N°. 17067 Zaterdag 16 October. Eerste IBlatl. fto, löïu,. Brieven van een Leidenaar. Persoverzicht. Ingezonden. ^rmamint-T abt ettenj LEIDSCH DAGBLAD DXXXXV. Meer dan mjj lief is. wordt ik af en toe gehaald in aangelegenheden, betreffende de 1 rijsregeling van levensmiddelen. Men weet in het algemeen, 'dat ilc bg voorkeur over Leidsche zaken Schrijf, en wanneer Leide- naars "wat op het hart hebben, waaraan ze graag openbaarheid willen geven, dan komen zo wel eens bij mg, ,om mij over le lialen als spreektrompet voor hen op te treden. Bovendien, voor wie in de benauwdheid zit, is het al reeds een opluchting, een schreeuw te mogen geven en waarom zou ik mijn btadgenooten, die met een of ander tot mij komen, althans niet aanhooren? Zoo kwa men er voor eenige weken, toen hooge melkprijzen in uitzicht werden gesteld, jnen- schen tot mij, met het verzoek, mijn invloed aan te wenden, die prijsstijging tot 13 cen ten en -hooger per Liter, te voorkomen. Ik heb deze klagers bij voorbaat, verwezen naar den burgemeester, die alleen 'de macht heeft, zoo mogelijk en noo'dig maximum- frgzen vast le stellen. Ik drong er (Tan te gelijk op aan, dit zoo spoedig mogelijk te doen. De melkslijters toch, sluiten in het vroege voorjaar de contracten voor melk- levering met de veehouders af voor den zo mer, in het vroege najaar, voor den winter, ,en ik Wist, dat de meesten hunner daar mede, met het oog op de eigenaardige toe standen, waarin: wij leven, zoolang mogelijk wachtten. Zoo tegen October, toen de overeenkom sten. meest alle waren beklonken, hoorden wij dan ook, dat de volle melk met ingang van October op 13 cont zou worden ge bracht. Nauwelijks was Oogstmaand in het land en onze huismoeders voor het feit ge steld, voor elke kan melk 13 cent neer te leg gen, of je hadt de klachten gaande. Ik wendde mg ter informatie van verschillende huismoeders, tot enkele vertrouwde melk slijters met Jde vraag, of het niet minder kon. Antwoord: absoluut niet, v/ant wij moe ten voor de melk van den boer afgehaald, zelf IO1/2' cent betalen en voor zoover .wij' ze betrekken van een tusschenhandelaar, II cent. Als ik opmerkte, dat er dan toch nog 2 li 21/2 cent per Liter verdiend werd, werd mij voorgerekend, dat dit geen zuivere winst was. Zelfs als men geen enkel bankroet je kreeg, wat natuurlek wel het geval is, 'gaat er nog van deze winst af. door de omstan digheid, dat men meest altijd eenige melk overhoudt, die gekarnd moet wörden, en dan lang geen 13 cent opbrengt. Een nielk- elijter, met één jongen of ,een hond werkend, is tevreden, wanneer hij 150 h 200 Litör per dag verkoopt. Zoo kon ik op de vingers natellen, dat er voor zoo'n man een kleine, zelfs te kleine winst overbleef en dat hij het alleen vol kon houden, doordat hij met een voordeeliger contract voor den zomer, toen een beetje meer had verdiend. Men moest het over het geheele jaar omslaan en dan kon het zoo'n beetje marcheeren, al was het nog geen vetpot. Ik ben toen naar veehouders en melkle- veranciers gegaan, om de mededeelingen van de melkslijters te controleer en. Dat onder zoek bevestigde deze mededeelingen. Inder daad was voor dat bedrag gecontracteerd. Als de veehouder op kaasbereiding ingericht wns. feou hij nog liever van het contract Ontslagen zijn, want hij zag kans dan nog meer voor de melk te kunnen maken - Waar de zaken zoo stonden, vond ik natuurlijk geen vrijheid