De Europeesciie Oorlog. Rechtzaken. Het Oranjeboek. SPORT. UIT DE STAATSCOURANT. Bj) Kon. besluit is W. H. D. de Jongh, ingenieur bij het mijnwezen in Ned.-Indië, piet verlof, met? ingang van 1 December 1915 benoemd tot adjunct-ingenieur der mijnen; is mefc ingang van 1 December 1915 aan teekenaar le klasse bij 's Rijks werven, Th. G. Huber, in verband met de oj heffing van 's Rijks werf te Amsterdam, als inrichting van aanbouw- en herstelling, wegens meer dan 55-jarigen ouderdom en meer dan 10- jarigen dienst, als beambte met vaste aan stelling, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend; is aan G. II. Smits, of verzoek, met in gang van 1 December 1915 eervol ontslag verleend als burgemeester van Eibergen; zijn benoemd met ingang van 9 November tot burgemeester van Made en Drimmèlen: A. R. Pn. V. baron de Girard de Mieiet van Coehoorn; met „ingang van 1 November tot burgemeester van Zaandijk D. J. J. Helle- Jna; met ingang van 1?. Nov., tot burgemees ter van Abbekerk K. Zijp Jzn.. secretaris (üer eemeente: met ingang, van 9 November tot burgemeester van W ierdent J. C. van den Berg Jz.: met ingang van 9 Nov., tot bur gemeester van .Vriezenveèn, J. 0. Bouw- pieester, secretaris dier gemeente; met in gang van 10 Nov., tot burgemeester van Gramsbergen, C. J. van Riemsdijk; secre taris dier gemeente; met ingang van 4 No vember, tot burgemeester van Midwolda, P. Dijkhuis; met ingang van 1 November, tot burgemeester van Maa-sbree, F. J. J. M. van der Knaap; met ingang van 5 November, tot burgemeester van Meerlo, A. P. -J. H. van Haeff; met ingang van 9 November, tot bur gemeester van Voerendaa1, A. J. Hennen. is benoemd tot dlireoteiir van het post- en telegraafkantoor tc Ud'en, G. F. H. van Hellenberg Hubar, thans in. gelijke betrek king te Oosterhcut. HAAGSCUF RECHTBANK. Diefstal van haver en zaad te Leiden. Daarvoor moesten gisteren nog terecht staan twee Leidenaars, J. H. A. V. en G. H., van wie alleen d!e tweede was versohenen, tegen V. verleende de reoht- bönk verstek. H. bekende. Hij wist niet hoe hij er toe gekomen was. Op een vraag van den pre sident of hij al niet eer drie zakken haver bad weggenomen, bekende hij ook dat. Op 22 Juni hadden zij uit het. pakhuis van d'en zaadhandelaar J. de la Bije, bij wien zij in betrekking waren, twee zak ken haver weggenomen en een zak vogel zaad, diie zij hadden verkocht aan den koet sier A. A. Oskam, cllie ze weder aan den' Stalhouder Borger ding overdeed. Terwijl V. do zakken uit het pakhuis nam, stond beklaagde PT. op den uitkijk, om, als de hoer De la Bije aankwam, zijn kameraad to waarschuwen. Dat was niet. noodig, zoo dat de zakken konden worden vervoerd, eerst in een pakhuis in de Valkensteeg en vandaar naar Oskam, die /"4 per zak be taalde en ze voor ƒ6 weer overdeed aan den stalhouder Borger ding. De politie kreeg er echter den reuk van en de rechercheur van politie. Van Ee, nam de haver in beslag. Hij deelde een en aaider als getuige mede. Do tweede getuige was de graanhande laar zelf, die verklaarde, dat de twee man nen bij hem in dienst waren geweest, de ■eerste in lossen, de tweede in vasten dienst. Do laatste verdien do ruim ƒ11 per week. Getuige had reeds langen tijd haver ver mist en wat hem in dit verband het meest trof, was, dat B., die van hem de haver be trok in den laatst en tijd bijna niets noodig had. B. zeide, diat de hafver hem te duur was