Uit de Qmstreken. Een volksverhaal uit Senegamhië. Vrouwen-rubriek. N». 1706T X>ercle JBladi. A®, 1915. Zaterdag KJ October. ALKEMADE. De Raad vergadert Woensdag 20 Oc tober, des morgens te kwart over negenen. HAZERSWOUDE. In de Hoogeveen is een geval van fe- bris typhoïdea met doodelijken afloop voor gekomen. De lij er was een jonkman van 37 jaar. Te beginnen met Donderdag 21 October a.-. zal op liet dorp een-proef worden geno men met den verkoop van zeevisch, terwijl dc daaraanvolgende week die proef aan den Rijndijk zal worden herhaald. HILLEGOM. De Raad vergadert Donderdag 21 Oc tob er a.s., des morgens te tien uren. Door een -15-tal ingezetenen is aan den Raad per adres verzocht een verplichte 9-uur winkelsluiting in te voeren. Met onthouding van één stem is door B. en W. besloten aan den Raad voor tc stel len aan de gemeente-werklieden, veldwacn- tera, den gemeentebode en twee ambtenaren ter secretarie een duurtetocslag te geven van f 52 per jaar. KATY» IJ K. Van welingelicht: zijde vernemen wij, dat bij de- afdeeling Katwijk van heb Ivon. Nat. Steuncomité het voornemen bestaat om gedurende de wintermaanden met de gasfa briek een overeenkomst te treffen, opdat onvermogenden tegen lagen prijs cokes kun nen bekomen. Als gevolg van het feit, dat de spek slagers thans al de varkens door tusschen- komst der regeering ontvangen zullen de prijzen van het varkensvleesch a.s. Maan dag worden verlaagd. Bij een dezen dagen onder de bakkers gehouden controle is gebleken, dat de ge geven voorschriften door sommigen n;et stipt worden nageleefd. Er zijn bakkers, die er op do broodkaart maar op los schrijven en leveringen invullen, welke niet hebben plaats gebod. Naar men ons mededeelt, zal een der bakkers, in verband hiermede ongebuild tarwemeel tegen lagen prijs ge durende gcfruimen tijd met meer kunnen bekomen. KATWIJK-AAN-ZEE. De „KW. 10". De bemanning va.n den verg ar: en logger, de „K/W. 10", van de reederij Meerburg, ia met het stoomschip „Zeeland" van Enge land naar Nederland overgebracht, en be houden aangekomen. Vast- staat intusschen, dat het vaartuig •Diiet met een mijn in aanraking is geko men, maar dat het vergaan een gevolg is van d'e omstandigheid, dat het vaartuig op een bank geloopcn is. Door een der leden van de bemanning werd aangaande het vergaan van voormeid vaartuig medegedeeld, dab zulks in den naoht van 10 op 11 October j.l. plaats had, op ongeveer 25 mijlen v-an de Engelsöhe kust. We waren, zoo vervolgde onze zegsman, op weg naar huis, met een vangst van on geveer 32 last haring aan boord. Alleen heb gaffelzeil was gcliesohen, zoodiat het vaar tuig ongeveer 5 mijlen liep. De geheele be manning, behalve cle wacht natuurlijk, had cicli reeds naar kooi begeven, toen eensklaps een 3-tal stooten geveeld weid, waardoor we allen' opgeschrikt werden. De stooten waren zóó hard, dat wij duidelijk hoorden, dat het schip kraakte. Dat de i. Mamadou-Demba had naar bchooren het overlijden zijns vaders bekend gomaakt en had zich bedroefd in zijn hut teruggetrok ken. Na het voorhangsel tc hebben neerge laten, was hij begonnen met het lichaam zijns vaders te reinigen en had het daarna in witte kleederen gehuld. Nauwkeurig had hij dc haren en den baard-van den doode vcr- eorg'd en tevens diens gelaat, handen en voe ten met welriekende olie ingewreven. Onder het ten uitvoer-brengen dezer plich. ten van kinderlijke liefde perste de droef heid hem de tranen in dc oogen, en nu en d--- ontrolde een groots droppel zijn zwarten wimpers, langs den neus en viel, nog warm, op zijn werkzame handen of op het reeds ver stijfde lijk zijns beminden vaders. Rondom het hoofd van den doode spreidde hij de voorwerpen uit, welke den voormaligen too- venaar haddon gediend bij het uitoefenen van 7-ijn verheven beroep, zooals vreemd soortige amuletten, stukken been, halsket tingen van j akhal zen t and envogelvederen en ruw uitgesneden stukken