N«. 17067 SKaterciaa; JL-ö Octolber. Tweede Klad. Oe Eiiropeesche Boriog. FEUILLETON. ÏJe wild© ©lijf. LEIDSCH BA&BLAB In 't Hoofdkwartier ian Vlaanderen. Eon correspondent van de „Tel." te Gent meldt d.d. 8 October o.m. het volgende Weor is 't me mogelijk u vrat nieuws te geven uit 't groote hoofdkwartier van .Vlaanderen, uit Ttrielt. Maar ik betwijfel of Thielt nog lang het hoofdkwartier blij ven zal. De staf denkt er ernstig over een andere verblijfplaats, nog meer achter 't front te kiezen. Weldra zullen wij daarover meer bijzonderheden kennen. De Duitschers zijn ook in de achterhoe de nog even druk in de weer. Was in den l aatst en tijd het automobielverkeer veel vernlindeTd, vermoedelijk uit zuinigheid met do benzine, thans met de grootere druïde moet men den rcscrvcvoorraad wel aanspreken, tenminste vrachtauto's dreu nen over de wegen. Gisteren reed over de lijn naar Gent een lazaret-trein van 36 wagons. De Duitschers hebben hun tegenslag bij Takure bekend gemaakt. Ze vermeldden in hun aangeplakte communique's het ver lies van 800 meter loopgraaf. Van hun ne derlaag in Champagne maaikben ze zeer voorzichtig gewag; van *t getal verloren kanonnen lieten ze 't eerste cijfer weg zo gaven slechts toe 22 stukken geschut verspeeld te hebben bij... een sbrategisóhen terugtocht. Een nieuwe maatregel ook door plak katen bekend gemaakt wekt nogal ont roering onder de burgers. Tegen 11 Octo ber moeten allen, te beginnen van 15 jaar, een paspoort-identiteitsbewijs bezitten. En de bevolking vraagt zich af of dit_ tot. con- trólo der weerbare mannen geschiedt. Ve len stellen" zich heel duidelijk de waar schijnlijkheid voor, dat de Duitschers in ge val van terugtocht, wel zullen zorgen oen massa burgers, die bij de komst, der bond- genooten dadelijk geoefend zouden kunnen worden, buiten bcrefik van de Belgische re geering te brengen. En nu kunnen velen de schouders ophalen, maar ik verzeker u, dat diit gevaar niet denkbeeldig is. De Duitschers zijn ook zeer actief achter de Schelde, waar ze zelfs bruggen in ge reedheid brengen. De soldaten spreken niét meer over Ga lais. Teekenend was 't woord van een mi litair; die bij een gesprekr over Parijs en Calais in volle overtuiging uitriep „Aus- gesclilossen„Als het vrede is, wil ik dat Calais toch eens zien, maar im Kil eg ko men wij er nooit". Ik haal cüit woord aan en vele solda ten uiten zich in dezen zin om te wijzen op het verdwijnen van de vroegere geest drift. „België behouden we", dat geloof heeft "menige Duitschcr nog wel. De overheid tracht wel den goeden geest onder de troepen te behouden. Te Thielt bezitten deze drie uitspa-nmngzalenEerst noemen we Amieatia, vroegere sociëteit. Maar baas Michotte is netjes aan de deur gezet. Ook de waard van den Katholieken kring moest verhuizen en in zijn kamers amuseert zich het garnizoen. Bij 't college heeft men een zaal gebouwd, die als oan- tine dlienst. doet. En a.ls zuinigheidsmaatre gel betaalt de overheid de helft der soldij in bons uit, waarmede de militairen in de oantine bier, voedsel en allerlei voorwer pen koopen .kunnen. De officieren bezitten in het heerenhuis van den heer Loontjes nog steeds hun Ca sino De zoon van den heer Loontjes, die uit het buitenland terugkeerde, mag do wo ning niet betreden. Voor den hertog van Wurttem'oerg was de straat van zijn kwartier naar 't Casino te oneffen en dus liet de opperbevelhebber het gemeentebestuur weten, dat dit de straat voor hem met gelijkt steentjes op nieuw plaveien moest. En nu mogen som migen weer ongeloovig glimlachen, maar tevens al deze inlichtingen gerust onder zoeken. De gemeente-onderwijzer van Thielt houdt school in zijn huis, evenals in den ouden tijd, want 't schoolgebouw is in dienst van het groote leger. De meester worstelt met plaatsgebrek en moet voor veel leerlingen 't halve dag-stelsel