Nederland en de Soring. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Wot van Engeland. De N. O. T. deelt mede, Tan Engeland 'telegrafisch bericht te hdbben ontvangen, dat wol hoogstwaarschijnlijk weder ten uit roer zal worden toegelaten. Smokkelarij. De Rijnsfoomschepen „Helvetia X" van 'de firma Goudzwaard en Kolff te Rotterdam en de „Saxonia" van de Koeniugsfeld-linie aldaar, verlieten in de laatste dagen 'der vo rige week de Rotterdamsche havens, jswaar afgeladen met olie en margarine, zonder, .vooraf de gebruikelijke douane-formalitei ten te verrichten. Alles wees er op, dat hier een brutale poging tot frauduleuzen uitvoef beproefd zou worden. Naar wij vernemen, werden daarom de booten bjj- hun vertrek uit Rotterdam door de ambtenaren der re cherche gevolgd. Beide booten poogden Zon dag, met volle kracht stoomende, zonder .uitklariiig van het tolkantoor te Lobith, voor bij het Yossegat aldaar het Duitsche gedeelte van den Rijn te bereiken. Bijtijds werd hun dit echter door de ambtenaren 'der douane, Ingestaan door de marine, belet. De boo ten stopten echter eerst nadat er met Scherp Op geschoten -was. Ministerraad. r Gistermiddag te 4 uren, werd een mi nisterraad gehouden, welke, naar wij verna men, werd bijgewoond door. den Opperbevel hebber van land- en zeemacht, generaal Snij ders. Hieruit mag worden afgeleid, dat aan de besprekingen in dezen kabinetsraad, Cf. m. de vragefc en wenken betref fende evehtueole demobilisatie, ZooalS die tot uiting zijn gekomen in bet afdeel in gs: verslag der Twee de Kamer nopens de al gemeen e beschou wingen over de Staatsbegrooting 1916, wel niet vreemd zullen zfrn geweest. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is Jfol dr. Hector Treub naar Parijs vertrok ken, om de inrichting van de Nederlandsche ambulance aldaar in oogenschouw te ne- piem 1 I Kort na de mobilisatie werd ten gan- jrieïï van de bezoldiging van gemobiliseerde rijksambtenaren een regeling getroffen, wel ke hierop neer kwam, dat deze hun burger lijke bezoldiging behielden, indien en voor zoover deze hooger was dan hun jnilitaire bezoldiging. Deze regeling was echter niet van 'toepas- ring op hen, die voor eerste oefening onder de wapenen waren; van dezen wordt de bur gerlijke bezoldiging sedert de mobilisatie gelijk trouwens odk vóór dien het geval <vas gedurende den duur der eerste oefe ning ingehouden. Sedert do dienstplichtige landstorm voor den werkoljjken dienst werd opgeroepen, heeft zich ook de behoefte doen gevoelen aan een regeling omtrent de uitbetaling van de bezoldiging van burgerlijke ambtenaren, die 'daarbij! werden ingelijfd. Naar het schijnty is binnenkort de totstandkoming van zoodanige regeling 'te verwachten, volgens welke ook de hierbedoelde personen, hun burgerlijke bezoldiging behouden, indien en voor zoover Üeze hooger is dan hun militaire bezoldi ging; uitgezonderd zullen slechts worden rij, die behooren tot een Iandstormjaarldasse, welke binnen één jaar ha de inlijving van hét) eerste gedeelte der railitielichting van gelijken leeftijd in werkelijken dienst wordt gesteld. De tot zoodanige jaarklasse behoo- rende ambtenaren, enz. zullen hun burger-, fêfce bezoldiging evenals de dienstplich tigen der militie gedurende achfc-en-een- halve rnaaand moeten derven. In dit geval verkeert de landstormjaar- klagse 1915 en zal vermoedelijk de land- stormjaarklasse 1916 komen te verkeeren. Naar wij vernemen, hebben de Stoom vaart-Maatschap pijen te Amsterdam beslo ten met ingang vain 1 November 1915 een dhrurte-toeelag op het uurloon der boot- en de reactie na zijn korten aanval van woede en zijn bittere woorden met wroeging wa ren vermengd, en dat door dit alles zijn eerlijke, mannelijke natuur, die er nooit aahspraak op had gemaakt sterker te zijn dan zij was, zich aan een oogenblikkelijke