N°. 17088 "Woeiusclag; XO Novembei* A°. 1915. feze (Courant wordt dagelijks, met uitsondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomrner bestaat uit TWEE Bladen. Officieels Kennisgevingen. gil Uit de Omstreken. Reshtzakan. PBIJS DEB ADVERTENTIENs ▼an 18 regali f 1.06, Iedere regel meer f0.17£. Kleine adrertentiês Tan 80 woorden 40 Gents oontanti elk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het tncaaieeren wordt 0.06 berekend. Bewijsnummer 6 Gents. PRIJS DKZEE COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. I l l f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per we6k. 9 0.10, Franco per post i 1.65 Eerste Blad. PRIJSVERLAGING VAN MEEL EN BROOD. De Burgemeester der gemeente Leider, •uitvoering gevende rum dc circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 27 October j.l. No. 17010/6 brengt t°r algemeene kenuis dat met in gang van 13 November aanstaande de prijs van Tarwebloem (gebuild inland sok) is be paald op 18, 25 per 100 K.G., Tarwemeel (ongebuild) op 15, 25 per 100 K.G., netto oontant af fabriek of molen. Verder, dat met ingang van 18 Novem ber aanstaande de navolgende maximum prijzen voor BROOD zijn vastgesteld 1. voor wit brood (haïfmclkbrood) bereid met een mengsel van gelijke deel en volle melk en water op 10.5 cent per brood van minstons 4ons. Dubbel gebakken wit half molkbrood van 10.5 cent zal ten minste W2 ons moeten v- gen. 2. voor bruin brood op 7.5 nt per brood yan ten minste ons. 3. de bepalingen onbrc: t bet regeerings- brocd blijven onveranderd. De Burgemeester voorn,, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden. 10 November 1915. DIRECTE BELASTE GEN. De Burgermester van Leiden bi engt ter al gen^ ene kennis, dat aar den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Personeele belasting No. 16 van den dienst 1915, executoir verklaard den 8en November j.l. en herinnert voorts den belanghebbenden aan hun verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaal den voet te voldoen. öe burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 10 November 1915. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van G. J Rutgers, om vergunning tot oprich ting van een plantenlijmkokerij ki een ge deelte van het perceel Groenesteci- no. 77, Sectie O no. G58, uitkomende op de Oran jegracht, waarin g-nlaatst zal worden een stoomketel van 7 atm. dri cn 3 M2. ver- warmingsoppervlakte Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek mot de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gê- Iegd is; alsmede dat op Woensdag, den 24en Nov., e.k. des namiddags te halftwee, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aanda-cht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een" zijner leden zjjn verschenen, ten einde hun bezwaren mon deling toe te lichten. Burgemeester cn Wethouders van Leiden, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, ".0 November 1915. LEIDEN, 10 NOVEMBER. Uit het verhandelde ter vergadering van de vaste keuringscommissie te Amster dam blijkt, dat de heer W. van Veen, van hier, zich beklaagde in een schrijven, dat zijn inzending op de gr00te plantenkeurïng in Den Haag niet naar waarde beoordeeld was, Het bestuur, dit ondersteunende, zal de commissie van beoordeeling daaromtrent raadplegen. De secretaris van k.t hoofdbestuur der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, de heer H. C. Zwart, deed de vraag of er ook leden van de Vaste Keurings commissie geneigd waren vaste p'anten be schikbaar te stellen voor boordbedden, waar op de heer Van Veen zich opgaf. Als nieuw lid werd voorgesteld de heer Jan Kriest, alhier. Gisteravond hield de Vryz.