toepas sen. Et zijn dus kinderen, die alleen des voormiddags en anderen, die slechts des namiddags onderwijs ontvangen. Uit de school zelf zijn heel wat banken opgestookt en ze leveren een maar wat prettfig vuur tje... De onderwijzer heeft nu do teeken- aoademdez-aal gevraagd, want de man maakt zich ziek door dat sloven in eigen woning. Een later bericht van dezen correspondent m;eldt, dat het hoofdkwartier van Thielt naar Gent is overge bracht, Enkele bureelen zqn nog te Thielt en daarom begeeft de hertog van Wurttem- be-rg zich herhaaldelijk per auto naar hie stad. Munitie-Aanmaak door de Becrs-MiJ. in Zuid-A frika. Volgens een Reu ter-telegram uit Kirnber- ley heeft sir David Harris op een verkie zingsmeeting medegedeeld, dat de Beers- •maatschappij heeft aangeboden munitie te vervaardigen. Japan en dc Entente. -De „New-York Herald" verneemt uit Tokio, dat Japan met Engeland, Frankrijk en Rus land een overeenkomst heeft gesloten be treffende een samenwerking inzake finan ciën en munitieaanmaak. Turkschc Wreedheden tegen Katholieken. Men meldt uit Milaan, dat men in krin gen, die met het Vaticaan in verbinding staan, ongerust is over de Turksche wreed- _eden tegen Katholieken en godsdienstige orden. De Turken onderscheppen alle brief wisseling. Spanje en het Balkan-conflict. De Spaansche pers verklaart, dat de cam- jagne der centrale mogendheden de Balkan- volkeren dreigt te doen verdwijnen ten voor deelt) van Turkije. Zij bezweert Griekenland en Bulgarije tot hun nationale politiek, die hun onafhankelijkheid verzekert, terug te këereir. Brand in het vliegkamp te Johannisthal. Op liet vliegterrein te Johannisthal heeft in den nacht van den 9en op den lOon Oc tober een brand gewoed, waardoor een luchtschiploods en verscheidene vliegma chines vernield worden. Een Hongaarsch protest tegen het optreden der Duitschers. Telegrammen uit Boedapest aan de „Tri bunal melden, dat de Hongaarsche regee ring geprotesteerd heeft togen de provo- ceerende houding der Duitsche troepen, die Temesvar, Versecz en het geheel© Banaat 'bezet hebben, alsof het veroverd grondge bied was. Dc Stemming onder de Duitsche Trouwen. Men (meldt uit Berlijn aan de Zwitsersche pers, dat de inhechtenisneming van verschei dene vrouwen, die voor den Rijksdag heb ben gemanifesteerd, de kalmte in de volks kringen niet heeft kunnen herstellen en bij de minste gelegenheid dreigen de ontevre denheid en de houding van de vrouwen tot de uitbarsting van nieuwe onlusten te zullen leiden, vo.oral na het vertrek van de man nen, die tot dusverre als ongeschikt voor den dienst -werden beschouwd. Dc Derde Oostcnrijksclic Leening. De Oostenrijksche keizer heeft bij de Bodenkreditanstalt voor 10 millioen op de oorlogsleening ingeteekend. De stad Wcenen, die op de 1ste en 2de oorlogs leening voor 58 millioen inteekende, heeft op de derde weder voor hetzelfde bedrag in geteekend. Do Turken plunderen een legatiegebouw. Exchange meldt aan do Engelsche bla den, dab het gepeupel te Konstantinopel het gebouw van liet Itaïïaansche gezant schap -heeft leeggeplunderd, zonder dab de politie er iets tegen deed. ïn Palestina. De „Times" verneemt: Naar luid van 'n te legram uit Alexandrië, melden vluchtelingen uit Syrië en Palestina, dat alle kloosters te Jerusalem in kazernes veranderd zijn. Recruten oefenen zich in de vlakte van Samaria en op den Olijfberg. Duitsche offi cieren hebben daar observatie-posten inge richt. Op den berg" Golgotha is een schiet baan aangelegd. Alle wegen zijn propvol met munitie- en levensmiddelkonvooien en duizenden boeren zijn opgecommandeerd, om; loopgraven langs de strategische stellingen iu het Heilige Land t© delven. Dc Duikbootoorlog. Het totaal aantal schepen, dat in de week, eindigend op 6 October, de Britsche havens zijn in- on uitgegaan, bedraagt 1366, waar van