tegen den hoogen melkprijs te ageeren, althans niet in dien zin. dat ik er op wilde aandringen, dat de melkslijters Üen prijs v.eer zouden verlagen. Men moet niet alleen zelf leven, maar ook laten leven. Daar kwam echter de order van den bur gemeester uit, dat de maximumprijs van de volle melk was vastgesteld op 12 cent. Even te voren stelde een veehouder-melkslij. ter zijn melk 'voor denzelfden jmij?, ran zijn huis gehaald, verkrijgbaar, wat voor dozen natuurlijk wel te doen wag. Het was voor hem altijd nog voordeeliger. dan ze aan een melkslijter te verkoopen en de omstandigheid, dat hij in de stad woont, maakte het mogelijk, dat tal van klanten er gebruik van konden maken. Als maatstaf voor andere melkslijters kon deze prijszet ting van een éénling, die in bijzondere con ditie verkeert, echter niet dienen. Nu waren de klachten van de huismoe ders dus in eens verstomd. Een prijs van 12 Cts. per Liter is nog wel een abnormaal hooge prijs, maar ze voelden toch wel, dat er in de gegeven omstandigheden geen reden tot klagen was. Maar nu kwamen de klachten van den andeien kant. Het zgn thans de melkslij ters, die tol mij komen en verzoeken eens duidelijk te willen maken, dat liet. met een prgs van 12 Cts. per Liter voor hen niet vol te houden is. Zij hebben rag hun reke ning voorgelegd, eenmaal en andermaal, en ik mag niet anders zeggen, hoe het mij ook zou Spijten, dat onze huismoeders, voor wie elke cent er thans één is, weer meer zouden moeten betalen, dat oen prijs van 13 Cts. per Liter in de gegeven omstan digheden niet te veel is. Een groots melk te verander, die menig slijter van melk voor- ziel, liet mij een rekening zien waaruit over tuigend bleek, dat hij er den veehouder voor betaalde f 10.35 per 100 Liter van het erf gehaaid. Hij zette ze aan de melkslijters om voor 11 Cts., alleen om de nvelkslg- ters ter wille te zijn, doch' -sou ze nog liever houden voor de 'kaasfabricatie. Van daar ook, dat hij de gunstige bepaling maakte, d.al de slijter weder mocht terug brengen wat hij niet verkocht, ton einde de schado er althans buiten te houden. Ik geloof dus, dat uit een oogpunt van billijkheid tegenover de melkslgters en voor na melgk tegenover de kleine melkslijters, een maximumprijs van 12 Cts. niet is vol te houden. Wil men de burgerij tegen dezen en zoo mogelijk nog lageren prijs, dit nut tig en onontbeerlijk voedingsmiddel verschaf fen, dan moet men het in een andere rich ting zoeken, het kwaad in den wortel aan grijpen. In deze courant van Donderdag heeft de neer J. de Graaf, veehouder uit Zoetar- woude, erkennend dat de melkslijters in het godiang zijn gekomen, willen aantoonen, dat den veehouders een prijs van 10 h 11 Cts. ook toekomt, ja, dat zij met dien prijs er nog slechter aan toe zijn, dan in normaio tijden. Welnu, zoo zou ik als onpartijdige deido kunnen zeggen: waar in dezen duren tijd de bevolking in het algemeen lijdt, mag do boer ook wel met een beetje minder tevreden zijn dan vroeger. Ik geloof ech ter, dat het o.a. de landbouwende stand is, die in deze tijden profiteert, in ieder geval geen reden tot klagen heeft. Eu als de heer De G. er een behoorlijke boek houding op nahoudt, dan zal deze zgn ons voorgelegde berekening ongetwijfeld logen straffen. Houdt hij geen boek, dan zal het eindresultaat hem vermoedelijk danig mee vallen. De melk 25 pCfc. hooger, de voeder- artikelen 50 pCt. verhoogd, dat