voor voer. Blijkbaar is den heer B. dus al lang haver in handen gespeeld en be paalt. de diefstal zich niet. tot de zeven zak ken, ditmaal vermist. D'e Graaf verklaarde, dat hij de haver op last van H. eerst gebracht heeft naar een pakhuis van der. vader van den eersten beklaagde, waarna Oskam ze in bezit nam. De officier, rekening houdende met de Menstoncligheid, dat beide mannen overigens oppassende menschc-n zijn, oïsahto tegen ieder wegens diefstal in vereeniging een gevangenisstraf van zes weken. Bek haagden verzochten een lichtere straf, mededeel en de, dat zij de schade geheel hebben vergoed. Heling van bovenstaande goederen te Leiden. Daarvoor kwam nu Ln de bank der be schuldigden de 28-jarjge Abraham Adria-an O., koetsier te Leiden. Deze beklaagde bekende de haver te heb ben gekocht tegen f 4 per H.L. Hij wist wel, dab goede haver toentertijd 8 kostte, maar hij zag er geen kwaad in, omdat, hij meende, clait het aan veegsel was, wat de knechts meestal mogen meenemen. Hij heeft, wel eens gezegd, dat hij de zaak niet meer ve:" brouw de en dat de man nen. niet. meer mochten komen. Daaruit bleek dan toch, meende de pre sident, dat hij wel begreep, dat de haver gestolen was. Hij leverde de haver weder nan den heer T. H. Borgerding. Hef; eerst werd weder gehoord de recher cheur van politie Van Es, die verklaarde, dat beklaagde, toen de haver bij hem werd gebracht, blijkbaar reeds stond te wachten. Beklaagde klaagde luid, dab De la Brje's doel was hem in de gevangenis te krijgen en do beide andere mannen vrij te houden. Getuige -T. H. Borgerding, stalhouder te Leiden, deelde mede. dat beklaagde hem te negen uren 's avonds drie bewuste zakken haver had gebracht, die getuige voor f6 per zak kocht. Teen het bleek, dat er een zak 'ijn zaad bij was. had hij hem wat minder betaald. Getuige Borgerding wilde doen voor komen, dab het vuile haver was. wat de rechercheur var. politie weersprak. Alleen was er een zak fijn zaad doorheen gestort. 1 De president maakte er dezen getuige attent op. dat de prijs van de haver tocli 8 per zak bedroeg. Ook hij had dus wel moeten weten, dat de zaak niet pluis was. 1 Dé Keer De lai Bije, nu ook weer gehoord, *eide. dat het eerste soott "haver of .Gro ninger zaaihaver was. Opveegsel kon het reeds daarom niet zijn geweest, omdat dit in het geheel geen waarde heeft. Getuige geeft dit weg. De heer Borgerding zou daar geen f 6 voor geven. De president vroeg dezen getuige of hij iets tegen beklaagde had. Getuige ontkende dit; hij kent den man niet eens. Wel heeft hij aan den hoofd inspecteur van politie, den heer Balfoort, gezegd, dat hij de werklieden wel wilde sparen, omdat zij een gezin hebben, maar deze had hem gezegd, dat hij dit niet deed, omdat het hem oir: den heler te doen was. De heer Balfoort, daarna gehoord, ant woordde op een vraag van den verdediger, mr. Spaargaren, dat hij niet bepaald daarbij het oog op dezen beklaagde heeft gehad, maar in het algemeen den heler-erger acht dan den dief. Toen als getuige werd opgeroepen de beklaagde in de vorige zaak, protesteerde daartegen de verdediger. Hij wilde zich in de oude kwestie of de dief in een zaak van den heler onder eede mag worden ge hoord, geen partij stellen, doch in dit ge val is hij van oordeel, dat dit niet aangaat. De man kan niet onpartijdig getuigen, om dat hij zicli in dat geval zelf zou be zwaren. De officier wilde zich