Woensdac 6 October. Eerste JBIadL. fro 1915 Persoverzicht. Ingezonden. Gemengd Nieuws. N». 1705» fs: ONZE TELEFOONNUMMERS ïi iVoor Administratie-aangelegenheden, dus voor Advertentie-orders, voor Abonnementen, Adresveran leringen, enz. LEID S C II DAGBLAD 175 Voor de Redactie, voor het Nieuws, is hot Nr. LEIDSCH DAGBLAD 1507 Over ONDERWIJ ZEKSS AL ARISSEN schrijft do heer A. van Wijnbergen in „HET CENTRUM" ïïenige dagen geleden, is gepubliceerd hot veMslag der audiëntie, door den Minister van Binncnlandsche Zaken verleend aan het Comité voor gemeenschappelijke salaris- actie. MeJb belangstelling hebben wij daarvan kermis genomen, en zeker velen met ons. Do woorden, thans geuit, zijn toch buitenge woon belangrijk, gelet op de positie van den persoon, door wien ze gesproken Werden, Zeker, or ia de laatste jaren heel wat voör de onderwijzers geschreven en heelwat tot de onderwijzers gesprokon ovêr noodige verbe tering hunner salarissen. Of daarbij steeds de noodige voorzichtig- \oid -is betracht? Wij zouden niet gaarne de vraag bevesti gend beantwoorden. Onvoorzichtig toch is het o.i., in het pu bliek, in vaak krasse bewoordingen, telkens te wijten op de ongunstige financieele positie van tal van onderwijzers, indien men zelf niet do mogelijkheid voorziet, dat daarin in afcrienbaren tijd verbetering zal worden ge bracht. Doet men het, niettegenstaande dat, toch, dan kan mon zichzelf wellicht verwerven een vurig-gewenschte populariteit, doch die po pulariteit verkrijgt men dan ten kocte> van nog een stuk geluk, nog een stuk vrede van degenen, wier lot men toch reeds zoo bekla genswaardig vindt, enwier vrede en wior geluk men juist zegt te willen bevor deren. En zoo kan een dergebjke handelwijze niet slechts onvoorzichtig wezen, maar zelfs erger worden. Of dan niet door allen zonder uitzonde ring do laatste jaren op verbetering der on- gjerwijzerssalarissen is aangedrongen 1 Ze- 3pr, maar tal van personen waren daarbij, ■i4>let op hun verantwoordelijkheid, zoo voor- fgchtig, openlijk slechts het bereikbare na streven. En 'dat onmiddellijk bereikbare isS bereikt. Gaat men terug tot 190£, dan ontwaart men, dat verscheidene wetten zijn tcb stand gekomen, die geleid hebben tot verbetering der financieele positie van tal van onderwijzers. En het zal voör velen hot bleek ons nog onlangs in een particulier gesprok wellicht een verrassing opleve ren, wanneer zij eens willen nagaan, van welke zijde de verschillende voorstellen kwa men, door wie ze werden gesteund, wie on der do voor-, wie onder do tegenstemmers zich bevonden. Blijken zal dan, dat de per sonen, die voor de zaak spraken, lang niet altijd samenvielen met hen, die er wat voor deden. Zulks neemt echter niet' weg, dat dc af doende verbetering der onderwijzerssalaris sen vooral de salarissen van tal van on derwijzers ten platfcelande nog steeds op zich wachten liet. Na hot onlangs gesprokon woord door den Minister van Binnenlandsche Zaken is het thans o.i. geoorloofd, zonder onvoorzichtig te wezen, daar rechtstreeks en met kracht op, aan te sturen. De Minister toch heeft het uitzicht ge opend op een „belangrijke vorhooging dor onderwijzerssalarissen"Bij de voorgenomen indiening van do belasting-voorstellen is er )»°P gerekend", ook daarvoor gelden te ver krijgen, terwijl hot niet de bedoeling is, met lijet tob «stand-brengen dier verhooging te wachten tot na de Grondwetsherziening, mita de financieele maatregelen tot stand Icomen. Gelijk te begrijpen valt, zijn deze woor den in do onderwijzerswereld met vreugde begroet, en. ook wij verheugen er ons ten zeerste- over, terwijl ze voor tal van bet-tu ren van bijzondero scholen, die gaarne zou den willen verhoogen, maar niet kunnen, hoogst welkom zullen zijn. Wel bevat de mcdedeeling des Ministers veel duisters nog bij dc beka-ndeling der Be- grootdng zal wollioht het noodige licht kun nen worden verkregen. Maar in elk geval staat dit vast, dat een