zal volgens hem een glad verkeerde rekening voor den boêr geven. Hg vergeet echter, of liever hg wil ons twee dingen doen vergeten: In de eerste plaats, dat zijn gemaak niet enkel bestaat uit de opbrengst van de melk, maar ook uit dat van zgn fok- en vet vee, dat hij verkoopt en waarvan de prijs ook enorm is gestegen. Mest hij varkens, dan heeft hij ook daarmede zeker goede zaken gemaakt. In de tweede plaats mag hij het hooi, dat iu zijn berekening het voornaamste voederartikel vormt, niet op den tegenwoordigen melkprijs stéllen. Hij betaalt voor zjjn land nog dezelfde pacht als in 1913, en heb hooi, dat hij toch zelf winb, kost hem nu evenmin f52 per K.G., als tweo jaar Vroeger. Ik geloof daarom, dab de prgs van de melk voor den boer nog wel oen beetje lager kon, zonder dat hij reden tot klagen had. Mgn onderzoek heeft mij echter wel geleerd, dab liet niet de veehouder-melkver- kooper is die het meest profiteert en dat vooral niet heeft gedaan in den afgeloo- pen zomer, toen de betrekkelijk goedkoops, melkcontracten nog liepen, maar dat het de veehouders-kaaspro'duceuten zijn, die goede winsten maken. En het komt mij voor, dat eerst, wanneer den kaasuitvoer een veel grootere rem wordt aangelegd, er Sprake kan zijn, dat de prijs der melk aanmerkelijk kan worden verlaagd. Dat moet uitgaan van den Minister zelf, en ik geloof, dat er in die richting een 'krachtige drang uit de bevolking op dezen bewindsman moet uitgaan. Laat men dan ook, zoo or niet eon einde aan te maken is, den handel in consenten beperken, waarmede thans wordt gespecu leerd als met effecten en waarmede schat ten gelds verdiend worden, vaak door mon- schen, die met de productie noch met den handel van melkproducten te doen hebben. DOMINEES IN DE TRAM. - Trof. Bouwman schrijft in „DE BAZUIN" over dit onderwerp Volgens hot Courantenverslag sprak air. S. de Vries op de vergadering van Anli- rcvolütïonnaire Gemeenteraadsleden over Zondagsrust van gemeentewerklieden. Over hot stilhouden van openbare middelen van vervoer kon hij zich niet uitspreken, omdat in Amsterdam zelfs de Gereformeerde pre dikanten dos Zondags met de tram naar de kerk gaan. liiermeo is een teere kwc.Jtie aangeraakt. Hot is duidelijk, dat do publieke bedrijven niet ineens kunnen stilgezet worden op Zon dag. Er moet ook op Zondag gezorgd worden voor de openbare orde, voor verlichting, enz. Gar fabrieken moeten doorwerken, po litieagenten moeten op Zomdag dienst doen. Hierover is men algemeen eenstemmig. Dit zijn werken der noodzakelijkheid. Maar over do publiokc vervoermiddelen is het oordeel niet eenstemmig. Zeker is dat een christen niet zonder noodzaak ge bruik moet. maken van tram of trein Dat echter een lid der gemeente niét van een rijtuig of publick vervoermiddel gebruik raag maken, als hij anders niet in dc kerk kan komen, zal wel niemand van hem dur ven eischen. Als iemand, om aan de-n eisch des Heeren te voldoen en de samenkomsten der gemeente to kunnen bijwonen, gebruik moet maken van een vervoermiddel, dan staat hij t rij voor God. Maar dit geeft aan een ander.lid dor Kerk, die gemakkelijk loc pen kan, geen vrijheid om van rijtuig, tram of trein gebruik te maken. Als een predi kant moet proeken op zoo grootcn afstand van zijn woning, dal hij dit niet kan loopen, kan het gebruik maken van een middel van vervoer niet worden afgekeurd. Doch ook in dozen mag geen willekeur