Wo. 17085 A°. 1915. 52Ja,tei*cla,@: €5 November. <£leze (Courant wordt dagelijks, mei uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. f o.oo. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Vierde Blad. Oil ü^iS LAND.1 Uit ds Omstreken. PRIJS DER ADYERTENTTEN» Vsn 18 rsgel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Klein» adrertentiên van 80 woorden 40 Oents eontant; elk tiental woorden meer 10 Oents, Voor het inoaBeeeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Oents. PRIJS DEZER COURAJTTs Voor Leiden per 3 maanden 1,30per weel. Bniten Leiden en waar agenten gevestigd a^jn per week. Franco per post S 0.10. 1.85. LEIDEN, 6 NOVEMBER. Maatschappij voor Toonkunst. Derde gewoon Concert. Reeds was aangekondigd, dat de leden der Maatschappij voor Toonkunst, zich op de komst van het Boheemsch kwartet konden verheugen, toen een tegenbericht de teleur stelling bracht, dat deze komst moest wor den uitgesteld door ziekte van den eersten violist Gelukkig werd het Hollandsch kwartet, bestaande uit: H. Leydensdorff, le viool; B. Mendes, 2e viool; C. Rint, alt; en Th. Canivez, violoncello, bereid gevonden om op het derde concert op te treden, waardoor wij tevens met dit kwartet kondeh kennis maken. En met veel genoegen, want dit kwartet ontwikkelt een zuiveren en be schaafden klank. Voortdurend werden wij geboeid door het door en door muzikale spel van den eersten violist, die ongemerkt aan het kwartet leiding geeft. Zijn tempera mentvol spel weet h$ knap aan te passen pan dat der andere spelers, waarvan vooral de 2e violist, met menig keurig gespeeld trekje naar voren kwam. Ook alt en cello Epeelden serieus, maar konden nog meer, toon geven. De kracht van dit kwartet ligt in gevoelig spel, jneer dan in het ontwikkelen van een groot klankvolume. Met het vertolken van het programma, dat bestond uit Schubert's quartet opus 29; Beethoven's opus 95, en Franck's strijkkwar tet, ging het steeds creBcendo. Schuberfs quartet werd met al te groote voorzichtig heid behandeld, waardoor het toch al vrij lange quartet wat gerekts kreeg, hoewel in het laatste gedeelte door mar kamt spel, toe kenning werd gebracht. Beethoven's quar tet .was in de vertolking de echte onver- Valscht© Beethoven, zonder opgesmuktheid. Wat doet het laatste deel, het Allegretto Agi tato, aan een jachtstuk denken. In het tweede deel, liet de eerste viool zijn zaq^erig spel bewonderen, afgewisseld met dat der andere spelers. Maar het allerbest werd Franck's quartet vertolkt Men behoeft Schubert zijn gerekt heid niet meer te verwijten, na het aanhooren van Franck's auartet dat 53 minuten van onze aandacht vergt, terwijl men steeds ge spannen moet luisteren, oihdat de. stroom van noten onophoudelijk doorgaat Wist men !niet, dat Franck de componist van dit quartet was. dan zou het toch dadelijk te herken non zjjn aan de overeenkomst met de aan iedereen bekende vioolsonate en de sympho- miën. In dit kwartet kwamen de spelers ge heel op dreef; zij -lieten soms een orkest klank "hooren uit hun samenspel; terwijl het Scherzo lio'nt en luchtig, pittig en geestig werd ten gehoore gebracht, wat het publiek tot een bewonderend applaus f$emde. De Finale is te lang uitgesponnen, maar voert tot een slot, dat wij niet zouden willen mis sen. Herhaalde terugroepingen bewezen heb HolIan<i?ch kwartet, hoe zjjn spel het talrijke publiek tot bewonderinghad. gebracht. Na een conferentie tussehen het hoofd bestuur van den Slagersgezellenbond en de firma Tieleman en Dros, fabrikanten van ver duurzaamde levensmiddelen, alhier, is het, naar „Het Volk" meldt, gelukt voor de ar beiders van de slagerijafdeeling, die bijna allen in dien Bond georganiseerd zijn, het volgende te bereiken: 1. De loonen van de volwassen werklieden worden verhoogd met fl.50 per week, die van 2 jongens met f 1 en van 1 jongen met f 0.50. 