-Dem. Kies- vereeniging „Vooruitgang", afd. van den Vrijz.-Dem. Bond, in het lokaal Middelweg e:en ledenvergadering, hoofdzakelijk gewijd aan de behandeling van den Beschrijvings brief voor de alg. vergadering yan den Bond, op Zaterdag en Zondag a.s. te Arn hem te houden. Verschillende vraagpunten, daarop voor komende, gaven aanleiding tot levendige ge dachten wisseling. Tot afgevaardigden werden benoemd me vrouw E. C. Ab'ngsVan Mels en mr. A. J. Fokker, terwijl als plaatsvervanger werd aan gewezen de heer J. J. Zitman. Tot correspondente voor de afd. van de vanwege het Hoofdbestuur ingestelde Stu die- en Propaganda-commissie, werd benoemd mej. W. Sneden. In verband met het bedanken van den heer Korevaar als lid van den Raad in het eerste kiesdistrict, hadden over de daardoor noodig geworden verkiezing ec-nige bespre kingen plaats. Hot bestuur werd gemachtigd daaromtrent overleg te plegen met de an dere vrijzinnige kiesvereenigingen hier ter stede. OPGAVE VAN PERSONEN, DIE ZICH TE LEIDEN HEBBEN GEVESTIGD. T. P. A. J. ten Hagen, Piapangraoht 19. H. E. J. A. Schipper, buffetbediendo, B reestraat 16. H. Heekman, onderwijzer, Docza- str-aat 20a. T. Volker, Steenschuur 18. J. J. van Wouw, spoorwegarbeider, Nieu we Beestenmarkt 23. M. Arnoldus en gezin, blikslager, Mare- dijkhof 4. C. R. Rijnenberg eai gezin, Rijmsburger- weg 3d. G. G. Bocrendonk cn gezin, timmerman, Haarlemmerstraat 218a S. Geerfcsma, rijksklerk, Mariënpoel- straat 25a. I. Sliggers, kruidenier, Maredijk 82. J. de Groot, assistente in dta huishouding, Hoegewoerd 90. K. de Groot, idem, Iloogewoerd 90. J. O. Maier, N. Beestenmarkt 42. A. Schouten, dienstbode, Zoeterwoudsohe Singel 91. P. Zwanenburg, leerling machinist, Haar- lemmertrekvaiart 51a. J. Paauw, ass. huishouding, Jan van Hout kade 17. C. J. van Rijn en gezin, bloemlistkneoht, Lammermankt 32. J. O. ten Noever de Brauw, Visoh- markt 14. L. G. M. Verstoyncn esn gezin, zilver smid, Langebrug 53. G. de Wilde, surnumerair bij de poste rijen, Hoogewoerd 37. J. E. A. Jarman, idem, Hoogewoerd 37. J. Tork en gezin, smid, 3e October- straat 40. A Kool en gezin, stoonhouweT, Doelen- graoht 11. A. J. M Herben, modiste, Mare 52. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Geboren: Jonanr.es Petrus. Z. van AL P. Rijnhout en E. J. Vliet Vlieland. Jo- zeph, Z. van C. van Nieuwenhoven en B. E. van Essen. Corneüs, Z. van P. J. Teske en K M. Swart. Johannes, Z. van A. Han- naart en A. Gijsman. Louis Alphons, Z. van P. A. Plasschaert en M. J. L. Kuhnen. Wilhelmir.a Hendrica, D. van W, J. Dercksen en PI. Anes. Leonardus, Z. van S. Martin en C. Kok. Hendrika-, D. van I. Delfos en J. C. Buis. Maria, D. van J. Noest en M. do Bruin. Leendert Gerrit, Z. van H. J. van der Laaken en H. Moraal. Maria. D. van P. P. Lut en S. M. C. de Haas. Johanna, Maria, D. van H. J. de l'Ecluse en J. M. Braggaar. Felix Hippolijte, Z. van IP. S. Wysimtfi en M. A. Kok. Jacobus, Z. van W. Crania en H. J. Schuller. Jannetje, D. van J. van den Berg en J. Smit. Catharina, D. van J. Filippo en C. Blansjsar. Isaac, Z. van J. R. Baart en M. Liamaa. Afarius Wcsrelïnus, Z. van