De Eiirspeesefig Oorlog. Binnenland. FEUILLETON. 3D© wild© ©ilijf. Gemengd Nieuws. overeenstemming mefc hetgeen te Delft ont vangen «was, of schreef eenvoudig een nieu we factuur. Slechts ,aan de ijverige na,sporingen der Delftsche recherche is het te danken, dat het Dijk niet nog meer benadeeld is. Heden, 4 Oct., h o o p t d o heer Cor- eiaan Dagers, te Brielle, de laatst overgeble vene der strijdei's van het jaar 1831, zjjn 104den .verjaardag te "tieren. Hij1 is nog frisch en gezond, volkomen goed van ver- v.erstandi en memorie; alleen zijn gezicht is in de laatste jaren er op verminderd. Ben unicum. Ten kantore van den gemeente-ontvanger te Apeldoorn, ver voegde zich Zaterdagmorgen iemand, die meende, voor 200 gulden te laag in den Hoofdelijken Omslag te zyn aangeslagen, welk bedrag hij meteen wenschte te stor ten. (,,W) Uit Arnhem meldt men: Heden is een aanvang gemaakt met de door de hier ter stede bestaande afdeeling der Maatschapr pqj van Nijverheid georganiseerde Neder- landsclie "Winkelweek, een reclame-week voor het product der Nederlandsche industrie. Za terdag reeds wanen tal van winkeliers (tor- taal nemen er een 300 aan deel) bezig met de verzorging van hun étalages, waarvan enkele reeds gereed gekomen waren. Dui delijk bleek, dat kosten nog moeite ge spaard worden, om de étalages zoo aan trekkelijk mogelijk te maken, en het publiek toonde reeds belangstelling. Het merkwaar dige is de veelzijdigheid der, deelnemende zaken; letterlijk alle branches zajn verte genwoordigd, zoodat alle producten der Ne derlandsche industrie er een plaatsje vin den. Men krijgt zoodoende een vrjj zuiver, beeld van de Nederlandsche nijverheid, waar bij veel aan den dag komt, Idat voor het groo- te publiek tot heden onbekend was als bin- nenlandsch fabrikaat. Vooral in dezen tijd, nu het voordeel van eigen nijverheid en het kunnen ontberen van invoer, uit het buiten land zoo duidelijk blijkt-, mag de organisatie dezer winkelweek gewaardeerd worden en "is! heb suóces, dat zjj ongétfwftfeld £al blijken te hebben; volkomen verdiend1. De „Tel." deelt mede, dat de heetf M. van Broekhuizen, die een wandeling door, Amsterdam maakte, op de Hoogesluie plot seling door een beroerte getroffen werd Hij sloeg neer en bleek aanstonds overleden tel zijn. Men vervoerde het ljjk naar zijn wo ning in "de Sarphatistraak De heer, fon Broekhuizen was aal directeur dér ïïftan- tie'a Bierbrouwerij) en commissaris van het' R embrandt-Theater en de concertzaal „Dé KarSeboom." Te Delft beleefde men in het voorjaar, dat een coöperatieve vereeniging de melkprijzen drukte. Thans zijn het 'de par ticuliere melkverkoopers, die de prijzen drukken. Het bestuur van de coöp. vereeniging. vraagt zich af, waar ten motte de winst voor de melkslijters vandaan moet komen', 'daar met den huidigen inkoopepr^S van winst! geen Sprake kan rim, Het publiek vaarc biji deze regeling niet slecht, daar de verkoopprijzen weinig h'oO- ger Zgh dan de Inkoopprijzen. Op 8 Augustus j.l„ arriveerde in hotel „Ketelaar*, te Workum, een heer met groot lederen valies en reisportefeuille^ logies vragende onder den naam van Joft, Loopuit, lid van den AmBterdamschen Ge meenteraad; Hij gaf voor, hier te komen ajg journalist en propagandist voor de S.-D. A.