De Eerepeeselie Oorlog. LAATSTE BERICHTEN. TELEGKAPÜ3SCH WEÈRBERÏCHT, naar waar». in den morgen van 26 Oct. Medegedeeld door hit Kon. Meteor. Inst, to De Bilt. Iloogbto barometerstand 771.7 te Bodo. Laagste stand 757.4 to Wisby. Verwachting tot den avond van 27 Oct. meest matige, noordelijke tot noordoostelij ken windgedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag; overdag iets kouder in het noorden. eohers, echter zonder succes tot het offen sief overgegaan. Aan den linkeroever van de Duna, ten zui den van den spoorweg naar Iksdul, hebben de Duitecliers opnieuw verscheiden hevige aanvallen gedaan. Er werd buitengewoon verwoed gevochten. Vijf krachtige aanvallen der Duitse hers werden afgeslagen, pij den zesden drong een deel der Duitschers een ónzer werken binnen. Onze troepen staken een groot gedeelte der puitschers overhoop en maakten de andere krijgsgevangen. De zesde aanval werd eveneens afgeslagen door gefijiftÏQdige, krachtige infanterie- en artil lerie-acties. Na de bezetting van Illuxt, bij Dunaburg, trachtten de Duitschers hun offensief te ont- wikkelen, zij werden echter 'tegengehouden san den zoom van het bosch ten oosten van Iiluxt. Onder; de belangrijker gevechten moeten vermeld worden lo. een strijd bij het dorp Jdeghile ten westen van het Boginskoje- meer, waar de vijand werd verdreven, en 2o. de inneming van het dorp Petrusdia, ten westen van Kosjang door onze troepen. Bij Smorgon werden eenige zwakke vijan- ■Jelijko troepen gemakkelijk verstrooid. In de streek ten zuidoosten van deze plaats oeschoot onze artillerie met succes een vij andelijke kolonne, die door het dorp Rous- 6inai oprukte. i Bij het Oginskykanaal duurt de strijd nabrl .Vpelki ten zuiden van het Vygonovs- iioemeer voort. De vijand deed een reeks te genaanvallen Qin de verloren stellingen te heroveren, maar, zonder ducc'es. In den strijd nabij Bolotu en Kona; in de Blreek van het Beilaemeer brengt de vijand onze troepen een weinig in het nauw. Aan den linker Styroever ten noorden van Rafalonkai, poogde de vijand terrein te win nen, maar werd teruggeworpen. Hij deed verschillende verwoede aanvallen in de om geving der, dorpen Konkli en Komaróva ten westen van Tchartoriisk. Op een plaats slaag de de vgand er in ons in het nauw te bren gen, maar de tijdig aangetrokken reserves redden den toestand. Tijdens een tegenaan val maakten wij talrijke krijgsgevangenen; tot dusverre zijn er reeds duizend geteld. Meer naar het zuiden tot de Ik'wa', opliet - front van "die rivier en bij Novo Alexinetsj wordt niet gevochten. VolgenS betrouwbare gegevens heeft de vijand zeer zware vérlié- zen geleden in de laatste gevechten bij Novo Alexinetej. In Galicië kleine gevechten aan de Stry- pa; op enkele plaatsen artillerie-acties op, den linkeroever^van de Dnjester stroomafwaarts v&ft de uitmonding van de Strypa'. Ten oosten van Tsjernowitsj alles rustig. TETROGRAD, 25 Oct (P. T. A.). De' hardnekkige pogingen van de Duitschers om hun offensief in front tegen^ Riga te doen samengaan met een operatie tegen onzen rechterflank in het kustgebied van Riga, blijven zonder resultaat. Het is mogelijk, dat ons leger, wat reserves en munitie voorraad betreft, het Duitsche le ger nog niet overtreft, maar wel is in dat op zicht het evenwicht hersteld over bijna het geheele fronb van de zee tot do Roemeen- sclie (grens; het Russische leger is hier niat alleen numeriek sterk, maar ook voorzien van oen sterke artilleriemacht. De op- marsch van den vijand in de afzonderlijke sectoren op ons front is