Nederland en de Oorlog. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. No. 17064» PEÏJS DER ADYERTENTIEN: V»n 18 regels /'1.05. Iedere regel meer 0.17AKleine ndYertentièn een 80 woorden 40 Oente oontant; elk tiental woorden meer 10 Oente. Voor bet inoaeeeeren wordt fQ.Oö berekend. Bewijennmmer 6 Oente. PRIJS DEZER COÜRARTi Voor Leiden per 3 maanden f 1.301 per weel. 1 j 1 f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gereatigd aijn per week. 5 0.10. Franco per post1.65. LEIDEN, 13 OCTOBER. inaugurate der nieuwe leden van hei Leidsch Studentencorps. Hedejmamiddag hield de heer J. W. Wij- naendts, assosser collegii I van het Leidsch Studentencorps, ter vervanging van den pres ses. den heer D. A. Harmens, die door ongesteldheid daarin verhinderd was, bij de auguratie van de nieuwe leden van het Corps in den Schouwburg een toespraak, waarin hij zijn dankbaarheid uitsprak, dat het Corps onder den rossen gloed van den wereld brand rondom, de mogelijkheid van een vrec-dzaam voortbestaan geschonken is, waar de academiebroeders van over de grenzen voor hun vaderland strijden en sterven. Dat evenwel de beroering der maatschappij in alle voegen ook ons genoopt heeft de dagelijksche huishouding te herzien, is ge lukkig vanzelf sprekend, want ten slotte kan het eigenaardig studentenleven geen hooger doel hebben, dan diegenen, die het liefden, voor de maatschappij zoo bruik baar mogelijk te maken. Zij, die meenen, dat het Corps aan zijn bestemming, heeft te beantwoorden binnen liet zorgvuldig afgebakende gebied, dat den stichtsters voor ocgen stond, dwalen, vol gens spr., gelijk de oude Hollanders in Amerika hebben gedwaald, die wel is waar stoutmoedige tochten over onbekende zeeën ondernamen, om verre landen van grooten rijkdom te zoeken, terwijl hun streven, een- maal gevestigd, niet verder ging dan de winstgevende factorij. De geschiedenis geeft ook den studen ten een les. Hun intuïtie heeft het gevaar gespeurd. De tijden zijn voorbij, dat zij hun organisatie zwak wisten, dat het ideaal van den rechtgeaarden Leidenaar was de koude cynicus, wiens ziel pose, wiens pose ziel .was. Maar in de harten der meesten leefde nog een ethische kern, die zich eerst schuch ter, maar daarna bewuster wist te.ontrukken aan den domper van verwijfde geblaseerd heid. Nu is de strijd, volgens spr., beslist; nu is de nieuwe richting niet meer te kee- ren, waaraan men steeds de verdienste zal toekennen van te zijn geweest de regene rerende factor, die noodig was om het .engere geslacht aan zijn latere' bestemming te doen beantwoorden. Den aarzelenden roept spr. toe: Ziet niet terug op wat geweest is; voelt, dat het >n\erbiddölijke raderwerk van Evolutie, zoo lang als er tijd en ruimte en plaats is, naar boven stuwt, maar een zich steeds uitbreidend vergezicht van onvergelijke schoonheid beneden ons laat aanschouwen. Spiekende over de laatste lustrumviering, waarbij het Corps zich groote zelfbeperking heeft opgelegd, roept spr. uit: „Het daghet in den Oosten", want het- Corps heeft niet 'geschroomd om zichzelf te beperken in de hoogste uiting van zijn intense levensvatbaar heid. Maar een reden tot oprecht verheu gen is in de eerste plaats het feit, dat het feestvierende Corps behoefte gevoedde zich te uiten in een kunstprestatie en dat do ieerste kunstenaars des lands hun talenten stelden ten dienste van deze lustrumviering. Spr. richtte zich ten slotte tot de leden in het Corps en deed daarin uitkomen, dat 'de vorige rect-or-magnificys zich zeker ver giste, toen hij in zijn rede bij de overdracht van het rectoraat opmerkte, dat ook in het Corps velen