Oe Eüi'opeesolie Oorlog. ENGELSCHE BRIEVEN. SPORT. v (Van onzen Londenschen medewerker). 1 (Nadruk verboden). Londen, 24 Oct. 1915. Het is moeilgk liet juiste woord te vinden om den indruk weer te geven, die liet ver haal van de terechtstelling van zuster Ca- yell hier te lande heeft gemaakt. Ontroering en verontwaardiging zijn te zachte woorden, ontzetting en woede te uitbundige. Want de Engelschinan is niet gewoon zijn gemoeds stemming op heftige wijze naar buiten vte. uiten. Zijn gelaat blijft even rustig jn de plooi, zijn stem even bedaard en zijn oog bliksemt niet van hartstochtelijken toorn, maar de lijn van zijn mond is iets scherper en zjjn blik onverzettelijker als het gesprek op die schrikkelijke gebeurtenis wordt ge bracht. IJe executie jan de ongelukkige vrouw te Brusse', die trachtte combattanten over de Belgische grens te helpen, heeft eiken Engelsckman diep in het hart getrof- troffen. O, wat zijn de Duifechers, die ver antwoordelijk zijn voor deze daad, toch' slechte psychologen. Waarom lieten zij niet éénmaal, nu het een vrouw gold, genade voor recht gelden? Zeker, zuster Cavell had een daad gedaan, die onder de krijgswet zware straf verdien de, en wie weet, mogelijk achtte de Duit- scne .overheid het noodzakelijk een „exem- plaire" straf toe te passen, maar hoe is het mogelfk, dat men niet begreep, dat de dood van deze vrouw een kreet van afgrijzen zou doen opgaan, niet in Engeland alleen, maar in de geheele beschaafde wereld? Maar met wat de geheele wereld er van denkt, behoef ik mij hier niet bezig te hou den, wel lechtet met den indruk, jdie haar exe- 'outie en de omstandigheden waaronder, zij1 volgens het rapport van den Amerikaan- Sched ig. ezant neeft plaats gehad, in En geland teweeg bracht. Ik geloof, dat deze wreede daad aan Duitschland duur te staan' kan komen. Voor den Engelschman is miss Cavell de verpersoonlijking van flinkheid,- vroomheid en vaderlandsliefde, drie deug den, die de Engelschman zeer hoog stelt en in een vrouw vooral. Wat zusier Cavell gedaan heeft, was niet iets oneervols in tegendeel, haar nagedachtenis zal voor al- tjja als die eener martelares in eere blijven. Ik herinner mij nog goed, hoe de torpe deering der „Lusitania" hier als weerslag honderdduizenden recruten n ar K ton ene ris veldleger deed stroomen. Daar had men te doen met een geval van oorlogvoeren tegeu non-combattanten, waaraan de wereld maar al te zeer was gewoon geraakt door het schrikbewind, dat in den beginne der occu patie van België gevoerd werd. Er was' toen n^g een soort zwakke vergoelijking voor, die daad mogelijk, namelijk, dat de gezag voerder, der Duitsehe duikboot verwachtte, dat de „Lusitania" eerst zjnken zou, als alle opvarenden in de booten waren. Ik weet wel, dat de Duitsehe pers, die eenstemmig het torpedeeren der „Lusitania" toejuichte, alle geaachte aan verontschuldiging verre van zich wierp, en ik geef ook toe, dat die ver- vergoelijking slechts ingegeven wordt door de christelijke gedachte, dat een daad van zoo onzegbare wreedheid, en onrechtvaardig heid, Diet met voorbedachten rade kon zijn begaan, maar er was dan toch, hoe dan ook, een (geringe) kans, dat dat verongelukken van meer dan duizend onschuldigen als een ramp meer dan a's een moord ware te be schouwen. Maar deze koelbloedige ter dood brenging van een dappere vrouw, die uit