F. do Zwart en M. W. Bink. laak, Z. van I. Boom en F. Zwart. Helena, D. van D. van Schoonderwoerd den Bczcraer ©n C. de Jaeger. Jannetje, D. van L. KÜQg en H. J. Merts. Pieter Leonardus, Z. van J. J. Berbee en M. C. Steenvoorden. Adriaan, Z. van P. J. Stol en A. de Graaf. Frits, Z. van J. Boontjes en G. do Roo. Gehuwd: J. C. van den Bos jm. en G. A. C. A. Hoogeveen jd. W. W. Dijkstra jm. en J. van Zanten jd. V. C. Ver meulen jm. en M. Verbert jd. G. Sin- geling jm. en A. van Herjningen jd. J. van Loef jm. en J. van Roirjen jd. D. Wansink jm. en W. A. Vink jd. A. van den Graaff jm. en J. de Rooij jd. P. A. van Aggelen jm. en S. J. Hoope j<L J. M. Blöte jm. en J. van den Berg jd. F. Groeneveld jm. en A. de Klerk jd. N. Koree jm. en S. Bekoorj jd. J. C. van Dam jm. en M. Ober jd. Overleden: J. Spaargaren m. 49 j. F. Fakkel wed. J. Breedevelt 78 j. R. P. van Schoonderwoerd den Bezemer z. 16 j. H. J. C. Beerenfenger z. 10 w. P. Aardom geb. v. d. Starre 38 j. J. J. Bodrj) z. 4 j. C. .Vink w. 85 j. C. van der Wall© geb. Sasburg 65 j. W. F. M. Kriek ongeil, v. 65 j. J. J. van Voorbergen geb. Kok 24 j. A. C. Lekker- korker geb. Van Veïzen 42 j. W. J. van Dijk geb. Pronk 46 j. J. P. van Kempen m. 77 j. M. van Dommelen, d. 8 j. P. G. Doesburg, w. 79 j, S. Dionet wed. P. Serteur 76 j. Meikcommissies. De commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft ter uitvoering van de circu laire van den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel van 28 October o.m. de vol gende molk-comrnissies ingesteld, die tot taak zullen hebben na te gaan of de tot haar dis trict behoorende gemeenten behoorlijk van melk worden voorzien, en zoo dit niet het geval is, den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel rechtstreeks met de oorza ken hiervan in kennis te stellen, welke com missies zrjn samengesteld als volgt: voor liet district Bodegraven (omvat tende de gemeenten Bodegraven, Zwammer- dam, Nieuwkoop, Zevenhoven, Nieuwveen, Rietveld. Waerden, Waarden, Ramoutswaar der, Lange Ruige Weide, Papekop en Oude water), voorzitter H. Ie Coultre, burgemees ter van Bodegraven, tevens lid; leden: W. F. Brunt, bestuurslid van de afd. Bodegra ven e. o. der Holi. Maatschappij van Land bouw, Bodegraven; C. J. van Eijck, secreta ris van de afd. Woerden e. o. dier Maat schappij, Woerden; voor het district Leiden (omvattende de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Zoeter- woude, Voorschoten, Valkenburg, Oegstgeest en Warmond) voorzitter mr. P. A. Pijoacker Hordjjk, dijkgraaf van Rijnland, tevens lid; leden: A. H. Bakker, ]andbouwer, Oegst geest; dr. J. J. van Eek, directeur gemeen telijke keuringsdienst, Leiden; mr. A. J. Fokker, lid van den gemeenteraad, Leiden; G. F. Moordam, directeur der Melkinrich ting De Landbouw te Leiden; N. Verberg, melkslgtor, Leiden; J. Voorsluys, landbouwer, Zoeterwoudsehe Singel, Leiden. Aan de commissie voor het district Leiden is bevoegdheid verleend om zich, indien dat voor de uitvoering harer taak noodig is, rechtstreeks in verbinding te stellen met ge- meentebes-uren, melkfabrikanton 01 m?lkvee boer en buiten haar district of met een an dere melkcommissie. De Sieenkolenvoorziensng. Naar men ons nadler uit zee-r goede bron mededeelt, hebben de conferenties, welke te Londen zijn. gehouden met de vrije im porteurs en met de vertegenwoordigers van heb Kolcnbureau, geleid