belangrijke verhoo ging der onderwijzerssalarissen voor 1917 mag worden verwacht En die verwachting is gegrond, niet op een op meeting of ver gadering uitgesproken phrase, maar op heb woord van den verantwoordelijken Bewinds man; een woord zeker niet gesproken dan na gezette overweging, en een woord vol gens do in de pers verstrekte mededccling niet gepubliceerd dan na aan de goedkeuring van Zijn Excellentie te zijn onderworpen. En zoo zien we met spanning het desbe treffend wetsvoorstel, binnen niet te langen tijd te gomoet, terwijl wo met. voldoening terugzien op de inmiddels reeds tot stand gebrachte partieele verbeteringen, die nu dan toch blijken een afdoende regeling al lerminst in d'en weg te staan en in afwach ting daarvan zeer velen tot voordeel zijn ge weest. In een artikel in ,,HET VADERLAND" bespreekt mr. Th. de Meester den £i- nancieelen toestand des'Rijks naar aanleiding der. millioenennota. Hij schrijft daarin o.a. „Et is ditmaal in de millioenen-rede iets onzekers. Iets, wat in een cijfer-over zicht minder goedpast, doordien uitkom sten worden berekend voor onderstelde ge vallen, welke van den werkelijken toestand afwijken. Maar de Minister heeft dit blijk baar noodig geoordeeld, om in zijn nota dit feit te doen uitkomen, dat de tekorten op den gewonen dienst grooter en gTooter wor den en dat dit ook het geval zou zijn, als er geen Europeesche oorlog was. En het heeft groot nut daarop te wijzen, omdat ieder voorzichtig en verstandig financier zal moeten toegeven, dat althans in z u lk e tekorten lioo cerdbr hoe betier behoort te worden voorzien To meer is dit onafwijsbare plicht, nu op de ontworpen begrooting voor lots verbetering van ambtenaren op lange na nog-niet wordt aangevraagd, wat daarvoor in 1915 reeds noodig werd geoordeeld, en nu ons in de naaste toekomst Do ven dien an dere onafwijsbare uitgaven van ettelijke! millioenen te wachten staan, ongerekend de hooge bedragen, die nog zullen worden vereischt als de oorlogstoestand voortduurt. Het Nederlandscho volk moge zich ge wennen aan de overtuiging, dat belang rijke belastingver—ooging onvermijdelijk is on dat het absoluut onmogelijk is belas tingvoorstellen te doen, welker aanneming belangrijk meer in. Rijks schatkist izal brengen en waartegen niet tal van bezwa ren zijn aan to voeren. Prijsopdrijving Melk. Met de grootste belangstelling heb ik gis teravond het ingezonden stuk gelezen van een Leidenaar en is het doel hoofdzakelijk van dit schrijven dien inzender hulde te brengen, voor zijn flink, degelijk betoog. Waarlijk, de verhooging van den prijs der melk van 10 op 13 ets. per liter, is zóó schandelijk, dat ook m. i. het gemeente bestuur noodzakelijk moet ingrepen, vooral ook in het belang' van de arbeiders en den kleinen burgerstand. De argumenten, door óen Leidenaar daarvoor aangehaald, zijn zoo doorslaand, dat daaraan niet meer behoeft te worden toegevoegd. Ook m. i. moet iedere huismoeder haar inkoop -in melk tot het uiterst noodzakelijke bepalen. Gelukkig zijn er nog een paar melkhan- dolaren, die de melk iets goedkooper verkoo- koopen. Zooals mij uit goede bron werd me degedeeld verkoopen twee melkhandelaren de melk 11 ets. ón h 12 ets. per Liter. Deze melkhandelaren verdienen m. i. een Hink debiet 0, Mijnheer de Redacteur, beleefd dan kend voor de plaatsing, verbljjve Hoogachtend, Uw Abonné, G. Visch als volks voedsel. Mijnheer de Redacteur! (Vergun mij ook eens een klein plaatsje in Uw blad. Wat zijn hier in Leiden kleingeestige vrouwen, zooaJs ik gisteravond in Uw blad las, van die werkmansvrouw, over die visch' en die advertentie. Nu, wij komen van een plaats, waar haast nooit visch rond komt of te krijgen is; maar daar wordt nooit zoo onder de vrouwen gekankerd als wel hier. Maar laat ojs liever dankbaar zijn met ons brood, dat Zoo lekker en goedkoop- is. Dat is een onmisbaar voedsel, en de Aardappelen, die veel in prijs verlaagd Zpm, dat zijn artikelen, waar. men