2- Overwerk na' 8 uren 's avonds wordt verhoogd van 21 tot 25 cents per uur; nacht- en Zondagsarbeid wordt betaald met 40 cents per uur.' 3. De twee vacantiedagen per jaar, die liet personeel krpgt, doch die ^geheel wille keurig werden gegeven, worden nu achter- eonvolgend gegeven. Hoewel de firma eerst weigerde met den Bond te onderhandelen, ging zij, na den sterken aandrang der arbeiders, daartoe over Do Juurtoe-toeslag van fl per week, welke het personeel reeds geruimen tijd ontving, blijft, ondanks de verhooging bestaan. Ongeacht den toeslag en de verhooging van de overuren, bedraagt deze totale loons^ verhooging voor 19 arbeiders f26.50 j)er week. Als advocaat on procureur bij den Hoo- gen Raad werci do belofte afgelegd door mr Ten Cato Fonnema, alhier. De militie lsfco liiit. jkr. L, P. A. van den Brandelor is belast met de waarneming van het commando over do landstormafdee- ling athior. Alhier is geslaagd voor het examen als apothekers-assistente mei. A. C. Roem, al hier. Maatschappij der Ned. Letterkunde. In de gisteravond in het Nutsgeböuw ge houden vergadering van de Maatschappij der NoderlaradsGlio Letterkunde hield prof." dr. A. Kluyver, hoogleeraar te Groningen, een voordracht over het spel „Granida" van Hooft. Dit stuk heeft aanleiding gegeven tot ver schillende vragen, die men bij gebrek aan gegevens niet voldoende kan beantwoor den De spreker trachtte te betoogen, dat Hooft moet hebben gebruik gemaakt van den inhoud van een Engelsch drama, dat niet in zijn geheel Is bewaard, maar waar omtrent men toch eeaidge aan wijzigingen heeft. Een van de hoofdpersonen in dat stuk moet een prins zijn geweest, wiens karakter en wiens lotgevallen zeer moeten hebben ge leken op die van een hoofdpersoon in „The bashful Lover" van Maoamger. Hooft moet in de plaats van den prins, die in het En- gelsche stuk optrad vermomd als een her der, oen. echten herder hebben gesteld. Wat Hooft geeft in het vierde bedrijf van „Gra nida" zal, naar do speker onderstelde, in het origineel niet zijn voorgekomen. Hooft zal het vierde bedrijf zelf hebben bedacht, en ook in het eerste en in het vijfde bedrijf oenigo veranderingen hebben gemaakt; hij zal bovendien den vorm van het stuk in zijn geheel naar. de easchen van het classieke drama hebben gewijzigd. Do voorzitter, prof. dr. J. Verdam, dank te den spr. voor zijn belangwekkende studie. In dc Thalia-Bioscoop, aan de Haarlem merstraat, doen zich thans 'e avonds twee malen hooren twee opei^duottnsten, Les Troubadours, die beiden ontegenzeglijk over een mooie stem beschikken en daarom het aanhooren ovorwaard zijn van degenen, die hun talon ton weten te waardeer en. 't Is daarom voor hen te hopen, dat zij onder hot auditorium velen derzulken zullen mo gen tellen. De bioscoop-nummers zijn ook alle goed en mevr. Nelly Nieuwstraten, de explica- trice, is niet karig met haar verklaringen, hetgeen o.i. van haar, met het oog op een talrijk bezoek, goed gezien is. Do sergeant-hoofctverpleger W. van Steenbergen, uit het Militair Hospitaal, al hier, werd to Venlo bevorderd tot sergeant- maj oor-schrijver." Do collecte c-en-dubbeltje-ofecra-oerat heeft de vorige week, Woensdag 28 Octo ber, opgebracht f 238.45. Deze week, Woens dag 3 Novomber, was de opbrengst f 242.29?j De bussen in do kazernes leverden f 13.89A op. öïT ONZE STAD. LEIDSCIIE BESTUURDERSBOND. Opgave van de yeek van 182". Oct. 1915. Totaal Lodental 1841. Werkioozc leden37 Aantal kinderen bo- neden de 16 jyot 40 Loonverlies per week f 430.