vaderlands liefde zich liet verleiden de kr(jg6wet te overtreden? Zie, daarvoor vindt de mec-sfc flegmatieke, meest christelijk-gezinde' En- felschman geen verzachtende omslandigh'e- en. Wij weten nu, althans wij meen en te we ten1, op welken grond- het doodvonnis werd voltrokken, waarom miss Cavell niet werd1 begenadigd. De ,Norddeutsche AJlgemeine Zeitung" zegt immers, dat „het vonnis, vol gens de krijgswet, wc-rd bekrachtigd." Wel nu, als die wet staat boven de macht van haar makers, wee dan het volk, dat zich er aan onderwerpt. Wanneer waarlijk geen ge nade mogelijk was, zooals de militaire gou verneur van België zou hebben gezegd, dan blijkt daaruit, dat het Duitsehe volk vrijwil lig zichzelf een slavenketen heeft gesmeed, die niet door gezond verstand oi medelij kan woTden verbroken. Laat elkeen dan voor zich het oordeel vellen over het karakter vaft <jat volk, dat zich zoo willig schikt in een toestand, die van lijfeigenschap niet is te onderscheiden. Ik heb met zeer veel Engelsclien over deze gebeurtenis gepraat en vrijwel allen zien er een uiting in van lage wraak of wrok tegen Engeland, een gemoedstoestand, die het beste belichaamd is in de onnoozele en fodslast-erüjke uitdrukking, die men in het egin van den oorlog in Duitschland als be groeting bezigde: „Ooit s.rafe England". Hier is dan weer zulk een uiting van machtelooze bittere woede: „God straffe En geland, miss Caveil zal niet begenadigd worden." Zoo en niet anders beschouwt men hier de ter-dood-brenging van die moedige vrouw. En of ook die daad haar terugs'ag zal doen gevoelen op de rekruteering? Ên of die invloed ook blijvende zrjn zal? Het is niet gemakkelijk het Brilsche volkskarakter te doorgronden en dat le meer, omdat onder Brit zooveel verschillende typ:en, Engclschen, Schotten, Ieren, en Welshmen zijn te ver staan. Het Brilsche volk is niet gemakkelijk in beroering te brengen, niet gemakkelijk te doordringen van het besef, dat deze grootste aller oorlogen ook voor dit land van de aller grootste beteekenis is. Beschermd door zrjn machtige vloot voelt de Brit zich vrijwel veilig in zijn eilandenrijk. Nu ja, een enkel Zeppeliiibe'oek, maar werkelijke» oorlog voelt de Engelschman in zijn land niet aan den lijve. We] in zijn beurs n ituurlgk, maar dat lot deelt hij met ieder ander in Europa; oorlogvoer nd of neutraal. De oorlog hoeft de werkloosheid doen op^ hoadeln; de workman heeft zijn h'anden vol' en verdient, ik zou haast zeggen, zooveel als hij verlangt. Waarom zou hij dan...? Men kan van onontwikkelde mcnscher niet verwachten, dat zij een ruim gezichtsveld hebben en beseffen, dat van hen en van hen alleen afhangt, of Engeland gedwongen zal zijn, dienstplicht in te stellen of met. A andaar dat nu, en ditmaal voor het laatst, een degelijke proef genomen wordt om! alle manneD, die in de termen wan krijgsdienst vallen, in de gelegenheid te stellen zich als- nog vrijwillig op te geven. Lord jXrby, is zijn groote recruteefingscampagne be gonnen en zes welden lang zal deze duren. Mislukt de proef, dan is algemeene dienst plicht onvermijdelijk. Maar er is alle reden om te veronderstellen, dat die proef niet mis lukken zal en de schromelijke daad -'t doodt- schieteai van die arme Engelsche fvrou'wi in België zal dan voor een deel aan sprakelijk zijn voor het ontwaken van het nationaal besef bij velen, die