hout, do goden des lands voorstellend. Weldra kwamen nu de marabout (Indische priester) en de danser hun werk doen. Do jorste zeide met gedempte stem de voorge schreven gobeden op, de andere voerde cm den overledene dc ritueclc passen, dansen en sprongen uit. beiden om de zwarte gees ten van don doode verwijderd te houden ei? het huis zelf te bewaren voor hun ongeluk kig: macht. Terwijl de priester en de dans or hun plich ten vervulden, was Demba gereed gekomen met het in-orde-brengen der woonluit, waar- schok hevig was, bewijst wel het feit, dat het schip lek geraakte en spoedig vol wa ter liep. Alle pompen werden in werking gesteld, en met aide inspanning werd bijna een etmaal gepompt-. Niettegenstaande dat, bemerkten we dat het vaartuig steeds dié per weg zonk en ten laatste sterk naar stuurboord-zijde ging overhellen. De schip pen liet, ziende dat het vaartuig niet meer te behouden was. de boot in gereedheid brengen, waarin we met z'n dertienen plaats namen. Onze kleeren, die we aan hadden, waren doornat. Ongeveer 6 uren lang hebben we in de boot rond gevaren, koersende ja, waarheen, op goed geluk af. Beurtelings werd er geroeid. Er stond een sterke branding, docih we beschikten geluk kig over een flinke, sterke boot, zoodat er geen onmiddellijk gevaar dreigde. Wel be stond er een groot gevaar, dat de boot zou omslaan, wanneer een verkeerde manoeu vre gemaakt werd Wij behielden allen onze tegenwoordig heid van geest, wat wel als c-cn wonder ia te beschouwen bij-zoo vele gevaren; alleen de kleinste jongen was bewusteloos gewor den. Eindelijk na een worsteling van 6 uren lang, kregen we een trawler in heb gezichtwe reedden met alle kracht naar dat vaartuig toe, en maakten allerlei gebaren dat de bemanning ons maar zou opmerken En waarlijk, de bemanning kreeg ons in de gaten en in minder dan geen tijd was cle trawler naderbij gekomen, om ons uit. onze benarde positie te verlossen. De vreugde, die zioh toen van ons mees ter maakte, ging alle beschrijving te bo ven, Allereerst werd om den kleinen .,boy" gevraagd, het was.een Engelsöhe trawler, waarna we allen aan boord gehaald wer den. Onmiddellijk werd naar de haven Lorwcstoft gekoerst, waar we aan wal ge zet werden. De behandeling, die we aan boord van dat vaartuig genoten, was in één woord „best", en zal door ons niet licht vergeten worden. Ook tijdens ons ver blijf te Lorwcstoft werd ons veel vriende lijkheid bewezen. Het verlangen om naar huis tc kunnen tcrugkeeren werd met den dag sterker, cn toen het oogenblik was aangebroken, dat we plaats konden nemen op heb stoom schip „Zeeland", om de rets naar Neder land te aanvaarden, -dankten we het Op perwazen, dat Hij ons op zoo wonderbaar lijke wijze gered had, De marechaussee D, Sandevsc, be noemd tot agent van politie in deze ge meente, heeft de beneemiti.g aangenomen. Hij treedt- op Maandag 25 October c. k. in functie. Do afzanding Aan do verschillende duinen, toebehoorende aan Baron Van Was- senaer van Catwijek, heeft tot resultaat ge had, dat- er door de landbouwers ongeveer 25 a 30 H.A. teelgrond in cultuur kon wor den gebracht. In aansluiting met ons.bericht, aan gaande do groote militair© „Öport-demon- st-ratie", te houden op 3 November c.k kan nader worden gemeld, dat- daarvoor een terrein, gelegen in ue „Koestal", in ge reedheid wordt gebracht. Voor alle af deelingen worden prijzen be schikbaar gesteld. De leiding is opgedragen aan de luitenants Kroeze en Groenendijk. Verscheidene militaire autoriteiten, waar onder do divisie-generaal, zullen tob bijwo ning worden uitgenoodigd. LISSE. Naar wij vernemen aal het bestuur der voetbal vereoniging in de plaats Aan heb thans op het terrein staand gebouwtje roorkleedflsjamers, een groot-er en ruimer ge- bouAV doen optrekken, waarin dan tevens een buffet zal worden aangebracht. in hij in een vertrek, waarin hij niemand liet binnenkomen, tegen wanden en op matten op den grond