De Europeesche Oorlog. BRIEVEN UIT PARUS. Vragen en Antwoorden. (Van onzen P&rgschen briefschrijver). (Nadruk .Verbodonï. Uit een brief van een vriend in Holland: „Als de reis in deze dagen niet zooveel bezwaren niet zich bracht, kwam ik je eens opzoeken. Ik zou dolgraag eens Parijs in oorlogstijd zien! Wat moet je een interes sante dingen te zien krijgen! De stof voor massa's artikelen ligter nu zeker maar voor het opscheppen Mbi waarde vriend, mor niet over de be zwaren van de reis. Zelfs als die niet beston den, .zou ik je ontraden, nu naar Parijs te komen. Hetgeen je niet gelieve te beschou wen als een negatieve invitatieanders gezegd: als een gebrek aan gastvrijheid. Maar als je interessante dingen wilt zien, moet ie ergens anders heengaan dan tiaar nier. Je zou je reisgeld betreuren. En wat die massa's stof voor artikelen betreft.... wil ik een openhartige bekentenis doen? Juist toen je brief kwam, zat ik den journalistie ke;! knobbel van m'n schedel te krabben, In vertwijfeling, wldrover ik dit keer een paar kolommen zou kunnen vol-praten. Inderdaad is Parijs nooit zoo weinig-in te. ressant geweest als op> het oogenblik. Wel te verstaan: het woord „interessant" te nemen In de Hollandsche beteekenis. In het Fransch beteekent bet woord heel iets anders. Daar Zeggen we van iemand, die onze belang stelling waardig is, dat hij intéressant is. Van een boef of een apache zeggen we b.v. dat hij is „un personnage peu intéres sant." In dezen zin is Parijs dus meer dan Ooit „intéressant". Hetgeen zelfs het Duit- lïche leger een jaar geleden scheen te vin den Maar de belangwekkende gebeurtenissen £n Parijs zijn de laatste maanden vrijwel hul. Van den oorlog zelfs zien we hier hietó. Tenzpf u als zoodanig beschouwen wil t, dat we van 's morgens tot 'savonds mili tairen in allerlei uniformen waaronder imassa's Engelsche en Belgische en soms Zelfs Russische op straat zien, en voort durend militaire auto's, ambulance-rijtuigen, enz. Maar daar is bet nieuwtje al sedert een jaar aOok komen we elke honderd meter soldaten tegen, die 6f een arm, öf een been, öf een oog, öf beide armen, öf beide beenen, öf beide oogen missen. Ontzettend dilemma;, •wie is van deze ongelukkigen de meest on gelukkige? Zou het niet zijn hij, wiens beide, jsrmen ?jjn afgezet? Zeker, de man zonder beenen, die voortge duwd wordt in z'n wagentje, is er treurig aan toe. Maar hij heeft z'n beide handen en z'n beide oogenhjj kan nog werken en z'n brood verdienen. Verschrikkelijk is ook heb lot van den blinde bet schijnt, dat de vergiftige gassen heel wat blinden hebben gemaakt maar hg kan, door oefening, nog een vak leeren, dat hem aan den kost helpt, ibn hg heeft z'n armen en z'n beenen. En dan 13 er nog de ongeneeslijke doove, wiens beide trommelvliezen gesprongen zijn, en dien we op straat voorbijgaan zonder z'n Jnlirmiteit te zien, maar die er veel onge lukkiger aan toe is, dan u zoo het eerste oogenblik zoudt zeggen: denk u maar eens 'even in de plaats van den man, dje niets, absoluut niet, meer hoortzelfs z'n eigen woorden niet. Maar het ongeluk van al dezen is niets, vergeleken bij het rampzalig lot van Hen, die hnn beide armen verloren voor het vaderland. Hun aantal is gelukkig betrek kelijk klein. Maar bun ellende is onmetelijk. Zij kunnen niet alleen meer eten. Zij kunnen geen glas water naar den mond brengen. Ze kunnen zich niet alleen aan- of uitkleeden. Ze kunnen zich niet wasschen. Ze moeten geholpen worden als een kind Ze kunnen geen oogenblik zonder hulp. Ze kunnen geen portemonnaie voor dein dag halen om een tramkaartje te betalen. Als ze vallen, kunnen ze hun val niet breken door een arm uit te stekenze vallen zich een ongelukals hun ongeluk, he laas! nog te vergrooten is. Ze kunnen niet meer werken. Zo kunnen geen krant lezen zonder iemand, die haar hun wil openvouwen. Nietwaar? De