zwakheid overgaf. Zij was overtuigd, dat hij daaraan nooit in het bijzijn van iemand andoTs dan van haar zou hebben toegege ven en een geviel van blijdschap doortin telde haar bij dit bewijs van hun geestelijke intimiteit. Zij vond het niet zoo moeilijk haar zelfbeheersching te bewaren, als wel om niet door de kamer te loopen en haar hand op zijn schouder te leggen ten teeken van hun eenheid van hart; maar dan, dat voelde zij, zou de verboden lijn overschre den worden. Zij kon slechts wachten het was niet lang totdat hij weer kalm was. Toen vermande hij zich, stond met moeite op en vermeed het haar aan te zien. In zijn houding en manier van doen was zoo iets jongensachtig, iets zoo natuurlijks, dat zij nu meer dan ooit neiging voelde^ haar tra nen te laten vloeien. Maar zij vist, dat het eeii van die minu ten was, waarin een vrouw sterk moet zijn haar zelf en voor den man, zelfc al mocht zij later ook inzinken. Do noodzakelijkheid voorgoed tot 'n schikkifngmethem te komdn spoordo haar aan haar krachten te spa ren, want zijn c ogenblikkelijke zenuwach tige zwakheid bood haar een gelegenheid, dio zij niet ongebruikt mocht laten. ,,Ik wensch dus, dat je begrijpt", ging zij rustig voort, alsof er geen stoornis was ge weest, „dat, nu ik mijn doel bereikt en het mijne gedaan he^ om je vrijgesproken te krijgen, het mij tot op zekere hoogte onver schillig laat wat je van mij denkt pre- loodswcrkers te geven van 15 pCt., welke toeslag ook -zal worden verleend op over uren en Zondaguren. De gebruikelijk© Zon dag toeslag van ƒ2.50 blijft onveranderd. In vgrbamd met den bovengenoemden duurte toeslag heeft de Hollandsche Stoom boot-Maatschappij het minimum garantie loon barer contractboo'bwel-kers van ƒ16 per week op 18 gebracht. De burgemeester van Haarlem heeft vergunning verleend tot het houdèn van oen verloting ten behoeve van het te Leiden gevestigd Centraal Bureau tot hulp van Joodsche noodlijdende kinderen in België. Verboden is de uitvoer van uienzaad en pleizaad, van aluminium en alumini- umlegeeringen als grondstof en bewerkt, tenzij gebruikt als onderdeel van eenig vervaardigd artikel, waarvan aluminimum geen bestanddeel vormt., van chloorkalk en natriumzouten, van eieren, van eigeel en van eiwit in verschen of gedroogden toe stand, zoomede van producten daarvan, van tin en tinlegeeringen als grondstoffen bewerkt (met uitzondering van staniol en capsules), tenzij gebruikt als onderdeel van eenig vervaardigd artikel, waarvan tin of tinlegeering geen hoofdbestanddeel vormt. Ingetrokken is de tijdelijke opheffing van Het uitvoerverbod van antimoonregules. De commissie uit de vakorganisatie voor clo verzorging van goedkoope lévens middelen te Winterswijk heeft zich met een verzoek tot den minister gewend, om ook regeoringsvarkens beschikbaar te stellen voor arbeiders, die jaarlijks gewend waren zelf een varken te mesten, doch zulks nu wegens de hooge varkensprijzen achterwege moesten laten. Op dit adres is thans even wel een afwijzende beschikking ingekomen. Men meldt uit Oldenzaal: Uit Duitschland kwamen hier per trein aan 47 Chineezen, die behoord hadden tot de be manning van het Engelsche stoomschip „In- driani", van de „Liverpool line"', welk stoom schip den 14den September 1914 door een Dnitschen onderzeeër in den grond werd geschoten. Deze Chineezen werden gered en van dien datum af te Hamburg gevangenge houden. Na vele bemoeiingen van de z(jde vau den Chineeschen gezant, kon deze verkrijgen, dat zijn landgenooten werden in vrijheid gesteld en tevens, dat zij voorzien werden van eenig reisgeld. Dv' Duitsche regeering had dan ook'iedet: voorzien van 5 muntbiljetten a f10 Neder- landsch geld. Voor de verdere reis bestonden echter be zwaren 'en bestond aanvankelijk het voor nemen hen naar Duitschland terug te zenden. Aan