tot dusver Oost-Indisch doof bleven voor de roep stem van het vaderland. Dat er nog genoeg van deze laatste zijn ik kan er een teekenend staaltje van geven. Onlangs werd te Glasgow een voetbalwedstrijd gespeeld, waaraan eenig bijzonder belang verbonden was, de prijs was namelijk een beker, waar voor telkenjare door dezelfde partijen die thans tegen elkaar in het krijt tra den, met de grootste hardnekkigheid werd gekampt. Bij dien wedstrijd waren zeven tigduizend menschen tegenwoordig. Trekt men alle te oude of te jongo mannen en cle aanwezige vrouwen af dan blijven er stellig nog genoeg mannen over om een geheel legercorps te vormen als het niet meer is. In Londen is daarentegen de geestdrift voor al wat niet in onmiddellijke betrek king tot den oorlog staat, zeer gedaald. Er wordt vooral door de meer-ontwikkelden, iri zoover zij niet in khaki loopen, op an dere wijzen voor den oorlog gewerkt. Maar dat is ook natuurlijk. Londen is de hart ader van het land en al zijn er talloozé vreemdelingen, zeer velen, al do Italianen en Franschen, Kussen en Belgen zijn me de in oorlog, dc Duitschers zijn weg of opgeborgen en de neutralen ook zij zijn diep (Doordrongen van oorlogswee en den ken aan weinig anders. Waar het op aankomt, is de logge mas sa van het volk dat niet denkt, niet be grijpt, niet voelt, wat er op het spel staat in beweging te brengen. Ze hebben als in géén ander'land nog de vrije beschik king over zichzelf behouden. Zal het noo- dig zijn ze' t-ot den dienst van het vaderland te dwingen? Het zou haast te goed zijn, als het niet noodig ware. Men bedenke de groote voordeelen van het Engelsche vrij willige rsstelsel, waar het maatschappelijk leven niet wordt ontwricht door de onver biddelijke oproeping van talloozo onmisba- ren. Zou het noodig zijn tot dwang over te gaan Zoo neen, dan zal dat voor een groot deel te danken zijn aando Duitschers, aan de mannen, die miss Cavell den kogel gaven, want zij hebben dan aan een geheel volk, niet aan de 'besten alleen, maar aan een geheel volk dio stille woede en onver- zottelijken wil verleend, welke noodig zijn om hen er toe te brengen vrijwillig alles, alles op te offeren voor. de overwinning van hun land. Do Wedstrijden van Zondag. Met don korfbalwedetrijd „Vitesse"„H. S. V." wordt het terrein aan den Zoetor- woudsohen Singel weer in gebruik geno men. Het heeft ongeveer een jaar braak (voor die sport) gelegenhet eerste gedeelte, waar gevoetbald werd is opgehoogd en. ge heel met zoden belegd. Op het oog is dat nu een mooi gelijk speelveld gewordlen, maar we vermoeden, dlat hder t-och ook weer spoe dig oneffenheden in zullen komen, daar men, er op loop en de, merkt, dat de onder grond nog zeer los is. Er. ia dua te weinig gerold en nog beter had Gemeentewerken gedaan er een koppel schapen in te jagen, toen het in den "tijd was, dat het beweid bad kunnen worden. Dit had behalve voor de groei van het gras ook voor het vastloo- pen van den grond goed geweest. Op het overige gedeelte as de toestand weinig verbeterd er staat alleen een wei nig gaas meer. Op dat eerste gedeelte is nu het wed)- strijdterrein uitgelegd en dit zal dus voor namelijk Zondags voor wedstrijden die nen. (Voetbal mag hier niet) meer gespeeld worden, waarop we nog wel eens terugko men). Het meet 90 bij 40 M. en heeft dus de maximum-afmeting voor een