% Vergoeding v. d. Patroon f van het StounoomibS 11.— "üitkoering wrkloozenkas 146.60 157.50 Loonverlies per week f 273.46 Gedeeltelijk workloo- ze ledon 168 Aantal minder werk uren per wcok 16475 Aantal kinderen be neden de 16 jaar 207 Loonverlies per weck f 304.20 Vergoeding v. d. Patroon f. van het Steuncomité Uitkeering werkloozenkas 192.12 1 192.16 Loonverlies per week 112.08 Aantal onder do wapenen 281 Aantal kindoren be neden de 16 jaar 277 Loonverlies per week f 3364.66* Vorgoeding v. d. Patroon/ 274.17s van hot Bijk 1004.75 Steuncomité .- 16.40 1295.32 Loonvorlica por vreok rvrl~:_;T 2069 25 Totaal loonverlies per g" - weok, waarbij botrok- ken 48S ledon f 2464.77s J) Dit getal wordt govonnd doori Gehuwden on kostwinnors. welke vergoeding ontvangen 124 Workzaam bij Gemeente, Bijk ©d 8poorweffJ Maatsoliappijen 36 Ongehuwdcn. wolke geen vergoeding en geon loon ontvangen 121 Goedkoop Vet. De Voedingscornmiseie alhier heeft het aantal verkoopers van. goedkoop vet weer met één vermeerderd, doordien 't thans ook verkrijgbaar ia gesteld bij den winkelier Joh. Sierat, Mauritsstraat no. 4. Het vet is thans voi^r 45 cents, per pond verkrijgbaar bijCoöperatie „Yooruit" Haarlemmer straat; Coöperatie „óns doel", Haarlem merstraat A. Somerwil, 'Groenesteeg 43 K. Op ten Yelde, Stadhouderslaan 1, Joh. Sierat, Mauritsstraat 4. Ouzo Uitvoer. Medegedeeld wordt dot de uitvoer van mais uit NedJerlandsöh-Indië van heden af Slechts geoorloofd is, indien daarvoor spe ciale machtiging van de N. O. T. is gege ven. Yan bevoegde zijde wordt aan het Haagsoh co rrespon dentiebureau medege deeld, 'dat in den loop vara, de volgende week weer gelegenheid zal worden gegeven tot uitvoer van jonge ruinen beneden den leeftijd vain 20 maanden. Deze gelegenheid tot uitvoer zal weder van tijdelijken aard zijn. Bij Kon. Besl. van 4 Nov. is, met ingang van 5 Nov., de uitroer vain zeep en eiken vorm verboden. Do Kroon behoudt zich voor dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere ge vallen daarvan ontheffing te doen verleo. non. Het verbod van uitvoer van zilveruien, uitgevaardigd bij Kon. Besl. van 6 Oct. is tijdelijk opgeheven. Bij Kon. Besl. van 4 November zijn inge trokken de tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van voederbieten en mangel wortel en, toegestaan bij Kon. Besl. van 19 Mei 1915, envoor zoover betreft gebrande koffie, de tijdelijke opheffing vara het verbod vara uitvoer van koffie, toege staan bij Kon. Besl. van 12 Aug. 1914. De uitvoer van koffie is verboden bij Kora. Besl. vara 7 Aug. 1914. De minister, gelet op zijn beschikking vara 28 Oct., houdende regeling van den uitvoer van rund- en schap envleesch, heeft bepaald, dat de eerste periode, bedoeld in art. 5 dier betehikking, zal loopen van 8 Nov. t/m. 4 Dcc. 1915, dat het totaal aan tal kilogrammeil, waarvoor gedurende ge noemde periode in maximum consent kan wordcra verleend, bedraagt voori rund- vleesoh 1.500.000 cn voor schapeowleescra 5Ó0.000, dat de prijs per K.G. slacktgewïcht, bedoeld in art. 7 dier beschikking, zal be dragen SO ct. on dat het gew'Ichtspereen- tage, bedoeld in art. 8 dier botehikking, zal gedurende de week van 8 t/m. 13 Nov. 1915 bedragen voor rundvleesch 75 on voor soliap envleesch 100. Totaal... 