B. VAN NOORT. Slappe Hoeden. Ingezonden. „In den Vergulden Hoed'', Haarlemmerstraat boek Janvossensteeg Vragen en Antwoorden. gekeurd met 147 stemmen véór en 102 .tegen. 15 leden onthielden zich vjn s'.emmin^ Bij de discussie had Theotokis ook nog gevraagd, wat Yenizelos dacht te doen, wan neer zich achter de Bulgaarsche bajonetten nog andere bevonden, waarop de premier antwoordde, dat hoewel oorlog rnet een^ an dere mogendheid niet wenschelifk was, Grie kenland zijn verplichtingen zou nakomen. In Griekenland heerscht algemeene on rust. De koning heoft gisterochtend' een beroep gedaan op de medewerking van vroe gere minister-presidenten. Na een samen- spreking is i*n beginsel besloten tot de vorming van een coalitie-ka- binet onder voorzitterschap van Zaïmis, met uitsluiting van Yenizelos. De voormalige minister-presidenten zouden opnieuw worden ontvangen. Alsdan zullen de verdere bijzonderheden omtrent het ka binet waarschijnlijk worden geregeld. Yenizelos moet verklaard hebben een coa litie-kabinet te zullen steunen, wanneer de mobilisatie gehandhaafd bljft. Van de te Londen ontvangen lezingen over de onmiddellijke oorzaak der kabinets crisis in Griekenland achten welingelichte kringen de volgende 't meest waarschijnlijk: Na de vergadering der Kamer, waarin de Oppositie tevergeefs had getracht een meer derheid tegen Venizelos te krijgen, bracht dd Duitsche gezant een bezoek aan den ko- D'ng en beklaagde zich over sommige uit drukkingen, door den minister-president in het debat gebruikt, en welke de gezant be ledigend voor Duitschland noemde. Deze klacht was waarschijnlijk niets dan è'en voorwendsel om opnieuw bij den ko ning aan te dringen op ontslag van Yenizelos. Dd koning ontbood den minister-president dadelijk bij zich en verweet hem, buiten de grenzen van de verklaring aan de Kamer, waaromtrent Z. M. en Venizelos het eens waren geworden, te zijn gegaan. Venizelos herinnerde den koning, dat hij zichzelf volle vrijheid' had voorbehouden ten aanzien van zijn antwoord als hij persoon lijk mocht worden aangevallen. Nadat hem het misnoegen van den koning Op deze wijze was gebleken, achtte Veni zelos zich na' dit gesprek verplicht zijn ontslag aan te bieden. Het geheele kabinet vroeg (daarop ontslag, dat dadelijk werd aanvaard. De Duitsche gezant is niet de eenige, diö bij den koning op bezoek is geweest. Ook dei Engelsche gezant heeft een lang onderhoud met hem gehad. De gezamenlijke gezanten der Entente-mogendheden hebben een bezoek aan het ministerie van buiten- Iandsche zaken gebracht. Venizelos was niet daar en ze zijn dientengevolge door den directeurt der afdeeling voor politieke aan gelegenheden ontvangen. Over dit bezoek ia verder niets uitgelekt. In Romei heeft Venizelos' altreden veel indruk gemaakt. Doch vandaar, en ook uit de andere hoofdsteden wordt gemeld, dat heb van geen invloed zal zijn op den krach tiger steun, dien Servië zal worden verleend. DE BALKAN. Van do Grieksche Kabinetscrisis heb ben we in een afzonderlijk artikel een overzicht gegeven. Hier willen we nog liet voornaamste meededen van de verde re berichten, die op den Balkan betrek king hebben. Uit alles valt op te maken, dat Servië in het gedrang zal komen. Alle berichten meldden een verbazende samentrekking van troepen ten noorden van de Donau en te gen de helft dezer ma-and zóu Bulgarije aanvallen. Veel Duitsche hoofdofficieren beraadslagen te Sofia over den aanval. De Koning zelf zal het opperbevel aan vaarden, want daartoe moet geen enkel Bulga-arsch generaal onder Duitsche lei ding te vinden zijn. Reeds 3000 Duitsche militairen bevinden zich in Sofia. Van de Russische en Galicische fronten 'trekken Oostenrijkers en Duitschers aan de Servische noordgrens samen. 