hier geen partij stellen. De rechtbank, in raadkamer gegaan, be sliste, dat deze getuige niet onder eede zou gehoord worden. Getuige Hocgweg verklaarde nu buiten eede, dat beklaagde tegen hem en zijn mak ker had gezegd: De haver wordt steeds duurder, zou je niet wat goetlkoope haver voor mij hebben? De officier van justitie, de schubl van beklaagde aannemende, meende niet een al te lichte straf te mogen vragen en eischte daarom twee maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. Spaargaren, zette vocrop, dab beklaagde niet heeft bekend. Wel heeft hij bekend, dat hij vermoeden kreeg, dat het geen eerlijk spel was; maar dat beleekent nog geen schuld. Ook blijkens een uitspraak van den Hoogen Raad, moet iemand, om tot heler verklaard te worden, niet vermoeden of begrijpen, dat het ge kochte gestolen is, maar het weten. Beklaagde wist dit zeker niet. Daarom vraagt hij uit gebrek aan bewijs vrijspraak. Mocht de rechtbank er anders over denken, dan beveelt hij beklaagde in de clementie van de rechtlain'c aan. Beklaagde is al zwaar gestraft en is volstrekt geen mis dadiger. Terwijl de verdediger sprak, schreide be klaagde. Diefstal van een reclamebord van „Den Ouden Deyl". Daarvoor stond terecht B. J. V., weg werker te Wassenaar. Beklaagde zeide, het bord en den paal, waaraan het bevestigd is geweest, mee naar huls te hebben ge nomen voor brandhout. Maar bord en paal waren op den weg gevallen en ze lagen er gevaarlijk. Het doel van beklaagde was te voorkomen, dat er ongelukken door ont stonden. Dit was zijn plicht. De president dacht, dat hij dit doel even goed ha«l kunnen bereiken door aan den restauratiehonder te zeggen, dat hjj een en ander moest weghalen. Nadab de inspecteur van politie te Was senaar, de heer Gras, de restauratiehou der en de eigenaar van „Den Ouden Deyl"- do heer Kuyper, waren gehoord, eischte het 0. M. f10 of 12 dagen. Uitspraak in al deze zaken Maandag 7 November. HOOGE RAAD. De Hooge Raad verwierp het niet door cassabiernkl'delen ondersteunde beroep in cespatie van A. F. B., fotograaf te Nieuw-Ven- n e p,. door de rechtbank te Haarlem en het Hof to Amsterdam veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens verduiste ring van een door hem gehuurd rijwiel te Lisso. I. Verschenen is thans het Oranjeboek". dat de regeering ieder jaar tegen het tijdstip' van aanvang van den parlementairen begroo- tingsarbeid uitgeeft. Er wordt o.a. het volgende aan ontleend: Overschrijding der Ne derlandsche grens. 1 Hieromtrent wordt o.m. gemeld: Ondanks de officieel© tegenspraak van de in den aanvang van den oorlog, in het bui tenland, met name in Frankrijk, geuite on derstelling, dat de Duitsche troepen bij hun opmarsch naar België over het Neder- landsch gebied zouden zjjn getrokken, bleek uit sommige uitingen van de vreemde jers, dat aan dab gerucht nog geloof was blij ven bestaan, waarbjj soms werd gedoeld op zekere aanduiding, die voor zoodanigen twij fel ruimte liet. De opperbevelhebber heeft een rapport doen samenstellen, wraaruit onomstootelijk het ongegronde van bedoelde bewering blijkt. In bijzonderheden doet de rapporteur ver der mededeelingen omtrent de militaire maat regelen, waaruit o.a'. blijkt, dat reeds1 vóór 4 Augustus Vaals bezet wras door een infan- terieafdeeling van ongeveer 50 man. onder bevel van een officier en dat de maréchaus see-brigade Vaals sedert 31 Juli den grens overgang