cle wapens en de schatten A an zijn vader uitspreidde, als een duidelijk be wijs zijner eerlijkheid, dat hij niets ont vreemd ljad, schoon hij reeds zeer langen tijd met zijn vader alleen leefde. „Nu mogen mijn broeders komen", zeide hij in zichzelf. „Om onzen vader nog- voor zijn doócl weer te zien en zijn laatste ver maningen te hoeren, hebben zij geen gele genheid Avetcn te vinden, misschien zullen zij a'oor dc verdeeling der erfenis minder onve^scWillig, zonder twijfel zeer haastig zijn. En hij zond ijlboden naar zijn oudeic bloe ders. Bij 't vallen van den avond kwamen Ma- rnadou— Diara en MamadouSamba, de een te paard, de andere op een muildier, eenige oogcnblikken na elkander aan uit verschil lende richting. Beide zuoris hadden een be dorven Jiart. Hun ondeugd en jaloezie had den hun valer veel verdriet veroorzaakt, AvaaroA'cr hij zich bij zijn dorpsgenooten dik- Avijls had beklaagd, hij, dc machtige nian, die in dc familiën den gestoorden a rede kon herstellen Maar in zijn eigen kring kon hij dc rust niet handhaven. Zijn twee oudste zoons hadden van Hem goederen ter ondersteuning geëisebt om zich buiten het dorp huns a aders tc vestigen* de derde, Demba-, zacht van karakter, recht vaardig en beminnelijk, was bij hem geble ven. om hem to troosten, te dienen, en te beschermen. Zoo edelmoedig was dio jongste geweest, clat hij niets als zijn eigendom had gevraagd, hoewel door zijn arbeid het ge meenschap pelijk goed werd onderhouden en vergroot. Ten nadeele van W. H. Wijnhout is uit een schuur op heb land een partij Riezenboonen ontvreemd. Hiervan is bij de politie aangifte gedaan. SASSENHELM. De Raad vergadert a.s. Dinsdag, na middags te halfdrie.- VALKENBURG. Een dezer dagen vergaderde het be stuur van do Volksbibliotheek, alhier, ter bespreking van een paai punten, in het daartoe belangloos afgestaan .-kaaltje. Ze3 leden waren afwezig, drie verhinderd; Allereerst was de rekening over het vo rig seizoen aan de orde. De totaal ontvang sten, incluis het kassaldo Aran 1913'14, be droegen f 50.31, de dito-uitgaven f 29.91, al- zoo in kas 20.40. Mede in verband met heb geringer lees- animo in den jongsten Avinter, in 22 zittingen Averden „slechts" SS3 boeken ge haaid, besloot de vergadering het kas saldo, na aftrek van gemaakte onkosten voor inbinden en kaften, aan nieuwe lec tuur te besteden. Hieraan is inmiddels uit voerig gegeven, zoodat leesgra-gon eerst daags hun hart kunnen ophalen. Aan de 483 oude nummers toch zijn 17 nieuwe toe gevoegd, die naar het bestuur hoopt en vertrouwt, zullen meewerken om het drei gend spook cler verveling af te wenden. KUNST, LETTEREN, ENZ. Een nieuwe Sieunpenncng. De heer W. K. F. Zwierzina schrijft ons: De reeks van vaderlamdsche penningen, betrekking hebbende op den oorlogstoestand is met een zéér fraai stuk vermeerderd, dat ongetwijfeld door menigeen, die penningen als kunstvoorwerpen Oewonuert en verzamelt, reeds lang met verlangen werd le gemoet gë- zien. Het modélTeeren was toch opgedra gen aan den sympathieken jongen medail- leur G. J. v. d. Hoef, van wiens werk wij nog slechts weinig kennen, maar die enkele stukken zijn echte kunst-werken, zooals zij a beide penningen, hij' gelegenheid onzer 100- jarige onafhankelijkheid, waaronder vooral uitmunt de voorstelling der Nederlandsc-he. Maagd, gezeten op haar troon, omgeven door. de provinciën, Oost- en West-Indië, en bo venal riijn heerlijke schepping: Nederland gepersonifieerd in la-ntf en wafer, ver vaar dige in oparacnt van de NeueriancTScb-BeL gische Vereeniging der Vrienden van -de Me daille als Kunstwerk; een stuk, waarbij we niet weten, wat meer te moeten bewondefen, de wondermooie symboliek of de schitteren de uitvoering. De thans verschenen penning, werd ge slagen, ten bate van het Nederlandsche Steuncomité van beeldende kunstenaars. De voorzijde vertoont de Kunst, een jonge vrouw met smartge'aat in haar bewegingen overal