-P., terw^l hjj zou trachten hier een af deeling op te richten, foor dit doel bezocht hij dan ook een geestverwant, doch' gaf zich' daar uit voor A. B. Kleerekooper, lid der Tweede Kalmer der Staten-Generaal. Twee dagen later, de gaöt had zich' goed laten bedienen, ging hjj naar Hindetoopen, om 's avonds, naar hij zei, terug te koeren. Hij liet zijn lederen valles hier achter. Des avonds kwam hij! niet weer, maar ll Augus tus zond hiji een telegram uit Amsterdam1, meldende, dat hij over 2 dagen terug zou komen. Het wachten was tevergeefs, Men schreef dus een brief aan den heer Loopuit, te Amsterdam, en uit diens antwoord bleek, dat men met een oplichter had te doen gehad, wat zoo langzamerhad ook reeds ge dacht werd. De Zaak werd lm Banden der politie gegeven'. Het groote valies werd geopend en 'dit bleek, behalve oude en gedragen kleeren, veel reclalmeS, enz., van de Singer-Mrj. te Groningen te bevatten. Thans Üeeft men vernomen, dat de ver meende propagandist te Rotterdam achter slot en grendel is gezet Naai' men zegt, zijn verscheidene hotelhouders de dupe van dit heerschap geworden. Geval van nekkramp in een militair kamp. Men meldt uit IJmuiden: Zaterdag ging 't als 'n loopend vuur door do plaats, dat zich in liet militair kampement aan het Noordzeekanaal gelegen, een geval van nekkramp bij een der militairen bad voorgedaan. Bij informatie ter bevoegder plaatse werd dit bericht bevestigd en verna men we, dat onmiddellijk de meest doeltref fende maatregelen genomen waren om het kamp te isoleeren en dat de patiënt naar Haarlem was vervoerd. Tegen den middag werd het boricht ontvangen, dat het bacte- reo'ogisch onderzoek, te Amsterdam inge steld, had uitgewezen, da/fc men hier te doen heeft, wel meit een geval van nekkramp, doch van niet besmettelijken aard. een geval van zoogenaamd goedaardigen vorm. Onmiddel lijk werden dan ook alle bijzondere bepa lingen, die getroffen waren, op last van hoogerhand ingetrokken, zoodat alle reden tot ongerustheid voor de militairen en voor de burgerij zijn weggenomen. Hetongeluki nd eStaatsmijn „Hendrik". Men schrijft uit Brunssum aan „De L. K." Omtrent 't droevig uiteinde van den eerst 27 jaren oud zijnden bedrijfs-ingenieur ver neemt men nog het volgende De heer Roessingh vnn Itterson was op een hoogte van pl.m. 40 Meter bezig, de werkzaamheden te inspect eer en, die daar verricht werden, in verband met het aan brengen van bulzen voor de waterleiding ter plaatse was een planken vloer aange bracht. De meester-houwer Savelberg ver gezelde den heer Roessingh op zijn inspectie tocht. Terwijl eerstgenoemde nog eenige kleine werkzaamheden verrichtte en ach ufb de onmiddellijke nabijheid van zijn chef ver wijderde, viel deze op nog onverklaarbare wijze in de diepte. Savelberg klom zoo spoe dig mogelijk langs ecjn ladder1, aan den achachtwand naar beneden en vond den heer It. verpletterd terug. Het lijk werd nog denzelfden avond ge kist en zal naar de vroegere woonplaats van den heer It., Den Haag, worden overge bracht. Algemeen voelt men deernis met de jonge weduwe, wier kort geluk op zoo wreede wijze verstoord werd. Zij bevindt zioh, naar wij vernemen, sedert Donderdagavond bij familie te Heerlen. De heer Van Itterson was een algemeen geacht en bemind man. AGENDA VAN DE WEEK. Maandag. Leidsche Schouwburg. „Rund um die Lie- be" Óperette. 8 uur. Katwijk a/Zee. Gemeentezaal. Openbare Vergadering Néderl. Anti-Oorlögraad. Spre ker Mr. J. Ankerman. 8 uur. Dinsdag. „In den Vergulden Turk". Vergadering vin belangstellenden in de oprichting van een vereeniging tot onderlinge bestrijding in de kosten van operatieve hulp, 's avonds halfnegen. „In don Vergulden Turk". Vergadering Vereeniging Néderl. fabrikaat. Half acht. Woensdag: Nutezaal. Ko Doncker's Schimmenspel. Halfnegen. Donderdag Pieterskerk. Kerkconcert. 