». Spr. vraagt: Wat is beber? Dat de Staat Ne- derl.-Indië bestuurt of een Maatschappij? De heer FOOK zou het liefst zien, dat tot Staatsexploitatie werd besloten, maar hij1 gevoelt, dat daartegen, groote bezwaren be staan. Deze zijn niet in de eerste plaats gelegen in het riskante van het bedrijf, maar ten aanzien van de distributie bestaan inder daad ernstige bezwaren. Regie is niet mo gelijk, tenzy we alle concessies onteigenen, wat ontzettende sommen zou kosten. Spr. acht echter het thans voorgesteld contract absoluut onaannemelijk, absoluut onuitvoer baar en veel te ingewikkeld, Speciaal 'wat betreft de berekening van het bodrijfssaldo naar handelswaarde. Voor het denkbeeld van den heer De Meester voelt spr. veel. De MINISTER VAN KOLONIËN, de heer Piéyte, aarzelt een bevestigend, antwoord^ te geven op de vraag of de Indische Regeering aen delfotoffenrykdom van Nederlandsch-In- dië wel voldoende heeft uitgebuit voor 'de ontwikkeling van de Indische bevolking. Gevraagd mag worden of de mijnbomv- politiek, eerst door de Oost-Indische Com pagnie, later door den Nederlandschen Staat gedreven, niet schuld is, dat zoo weinig is bereikt Men was in de eerste plaats uit op het winnen van goud, hetgeen pp de meeste plaatsen op een jammerlijk fiasco uitliep^ Na een breed historisch' overzicht van de latere mijhbouwpolitiek en de pogingen, sinds 1897 gedaan om tot Staatsexploitatio te geraken, komt de Minister tot het voor gevallene in de residentie Djambi. Daar heeft een geologisch onderzoek plaats gehad, terwijl in 1910 de Indische Mijnwet to gewijzigd, waarbij de principieele vraag is beslist:"Hoe zal voortaan van Gouverne- mentswege in Nederlandsch-Indië ten aan zien van den mijnbouw worden gehandeld? Ten onrechte oppert men dus thans het bezwaar, dat de Minister de Kamer dit wets ontwerp heeft voorgelegd', zonder de Kamer vooraf in de gelegenheid te stellen omtrent deze zaak principieel te beslissen. In 1911 en 1912 had de Kamer overigens alle ge legenheid zich daarover uit te laten, toen be kend werd, dat minister De Waal Male fijt, h la barbe van do Kamer, de aanbesteding in Djambi had pan gezegd. Toen de tegen woordige Minister optrad, meende hij dan ook, dat men te dien aanzien te doen had met een uitgevochten zaak. Wel heeft Üe Minister zich verkkard tegen het denkbeeld van den heer Vliegen om een geologisch on derzoek te houden over den geheelen Ar chipel, omdat dit te veel tijd zou kosten. Maar dat is een geheel andere kwestie, van veel verdere strekking. De Minister tracht overigens steeds zoo veel mogelijk Staatsbedrijven ingang te doen vinden. Daartoe hoeft men noodig een uit stekende leiding en moet men niet gebonden zftn aan de te klemmende banden van onze comptabiliteitswet Maar bovenal dient men zich! a|f te vragen of het object daarvoor vatbaar is; of te verwachten is een regel matig groot bedrijf van voldoenden (four en stabiliteit Vooral inzake petroleum geldt het: mining is a change. En gaat men bij gebrek aan voldoende opslagplaatsen en ar- voermiddelen een bron „kntfpen", dan levert zy dikwijls niets meer op. 'Waren nu de beide Djambi-terreinen voldoende, om daar op» te baseeren een zelfstandig Staatsbedrijf? En wat zou men ten slotte moeten beginnen met het gewonnen product? Dat is de car dinal© vraag, die alles beheerscht. En nu Kan het land nimmer en nooit den persoon geacht worden, om zfcii met dergelijke be dreven te belasten. Want wat moet met de gewonnen olie j>;ebeuren? Het systeem-Deen is: de olie naar de kust brengen, nadat de benzine daarvan is afgeblazen. Maar wat is dat? Deskundigen hebben verklaard, dat dit niet zoo eenvoudig gaat. Men kan niet alle olie, die men wint, in één vergaarbak doen, waar de gewonnen olie zoo sterk in samen stelling verschilt. Men moet dus een fa briek maken bij' de kust. Maar dan zit men daar met de opbrengst En waar zijn nu de- raflInadeure, die daarop zullen afkomen? In Indië zyn de raffinaderijen in handen van de „Koninklijke" en op een gegeven opgen- blik slaan de groote concurrenten, de „Ko ninklijke" en de „Standard Oil", de handen in elkaar en laten de Regeering