281 Smokkeliuij. Het smokkelen aan de grens bij Weert neemt steeds grooter afmetingen aan. Her haaldelijk worden smokkelaars aangehou den. Een der smokkelaars droeg om het li chaam een met petroleum gevuld harnas. Naar beweerd wordt, stelt de militaire overheid een onderzoek in uaar het feit of al of niet een wacht de hand zou hebben in den smokkelhandel. In do „R.-K. Middenstander" wordt verze kerd, dat aan de grenzen, en met name in kleine plaatsjes in hot Noorden van Lim burg, door de wacht verschil wordt gemaakt bij het toezicht op den uitvoer. Yoor den kleinen winkelier is men zeer streng. Hij mag kleine hoeveelheden uitvoeren, maar wordt 6chorp bespied en gecontroleerd of hij ook over het sohreefje gaat. Daarentegen is men zeer coulant voor den boor, die er rond voor uitkamt, dat. hij beste zaken maakt over der-grenzen met verboden uitvoer-arti- kelon. Door twee soldaten van de grenswacht te Glarae, gemeente Losser, werden in de buurt schap Breekhoek, 17 paarden aangehouden. De drie geleiders wisten, begunstigd door de duisternis en de verwarring onder de paarden, te ontkomen. De paarden werden voorloopig gestald. Daar het in den laatsten tijd bij herha ling voorkomt, dat Nederlanders, die naar Duitschland gekomen zijn in de meening daar gemakkelijk een plaats op een kantoor t3 kunnen vinden, teleurgesteld terug moes ten keeren, vestigt de Nederlandsche Ka mer van Koophandel, genaamd bet Eerste Nederlandsche Koopmansgilde, te Diissel- dorf er de aandacht op, dat het alleen dan. aanbeveilng verdient eendelijke reis te on dernemen, waraneer men zich van te voren reeds met eenige firma's in verbinding ge steld lie of b. Er bestaat n.l. op het oogenblik zeer wei nig vraag naar \rcemd personeel, daar de enkele plaatsen, welk openvallen, door vrouwen ingenomen worden. Zonder grondige kennis van de Duitsche taal is bet tevens geheel overbodig; zich ^eenige moeite te geven. Het eerste schip met zand voor de aar dewerkfabriek de Sphinx" is over de grens gekomen, zoodat de werklieden, die gisteren naar huis waren gezonden, vermoe delijk weer spoedig aan het werk kunnen gaan. Te Lanaeken (België), waar geen Is- raellietisohe gemeente bestaat, woont een veehandelaar van bijna 80 jaar, düe lid is van de Israëlitische gemeente te Maas tricht. Sedert jaren komt hij eiken Zater dag ter synagoge en zelfs gedurende den oorlog kon hij zijn godsdienstplichten blij ven waarnemen, totdat opeens in Septem ber hij geen verlof meer kroeg Zaterdags de grens over te gaan. Op 'Grooten Yer- zoendag had hij als groote gunst toestem ming gekregen do kerk te bezoeken. Al leen, wanneer er een authentiek stuk kwam van het bestuur der Israëlitische gemeen te Maastricht zou de overste te Hasselt ver lof geven. Nu is d'oor den voorzitter vara den Kerkeraad een verklaring gegeven, dat de bewuste heer sedert jaren lid ri van de gemeente en elke week zijn godsdienstplich ten komt vervullen en hij het op prijs zou stellen dit weder te kunnen doen. De Duitsche overheid heeft met die ver klaring genoegen genomen era thans mag de heer K. Zaterdags ter synagoge, maar moet vóór 7 uur 's avonds veer te Lanaeken zijn. Do toepassing van de nieuwe maatre gelen voor de rischvoorzsien'Lng van Neder land, welke Maandag a.s. in werking zou den treden, zijn door de Regeering voorloo- pdg uitgesteld. Dit is te wijten aan de wei nige medewerking cler haringreeders en ho- ringhandelarera. In verbaaid met het niRn- dere gebruik van haring in Nederland ofschoon dit toch nog van beteekenis is om dat men de voorkeur geeft aan versche visoh, had de Regeering voorgesteld dat de haringbranoho minder vaten haring zou af geven, dan