zijn, die meenen, dat men beter doet den groentijd af te schatfen. De jon geren wekte hij op mede te werken tot liet hooghouden van het L. S. C. Zooals wij reeds vroeger meldden, heeft de ommegang vanavond niet plaats. Wel zijn dan natuurlijk de leden van het Corps, oude en nieuwe in „Minerva" bijeen. Een vertegenwoordiger van het bestuur van den Centralen Bond van Bouwvakar beiders heeft clcn werklieden, werkzaam aan den bouw der woningen voor de Vereeni ging ,,De Goede "Woning" aan den Heo- rensingel opmerkzaam gemaakt op het ver keerde van hun actie. Daarop is heb werk liervat, op do voor waarden van den werkgever, n.l. dab hem cL< keuze gelaten is omtrent aan to nemen arbeidskrachten. Op het uitgebreide programma van het Thalia-Theater aan de Haarlemmers tr rat van de filmnummers verdienen „Haa"-* Onde.fficier" en ,,Do Trainer" een zeer loffelijke vermelding, in tegenstelling met de natuuropname, welke niet aldoor duide lijk genoeg was, toen wij haar zagen is ook nu weer plaats ingeruimd aan variété- numers. b Twee dames en 'n heer treden aclitereen- VG'gcrs op als moj. ina Grémont, voor dracht-kunstenares, als Duo (p'atté en als Trio Macaroni. Z.j hadden gisteravond veel succes en hopen dat nog twee avonden hier to genieten. Tot directeur van „Dc Harpo Davids", to Noord wijkerhout, is benoemd de boei' C. van "Velzcn, alhiër. Hoe voorziet de Middenklasse zich van goede medische verzorging? Over dit onderwerp hield gisteravond op de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" <lo heer Jo!h. Pieterse, directeur der ïiisico-verzekeringsmij. te Rotterdam, een voordracht. Do zaal was geheel bezet met belang stellenden, waaronder ook een drietal doctoren. Een vergadering van belang stellenden, de vorige week gehouden, waar in in beginsel besloten werd tot oprichting eener Verceniging tot onderlinge bestrij ding der kosten bij operatieve hulp, in wel ke vergadering do heer Pieberse ook tegen woordig was en met den inleider van ge dachten wisselde, was med© aanleiding tob deze vergadering. De heer Pieterse lichtte in een uitvoerige inleiding achtereenvolgens de volgende stellingen toe De middenklasse staat bij ziekte of on geluk voor een zeer zwaar risico, dat voor al bij opeenvolging van gevallen niot te dragen is voor het op zichzelf staande in dividu. Er moet voor de Middenklasse een weg zijn zaoh tegen dat groote risico van het ge zin te dekken. Ziekenfonds, onder welken vorm ook, is geen voorziening voor del middenklasse. De Middenklasse moet zichzelf helpen, wat alleen mogelijk is langs den weg van verzekering De Middenklasse kan bij verzekering te gen dokters-, apothekers- e>n ziekenhuisre keningen eischen dat geen enkele afwijking van het norma le.wordt uitgesloten; dat vrije artsen- en apothekerskeuze wordt gegarandeerd dat de Mij. zioh an geen enkel opzicht yicngt in dc Medische behandeling van den patiënt. Beperking van tijd, waarover het risico geloopen wordt, is uit don booze. Verzekerde en Maatschappij behooren te zijn gelijkgerechtigde personen, dde een gelijkwaardig contract voor beiden aan gaan. Verbrokkeling van de Middenklasse kan niet in het belang van de Middenklasse zijn. Na deze stellingen, te hebben toegelicht, beval hij zijn Maatsohappij aan, die voor de vaststelling der tarieven met do Leid- seho geneesheoren ruggespraak had ge houden Er volgde op de heldere en duidelijke uiteenzetting oen zeer geanimeerde ge- daohtemwisscling verschillende vragen wer den gesteld on inlichtingen gedaan, die door den inleider welwillend werden be antwoord. Het debat liep in hoofdzaak over de vraag wat het best