in 't. spel zijn. En wat voor een predikant geldt, die ge roepen wordt op verren afstand van zijn huis to prccken, geldt niet voor een lid der gemeente, die dichter bij zijn woning het woord kan hooren. Gaat een lid der gemeen te rijden of trammen, die, om een geliefd predikant te hooren, een andere kerk voor bij gaat, clan zondigt hij, dan geeft Hij noo- deloos ergernis. Het trammen van predikanten op Zondag naar de kerk heeft clan ook geen gering be zwaar. Wij willen cle broeders, die het 1 sommige gevallen doen, volstrekt niet ver- oordeelen. Maar wij vragen: Is de gemeen te zelve in dezen niet de schuldige? Roept het bezwaar, da*, ingebracht wordt, nieb verandering van stelsel? Is het werkelijk to doen voor menig predikant, om voor een dienst een of drie kwartier te loopen naar de kerk, en na- cle preek weer zoo ver te loopen, en dan 's avonds weer een uur of meer? Moet niet gebroken worden met de ongedeelde groote stadskerken, en met het rondprceken? Wanneer cle kerken in dezen gezond en prachtisch handelen dan behoefd;n do dominectó ?s Zondags niet meer in de tram. Fort verhooging. „HET HUIS GEZIN'' oefent eritiek op een eventueel wetsvoorstel tot verhooging van port. Het blacl schrijft o.a.: Nietwaar, of men op een krant een post zegel van een halven of van een lieelen cent moet plakken; of men een brief met vijf of zeven-en-een-ha 1 ven-cent moet fran- keerenwie voelt dat nu Heb is immers telkens maar een bagatel. Intusschen gaat portverhooging in tegen den draad der tot dusver gevolgde postpo- litiek, welke naar verlaging, niet naar ver hooging van het port streefde. En op do tweede plaats is portverhoo ging een onevenredig zware belasting voor den kleinen man en meer nog voor den handeldïijvenden middenstand Deze middenstand heeft uit den aard der zaak veel correspondentie, zoodat verhoo- ging van het port voor brieven en druk werken vooral zwaar op hem zal drukken, die reeds een zoo moeilijken tijd doormaakt. Op de derdo plaats gaat portverhooging in tegen het internationale streven naar vergemakkelijking en uitbreiding van het verkeer. Het stuiveïsport voor- brieven in het in ternationaal verkeer is een desideratum, hetwelk nog niet bereikt is. maar dat men door de jongste wijziging in het internatio naal tarief aanmerkelijk is genaderd. Verhooging van ons tarief is een terug tred ojd den weg, dien -ook ons land is op gegaan Niets is gemakkelijker ca schijnbaar een voudiger dan een verhooging in to voeren, die automatisch werkt en op het oog eigen lijk geen last is. Maar in werkelijkheid zou een portver hooging stellig voor een bepaalde catego rie een drukkende belasting kunnen zijn. ün gevalle n-v erzek ering inden landbouw. Menig landbouwer leeft in het vertrouwen, dat hij zijn personeel tegen ongevallen heeft verzekerdheeft la- Ier een ongeval plaats, dan blijkt menig maal, dat geen uitkeering of slechts een zeer geringe uitkeering wordt toegekend omdat de verzekering uitsluitend de aan sprakelijkheid van den werkgever dekte, zoodat zij alleen die zelfdzame ^tva'.len betrof, waarin dc werkgever dooi de w t aansprakelijk wordt gesteld voor de gevol gen van liet ongeval van zijn r.i b.vder. •Het „NEDJi,KJüAi\DSCH LANDBOUW WEEKBLAD" hoorde onlangs van het vol gende geval: „Een landarbeider werd bij liet werk door een ongeval getroffen en gedood. Hij liet een weduwe na en verscheidene kinderen, waaronder