aan de Maastrichterlaan bewaakte en patrouilleerde langs de Duitsch-Neder- landsche grens. Ook blijkt, zegt de rapporteur, dat nóch overdag nóch des nachts Duitsche troeuen door de kom der gemeente Vaals zouden kunnen hebben gemarcheerd, zonder dat dit aan de inwoners ware bekend geworden. Ten slotte maakt kapitein Quanjer als zijn persoonlijke meening kenbaar, dat de Duitsche officier, in wiens zakboekje ver meld stond, dat hjj over Vaaals was gegaan, terwjjl hy in den morgen van 4 Augustus 1914 met zijn divisie of regiment van Vael- serquartier over Beek en Gemmenich mar cheerde, ten onrechte wellicht t:-n ge volge van het op onjuiste wijze raadplegen der kaart heeft gemeend over Van's en Raten naar Terstra eten te trekken. Vermeld dient nog, dat, ofschoon door geen vreemde regeering ooit blijk was gege ven, dat bij haar tenig geloof aan een schen ding van Nederlandsch grondgebied had be staan, aan de Belgische, Britsche en Fransche Regeeringen door Hr. Ms. gezanten een af schrift van voormeld rapport en van do ver schillende verklaringen, vergezeld van (Ie ncodige vertalingen, aangeboden is. De houding der zeemo- gendheden. Zeer uitvoerig behandelt het Oranjeboek vervolgens de houding van de oorlogvoeren de zeemogendheden ten opzichte van den neutralen handel en scheepvaart. Daartoe bespreekt de minister de door de verschillende oorlogvoerende mogendheden uitgevaardigde contrabande bap a ingen, land voor iand. In de eerste plaats Engeland. De Nederlandsche regeering heeft in ieder afzohderiijk geval van aanhouding van een Nederlandsch schip, wanneer daartoe aan leiding bleek te beslaan, geprotesteerd legen de handelwijze der Britsche autoriteiten ea op de vrijlating van schip en lading aange drongen. De „Order in Council" van 15 Maart 1915 riep wederom nieuwe moeilijkheden voor den Neder Ia ndschen handel en scheepvaart in heü leven. Doch hierover handelt de den 22en Maart door den minister aan de Staten-Gene- raal gedane schriftelijke mededeeling, (wel ke, ten einde niet in herhalingen te verval len, evenals iajlles wat in liet bijzonder be treft de vaart op de Noordzee en het Kanaal in dit Oranjeboek buiten verdere bespreking wordt gelaten.) Wat Frankrijk betreft, constateert de mi nister, dat de door de Fransche regeering gedurende den huidigen oorlog gevoerde con trabande-politiek tot dusver steeds parallel geloop;en heeft aan _die der Britsche regee- ring. Vat betreft Duitschland, wordt verklaard, dat de door dat land in het begin van den oorlog uitgevaardigde bepalingen van inter nationaal zeerecht geheel overeenkomstig de Londensche zeerecht-declaratie waren. De Nederlandsche regeering heeft onder de aandacht van die van Duitschland ge bracht, dat, waar volgens- de Duitsche „Pri- senordnung" aanhouding onmogelijk is, zoo- dra de bestemming van het neutrale schip en de uitladingsplaats der goederen uit de scheepspapieren blijken, een neutrale haven te zijn, het vereischte van het aan boord aan wezig zijn van een diplomatieke verklaring overbodig is en dat bovendien de Nederland sche regeering de gewenschte garantie niet kan geven, (laar zoodanige garantie in het internationaal recht geen grond vindt en dan ook tot dusver in soortgelijke gevallen nooit door haar werd afgegeven. De Nederlandsche regeering heeft tevens haar teleurstelling er over uitgesproken, dat Duitschland bij de gewijzigde Prisenordnung cok