definilief tot staan gebracht door ons vuur, hetgeen duidelijk het bestaan aantoont van belangrijke mu ni Bevoorraden. Het tijdstip voor een alge meen offensief is nog niet aangebroken, maar uit alles bljjkfc, dat dit oogenblik na dert. In do tegenwoordige phase van den hardnekkigen strijd op het noord front, moe ten, volgens do deskundigen, belangrijke strijdkrachten in het vuur worden gebracht, om de plannen van den hardnekkigen vij and te vernietigen, die indien de me- dedeeiingen van do krijgsgevangenen juist zijn aanzienlijke versterkingen verwacht. In afwachting daarvan moet hij zijn troepen bij Riga versterken, zelfs ten koste van de strijdmacht bij Dunaburg, waar men nu ook niet bepaald te veel troepen heeft. Over bet algemeen wordt de positie van den vijand op het ncordfront zeer moeilijk ten gevolge van gebrek aan levensmiddelen en voer voor de paarden, die in grooten ge tale uitgeput neervallen. Onze militaire ?!iegers richten met hun bommen groote sehado aan onder de Duitsche legertreinen. Van het Zeppelinbezoek aan Riga daaren tegen hadden hoofdzakelijk vreedzame bur gers en particuliere eigendommen te lijden. De Duitsche luchtvloot had al evenmin succes als de Duitsche vloten ia Oost- en Noordzee^ Mil I I .Het nieuwe succes van een Engelsche duik boot bij Libau doet zien, dat de Duitsche vloot geen lauweren kan behalen in dezen oorlog. Evenals de kruiser „Friedrich Karl", vond de kruiser „Prinz Adalbert" een roem loos graf in de golven van de Oostzee. BERLIJN, 26 Oct. <W. B.). Het hoofd kwartier meldt van het oostelijk oorlogs- teoneel Legergroep Von HindenburgDe II- luxt-sector teu noorden van gemelde plaats is weder gepasseerd. Het reeds eergiste ren tijdelijk genomen gehucht Kasimirski is vast in onze handen. Legergroep Prins Leopold van Beieren Dc aanvallen der Russen ten oosten van Baranowiczy en op onze Kanaalstelling ten zuiden van de Wygonowskoje-mcren zijn afgeslagen. Legergroep Yon Linsingen: Ten oosten an Kukli (noordelijk van Kzartorynk) wer den rn den nacht van 25 dezer de vijande lijke stellingen bestormd. Een algemeen Russische tegenaanval had geen succes. Gisteren werden verdere vorderingen ge maakt. De vijand moest 4 officieren, 1450 man en 10 machine-geweren in onze han den achterlaten. Dc Strijd in Sen ie. SOFIA, 26 Oct. (V B.). Officieel. Wij hebben Negotin en Prahovo aan den Do- nau veroverd, lien munitiedepot, en 20 wagons oorlogsmateriaal vielen in onze handen. 300 lijken Aan vijanden werden op lipt slagveld gevonden. Prins Kyrill en de bevelhebber zijn plechtig te Uskjub ontvangen. De stad was met de Bulgaar- schc kleuren en met tapijten versierd. De bevolking nam deel aan de ontvangst on weende van ontroering. Dc geestdrift wa onbeschrijfelijk. BERLIJN, 26 Oct. (W. B.) Het hoofd kwartier meldt van het Balkan oor iogtstoo- neel: Ten oosten van Pisegrad is de hoog telinie Suhagora—Panos bereikt. De aan val der legers van Von Galwitz en Von Ko- vess gaat goed vooruit. Zuidelijk van Palanka zijn de noordelijke hellingen van het Raka-dal in ons bezit. Meer naar het oosten zijn Markovac, Vk. Laolo cn Kucevo genomen. In de laatste drie dagen zijn 960 Servische gevangenen gemaakt. Van hot leger van generaal Bojat- cheff werden geen nieuwe oerichton ont vangen. Dc Homliug Tan Roemenië. LONDEN, 26 Oct-. (R. O.). Filipescu, de leider van de nieuwe unionistische partij heeft hij de opening van het clubgebouw ge zegd, dat do politiek van Roemenië gunstig Was geweest jegens Bulgarije, ofschoon do regeering sinds Augustus keunis droeg