twee beneden den leeftijd van 16 jaar. Zijn werkgever, die niet beter wist, of bij had zijn personeel togen ongevallen verzekerd, klopte bij de verzekeringmaat schappij ora uitkeering aan. Dezo betaalde uit wat zij verschuldigd was: do som van 16.80. Dc werkgever, diep verontwaardigd: de polis vermeldde toch met vette letters, dat bij dood of verwonding van één jaersoon een maximum-schadevergoeding werd uit gekeerd van tien duizend gulden en bij dood of verwonding van meer personen vijf en twintig duizend gulden. Zeker, doch allecu indien do werkgever voor het ongeval wettelijk aansprakelijk was, d. w. z., indien het ongeval was te wijten aan gebrekkige zorg van den werkgever voor cle veiligheid van zijn arbeiders. De t crzekcringmaatschappij, dio verdere schadevergoeding afwees, was olkomen in haar recht. Zij had niet meer verzekerd dan cle wettelijke aansprakelijkheid van den werkgever en behoefde derhalve niet meer te betalen dan wat de arbeider in rechten van zijn werkgever had kunnen vorderen. Het kwaad schuilt dan ook niet bij de re geling der schade, maar bij het afsluiten der verzekering. Ons is bekend, dat vele agenten van verzekeringsmaatschappijen, bewust of onbewust, do personen, met wie zij een verzekering wenschen af te sluiten, in onzekerheid laten omtrent den aard en den omvang der verzekering. Gevallen als cleze, waarin de landbouwer overtuigd was, dat hij door zgn verzekering zijn personeel tegen ongevallen had verzekerd, komen, herhaaldelijk voor Wij raden dan ook al len landbouwers aan, hun polis van verze kering eens in to zien en nauwkeurig na te gaan, of die verzekering inderdaad beant woord aan dó bedoeling, waarmee zij haar hebben gesloten". Ds Melkslijter komt in Gedrang. Geachte Heer Redacteur. Om eenige aanteekeningen te maken op het ingezonden schrijven van „Dc Melk slijter komt in Gedrang", verzoek ik U beleefd eenige plaatsruimte, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Allereerst zou ik den inzender een vraag willen stellen: Waarom hij zich op deze wijze* toer de zaak der melkslijters opwerpt? Het had toch m. i., aan de hand van Uw eigen redeneering, geachte Heer De Graaf, op U w weg gelegen, om de kiem van de opdrijvingsziekte te dooden, door zich te orgo niseeren en en bloc te ageeren tegen een voederprijsstijging als .door U omschreven, en allerminst, om, op zijn zachtst uit te drukken, het werk van een burgemeester, uit een andere dan uit de gemeente, waar U woonachtig is, te criti- seeren; een werk, dat zeer zeker ten goede komt van een overgroot deel der burgerij, vooral die der noodlijdende. U zult toch zeker niet willen ontkennen, dat het boerenbedrijf een zeer gunsjig resul taat heeft opgeleverd, al zijn dan de vee- voederprijzen zoo enorm gestegen. Beter cn zaakkundiger had ik het ge vonden, als U, instede van eritiek te oefenen, zeli de hand aan den ploeg hadt geslagen, ten einde te bereiken datgene, wat U thans lot de taak van den burgemeester rekent, zelf in verbinding met Uw vakgenooten, de stijging van de voederprgzen hadt trach ten te beteugelen: edoch, het is gemakke lijker de zaak maar af te zien en „ten einde raad" de melkprijzen maar te verhoogen en daardoor in de gelegenheid te worden ge steld nog eritiek te oefenen op andersnvins beleid, wat in dezen tijd misschien gerekend moet worden tot uitspanning van 's men schen zeer zwartgallig denk- en