een groot aan (al artikelen, voorkomende op de vryïijst der Londensche Zeerechldecla- ratie, tot contrabande had verklaard. Tegen de aanhouding en opbrenging naar Zecbrugge van de „Batavier V" en de „Zaan- stroom", heeft de minister bij de Duitsche regeering op gelijke wijze geprotesteerd als tegen die van andere Nederlandsche schepen naar Engelsche of Fransche havens bij de regeeringen van die landen. Het plotseling scherp optreden der Duit sche marine tegen evengenoemde twee sche pen en de „Medea" gaf der regeering aan leiding aan haar protest de vraag te verbin den of dit optreden het gevolg was van een wijziging van de tot dusver door Duitschland tegen Nederland gevolgde politieke gedrags lijn. De Duitsche regeering ontkende zulks ten stelligste. Onrechtmatige aanhouding. Hierna wordt mededeeling gedaan van de slappen, door de regeering gedaan in zake vergoeding Van schade wegens onrechtmatige aanhouding van Nederlandsche schepen. Wielrljden. Dc vel d rit in de omstreken wan Den Haag. Om 1 uur werden de deelnemers, nadat de contróle-formalliteiten waren vervuld, op de oprijlaan van liet landgoed Glingeaidaal op gesteld. Men reed in kalm tempo naar Duindagt, waar ze opnieuw in rijen van 20 gesdiaard werden en waar de strijd een aanvang nam. Men had achtereenvolgens af te leggen een zware grasvlakte met hin dernissen, duinen, koolaechweg, strand en v eer duinen. Er waren 137 deelnemers opgekomen van de 152, van. dezen zijn er 133 binnengeko men, waaronder de ©enigste daime, mejuf frouw* Buys-Van Willigen. Als eerste kwam aan R. v. d. Wiel van Rotterdam in 1 uur en 55 sec. De afstand bedroeg pl.m. 21 K.M. Sell aal sen rq (lcn. Z u i d-H ollandsclie IJ s v e r- e e n i g i n g. In li^et Zuid-HoDlandsch Koffiehuis had Zaterdag de algemcene vergadering plaats der Zuid-Hollaudscho IJsvereeniging. De rekening en verantwoording werden goedgekeurd en de penningmeester werd on der dankbetuiging gedechargeerd. Het verslag van den secretaris werd even eens goedgekeurd. De heeren W. F. Margadant, H. van der Slooten en J. D. lóooyen werden respectie velijk als voorzitter, penningmeester en se cretaris bij acclamatie herkozen. Verschillende verbeteringen aan de banen voor het doorgaand verkeer werden voor gesteld en aangenomen, zoodat te verwach ten is dat de verbinding van Gouda, Reeu- wijk naar Bodegraven in beteren toestand zal komen, evenals de verbinding van bet Weabland naar VlaarcHngen. Versohilleaide voorstellen werden gedaan voor de bestrijding van het kroos in de vaarten. T commissieleden voor het nazien der rekeningen werden benoemd de afgevaar digden van de afdeelingen Ter Aar, Rotter dam en Bodegraven. Voetbal. „Alplien II"—„L. F. C. I" 1—1. Als klokslag twee uur beide elftallen in 't veld staan en zich gereed maken om te beginnen, komt men Aveer tot de onaange name ontdekking, dat de scheidsrechter niet present is. Er Avorrlt gewaagd of een lid van „L. F. C." de leiding op zich mag nemen, waarin „Alphen" toestemt. „L. F. C." is compleet. „Alphen" telt tAvee invallers. Al dadelijk na den aftrap ontAvik- kelfc zich e'en vlug1 spel met „L. F. 0." iets in de meerderheid. Het publiek moedigt „Alplien" aan en dit schijnt te helpen, want een paar gevaarlijke doorbraken vol gen, zonder dat er evenwel doelpunten ko men. Krachtig gesteund door. den wind, dringt „L. F. C." weer geweldig op. Doordien de doelverdediger uitloopt, slaagt „L. F. O." er in te doelpunten en de leiding te nemen met 10. A oor ,,L'. F. C." Avas dit een buitenkansje, want de achterhoede had dit doelpunt kun nen voorkomen. Toch is „Alphen" niet ontmoedigd. Als de scheidsrechter na de rust Aveer, beginnen blaast, stelt „Alphen" zijn elftal anders op, Avat een goede verandering scheen te zijn. Al dadelijk wordt „L". F. 0." teruggedrongen; schot op schot volgt, doch de keeper is uitstekend. Met 'een prachtig, onverwacht schot, Aveet „Alphen" evemvel de partijen op gelijken voet, 11, te brengen. Dit is ,,L'. F. C." te erg. Ver woedt valt heü aan, doch het baat niet, „Alphen" is en blijft de sterkere. Aan de Isonzo en in Tirol. De Italiaansche aanvallen worden iets minder krachtig. Het slechte weer, de on- afgebrokeu stortregens belemmeren de bc- Avegingen. De Oostenrijkers zijn enthousiast dat 't niet tot een doorbraak gekomen is en ze vertellen nu, dat de Italianen in de twee de Helft van October wel 150.000 man heb ben verloren. Waar de Oostenrijkers zelf zulke verliezen leden en op vele punben, zij 't dan niet. over groote afstanden, moesten Avijken, zal dit cijfer mede in verband met al wat do communique's van dat gevechts terrein in de laatste weken meldden wel wat hoog zijn. Do successen blijven nog aan Italiaansche zijde, ook bij de tegon-aanval- len, die de Oostenrijkers vruchteloos onder nemen Hot Italiaansche gezantschap in Den Haag meldt nog over do krijgsverrichtingen In het dal van de Astice trachtten in den morgen van den 29sten October vijandelijke afdeelingen, die den schijn aannamen alsof zo zich wilden overgeven, onze stellingen te naderen aan de Tor ra, welke reeds zonder succes in den avxmd van 25 October waren aangevallen. Toen onze troepen het bedrog hadden ontdekt, openden zij het vuureen verwoed gevecht volgde, dat eindigde met do volslagen vlucht van den vijand, die 200 lijken en 40 krijgsgevangenen, onder wie twee officieren, achterliet. Wij hebben ook meer dan 100 geAveren en een belangrijke hoeveelheid munitie buitgemaakt. Aan den ingang van het dal -\an Rienz heeft de vijand in den nacht van 29 op 30 Oct. met belangrijke strijdkrachten onze vooruit geschoven stelling bij Sexten aangevallen. Na een hardnekkigen tegenstand moesten onze troepen zich terugtrekken, docli nadat ze den A'olgenden morgen versterkingen hadden ontvangen, verjoegen zo opnieuw den vijand en versterkten zich krachtig in de heroverde stelling. Langs het front van de Isonzo was er in den loop van den dag van weerszijden een krachtig geschutvuur en hadden eenige in- fanterie-aanvallen plaats. Op den Santa- Maria-heuvel hebben onze troepen een loop graaf van den vijand stormenderhand geno men en 15 krijgsgevangenen gemaakt. Aan) de Podgera heeft de -vijand met talrijke strijdkrachten twee aanvallen beproefd, strekkende om onzen vooruitgang te stui ten, maar ons geschut en onze machinege weren hebben hem gedwongen, beide malen, terug te trekken, het veld, met lijken be dekt, achterlatende. Den 29sten October hebben onze vliegers hun stoutmoedige tochtem boven de hoog vlakten van Bainsizza en den Karst, voort gezet e>n bombardeerden zij met goede uit werking de stations van Santa Lucia, Tol- mino, Sa.n Pietro en tal van kampen en ba rakken van den Arijand. Ondanks de ongun- tigo weersgesteldheid en het vuur uit ver scheidene afweerkanomnen, keerden onze vliegtuigen onbeschadigd