van heb beefcaan van het Duitsch-Bulgaarsch Verdrag. Toen de Servische regeering in het begin van den oorlog vroeg of do Roe- meensohe regeering het verdrag van Boe karest zou verdedigen, indien het bedreigd werd, antwoordde do Roemeensch© regee- ring, cüat Servië niet kan bouwen op den steun van Roemenie. De diplomaten, van de Centrale Mogendheden deelden dit aan Sofia mede. FilipesCu zeido verder, dat toen hij den Roemeensch en premier verzocht om te So fia uiteen te zetten, dat Roemenië niet zou toelaten dat Burgarije Griekenland aan viel, indien dit Servië mocht helpen, Bra- tiano weigerde tusschen bcido te komen, omdat Griekenland zich niet in den oorlog zou mengen. Fiiipescu eisolite ten slotte dat do regeoring i>f tob krachtig optreden, besluit öf de troepen naar huis zendt, die sinds Mei geconcentreerd zijn. v Griekenland en Bulgarije. SOElA, 26 Oct. (Buig1. Ag.) Dé Grieksehe regeering droeg een commissie op zich naar Sofia te» begeven ten einde voor rekening van de regeering in Bulgarije graan in te koopen en de verzendingl te regelen. De com missie is reeds in Sofia aangekomen. Transportschip getorpedeerd i KEULEN, 26 Qct. (W. B.). De bladen te Athéne melden: Het Engelsche trans portschip ,,Marketti" ks met 1000 Engel sche soldaten, muildieren, ammunitie en verplegingsmateriaal bij Tjagesi aan den zuid-oostkant van de haven van Saloniki getorpedeerd. 83 man zijn gered. Dc Ycrdediging van Egjptc tegen de Turken. KAIRO,' 25 Oct. (Havas). In antwoord op de berichten in bladen te Kon sten tino- pel, over de Turksche toebereidselen voor een nieuwe expeditie tegen Egypte, heeft de sultan van Egypte besloten een lich ting van 50.000 man onder de wapenen te roepen, ten einde deel te nemen aan de pogingen om eiken Turkschen inval in Egypte af te slaan. Turken cn Russen. PETROGRAD, 25 Oct. (P. T. A. Rap port van den generalen staf: Den 23sten hadden voorpostengevechten plaats ten zuidoosten van het dorp Khopa nabij het Tortoiimummeer en ten zuiden van het Vanmecr bij het dorp Yastau. Duitsche Intrigues in dc Ter. S te ten. WASHINGTON, 26 Oct. (R. O.). In het departement van buitenJanclsche zaken heerscht groote belangstelling voor de zaak-Fay. Er wordt daar op gewezen, dat, indien mocht blijken, dab Fay voor den Duitschen geheimen dienst (den spion- nagedienst) handelde, zijn handelingen als een ernstig misdrijf tegen do Vereenigde Staten moeten worden beschouwd en krach tige vertoogen zullen dan tob DuitschlanJ moeten worderl gericht. NEW-NORK, 26 Oct. (R. 0.). Dr. Herbert Krierazle, directeur van de Cloak compag-oy, is gearresteerd, onder beschuldiging van deelneming aan een samenzwering tot ver nieling van schepen, varend tusschen New- York en vreemde havens. Hij bood eon borg stelling van 25.000 dollars aan. NEW-YORK, 25 Oct. (R. O.). De bladen zijn verontwaardigd over de nieuwe aanwij zingen van de voortdurende pogingen dei; Duitschers om de neutraliteit van Amerika te schenden. Do „Evening Sun" doet een beroep opj de Amerikaanse he regeering om de ingewik kelde Fay-zaak zoo ver mogelijk na te speu ren en zegt, dat het niet voldoende ia de schuld vast te stellen van de thans gearres teerde personen; wij moeten weten, zegt het blad, wie hen uitzond om samen te zweren en misdaden te begaan op Amerikaansch grondgebied. Indien dit de Duitsche regee- ring deed, dan moet dit worden bekend ge maakt; indien lieden hier de Amerikanen beïnvloeden, dan moeten zij ook gestraft worden; hoe lang moet Amerika dit optre den dulden, tot hoe ver zullen zij gaan? Een