gehinderd door doornranken, die. in fraaie bogen het veld van den penning door slingeren, De keerzijde geeft het wapen der kunst in een, door rijk ornamentwerk om geven vierkant, en een opschrift. Hierbjj treft bovenal de vulling van het vierkant, door de gestyleerde vleugels van den bo ven het wapen uitstékenden ossekop het symbool van Sint Lukas, den beschermhei lige van de kunstenaars. "Mogen velen zich. ter Aville van het goede doel, dit- stuk aanschaffen zjj zullen het nict betreuren! Herolii Chapin gesneuveld. Herold Chapin, de Engelsche schrijver, wiens stuk „Elaine" Verkade opvoerde, is op de slagvelden in Frankrijk gesneuveld. Hij was eerst 29 jaar oud. Niettegenstaande die twee oudsten elkan der over alles in het haar zaten, kwamen zij het toch in één zaak tot volkomen overeen stemming, namelijk hun tegenzin tegen den jongsten broeder. Zij schreven z'n kinderlijke toewijding aan lage berekening toe en ver wachtten, dat het grootste deel der vader lijke erfenis aan hem zou zijn toegeAvezen. Binnengetreden, groetten zij het lijk huns a-aders a luchtig en vroegen te eten. Nadat de jongste hun dit gebracht had en zij zich terdege te goed hadden gedaan, verklaar den zij beiden, onder voorwendsel, dat de overhaaste reis hen vermoeid had, dat zij rust noodig hadden. De jongste zou dan na tuurlijk bij den overledene moeten waken, want hij had zich niet door een verre reis behoeven te vermoeien. Hoewel hij reeds vijf of zes nachten in een werkzame aa aakzaamheid had. doorgebracht en de slaap hem de oogen bijna in het hoofd trok, stemde Demba daarin toch toe. Hij was er de man niet naar om veel bezwaren te maken, wanneer het betrof een werk te doen, dat men verschuldigd was aan den over leden Vader. Voor het scheiden nog verrieden de beide oudsten, welke gedachte hen voor alles bezig hield. „Morgen, zeiden zij, „voor het middag uur, zullen wij onzen vader begraven, dan kunnen wij de erfenis verdeden. Wij kunnen nict lang van huis blijven en het is het beste, dat wij daar voor den nacht zijn te ruggekeerd." „Dan zullen wij elkander weer hier ont moeten," vervolgde dc oudste op bevelenden toon, „maar om alle wantrouwen te voor komen. ia-het noodig, dat, nadat wij allen voor de plechtigheid zijn vertrokken, nie- Een Rembrandt verkocht. Een portreb van Titue door Rembrandt, uife dó collectie-Althorp, thans behoorend aan lord Spencer, is verkocht voor zoo iete van vier en een hal ven ton. Bg de Ho-llandia-d rukker ij te Baarn is verschenen: Uren met Novalis, een keur van stukken uit zgn werken, vertaald en ingeleid door Dirk Coster, met bijdragen van P. C. Bou- tens. Prgs ing. fl.50, geb. fl.90. EEN MODIEUZE VERSIERING. Er bestaat een zeer eenvoudige metho de, om zelfs een blouse, die reeds eenige seizoenen dienot deed, te moderniseeren. Voornamelijk wit batisten blouses zijn hiervoor geschikt. Men neemt eenige stren getjes koordzij in bonte kleuren en bor duurt hiermee de hals-uitsnede, de manchet ten en andere lijnen. Naar smaak kan men in de gewone kruissteek, de steelsteek, de flanelsteek of de taksteek werkenmoesjes worden ook vaak gewerkt-. De kleuren die nen echter een bonten indruk te geven. THEE ZETTEN. Thee is de lij-fdrank Aan het moderne mensohdom. Men ontbijt met thee, men „drinkt koffiie" met thee, men teat met thee, men heeft mensohen op de thee, steeds met thee. Logisch mag het dan ook heeten, dat men aandacht heeft voor het bereiden van die thee, dat m-en let op het materieel, waar uit do theepot gemaakt is, dat men oog heeft voor de theebus, voor het theelichtje, enzoovoorts. Een bekend fijnproever heeft onlangs eenige „wetten voor de bereiding van thee" gepubliceerd, lo. Bewaar uw thee in een eikenhouten kistje, dat weer in een blikken of lood'on bus is geplaatst. Laat de thee nooit het metaal raken. 2o. Reken voor drie kopjes thee één schepje; 3o. Ge bruik nooit anders dan een porseleinen theepot, die vooraf tweemaal is omge spoeld met kokend water. 