menscbheid in de twintig ste eenw, heeft het ver gebracht Waar sprak ik' ook weer over? O ja, over Ide raensciicn, die we hier op straat ont moeten. Er zijn er ook nog, die hun lede maten en hun zintuigen alle bezitten. Maar ze dragen zwarte Ideeren. Hun aantal is legio. Het zijn mannen, vrouwen en kin deren. Vooral ontzettend veel wouwen Da menscbheid, nietwaar? maar ik zou eentonig worden. Misschien komt ééns de dag, waarop ieder een zal inzien, wie de namelooze jammer op z'n geweten heeft. Tot dusver is nog altijd een gedeelte het is waar: een klein gedeelte van het menschdomhoe zal iïc het zeggen?zoo iets als oostindisch- blind. En geen erger blinde, dan hg, die niet wil zien. Ik zei dus: behalve de soldaten, de ver minkten en de menschen in den rouw, krg- rn we hier van den oorlog niets te zien. zult zeggen: bet is al welletjes. Volkomen juist. Maar journalistiek gesproken is het niet veel. En ik herhaal: nooit is Parijs zoo weinig-interessant geweest als op het oogen blik. In gewone tijden waren er, einde Septem ber, belangwekkende premières in de schouw burgen. En nu? We hebben een maand of wat geleden, liet aardige nieuwe stuk van Sacha Guitry, „La Jalousie", gehad. Ik heb er destijds over geschreven. En sedert ia er niets vermeldenswaardigs op de planken ge weest. De auteurs zien vermoedelijk in, aat het niet het meeet-gescbikte oogenblik is om volle zalen te krijgen in een land, waar, de eene helft van de bevolking militaire, 'en de andere helft rouwkleeren draagt. En in do politiek de Pargsche politiek, waar in het anders altijd zóó rumoerig toegaat h'eerscht wapenstilstand, vanwege de „union aacrée'"... in Holland heet dat de „gods vrede". En al is die wapenstilstand zoo iets ais een wassen neus ik vermoed: in Hol land zoowel als hier en overal, want de m'enschheid (moet het in 1915 worden aan getoond?) is nu eenmaal in eeuwigen, onder linge® strijd het is niet minder waar, dat hij de oorzaak is ran de afwezigheid van politieke schandaaltjes of processen, die eens „eten en drinken" waren voor .een Parijsch journalist. Geen tooneel, geen politiek, -geen ander oorlogsnieuws, dan dat van de cornmuniqué's. En zoo ben ik, met eenige dozijnen colle ga's, in de weinig-benijdenswaardige positie van iemand, die geacht wordt buitengewóón- interessante dingen te kunnen vertellen, en die in werkelijkheid niet meer ziet gebeuren, dan iemand in een Hollandsche provinciestad. A horse, a horse, my kingdom for a' horse! moet eens Richard III of een an- ó'-r hebben uitgeroepen. Hollandsche vriend, die meent; dat het hier zoo zeldzaam- interessant is tegenwoordig, geef mg een idee! Een koninkrgk het koninkrgk Bul garije, voor. rngn part voor een idee! CABOCHON. HET OFFENSIEF TEGEN SER VIE. De Bulgaren zijn, een telegram meldde dit gisteren reeds, hun aanval op Servië be gonnen. In Athene heeft dit feit veel belang stelling gewekt. Uit Parijs wordt gemeld, dat daar officieel bericht is ontvangen, volgens hetwelk de Bulgaren de Servische grens bij Rakowika overgetrokken zijn en thans in de richting van Zaietehar oprukken met het doel oen verbinding met do Oostenrijkers en Duit- scherB tot stand te brengen. Deze gebeurtenis heeft het voordeel, dat thans een einde wordt gemaakt aan den on- zekeren toestand betreffende de houding van Bulgarije, hetwelk de strijdkrachten der ge allieerden, wier concentratie op groote schaal te Salonika wordt voortgezet, kunnen aanvallen, zoodra zij het oogenblik daartoe gekomen achten. Tus*Jchen Frankrijk en Engeland bestaat volkomen overeenstemming over de te vol gen gedragslijn en over de sterkte van de troepen-contingenten, welke naar den Bal kan gezonden zullen worden. In Italië heeft het denkbeeld van een ge wapende interventie op den Balkan de laafc- ste vier-en-twintig uur aanmerkelijk meer ingang gevonden. Over de wijze, waarop Rusland