der gisteren gearresteerde Duitsche agenten vertelde aan 'detectives, 'dat hij was uitgezonden om een onderzoek in te stellen naar de bestellingen van dumdum-kogels, die in Amerika voor de geallieerden gemaakt worden; hij zcu de bewijzen hiervan overleg gen aan de Amerikaansche regeering. NEW-NORK, 26 Oct. (Ff. 0.). Er heeft nog een arrestatie plaats gehad, in verband met het Duitsche complot om schepen in de lucht te doen springen, welke munitie ver voeren. In zijn woning in Jersey-city is ge arresteerd Paul Daeche, die volgens detecti- veii £6tï belangrijk getuige zou blijken te zijn ir. de zaak-Fay. Daeche verklaart gepromo veerd te zijn aan een Duitsche universiteit. Hij kwam in 1912 in de Vereenigde Staten. Er worden nog meer arrestaties vandaag verwacht. Gistermorgen werd aan de drie gevange nen Fav, Scholz en Daeche, een voorloopig Verhoor afgenomen. Borgstelling werd ge weigerd. Onder de materialen, die aan Fay behoor den, vonden de speurders 480 pond chloor- kali, een der ingrediënten voor de vervaar diging van de z.g. „suikerbommen". In deze bommen wordt door in een koker bin nendringend water, suiker tot smelting .ge bracht, waardoor een veer loslaat, hetgeen een ontploffing veroorzaakt. Deze vorm van bom is_. naar men meent, herhaaldelijk toe gepast in suiker vervoerende schepen, sedert de oorlog begon. Fay verklaarde, dat hij, hoewel hij «loor een regeling met den Duitschen spionnage- dienst naar Amerika kwam, niettemin had gehandeld onafhankelijk van de Duitsche ambassade of van. eenigen anderen Duit schen agent in Amerika. Wel .had hij aan kapitein Von Papen en kapitein Boy-ed, de attachés der Dmtgehe ambassade, zijn plannen meegedeeld, maar beiden hadden hem gezegd zich niet te bemoeien met de stocmbooten, die munitie vervoeren en uit Amerikaansche havens vertrekken. Fay zou ook nog hebben gezegd, dat toen hij dienst deed als luitenant in het 16de Saksische re giment infanterie, hrj zich bezig hield met de uitvinding van een zelfontploffend toe stel. Hij deelde zijn vinding aan zijn mili taire superieuren mede en dien brachten hem toen in aanraking met den spiennage- dienst. Deze zond hem naar de Vereenigde Staten, waar hij op 17 April aankwam. Een Schip in Brand. LONDEN, 26 Oct. (R. O.). Zondag is dc stoomboot „Itaro" van die Elider Demp- eter-maatscha ppij op korten afstand van North Deal op strand gezet, wijl het schip in brand stond. Het vroorschip stond ge heel in. vlammen en teen het schip naar 6trdSid werd gesleept, sloegen reusachtige vlammen uit de voorluiken, die soms zelfs over dc masten heensloegen. Sleep boo ten spoten greote massa's water in de bran dende ruimen, maar de noorderstorm wak kerde telkens weer het smeulend vuur aan en tegen middernacht stond het schip over de geheele lengte in vlammen, -düe een bui tengewone hoogte bereikten en de zee over een afstand van mijlen verlichtte. Het vuur woedde des morgens nog maar toen het getij rees, sloegen zware golven over het schip, die het vuur doofden. Des mid dags had een hevige ontploffing plaat®, waardoor een deel van het schip vernield word. "Weldra was nu de brand geheel uit. Het inwendige van het sohip is geheel uit gebrand en de romp 'is zeer beschadigd. In dien het weer niet bedaart, zal de „llaro" waarschijnlijk geheel verloren zijn. Do be manning is te Deal geland, behalve de eerste machinist. die vermist wordt. Tal van gewonde zeelieden zijn naar het hos pitaal to Deal overgebracht. Het Kabinct-Botha blijft. «PRETORIA. -26 Oct. »(R. O.) Generaal Botha, heeft besloten