8 uur. Nutagebouw. Algem. Verg. Leidsche Maat schappij van Weldadigheid, 's Middags half- vijf. Oosterkerk. Zendingsbidstond. Spreker WelEerw. Heer Ds. T. Doevedans (Amster dam). Halfacht. SCHRIJVERS van Ingezonden Stukken moeten Naam en Adres aan de Redactie bekend maken. Ongeteekende Stukken worden terzijde gelogd. Russisch ultimatum aan Bulgarije, Den Russischen gezant te Sofia is opge dragen zonder verwijl aan Radoslawof de nota te overhandigen, welke hier in verta ling volgt „De gebeurtenissen die zich op dit oogen- blik in Bulgarije afspelen, getuigen van het definitieve bealuit van de regeering van ko ning Ferdinand om het lot van het land in handen van Duitschiancl te stellen. De aanwezigheid van Duiische en üosten- rijksche officieren op het ministerie van oor log en bij de staven van het leger, de samen trekking van troepen in het aan Servië gren zende gebied, de ruime goldelijke hulp die het kabinet te Sofia van onze vijanden heeft aangenomen, laten geen twijfel meer aan gaande het doel, dat met de tegenwoordige militaire toebereidselen van de Bulgaarsche regeering beoogd wordt. De mogendheden van de Entente, die de verwezenlijking van het streven van het. Bul gaarsche volk ter harte genomen hebben, hebben herhaalde malen Radoslawof voorge houden, dat elke vijandelijke daad tegen Servië als tegen henzélven gericht beschouwd zou worden. De verzekeringen, die de chef van het Bul gaarsche kabinet in antwoord op deze waar schuwingen heeft gegeven, worden door de feiten weerlegd. De vertegenwoordiger van Rusland, dat aan Bulgarije door de onvergankelijke her innering van zijn bevrijding van 't Turksche juk verbonden is, kan niet door zijn aanwe zigheid de toebereidselen tot den op broeder moord gelijkenden aanval op een Slavisch volk en zijn bondgenoot goedkeuren. De Russische gezant heeft, mitsdien last ontvangen met het geheel© personeel van do logatie en van de consulaten Bulgarije to verlaten, indien de Bulgaarsche regeering niet binnen 24 uur openlijk breekt met do vijanden van do Slavische zaak en van Rus land en niet overgaat tot de onverwijlde verwijdering van officieren behoorende tot de legers van staten, die zich met de mogend heden van de Entente in oorlog bevinden." De Russische gezant zal echter niet kun nen vertrekken. Hij is ernstig ongosteld ge worden. De doktoren constateerden blinde darmontsteking. Van het Servische gevechtsterrein. Uit Weenen wordt gemeld, dat op het front aan de Save de Oostenrijksche batte rijen, het vijandelijke geschutvuur beant woordend, met succes de stollingen der Ser viërs aan den rivieroever bij de uitmonding der Kolubara beschoten hebben. Bij Gorrazda hebben zij een ongeveer 300 man sterke Montenegrijnsche afdeeling op de vlucht gejaagd. Ten oosten van Trebinje hebben Oosten rijksche troepen, door 't vuur van de grens wachten gesteund, een tocht op Montene- grijn8ch gebied ondernomen. Zij hebben vijandelijke voorposten overrompeld en eenige opslagplaatsen vernield. De „Petit Parisien" verneemt uit Boeka rest dat Duitsche troepen de Oostenrijkera in de eerste linie aan den Donau-oever heb ben afgelost. Een Duitsch bataljon, dat Za terdag beproefde bij Semendria de Donna over te steken, werd geheel vernietigd. Een afdeeling die het bataljon in booten