4o. Giet de-n pot niet ineens vol, doch eerst half, na dfrde mi nuten de rest. 4o. Totaal mag d'e thee niet langer dan 7 minuten trekkendaarna moet de pot onder dé teacoey. Go Dien nooit meer dan éón söhepje of één klontje suiker er- bij. 7o. Gebruik afgeroomde melk. GEMARINEERDE MAKREEL. In verband met den trek der haringen door de mijnenlinie, Avaardoor ze onmoge lijk gevangen kunnen worden, is dé ha-ring sch&a-rsch oh hebben onze inleg-gerijen zich genoodzaakt gezien, inplaats van deze vis oh makreel te ma-rineeren. Gemarineerde ma kreel, in vredestijd een zeldzaamheid, is volgens kenners niet zoo fijn a-ls haring, dooh ook wel goed genietbaar. Zelfs prefe reer en sommagen makreel' boven haring. Er is inmiddels nog iets op te merken aangaande het gebruik van makreel. Deze visoh is in gezouten of gerookten toestand zeer vet, waardoor men er spoedig genoeg van krijgt, en wat zelfs oorzaak is, dat velen een indigestie krijgen na heb eten er van. Men zij er due voorzichtig mee. VISITEKAARTJES. Het visitekaartje raag zich tegenwoordig in een bijzondere populariteit verheugen. Po pulair is heb in den letterlijken zin des woords: iedereen houdt ze er op na. Er is niets chic's meer aan het bezit van. een visitekaartje. De toonaangevende wereld mand alleen in de tent terugkeert. De eerst- aankomendo moet de anderen buiten a£- waohten." II. Toen de begrafenis den volgenden dag af- geloopen was haastten de twee oudsten zich om eerst den inwendigen mensch eens fliük te versterken. De jongste, vervuld van ver driet over dén dood zijns beminden vaders, was alleen weggegaan en at voor zijn geheele maal slechts een paai rijgen, zoodat hij het eerst- op de aangewezen plaats was. Hij ging in do schaduw van een dicht bjj de hut staanden boom zitten, want de warmte werd bij het naderen van den middag erg druk kend. Zoodia Demba de uiterste vermoeidheid van h6t lange en vele waken niet meer door beweging bestreed, maakte die zich van zijn gedachten en oogen meester en viel hij in slaap. Terwijl Diara en üamJba zich aan een heerlijken maaltijd tegoed deden, trachtten zoowel de een als de ander zich op de hoogte te stellen der listige vragen en op merkingen, of zijn broeder ook geneigd was zich met hem te vereenigen tegen den jongsten broeder, ten einde diens deel m de erfenis te verkleinen, ja-, kon het zijn, dezen geheel buiten te sluiten. Spoedig bemerkten beiden, dat hun mee- uingen geheel overeen kwamen. Toen zij de hut naderdJen. zagen zij hun jongsten broeder, ingeslapen ouder den boom zitten. En een hevige verontwaardi ging veinzende, zeide de oudste tegen de genen, die hom vergezelden: „Kijk eens, wat- goede zoon! Wat be treurt hij zijn vader! Hoe kan liij op zulk een oogenblik slapeu t" heeft dan ook al eens getracht, ze af té schaffen. Doch de poging mislukte. Vooral voor menscheii met een vreemd klinkenden,- moeilijk to spellen naam bleek het naam kaartje een absolute noodzakelijkheid. Daar na ia men moeite gaan doen om zich dooi! niterlijk van het kaartje te onderscheiden. Sedert dien heeft het kaartje tal van modea meegemaakt. Achtereenvolgens ging als' „fijnste smaak" door het geparfumeerde c? in diverse tinten gekleurde kartonnetje, pa pier glacé, het z.g. ijskaartje, oud-Hollandsch' papier, zwaar karton met ronde of scherpe hoeken met massalen krulletter. Tegenwoor dig geeft men de voorkeur aan dun, slap. karton, met vierkante hoeken en typogra fisch zeer sober uitgevoerd: een bloklettefl zonder krullen. De redactie van het naam kaartje onderging ook tal van wijzigingen. Tegenwoordig vermeldt men voor bezoekaan-f kondigingen, met name voor die van zake-: lijken aard, behalve den naam/ het beroep, en adres. Voor ceremonieele bezoeken be zigt men een naamkaartje, dat alleen deu naam noemt. Een echtpaar geeft bij zoofa gelegenheid een kaartje af met: de heer en mevrouw Groot-Klein. Dit