er 8, met- een gezamenlijken inhoud van 25.027 ton tot zinken zijn gebracht-, Zoo meldt Boutor. Lloyds meldt, dat de Engel:che stoom schepen „Silverafch" en „Scowdy" zijn tot zinken gebracht. De ;,Silverash"- was een stalen vrachtschip van 2378 ton, toebehoorend aan de „"St. He lens Steamshipping Co.", Londen. Een „Scowdy" of „Siowdy'' is in de Mercantile Navy List niet te vinden. De treiler „Vulture" uit Grimsby, is in de Noordzee gezonken. Men geloofd dat de bëmahning van 10 koppen verdronken is. Drie lijken zijn gevonden. Een verdachte vredesactie. In het eind van Augustus 1.1. ontving Reuters Agentschap te Londen een tele gram uit Potrograd, we hebben dit toen meege-deeld, waaruit ikon worden afgeleid, dat Duitsoho aansporingen tot vrede aan heb Russische volk in Rusland werden inge voerd dn doozen chocolade .van cle firma Cadll-er en andere Zwitsersche firma's. De eerstgenoemde firma protesteerde -daarte gen dadelijk en uit een onderzoek is geble ken, dat niet- de doozen chocolade van Cailler waren gebruikt, doch namaaksels, waarbij van de handelsmerken misbruik was gemaakt. De hulp uit Australië. Het Australische "departement voor de verdediging heeft oekend gemaakt, dat tot en met 29 Septemoer 83,357 Australiërs voor den dienst buitenslands waren vertrokken. Bovendien waren er toen nog 63,357 man in de drilkampen. Dat is een totaal van 1-40,000 Australiërs. Dc Italiaansche Koning aan het Front. „Ergens aan de Isonzo", zoo melcit Reu ter uit Udine, bezocht de koning van Italië het front, waar een belangrijk gevecht aan den gang war-, dat hij wilde bijwonen. Daar hij met zijn automobiel niet dicht genoeg bij de gevechtslinie kon komen, ging "hij er te Saarcl heen, ofschoon hij gewaarschuwd werd at het vuur van den vijand zeer hevig was. Desondanks ging de koning verder, toen plotseling een project-iel zoo dicht in zijn nabijheid ontplofte, dat zijn paard door een splinter daarvan gewond werd. Nu drong zijn omgeving ero*p aan, dat hij zich verwij deren zou, maar hij weigerde en vroeg al leen om een ander paard. Het voorbeeld doe konings vuurde do soldaten aan, die onder heb geroep „Savoie" de vijandelijke stellin gen bestorraden en innamen. Liebknscht gewond. Liebknecht die onder cle wapenen is, zoo als men weet, is, naar cle „Petit Parisien" meldt, aan rijn oog gewond door het val len uit een 'boom, of door het vallen van 'n boom. Het bericht zegt; par la chute d'un arbre, en dat kan beide beteekenen. Duitsche spionnen in Zwitserland gearresteerd. Naar de Matin" verneemt, heeft de po litie te Bazel een twintigtal personen ge arresteerd., die zich aan spionnage ten gunste van Duitschland hadden schuldig ge maakt. Het Tweede Zeppelin-Bezoek aan Loaded. Het Engelsche departement van oorlog maakt bekend, dat een vijandelijk eskader luchtschepen de oostelijke graafscnappen en een gedeelte van Londen en omgeving in den nacht van W oensdag op Donderdag bezocht., waarbij bommen werden gewor pen. Het afweergeschut kwam in actie. Men heeft gezien, dat een luchtschip op een zij de overhing en eenigszins moest dalen. Vijf vliegmachines stegen op, maar tëngevolge van de gesteldheid van den dampkring slaagde slechts een erin nabij het luchtschip te komen, maar kon het niet inhalen, voor- dab het in de mist verdween. Eenige huizen Werden beschadigd, verschillende branden ontstonden, maar er werd geen ernstige schade aangericht aan militair materiaal. Alle branden waren spoedig 'gebluscht. In het geheel zijn 15 militairen gedood, 13 gewond; burgers: 27 mannen gedood, 64 gewond; negen vrouwen gedoo^, 30 gewond vijf kinderen gedood, zevèn gewond. Te Lon den werden 32 personen gedood, 95 gewond. De Vliegeraanval op Licktcrveldc. De communiqués vermelden niet alle bom aanslagen van aviateurs op punten van mili tair belang achter het front in België, o.a. niet