aan het bewind te blijven met zijn tegenwoordige collega's. De Duitschers in Jeu Elzas. Aan een schrijven van een Franschman over het optreden der Duitschers in een klein stadje in den Elzas, dat do Franschen in Augustus 1911 hadden bezet, maar dat later door de Duitschers werd heroverd', oafc- leent het „Hbld." het volgende Men wreekt zich duchtig op ons arm stad- jo on zijn inwoners, omdat zij van 17 tot 23 Aug. Franschen zijn geweest. Wat wa® me dat daar dien 17en Aug. een vreugdeZeker, men had zich onthouden van luidruchtige betoogingen, zelfs had men de vlaggen niet uitgestoken men vreesde al te zeer een terugkeer der Didtlzchers! Ons geluk was te onverwachts gekomen, dan dat wij monden gclooven, dat het blijvend zou zijn. Maar; voor wie ooren had om te hooren en oogen om op to merken, waren de stralende blik ken, de gelukkige gezichten, dë vroolijke uitroepen op straat en in de herbergen dui delijker aanwijzingen voor de sterkte van onze geestdrift dan alle betoogingen der we reld hadden kunnen zijn. Groot was dan ook onzo smart toen de opperbevelhebber zich gedwongen zag om ten einde aan den op- marsch van do Duitschers in België en Noord-Frankrijk een einde te maken, zijn troepen uit den Elzas terug te nemenNooit zullen we dien avond van 28 Aug. vergeten, toen tegen vier uur het laatste Fransche de tachement X. aan do eene zijde verlieten en de Duitschers tezelfder tijd aan de andere zijde binnenrukten. De droevonis der inwoners was onbeschrij felijk doodsbleek© gezichten, gedrang in de straten, omdat iedereen ijlings naar huis gingsluiting van de winkels, het knarsen van de grendels. Onmiddellijk werden voor schriften uitgevaardigd, strenge verbodsbe palingen gemaakt: het is verboden op straat stil te staan; na acht uur 'e avonds op straat te zijn; de blinden gesloten te houdenlicht op te hebben; Fransch te spreken op straat en op openbare plaatsen. De straatjongens zongen niet meer; de voorbijgangers bleven niet meer staan praten; men groette el kaar met een hoofdknik, zonder een woord' te zeggen. In de winkels wezen de koopere, die geen Duitsch kenden, met den vinger aan wat zij moesten hebben. De cafe's waren leeg; de enkele bezoekers praatten zachtjes, het hoofd gebogen, geheel verzonken in hun onrustige gedachten. Aanklachten, lanter, opsluitingen zijn sindsdien aan de orde van den dag. L. en zijn zuster zijn gevangen genomen en naar Duitschland gebracht zij is onlangs gestorven. Juffrouw F., do koopvrouw, zit sinds twee dagen in de gevangenis, omdat zij gezegd heeft: „Als ik toch maar had kunnen vluchten". Haar dochter heett twee maanden preventief gezeten onder beschul diging aan een Fransch krijgsgevangene een stuk brood te hebben gcgoveli. Zij is vrijge laten, omdat op het oogenblik van haar mis drijf, het verbod, in de nabijheid der krijgs gevangenen te komen, nog niet bestond. Mcviqüw B. heeft eveneens twee maanden in voorarrest gezeten, omdat zij aan een vriendin in Amerika een Ansicht had ge zonden met do kerk erop, herschapen in een stal voor Duitsche artillcricpaarden, met het opschrift„Daarvoor gebruiken ze onzo kerk!" En daarmede is het niet afgcloopen nog vele andenen zijn gestraft, maar die ken ik niet. Begrijpt ge nu, wat de Elzas lijdt! Het land is gemarteld en gekweld, het isnajcfc naar het uur der bevrijding. Van Bazel tot Weissenburg bestaat slechts één verlangen Zelfs de protestanten van den Bencden-El- zas, die altijd een zwak hadden voor do over rijd© vau den Rijn, zijn thans bekeeru. Allen zijn veranderd door do -wreedheden der Dud>- schers. De Elzas ziet, met kloppend hart-, smachtend uit naar 't oogenblik, dat Frank rijk hét maar dan voor altijd do lang- begeerde vrijheid en broederschap zal bren gen. Hoewel de beproeving voortduurt wan hoopt de Elzas niet; het land heeft een on verwoestbaar geloof in de recht vaardigheid Van Glod, in de overwinning der Franscl ie wapens. De Elzavs lijdt, maar houdt moed. Do hoop op de toekomst steunt het land en steft. het in staat alle verdrukking te ver dragen. Nederlandsche Protestantenbond. 