met haar olie zitten. De olie in tankschepen naar Europa te brengen, is wel mogelijk. Maar ook die tankschepen zijn in handen (der beide wereldorganisaties. En nemen we daar toe onze eigen tankschepen, dan laat pnen ons in Europa met de olie zitten. Voor eigen gebruik kunnen wij slechts bronnen exploi teer cn, die zware stookolie opleveren. Voorts z\jn er groote moeilijkheden met den afzet van do bijproducten, kerosine en benzine. De Minister zal Maandag te halftwee zijn rede voortzetten. UIT ONZE STAD. LE1DSUIIE BES'J UERDERSBOND. Opgave 1 ..n ide week van 2530 Oct. 1915. Totaal Lodental 1857, Werhlooze loden23 Aantal kinderen be neden do 16 jaar 41 Lo-.averl'.es per week f 367.21 Vergoeding v. d. Patroon f van het Steuncomité 17.25 TJitkeering workloozenkas 126.— rr143.25 Loonverli03 per week f 223.96 GedoelteKJk workloo- ze ledon 163 Aantal minder werk uren p.r week ...1917 Aantal kinderen be neden d- 16 jaar 196 Loonverlies por week f 277.44 Vergoeding v. d. Patroon f van het Steuncomité TJitkee.- "ng workloozenkas 137.56 137.56 Loonverlies per week 139.83 Aantal onder do wapenen 267 Aantal kinderen be- neden de 16 jaar 265 Loonverlies per weck f 3250.655 Vergoeding v. d. Patroon f 187.03 van het 31 ijk 1030.60 B St-ouncomi'6 12.15 1229.83 Loonverlies per weck r2020.825 Totaal loonverlies per - weok, waarbij betrok ken 453 ledon f 23S4.665 Dit getal wordt govormd doori Gehuwden en kostwinners, welke vergoeding ontvangen 116 Werkzaam bij Gemeente, Rijk en Spoorweg- Maatsohappijen 21 Ongehuwden, welke geen vergoeding en geen loon ontvangen 131 Totaal- 267 De kruisers onder Duitsch oppertoezicht. Een Delftsoh ingenieur schryft aan de „Tel.": „Wat ik hedenavond in uw geacht blad las over den aanmaak der twee kruisers door een „werktuigkundig ingenieur", deed my, tot rnjjn onuitsprekelijk genoegen, bemer ken, dat er ten minste iemand onder ons, ingenieurs, uiting heeft willen geven aan. het gevoel van miskenning, door zoovelen ondervonden by de meer dan beleedigende uitspraak van het departement van Marine: „Men heeft geen voldoende vertrouwen in Nederlandsche ingenieurs". "Waarlyk, 't is treurig gesteld met onze Hollandsche opvat tingen van eigen kennis en eigen kracht, t Is helaas in 0112» Hollandsche samenle ving reeds yaren een ingeworteld kwaad, dat alles wat eigen volk en eigen kunde ver mag te scheppen of zou kunnen scheppen, onbeduidend en niet te vergelyken is met wat de buitenlandsohe teohniok en nijver heid dienaangaande levert Gaat onze re geering in deze hoogst laakbare opvattingen vóór, dan is t natuurlijk buiten twijfel, dat „Jan Publiek" met zyn bekende Hollandsohe bekrompenheid volgt Dikwijls is het ver geven van een groot teohnison werk aan een buitenlandsohe gerenommeerde firma het ge volg van den wensch, zooveel mogelijk voor tü gróóte .verantwcsotrdolijkheid Jgedekf1 te zyn. Dan is men immers gerust; dan loopt onze Hollandsche ambtenaarsopvatting van „toch vooral niet te veel verantwoordelijk heid" immers geen gevaar! Waarachtig, al hoewel het buitenland, en zeker niet het minst Duitschland, op een technisch hoog peil staat, behoeft onze Nederlandsche tech niek en nijverheid daarvoor, toch allerminst te wijken. Wij hebben lang genoeg aan den leiband van vreemde invloeden geloopen, la ten "wy, hoog en laag, vóór het te» laat is, ophouden eigen industrieën en eigen werk krachten gering te schatten, integendeel, hen met nationale kracht en eenheid steunen. Dat brengt onze welvaart en industrieale ontwikkelnig in de goede banen. Wanneer de regeering daarentegen meent, hen, die op Rijks-hoogescholen hun oplei ding genoten, openlijk te mogen voorbijgaan en hun kunde to moeten betwijfelen, laat zij dan die inrichting, die haar jaarlijks zoo veel duizenden guldens kost, öf sluiten, öf verbeteren. Met het voorbijgaan van onze gelijkwaar dige Hollandsche industrieën begaat zij een zeer onvaderlandslievende daad, die zeker niet tot leering moge strekken. Laten wy voor de toekomst hopen, dat de technische ambtenaren van onze departementen, zoo wel als onze ministers, zich op een wat breeder en nationaler standpunt