100.000 man zijn uit de Boekowina gekomen en te zamen zouden er reeds 350.000 man zijn. Kleine vijandelijkheden komen dagelijks voor. Dc Serviërs hebben den 2en Octo ber nog twee. Duitsche aviateurs naar be neden geschoten. Het meerendcel der troepen zijn Duit schers en van deze vormen de Beieren weer het grootste contingent. Veldmaarschalk vluchtige manier verrast een blik op den persoon wierp, dio dien droeg. Zijn gezicht was van haar afgekeerd, toen hij zich weor naar mrs. Jarrott boog; maar weer hoorde zij zijn stem, en ditmaal duidelijker. „Ik vrees, dat mijn opinie van niet veel waarde zal zijn. Maar het komt mij wel voor, dat u gelijk heoft." „Nu stelt u mij teleur," zei mrs. Jarrott, lief verwijtend. „U beschouwt het niet als ernstig van mijn kant. Ja, ja, zoo is het. U is eigenlijk een heel gewoon man, terwijl ik oen oogenblik dacht, dat u nu een beetje anders wa-s. Neem wat van die aspergee," voegde zij er op een anderen toon bij. „Zij zijn verrukkelijk." Terwijl hij zich van die lekkernij bedien de, kon Miriam voor het eerst zijn gezicht, dat half naar haar wils toegekeerd, duidelijk zien. Hij scheen te voelen, dat zij hem gade sloeg, want hij liicld een paar seconden do zilveren lepel cn vork onbeweeglijk in zijn handen, terwijl hij zijn oogen opsloeg om de hare te ontmoeten. De blik, dien zij wisselden was veelbeteckenend en lang en toch was zij er niet zeker van of zij hem toen al herken de. Zij was zich voor het oogenblik slechts bewust van een plotselingen, inwendigen schok, dien zij zich niet wièfc to verklaren. Er was iets gebeurd, ofschoon zij niet wist wat. Toen zij na oen paar minuten haar zclfbe- hoersching had teruggekregen, meende zij, dat het slechts een herhaling was van dien dwazen, plotselingen schrik, waardoor zij nu cn dan op hot punt was geweest flauw te vallen, wanneer zij bijvoorbeeld in Londen, Parijs of New-York een slanke maunenge- stalto had gezien, dio haar in haar verbeel ding terugvoerde naar de hut in de Adiron- clacks. Zij had altijd gedacht, dat hij in een of andere menigte zou verschijnen en haar *ou verrassen. Zij had nooit verwacht, dat Von Mackeusen, die het opperbevel zal voeren, moet reeds te Ternesvoir zijn. De Duitschers alleen beschikken over 1200 kanonnen. Het Russisch ultimatum zou door Bul garije reeds va-n de hand zijn gewezen. De Beurscourant to Petrograd zegt, dat de Servische archimandriet (kloostervoogd) te Moskou bericht heeft ontvangen, dat Bulgarije de Russische voorstellen heeft verworpen en een ulti: m aan Servië heeft gezonden, betreffende Macedonië, waarop binnen 24 uur antwoerd wordt ver zocht. In Bulgarije mpet men zeer gerust zijn over de houding van Griekenland. Men ge looft dat de Grieken met het oog op de. middelen, die Duitschland in Turkije ten dienste staaD, zich kalm zal houden. Na dere verklaring wordt hier niet gegeven, maar moet hieruit worden opgemaakt, dat tfcgen do Grieksche bewoners van Turkije zal worden opgetreden? Uit Petrograd wordt gemeld, dat koning Ferdinand geheel onder pressie van Berlijn handelt. Het leger is reeds totaal in Duitseh- lands macht. Het Bulgaarsche volk zou met de houding der regeering niet ingenomen zijn. Een bericht uit Londen zegt dat er 30 pCt. minder mannen onder de wapenen zijn gekomen, dan men verwachtte. Dit zou dus op hetzelfde verschijnsel wijzen. Het aan tal Bulgaarsche deserteurs moet zeer groot zijn. Volgens de „Swjet" is cie Bulgaarsche kolonie te Petrograd er van overtuigd, dat de Duitsche officieren onmiddellijk verwij derd zouden worden, ten minste uit een deel van 't leger, hetgeen natuurlijk niet moge lijk is zonder bloed te vergieten. De ,;.Swjet", dio goed op de hoogte is wat Bul gaarsche aangelegenheden betreft, twijfelt er niet aan, dat de sympathie voor Rus land, wclko onder de officieren gewekt is door de bevrijding van