absoluut niet buiten kan. Als men dan te klagen heeft, is het wel in de eerste plaats over de brandstoffen, die wij- straks, als het zoo koud is, duur moeten betalen, en toch ook onmisbaar, want of ik al een boterhamheb met een lekker visch je, en ik rit te bibberen van de kou. dan zal mij toch dat vischje niet smaken. Maar ik heb liever een boterham met een schrap boter en een warme kachel en een kopje koffie met wat melk er in, die ook al zoo duur is. Maar visch, wat praat men took over visch? Waar men buiten kan. En die vrouw schrijft: wanneer zullen wij toch weer eens geregeld zooals voorheen, twee keer per week visch kunnen eten in dat land zoo rijk aan voeding. Zeker, dat is' zoo; maar laten wij dankbaar rijn, dat het rijke land gespaard blijft voor den oorlog. Ach', me nig menSc-h moet missen* de weelde, waar wij ons nog in baden. En dat is nog niet ten einde. Maar laat ons dankbaar zijn, en de ge meente niet al meer op kosten jagen, die wij toch ten slotte zelf moeten betalen met de belasting. Nu, Mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de plaatsruimte. Een trouw lezer en te vens trouw betaler van Uw blad. SOHRJJVERS vin Ingezonden Stukken moeten Naam en Adres aan do Redactie bekend maken. Ongeteekende Stukken worden terzijde gelogd. Dc Strijd in het Westen. Do krijgsbedrijven zijn op hot oogenblik zoo onbeteekenend, dat het niet de moeite waard is, er melding van te maken. Over den toestand op het westelijke ge vechteterrein zegt de militaire medewerken •san de „Times", dat slechts drie en een half Engelscli legerkorps ernstig bij den strijd betrokken rign geweest. French moet 'een meer dan voldoende troepenmacht tot zijn beschikking hebben voor verdere aan vallen, wanneer het oogenblik daarvoor ge komen zal zijn. Wjj staan, vervolgt hij, eerst aan het begin van de operatie, die langen trjd kan duren, voordat een werkelijke be slissing verwacht kan worden. De tot nog toe ontvangen berichten van het optreden der Franschen in Champagne doen eveneens ver onderstellen, dat slechts een betrekkelijk klein gedeelte van de beschikbare Fransche legers is ingezet voor den ernstigen aanval, die de eerste hun gestelde taak was. De tweede phase zal beginnen, wanneer alles vcor de voortzetting van het offensief ge reed is. In den tusschentijd zijn de winsten der bondgenooten vastgelegd en de daarvoor noodzakelijke pijd wordt den Duitse hen re serves gegund om zich in tegenaanvallen uit te putten. De Balkan. Nog is geen beslissing gevallen op* den Balkan. Lang kan deze toestand niet du ren, want daarvoor is hij te gespannen en de termijn in het Russisch ultimatum gesteld, iö onderwijl ook reeds verstreken. Op een goeden afloop, hoopt niemand meer. De Bulgaarse lie minister-president heeft zelf verklaanl, dat men aan den vooravond Van den oorlog staat, en dat met de wape nen moet worden uitgewiScht de smaad, die Bulgarije is aangedaan voor twee jaar. De Bulgaarsche gezant te Eerlijn heeft met een 'journalist uit Leipzig gesproken. Hij zeide, dat October de meest critieke maand van den wereldoorlog is. Bulgarije moet z. i. hierom reeds spoedig beslissen» wijl 't niet als Nederland en Zwitserland fi nancieel krachtig genoeg is, om een geheel leger lang onder de wapens te houden. Een Bulgaarsek minister zal volgens den gezant spoedig te Berlijn arriveeren om over de zaken te spreken. Bulgarije neemt nog meerdere maatrege len. Turkije heeft al over de distributie van levensmiddelen met Bulgarije een regeling getroffen. De spoorwegen zijn louter ten dienste van de militairen, en uit Sofia bij voorbeeld kan geen particulier meer ver trekken. Aan den Donau heeft Bulgarije de havens gesloten en schepen, die er langs gaan, kunnen slechts aan de Oostenrrj-ksche pontons aanleggen. Wat do oppositieleiders op het oogenblik doen, ligt in het duister. Aan de „Corriere della Sera" wordt ge meld, dat Malinof, de leider van de Bul gaarsche oppositie, naar