zullen stel len. Het zal hun in veler oogen tot meer eer strekkeu." Smokkelaars voor f in Rechter. Do Offioier van Justitie te Almelo eiscli- te tegen K. de Jonge te Overdir.kel (ge meente Losser) twee maanden gevangenis straf ter zake, dat hij op 15 Juli den laind- weerplichtig yi soldaat, tevens onbezoldigd rijksveldwachter H. J. H/ietbrink te Over- dinkel, die aldaar als schildwacht- op post stond en dienst deed, vijf markt heeft be loofd met het oogmerk genoemden ambte naar te bewegen in liens bediening in strijd met diens plicht, toe te laten dat h.'J beklaagde twee balen koffie uit Nederland over de Nederlandsche grens ■i.vaar Duitschland uitvoerde. Tegen J. H. Zwaferink, landbouw te Glome, gemeente Losser, werd wegens po ging tot uitvoer van een paard en een vier wieligen wagen op 4 A igustus te Lonneker, zes maanden gevangenisstraf geels kb, met verbeurdverklaring van paard en wagen. Z., die in het bezit was van een geleibiljet afgegeven door den mi litairen commandant \oor een bruin p vard met witte kol, had het paard een witte kol geschilderd, om ij doen voorkomen dat dit hetzelfde paard was als het in het geleibiljet vermelde. Bij zijn aanhouding werd door de Rijksveldwachb op hem be vonden c ansichtkaart, waarop stonden vier personen uit Losser en als opschrift stond daarop vermeld: „Hoog leve de smokkelaars' De rechtbank te Almelo bekrachtigde het vonnis tegen G. Snijders te.Denekamp, bij verstek togen hom gewezen en waarbij hij tor zake dat- hij in September 1914 J. Nol- ton tegen geldelijke belooning heeft over gehaald goederen, waarvan de uitvoer was verboden, uit te voeren 1 aar Duitschland, is veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf. De rechtbank te Middelburg veroordeel de wederom 87 personen wegens poging tot overt reding van het uitvoerverbod, ter wijl twee werden vrijgesproken. De 27-jarige R. do B., te Clinge, werd tot- twee maanden en O. A. M., 23 jaar, to Clinge, en K. B., 49 jaar, zonder beken de woonplaats, tot drie weken gevange nisstraf veroordeeld; verder werden 10 personen tot 14 dagen, 31 tot^een week, 9 tot 5 dagen, 19 tot 3 dagen, 2 tot 7 boete, subsidiair 7 dagen hechtenis, 6 tot 5 boeto, subs. 5 dagen hechtenis, 7 tot 3 of 3 dagen en 1 tot 2 of 2 dagen. Wederom wareai 94 personen gedagvaa X in 53 zaken, slechts heel weinigen waren opgekomen. Veel bijzonders kwam bij de ze zaken niet naar voronalleen wellicht twee personen, die werkelijk uit- vriend schap goederen wilden uitvoeren, öm in België vertoevende vrienden behulpzaam te zijn; zij hoorden resp. 70 of 7 da gen en een maand tegen zich eischon, dit laatste was de hoogste eisoh, die dit maal werd gedaan. Do overige varieer den van 3 tot 5 dagen, terwijl in een groot aantal gevallen een geldboete werd gevraagd. Grensincident. Het Twentsche dagblad „TuhanbW meldt Woensdaigodhtenii heel in de vroegte had te Glamerbrug een klein grons-incHdent plaats tusschen de Duitscke grenswacht en Nederlandsche soldaten. De gewoonte is, dat op de brug, waar de grens juist mid den overheen loopt, 'snaohts twee Nedor- landsdbe soldaten staan. Zoo nu en dan gaan er 's morgens zeer vroeg enkele doua nen heen, om de arbeiders en arbeidsters, <Ee naar Gronau gaan werken, te visiteo ren. Zoo geschiedde ook dien morgen. Terwijl do douanen bezig waren, tracht ten enkele meisjes er zonder gevisiteerd t© zdjn langs te komen. Plotseling merkte een der douanen dit en sprong voor haar. De Duitsche soldaat trachtte dit te be letten door den Nedierlandschen douane over die grens te trekken. Do Nederland sche douane verloor bij deze worsteling zijn stok en pet, dooh kon zich nog aan het Ne derlandsche gedeelte van do brug vast klampen, zoodat de opzet mislukte. Stok en pet namen de Duitechers mede, terwijl zij zoiden, dat zij die naar Berlijn zouden: op zenden. Het doel der Duitechers was om te bevorderen, dat vet, margarine enz. in Duitschland. frauduleus zouden worden in gevoerd. De Nederlandsche douano scheen hierover bij zijn suporiueren te hebben; geklaagd. Later, toen de Duiteohers merkten, dab de Nederlandsche soldaten niet erg vrien delijk