den hoofdcommissaris van politie werd daarom verzocht bp den Engelsch'en gezant te inforraeeren of. deze genegen was om' de Chineezen over te nemen. Nadat daarop bevestigend werd geant woord, vertrokken de menschen naar Rot terdam. In een te Rotterdam gehouden verga dering van Belgen is de volgende motie aan genomen De Belgen van Rotterdam, vereenigd in hun lokaal Baan 5, iop 28 October 1915, druk ken hun diepe verontwaardiging en afgrij zen uit wegens den laffen moord door de Duitschers begaan, bedreven op de persoon van miss C'avell, een edele dochter van het Britsche rijk. Zij verzoeken Zijne Excellentie den ge zant van Engeland in Den Haag, de goed heid te hebben, aan de familie van wijlen miss Cavell, hun oprechte bewondering uit te drukken voor de nagedachtenis der edele Engelsche vrouw, die heldhaftig haar leven gaf voor de groote zaak der verbonden volken. Aan die uitdrukking van bewondering voe- gen zij hun diep en welgemeend rouwbe klag toe. Do Belgen van Rotterdam betuigen bp deze gelegenheid aan de groote Engelsche natie hun broederlijke genegenheid en hun on wankelbaar vertrouwen in de eindoverwin ning van de beschaving, de rechtvaardigheid fen het recht. Er is, naar de „Haagsche Ct." ver-' neemt, een overeenkomst tot stand gekomen tusschen de Engelsche regeerin'g en de Ne- cies zoo onverschillig, als toen ik je, nu bijna negen jaren geleden, in mijn atelier verborg. Je moet het op rekening Btellen van mijn wilde afkomst als ik mij niet ge heel naar de voorschriften der beschaving gedraag. Ik kan slechts handelen zooals de inner lijke neiging mij dat voorschrijft juist zooals mijn moeder deed en mijn vader. Als dat verlagend! is Nu hief hij eindelijk rijm hoofd op en trad op haar toe. Hij hield zijn handen op zijn rug ineengeklemd, als om haar te toon en, dat zij niets van hem had te vreezem. Zijn oogen waren rood en er was nog een pijn lijke trek om zijn toegeknepen lippen. „Je moet mij dat woord laten, terugne men", mompelde hij onzeker. „Ik wist niet wat ik zei. Het is zoo plotseling over mij gekomen, dat het mij geheel uit het even wicht bracht. Ik heb niet voor vanavond beseft wat alles beteekonfc. Het scheen mij, dat ik het niet kon dragen," „Maar dat kun je wel." „Ja, i!k kan het," antwoordde hij norsch. „Men kan alles dragen. Dat ik een oogen ic lik mijzelf vergat, was omdat ik zag, dat je ter wille van mij moet lijden „Zou je niet voor mij willen lijden 1" „Dat zou ik niet kunnen. Lijden voor jou zou voor mij zoo iets heerlijks zijn „Dat het geen lijden zou zijn. Dat is het juist; dat is juist, wat ik ook gevoel. Wat ik doe valt mij niet moeilijk, omdat ik weet ik weet weet dat ik je help je eer, zoo niet je leven te redden. Ik geloof niet, dat het met geld te bereiken zou zijn geweest. Mr. Conquest herinnerde mij er aan, dab de beste rechtsgeleerde diensten kunnen gekocht wordenmaar ik heb geen oogenblik gemeend-, dat men rich derlaiidsche Overzee Trustmaatschappij, waarbij telegrammen door bemiddeling der N. 0. T. kunnen worden gewisseld langs de telegraaflijnen, waarop de Engelsche regee ring in gewone gevallen censuur uitoefent. Do telegrammen, die door bemiddeling 'der N. 0. T. worden verzonden, zijn niet on derworpen Rian censuur of oudervinden er althans geen hinderlijke gevolgen van als verminking, vertraging, enz. De bemiddeling, waartoe de N. 0. T. zich althans voorloopig bereid verklaart, vindt plaats met deze beperking, dat slechts die telegrammen worden doorgeseind, waarvan de inhoud betrekking heeft op ladingen en goederen, voor den invoer waarvan contract- ten met de N. 0. T. zpn of worden gesloten. Deze ladingen ë'n goederen moeten bepaald en nauwkeurig omschreven zijn. De N. 0. T. heeft hier het recht voorbe houden, in alle gevallen zonder redenen: op fö geven haar tusschenkomsfc te