aan de actie zal deelnemen, is nog niets definitiefs bekend, maar men rekent er op, dat de ope raties der Bussen in Boekowina onmiddellijk een meer hevig karakter zullen aannemen. De geallieerden zouden van plan zijn zeer aanzienlijke hulp naar Servië te zenden. De Bulgaren zouden reeds klop hebben gekre gen. De Servische legatie te Londen heeft het volgend bericht uit Nisj ontvangen Sedert den afgeloopen nacht begonnen de Bulgaren hun aanvallen in de richting van Vlassina. Al deze aanvallen werden met zware ver liezen voor den vijand afgeslagen. De bla den melden, dat het punt van aanval op 25 mijl ten Zuid-Oosten van Nisj ligt. Éfefc Duitsche communiqué was gisteren zeer sober. Yan de verrichtingen aan noord en westgrens van Servië zegt het Oost en- rij ksch legerbestuur: Ten zuiden van de Save, den Donau en de beneden-Drina wordt het geheele front aan gevallen. De van uit Belgrado voortrukken- do keizerlijke en koninklijke troepen mank ten bij de bestorming ten oceten van de stad, bij de verschansingen van Laudon en den. Lipar-berg, drie jukken geschut en een zoeklicht buit. Alle hoogten in den omtrek van Belgrado, die de overgangen van do rivier op een'afstand yan de draagwijdte van het veldgeschut beheerschen, zijn in het bezit dér verbondenen. De Duitschers veroverden Semendria en drongen den vijand terug op Posarevac. Aan de grens tusschen Herzegowina en Montenegro kwam het op versoheideno plaatsen tot schermutselingen met Monte- grijnscho afdeelingen." -uet veel nieuws dus. De Serviërs zijn in hun verdediging weer. verwoed. Het officieel Servisch communique dato lö October luidt: Hardnekkige gevechten werden er geleverd bij de stellingen van Anateme en ten zuiden van Ram. In den loop van den~9den October en dgn daarop volgenden nacht hebben onze troepen alle aanvallen der vijanden afgeslagen. Op het frontgedeelte tusschen de Mlawa en Morawa gingen onze troepen tot den aanval over en wierpen den vijand terug. Aan den Donau veroverden wij vier houwitsers en een ge lijk aantal mitrailleurs. Na een krachtige voorbereiding door, <lé artillerie trachtte de vijand Belgrado te ver overen door een aanval oj> de Groote yranti- char en Dedigne, waarvan de eerste jni&- lukte door den tegenstand van onze dappere, troepen, die den Vijand groote verliezen toebrachten. 1 De aanvallen van den vjjand op. andere plaatsen mislukten eveneens. Aan de „Matin" wordt uit Nisj geseind,; d.d. 10 October: Een epische worsteling heeft thans langs het geheele front plaats. De Duitschers dron gen Belgrado binnen. De stad is ontruimd. Een hardnekkig gevecht duurt op de om ringende heuvels voort. Sommige toppen werden verloren en heroverd- Do artillerie schiet bij tusschenpoozen allerhevigst, nu reeds drie dagen achtereen. "Hedenochtend waren He Serviërs weder* aan de ■winnende hand. Zij' maakten zich' meester van eenige uitnemende stellingen b$ Topchider, en wierpen de Duitóchers op de voorstad van Belgrado terug, welke de Groo te Vxatchar wordt genoemd. De strijd duurt met de grootste verbitte ring voort. Uitgewekenen verliaüen bewonderenswaar dige staaltjes van den moed der, verdedigers van Belgrado. De vijand wierp meer, dan 50.000 granaten in de stad. De Duitechers sparen niets, noch hospi talen, noch' kerken. De synagoge is platge schoten en begroef onder, baar jjuinhoopeh honderden Israëlietische gezinnen, die in 33 b godshuis een toevlucht waren komen Roeken. Een batterij Fransche artillerie nam aan de verdediging deel, torwjjl de Engelschen met eenige zware stukken geschut den vij and zware verliezen toebrachten en twee kanonneerbootcn op den D,onau in den grond schoten. He Strijd in het Westen. Na de gisteren meegedeelde cornmuniqué's ia er weinig nieuws van het westelijk front. Slechte het middagcommuniqué uit Parijs staat ons ten dienste. Dit meldt, dat de ge vechten des