waarop oorspronkelijk bere kend was. Daartegenover zou dan meer versoho visoh wordera aangekocht cn de ha- ringbrancüie, tot dekking der meerdere uit gaven, een bijdrage in geld sterten. De be langhebbenden bij den baringharadel hebben echter geweigerd op dit voorstel, dat in doorsnede een bedrag van f 0.75 per vat zou worden, in te gaan. De Regeerirag achtte derhalve do aangekondigde maat regelen niet voldoende voorbereid en be sloot dientengevolge tot tijdelijke opschor ting. De commissaris der Koningin in de pro vin oio G roningen heeft voor do melkvoorde ning die provincie in vier "districten ver deeld. Yoor cl'k district een commissie inge steld en voor do geheele provincie een cen trale commissie. De stoomdrifter „Oceaan Ster I", Vrij dag te IJmuiden binnengekomen, rapporteert Zaterdag 30 October 1.1. 200 mijlen Noord- West van IJmuiden te zijn aangehouden door den Engelschen kruiser „Lasso V". Deze zette een boot uit met gewapende ma trozen, onder bevel van een officier. Juist toen de bemande boot langszijde van den stoomdrifter lag, had een aanvaring plaats tussehen den kruiser, die te dicht genaderd was en den drifter. De boot van den kruiser werd plat gedrukt en daardoor ontkwam de drifter aan een ernstige beschadiging. De officier en de matrozen konden zich door op den drifter over te springen nog bijtijds redden. De officier onderzocht de schee os- papieren van liet visschersvaartuig en ver liet daarop, ng. deze in orde bevonden te hebben, met de matrozen den drifter met een inmiddels door het oorlogsschip uitge zette tweede boot. Van de verongelukte! scbeepsboot werd niets meer teruggezien. De burgemeester van Weert, mr. Kolk man, is drie dagen do „gast'' geweest vara de Duitscbers in België. Dit kwam zoo Burgemeester Kolkman lid van de voe dingscommissie voor de grensgemeenten deed een inspectiereis per rogeeringsauto. Door de grenswacht te Vroonhoven vlak bij Maastricht werd mr. Kolkman aange houden zijn papieren waren niet in orde Mit zum Oberst nach Tongeren Toen mr. Kolkman in Tongeren kwam, schijnt hij den Hauptmann aan 't vorstand te hebben gebracht, dat het geen pas heeft, een Nederlander, die voor voedsel zorgt voor de Belgen, en daardoor dus indirect de Duitsche be1angen dient aldus te bejegenen. Deze ontboezeming had 'n aver och t-sche uitwerking, want onder geleide van een of ficier werd toen de reis gemaakt naar Brus sel. Daar hadden conferenties plaats met het Hollandscho Kamerlid, mr. Jan van Best-, uit Eindhoven, en de Duitsche kom- mantuur. Ten slotte bracht de Nederlandsche ge zant te Brussel de zaak in 't reine, en drie dagen later, dan hij zich hui voorgesteld, arriv. mr. Kolkman weer te Weert. („Tel.") Men Bchrijft uit Barneveld Naar aanleiding vara oen bericht omtrent don uitvoer van eieren, opgenomen in de bladen van Woensdag, was do verwachting der landbouwers immers, ook zij lezen couranten tegenwoordig omtrent do oier- prijzon, die hier Donderdag op de markt besteed zouden worden, tot beneden het nul punt gedaald. Doch wat klaarden de gezich ten der kippenhouders op, toen, reeds dir reet bij de opening der markt, do kooplie den onze boertjes tegemoet stormden cn er bijna om vochten, wie de zoo zeer begeerde eitjes machtig zou worden. Door dezen on- vcrWachten, doch met. vreugde begroeten aanval, waagden de landbouwers het prijzen te vragen, waaraan zij een oogenblik te <o- ren nog niet hadden durven denken, on het slot was dan ook, dat de middteïmarkt f 1 per 100 stuks hooger was dan de vorige week. (7f de boer ook in zijn nopjes was 1 Het gebouw „De