weige ren en heeft tevens bepaald, dat zij1 ze niet verleent voor depêches, betreffende offertes. Behalve de seinkosten wordt een zeker ad- ministratieloon voor de bemiddeling in zake uitgaande en inkomende telegrammen in re kening gebracht. De betrokken afdeeling der N. 0. Ta de afdeeling iftelegrammen", is thans in hefcr perceel aan de Nassaulaan 18 te 's-Graven- hage gevestigd. De Nederlandsche consul te Munster, heeft tot de grensccmmandanten aan de Nederlandsche grensstations het verzoek gericht, aan alle passagiers uit Duitschland den toegang tot het Nederlandsch grondge bied te weigeren, indien hun paspoorten niet behoorlijk dcor bedoeld consulaat geviseerd zijn. Dagelijks komen dergelijke reizigers ons land binnen, doch zoolang niet door de militaire overheid in ons land Jast tot boven- staanden maatregel is gegeven, zullen de grens-commandanten, naar we vernemen, niet op dit verzoek ingaan. De groote vaclielederfabrieken hier te lande, welke het overgroote deel van het benoodigde leder voor de schoen fabricage en reparatie produceeren, zullen genoodzaakt zijn eerstdaags stop te zetten wegens gebrek aan looi-extracten. De aanvoer liet n.I. de laatste tijden reeds te wenschen over. Kleine partijen, die dezer, dagen te Amsterdam en Rotterdam zijn aan gekomen, werden, niettegenstaande ze aan de Nederlandsche Overzee-Trust ge adresseerd zijn en de uitvoer naar het bui tenland verboden is, aan de fabrikanten niet afgeleverd. De mogelijkheid bestaat, dat daardoor een aantal werklieden gedaan zal krijgen. De volgende circulaire is door den Minister van Waterstaat gericht tot onder teekenaars van het manifest over de dienst weigering (het manifest-Bahler c.s.), die ih staatsdienst zijn: „Tot mijn leedwezen trof ik onder het manifest, waarin tot dienstweigering wordt aangespoord, ook uw naam aan. Dit is een feit, waarvan de ernst niet mag worden onderschat. Is het voornemen, om te wei geren deel te nemen aan de gewapende landsverdediging, wanneer deze krachtens de wet vanwege de koningin wordt gevorderd, bij ieder staatsburger te laken, waar het ambtenaren geldt, die, zooals gij, bij de aanvaarding van hun ambt een eed of be lofte hebben afgelegd, aanvangende met de woerden: „Ik zweer (beloof) getrouwheid aan de koningin en gehoorzaamheid aan de wet ten van den staat", is zulk een daad ten ©enenmale ontoelaatbaar. Ik vertrouw, dat bij kalm nadenken, gij tot inzicht zult komen, dat onderteekening uwerzijds van het mani fest, zeer zeker niet in overeenstemming is geweest met den deer u afgelegden eed, noch met uw plicht als ambténaar en dat gij bereid zult zijn mij ten spoedigste mede te doelen, dat gij die onderteekening als niet gedaan wenscht te zien beschouwd.'* Te Groningen da bij een oliefabrikant de gehoede voorraad lijnolie in beslag geno men, omdat do maximum-prijs werd over schreden. Te Dordrecht worden maatregelen voorbereid iloit het te werk stollen &n fabrie- ken van ongeveer 200 geïnterneerde Bel gen. zulk oen ijver als de zijne voor minder dam wat ik hem bood zou kunnen verzekeren. En hij hoeft al'les zoo praohtig gedaan Hij heeft zich met hart en ziel aan de zaak gewijd. Hij heeft ieder spoor gevolgd met een speurzin, met een zekerheid, waartoe jouw mannen, jouw; Kilcup en Warren, nooit in staat zouden zijn geweest. Dat heb ik gezienik ben er zeker van. Hij heeft een verwonderlijk helderen geest en op zijn manier het vriendelijkste hart ter wereld. Ik houd heel, heel veel vam hem en ik ben hem innig dankbaar. Behalve jouw vrij te zien, geloof ik niet, dat ik in het leven, iets zoo vurig wensch als hem gelukkig te ma ken. Dat kan ook wol niet zeer beschaafd wezen maar zóó voel ik het. En dus moe ten wij bedenken", ging zij ijverig betoo- gend voort, „dat wij loyaal jegens hem moe ten zijn, jij en ik; dat dat do