nachts voortduurden om de loop graven, die do Franschen gisteren ten noor den van Souchez en op de hoogten van La Folie veroverden. Een aantal gevangenen bleven in Fransche handen, het totaal be reikte het cijfer van 150. Men meldt weder- zijdsch heftig bombardement in de streek van Reillon en Ancereviller. De Duitschers scliijnen toch niet het ge rust te zijn op den goeden afloop van den strijd in het westen. Zoo zouden ze volgens do „Daily Tel." de bemanning van de oor logsschepen, die bij Helgoland en Kiel lig gen, naar dit front hebben gebracht. En be richten uit België melden het maken van meer verdedigingswerken en bruggen, die een mogelijken terugtocht gemakkelijk ma ken. Zoo zijn bruggen- gelegd bij Oudenaer- de en verschillende heuvelen zijn ra staat van verdediging gebracht. De aanvulling van het Duitsche leger. De Zwitsersche correspondent van het „Hbkl." schrijft: Nederlanders, die in deze dagen een reisje door Duitschland maak ten, weten ndet zelden te vertellen van on gelooflijke groote massa's militairen, die zij in de door hen bezochte steden door de straten zagen gaan. Dat het aantal voor den dienst beschikbare mannen zoo buiten gewoon groot niet meer is, kan blijken uit een mededeeling in de „Basler Nachr.", dab diezer dagen in eenige Duitsche grens plaats] es dë keuring plaats heeft gehad van alle mannelijke personen', die reeds als „vol'lstandig dienstuntiaugflifch" waren af gekeurd. In een der stadij es wer den van de ze 150 als beslist ongeschikte menschen niet minder dan 147, en ergem and era 90 van de 94 ingelijfd. De Fransche luchtvaartdienst. In een telegram uit Parijs aan de „Asso ciated Press" wordt venslag gegeven van een bezoek, dat een groep Amerikaansohe en Engelsche journalisten aan de groote cen trale voor dë luchtvaart in Frankrijk heeft gebracht. Hot luchtlegor, gevormd uit divi sies en eskaders, met slagvliegtuigen, krui ser-vliegtuigen, verkennings- en torpedo- vliegtuigen, alle zwaar gepantserd en gewa pend met 3-duims kanonnen en mitrailleuses is geen romantische droom meer, maar be staande werkelijkheid. De journalisten begaven zich eerst naar zeker vliegpark, waar een der luchtvloten verzameld waa. Vervolgens bezochten ze een ander kamp, waar honderden militaire vlie- gere bezig waren nieuwe machines „in te vliegen". Een reusachtige slagvlieger vroeg de meeste aandacht. De ingenieur dde hem bouwde, was met do bediening belafct, en gaf uitleggingen. Dit was, verklaarden of ficieren nog, de eerste verwerkelijking van het denkbeeld om een alagvliegtuig te bou wen, daar andere luchtdreadnoughts niet bruikbaar waren gebleken. Dit luchtmon ster, met een bemanning van twaalf perso nen, kom werkelijk vliegen, niettegenstaande het op zijn vleugels twee kanonnon droeg, die projectielen van 3 duim uitwierpen. Er waren al drie proefvluchten gedaan, die bewezen hadden dat de machine even weer standskrachtig was als eën gewone tweedek ker. De reusachtige luchtmachine is thans gereed voor de vuurlinie, waar ze tijdens het vechten geregeld door vier personen zal rijn bemand, onder leiding van een offi cier. De gewapende ^ueütkquisers rijn klein-. Heb zijn tweedekkers vam groot vermogen, in staat om bijna loodreoht van den grond op te stijgen, met een snelheid van 90 mij len in een uur. Er zijn thans versoheideno jvan die slagkruiser^ gereed. Beo aantal heeft onlangs deelgenomen aan een nachte lijk bombardement achter het vijandelijke front en tijdens de krijgsverrichtingen in CJhampagne heeft er een twee Duitsohe bal lons getroffen, die in rook en vlammen zijn opgegaan. De slagvliegtuig-en en kruisers zullen wel dra bewegingen gaan uitvoeren in groote eskaders, zoowol offensief als defensiefof fensief, door het aanvallen van de vijande lijke verbindingslijnen en kruispunten van spoorwegen, door het afsnijden van zijn toe voer en het