zou zijn voor den mid denstand aansluiting bij eenige Maat schappij -dan wel zich onderling voreeni gen. De heer Pieterse hield het eerste vol. Enkele debaters verdedigden onderlinge samenwerking. Iemand alhier bezat een heerenfiets, die hij kwijt wilde. Hij plaatste daarom, wat trouwens in zijn geval elk Leidenaar zou gedaan hebben een advertentie in het „Lcidsoh Dagblad". Er meldde zioh al gauw een liefhebber bij hem aan, een militair, niet zoo heel jong meer, met een fiets bij zioheen man, die vertrouwen wekte. Deze zeide op te treden als bemiddelaar, noemde den naam van zijn Leidschen lastge ver en hoopte vurig voor dezen klaar te komen. Zijn „eigen" naam had hij ook ge noemd hij was Nouwens, van Oegstgeest duidde zelfs nader aan welke Nouwens. Over den koop werd men heb cen3. Do militair koclit de fiets maar vast, al had hij wel gaarne, dat zijn lastgever deze even mocht zien. G een bezwaar aan 's verkoopers kant en de landsverdediger ging ©t van door met beide rijwielen. Hij is nog niet bij den vorkooper weer gekeerd. Deze hoeft de politie in don arm genomen, die zoekende is. ACADEMIENIEUWS. Utrecht. Bevorderd is tot doc-tor in Öe rechtswetenschap de heer A. Jager, geb. te Amsterdam, op proefschrift getiteld: „Crediet op vorderingen." :s ONZE TELEFOONNUMSIER8 n Voor Administratie-aangelegenheden, dus voor 'Advertentie-orders, voor Abonnementen, Adrosveranderingen, enz. LEIDSCH DAGBLAD 176 Voor de Redactie, voor het Nieuws, is het Nr. LEIDSCH DAGBLAD 1507 Zuid-Hollandsche Vereeniging tot Bevordering van Kunstnijverheid en Voëkskunsft. Hedenvoormiddag hield bovengenoemde Vereeniging in een der bovenzalen van „In den Vergulden Turk" de jaarlijkselie ailgemeene vergadering. Do verga deling, die door ruiin een der tig dames en heeren werd bijgewoond, werd gepresideerd door den voorzitter, den heer C. Hu dig, van Rotter da De Voorzitter deelde mede, dat de oor logstoestand had veroorzaakt, dat deze vergadering, welke anders in het voorjaar gehouden wordt, eerst nu plaats heeft. Spr. meent, dat het thans, nu er zoo veel kunstschatten worden vernietigd, zaak is allo krachten in to spannen om te be houden wat niog te behouden valt. Nadat de rekening en verantwoording door de penninmeesteres was goedge keurd, werden tot bestuursleden herbe noemd de dames J. van der Kaay en L. Smit Rochussen en de heer Hi dde Nijland, terwijl als zoodanig werden benoemd de lieeren A. van Stork cn O. de Koo. Do laatste, wonende te Rotterdam, werd te vens benoemd tot secretaris. Do lieer De Koo wilde deze functie wel aanvaarden, doch achtte toch, dat de ver eeniging niet geheel aan haar doel beant woordde. Er worden zoo veel .dingen ge maakt, die strijden met de ware kunst. Daartegen, wilde spr. de Verceniging doen opkomen. Men zou daarvoor samenwer king kunnen zoeken met de vakvereeni- gingen. Do Voorzitter antwoordt, dat daartegen geen bezwaar bestaat. De waarnemende secretaresse bracht nu ter sprake een schrijven van den heer Tu- tein Nolthenius, waarin deze mededeelt, dat hij ovèral op zijn reize-n een rijke in dustrie van kunst-bloemen opmerkte, en de vraag stelt of op dat gebied ia Nederland niet meer op dat gebied kan worden ge daan. Over de vraag of de kunstbloemenindus trio tot het terrein van de kiuis*. behoort, werd verschillend in de vergadering geoor deeld. Sommigen meenden van niet, ande ren van wel. Ten slotte werd op voorstel van mr. dr. Overvoorde het bestuur gemach tigd inlichtingen in te winnen, een onderzoek iD te stellen on over deze zaak op een vol gende vergadering advies uit te breng n. De voorzitter deelde daarop mede, dat het