het land van het Turksche juk, niet uitgcbluscht ia ondanks de pogingen van Ferdinand, om hen het volgzame werktuig te maken van zijn poli tiek, dio uitsluitend het uitvloeisel is van dynastieke voorkeur. Naar aanleiding hier van herinnert het Russische blad aan het lot van Alexaaider von Battenberg, die door de officieren Benderef en Groejef gevangen is genomen en naar den anderen kant van den Donau gebracht. De Bulgaarsche socialisten hebben de re geering reeds to kennen gegeven, dat zo alles afkeuren met het oog op den ernst der tijden, wat de plannen der regeering in denkweg zou staan. Via Gcnève wordt aan de „Daily News" geseind dat tsaar Ferdinand van Bulgarije een kroonraad heeft belegd ter beraadsla ging over het Russische ultimatum. Na ver scheidene uren van opgewonden debatten werd de zitting opgeheven zonder dat men tot een besluit was gekomen. Generaal Sa- wof zou in deze bijeenkomst hebben ver klaard dat ieder Bulgaar, die met Rusland breekt, verraad pleegt tegen zijn land. Radoslawof laat in zijn orgaan „Narodni Prava" voortdurend propaganda maken voor den strijd tegen Servië. Vredelieven de bedoelingen zijn hom absoluut vreemd. De Romeinsche „Tribuna" verneemt dat Russische eskaders do vijandelijkheden reeds hebben geopend 'met de beschieting van Varna. Do landing te Salonilci gaat kalm haar gang. Over de grootte van het expeditie corps loope-n de gegevens uiteen. Dc Groothertogin van Mecklenburg to Toulon. Grootvorstin Anaslasie van Rusland, groot hertogin van Mecklenburg, is dezer: dagen te Toulon aangekomen, pip daar eenige dagen te verblijven. Zij is voornemens een bezoek te brengen aan de officieren der Russische Marine, die in die stad vertoeven. Men weet, dat de grootvorstin sedert het uitbreken van den oorlog, geheel gebroken heeft met haar schoonzoon, den Duitschen kroonprins, en met diens geheele familie. -♦ -*■ <—*- De Reerulecring in Australië. Daily Telegraph" verneemt nib Australië, dat do reeruteering daar nof steeds good blijft gaan. In Victoria alleen zij hem zou vinden in een gezelschap, dat be sloten genoemd kon worden. En nog minder had zij vermoed hem op dezo wijze te ont moeten met Philip Wayne, die hem ter dood veroordeeld had, op geen drie pas afetonds. Het idee alleen reeds was ongerijmd. En toch Zij keek weer naar hem. Hij luisterde aanciachtig, terwijl mrs. Endslcigh Jarrott voortging. „Men beweert, dat onze samenleving geen tradities heeft. Zij heeft tradities. Zij heeft de tradities van het plattelands dorp en zij is daar nooit aan ontgroeid. Wij zijn niots anders dan een plattelandsdorp in t groot, New-York, Philadelphia, Bos ton, Baltimore, wij zijn een voortzetting van het plattelandsdorp met zijn bekrom penheid, zijn angstvalligheid, alles zoo in 't groot-, dat wij niet weten, wat werkelijk een gezellige samenleving is. Nu, is 't niet zoo, mr. Strange? Wees niet bang mij eerlijk uw opinie t-o zeggen, want daarom is het mij te doen". Miriam deed het voorkomen, alsof zij zich met iets bezig hield, waardoor zij onopge merkt stil kon zitten. Zij was Mij, dat Y ayne door Mary Pole in beslag genomen werd, zoodat hij niefc langer kon luisteren naar do stem, dio herinneringen bij hem opwekte. Zij keek weer naar den slanken, zorgvuldig geklceden man naast haar, die m rchcel zijn uiterlijk zoo totaal verschil de van alles, wat zij zich verbeeld had, dat Noirie Ford ooit had kunnen worden. Nor rie Ford was een vogelvrij-verklaarde en dit was een man van de wereld. Zij wa-s weer rustig geworden, doch voelde zich te leurgesteld. Haar eerste gewaarwording van flauw te' vallen was spoedig geweken en zij kon den toestand nu kalmer onder de hebben in 23 dagen 30.000 mannen dienst genomen. Het contingent, dat in Australië geoefend wordt, neemt groote afmetingen Het