Nederland en de llorioy. fjoa 17066 Vrijdag .15 Octolbei*. A®. 1915. (Deze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgevingen. Onder onze Vroede Vaderen. UIT ONS LAND. J, LEIDSCH PRIJS DER ADYEBTENT1EN: Van 13 regelt /"1.0&. Iedere regel meer /0.17J. Kleine edrertentiè» Van 30 woorden 40 Oente oontanti elk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het incaeeeeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewyennmmer B Oente. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30; per wee). 't Buiten Leiden en waar agenten gevestigd sijn per week. Franco per post i f 0.09. 0.10. 1.85 MAXIMUM-PRIJZEN van varkensvleesoh. De Burgemeester van Leiden brengt er kennis van de ingezetenen dat door hem, met ingang van Maandag den 18on October e.k., de volgende maximum-prijzen van Varkcnsvlcéscli voor deze Gemeente zijn vastgesteld per y2 K.G. Filetf 0.65 Rollade, magere lappen, carbo- iiaden (van ha-as en lende) 0.60 Gehakt en doorregen carbonaden 0.55 Vette lappen 0.45 Reuzel 0.50 Mager en vet spek0.55 alles afgehaald aan den winkel, betaling 'h, contant. Bij levering per ons mag de prijs niet verhoogd worden. Vóór thuisbezorging van het vleesch kan 5 cent per Yo K.G. worden bijgerekend. Slagers en winkeliers zijn verplicht lijs ten, houdende de maximum-prijzen, voor de ramen hunner winkels op duidelijk zichtbare wijze op te hangen en opgehan gen te houden. De lijsten zijn verkrijgbaar ter Gemeente secretarie (Kamer No. 10). Klachten gelieve men schriftelijk in te dienen bij den Directeur van het Openbaar Slachthuis. Bij overtreding znl de onteigeningswet worden toegepast. Bij het in-werking-treden 'dezer maxi mum-prijzen vervallen alle vroeger vast gestelde maximum-prijzen van varken? vleesch. De Burgemeester voornoemd, N. C Dl' GIJSELA AR. Leiden, 15 October 1915. HINDERWET. Burgemeester en Wothouder3 van Loidon: Gezien art. 8. Ie alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeen© leennis. dat door hen op heden vergunning is verleend aan de Firma "Wed. "W". KOOREMAN, en rechtver krijgenden tot hot oprichten van eon lompenbo- waarplaat-a in het perceel Oude Rijn no. 51, Seotlo I no. 138. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN. 8eoretar!é. Leideh, 14 October 1915. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden"? .Gelet op art. 12 der Drankwet; Brongon ter algemecno kennis, dat door P. J. BREMMER, wonende to Lolden, eon verzoek schrift is ingediend, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor ge bruik ter plaatse van verkoop, alloon aan logoèr- ga-ston, In de gelagkamer en de eetkamer van het perceel 8teenstraat no. 10. Burgemeester en Wothouders voornoemd. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden. 15 October 1915. DRANKWET. Burgemeester on Wethouders van Leiden"? Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwot; Brengen ter nlgcmeenr kennis, dat door rA. DE GROOT, wonende te Leiden, een verzoek- 8ohrifi is ingediend, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatso van verkoop, in do bnnodenloealiteit van het perceel Langegracht no. 103. Burgemeester en Wethouders voornoemd. N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Loiden, 15 October 1915. LEIDEN, 15 OCTOBER. Bij het toelatingsexamen aan de Rijks- .tuinbouwwinterschool te Lisse, zijn geslaagd J. Ballego on A. Rijks, en voor de tweede klasse na gehouden her-examen in één lof meer vakken, C. F. J. de Ridder, allen al hi or. vVoor de toelating tot de Engelsehe en Duitsche lessen is geslaagd J. Ballego (voor waardelijk). Mej. J. L. L, Sclmabel, alhier, is te Amsterdam geslaagd voor het examen vrijo- en orde-oefeningen. D0 >>Sts.