bestuur te Rotterdam oen winkel heeft geopend, waar de kunstenaars hun werk ten toon kunnen stellen en te koop aanbieden. Het huren en inrichten van den winkel, be nevens de dagelijksehe uitgaven, brengt zoo veel kosten mee, dat daarvoor de fondren niet bij de Vereeniging aanwezig zijn. De uitgaven worden begroot op een jaarlijksch bedrag van 2000, terwijl de ontvangsten op minstens ƒ500 berekend worden. Om het nadeolig saldo te dekken, zal de Vereeniging een garantiefonds vormen,, welk fonds de voorzitter aanbeval. Nog werd medegedeeld, dat eenige Am^ter- damscho architecten in Noord-Holland een speelgoedfabriek wenschen te stichten. In verband daarmede zullen de heeren in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem eon tentoonstelling houden. Het bestuur zou nu willen verzoeken ook deze collectie te mogen ontvangen, om ze bij de verschillende afdeelingcn te doen cir- culeeren, waarmede do vergadering zich gaarne vercenigde. De heer W. van Rossurn du Chattel, te Leiden, hield vervolgens een korte voor dracht over: „Volkskunst in scheepsbouw'. In vele gevallen, aldus Ving hij aan, zal bjj dc-n bouw v*3u een woning het materiaal, de bouworde, de indeeling en de versiering een locaal karakter dragen. Dit zelfde ka rakter, doch voel sterker uitgesproken, vindt men bij den scheepsbouw. De streek, waar men het vaartuig bouwt, zal den scheeps bouwmeester veelal het model voorschrij ven, dat in die streek voldoet. Spr. behandelde hoofdzakelijk den houlen- scheepsbouw en moest daartoe zijn gehoor verplaatsen naar Friesland met zijn tjal ken, tjollers, boeien en schouwen, in vorm ieto afwerking verschillend naar de streek Waarin zij voorkomen. Stevighc-id is liet kenwerk van al die vaar tuigen, gepaard aan het zichtbaar streven naar inwendige "en uitwendige versiering. De mc-oie, blanke eikenhouten zwaarden, de be kende vergulde loovertakken op de boorden, 'de' leeuw of de pauw op het roer, en last not least de vaak zeer smaakvolle koper- versiering, zijn alle als uitingen te beschou wen van schoonheidsgevoel op het gebied van scheepsbouw, die typisch is voor ons land en nergens elders ter wereld wordt gevonden. Na' deze voordracht werden eenige huis houdelijke zaken behandeld. Ingebwómen is voor Schoolkinder- vpediiig" ƒ1.62, zijnde do inhoud der bua uit hot infornmtiebureau Vreemdelingen verkeer, en ƒ2, ingezameld op de bruiloft van tante J"a&mtje oil oom Willem. DE RAMP MEI DEN LOGGER M. A. 47. Een onzer correspondenten te Katwijk schrijft ons:- "Omtrent den verongelukten logger „Do Ruyter", M. A. 47, die Zaterdagmorgen jh, omstreeks 3 uren, door een mijn werd ge troffen, ten gevolge daarvan eenige uren later zonk, deelde ons G. v. d. Bent, schipper op de K.W. 130, het volgende mede. In den nacht van .Vrijdag op Zaterdag, lag ik met mijn vaartuig op 54.55 gr. N.B. aan do vleet, en hoorden wij omstreeks 3 uren, in de verie een knal, die nu niet bepaald sterk was. Bezig zijnde, om de vleet aan boord te halen, zagen we in de richting, waar dat geluid van daan kwam, geruimen tijd later, dat er gestakeld werd. 