terug. DE BALKAN. De Duitschers en Oostenrijkers hebben Kragujevatz bereikt. Het laatste Oostenrijk- sche communiqué geeft een goed overzicht. In deze officieel© mededeeling lezen Ave: „In de streek ten Avesten van de Morava bereikten do verbonden troepen, terwijl zij hier en daar in hevige gevechten met de vijandelijke achterhoede geAvikkeld waren, de hoogten ten zuiden en zuid-oosten van Grn Milanovatz en Kragujevatz. Tusschen 7 en 8 uur des voormiddags Averd lieden op het arsenaal en de kazerne van Kragu jevatz de Oostenrijksch-Hongaarsche en kort daarop de Duitsche A'lag geheschen. In den hoek tusschen de MoraA'a en Re- sava veroverden de Duitsche troepen, na hevige gevechten, de gewichtige hoogte'van Triounovo Brdo. Bulgaarsche troepen veroverden op den straatweg naar, Parazio de hoogten ten westen van Planinica en in het Nisavadal de hoogten ten westen van Bela. Polanka. Door de Duitsche eu Oostenrijksch-Hon gaarsche troepen van generaal Von Kövess werden tot heden gevangengenomen 20 offi cieren en 6600 man. Buitgemaakt werden 22 kanonnen, 9i machine-geAveren, 30 mu nitie-wagens, een zoeklicht, veel geweren, artillerie-munitie, zeer veel infanterie-muni- tie en nog 44 oude of vernielde kanonnen.* De vesting Kragujevatz, is de hoofdplaats van 't Servische district van denzelfden naam' en telt in normale tijden circa 15,000 in woners. Ze is gelegen in de Lepenica en Mojjgwa en vormt een belangrijk punt aan den spoorweg Semendria-Nish. Door de vooruitgeschoven positie, die de verbonden legers hierdoor verkregen heb ben, is het niet onwaarschijnlijk, dat de Serviërs ook Nisll ontruimd hebben, het geen in (wereenstemming is met het be richt, dat de telegrafische gemeenschap tus schen deze plaatsen en Saloniki is ver broken. De Semsehe regeering zal ATan Nis] waarschijnlijk naar een plaats zooveel mo gelijk midden in het land gaan. Eerst werd over Monastir gedacht, doch dit plan heeft men laten varen, Avijl men de Grieken niet vertrouAvt. Do Bulgaren zullen Monastir on gemoeid laten om Griekenland te verleiden zich daar te nestelen en zoo aan den krijg te gaan deelnemen. In Griekenland zijn er, die hebben uit gerekend, dat binnen anderhalve maand Bul garije zijn doel heeft bereikt en zal demobi- seeren. Dan zou Griekenland kunnen 'volgeu. Een dwaasheid echter om zoo iets te mee- nen, Avant de geallieerden zullen Bulgarije toch niet met rust laten. Aan dAvaze berichten ontbreekt het zoo min als aan dwaze veronderstellingen. Zoo Aveten Duitsche bladen te vertellen, dat de geallieerden Saloniki zullen verlaten. Na tuurlijk zal hierA'an geen sprake zijn. Koning Ccnstantijn meet thans te Salo niki zijn aangekomen en daar de Grieksche troepen hebben geïnspecteerd. En ook ge durende de aanwezigheid van den koning gaan de geallieerden voort met troepen aar Aval te zetten. Hoeveel er nu geland zijn, is nog onbekend. De troepen, die aankomen, Avorden met bekwamen spoel naar het ge vechtsfront geëxpedieerd. Dc verbinding met de Engelschcn is nu ook in Zuid-Seryië tot stand gekomen. Om een zoo groot mogelijke maolit op den Balkan te kunnen ontwikkelen zijn alle Engelscho en Australische troepen, die in Egypte kunnen wordbn gemist ingescheept met bestemming voor Saloniki. De berichten omtrent de mogelijke deel neming van Roemenie aan de zijde der En tente-mogendheden, Ave'kken, Arolgens de Londensche bladen, de levendigste belang