eerste van: al onze plichten is. Vindt jij ook met Hij wendde zijn oogen van haar af vóórdat hij antwoordde. Zijn verstandsvermogen! was gebroken. Teekenen van strijd waren bij hem zichtbaar en toch beantwoordde het romantische element in zijn natuur aan dat dn de hare. „Ik zal het beproeven", mompelde hij voor zich neer ziend. „Je zult meer dan beproeven je zult slagen. Slecht zeer kleine zielen zouden hem kunnen misgunnen, wat hij heeft ver diend door zoo hard te werken en zicsh zoo geheel te geven. Dat jij en tik weten', dat wij elkaar liefhebben, zal het voor ons ge makkelijker maken trouw j egems hem te °jn-" „Conquest moet ook westen, dat wij ol- Vqa.T liefhebben", verklaarde hij met ©eni ge bitterheid- „Misschien (weet haj dot wed; maar ieder De staking te Hengelo. Naar men aan den correspondent vah ,,Het Volk" te Hengelo mededeelt, is door, de patroons in de metaalindustrie, n.I. de heeren Stork, Dikkers en Hofstede Krul, een schrijven ge zonden aan de katoenpatroons, om de uit sluiting voorloopig niet door te voeren. En zoo men haar toch wilde doorzetten, om dan to doen als men in Enschede gewoon is, nl. de eerste weken 2, dagen, dan 3 dagen, om eindelijk tot geheele sluiting te komen, maar niet dadelijk tot geheele sluiting over te gaan. Met welke kringen men ook in aan raking kómt, algemeen wordt de aangekon digde uitsluiting afgekeurd. Zóó iets had men in dezen tijd niet verwacht. Arme kerel! Maandagmorgen kwam hjj den exporteur Duijvensz, te Aals meer, een bedelaar aan de deur, ventende met postpapier. Daar de man er nog jong en krachtig uitzag, sprak hij tegenover den bedelaar zijn mishoegen er over uit, dat de man bedelde, er direct op latende volgen, in dien hij werken wilde, hjj bij hem wel kon helpen inpakken. Hiertoe verklaarde de be delaar zich aanstonds bereid. Den geheelen 'dag hielp' hij bij het inpakken van planten, welke 's avonds met de stoomboot verzonden moesten worden. Met dat werk kwam' men ongeveer zes uren 's avonds klaar.'Daar de pakschuur te Aalsmeer aan het kanaal staat en het station der stoombootmaatschappij juist aan de overzijde, moesten de colli p'er schuit worden overgevaren naar den stei ger,met welk werk een der knechts van den heer D. en de bedelaar zich belastten. Nauwelijks was 'de schuit van 'den wdl, oï zij zonk. De knecht, die aan de riemen Zat, wist hemmende den kant te bereiken, doch do bedelaar verdween in de diepte en ver dronk. .Vermoed wordt, dat de Schuit te diep1 geladen was. "(,,N. R. Crt.")'> De plannen voor de electrifica- tie van de tram HaarlemHeemstede zijn zoo ver gevorderd, dat men binnenkort de weging en ombouwing der lijn kan te ge- moet zien. Do lijn zal aansluiten aan de HaarlemSche lijn en door de parken gelegd' worden tot aan de Camplaan. De di r octeu r-geme raai der Staatsspoor maakt aan het personeel be kend, dat 151 ambtenaren en beambten voor een zeker tijdvak zijn uitgesloten van hot gonot van vrij vervoer, wegens radeeren in gunrt vrijkaartenWijzigingen en rodeO- ringen in gunstvrijilcaarten zijn ten streng ste vei-boden. Strengere maatregelen zul len worden toegepast, indien het euvel ndet vermindert. To Goes heeft een benzin eont- plioffiing plaats gehad. De winkelier Kauff- mann wilde een benzinelomp rep arceren, toen deze plotseling uit elkaar vloog. Er volgde een geweldige ontploffing. De win kelruiten werden aan scherven geslagen en ook do ruiten van een aan do overzijde van de straat gelegen manufactuurwinkel wer den vernield Een deurpaneel werd inige- drukt en belangrijke schade aan den win- kelinvonrtaris toegebracht. Een begin van brand kon spoedig gebluscht worden. Per soonlijke ongelukken kwamen wonder boven wonder niet voor. In het Maandblad tegen de Ver valschingen schrijven dr. Van Hamel Roos én Harmens: Indien men kennis neemt