demoraliseer en van den geest der vijandelijke troepen. Elk eskader bestaat tdt 9 vliegtuigen van allo typen, zijnde 1 slagvlieger, 2 slagkrui sers en 6 verkenners, met gezamenlijk 50 of ficieren en manschappen. Bevolkingscijfers voor Berlijn. iDe bevolking van Berlijn, die in Septem ber 1914 nog 1.996.809 zielen telde, W in hot begin van September op 1.843.810 ge daald. Het aantal mannelijke personen ia ver minderd, dat der vrouwelijke vermeerderd. Ook het cijfer) dor geboorten ifc gjedaald, evenals dat der huwelijken. De Russisohe landstorm. Naar uit Pe trograd aan da Duitsdie bla den gemeld wordt, heeft de tsaar dien kffifatorm, eerste 'Mdhtijng eü de vijf ëérste afdeelingen van dë tweede) lichting vóór 29 September (oude stijl) opgeroepen. De Strijd In de luoht. Tpen de slag] in Champagne op, 26 Sep tember het hevigst woedde, stegen een jong waarnemer en een vlieger op mot net doel heti spoorwegstation aohte? de Duitsohe li nies te verwoesten. Daar kwam plotseling een groote Duitsche luohtkraiser met twee motoren uit dë wolken te voorschijn, don der to aarzelen deed de Frun&ohman een aanval en de kogels sujödefc floor 0$ fuchti Op een gegeven oogenblik echter geraakte het machinegeweer van den Franschman onklaar. „Daal, daal", schreeuwde de waar nemer den vlieger toe, en deze daalde met duizelingwekkende snelheiu. Maar do Duit schers waren niet minder vlug en cirkelde om zijn tegenstander heen. Belemmerd door het gewicht van de 9Q m.M. bommen, ver dedigde de waarnemer zich toch zoo goed en zoo kwaad als hij kon met zijn karabijn. Beseffend, dat een plotselinge, landing met zijn bommen noodlottig zou kunnen worden, besloot hij de loüten los te werken. Nau welijks had hij dat gevaarlijk karwei vol bracht, toen hij een kogel in den rug kreeg, en een anderen in zijn handgewricht, ter wijl een stuk van de schroef hem tegen het oog vloog. Hij beet de tanden op elkander en hield zich stevig vast. De bestuurder liet het toestel dalen, maar plotseling 'kreeg de machine een hevigen ruk. „Ik ben door een kogel in de maag getroffen", schreeuwde de vlieger. Op dat oogenblik zagen zij hel men onder zich glinsteren, wouden zij in de Duitsche linies neervallen? „Neen", zei- de de bestuurder, „het zijn Fransche". Zij landden in de Fransche loopgraven. Beiden waren zwaar gewond, maar had den het leven eraf gebracht. De generaal wenschte -un geluk en droeg hen voor voor heb Legioen van Eer. Het officieel communiqué laat volgens het oordeel van het Parijsche persbureau geen voldoende recht wedervaren aan de vernie ling van een der Duitsche kabelballons, be kend onder den naam „worst" in Cham pagne.. Aan den ondernemingsgeest en de be kwaamheid van luitenant X. was het te danken, dat op dezo ballons, die zoo zorg vuldig worden bewaakt, met succes aanval len werden gedaan. Voor deze actie zijn speciale toestellen ën training noodig. De luitenanti besteedde twee maanden aan proeven met vuurballen. Toen hij het gewenschte resultaat had be reikt, trok hij af op zijn prooi, die vijftien mijlen buiten de Duitsche linies was vast gelegd. De wachters echter waren waakzaam, zoo dat hij het viermaal achtereen moest pro- beeren, voor het hem gelukte boven dën ballon të komen. Toen daaklo hij neer in duizelingwekkende vaart en wierp zijn (projectielen vóór de ballon neergehaald kon worden. De stoutmoedige vlieger werd met een hagel van granaten beschoten door de Dhitscho aeroplane©; liet gelukte hem echter ongedeerd naar de Fransche linies terug to keeren. KORTE BERICHTEN. Een houder van een Parijsch koffiehuis rwerd veroordeeld toti sluiting van zijn zaak gedurende oen week, omdat de politie had gezien, dat hij, in strijd met het verbod, na 10 uur 's avonds nog te eten had gegeven. Hij bezwoor, dati het niet waar was, maar de veroordeeling .bieef gehandhaafd. Woedend ging hij naar het koffiehuis te rug en vroeg den jrellner: „Heb jij na 10 uur een'soldaat bediend?" „Ja mijnheer, u zelf" was heti verbluffen de antwoord. Want de man was gemobili seerd en droeg uniform. Aldus werd hij veroordeeld, omdat bij na 10 uur in zijn eigen huis nog een stukje ge geten had! Do generaal van heti Leger des Hei Is heeft vijf m otoirambulan c ewagens, die 'hij uit Ca nada had ontvangen, aan dë Russische re- geering aangeboden. Sazonëf heeft ze dank baar aanvaard. 