Luchtschip Alsace'*. De oorlogscorrespondent van de „Voss. Ztg." meldt over het neerschieten van het Fransche luchtschip „Alsace": Zoeklichten ontdekten de „Alsace" tegen 10 uur 's avonds ten zuiden van Bethel. Ons anti-luchtvaart- geschut nam het luchtschip onder vuur en trof het midden in den romp. De „Alsace" zakte langzaam naar beneden. Van de be manning, die rich wilde redden door er uit te springen, werd van de drie, die het eerst den sprong waagden, een doodelijk gewond, de beide anderen werden gevangen genomen. Later zijn de andere vijf, o.w. drie offi cieren, uit den gondel gesprongen. Zij ble ven ^allen ongedeerd em zijn, na den ge- heelen nacht te hebben rondgedwaald, den volgenden ochtend gevangen genomen. De „Alsace" heeft nog eenigen tijd on beheerd dicht boven den grond gezweefd en is daarop tusschen de "dorpen Perthes te Chalet en Tagnon in de dennen vastge raakt. Het luchtschip had kleine boomen als twijgen gebogen, andere geknakt of ontwor teld. Van de machines en toestellen zijn ver scheidene in goeden staat en wellicht nog bruikbaar. KORTE BERICHTEN. De Federale Raad van Zwitserland heeft tot oprichting van een rijstmonopolie on der beheer van de leger-autoriteiten beslo ten. Te Keulen is Zondag in de Rheinallee een ijzeren Siegfried onthuld, waarin men tegen een vergoeding die voor, een liefdadig doel bestemd is, ijzeren, spijkers mag s'aan. De eerste spijker die er in werd geslagen, was er een van goud en een geschenk van de Keizerin. -« Hei stadsbestuur te Londen overweegt het uitvaardigen van een verordening tot be perking der snelheid van motorrijtuigen na zonsondergang. In verband met het gevaar van aanvallen uit de lucht mogen die rijtui gen maar zeer, kleine lichten hebben. Er zijn zeven Italiaansche generaals uit den actieven dienst verwijderd. Een Zwit- serseh blad ontleent dit bericht aan het „Bolletino Militare". Men schrijft aan „De Tijd'': Hier te lande ia een telegram ontvangen van den Belgi schen minister van oorlog te Havre, waar in op een desbetreffend verzoek werd ge antwoord, dat de legerwet van 1 Maart 1315 niet geldt voor de in Nederland vertoevende Belgen. Dezen worden dus niet opgeroepen. Te Petrograd is een lijst gepubliceerd van 46 liefdezusters, dio omgekomen rijn ten ge volge van een bombardement door de Oos tenrijkers en Duitschers van gebouwen van den gezondheidsdienst. -*■ Volgens tot nu toe bijgehouden officieele opgave zijn j.o8 studenten van de Rijnland- sche universiteit te Munster gesneuveld. Dë namen der gevallen helden zullen in een eeretafe-1 in de universiteitsaula ge grift worden. RECLAMES, 40 cents per regel. Wederom soorten ontvangen nieuwe 1268 20 Enorme sorteering, ze lage prijzen. Zie de etalage's. oogen zien. Bij de opgewekte stemming, eigen aan ieder Amerikaansch diner, waar op do gasten elkaar goed kennen, had zij tijd om na te denken over de enkele veel- beteekenende aanduidingen. Af en toe werd er over do tafel heen iets tegen haar ge zegd, waarop het haar gelukte een ant woord te geven, dat haar den schijn gaf als of zij voeling hield met alles om haar heenmaar in werkelijkheid nam zij het feit in zich op, meer met haar verstand dan haar ziel, dat Norrir Ford was teruggeko men. Zij begreep nooit hoe cn wanneer rij daarvan zekerheid had gekregen. Zeker niet door het herkennen van rijn trekken en evenmin door het samenvoegen van enkele gegevens. Als rij er in later jaren over nadacht, kon zij alleen zeggen: „Ik wist het ineens". Hij was daar naast haar. Zij verkeerde daarover niet langer in twijfel. Haar verbazing nam langzamerhand toe. Werkelijk, de situatie had iets vreemds na tuurlijks, zooals dat in een droom is. Het gebeurdo leek zoo onwaarschijnlijk, dat haar geest het niet kon vatten. Zij was zich' alleen bewust van een vaag