-Ort.,! bevat de statuten van 'do Indische Poet-Surnumerairs-Vereeoi- ging alhier. Van morgen om acht ureu gleed, door do gladheid dor steenen, do 88-jarige land bouwer \V. v. d. B., van Alkemade, bij het afstappen van den bok zijner kaasbrik, uil. Hij viel en kon niet moer loop en. Met zijn eigen voertuig werd hij gereden naar het bureel van politie, waar dr. M. constateerde, dat het linkerheupbeen was gebroken. Per politie-brancard werd de man naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd en er opgenomen. Hedenmiddag om halfeen gleed de 78- jarige wed. O., bewoonster van het Sioos- hofje, op den Ouden Piijn uit en viel. Zij bezoerde den linkerenkel en werd per po- litiebraneard. naar haar woning overge bracht. W. v. d. W., die zich gisteravond aan liet bureel van politie alhior aanmeldde om nachtverblijf, is vanmorgen naar Den Haag naar het Huis van Bewaring, overgebracht, ornaat uit het „Alg. Politieblad" bleek, dat hij bij elkaar nog 18 dagen hechtenis moest ondergaan. De stroom des tijds gaat ook door de gelederen der Raadzaal en voert ieder op zijn beurt mede. Dit is een weemoedige gedachte, die wij echter als .werkelijkheid hebben te aanvaarden. Sommigen verdwij nen ook daar, zonde- een merkbaar spoor na te laten; anderen worden niet verge ten,' omdat hun werken volgen na hen. Wie ons overzicht van de werkzaamheden van den heer Korevaar als Raadslid en wethouder gisteravond heeft gelezen, be seft, dat hij '~t dc laatsten (niet de tal rijksten) behoort. Het waardeerend af scheidswoord -an den Voorzitter, de pië teit, die sprak uit het spontaan verrijzen van hun zetels van al de Raadsleden, is het beste bewijs, dat de oud-wethouder van Fabricage ook door zijn mede-Raads leden hoogelijk gewaardeerd werd. Al was hij door zijn geschokte gezondheid niet meer wat hij voor eensge jaren was, zijn heengaan blijft een groot verlies. Vooral zal de tegenwoordige wethouder van Fa bricage dit voelen. Als deze met voorstel len, waarover vermoedelijk Je oud-wet houder nog wel eens werd geraadpleegd, voor heete vuren kwam te staan, dan vond hij in den heor K. dikwijls een niet te versmaden bondgenoot, wiens gezagheb bend woord hem een krachtigen steun werd. De ingekomen stukken hadden overigens niet voel te beteekenen. Het deed ons toch genoegen te vernemen, dat B. en W. met betrekking tot het bekende adres van de Verceniging tot Bevord. van het Vreem delingenverkeer to Arnhem dezelfde ge dragslijn willen volgen als door ons werd aangegeven. Zij zullen den beroemden Mechelschen beiaardier Jef Denijn uitnoodi- gen ons carillon eens te bespelen en te onderzoeken of er iets aan veranderd en verbeterd kan worden. Voor de behandeling der agenda wer den, tot schrik der verslaggevers, de deu ren gesloten, wat voor hen dikwijls betee- kent, dat zij dien dag niet veel van het verhandelde in de courant zullen krijgen, ter wille van de gemeentenaren, die na tuurlijk gaarne des avonds reeds lezen, wat er door onze Vroede Vaderen is bespro ken en besloten. Wij dringen er dan ook bij den Raad beleefd op aan, zoo mogelijk de geheime vergaderingen aan het eind der agenda te houden. Ditmaal ging dit echter moeilijk. De besprekingen in comité golden een benoeming, zeide dé Voorzitter, en daar er maar één benoeming op de agenda voorkwam, kunnen wij wel veronderstel len, dat men liet daarbij heeft gehad over de voordracht van ingenieur, waarnemend directeur van gemeentewerken. Het was een moeilijk geval geworden. Twee van dc drie voorgedragener. hadden zich we gens een benoeming elders