spraakzin- tuigeiu G vraagt aan het eind van Uw m. i. wei nig1 overdacht of voorbedacht schrijven, waar om den pulp fabrikanten vrijdom van han delen wordt gegeven. Deze vraag is m. i. met een even simpele wedervraag te beant woorden en wel: Waarom zijn de boeren in melk- en kaasbedrijf niet wat meer aan banden gelegd? Dat dit toch harl moeten geschieden, behoeft bijna geen betoog; men gelooft slechts de stijging van veevoeder- prijzen en bekijke de kaasstolpen in burger- gezinnen,. dan komt men wel tot de con clusie. een ontzaglijk hooge kaasprgs L oor zaak van het feit, dat zoo weinig kaas in Nederland verorberd wordt. Zouden de burgemeesters van de verschil lende gemeenten] waar het bedrijf, dat u uitoefent, floreert, de boerenkaasmakers e. a. niet wat in hun prijsopdrijving kunnen be teugelen? Stelt I een dergelijke vraag eens aan den burgervader van de gemeente, waar U is gevestigd; misschien kunt U dan nut- tig'er en meer in 't algemeen belang werkzaam zijn. dan U op te werpen voor een zeer kleine categorie van menschen, die toch oolc, niettegenstaande Uw inge- zchdon schrijven, de oorzaak van deze melk prijzen-ziekte zoeken bij de boeren, van wien ook zij overtuigd zijn, dat zij werkelijk ruime w'nstén gemaakt hebben. Het ingezonden schrijven zal toch zeker riet behoeven te dienen, om den schijn aan t; nemen, dat de boeren, in casu U, ge achte Heer L de Graaf, nog al 't mogelijke willen doen, om den lijdensweg van den melkslijter te bekorten en nog minder hoop ik. dat het U heilige ernst is om met dat sein ij ven iets goeds voor den melkslgter te bereiken, daar dat toch zeker tot een ongerijmd idee fixe zou behcoren, niet in staat om zich maar eenige teekenen van levensvatbaarheid toe te eigenen. Kom, Heer De Graaf, indien U dan wer kelijk iets wilt doen voor Uw pupil, span dan het paard als rechtgeaard boer in pJaals van achter den wagen er vóór, door de kwestie hoeomopathisck te behandelen en in eerste instantie het misbruik aan vrij dom vhn handelen mede le heipon den kop in te drukken, door als belanghebbende, bij autoriteiten, daartoe bereid en bevoegd, te wijzen op den onkoudbaren toestand voor U en de Uwen. Daarmede dient U niet alléén Uzei ven, doch ook de categorie van melk slijters. die hun hoopvolle blikken op U zullen vestigen; vertrouwende, dat U, die hun zaak zelfs in de courant wilde goed maken, bij machte zal zgn, oni een afdoende behandeling aali de ziekte te geven. Hoogachtend, Abonné S. Voorschoten, 14 October 1915. Een trouwe SrievenbesteSter. Mgnheer de Redacteur. Gaarne zag ik onderstaande regelen in Uw veelgelezen blad geplaatst. Wij hebben in onze gemeente een brie venbesteller, die brieven, briefkaarten, enz. naar zijn inwoners bestelt naar gelang bet- hem naar den zin uitkomt. Het is mij al reeds verscheidene malen door ondervinding gebleken, dat brieven, enz. twee a drie dagen onderweg waren voordat ze mg onder do pogen bezorgd wer den. Nu heb ik wel opgemerkt, dat deze persoon denkt: dat zullen de menschen niet bemerken. Nu, er wordt dan nog wel eens gezegd: oude hazen weten de paden; doch dan zeg ik hier onmiddellijk: doch pas toch op voor de strikken, want daar wordt dan niet meer op gerekend, als men langs den zelfden weg loopt. En zoo is het ook hier bet geval. Het schijnt ook voor hem een oude gewoonte te worden, hoewel men hem al eens gewaarschuwd heeft, dat liij ze op trjd bezorgen moet. En ik ben het niet 3llen, die hierover een woordje spreek. 