dien van verleden Zondag op Lichtervel- Üe. Men herinnert zich, dat hier onlangs! acht burgers het leven hebben verloren door bommen uit de lucht. Zondag hoorde men plotseling weer het gebulder der afweerkanonnen, die op een aviateur der geaTieerden gericht waren. Hij werd lang en hevig beschoten te Lichtervel- fle, Kortemarck en Gits. De vlieger zweefde geruimen tijd boven.de streek .en zocht waar schijnlijk een doel. Eensklaps hoorde men een geweldige ontploffing. Toen werd het stil. De aviateur was verdwenen. Men meent in het dorp, dat een benzine-depot door de bom was getroffen. Den dag tevoren had een ja.viaieur drié bommen geworpen naar kruitwagens te H114 le, tusschen Kortemarck en Lichtervelde, Hij miste evenwel het doel. De slachtoffers van den vorigen born aan-* slag nemen in beterschap toe. Van de Duitsche Isoloaten zijn er enkelen be zweken, maar ook eenigen genezen, zooJa-t net aantal gedoode militairen in totaal 32 bedraagt, onder wie vier officieren. j De Engelsche controle op de mails* Een. lid van het Engelsche Lagerhuis ves tigde de attentie op do misverstanden, die in sommige neutrale landen zijn ontstaan, naar aanleiding yan ue vertraging in do verzonding der poststukken, die over het gebied der oorlogvoerenden naar neutrale landen worden vervoerd. Minister Grey antwoordde, dat dez© kwestie het onderwerp was geweest van zorgvuldige overwegingen. De regeering acht het onmogelijk de be palingen van -do Postconventie zoo uit te leggen, dat verondersteld zou kunnen wor den, dat zij een oorlogvo erend en staat ver plicht om toe te staan, dat hij gebruikt •wordt als een kanaal voor mededeelinge®, wier bedoeling is haar eigen oorlogsmaat regelen te stuiten, en onder deze omstan digheden acht zij zich verplicht geforuik te maken van haar recht om de mails, die over Engelsch grondgebied tusschen 'tweö neutra,len staten vervoerd worden, te door zoeken. „Ik wensch hieraan toe te voegen", ver klaarde de minister, „dat de meest mogelij ke zorg wordt gedragen, dat onnoodig© vertraging of benaaecling van de recht matige belangen van neutrale onderdanen.' worden vermeden". Deensche Persstemmen oyer de Engelsche Duikboolen-Aetic in de Oostzee. De activiteit der Engelsche onderzeeërs wordt in Denemarken gevolgd met een be langstelling, die zelfs grooter is dan tin© voor gebeurtenissen op den Balkan. ,,Po- libiken" schrijft „Thans zijn de bordjes verhangen en Duitschland wordt nu a on gei alle® in wateren, waar heb vroeger onbetwist mees ter was. Deze wijzen van oorlogvoeren dor Engelschen, berokkent. Duitschland groote onaangenaamheden, ofschoon zij veel min der heftig is, daar geen neutrale schepen worden lastig gevallen. Maar toch treffen Engeland-'s slagen harder, omdat door dezo actie het isolement va® Duitschland volko men wordt. Do torpedo-oorlog tegen Engeland was werkel ijk slechts n spel dep rak-oorlog, daar Engeland's invoer volstrekt Met verlamd word, terwijl een even groot verlies aao schepen Duitschland ernstig zou treffen." De correspondent van' „Politikon" ta' Gothenborg zegtDc algemcene indruk in Zweden is, dat Duitschland in de laatste week veelmeer schepen heeft verloren, dan d-e tien, die volgens Duitsche berichten zijn gezonken, daar alleen die schepen, welkom bemanning in Zweden landt, vermeld wor den, terwijl men die gevallen, waarin deze in Duitschland aan land komt, verzwijgt. Trees voor Tlicgeraanvnllen ic Aken. In verband met eventueel te verwachten vlïegerajanvallon op Aken, en ter aanvul ling van het reeds vermelde, wordt nog ge-, meld, dat op verzoek van den garnizoens commandant de klokken der kerken vóór do diensten zoo kort mogelijk worden geluid. Dit korte klokke-luiden houdt ook rekening met de aanwezigheid van zoovele honderden zwaqr gewonden in de hospitalen. De kelders van de regecringsgebouwoa Koman naar het Engelsch. (Nadruk Verbodon). 