Roestsjoelc is ver trokken voor een dringende aangelegenheid en dat men niet weet, waar StamLuüislri, de leider van de Agrariërs zich bevindt. De Turken nemen ook al maatregelen. Want wanneer Bulgarije in den strijd wordt gemengd, dam zal men niet meer de Dar- danellen noodig hebben om te Konstoïitino- ipel te komen. Dpim is 't gemakkelijker om aan de Bulgaarsche kust to landen. De .Turken hebben nu Enos, aan de monding der Ma,- ritza ontruimd en brengen om Konstauti- nopel voortdurend nieuwe versterkingen aan. Een blokkade van de Bulgaarsche kust aan de Zwarte en de Aegeïsche Zee. zal wel het begin Zijn, wanneer het tot vijandelijk heden komt Dan is Bulgarije reeds afge sloten en de voorraad moet gering rijn. Roe menië zou net zoo rnin munitie-doorvoer naar Bulgarije toestaan, als het dit deed yoor transporten voor Turkije bestemd. Roemenië moet niet van planzijn, pm niet te mobiliseeren. De opposi tie-part:jen verzochten den minister-president onmiddel lijke mobilisatie, doch deze antwoordde, dat er geen reden toe was. Toch heeft Roeme nië een flink leger op de been. De hospi- taaldienst is georganiseerd als in tijd van corlog en het geheele leger, 800.000 man, is op' liet eerste sein bijeen. Wapens en Ammunitie liggen ook klaar. Take Jonescu heeft verzekerd, dat Roemenië niet kan toe laten, dat Duiteehland en Oostenrijk vasten voet krijgen op den Balkan. Het .evenwicht is dan verbroken. Servië is gereed, maar alleen zal het den panva-1 niet kunnen afweren. Het Russisch ultimatum is mede overhan digd door don Engelschen en Franschen ge zant. De laatste zeide, dat ook Rij Sofia zou verlaten, wanneer aan de wens oliën in het ultimatum uitgedrukt, niet werd voidaan. Griekenland laat ook niet na voorberei- fdende maatregelen te treffen. Zoo heeft het de Spoorwegen onder controle genomen. De „Tribiura" verklaart, d'ot het juist is, diat een dlivdsio der geallieerden te Salomi- ki geland is en eenzelfde mede-deelinig bovfrti de „Corr. della Sera". Dit blad meldt bovendien, dat generaal Hamilton reeds een onderhoud1 heeft gehad met den Griekhchen generaal Mochopoulas, met wien hij de ontscheping besprak. Uit alles blijkt, dlat «en* veel troepen zullen wroeten gezonden. Behalve dó duizenden en nog eens domenden, die in de Aegeïsdhe Zee reeds verblijven, zouden er 150.000 mau te Toulon voor inscheping gereed rijm. Volgons oen bericht uit Athene aan de „Secoio" hebben de vertegen woordigers van Frankrijk over de landing van troepen der Entente te Salonika verklaringen afge legd, waarin o.xn. gezegd wordtOfschoon men z'ou. kunnen moe-non, dat de landing van troepen voorbarig is, is zulks tooh niet het. geval, daar het noodzakelijk is, de ver bindingen met Servië, welke een snellen opmarsoh der Bulgaren zou kunnen onder breken, te verdedigen. De geallieerden moeten Scrvic te hulp snellen en tevens het bedreigde Griekenland te hulp komen. De geallieerden verschijnen op den Bal kan dus als vrienden, wat zij steeds ge weest zijn. Hun actie is overigens in over eenstemming met een wensdh der Gri ok sel 10 regeeriog, die reeds in het voorjaar, toen Gounoris aan het bewind was, geuit is. De „Messager d'Athènes", het officieuse orgaan der G riöksclie regeering, verklaart Wanneer Venizelos oenige dagen geleden tegenwerpingen heeft, gemaakt tegen do ontscheping van Fransdh-Engelsche troe pen t© Salonika, dan is zulks geschied, om dat do bedoelingen van Bulgarije nog niet zoo agressief schenen, als zij sedert dien geworden zijn. Oolc om Griekenland in de gelegenheid to stellen alles in staat van verdediging te brengen is het noodig, dat de geallieerden den spoorweg Nisj-Saloni- Id tegen een o n ver wachten O os tenri jksoh - Bulgaarschen aanval beschermen. Yenizelos is door don Athcensehen cor respondent van do „Figaro" geïnterviewd en heeft verklaard, diat zijn gevoelens je gens Frankrijk en de geallieerden niet ver anderd zijn, evenmin afls de gevoelens van do