korfbalter- reiin. We hopen, dat de Leddseho vereenigingen er vele triomphen zullen vlieren en dat „Vi tesse" daarom morgen maar eens goed aal inwijden. „Fluks" speelde in Den Haag tegen dit twaalftal gelijk en „Vitesse" zijn aanspraken op de eerste plaats willen cle doen gelden, zal moeten winnen. Aan Amsterdam brengt „Ajax" zijn der- do en laatste bezoek, waar „De Spartaan" de ontvangende partij As. Wel heeft het bui tenkansje van de vorige week d'on Leide- naars wat moed gegeven en met een beetje geluk is er misschien weer wat naar Lei den te brengen, maar we rekenen er niet op. Onze de rde klasse ra hebben rust. Oor spronkelijk was vastgesteld „De Sportman" „Olympia", maar het is blijkbaar uitge steld, zoodat het verdere voetbalprogram ma bestaat uit „L .V. B."-wedstrijden. Hiervan zal misschien om bijzondere rede nen komen te vervatten „Beresteijn" „Alphen II", terwijl „L. V. V. II"„D. L. V." op het ,,D L. V."-terrein gespoeld zal worden. Dit zal wol een ontmoeting zijn, waar de tegenstanders aan elkander ge waagd zullen zijn. In de tweede klasse zullen we weer een overwinning van „Lisse" te noteerein heb ben. en wel op „Ajax l^II". Minder zeker is het of „Norvioits" tegen „Beresteijn II" do meerdere zal blijken te zijn. De Beresteijncrs hebben don VOrlgefc. Zondag maar op het kantje af van „Lisse" verloren ca willen de> tweedo bekerronde wel bereiken. Verder verwachten wc, dat „Lugdunum II" van ,,L. F. C. II" zal winnen. Jn do derde klasse opent „L. F. C. III" zijn seizoen met een reis naar Lisse, waar do dorpsbewoners wel zullen winnen van de stedelingen. Noordwijkerhout" zai zijn sersten thuis wedstrijd spelen, indien er een aoheidsreoh- ter aanwezig zal si ju. Er sojn er die blijk baar togen deao reis opzien», maar de sport dAoct ook bi«ir gesteum* te worden Standen. Eoi'fbi»!. KEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Eerste Kiatse ZnlJ. Voreeuigingon gesp. g6W. gol. verL pt. voor t. gem. Vitesse (Den Haag) i 4 - 8 19 8 2.- H. S. V. 3 2 1 - 5 14 7 1.66 Vitosse (Lolden) 3 2 1 4 17 9 1.33 Fluks 4 2 1 1 6 16 8 1.26 Velox 3 1 2 2 9 18 0.66 A. L. O. 5 1 4 2 18 31 0.40 O. S. C. R. 4 - - 4 - 9 21 0.- Derdo Klasse Zuid A. Fluks II 2 2 - 4 11 4 2.- Residentie '2 1 I 1 8 12 0.60 Vitesse II (L). 2 1 1 1 6 9 050 A. L. O. II - - - - - - 0,- Voetbal [S LEIDSCHE ^VOETBALBOND. L '^1 Extra-Competitie. Nog niet aangevangen. Eerste Klasse. L. F. C. 4 3 1 7 19 <J 1.75 D. L. V. 2 1 1 8 4 8 1.60 L. V. V. 11 3 2 1 4 8 6 1.83 Alphen II 4 1 2 1 4 8 4 1.- Lugdunum 0 3 3 6 12 10 1.- Do Sportman II 4 1 8 2 8 17 0.60 Borcateyn 3 8 2 9 0.- Ajax II Tweedo Klasse. Lisse 4 4 - 8 27 6 2.- Borostoyn II 1 1 2 8 1 2.- D. L. V. 11 4 8 1 10 11 1.60 Norvicus 4 1 8 2 8 10 0.60 L. F. 0. 11 4 1 8 2 9 14 0.60 Lugdunum II 4 1 8 2 4 18 OJjO Ajax III 1 1 1 8 0.- L. V. V. III Derde Klasse. I Norvicus II 2 1 1 8 14 1 1.60 Lisse II 2 1 1 a 4 14 1.- Do Sportman III 2 1 1 i 2 5 0.60 Achilles 0.- L. F. 0. III 0.