3000 beambten van spoorwegen en trams to Sydney onder wie 60 bevoegde verple gers, hebben dienst genomen bij het leger. De Radzja van Rablam heeft in de „In- daan Times" voorgesteld, diat het volk en de vorsten van Indlië Engeland een. dreadnought zullen aanbieden om hun dank uit te drukken voor de diensten door de bewaking van de kust en de bescherming van den handel, d'oor dë Britschc vloot aan Inddë bewezen. Tot nog toe waren alle regeerende In- disöhe prinsen, die dienst namen in' het Brit- sohe leger in Europa, Rajpoots, Thans heeft, volgens de „Times", ook een Brah maans oh heersëher, Parasjoeramrao, rich bij het Engelsche front in Frankrijk ge voegd. De oorlog bezorgt den schoolkinderen in Pruisen veile vrije dagen, met alleen <xm Overwinningen te vieren, maar ook om zich buiten de school nuttig te maken. Nu heeft weer de Pruisische minister van onderwijs bepaald!, dat schoolkinderen, die daartoe geschikt, lijken, vrij af mogen hebben om eikels ën beukenootijea te lezen. De Duitschers zullen eerstdaags opnieuw de Oaulilsche kruitfabrieken in gebruik gaan nemen. Reeds da aan eenige oude ar beiders aangezegd, dab zij voor den arbeid Worden bestemd. Duitsohe deskundigen zul len do leiding nemen. Een telegram van dë „Exch, Tel. Cy." aan dë Engelsche bladen behelst, dat in de öbad Emporium, in Pennsylvanië (V. St.) een ontploffing heefti plaats gevonden in dë Etna-kruitfabrtek, waar munitie wordt aangemaakt voor die bondgenooten. Yier personen zijn daarbij omgekomen en negen gekwetst. In dit telegram wordt er bij verteld, dat &an do fabriek brieven waren ontvangen, Waarin gedreigd werd met vernieling van 'de werkplaats, indien de aanmaak van mu nitie niet werd gestaakt. Dë „Motropole" deelt mede, dat $e Ja- pansche gezaut den Belgischen minister van Binnenlandsche Zaken een cheque over handigd heeft ten bedrage van 4.000.000 5ano, zijnd? de opbrengst) van de insclirij- ngen. jm Japan gehouden ten bate yan heti hulpfonds yoor ^België. Solvay, de bekende grootindustrieel uit Brussel, die 30 millioen van de Brusselsche oorlogsschatting heeft willen betalen, Char les Lefebure, die koning Albert dikwijls op zijn reizen vergezeld, en Edu&rd Wiener, alle drie bekende Belgen, die door de Duitschers als gijzelaars zijn. genomen, zijn dezer dagen, na een kort verblijf in Zwitser land, teruggekeerd, daar zij hun eerewoord hadden gegevSn, na heti doel van hun reis te hebben bereikt, zich weer imhanden van da Duitschers te stellen. Een tragisch lot heeft den voorvechter van de Fransche beweging in Elzas-Lotharïngen, Alexis Samain, getroffen. Uit een der laatste PruiriL'cho verlieslijsten blijkt n.l., dat hij op 't Oostelijk oorlogstooneel gesneuveld Samain, die voorzitter was van de Lor raine sportive e-n de Jeunesse Lorraine, werd bij het uitbreken van den oorlog, tege lijk met de meest invloedrijke leden van de Souvenir frangais, en de Souvenir alsacien- lorrain te Mctz gearresteerd en naar Ehren- broitstein overgebracht. Hier bloef hij tot April, waarna hij bij een der regimenten aan het Oostelijk front werd ingedeeld. Alexis Samain was 32 jaar. a Yolgens een bericht in den „Berl. Lok.