gevoel van vol doening, van innerlijken vrede, die komt wanneer een lang gekoesterde wensoh is vervuld. Nu zij zekerheid had kon zij voor het uiterlijk do verplichting nakomen, die een diner allen oplegt, die mede aanzitten, ook den minst belangrijke. Toen het gesprek aan haar eind van dë tafel algemie en werd, nam zij er deel aan en geraakte in een dis cussie met Wayne cn Mary Pole over eein door giften in stand gehouden theater. On derwijl echter zocht haar geest bijna onbe wust naar 'een verklaring voor Norrie Ford's tegenWoordighoid in deze kamer en Elecfrisch Licht. Geachte Redactie! Nog steeds schijnen er wanbegrippen te bestaan over heb verstrekken van ek-otrioi- t&it; wanbegrippen, die wj* deels ook door onze brochure hebben getracht^ uit den wqg te mimen. "Dit een ingezonden stuk, enkele dagen ge leden in Uw Dagblad geplaatst, blijkt, hoe men in staat is, de zoo begrijpelijk moge lijk gestelde brochure verkeerd te lezen; zelfs dingen te lezen, die er, niefc in staan. De inzender vraagt om eenige voorlich ting vanwege de Directie, en wij zullen bij uitzondering hier ter plaatse een valsche voorstelling te niet doen, die door onwe tendheid in 'sheeren inzenders onlogisch be toog is geslopen. De inzender spreekt over, huu r-!eidingen en bedoelt abonneniente-leidingeu. Hij haalt in dit verband aan een weigering van de Directie, om huurleidingen te doen aan brengen, in de woningen van „De Een dracht." Difc is ten eenenmale onjuist Voor de „Eendracht'-woningen werden electrische abonnements-leidingen aan gevraagd en deze moesten geweigerd wor den, op grond van de bepaling, dat deze soort van leidingen niet wordt aangebracht in huizen, waar al muntgas verstrekt wordt Wanneer voor dit zelfde doel hnur-1 ei- dingen aangevraagd wareD, zou daartegen geen bezwaar geweest rijn; ook niet het roeds-aanwezig-zrjn van een muntgas-aanleg. Citeeren het volgende uit de beschou wing van iiw inzender: De bouwvereeniging „De Eendracht" vraagt om huurleidingen voor electrisoh licht op denzelfden voet als nu door de Directie in haar. propaganda-brochure wordt aanbevolen. De Directie weigert dit op grond der ver ordening, welke zegt, dat hij, die muntgas heeft, (en dat heeft ieder, die niet op for nuis of petroleumtoestellen kookt), geen huurleidïng kan krijgen," dan blijkt wel, hoe op deze wijze valsche voorstellingen bij de groote menigte worden gewekt. Het beloog is ons verder geen aanleiding om in rijn overige beweringen door ons gecorrigeerd en bestreden te worden. Hoogachtend', De Directie v. d. S te d. Fabr. van Gas en Electricibeit Leiden, 6 October 1915. A7i.sell ais Yolksvoedscl. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij als antwoord op het jnge- zonden stuk van 6 dezer, aangaande Visch als Volksvoedsel, nog een klein plaatsje in Uw veelgelezen Blad. Wanneer iemand uit een plaats komt, waar geen visch gevent wordt, kan hij ook het gemis er niefc van gevoelen. Wij, Leidsche vrouwen, zijn daar nu eenmaal aan gewend (liever gezegd verwend) een paar maal' per week visch te eten. Het gemis daarvan, doet zich nog meer gevoelen, omdat ook andere levensbehoeften, uitgezonderd aardappelen ert brood, zeer duur zijn. En dat wij niet dank baar zijn, met het goedkoops brood, daar voor is geen bewijs. De onderneming pou dit kunnen uitmaken.. Wat den groentenver- koop betreft) door het gemeentebestuur, het was te verwachten, dat het niet op zou gaan, omdab het veel te duur is. Wip rijn daarom trent ook verwend; eenvoudig, omdat een land als het onze, zoo rijk aan voeding, het veel goedkooper zou kunnen geven. Met de bfandstoffenvoorziening is dit wat anders; daarvoor hebben wij- andere hulp noodig (en &ls steller een trouw lezer was, zou hij; ook wel hebben gelezen, dat dit nog niet zoo'n gemakkelijk