- Noordwykorhout - - - - BUITENLANDSGHE BERICHTEN. Eeii Nieuwe Verloving in het Pruisische Vorstenhuis. Prkia Friedrich Sigismund van Pruisen, de zoon van Prins Friedrich Leopold van Pruisen, heeft zich te Nachod (Bohemen), met prinses Marie Louise zu Schaumburg Lippe de oudste dochter van prins Friedrioh zu Schaumburg Lippe, verloofd. Prins Friedrich' Sigismund ia de oudste zoon van prins Friedrich Leopold van Prui sen, die de eenige zoon was van 's keizers achterneef Friedrich Karl (geb. 1828, gest. 1885). De pas verloofde prins werd in 1891 geboren. Zijn bruid' is de oudste dochter uit het eerste huwelijk van prins Friedrich zu Schaumburg Lippe. een neef van den re geerenden vorst. Zij is pas 17 jaar. Een Nieuwe Siberische Spoorweg. Aan do „Times" wordt uit Petrograd ge meld, dat het verkeer op den AJtai-spoor- weg, in Centraal-Azië, Dinsdag is geopend, veertien maanden voor den oorspronkelijk vastgestelden datum. De spoorweg, (Re 600 mijlen lang is. stelt een uitgestrekte en rij ke streek in Siberië, die tot dusver van ver bindingsmiddelen ontbloot was, voor het verkeer open. President Wilson's 'öuwel^k is opeind December gesteld. De juiste datum is nog niet bekend gemaakt. De regeering der Vereenigde Staten zendt een kruiser naar Liberia, over welke republiek zg een (niet officieel) toezicht uit oefent-. De maatregel dient om er voor te waken, dat de neutraliteit niet wordt ge schonden, doordat de Duitschers gebruik' maken van het station voor draadloze tele grafie. Er was nil. een bericht ontvangen, dat zij' dat deden. Het seismologisch observatorium te Eskdale Muir, Schotland, bericht, dat er Maandagochtend om 7 uur een groote aard beving in of nabij Japan ia ^geregistreerd'. Zondag heeft te Barcelona in de Galle de las Topias een hevige brand gewoed; waardoor verscheidene faoriekon in de asch gelegd zijn, o.a. een groote schoenenfabriek, dio voor het leger werkte. Er wordt aan kwaadwilligheid gedacht. Naar Reuter uit WinmApeg in Oanada seint hebben Eskimo'b in het hotoge noor den twee Roamflobe zondkslduge>n en twee prospectors vermoord. Het zijn dezelfde Es kimo's, die een tijd geleden de Amerikaan- scho ototdiddringm%c©fi.gers Radfort en Street hebben afgemaakt. Een zekere Tepaduc, die ale Radford'e gids dieinde, redde ziöh door een Eekimo- vrouw te trouwen, maar liep weg en ver telde, wat er met de tweo reizigers was ge beurd. Vijf man van de bereden politie van het noordwesten hebben hun kamp opgeslagen aan het Baker-meer om dien moord te on derzoeken. De Eskimo's wonen ruim 300 K.M. landinwaarts. Vreedzame Eskimo's, die aan de kust wo nen, zeggen, dat die andere Eskimo's ver moedelijk dc twee zendelingen en de twee prospecteure v-erdao.lvt hebben, naar dien moord op de twee reizigers een onderzoek te hebben willen instellenTrouwens zij dooden *1 wie in hun. buurt komen. Da kiezers in de staten Now-York. Mas- sachussoto en Pennsylvania hebben zich met groote meerderheid uitgesproken tegen vr ou wenki car eoh*. 1>© KabiuetscriseH in Griekenland. De Kabinetscrisis in Griekenland is nog niet opgelost. De koning heeft Zaïmis voor gesteld aan te blijven, maar deze heeft ge weigerd Men verwacht nu dat Goenaris en Rlmllis de meeste kans hebben, om als kabinetsformateur op te treden. De koning heeft zich geheel aan de zijde van het afgetreden Kabinet verklaard. Hij heeft dit niet alleen gezegd, maar getoona ook door Janakitsa, den minister van oor log, dio door eenige uitlatingen de oorzaak werd van het conflict, te benoemen tot zijn adjudant-generaal. De koning zou willen overgaan tot Kamer-ontbinding, maar Zaïmis heeft hem dit afgeraden. Deze zou de Kamer, waarvoor de kiezers bij de laatste, nog voor weinige maanden gehouden verkiezingen Ve- nizelos de