teruggetrok ken, zoodat er s'eohts formeel een voor dracht van drie personen bestond. Aan den anderen kant mocht men gerust aan nemen, dat de overgeblevene, no. 2 van de voordracht, ook wel waard was benoemd tc worden, wat bij de heropening der open bare zitting ok ondubbelzinnig bleek De heer De Jong werd met algemeene stemmen benoemd. De verschillende punten der agenda gin gen er vervolgens, behoudens het laatste voorstel, vlot door. Een vraagje hier. een opmerking daar, met een korte toe lichting van de zijde van B. en W., daar bleef het bij. Zoo vroeg de heer Reime- ringer, die zich gewoonlijk zeer voor straat aesbhetica interesseert, of er ook bepalin gen waren gemaakt over don duur der ver gunning voor het bouwen van houten lood sen aan den Zoeterwoudschcn weg. ïlii dacht zioh deze bij voorbaat reeds leel'jk en wilde ze niet langer laten bestaan dan noodig is. De heer Botermans, die mode eigenaar is van het land, waarop zij wor den geplaatst, -:eide, dat hot legerbestuur het terrein voor twee jaar heeft gehuurd Langer heeft men zich zeker de mobilisatie niet gedacht. Hopen wij, dat het den termijn zeer ruim heeft genomen. De Voorzitter ontnam enkele leden blijkbaar nog de illusie, dat deze loodsen zouden dienen voor herberging van de mi litairen, die thans nog in de scholei zijn ondergebracht. B. en W. hadden 'chter het verzoek gedaan er nog een of meer bij te bouwen, ten einde daarin deze militai ren te huisvesten. Of dit verzoek al dan niet in welwillende overweging werd ge nomen, vernamen we niet. We vreezm echter van niet Voor eenigen tijd werd als bezwaar tegen het bouwen van kampe raenten. aangevoerd, dat men daar onze landsverdedigers niet jnocht onderbrengen. Dat bezwaar komt thans ook voor Leiden te vervallen, nu de landstormmannen er inge kwartierd zullen worden. JTet voorste^ om gosd te keuren, dat het geheele bedrag, hetwelk door de Lichtfa brieken over het jaar 1916 van de haar verstrekte kapitalen aan de gemeente wordt afgelost een bedrag van circa f90.000 onder de gewone ontvangsten wordt ge bracht, waarover verleden jaar ernstig'is gedebatteerd, werd nu onbestreden gelaten. Tot goed begrip d-er zaak villen wij er toch iets van zeggen. De Lichtfabrieken lossen de ha&T, door de gemeente verstrekte kapi'alen voor uitbrei ding en vernieuwing van het bedrijf in ongeveer 20 jaar af, of wel ieder jaar 5 pCt. De gemeente zelf daarentegen, sluit haar g&ldleeningen in de laatste jaren met een aflossing van ,ten hoogste 40 jaar, d.i. dus 21/2 pCt. Yan het door de Lichtfabrieken als aflossing betaalde bedrag, wordt dien tengevolge ongeveer jde helft onder de ge wone middelen verantwoord, ten einde dit bedrag aam'de geldschieters der gemeente te kunnen .aflossen, terwijl de andere 21/2 pCt. onder de buitengewone ontvangsten wordt gebracht, en voor kapitaliseering be stemd. Verleden jaar hebben B. en W. pi reeds gezegd, ,dat liet voorgestelde middel, om tot verlaging van het uit de inkomsten- belatt'ng te heffen bedrag te geraken, b'echts bjj hooge .uitzondering mag worden toege past, en alleen onder buitengewone omstan digheden. De Commissie van Fabricage, die deze wijze van doen niet een voorzichtige financieele politiek noemde, wat de voor zitter toen ook toestemde, achtte verleden jaar deze buitengewone omstandigheid nog niet aanwezig, en verklaarde zich er daarom tegen. Thans erkende ook zjj, dat de tijden buitengewoon zijn en verzette er zich ditmaal daarom niet tegen. Inderdaad zou men zekerder uitgaan, wan neer men het niet deed, doch men moet thans wel van den nood een deugd maken, en i ets van de