vraagstuk is en zoover zijn wij nog Diet-; we zitten nog niet te bibberen van kóu Tenslotte dit, wij1, kleingeestige vrouwen, houdeU vol, dat visch terdege volksvoedsel kan zijn en altijd geweest is, want de visch- jes konden niet zoo klein zijn en de wagens niet zoo vol geladen, of de venters gingen ontladen naar huis; doch zoolang wiji geen twintig scholletjes of scharretjes kunnen koopen voor 15 of 20 ets. is visch geen volksvoedsel. Met dank' voor de plaatsing. Een werkmansvrouw. Vraag: Zoudt u zoo goed willen rijn! en deelen .mrj mede, waarom een ingezon den stuk aan het „Leidsch Dagblad", en on derteekend door den inzender, niet wórdt gepkatst? Wanneer zoo'n rink niettegenstaande de onderteekening, en het adres van den be langhebbende, niet in aanmerking komt voor plaatsing, volgens beoordeeling der redactie, wordt hij dan hiermede niefc in kennis ge steld, of de copie aan hem terug gezonden? Antwoord: Dat hangt er van af. De inzender kan wel zulke onbekookte voor stellen doen of critiseeren, dat wij het niet de moeite waard vinden, het stuk te laten zetten, want dat kost ook geld. Wanneer wij op alle ingezonden stukken moesten antwoor den of deze terugzenden, hadden wij dag werk! Inzenders van ingezonden stukken, ^waarvan opneming de moeite waard was, of door de omstandigheden geboden, weten wel dat opneming vrij vlug plaats heeft. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, waar men in Katwijk, zonder eenige onkosteu. een schuitlading zand kan laten opladen? Antwoord: Nergens, want al krijgt men het zand voor niets, men moet het toch altijd zelf opladen, al wordt er bij geholpen. Vraag: Heeft de redactie van het „Leidsch Dagblad", ook een verzameling van do bladen vanaf den eersten jaargang? Ik zou gaarne deze bladen eens willen door lezen. Antwoord: U kunt het „Leidsch Dag blad" vanaf het eerste nummer vinden in het Archiefgebouw. Vraag: Daar ik nog een ouden schild pad sigarenkoker heb, met paarlemoer in gelegd, zoo zou ik wel eens willen weten, of deze sigarenkoker antiek is, en of hij nog veel waarde heeft? Antwoord: Woj hopen het voor u, maar kunnen het niet "beoordeel en. Gaat u eens naar een antiquair, en bied den koker te koop aan. Vraag: Is sedert Aug. 1914 verande ring gebracht in de verplichte dekking der bankbiljetten? 't Komt mij voor, dat die dek king thans slechts één vijfde bedraagt. Zoo ja; van wanneer dateert dan het K. B.? Antwoord: Wö viqden het bewonde- renswaard, dat u zoo juist opgeeft hoe of de dekking nu is. Zoo heeft toch iedereen maar zijn stokpaardje. Van een Kon. besluit Weten wij niets. Vraag: Ongeveer 10 jaar geleden heb ik te Amsterdam een Witte Kruislot gekocht, Serie 1641, No. 27. Gaarne ver nam ik, of genoemd lot al eens is uitgeloot, zoo niet, hoelang kan dat nog duren, of kunt u mij het adres opgeven, waar ik dat te weten kan komen? Antwoord: U kunt dit bij eiken com- missionnair in effecten vragen. Er bestaan boeken, waarin alle uitgelote loten zijn op genomen. b i Vraag: Gedurende de mobilisatie dien ik bijl het 4e Reg. Inf. Zou u mij ook kun- (nen zeggen, of er nog eenige kans voor mijl bestaat om aan de inrichting de Hens- brug geplaatst, te worden? Ik ben më(aal- draaier van mipi vak. Wat rijn de verdien sten, en tot wien moet ik mij wenden? Antwoord: U behoort u te wenden tot de Directie der Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug te Zaandam, per brief. Van uw* verzoek wordt dan aanteekening gehouden en wordt u, wanneer personeel noodig is, opgeroepen. De verdiensten zijn zoo verschillend, dat deze niet zijn op te noemen. Vraag: Volgens „De Staatscourant'', zal dat deel van de lichting 1916, dat is inge deeld bij het le bat. van een der reg. inf., half Dee. as., worden opgeroepen. Waar van hangt het aj, of mën J>i? het le., 2e