meerderheid hebben verschaft* willen laten aanblijven. Het volk schijnt minder te sympathiseeren met de regeering. Toon de Kamer uiteen ging was Venizelos de eenige, die door de Bevolking werd toegejuicht. Aan de „Morning Post" wordt uit Athene gemeld, dat de moeilijkheden ontstonden naar aanleiding van een ontwerp tot toekenning van een extra-toeslag gedurende mobilisatie of oorlog aan de officieren. Er ontstond een levendige discussie tusschen generaal Jana kitsa; minister van oorlog en afgevaardigden van verschillende partgen. Eindelijk werd een van de aanhangers van Venizelos, die zich op onparlementaire wijze uitdrukte, tot de orde geroepen, waarop kif zich haastte verontschuldigingen aan te bieden. Doch Ja nakitsa, die daarvan niets hoorde, pakte drif tig zjjn papieren bij ejkaar en liep weg, zeg gende, dat er voor hem geen plaats meer. in de zaal was. De zitting werd pnder groote opschudding voor, eenige minutenv geschorst De minis ters trokken zich terug om onderling te overleggen. Toen de vergadering werd heropend, ver klaarde Venizelos, dat de minister van oor log verontschuldigingen aan de Kamer be hoorde aan te bieden voor het feit, dat hij" de zitting op zoo in het oog vallende wjjze had verlaten, nadat hem verontschuldigingen waren aangeboden. Zaïmis, de minister-presi dent, las echter een antwoord voor, waarin werd ontkend, dat Janakifsa zich behoorde te verontschuldigen, terwgl tevens word ver klaard; dat de pegeering hier de kwestie van vertrouwen stelde. Toen begonnen de debatten. Venizelos deed een kracht-igen aanval op de buitenlandsche politiek der regeering, die de meerderheid niet goedkeurt- Hij betreurde 't, dat Grie kenland Servië door Grieken]ands erfvijand, Bulgarije, laat verpletteren; zonder iets daar tegen te doen en met het vooruitzicht», zelf later te worden aangevallen. Dat verschuilen acuter den koning, keurde .Venizelos af. Dien moest men buiten beschou wing laten. De verantwoordelijkheid rust bij het Kabinet. Hg gaf toe, dat de kroon het recht heeft met de verantwoordelijke regee ring Van meening te verschillen, als hR denkt, dat de regeering niet overeenstemt met den wil van net volk. Maar na de jongste verkiezingen is een dergelijk gebrek aan overeenstemming buiten quaestie. Thans heeft de kroon niet meer het recht om over, dezelfde auaestie opnieuw een afwijkende meening te handhaven. Het is geen vraagstuk meer van vaderlandsliefde docli van oonstitutioneele vrgheden. Wij we ten dat de koniiig een bekwaam generaal is; maar hg1 i? niet even ervaren in politieke quaeeties. Dat ik het optreden van net hui dige kabinet heb toegelaten, was, omdat men door. het optreden van de kroon het doode punt was gekomen, terwijl de huidige staat der, mobilisatie het houden van ver kiezingen onmogelijk mjaakto. VeMzeloa kantte zich ook tegen de op vattingen van het Kabinet inzake het tractaaf met Servië. In Duitschland is men zeer ingenomen blijkens de persuitlatingen met het beleid van koning (tongtantijh. Maar hoe 't in Grie kenland1 zal gaan ligt geheel in het duister. President Wilson aan het Woord. In een rede verklaarde president Wilson, dab de zending van Amerika in hoofd zaak een vredeszending was, maar dat de Vereenigde Staten daarom toch zeker ook rooesten zorgen hun rechten om onafhan kelijk en ongestoord te handelen, te hand haven door het land