'De penningmeester deed mededéélingén met betrekking tot do erflating van wijlen den heer C. Blansjaar. Vooral deelde hij mede, dat er een legaat was ontvangen van mevrouw de weduwe ds. Luttenberg, te Haar lem, groot f 2000. 'De afrekening van (le erf.ating, Blansjaar, kon wegens ongesteldheid van den notaris, den lieer Van Hamel, nu niet.plaat® hebben. Echter kan hij wel zeggen, dat deze erfenis is tegengevallen. De Bond heeft heel wat legaten moeten uitkeeren. Het gehéél zal bedragen f5500, bestaande uit twee hypo theken. Daarvan komt het Wijkgebouw te Leiden de helft toe. Het Hoofdbestuur stelt nu voor aan het bestuur van het Yvijkgebouw de helft der rente af te staan. Aldus werd besloten. Hedenavond za! een godsdienstige samen komst plaats hebben in de Remonstranfcse-hë kerk, waarin zal voorgaan prof. dr. H. A. van Bake!, hoogleeraar te Amsterdam, met welwillende medewerking van het Vrijzinnig Zangkoor, onder leiding van den lieer C. B. Duyster. Daarna' een vriendschappelijke bijeenkomst in de zaal van Huize Prins, Rapenburg, aan geboden door de Leidschë afdeeling. HILLEGOM. De Bloemistwerkliedenvereenigiiig „Eensgezindheid-' heeft in een niet druk bezochte vergadering tot leden van den Bondsraad benoemd j. van Roodeii, M. van Ruiten en H. Rietmeijer. Behandeld wer den verschillende voorsteden voor do jaar vergadering van den Boncr, zoo b.v. een in zak o kindertoeslag. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Do „PetroneDa Fierman". De Raad voor de Scheepvaart deed uit spraak inzako liet stranden van het zeil- visschcrsvaartuig „Petronella Fier man", K.W. 10, to Kativ ij k-a a n-Z o o. Do Raad strafte Cornells van der Plas, geboren den 7d«en Maart 1869 te Katwijk, en wonende aldaar, door hem do bevoegd heid te ontnemen als 6chópper en als stuur man te varen op een schip, als bedoeld bij art. 2 der Schepenwet, voor den tijd van één jaar. Verbod voor Aardappeluitvoer. Naar men ons mededeelt is gebleken, dat de mededeeling, dat het secretariaat van de Aardappelc-n-Vereeniging was j^evcs'igd bij den heer H. Key te Leeuwarden en mén aldaar inlichtingen kon bekomen tot mis verstand aanleiding heeft gegeven. "Men hééft' toch uit die meo'edeeling gelezen, "bat er kans sou zrjir, out er uitvoer van aaraappeien zou kunnen plaats vinden. Dit nu kunnen wij met de meeste beslistheid tegenspreken. Het uitvoerverbod van aardappelen zal streng worden gehandhaafd en niet worden opge heven MINISTER TllEl B. ■Men schrijft ons uit Den Haag Het hoeft onze aandacht getrokken, dat de Minister van Financiën aan het slot van paragraaf 1 van zijn Memorie van Toe lichting tot het Wetsontwerp, dat de grondslagen van het stelsel van 's Rijks belastingen bevat, verklaart „Bij een zoo aanzienlijk tekort, als de onilamgs ingediende Staatebegrooting op nieuw aanwijst, zou hij zich dan ook niet verantwoord achten 's Lands geldmiddelen te blijven beheeren, indien hij niet mocht rekenen op de medewerking der Staten- Genertial bij zijn poging tot voorzie Thing in dat