groote meerderheid van do natie, tegen de geallieerden zouden rijn. Juist het te gendeel is het geval. Venizelos zei tot be sluit: Wij moeten geduld oefenen, want er zullen verrassingen voordoen op den Bal kan. Do ioesisnd ie Weesten. Men schrijft uit Weencn aan de ,,N. R. Gt.": Tc Ween en begint men thans gebrek aan levensmiddelen te krijgen; vlecsch, boter, melk, aardappelen, enz. zijn niet of tegen driedubbele prijzen verkrijgbaar. Paarden en rijtuigen zijn er vrijwel verdwenen. Voor de slachtoffers. Tn dezen tijd, nu het getal der vermink ten steeds grootor wordt, tracht men 111 Duitscliland allerwege nieuwe instrumen ten te bedenken om het leven der cénhan- digen te veraangenamen of te vergemakke lijken. Naar do Zeitsdhidft für arztliëke Yortbilduug meedeelt, gebruikt men nu met veel succes bij het eten een werktuig dat uit een vork en een mes bestaat, die als do deeïen van een schaar met elkaar verbonden zijn en waarvan het mes tus- schen do tanden van de vork komt. Op de- zo wijze kan de eenarmige gemakkelijk het eten op zijn boord fijnsnijden. Tn dit ge schied, dan kan het werktuig gemakkelijk uit elkaar genomen worden en de man de vork alleen gebruiken om te eten. Het werktuig is dan ook weer zeer gemakkelijk met één hand in elkaar te zetten. -<>■»♦♦ Do s.^ïcnnonvreos. Yan officiecle rijde worden do Rijnlan ders gewaarschuwd om niet steeds ant woord te geven op de brieven afkomstig van Duitsche krijgsgevangenen, die belang stellend informeeren naar den toestand der fabrieken, waarin zij vroeger werkzaam zijn geweest, want, zegt de waarschuwing, vaak blijkt-, dab deze brieven zijn afgezon den door buitenlanders, die valschelijk ge bruik maken van een Duitschen naam om zoo op do hoogte to komen van don toe stand der Duitsche industrie. Do Krijgsgevangenen En Rusland. Naar van Fransohe xijd'e wordt mede gedeeld bedroeg het aantal Duitsche en Oosten rij'kscho gevangenen in Rusland, vol gens Russische bladen, op 17 September 1,100,000 man. Do Engeische muniiie-fabricage. Het Engolsohe ministerie van munitie heeft bekend gemaakt, dat er ingevolge be sluit van 1 dezer weer 261 inrichtingen aan gewezen zijn, waar in.govoflgo de oorlogs munitie-web onder staatstoezicht munitie gemaakt aal worden. Tn hot geheel vallen er nu 979 zulke inrichtingen onder de be palingen der wet. Reuze!, en boterprojzen in Duitiscfrtand. Een Duitsche groothandelaar in vetwa ren, dio dn Friesland vertoeft, heeft mede gedeeld, dat. dc prijs van reuzel in Duitscli land in de laatste dagen weer zeer geste gen is en verleden wook ƒ2.45 per K.G. be droeg. Het gevolg daarvan is een groote vraag naar boter. Friesdhe boterkoo-pliedeai, die boter naar Diiitsöhlarnd zenden, verzekeren, dat met vracht en andere kosten, do inkoopsprijs daar thans ƒ2.50 per K.G. bedraagt. Zij verwachten nog hoogere prijzen. Inbeslagneming van Dekens in Duihsehland. Door het Duitsohe ministerie van Oor log is oen besluit afgekondigd, betreffende do inbeslagneming van slaap- en paarden dekens. Het besluit is onmiddellijk van kracht geworden. InDeaHaagisdoor depolitie aangehouden een klerk, bij do Administratie der Duinwaterleiding, die verdacht, wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan ver duistering. Bedoelde beambte, die reeds on geveer tien j'aren bij dc Duinwaterleiding 10 betrekking is zou namelijk ccn quicantic val- schelijk hebben opgemaakt en onderteekend en vervolgens op dio quitantie geld bij dei. kassier hebben geind. De aangehoudene is naar het Huis vai» Bewaring overgebracht. Gistermorgen kwam men tot- d<* ontdekking, dot ten huize van de familie Keyaer in de Garphatistraat te Amster dam, welke tijdelijk afwezig was, het dienst meisje door gas bedwelmd was. Door den' geneeskun dig en dienst werd zij naar het Israëlitisch ziekenhuis vervoord, waar haar toestand hoop cp behoud van kaar leven gaf. In clen stoommolon van do N. V. Zuid-Holland aan de Nieuwe HaVen te «Schiedam