voldoende sbrij /.krach ten te geven om agressen te weerstaan. De president verklaarde verder, dat in groote trekken de leger- en vlootwetten waren, zooals reeds gepubliceeiis. Hoe wel de Vereenigde Staten de vloot het eerste en voornaamste verdedigingsmiddel achten, is toch de mobilisatie van a-lle hulpmiddelen der natie an belang. De eenige bedoeling van de uitbreiding van leger en vloot was de veiligheid der Ver eenigde Staten te waarborgen en die pre sident eindigde: „Welke agressieve bedoe lingen en begee-rige eerzucht de Vereenigde Staten mogen hebben gehad, zij waren slechte heb gevolg van c r ze ondoordachte jeugd als natie. Ik geloof met vast ver trouwen, dat wij nimmer meer een stuk gebied door verovering zul'. wille ver krijgen. Een Belgisch Koninklijk Besluit tegen Bené do Clorcq en Br. -Tacol). Men schrijft van Vlaamsehe zijde aan de „N. R. Ct": Do beide leiders van „De Vlaamsehe Stem" doelen het volgende mede in hun nummer van 31 October: „Het "heeft onzen koning! behaagd, in ^antwoord op ons plechtig be roep op de Overheid.' om Vlaanderen Recht te doen, de loopbaan als ambtenaar van de Belgiese Staat voor ons af te sluiten." Zooals deZe mededeeling opgesteld L, zou zg aanleiding kunnen geven de Vlamingen 'en hun vrienden te doen meenen. dat ko ning Albert hier inderdaad opgetreden is tegen het recht der .Vlamingen en dat 'de Vlaamsehe b'ew'eging in het hersteld België niets goeds te verwachten heeft van hem eq zijn regeering. Ik meen voldoende ingelicht te zyn ony te mogen verzekeren, dat leze maatregel, genomen bij koninklijk besluit van 5 Oct. 1.1. en die genoemde heeren treft ai ambtenaren, leeraren bij het middelbaar on derwijs in België, niet het minst een vijan dige bedoeling heeft tegen het streven dep Vlaamsehe beweging. Geen ideeën worden er mee veroordeeld, maar wel do v/ijze, waarop die ideeën door ambtenaren van den Belgischen Staat vooruitgezet worden in de huidige omstandigheden. De koninklijke veroordeeling van de hee ren De Clercq en 'Jacob gaat ran de vol gende overwegingen: In deze tijden van ho.ogen nood voor Bel gië zijn de verlangens van de Belgen op één doel gericht: de vrijwording van hun land, en de door de Nederlanders gekende leiders van de Vlaamsehe beweging willen tegenover de Walen niét onderdoen in op recht loyalisme. Doch sedert de bekende reorganisatie van „De Vlaamsehe Stem" plaats greep, is de nieuwe redactie hardnekkig opgetreden te gen heb Belgisch staatsverband, wat natuur lek' niet bevorderlijk is voor de nationale eensgezindheid in den strrjd om het bestaan van België. Herhaalde malen "heeft zij som maties gericht aan „die van Le Havre" over: zaken, die zonder de wetgevende Kamers, de regeering nu toch niet oplossen mag, en zg is er zelfs toe overgegaan onder, haa-r verantwoordelijkheid stukken te laten verschijnen .waarin, met begrijpelijke bijbe doelingen, gezegd wordt, dat de Vlamingen hulp moeten halen overal waar die te ha len is. Koning Albert was van meening, dat het niet langer mocht gedoogd worden, dat Bel gische staatsambtenaren, en allerminst op voeders van de Belgische jeugd, aldus spra ken in een tijd, waarin nog alle krachten moeben ingespannen worden om den Bel gischen staat van den ondergang te redden, Zgn protest kon niet anders wezen dam wat het was, en het zal in de verwarde toestan den een opklaring