of 3e. bat. wordt ingedeeld, of gaat men hier bij willekeurig te werk? Antwoord: Of voor de indeeling bij een bepcald bat, nog een regel wordt ge volgd, is ons niet bekend. Ge ontvangt ech ter tijdig te voren een kennisgeving, bij welk bat. u moet opkomen. Ge zoudt aan den Provincialen-Adjudant te 's-Gravenhage, om inlichting kunnen vragen; deze autori teit is belast met de indeeliug. in dit geselschap, waarin zij hem het. aller laatst zou verwacht hebben. Het verlangen om dodelijk een verklaarbare reden to vin den voor zulk oen verbazingwekkend geval, was oorzaak, dat rij geen aandacht schonk aan de betrekkelijke kalmte, waarmee rij rijn aanwezigheid opnam nadat rij haar zelfbehoersching had teruggekregen, of- schoou haar een gevoel van vreugde door tintelde bij de gedachte, dat hij daardoor bewoes, dat hij haar trouw was gebleven. Had zij rich herinnerd, wat rij acht jaren geleden tegen hem over Argentinië had ge zegd en over de „zeer goede firma om voor te werken", dan zou rij gemakkelijk den sleutel hebben gevonden, maar dat had rij vergeten zoo dra zij het gezegd had in elk geval met rijn vertrek. Hij was de we reld ingegaan zonder een spoor na to la ten, evenals een vogel die zuidwaarts is ge vlogen. Geen enkele maal was het in de tus schen gelegen jaren bij haar opgekomen, dat. woorden, die zij bijna op goed geluk af had gesproken, hein tot gids hadden ge diend, terwijl rij nog minder vermoedde, dat die hem konden gebracht hebben op ó'e plaats, die hij nu naast haar innam. Niettemin, hij was er cn rij behoefde voor het oogenblik de gebeurtenissen niet te weten, die hem toegang tot dezen kring haddon verschaft. Hij was er en dat was de oorzaak van rijn komen. Hij had zijn weg gebaand door alle moeilijkheden heen om haar te bereiken, zooals Siegfried tot Brunliildc kwam: over de bergen en door het vuur. Hij had dë middelen gevonden zoowel do middelen als den moed óm binnen te komen en ontvangen te worden in haar eigen wereld, haar eigen kring, haar eigen familie voor zoover zij familie had en vlak naast haar to zitten. Zij was er niet verwonderd over, verze kerde rij zichzelf. Op hetzelfde oogenblik, dat rij tegen Mary Polo zei, langs het wit- tï-, vest van Philip Wayne heen, dat het haar altijd was voorgekomen, dat door gif ten in stand gehouden inrichtingen van scheppende kunst mededingende lichamen waren van zwak individueel initiatief op datzelfde oogenblik herhaalde zij bij zich zelf dat de doorzettendhedd, de wilskracht en het gelukken van zoo'n heldendaad juist iets was, dat rij zou verwacht hebben van Norrie Ford. Zij had het van hem ver wacht, in den een of anderen vorm. Met een gevoel van trots herinnerde zij zich, dat haai* geloof in hem nooit had gewankeld, ofschoon zij zich dat zelf niet had bekend, voordat Conquest haar daartoe ha;' ge dwongen. Zij keek Conquest nu over de tafel aan en ring zijn blik op. Hij glimlach te tegen haar en hief zijn glas op, als om op haar gezondheid te drinken. Zij glim lachte terug, moedig, triomfantelijk, wat zij een uur geleden niet zou gewaagd hebben. Zij zag, dat hij van genoegen kleurde een zeldzaam iets over haar buitengewone vriendelijkheid, terwijl rij er rich slechts over verheugde, dat zij aan hem was ont komen, Onder do hoede van den slanken man naast haar die het onmogelijke had volbracht om haar trouw te blijven, voelde zij voor het eerst in haar leven, dat zij een veilige wijkplaats had gevonden. Het deed e* niets toe, dat hij geheel door mrs. Endsleigh Jarrott in beslag werd genomen, en dat hij rich, na dien eenen blik, niet weer naar haar had toegekeerdzij was overtuigd dat hij wist, dat zij hem begreep en de kracht bezat om geduldig te wach ten tot het geheim haar werd verklaard. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 7