had gisternarniddag oen ern stig ongeluk plaats Een schil derskneolit kwam bij bet ophïjsohon van oen ladder te vallen, mot rijn arm juiat tusschen een iü werking zijnde machine, waardoor oen een gedeelte van dien arm werd verbrij zeld. Een knecht, dio hem wilde helpen worden van con 3-tal vingers de toppen af geklemd. Na voorloopig verbonden te zijn werden beiden naar hot Stadsziekenhuis vervoerd. Een 4-jarig dTo'chtert j 0 van W. Kok, -to Meppol, speelde bij de tafel. Bi» ongeluk viel oen ketel met hoe'te koffie om, die de kleine zóó deerlijk brandde, dat rij aan do gevolgen overleed. Men meldt uit Ylaar dingen:' Door de bemanning van zeevisschersvaJar- tuigen was aa.n de betrokken ree.dors een extra-toeslag gevraagd van 75 per maai. In verband hiermede is door do Readers- vereeniging alhier besloten voor de zei'l- loggors den gevrangden toeslag niet toe te staan, doch voor do etoombooten na afloop van den haringtijd heb bedrag van den toe slag te bepalen naar gelang van de ge maakte besomming. Ten nadoele van een bewoner van de Passage in Den Haag werd dezer diagen een motor fiets met man denzijspan- wagen gestolen. Het mandenwagentje werd op straat aan don Rijswij kschenwog terug gevonden. Do politie is er thans in geslaagd als vermoedelijken dader van dezen diefstal een persoon aan te houden, die reeds vroe ger wegens fietsendiefstal werd veroor deeld, De. aangehoudene as ter bosoliikking van de justitie gesteld en naar het Huis van Bewaring -overgebracht. Men schrijft uit een der welvar ronde dorpen nabij Ledden, dab sedert een paar jaar de dienstdoende predikant der Nöd.-H-erv. Gem. aldaar niet meer in rijn gemeente, doch met rijn gezin elders woont. '3 Zaterdagsavonds komt Z.Eerw. in de gemeente om 's Zondags één- of twee maal te preekon. 's Maandags worden allo oatschisatiën achter elkaar gehouden. En nu is de gemeente meestal van Maandag avond tot Zaterdag zonder herder en leeraar, cn de pastorie gesloten. „Mag nu zoo'n toestand maar voortduren, daar in' die gemeen to een zekere onverschilligheid tegenover de Kerk al meer en meer open baar wordt?" zoo vraagt men Ons dunkt, terecht, zc.gb „De Nederlander". Gis t o rmo rgon to elf uren bot ste op den Amsterdamsohen straatweg te Na/arden een auto, waarin de kapitein der Genie Bout was gezeten, begon een goede renwagen van do firma De Jong, uit Hil versum. De chauffeur word uit de auto geslingerd en ontwrichtte zijn arm. Deze werd gezet in het miltair hospitaal te Naarden, alwaar cle patiënt nog ligt. Ka- pifcein B. bekwam verwondingen aan liet gelaat. De auto werd zeer beschadigd, -even als de goederenwagen Bij eenïge Amste rda msche ar chitecten bestaat het voornemen een fabriek van modern speelgoed te bouwen in Noord- Holland. Het Speelgoed zal worden vervaar digd naai- ontwerpen van die architecten en bereids zijn er eenige exemplaren va,n naar Amerika verzonden geweest, die daar zeer de aandacht hebben getrokken en zeer goed hebben voldaan. Deze collecte zall thans m November worden tentoongesteld in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem en bij 'den directeur daarvan bestaat het voor nemen die tentoonstelling open te stellen op Woensdag- en Zaterdagmiddag voor de schoolgaande kinderen, om die in staat te stellen hun oordeel over het speelgoed tej doen kennen. Een schijndood©! In ©en gioobe gemeente in de provincie Groningen „overleed" de vorige week een vrouw. De dokters constateerden, aldus do „N. Veend. Ct.", dat de vrouw aan hartverlamming was overleden. Nadat het lqk gekist was, ver beeldde de man zich, dat zijn doodgewaande vrouw hem riep; het werd den man benauwd om het hart. hij ging naar rijn buren en stelde die er mede in kennis. Terwijl zij samen naar huis gingen, kwam, bjj liet openen 'der deurde doodgie- waan.de vrouw hen tegemoet! Do nu gehaalde dokter constateerde, dat d© vrouw een flauwte had gehad.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5