brengen, waarbij de loyale Vlaamsehe beweging niet anders dan baat hebben kali. Belgische Soldaten tc Petrograd. We meldden reeds dat- België verschei dene secties auto-kanonnen en mitrailleurs met boddeninigsmansdhppen ter besebikMng van do Rusëisohe regeer ing had gesteld. De „Rj ets" deeilt over de aankomst van oen deel van de Belgen in Petrograd het voh- gieqide medie: Te Petrograd is de eerste afdeel ing Bel gische soldaten aangekomen. Deze afd'ee- ling woTdt ingekwartierd' in de kazernes vtan de auttomobdel-compagnie. Het meer on deel dezer soldaten is veertien maanden in de voorste linies geweest. Zoodra het publiek vernam, dat de sol daten Belgen waren, werden zij geestdrif tig ontvangen. Ecu Complot tegen de Japansche Arsenalen. De „Daily Mail" verneemt uit Tokio, dat de parade, die daar Zondag ter eere van 's keizers verjaardag zou gehouden worden, afgelast is, naar het heet/te wegens den re gen, maar in werkelijkheid, naay men ver moedt, door de ongerustheid, die govekt was door een poging om het wapenmaga zijn te Oedzji, op 10 K. M. afstand van To kio, in de lucht te laten vliegen. Te Kama- koera is een verdacht individu in hechteni genomen. Daar de berichten over hetgeen er te Oedfeji gebeurd is, onderdrukt worden, wint de argwaan veld, dat het aan een machinatie van de Duitschers te wijten is. De politie let nu scherper op Duitschers. Zij kunnen Diet meer zonder vergunning reizen. Dc Vlecsehlooze Dagen In Duitschland. In Duitechland was, zooals we nog gis teren meldden bepaald, dat op tweo dagen in de week geen vlcesoh mocht worden ver kocht. De bedoeling van deze bepaling was, een al te groote inkrimping van den vee stapel te voorkomen. De huismoeders schij nen dezo zorg voor den veestapel niet te deelen. Zij koopen hu daags te voren een dubbele portie, waardoor echter de bepa ling Tiaar do el mist. KORTE BERICHTEN. Het Engelsche prijsgcrecht heeft voor goe den buit verklaard het jacht „Germania dat toebehoorde aan baron Krupp von Boh- len. Do waarde van het jacht wordt geschat op 45.CO0 pond sterling. Het kwam 30 Juli 1914 to Cowes, om aan de „Regatta" deel te nemen, en werd 6 Augustus d.a.v. opge bracht. Nog drie andere Duitsehe jachten, zijn tot buit verklaard. Op het gesloten oude katholieko kerkhof te Goch (Rijnprov.) werd van verscheidene graftomben 't Christusbeeld gestolen, waui- echijnïijk met het doe-1 het metaal daarvan te gelde te maken, althans werden verschil lendo beelden, die niet van het gewe-nschte metaal vervaardigd waren, stuk gesneden cn gebroken teruggevonden. Naar do laag hartige dieven wordt een streng onderzoek ingesteld. Do duisternis, die tegenwoordig in de Londensche straten heerscht met het oog op de Zeppelins, maakt liet onmogelijk, in trein of tram liet avondblad te lezen. Vo? gons de „Dailv Malt" hebben eenige rciri gers zich nu van een kleine electrische laoip voorzien, dio zij aan de mouwen van hun jas vastmaken om zo<\ het uoodige licht id krijgen. De Beiersclie regeering heeft „in verband met do vaderlandslievende houding dei* so ciaal-democraten in dezen oorlog" hun liet recht toegekend gemeente-ambten tc beklce- den Tot dusver was hot gemeente-ambtena ren in Beieren verboden, sociaal-democraat1 te zijn of althans zich in het openbaar als zoodanig te doen gelden.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 14