't Spreekt vanzelf, dat van dat stakelen weinig nota genomen kon worden, aangezien we handen vol werk hadden, om onze vleet aan boord te halen. Bovendien, wanneer men ziet, dat er giestakeld wordi, is dat niet altijd een reden, dat er nood aan boord is, want zulks heeft immers ook plaats, als er buitenge woon veel haring in de vleet zit. We beslo ten echter, toen eenmaal de vleet aanboord was, en het intusschcn licht was gewTorden, in die richting te gaan koersen, waar we meenden, dat er gestakeld wa*. Op groo ten afstand merkten \v<r reeds een paar vaar tuigen op. Ik liet de zeilen hijschen, en koerste met mijn vaartuig in 'die richting. Toen we naderbij kwamen, zagen we al spoedig, dat er ieis bijzonders had plaats gegrepen, want we zagen een zinkenden log ger. Omstreeks 7 uren praaiden we een boot, Sch. 132. die ons de ontzettende me- dedeeling deed, dat de logger M. A. 47, met een mijn in aanraking was gekomen, met het gevolg, dat liet voorschip stuk ge slagen was en dat zeven leden van de bemanning daarbij bovendien gedood waren. De overlevenden, 5 personen, waren van den logger afgehaald en bevonden zich in de boot, om naar een ander vaartuig overge bracht tö worden. In de boot was ook aan wezig, liet lijk van een der slachtoffers. Het was een allertreurigst, aandoenlijk schouwspel. Waar de Sch. 132, een heel eind van do plaats des onheils verwijderd lag, gaf de bemanning van den verongelukten logger er de voorkeur aan, om naar de M. A. 32, overgebracht t - worden, wijl dat vaartuig eerder te bereiken was. Aan boord van dat vaartuig werden z? onmiddellijk van al het noodige voorzien. Een poosje later, nadat de bemanning van boord gehaald was, ver dween het vaartuig in de diepte. Het was een akelig gezicht, dat nog verergerd werd, doordat toen allerlei voorwerpen in zee rond dreven. De schipper v. d. L.r.t, vermoedde, dat bij het aan boord halen van de vleet van de M. A. 47, d? reep op eenigen afstand van liet vaartuig met een mijn in aanraking was gekomen, met het noodlottig gevolg. Twee leden van de bemanning, waaronder do schipper, zijn inwoners van N o o r d w ij k- aan-Zee. Of dezen zijn omgekomen, of'dat zo zich bij de geredden bevinden, is nog niet vastgesteld kunnen worden. Wanneer niet spoedig hulp was komen opdagen, dan waren de vijf geredden, ook van deze ramp, het slachtoffer geworden, aangezien de boot, bij hun vaartuig behoo- rende, eveneens door het springen van de mijn was verhield. NEDERLAND EN BULGARIJE. De correspondent van de „N. R. Ct." te Londen seint d.cl. gisteren Naar de „Daily Tel." verneemt, heeft. ingevolge de onderhandelingen, die gedu rende enkelo maanden hangend© zijn ge weest tusschen de Nederlandsche regeering on do Bulgaarsche regeering de Neder landsche Tcgeering toegestemd in de be noeming van don Bulgaarschen gezant te Londen, Hadji Micheff, bij de Bulgaarsche legatie in Den Haag. De heer Micheff zal zich te gelegener tijd naar Den Haag begeven om daar zijn ge loofsbrieven aan H.M. aan te bieden. Tot op gisteren had de gezant nog geen bericht van do Britsche regeering ontvangen, of Rem een pavpoort. zal worden verstrekt. TIN AANGEHOUDEN1 Bij de autoriteiten to Den Haag is be richt ontvangen, dat het s.s. „Rincijani", met een lading tin aan boord, door de En- gelschon is aangehouden. De eerste onaangenaamheid na minister Pleyte's tinhandel. DE EIERENUITVOER. MILITAIRE CENSUUR. j In verband met de belichten over de een*, suur der militaire overheid te Amera^ foorb welke ten doel zou hebben het op sporen en verhinderen van pogingen totr 'ontvluchting door geïnterneerden lijkt vermeldenswaard, dat dezer dagen door. een advocaat te Rotterdam een brief is ontV vangen van een fabrikant te Nijmegen, wel-» ke brief was gesloten in een omslag meti firma-naam van den afzender en welke en- velop, bij aankomst al'hder, door „den mili tairen censor" geopend bleek te zijn ge weest. Met de daartoe gebruikelijke strook' was de envelop weder dichtgeplakt. („N. R. Crt,"). LADING „BATAVIER III". Bij het Britsche prijsgereoht is verbeurd verklaring van een deel der lading van dé „Batavier III" geëisckt. Bezwaren daartegen kunnen