41) „Je moogt alles zoggen, wat je wilt. Je zou onmogelijk iets kunnen zeggen, dat ik niet zou begrijpen." „Welnu, toen ik die belofte deed, was ik ocJk van plan diie te houden, en wel op een bijzondere manier. Ik dacht natuurlijk, wij waren beiden heel jong maar ik dacht, dat na hetgeen er was gebeurd „Wacht een oogenblik. Ik wensoh je iets te vertellen, voordat je verdor gaat." Zij raapte al haar geestkraoht bijeen voor een wanhopigen stap, nam al wat het leven haar voor geluk kon bieden tot een hands vol bijeen on wierp dat roekeloos weg om haar trots te redden voor dezeri man, diio op het punt stond haar to vertellen, dat hij haar nooit had kunnen liefhebben. „Wat ik ga zeggen, zal je misschien voorko men hier niet op zijn plaats te zijn, maar je kunt het desnoods onopgemerkt voorbij laten gaan. Ik denk te trouwen binnen kort het is feitelijk een beklonken zaak met Oharles Oonquest, dien je, geloof ik, wel kent. En nu, wil je nu zoo goed zijn verder te gaan?" Hij staarde haar in de grootste verbazing aau. Opspringend liep hij een paar malen rus teloos met gebogen hoofd en de handen op den rug door die kamer. Hij ging weer zit ten, toen zijn verwarde indrukken helder der werdten. ,,Het komt er dus niet op aan, wat ik dacht over die belofte?" „Niet in het minst." Zij had zichzelf ge red. „Het eenige, waar het er voor mij op aankomt, is, dat je die gedaan hebt." „En dat- je er mij aan kiuit houden?" voegde hij er kortaf bij. „Ik vermoed, dat ik dait doen kan?" „Dat kun je, tenzij de omstandigheden zoo zijn, dat ik die moet terugnemen. „Ik-zie niet in, hoe zich zulke omstandig heden zouden kunnen voordoen, zei zij eenigszins verwonderd. „Ik wel. Je begrijpt", ging hij op verkla rende® toon voort, „het was een ongewoon soort van belofte een belofte, gedaan om zoo te zeggen, voor ontvangen waarde voor op buitengewone wij zo ontvangen waarde. Een gewoon geval zou die niet uit gelokt hebben. Zij werd gegeven, omdat jij mij hot leven hadt gegeven." Hij liet nu zijn arm op do tafel rusten, die tusscshen hen stond, en koek haar, zich naar wren buigend, strak in de oogen. „Ik heb niet het flauwste vermoeden waar je heen wilt," merkte zij vol span ning op. „Neen, maar je zult heb begrijpen. Je gaf mij het leven. Ik behield dat leven in zekeren zin naar jouw wel behagen. Je kunt er over beschikken. Het moet t©r be schikking van je blijven totdat ik het teruggeef." Zij zat rechtop in haar eboel en leunde nu op haar beurt op de tafel en schoof nader bij- „Ik kon niet begrijpen, wat je bedoelt", zei zij op half luiden toon en met een iet wat verschrikt gezicht. „Je zult het dadelijk begrijpen. Maar wees niet ongerust. _Alles zal terecht ko men. Zoolang ik het leven behoud, dat jij mij gaf", ging hij voort, „moet. ik doen wat jij beveelt. Ik ben geen vrij man; ik ben wees niet beleedigd ik ben jouw schepsel. Ik zeg niet, dat ik vrij was, voor dat diifc gebeurde. Ik ben geen vrij maai geweest sinds ik Herbert Strange ben. Ik ben de slaaf geweest van een soort huiche larij. Ik huiohelde en ik had het gevoel, dat ik er het recht toe had. Missobien had ik dat ook. Ik ben er niet. zeker van. Maar het stond mij tegen en nu begin ik te ge voelen, dat ik het niet langer kan volhou. den. Je volgt mij tooh nietwaar?" Zij knikte, terwijl zij nog over de tafel leunde en haar oogen niet van hem afwend de. Hij herinnerde zich later, ofschoon hij or op dat oogenblik geen acht op sloeg, hoe die oogen van ontzetting steeds grooter wer den en flikkerden met een vreemden glans. „Ik heb u een paar dagen geleden ver teld," ging hij voort, „dat er tijden waren, dat ik mij ellendig voelde. Dat was zeer zacht uitgedrukt te zacht. Er is geen tijd, geweest dat het geen hol hier binnen was. Hij tikte op zijn voorhoofd. „Ik heb gestre den en