zware lasten van den tegen- woordigen tijd, op de toekomst schuiven. Daarvoor ljjkt ons den thans gekozen vorm nog niet zoo verwerpelijk. Daar komt nog iets f>\j. In vroeger jaren, voornamelijk-van 18941909, hebben wjj eigenlijk alle aflos singen van de Lichtfabrieken op buitenge woon gebracht en ongeveer f360.000 af gelost^ terwijl wjj volgens het later gevolgde systeem, met de helft hadden kunnen vol staan. Onverplicht, is er dus in die jaren f 180.000 meer afgelost, dan noodig was, wat, rente ,op rente gerekend, nog veel meer is. Wij kunnen bet dus ook zoo opvatten, dat wjj thans teren óp een vroeger gemaakt spaarpotje. en brengen daarvoor onzen voor gangers gaarne hulde. - Het voorstel, 0111 tegen den prijs, die ver leden winter gold, aan de Commissie voor brandstof voorziening uit het Steuucomité, een partij cokes en parelcokes ter beschikking te stellen, welke commissie deze weer aan minvermogende ingezetenen vcor inkoops prijs zal overdoen, vond natuurlijk geen be zwaar. Op deze wjjze helpt de gemeente niet zjjn .eigen beambten, die voor steun iti aanmerking komen a'-leen, maar ook anderen ra particulieren dienst. Als de gemeente er met dit bedrag afkomt, mag zij tevreden zijn. Vermoedelijk zal, vooral als wij een strengen winter krijgen, 37.500 H.L. wel niet voldoende zijn. En nu de gemeente A heeft gezegd zal zij ook B moeten zeggen, wat wrj nog niet zoo erg zouden vinden. Het voorstel tot verpachting van het visch- recht in de aan de gemeente toebehoorende wateren, heeft ook ditmaal weer aanleiding t-ot uitvoerige gedachtenwisseling gegeven. Tot dusver werd dat recht-ondershands, telkens voor vijf jaar verpacht, aan den heer Spaargaren, over wien men steeds te vreden was. Na het veratrijken van eiken termijn, kwa men echter kleinere vissc-hers on vischhan- delaren vragen, om openbare verpachting in verschillende per.ceelen, opdat zjj ook konden mededingen. In den laatsten tijd voegden zich daarbij ook, de georganiseer de liefhebberjjvisschers, die door de nieu we vischwet in hun bedrijf meer en meer worden beperkt. Zoo moet een Leidsch peueraar. om zijn lievelingswerk te doen, thans niet alleen vergunning hebben, doch zelfs aan den pach ter een vergoeding betalen. Daarbij voegde zich in het laatst een ethisch bezwaar, door de Ned. Heide-Maat- scbappij, die over deze verpachting om advies, was gevraagd, naar voren gebracht. De pach- tor-grcotvisclihandelaar bevischt het water niet zelf alleen, maar laat er kleinere vis- schers :het bedrijf uitoefenen. Dezen zrjn echter grootendeels aan zijn willekeur of wil men welwillendheid, overgegeven, omdat zij zonder den groot-p ach ter hun bedrijf niet kunnen uitoefenen. Waar de Heide-Maat- schaDPb ten slotte tot verpachting in één perceel adviseerde, deed zij dit onder nadruk kelijk voorbehoud, dat de gemeente arbeids voorwaarden zou vaststellen, waarop de kleine vissehers zouden moeten werken. B. en W. vonden en 0. i. terecht, difc zeer bezwaailijk, aangezien controle in die ge vallen vrijwel uitgesloten scheen. Waar zij met ïoslating van dergelijke bepalingen toch tot verpachting in één perceel wenschten over te gaan, was dit vooral, omdat- zij met de Heide-Maatschappij bij verpachting in per- ceelen vreezen voor z.g. „doodvisschen" der wateren. De heeren Sijtsma, Hoogenboom, Van der Pot en Fokker verdedigden openbare ver pachting in meerdere perceelen; met- den Wethouder van Fabricage en den Voorzit ter stonden de heeren Pera en Briët ver pachting in één perceel voor. B en W. hebben iets van hun voorstel moeten laten schieten. Met groote meerder heid is besloten, dat