tekort en tot het financieel moge lijk maken der uitvoering van het Rcgee- ringsprogram". Naar aanleiding hiervan hebben wij ons hedenochtend tot den Minister van Finan ciën gewend, om zoo mogelijk eenige nadere inlichtingen te bekomen, omtrent de bedoe ling van deze verklaring. De Minister had geen bezwaar, ons fee machtigen het volgende mede te deelen: Het is mijn vaste overtuiging, dat 's lands belang gebiedend vordert, dat nog in dit zittingjaar de openbare behandeling van de door mij ingediende wetsvoorstellen plaats ■muf. [Sifj I -1 1 i Wanneer de aangekondigde voorstellen dep Regeering tot Grondwetsherziening de Ka mer zullen hebben bereikt, zal uit den aard der zaak de vraag aan de orde komen, in welke volgorde de Grondwetsherziening en de Belastinghervorming zullen dienen te wor den behandeld. Zonder mij omtrent de volg orde dier voorstellen partij te stellen, wensch ik reeds thans te verklaren, dat, indien mij mocht blijken, hetgeen ik zeer zou betreu- reu dat de Kamer niet prijsstelt op een zoo spoedige openbare behandeling en af doening mijner voorstellen, als mij met het oog op 's lands financiën noodzakelijk voor komt, ik niet zou aarzelen mijn portefeuille ter beschikking van H. M. de Koningin te stellen. Dit neemt intusschen niet weg, dat ook, naar mijn oordeel, nu Grondwetsherzie ning op het Regeeringsprogram staat, in- Idljen /behandeling «Ier Belastingvoorstel len de tot-stand-houding dier herziening in gevaar zou brengen, de Belastingvoor stellen voor de Grondwetsherziening heb ben te wijken. De eerste raken aBeen der Minister van Financiën, de laatste het ge heele Kabinet. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal vermoedelijk niet langer dan één dag eir we-1 a.s. Donderdag na Woensdag afdeelingsonderzoek te hebben gehouden noodig hebben om het wetsontwerp tot herziening van de over gangsbepalingen der auteurswet cn eenige andere, in staat van wijzen verkeerende kleinere ontwerpen af te doen. Advertentiën. Ondertrouwd J. C. VAN DEX BOS EN C. A. C. A. HOOGEVEEN. Nieowendam, 2G October 1915. Letden, i Keeeptie te Xicuwendem, Zondag 31 October van 2—1 uur. Receptie te Leiden, Maandag 1 November, Korte - Mare* 2, van 2—1 uur. 1992 11 Getrouwd HENRI SMITS F.N BERTHA HERMSEN, die, namens wederzijdsehe Familie, dank zeggen voor de blijken van belangstelling, bij hun Huwelijk ondervonden. 196& 9 Den Haag, 20 October 1915. Heden overleed, tot ons diep leedwezen, na een korte, doch hevige ongesteldheid, onze t innig gelietdc Zoon en Broeder, HEKRIGÜS JOHAlfNES, in den ouderdom van ruim 13 jaar. JOH. VAN ROOYEN. B. VAN ROOYEN— Grimbergen, en Kinderen. Leiden, 25 Oct. 1915. (Witte Singel 57). Bezoeken kunnen niet wor den afgewacht. Eenige en algemcene kennis geving. 1973 19 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoot en Vader de Heer J. H. WEYBÜNG, in leven Notaris te Zoeter- woude. Mevr. de IVed. .J. H. WEYDUNG—Tim.UERS. A. M. WEYDUNG. A. W. lYEYDUNG. L. G. WEYDUNG. ZOETER-n oude, 25 Oct. 1915. 1990 14 Heden o verleed onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, JAN GERARD VAN RENTERGHEM. in den ouderdom van 74 jaar. J. F. VAN RENTERGHEM, Spoelstr.a. Wed. Mr. G. J. HEIJLIGERS, Van Rexterghem. E. C. A. VAN RENTERGHEM. A. J. C. VAN RENTERGHEM, Boogaard. A. P. VAN EMDEN, Van Rextergitem. Dr. J. E. G. VAN EMDEN en Kleinkinderen. '9-Gravexhage, 24 Oct. 1915. Wilhelminastraat 54. Bezoeken kunnen niet "\Vor- den afgewacht. Volstrekt eenige kennis geving. 2003 25

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 3