0 neen, zelfs Zondag 10 October gebeurde het nog in den Gasthuispolder, "dat een briefkaart 10 Oct. bezorgd werd, welke reeds Zaterdagmiddag 9 Oct. besteld had moeten worden. Over het Dagblad wil ik maar niet spre ken, hoe daarmede gehandeld wordt. Ik twijfel echter ni^ of ik nu niet meer van inwoners behoef aan te halen of in 't geheel geen namen behoef te noemen, en wij zullen zien of er nog eens verbetering in ge bracht zal worden. Want veronderstel, dat het zich voor zou doen, dat men door een Familielid verzocht zou worden op een groen bruiloftsfeest, je in een teleurstel ling zou worden gesteld, door te laat be zorgde tijding, dat het groene bruidspaar al rteeds getrouwd was, zocdat ze u de a raag zouden stellen of u soms al kwani op de beschuitjes met muisjes en teleurge' steld van een vergeefsche reis wederom huiswaarts kon keer en. En wie hiervan de schuld? De brievenbesteller. Ik hoop tevens, dat hieraan de Postdirec teur zich eenigszins zal laten gelegen liggen, en den Postbesteller eens onder het oog zal brengen, dat dit zoo niet langer kan gaan met dien luien dienst te vervullen, zoodat we voor hem geen ingezonden stukje meeï in het. Dagblad behoeven te plaatsen. U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dank zeggend voor de verleende plaatsruimte. Een inwoner van Zoeterwoude Eten voor Militairen Mijnheer de Redacteur! Wilt u zoo beleefd zijn, dit bericht voor mij te plaatsen? t Daar ik dagelijks het eten zie brengen voor de militairen, dat hoogstwaarschijn lijk naar' liet Rapenburg (Volksbond) moet gebracht worden, valt het mij /altijd op, dat nooit de Cam'elles, waarin het eten is, ge sloten zijn. Het verdient, volgens mijn in zien, aanbeveling, 'dat de daarover gestelde militairen er meerdere zorg aan ,moeteif besteden. In de eerste plaats valt er vee{ vuil in, en dan het vreeselijke morsen, wal er door gedaan wordt! Hedenmiddag heef' iedereen, die de Papengracht over wandel de, menig portie erwtensoep op de stra&t steenen zien liggen, wat uit de camel!©'ge stort is. waarmee menig mensch, zoo het daar niet lag, zich had kunnen voeden Hopende, dat dit schrijven er toe leiden mag, dat zulke toestanden verbeterd worden, blijf ik met vriendelijken dank voor liet plaatsen van dit stuk: Een dagelrkscli bezoeker van de Papen- gracht. 1 H. BOOM. i Leiden, 15 Oct. 1915. t '3?. RECLAMES h 40 Ct. per regel. 1098 18 B vernietigen de bacteriën van verkoudheid, influ.enz^oanndB roodvonk ene., in mond ën keel en beschermen 8ssiTiStuii9' 1151 10 KUNST, LETTEREN, ENZ. Een loftuiting over en een aanval op Julia Culp, Julia Gulp heeft dezer dagen te Berlijn een concert) gegeven. En in een bespreking van cle „Yoss. Zeitung" staat o.m. Frau Culp ist eine merkwürdige Erschei- nung. Sie, die geborene Hollanderin, wurdo die beste de'utsche Liedcrsangerin dor Ge- gen wart," De „Nieuwe Courant" teckent hierbij aan „Dat lijkt op annexatie, maar toch heeft de referent volkomen gelijk. Reeds veel vroeger hebben wij opgemerkt, hoe cleze zangeres, die de liederliteratuur van haar geboorteland zelfs hier nagenoeg geheel no- gcerfc en zelfs niet de moeite geeft, ervan op de hoogte to blijven, van haar oorspron kelijke nationaliteit niets meer heeft over gehouden dan haar geboortebewijs."

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5