stelling an Griekenland. Indien Roemenië zijii neutraliteit zou laten varen, zou dit van invloed zijn op de houding van Grie kenland, vooral indien tijdig aanzienlijke contingenten troepen door dc geallieerder naar den Balkan worden gezonden, waior- door liet Grieksche Aolk de A'erzekering krijgt, dat de strijd op meer gelijken voet wordt gevoerd. Als dat geschiedt, dan zal, naar men in Engeland meent, Grieken land actief gaan optreden. Daarom hangt de toestand A*an het Grieksche kabinet van den loop aan Buitenlandsehe Zaken af. Het moet A*a6t Staandat. de tegenstanders van Venfizelos het plan hebben, een patlo- menta-irc crisis uit to lokken, door in het parlement de kwestie van vertrouwen to stellen, zonder te letten op den kritieken toestand. Indien Venizelos het A'ertrouwer van de meerderheid kreeg, dan zou het par lement ontbonden worden en zouden nieu we A'erkiezingen moeten plaats hebben. De tegenstanders van Venlizelos rekenen er op. dat hij het onderspit zou delven, maar het is zeker, dat Za-iimis, wiens A'aderlandslief- de en groote wijsheid niet te. betwijfelen zijn, zich zelf en zijn partij niet aan zulk een taktiek zal ove.rgCAren. In Roemenië is de stemming inderdaad oorlogszuchtig. De ceno meeting van inter- ventionisten Arolgt op de andere. Betoogin gen tegen Duitschland komen herhaald cl ij!-: A*oor. Aan het ministerie van oorlog te Boeka rest is een buitengewone vergadering van den Roemeenschen generalen staf gehou den. Alle aanvoerders van legerkorpsen, di visies en brigades waren aanwezig. Na een stormachtige gedachtenwisseling is er eeD motie betreffende liet deelnemen van Roe menië aan den oorlog aangenomen. Twee derden van de generaals stemden vóór in grijpen aan de zijde der etente-mogendhe- d-en. De militaire voorbereiding van Roeme nie is ook ter sprake gebracht. Vastgesteld werd, dat Roemenië gereed was en een ze gevierenden oorlog kon voeren zoowel te^ gon Oostenrijk als tegen Bulgarije. Er gaas geruchten, dat Bratianu zal aftreden en he* kabinet met hem. Radko Dimitrief, do Bulgaarsche gene-, raai, die al A*anaf den aanvang van den oor1 log in Russischen dienst is, zou te Boeka rest zijn om te onderhandelen over door lating van het Russische leger. De Centrale mogendheden schijnen ook niet gerust te zijn, want zo hebben treepeBi aan Von Lissingen'-s leger onttrokken en naar Zevenburgen gebracht. In Bulgarije zou de eensgezindheid sterk afnemen. „De Patris" te Athene maakt melding van de steeds toenemende Russische gezin de strooming te Sofia en in andero groote steden van Bulgarije. Het doel is, het ka- binel'-RadoslaAvof te doen vallen. Uit vrees voor uit deze beweging voortvloeiende ver wikkelingen, is liet aantal Duitsche officie ren in het Bulgaarsche leger vermeerderd.- Volgens een bericht van de „Messagero" zijn vier generaals, 8 kolonels, 13 luitenant- kolonels. 10 majoors en 430 lagere officieren afgezet. In deze cijfers zijn niet begrepen dc veranderingen, Avclke plaats gehad heb ben in de garnizoenen der versterkte ste den aan de kust, het centraal bestuur en den staf. Meer dan 1000 officieren hebben geen commando. Koning George naar Londen teruggekeerd. Kening George is gisteren naar Londen teruggekeerd. Hij is gisteravond in Buckingham Palace aangekomen. Ofschoon hij zeer vermoeid waa van de' reis, is zijn toestand bevredigend*

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6