Tent", in het Agne- tapark te Delft, waar geïnterneerden zijn ondergebracht, is gisteren geinspecteerd door den opperbevelhebber van leger en vloot, generaal Snijders, den Belgischen mi nister van Oorlog, Paullait, den Belgischen generaal Dossin en den generaal-majoor Onn.e, chef van de interneeringskampen in ons land. Bij monde van minister Poullait werd de directie der Ned. Gist- Spiritusfabriek dank gébracht voor alles, wat zij in het be lang der geïnterneerden deed, waardoor 't mogelijk is geworden, dat de studeerende jongelui uit België hun studies weer kun nen vervolgen. Henri Saks; oud 23 jaar Nederlander, die uit Amerika kwam per stoomschip „Mi chigan" voor zaken in den fruithandel, is te Liverpool tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld,, terwijl hij, na deze straf te hebben ondergaan, zal worden overgebracht naar Amsterdam. Hij werd beschuldigd van het geven van verkeerde inlichtingen. In het Engelsche Lagerhuis zeide de heer Runciman in antwoord op een vraag van den heer Pennefather, dat de import van ruwe katoen in Nederland gedurende de eerste zes maaraden 104.000 ton bedroeg tegenover een export van 95.000 ton. De im port gedurende de laatste drie maanden had 8500 ton bedragen tegenover een export van 335 ton. BODEGRAYEN. In Den Haag is yoor bet examen wis kunde L. O. (art. 86) geslaagd de lieer J. Bred er veld. HAARLEMMERMEER, Mej. A. A. van Yuuren, alhier, ie te Leiden geslaagd voor hot exhmen als apo thekers-assistente. HILLEGOM. Gisteravond heeft de Yereeniging vail Kantoor- en Handelsbedienden werkzaam in hot Bloembollerabedrijf, alhier een vergade ring gehouden, onder leiding van den heer G. O. Kornnmann, van Sassenheim. Na vaststelling der notulen, werden door liet bestuur medodeelingen gedaan, onder meer, dat tot algemeen secretaris is benoemd de heer J. Jufferma-ns. Het algemeen bestuur bestaat nu uit de heeren G. C. Kornnmann, te Sasseraheim, voorzitter J. Juffermrans, to Sassenhedm, secretarisJ. G. Seel te Hille- gom, penningmeester en W. A. Philippo, te Heemstede. De kas werd nagezien on in or de bevonden; do financieel© toestand bleek gunstig te zijn. Een inleiding over het doel der Yereeniging werd toen gehouden door den heer J. E. Scharpff, van Heemstede, naar aanleiding waarvan besloten werd een propagarada-avond te organisoeren, waar voor een commissie werd benoemd. Door 't bestuur werd de oprichting van een plaat singbureau ter sprake gebracht Na de rond vraag werd de vergadering gesloten. OEGSTGEESl Bij de gisteren gehouden verkiezingen worden als kerkvoogden dor Ned.-Horv. Gemeente herkozen de heeren L. den Ouden cn J. v .d. Berg, als notabelen de heeren L^ Schouten, B. Hoff, P. van Santen on A. Üitlenboogaard; ab leden van het Kiescol lege de heeren G. N. v. d. Ameele, K. Kam steeg, W. Ylettor en A. E. v. d. Voet. De bouw van de ZencLingsschoql met bij gebouwen alhier moet 15 Juni 1917 geleed zijn. NOORDWIJKERHOUT. De laatste veiling van Gladiolussen ea Tulpenplanten had aan Piet-Gijzonbrug plaats. De aanvoer viel mee; er werden nog flinke partijen ter veiling gebracht. De goede soorten brachten flinke prijzen op. Er was veel kooplust'. RIJNSBURG. Alhier hield de afd. Leiden der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel in café „Coster", een openbare vergadering voor het trampersoneel aldaar. Na een korte inleiding van den wil voorz..- De Roos, besprak de heer L. W. Peterse, uil Den Haag, de tramtoestanden in 't algemeea ea in het bijzonder die der, N.-Z. H. Tr.-MjjL

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1