tot een resultaat, hetwelk de vrije importeurs van Engel- sohe kolen wederom tot ongehinderden aan voer in staat stelt, zonder het Koilcn- bureou. („Tel."). Men meldt uit Texel: De uitvoer van gedroogd zeegras, dat men in het vorig jaar niet kon afleveren, is te genwoordig groot. Aan alle aanvragen kan lang niet voldaan worden. Men betaalt thans f3.60 per pak. Men beweert, dat dit zeegras opgekocht wordt voor de loopgraven. Te Simpelveld was een landweerman gearresteerd, verdacht van med:p'ichtigh?id aan smokkelarij'. Hij is echter nit de provoost gebroken en heeft de wijk genomen naar Duitschland. Uit de Oranjekazerne te 's-Graven- hageis, we meldden dit reeds, ontvlucht een Engelsch officier (vlieger), dezelfde die nit Groningen, Schiermonnikoog en van het eiland Urk wist te ontsnappen. Men herinnert zich dat hij van laatstgenoemd eiland door twee uur te zwemmen zijn bewakingstroepen wist te misleiden en toen opgenomen is door een jacht, dat later is aangehouden. Hij werd in Den Haag streng bewaakt omdat hij zgn eerewoord niet gaf; alleen wanneer hij uitging, toekende hg een verklaring dat Ipj zijn eerewoord niet zou schenden voor dien tijd, doch het laatste formulier, dat hg ach terliet, luidde: dat hg niet zijn ecrewoord gaf. Do sergeant, die waarschijnlijk geen Engelsch kende, heeft dit niet gezien en zoodoende kon hg vrij gaan. Hg moet het laatst met een Nederlandsch officier in „Central" hebben gezeten, toen verlof hebben gevraagd zich even te mogen verwijderen, is blootshoofds weggegaan en niet weer teruggekomen. Den anderen dag zond hij' een telegram uit Londen, dat hij goed was aangekomen! Op de begraafplaats te Ilarderwgk had dezer dagen een plechtigheid plaats. Sedert de komst van de geïnterneerden in die gemeente is daar een achttiental solda ten overleden en begraven. Zondag werden op die graven houten kruisen met opschrif ten geplant, waarbij een der muziekkorpsen van het interneeringskamp zich deed hooren en door eenige militairen het woord werd gevoerd. Duizenden woonden deze plechtig heid bij. Naar „De Tijd" verneemt, is een der berichtgevers, in België van dat blad, de heer B. H. Kemp/er, die een correspondentie tusschen Mgr. Heylon, bisschop van Namen, en de redactie zou overbrengen, en die. ge vangen werd gezet op het fort Chartreuse te Luik, tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld. De rechtbank te Arnhem deed Dins dag uitspraak in de zaak tegen een drietal ingezetenen van V/ageningen D. Pereboom, A. G. Jansen en H. van Dam, die terecht hadden gestaan terzake van de verspreiding van een opruiend geschrift, waarvan het opschrift luidde: „Aan de Burgerij van Ne derland en aan de .gemobiliseerde soldaten m 7t bijzonder" en weljc geschrift tot dienst weigering, althans tot eenig strafbaar feit wordt opgeruid. De rechtbank veroordeelde elk der be klaagden tot 4 maanden gevangenisstraf. De eisch was 6 maanden. Naar „Hot Volk" uit hoogst betrouw bare bron verneemt, is een uitgebreide smokkelhandel in lijnolie op Duitschland ontdekt, waaraan o.m. ook een bekende groote Haa-geohe firma meedeed. Een adj unot-komimes van het Departe ment van Financiën, die bij dit vieze zaakje hamdlangersddensten verrichtte, is in ver band hiermede op staan/den voet geschorst. ALPHEN. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel tot goedkeuring van een met de gemeente Alphen gesloten overeenkomst tot afstand van een strook water en berm met; de zich daarop bevindende ophaalbrug over het Verbhidingskanaal tusschen den Rijn en de spoorweghavcn op het station Alphen-Oudehoorn. In do Memorie van Toelichting wordt me degedeeld, dat bij den afstand van percee- len, noodig voor den aanleg van den spoor weg Lc-iden—'Woerd-en, door belangheb benden o.a. werd bedongen, dat ten behoeve van uitweg van overblijvende peroeelen over het Verbindings-kanaal tusschen den Rijn en de spvoorweghaven op het station Alphon-Oudshoorn door en op kosten van die spoorwegmaatschappij zou worden aan gelegd een brug met opritten, en dat die brug dooT de Maatschappij zou worden be waakt en onderhouden Nadat in 1892 door de gemeenten Alphen, Aarlanderceen en Oudshoorn in de nabij heid van de spoorweghavcn een gasfabriek was gebouwd en ten behoeve daarvan o.a. vergunning was verleend tot het gebruik maken van het VerbmdÊngskanaaJ en de spoorweghavengroeide wegens aanvoer van steenkolen te water de scheepvaart door de brug gaandeweg zeer aan, terwijl cok het verkeer over de brug toenam. Sedert bleek het wenschelijk don eigen dom der brug niet moer bij den Staat en het onderhoud niet meer bij de Maatschappij te doen berusten, doch een en ander op de ge meente Alphen te doen overgaan. Tusschen do Maatschappij en de gemeente is do over eenkomst aangegaan d.d. 2 Juli 1915. Na den overgang zal een door de gemeente voorgenomen verbreeding van hot Kanaal en do brug tot uitvoering komen Tegen den afstand in eigendom van de brug en de bijbehcorende strook water en grond bestaat bij die Ministers van Water staat en Fin an eden geen bezwaar. Door dc vaste keuringscommissie to Amsterdam werd con zilveren medaille toe gekend aan de firma Lomkes, alhier. AALSMEER. Door de vaste keuringscommissie te Amsterdam werd een zilveren medaille toe gekend aan de firma's W. D. Keessen, M. Jongkindt Gzn., D. Baardso on D. Spaar garen Mzn. en Zonen, alhier. HAARLEMMERMEER. Aangenomen is het beroep naar do Geref. Kerk te Breda door ds. H. Hummc- lon, alhier (O. Z.). HILLEGOM. Gisteravond is in de zaal' van hotel „Het Wapen van Friesland" door de Hol- landsche Tooneelvereeniging, directie Piet Vink, het drama „De Zegepraal des Krui- ses" opgevoerd. Dit speeit in den tijd van keizer Nero en laat nevens prachtige too- neelen ook schitterende kostuums zien. Er werd onder regie van Pedro Kattermole zeer goed gespeeld. Het nastukje, de Tango- Koorts, een één-acter, was zeer vermake- lrjk. De gymnastiek- en schermvoreeniging „Kracht door Oefening", heeft gisteravond in de zaal van den heer Van Driel een uit voering gegeven onder leiding van den heer H. B. Dreijer, directeur. De afdeelingen meisjes jongens en man nen werkten alle zeer goed. Door de oefenin gen wat te beperken, was er tijd om een tooneelstukje te geven; dat viel goed in den smaak. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Gisteravond vergaderde de afd. Noord- wgk van „Patrimonium" in de Chr. schoof onder voorzitterschap van den waarn. voor zitter, den heer C. van der Wiel Jz. Inzake de „Steenkolenvoorziening" deed het bestuur mededeoling, dat binnenkort de levering kan worden tegemoet gezien. Besloten werd de omlading en bezorging der anthraciet op te dragen aan daarvoofl in aanmerking komende leden der afdeeling. De bespreking der agenda voor de Bonds vergadering te Amsterdam op 23 en 