groot en klem wordt ook inderdaad groot en klein geschre ven. Een jong meisje laat altijd haar voor naam, tegenwoordig meestal haar noenvnaani; voluit drukken. Ook oudere, ongetrouwde dames houden aan deze gewoonte vast,dtei ze er voor behoedt, voor een heer te wor den aangezien, en die ze tevens verschoond van het ouderwet-sehe Melle of Mej. Over al deze gebruikelg'kheden sprekend,* valt me ook in, hoe dwaas tegenAvoordlg overlijdensadvertenties van getrouwde vrou wen worden gesteld. Het is namelijk geh wo on te geAvorden, hierin kapitaal' te drukken den voornaam en den meisjesnaam der vrouw! en daarachter kleingedrukt te voegen: echfl- genoote of weduwe van den heer die en die.; Niemand der kennissen beseft in een oogH opslag, wie de dame in kwestie is, want bjj dien vetgedrukten naam heeft men haatj nog nooit hooren noemen. Het is natuur lijk verdienstelijk, dat men den eigennaam der vrouw alle eer aandoet, doch waarom dan niet bij haar leven? DE VROUWELIJKE ARCHITECT. De architectuur wordt in nieuwe baan geleidde architect van heden houdt zich' ook bezig met „nietige dingen", het ont werpen va-n interieurs en van meubels.. Niet alleen teekent de architect stoelen,; tafels en lampen, doch hij rekent het ooié zijn taak het publiek behulpzaam te zijn' bij het inrichten van een nieuw te be-* trekken huis. De architect bezichtigt he£ leege huise bekijkt de meubelen, die men ervoor beschikbaar heeft, verneemt, hoef men een en ander verdeel.' wenscht, en gaat dan aan het teekenen en meten. Hij neemt dan de zorg Aroor stoffeering en meu bileering geheel op zich, pleegt nu en dan een overleg, en na eenige weken vindifc men zijn oude boeltje terug in een nieuwe omge\ring en naar modernen smaak ga- schikt. Menigeen bewondert de architectonische voortbrengselen \'an den modernen tijd^ doch is zelf niet in staat maar iets tè. scheppen. Hier is een echt vrouwenbe roep te vervullen. Zelden nog is een vrouw, in staat geweest om een kerk, een beurs, en museum, een schouwburg in grootsché lijnen te ontwerpen Doch zij had smaak' genoeg, een interieurtje gezellig te ma ken. Laat zij het dan ook wezen, die té hulp wordt geroepen, wanneer er een hui® moet worden ingericht, Hier kan zioh' haar vrouwelijke smaak ten volle ontplooi en, en hier is dankbaar werk te verrich ten. „Ei is gezegd, dac niemand alleen zoty binnengaan a'Oegde Samba er bij, „wij zijn met ons tweeën, wij kunnen cfus bin nentreden". „Er is ook gezegd", hernam Diara, „dat hij, die bij het A'evdeelen van een erfenis aanAvezig kan zijn, maar er niet bij is van zijn deel afziet' Spoedig traden zij binnen en door dé gedachte, dat zij meer zouden hebben dan zij bij deeling met drieën zouden ontvan gen hefoben, ten opzichte \-an elkander minder bedilzuchtig geworden, waren zij liet spoedig eens geworden over wat ieder van hen zou meenemen. De hut zelfs en ae meubelen, welke moeilijk over eenigen afstand vervoerd worden, hadden zij spoe dig aan een kooper overgedaan en staken ieder de helft a an den prijs in den zak. Op de paarden en ossen en ezels van Si- dibé was spoedig hun buit geladen en niet eer, dan nadat het laatste lastdier zich verwijderd had, en Diara en .Samba, op den drempel staande, den nieuwen eigenaar Aan het huis groetten ten afscheid, werd Demba wakker, sprong plotseling op en snelde naar zijn broeders. Met écn oogopslag ziet hij, dat liet ouder lijk huis ledig ishij wil binuent-reden, maar de eigenaar houdt hem tegen en zegt tot hem: „Je kunt binnentreden als gast, als je wilt, het huis behoort aan mij' „En mijn deelhernam Demba, zioh naar zijn broeders wendend. „Klaagt gij nog"- antwoordde Diara ironisdh, „gij hebt zelf gekozen, en wij hebben u in het bezat van dat- gekozoh goed niet gehinderd Wij waren overeenge komen de erfenis in drieën te deelen, n.L- dien slaap, de kudden en de hut met voor-

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 13