naast de verpachting in massa ook een inschrijving zal worden geopend voor een verpachting in vier per ceelen. De uitslag zal dan leeren wie uit financieel oogpunt den bésten kijk op deze zaak beeft; gehad. En daarop komt het, dunkt ons, hoofdzakelijk aan. Want dat een groot- pachter meer edelmoedig voor het behoud van den vischstand zal zorgen dan vier klei nere, gelooven wij niet, te meer niet, om dat hij toch links en rechts broodvisschers er op uitzendt, die om een broodje te win nen zeer hun best moeten doen. Het doet ons ook genoegen, dat nu aan de georganiseerde liefhebberijvisschers de gelegenheid is geopend, zich van eigen visch- wat-er te. voorzien. UIT ONZE STAD. VOOR DE MILITAIREN. v Gisteravond was het voor een laantal in onze stad, in garnizoen liggende militairen een feestavond. Hjj was nu een3 niet voor de 'militairen, maar ditmaal door de mili tairen georganiseerd. En we! als bewijs van dankbaarheid. „Phebe", het lokaal van de Chr. Wijk verpleging, is al zoolang de mobilisatie duimt ingericht als tehuis voor militairen. Ds. Brass is met een staf van helpsters en hel pers om beurten 's avonds aanwezig 0111 on zen jongens als het kah van dienst te zijn. Het kan daar heel gezellig zijn. Als men op een gewonen avond daar binnen komt, en men ziet de soldaten, die zoo ver weg zijn van tehuis en familie, zich verpoozen met dammen, schaken, doraineeren, lezen of schrijven of wat ook, dan merkt men di rect: zij rijn hier thuis. Eu dat het open stellen van het gebouw voor dat doel wordt gewaardeerd, is al menigmaal gebleken, maar kwam gisteravond toch op bijzondere wijze tot uiting. De militairen hadden de rollen verwis seld; in plaats van gasten te zijn, waren zij de gastheeren en enkelen deden zelfs dienst als gastvrouwen. Te ongeveer zeven uren werden de dames en heeren, wlen de ver rassing gold, binnengeleid, terwijl de solda ten hen, in een voor deze gelegenheid ge maakt lied, een welkom toeriepen. Plaats ge nomen hebbende, om de met bloemen ver sierde tafel, vertolkte de heer IJdo (een der oudste bezoekers), in zijn openingswoord, namens allen bet gevoel van dankbaarheid: le. voor het openstellen van het gebouw, on 2o. voor de wijze, waarop altjjd ge tracht is, het voor de militairen tot een tehuis te inaken. Het gevolg daarvan is, zei spr., dat velen onzer er voor bewaard wer den te komen, op plaatsen, waarvoor we ons zouden moeten schamen. Dat zjj zich hun gastheerschap waardig waren, bleek wel uit de wijze, waarop zij gezorgd hadden voor koffie, thee, koek. li monade, enz., enz. De toon, die er heerschte, was uitnemend, en naar men ons verzekerde, was deze avond een voorbeeld van alle an dore avonden. Als men de zaal inkwam, leek het wel een groote familie, zoo gezellig ging alles er toe. Met enkele toespraken, ernstige en lui mige voordrachten, werd de avond heel ge zellig doorgebracht. Een dér militairen stond zelfs op het program voor een aantal goo cheltoeren, waarmee hij het gezelschap uit nemend heeft vermaakt. Namens de dames en heeren sprak ds. Brass een woord van dank voor de voortref felijke manier, waarop de militairen getoond hadden, het werk in „Phebe" te waardeu ren. Spr. hoopte, dat de geest onderling zoo zou blijven, éüs lig tot dusver geweest was, dan zou „Phebe", zoolang de mobilisatie duurtv pen tehuis zijn voor allen, "die er wil den komen. Van deze gelegenheid maakte zfneerw. ook gebruik om hun dank uit te spreken voor de foto, welke hen allen wad aangeboden. Nadat de Avondzang gezongen was, gin gen de aanwezigen, voor zoover ze niet reeds eer vertrokken waren, recht dankbaar en voldaan