worden in gediend tot 17 dezer. GEÏNTERNEERDE BELGEN IN AMSTERDAM. Naar men verneemt wordt een gedeelte van de fabriek der industrieele-maatschapprj „Trompenburg", aan den Amsteldijk, in ge reedheid gebracht voor de huisvesting van een tachtigtal geïnterneerde Belgen, die uit verschillende kampen in ons land naar Am-, sterdam komen, ten einde in genoemde fa briek werkzaam te zijn. HOSPITALEN VOOR GEZINNEN VAN GEÏNTERNEERDEN. Hiertoe in staat gesteld door een vrij aanzienlijke gift van do prinses de Ligne, zal het Belgisch Comité te 's-Gravenhage (voorzitter de_ gbzant, baron Fallon), waar dit noodig blijkt, hospitalen stiohten in do plaatsen bij de interne erin gskam pen ten be hoeve der gezinnen der Belgische, militai ren. Met 'een hospitaal te Gaasterland zal worden aangevangen. ONDERWIJZERS IN DIENST. Door de oproeping Van onderwijzers inge volge de Landstormwet, wordt de toestand aan vele scholen weer geheel anders, schrijft de „Avp." De minister heeft nu aan 'de district's- schoolopzieners een opgave verzocht van het aantal onderwijzers dat thans aan de verschillende scholen onder de wapenen korn't en of er bijzondere redenen voor te rugroeping van sommige onderwijzers be staan. HOLLANDERS GESNEUVELD. 1 In het „Rott. Nwsbl." schrijft een Hol landse lie jongen in Fransehen krijgsdienst een artikelenreeks over zijn ervaringen. Hij meldt daarin o.a., dat bij een gevecht aan het Westelijk front veel Hollanders, die in' Franschen dienst waren, sneuvelden, o.a. eèn Rotterdammer: Kor ten-aar, een Amsterdam mer: sergeant Funke, een Bredanaar: Jan sen; uaar sneuvelden ook twee broers Kckv kebier, Brabanders geloof ik, en van viert broers De Boer, werden er drie dood opge- ïaaj-t en werd de derde vermist. DE ENGELSCHE REGEERING EN DE i d) KATOEN-UITVOER. In verband met 'het j.l. Zaterdag uitge vaardigd verbod van eierenuitvoer wordt vern'omen, da/b thans ook een vereeniging is gevormd tot regeling van de beschikbaar stelling en distributie van eieren, in welke verconiging da V. P. N. en do groote par ticuliere handelaren in eieren vertegen woordigd zijn. De samenstelling eene-r commissie van toezicht is in voorbereiding. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde] minister Grey, dat het de bedoeling der En gelsche regeering is katoenen manufacturen' en andere katoenen voorwerk en te verklaren tot stoffen, geschikt voor de vervaardiging Van outpkvfHnosmiddelen en daarvan "den uitvoer te verbieden naar neutrale staten, grenzend aan Duijé-ldand en Oostenrijk-Hon. garije. DOOR DEN DRAAD GEDOOD. j i 7j Een man uit Hasselt, die te .Vroenhoven over de grens wilde, is in den electrisehen draad blijven hangen en gedood. VIER RUSSISCHE KRIJGSGEVANGENEN ONTVLUCHT. j Te Maastricht zijn Maandagavond aangek komen een viertal Russen, welke tusschen Beek en Bunde, over de Maas waren ge zwommen; zij waren sinds eenige dagen "uit Duitsehe gevangenschap ontvlucht. De Rus-: sen werden verpleegd in een der infanle- rie-kazernes. HET .VERBOD VAN EIERENUITVOER. Het plotseling en geheel onverwacht ge komen verbod van uitvoer van eieren is, n.aarl uit Barneveld wordt gemeld, een groote] schadepost voor de eierkooplui geworden^ van vie sommigen een groote partij eieren, nog gekocht voor de bekende hooge prijzen, in voorraad hebben. r In verband met dit verbod waren de ei er- prijzen in deze sGrekeu gisteren slechts f4 h f7 p!er 100 stuks. Dé kooplui hebben zich reeds tot den mi nister van Landbouw gewend, rn'et verzoek! 'de thans in voorraad hebbende eieren al.3<.' nog te mogen uitvoeren. 1 i

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1