- Anz." zal de brug over het Teltowkanaal tot dusverre Slotparkbrug geheeten, voortaan i -n naam van Enver pasja-brug dragen. Een groote bronzen naamplaat is reeds a-an de brug aangebracht. Yon Winterfeld, de vroegere Duitsche mi litaire attaché te Parijs, is thans geheel her steld van de gevolgen van het auto-ongeluk hem tijdens de Fransche manoeuvres in het najaar van 1913 overkomen. Hij is tot ko lonel bevorderd en bij dën generalen staf ge plaatst. Miller and, de Fransche minister van Oor log, heeft lasb gegeven, talrijke kanonnen ^io in Artois en Champagne op de Duit schers veroverd zijn, naar Parijs te bren gen. Zij zullen* ten toon gesteld worden in het legermuseum en op de Esplanade des Invalides. In Frankrijk is, zooals men weet, de ab sinth verboden. Fabrikanten, handelaars, ca fé-houders e.a. zijn indertijd, toen het ab- sinth-verbod van kracht werd, met groote hoeveelheden van het groene vergif blijven zitten. De regeering heeft nu dezen voor raad opgekocht en bijeengebracht in een dis tilleerderij bij Pontoise, waar de zuivere al cohol uit de absinth gestook wordt en deze alcohol wordt gebruikt voor de fabricage van ontplofbare stoffen. Do Duitsche overheid hoeft te Brussel den gepensionneerden kolonel der artillerie Buys aangehouden onder verdenking, Rat hij in zijn huis een toestel voor draadlooze tele grafie had, Hij is naar Antwerpen gezqn- den, waar een onderzoek zal worden inge steld. De concierge van het huis, waar Buys verblijf hield, is eveneens gearresteerd. +f Deze week zijn op alle scholen te Brussel do nieuwe cursussen geopend. Yoordat do lecson begonnen, verzamelden alle leerlin gen zich op de speelplaats en zongen uit volle borst (de y,Brabahgonne" cu ,yYero l'avenir". De bladen te Barcelona melden, dat een Duitsch generaal en twee andere Duitscho officieren, uit hun gevangenschap in liet kasteel Yillefrancho dc Conflent ontvlucht, aan de Spaansche grens zijn aangekomen. D© gezworenen te Bochum hebben den mijnwerker Burmann wegens moord pp den ëchtgënoot van de "weduwe Beekmaan ter dood veroordeeld en de weduwe Beckmann, die Burmann daartoe aangezet heeft, tot levenslang verlies van de burgerrechten. Koning Friedri'ch August van Saksen aldus seint de correspondent van het „Berl. Tagebl." te Dresden aan zijn blad heeft heeleniaal alleen twee gevangejien gemaakt. Hij maakte een wandelrit naar Altenberg in heb Ertsgebergte en zag twéé personen in Russische uniformen in een bosohje naast den weg. Do koning sprak hen in het Russisch aan en zij liepen in de val en verklaarden, dat zij uit een gevan genkamp ontsnapt waren. Do koning hield hen aan de praat tot een paar gendarmen naderden, wie hij bevel gaf, de vluchtelin gen weder te arresteeren. Yraag: Hoe oud moet een jongen zijn om op do cadettenschool in Kampen ge plaatst) te kunnen worden? b. Zijn er nog kosten aan verbonden, en hoo ver kunnen ze opklimmen? c. Waar moet men zich vervoegen, waitf er moet zéker ook eerst een keuring plaats hebben? Antwoord: a. In Kampen is niet de Cadettenschool doëh het Instructiebatnl- jon. Om daai' geplaatst te worden moet men tusschen 15£ en 19 jaar oud zijn. b. Aan de opleiding -rij het Instruotieba- taljon zijn geen kosten verbonden. Mpn wordt aldaar opgeleid tot sergeant. Zij, die bij uitmuntenden dienstijver en goed ge drag, zich onderscheiden door wetenschap pelijke ontwikkeling en gunstigen aanleg, worden in de gelegenheid gesteld zich voor te bereiden tot toelating op den cursus voor officier. c. Yraagt verdere inlichtingen bij den gavnizoens-comm'andant, door diens bemid deling moet eerst oen keuring plaats hebben. Vraag: Kan men, als Nederlander, dienst nemen dn het Belgische of Engelselje leger? Zoo ja, kan men dan nog opgeleid worden als vliegenier? Antwoord: Als Neder hm der kan m en alleen met verlof mu de Koningin dienst nemen in vreemden krijgsdienst-. Doet merf dit zonder verlof, dan houdt men op Ne derlander te zijn. Vervoeg u verder bij den Belgischen o? Engelschen consul daar krijgt u nadere in- lichtingen.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6