uit-een. DE ZEPPELINS BOVEN ONS LAND. Hel Haagsche Correspondentie-bureau meldt: Naar men ons mededeelt hebben de her haalde gevallen van schending van Neder- landsch gebied door Duitsche luchtschepen, die zich in den laatsten tijd hebben voor gedaan, onze Regeering tot even zoo vele protesten aanleiding gegeven. Zooals be kend is, heeft in het bijzonder het geval van de twee Zeppelins, die den 8sten September j.l. over ons land zgn getrokken, tot een ernstig vertoog harerzijds bg de Duitsche regeering geleid. De Duitsche regeering heeft daarop haar levendig en oprecht leed- wezer over dit voorval betuigd. De Duit- echo militaire overheden hebben wijders de voorschriften, welke het overtrekken van onzijdig gebied streng verbieden, aan alle luchtschippers in herinnering gebracht er aan diegenen onder hen. die zich aan over treding daarvan hebben schuldig gemaakt, een terechtwijzing toegediend.. Op denzelfden dag evenwel, dat deze plech tige verzekeringen worden gegeven, herhaalt zich het kwaad, zooals in een paar weken tijds niet geschiedde. 'Gisteren meldden we reeds, dat te Heerlen en Gulpen een Zeppelin was gezien en dat weer twee Zeppelins dwars over onze Wadden-eilanden koersten. Bij Nispen kwam ook zoo'n gevaarte over onze zuidgrens, om weer in zuidelijke rich ting te verdwijnen na" beschoten te zijn. Wat doet zoo'n luchtscnip zoo dicht bij ons veld leger in Brabant? Boven Kapel le, op Zuid-Beveland, passeer de ook een luchtschip op een hoogte van zeveD achthonderd meter. DE RAMP DER M. A. 147. i l Bij de ramp me>t de M. A. 147, zijn, naar thans uit de lijst der geredde en der omge komen personen blijkt, geen Noordwij- kers bij het vergaan van dit vaartuig omgekomen. BELTUDEERING N. O. T. E rstdaag3 worden te 's-Gravenhage ver wacht de heeren G. Hirter, E. von Arx en H. Giobet, die van de Zwitsersche Bondsver gadering opdracht hebben gekregen zich van de inrichting en werkwijze van de Nederl. Oierzee Trust-Maatschappij op de hoogte te stollen. HET IN GEVAAR BRENGEN VAN ONZE NEUTRALITEIT. De Rotterdamsche rechtbank heeft de hee ren Van Ditmav en Dun vrij gesproken, daar het hun bij dagvaarding ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen was. De rechtbank overwoog, dat de in de dagvaar ding bedoelde toe keningen en beschrijvingen van militaire werken hoofdzakelijk ontspro ten waren aan de fantasie van getuige Barthel en mitsdien niet het minste gevaar konden opleveren voor de veiligheid van Duitschland. AANZETTEN TOT SMOKKELEN. Een industrieel te Apeldoorn ontving van een firma in Duitschland, van wie zij alleen art kelen betrekt, doch aan wie zij nooit 1 ert, den volgenden brief: „Wrir bitten um gefl. Mitteilung. ob Si« in der Lage sind, uns eine grössera oder kleinere Menge Stearin zu beschaffen, wofüi ausserdem die Ausfuhr nach Deutschlanc gevahrleistet ist. Im falie bitten wir um Mus ter und Preise. Sollten Sie nicht mit Ausfuhrgenehmigüng verkaufen können, aber franko hollandische Grenze mac-hen können, so bitten wil daium"! EEN MISLUKTE POGING TOT ONTVLUCHTING. 4 - Te Beerle en Oeding, op een klein half uur van de Nederlandsche grens bij Win terswijk, zjj-n resp. 5 Engelsche en 4 Rus sische krijgsgevangenen aangehouden, die uil hun kamp bij Duimen ontvlucht waren en thans weer daarheen teruggebracht werden, GEVLUCHTE RUSSEN. Te Spekholserheide, gem. Kerkxade, ge« lukte het weer twee Russen, over de Prui sische grens in Nederland te komen. In dem loop van enkele dagen zqn niet minder dan lb Russen voor zoover bekend in Lim burg uit Duitschland aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1