waren, brachten ze den Stok en de pot terug. Men meldt uit Oldenzaa1 De uitvoer van hengsten en ruinen bo neden 20 maanden was den eersten dag, dat het verbod voor Üe maanden Novem ber en De-eember v.eder is ingetrokken, van bijzónder weinig betoekenis, wat moet worden toegeschreven aan de hooge prij- ze, die door de landbouwers hier ter lande worden gevraagd en de zeer lage prijzen, waarop in Dutschland handel wordt ge dreven. Verbetering dienaangaande zou voorloopig niet te verwachten zijn. Er werden ongeveer 100 hengsten en ruinen uitgevoerd, tegenover 1368 veuiczia en ruinen de voorlaatste maal. Eigenaardig gaat het met de marga rine, die vervoerd zonder geleide biljet in beslag wordt genomen van de smok kelaars in Enschedé en Lonneker. De-ze margarine duizenden ponden wordt' in wagons vervoerd buiten het in staat vah beleg verklaarde gebied, d. i. tot buiten de gemeente Lonneker in de richting van Hen gelo en du-ar voot risico van de eigenaars neergelegd, alwaar de rechthebbenden het hiviLe mogen terugnemen. Het ligt voor de hand, dat daar heel wat in verkeerden handen komt, omdat wijl de eigenaars niet bekend zijn, de overheid niemand het eigendomsrecht kan betwis ten Gisteravond gingen weer twee wagen vrachten den Hengeloschen weg op, gevolgd door een aantal personen, die zeker bij het afladen hun 6lag hebben geslagen. Door een belastingambtenaar uit Dordrecht is in een pakhuis aan den Wolfs- hock t-e Rotterdam opgespoord en in be slag gennm.cn een groote partij koper en koper-af zal, verpakt in vaten en lasten. Dit koper was door de firma S. A. Vies od Zoon, gevestigd aan tie Leuvehaven te Rot terdam, buiten Dordrecht vervoerd, zon der vergunning van den burgemeester. Het koper is thans in een der rijks pakhuizen opgeslagen. Door de grensbeambten te Boek bij Nijmegen werd een belangrijke smokkel- zoak verijdeld. Een groot aantal, als pa- pierrollcn aangegeven, voor Duitschland bestemde voorwerpen, wegende eenige dui zenden kilogrammen, bleken ijzeren fusten met lijnolie on. vetten te bevatten. De zen ding was van den Nijmeogschen papier handel A. Trionus. Inbeslagneming en pro ces-verbaal volgden natuurlijk. Te Gronlo zijn weder twee Russische kj ijgsgevangenen over ie grens gekomen. Zij waren op 9 November uit Gelsenkirchen bij Essen ontvlucht, waar zij in Ie kolen mijnen werkzaam waren. Hun namen zijn Kar1 Julius Davidsokn, geboren in het Gouvernement Liv-land (Rusland), den I5en Juli 18-87, huisonderwijzer, en Jaoob' Plostnek, geboren in het Gouvernement Kurland, den 30^ December 18E~, vaai be roep smid. Als weerbare mannen waren zij, boswel geen Russische militairen zijn- de, door de Duitechers weggevoerd uit het door dez-n veroverde gebied. Te Hengelo (O.) werden drie Russisohe soldaten aangehouden, wien hot gelukt was uit Duitschland te ontvluchten. Door de gemeentepolitie werd hun nachtverblijf verstrekt. Zij waren in het bezit van eenige veldvruchten en meenden nog op Duitsch grondgebied te zijn. Men schrijft d.d. 8 Nov. Uit Bergen- op-Zoom Do toestand inzake de smokkelarij in de ze streken is, na de versohillendfo verorde ningen, die zijn uitgevaardigd, veel verbe terd doch de beroepssmokkelaar tracht op a-llerlea listige wijze zijn waar vervoerd te krijgen. De vorige week legde do stede lijke politie beslag op verschillende par tijen rijst.. Ook heden gelukte het haar de band to loggen op 600 K.G., die een Belg, zekere Bode uit Esschen, vervoerde. De Belg beweerde deze rijst slechts op last van anderen naar Roosendaal te moeben vervoeren, doch later bleek, dat hij de par tij op oen bepaalde plaats in een slootkant moest afladen. Met zekerheid kan gezegd worden, dat de Duiteche grenswachten consigne heb ben ontvangen zooveel mogelijk den smok kelhandel in de hand te werken, ja zelfs to trachten de Nederlandsche militaire grens wacht dloor geld om te koop en, wat, het zij onzen militairen tot eer gezegd, niet altijd gelukt. De door de directie der S.S. toegekende duurtetoeslag van 36, resp. 26 gulden per jaar, geld alleen voor gehuwd personeel en kostwinners.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5