van de brutale Vervalschingen, waarmede de rechtbanken zich in den laatsten tijd in ons land hebben bezigt moeten houden, zal men niet zonder Verbazing daarbij als resultaat dier zittin gen vernomen "hebben, dat volledige vrij spraak' gevolgd is, waar het vervalschingen gold, van cacao met circa' 50 pCt. cacao- doppën 'en van zemelen, met 'dezelfde hoe veelheden koffiedoppen vermengd. Wij heb ben de rechterlijke uitspraken zij Eet ook onder protest natuurlijk te aan vaarden én kunnen alleen ons groot leed wezen uitspreken, dat.dank zij spitsvondï- gón juridischen adviezen en der totale af wezigheid van een krachtige wetgeving te kiezer zake, 'de knoeiers "hoe langer hoe driester worden: en het publiek, indien geen 'deugdelijke voorzorgsmaatregelen bij 'den aankoop der waren genomen worden, hoe langer hoe meer de dupe wordt hunner; heeft zoo zijn eigen kijk op het leven ern ik geloof niet, dat het veel gewicht bij hem in de schaal zou leggen. Ik weet_ eigenlijk niet of ik hem iin d'aïb opzicht wel kenmaar wel weet ïk, dat jij en ik, die hem zooveel verschuldigd zijn, hem dat kunnen terug betalen -door hem te geven wat hij vraagt. Wil je mij dat beloven?" Hij bleef voor zich kijken alsof het hem moeite kostte zijn woord te gevendoch toen hij zijn oogen weer opsloeg, wierp hij rijn hoofd op rijn oude, vastberaden ma nier achterover. „Ik beloof j© alles te doen wat j© mij in ons verder leven vraagt. Ik ben het niet met je eens, dat öonquest dit moest vra gen of d!at 'hij eenig recht had het je hem te laten aanbieden. Maar daar j© het wenscht te geven eai ik je door niets anders mijn liefde kan toonen en nooit weer zal kun- thetn zeggen, dot ik jo aanbid dat ik je aanbid beloof ik te gehoorzamen." XXV. Het huis was ih oogenschouw genomen en rij waren' Tyeer naar het salon terugge keerd voor de thee. Conquest had rioh uit gesloofd voor de gelegenheid, had alle ka mers ©pgevroolijkt door bouquetten eoi! overal mooie dingen gezet, om aan het ge heel zooveel mogelijk eon behaaglijk aan zien te geven'. Aan de theetafel had hij bij zonder veel aandacht geschonken en die van het fraaiste zilver en het kostbaarste por selein voorzien en het tafeltje geplaatst, waar rij dat waarschijnlijk later zou wil len hebben om het effect waar te nemen, dat zij daar rittend maakte, zooals hij al tijd gaarne deed met een nieuw ochilderij «tf meubelstuk. Van haar kant had Miriam de ronde door misdadige praktijden. Wij konden dezer da- ged hiervoor weder een zeer duidelijk be wijs constateeren, hetwelk wel voor bet re cord van brutaliteit kau doorgaan. Eén par- fij» als „glycerine" verkocht, bleek slechts 6 pCt. glycerin© te bevatten en bestond ver der uit de gewone (onzuivere) glucose-(aard- appel)stroop van den handel, d.i. een meng sel van glucose, water en dextrine. Waar glycerine zoo menigmaal voor ge nees- of heelkundige doeleinden aangewend wordt, behoeft het geen betoog, dat derge lijk© vervalschte waar niet alleen in dit opzicht geenerlei nut kan doen. doch door haar onzuiverheden bepaald schadelik zal kunnen werken. De kooper wordt buiten dien natuurlijk grovelijk bedrogen, daar de zuivere glycerine circa 6-maal duurder is dan de aardappelstroop. Het is niet ónwaarschijnlijk, dat, indien deze zaak' voor de rechtbank komt, waar schijnlijk weder straffeloosheid gepleit zal wordendaar heb ook hier weder geen „voedingsmiddel voor menschen" betreft! Bij een dergelijken .staat van zaken blijft niets anders over, dan een ernstige waar schuwing aan den handel, om bij den aan koop van waren vooral tegenwoordig nn al of niet geoorloofde oorlogswinsten aan de orde van den dag zijn de uiterste voor zichtigheid in acht te nemen, en nogmaals de hoop uit te spreken, dat een krachtige wet tegen de vervalschingen zoo spoedig mogelijk moge vigeeron. TeM'eerssen (L.) had een droevig ongeval plaats. Vrouw 0., herbergierster, viel docr een noodlottig toeval in het openstaan de! kelderluik. Eenige bezoekers, in de her berg aanwezig, wisten niet, waarom de vrouw zoo lang wegbleef. Haar man, in de nabij heid van het huis werkzaam, vond zijn vrouw bewusteloos in 'den kelder liggen'. Zonder tot bewustzijn te zijn gek-omen, is de vrouw overleden; zrj had het nekbeen' gebroken. De vrouw was ongeveer 30 jaar oud; zjj laat vier jeugdige kinderen achter. HAAGSCHE RECHTBANK. Inbrekers. Inzake de veroordeeling door de Ilaag- sch© rechtbank wegens de inbraak ten huige van minister Treub, is, naar men verneemt, honger beroep aangeteekend, zoodat; deze zaak eerlang voor het Gerechtshof in Den' Haag in behandeling zal komen. nOOGE RAAD. „Lo tisico." Behandeld werd: het cassatieberoep van J. J., hoofdagent van „Lotisieo", te Arnhem, togen een vermis der reolitbank aldaar, waarbij hij wegens overtreding der Loterij- wet (het verkoopen en ten verkoop in voor raad hebben van aajidieelen in 'n verboden loterij) werd veroordeeld tot. 2-rn. 50 boete of tweemaal 10 diagen hechtenis, met vrij spraak van een deel der aanklacht, zulks wat die straf betreft met vernietiging van een vonmüs van den kantonrechter te Arn hem, die twee boeten van 300 of twee maal 30 dagen hecht ends'had opgelegd. Mr. Dcnekamp, advocaat te 's-Gravenha- ge, stelde als oassatieinüddeö. voor schending of verkeerde toepassing van strafvordering jimoto de artt. 2 en 6 'der Loterij wet, om dat de rechtbank het vonnis des kanton rechters bevestigdehoewel daarbij reqqj.- raaiti was vrijgesproken van het ten laste ge legde „dóen verkoopen" cai veroctfdeeld wegens „verkoopen en in voorraad hebben vajn aondeè-len in een verboden loterij", zoodat een onderzoek was ingesteld, en een beslissing gegeven, welke niet gedaan had den mogen worden, omdat „doen verkoo pen" en „verkoopen" onvercenigbaar zijn. Pleiter beriep rich op ©en arrest van deh Hoogen Raad vaai 27 Nov. 1893 (Weefcbl. v. h. Recht no. 6436) en op de condlusie vam adv.-gen. bij den Hoogen Raad mr. Berier, voorafgaande aan liet arrest van den Hoo gen Raad1 van 25 Mei 1914 (Weekblad v. b'. Recht no. 9655). Conclusie O. M. 15 November. de kamers gedaan, nauwlettend opmer kend, bewonderend, hier en daar -een idee aoa de hand gevend, met die bedeesdheid, gepaard aam belangstelling, waarmede eemi vrouw in haar positie haar toekomstige wo ning beschouwt. Daar zij bij int ui tóe wist, dat hij er op lette of rij ook in iets te kort schoot, besloot rij, dat hij haar niet in ge breke zou vinden. Het was het begin van die levenslange .oefening in zijn dienst, die rij zich tot taak had gesteld, ofschoon die po ging haar gemakkelijker zou zijn gevallen, als hij haar niet op zichzelf had' doen letten door haar zoo onderzoekend met zijn klei ne grijsgroene oogen gade te slaan. Maar toch was rij tevreden over de manier, waar op rij er zich van kweet, toen zij hem, zonder het minste teeken van verlegenheid; vam thee voorzag en zichzelf bediende. Evenals den vorigen dag, verbitterde dit onberispelijk octeeren zooals hij het gelief de te noemen, rijn rusteloozen argwaan meer dan eenig vertoon van zwakheid. De gedachten, dat hij haar ware ik voor hem wegsloot, had hem in de laatste vier en twintig uur als oen booze geest vervolgd en hem eetlust en slaap benomen In haar cor rect, waardig gedrag, zag hij niets don grendels en neergelaten gordijnen. Een oogenblik vam weifeling of zelfverraad zou hem in staat hebben gesteld een blik in haar binnenste to werpenmaar het was even moeilijk door dezo goed in evenwicht gehouden vriendelijkheid tot haar ziel door te d/ringen, alls om de gedachten vam de Ve nus van Milo op haar edel marmeren ge laat te lezen. I (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6