24 November a.s. lokte enkele discussies uit in verband met de voorstellen van andere afdeelingen over contributie-verkoogrngen. Besloten werd den afgevaardigde naar bo- vind van zaken te doen handelen. Zoo mogelijk zal het voorstel Worm er voer, om het abonnementsgeld voor het Weekblad uniform op f0.35 per kwartaal te stellen, worden gesteund. Tot afgevaardigde werd gekozen de heel, C. v. d. Wiel Jz. SASSENHEIM. Het schilderswerk der Ger. Kerk en pastorie te Middelharnis i" opgedragen aan' den heer J. H. Rohrey, alhier. Eal\rijk-aan-Zce. Te IJmurden zijn binnengekomen KW 110 „Wilhelminr» VII", met 30 lost. KW 'i45 ,,Katwijk-aan-den-Rijn II", mot 21 last. ROTTERDAMS CHE RECHTBANK. Deze rechtbank veroordeelde G. V., 32 jaar, boerenknecht te Boskoop, wegena bedreiging met zware mishandeling, tot veer tien dagen gevangenisstraf, met last tot ver nietiging van hot in beslag genomen mes. HA4RLEMSCHE RECHTBANK. Twee jeugdige werklieden, C. B. en A. R, zaten in Mei te schaften in de Haarlem mermeer. Een eend met 15 kuikens trok hun aandacht. Het dier metzijn kroost scheen hun een welkome prooi, om te vangen en te verkoop en. Het scheen nogal gemakkelijk te gaan. Moeder eend en lo ran haar kindert jes wer den gevangen en in een mand gestopt Een dag of wat later kocht zeker© S. de dieren voor f2.20 De opbrengst werd eerlijk ge deeld. Beide beklaagden hadden zich nu te ver antwoorden. Alleen R. was verschenen. Hjj verdedigde zich, door te zeggen, dat hn gedacht had, dat het dier een wilde eend was. Do beklaagde moest den president eens verklaren, hoe hij daarbij gekomen was; de jongen verteld, dat hij wel eens gehoord had, dat wilde-eendenkuikens groen, en dat vol wassen wilde eenden aan den grauw-groenen leant zijn. Zijn verdediger, mr. Thiel, die zich uit vroeger jaren de lessen in de Natuurlijke Historie liirinzerde, s:hudde li Ait-afk ur nd hoofd. Het 0. M. schijnt beter met het gevo gelte in kwestie op de hoogte te zijn, dan beklaagde zelf. Z.Ed.A. vertelde ten minste, dat een wilde eend heel wat schuwer is, dan een tamme en zich stellig niet laat pakken, maar onder water duikt en zoo den aftocht blaast Dan nad do gestolen eend een witte vlek aan den hals en dat is voor een wilde eend een onge kende weelde. 't Bleek verder, dat de eend verkocht was. Do koopman zal wei geen spijt van zijn koop, hebben gehad, want een paar dagen later kwamen de jongens terug. Ze hadden verno men, dat ze een tamme eend gestolen had den en kwamen het beestje terug koopen. Zo moesten daarvoor f5.60 neerleggen. 200 Procent rouwkoop dus! Maar de politie wist al van de zaak af en zoo kwam het, dat R. in het beklaagden bankje zat. Daar echter overtuigend bleek, dat beide jongens hadden gedacht, dat ze een wild*, eend hadden gevangen, vroeg het O. AL vrijspraak. B. had nog meer op zijn kerfstok. Om streeks Mei heeft hij een regenton gestolen van een schipper. Voor dit feit vroeg de officier 2 weken gevangenisstraf. ACADEMIENIEUWS. Leiden. Geslaagd is voor het doctoraal examen in de rechten de heer R, G. Wilder- vanck de Blécourt. Bevorderd is tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift: „Pi- tuitrine-mjecties bjj de baring," de heer J. Knappert, geb. te Kwadijk. Amsterdam. Bevorderd is tot doctor in de rechtswetenschap, op Stellingen, de heer B. J. Steinmc geboren te Delft.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1