gevochten en geduwd en gesnoefd, ik ben brutaal goweest, ik was er op of er on der, en schepte weer moed en snoefde weer en loog door alles heen en ik heb Her- bert. Strange gemaakt tot een rechtschapen man van zaken en de weg tot sucoes lag open voor mij. Maar toen ik bij je kwam, viel alles uit elkaar evenals een van die wonderbaarlijk geconserveerde doode lioha- men, als zij aan de lucht worden blootge steld. Er blijft niets meer van hen over. Er is niets meer van mij over zoolang ik Her bert Strange ben." „Maar je b e n t Herbert $trapge. Je kunt daar n u niets aan veranderen *- „Herbert Strange keert terug tot het niet, waaru:t hij werd geboren in hetzelfde oogenblik, dat ik weer Norrie Ford word."' „Maar je kunt dat niet doen Zij richtte zich haastig op met een snik. ,,'t I: juist mijn plan dat wel te doen." Hij sprak heel langzaam. „Ik wil een vrij man worden en mijn eigen meester, zelfs al brengt het mij daar, waar zij mij wilden brengen, toen jij mij hebt weggevoerd. Ik ga terug tot mijn medcmcnschen, tot do corporatie Zij stond zenuwachtig op en ging terug naar den schoorsteenmantel. „Zoodat, als als er iets gebeurt", zei zij, „ik degeen zal"zijn, die je daartoe ge dreven heeft. Op die manier neem je wraak." „Volstrekt niet. Ik ben niet plotseling tot dit besluit gekomen, of uit eenigen zucht naar wraak." Hij volgde haar en stond nu naast haar op het haardkleed. „Ik kan eer lijk verklaren", ging hij, nog aHijd langzaam sprekend voort, „dat er geen tijd is geweest, van hot oogenblik af, waarin ik mijn eersten Bp rong voor de vrijheid waagde, dat ik niefc in het diepst van mijn hart heb geweten, hoe goed het zou geweest zijn, als ik het niet had gedaan. Ik ben tot het inzicht gekomen, ik moest dat wel dat het ondergaan van de doodstraf met de achting voor j e zelf beter zou geweest, zijn, dan do vrijheid van gaan en komen, met de noodzakelijkheid, om icdcreenj elke minuut van den dag, en olkon dag van H jaar on altijd door met leugens om don tuin te leiden. 'Als jou dat ver gezocht lijkt „Neen, dat niet.'* „Nu, als hot je zoo leek, zou je eens een maand in mijn plaata moeten zijn. In het eerst gaf ilf er niet veel om. Ik hield hot overdag vol en leed er onder in den nacht totdat de Jarrott's zoo vriendelijk voor mi^ werden en ik te New-York kwam en en en Evie!" „Het spijt mij, dat ik tegen je heb gespro ken zooals ik gedaan heb", zei zij haastig „Als ik had geweten, dat je dat gevoel hadt „Je hadt volkomen gelijk. Ik heb dat al tijd begrepen. Maar ik kan niet zoo voort' gaan. Als Evie nu met mij trouwt, dan zal zij weten wie ik ben." „Je meent toch iiiet, dat je het haar zoiü kunnen vertellen?" „Ik ga liet niet aan iedereen vertellen." Zij slaakte een kreet. „Dan zal het mijn werk zijn." „Het zal je werk zijn tot op zeker© hoogte. Maar het zal iets voor je worden, om trotscli op te wozen en niet om berouw, van te hebben. Je hebt mij alleen mijn misslag zoo -duidelijk voor oogon gehouden, dat zelfs ik het niet langer kan verdragen, terwijl ik toch zooveel heb verdragen. Jo hebt mij gevraagd Evie den rug toe te kee- ren en weg te sluipen. Je hebt het recht to bevelen en er zit voor mij niets andere op dan je gehoorzaam te zijn. Maar ik kan mij' hot soort leven niet voorstellen, dat mij nog resten zal, als ik je bevélen neb uitgevoerd,: Het zou niet alleen het verlies van Evie zijn, misschien verlies ik haar in ieder geval i het zou het verlies van alles binnen m mij wezen, dat mij tot dusver alleen in staat lieoft gesteld mijn hoofd omhoog te houdou en brutaal te wezen." „Ik zou kunnen terugnemen, wat ik j© juist heb gevraagd. Mogelqk zouden we ecu anderen weg kunnen vinden." Hij lachte somber spottend. „Je wordt zwak. Dat is jo aard niet. Eu het zou nu nergens toe dienen. Zelfs al

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 9