te hulp kwam, verdronk. Zeven pogingen op zeven verschillende plaatsen zijn met zware verliezen afgeslagen. /3 per jaar behoeft te worden betaald. Een gewoon, normaal menscb, doe een huurwoning bewoont als de in het larief bedoelde werkmanswoning zal zijn, rooet dus tot de conclusie komen, dat hij verstan dig zou doen en voordeelig uit is, als hij aan de directie der Lichtfabrieken verzocht in zijn woning een huurleidöng aan te leg gen. Dooh wij meenen er hier even op te moe ten wijzen, dat hij dan buiten den waaftl, d. w. z. buiten de directie der Lichtfabrie ken, heeft gerekend. De directie zegt in haar brochure wel, dat in zoo?n werkmanswoning een huurlei- ding kan gelegd worden, doch zij vergeet er bij te voegen, dat dit alleen kan in dio woningen, waar het eten wordt gekookt op een fornuis of op petroleum. De directie had o. i. ter waarschuwing Wé>l mogen melding maken van de bepa ling „Hij, die geen fornuis heeft en het eteini kookt op een gaskom foor, krijgt geen eleotrisch licht". Nu wiilleii wij toestemmen, dat de op name van' zoo'n bepaling in een propa- gandla-broohure voor electriciteit, die het yerbrudk van petroleum bespottelijk maakt, den draak steekt met het- heet maken van Strijkijzers, enz., idioot is. Want die bepa ling dwingt die meneohen in de beknopte keukentjes kachels of petrol eumtoestel- xen te branden. 't Is todh een beetje bespottelijk. De bouwverecn iging „De Eendracht" vtpaagt om huurlcidingen voor eleotrisch Üclkt öp denzelfden voet als nu door de di- tectie- in haar propaganda-brochure wordt flian bevolen. De directie weigert dat op grond der ver ordening, welke zegt, dat hij, dfie mun/tgas hieefb, (eoi dat heeft ieder, die niet op for nuis of petroleumtoestel 1 en kookt,) geen huurleiding kan krijgen. Het bestuur der bouwvereenigdng ver kookt aan den Raad om wijziging d©T ver- ordening, hetwelk wordt geweigerd. Eneen paar maanden later krijgen alle leden huurders der Boinwereeniging oen propaganda-brochure thuis gestuurd, Waarin wordt gezegd „Gebruik geen petroleum, uit een oog punt van brandgevaar en hygiëne". „Neem een huurlëidfing voor eleotrisch Heht, het wordt je zoo gemakkelijk moge lijk gemaakt." Waarlijk, de eerste propagandatocht dor electricdtedfcsfabriek is niet erg fortuinlijk, óf,is nu soms mogelijk, wat voor een paar maanden onmogelijk was? Misschien, dab wij van de directie hierop fi'Cg eenige voorlichting krijgen. Dankend voor dé plaatsing, P. J. BOMLI. De. Romeinsche correspondent van „De Tijd^7' seint, dat kardinaal van Rossum be noemd is door Z. 0. den Paus tot kardinaal froot-poenitentiarus, d. i. tot hoofd der acra Poenitent-ïaria Apostolica, die als eerste der drie pauselijke gerechtshoven de dispensation en concession betreffende ge- Wetenszaken verleent en algemeene uit spraken doet, welke als gezaghebbend wor den aangehaald in de godgeleerde hand boeken., 0. M. de Koningin-Moeder woonde Zondagmorgen de godsdienstoefening bij In <Jö Regentesse-kerk onder gehoor van dr. F. Van Gheel Gildemeester. i 0et bestuur van het k.vlcnfonds voor den Arbeidenden Stanu te Deventer heeft met ingang yan l Januari tot oogarts be noemd dr. 0. 0osseling, te VGraven- Kage. Een wetsvoorstel is bij de Tweede Ka mer ingediend tot verhooging vaD Hoofd stuk IX der ocaatsbegrooting voor 1915 met 66,500 voor den aankoop van perceelen aan de Hofstraat te 's-Gravenhage ten be hoeve! van, den dienst der Landsgebouwen. H. M. de Koningin-Moeder bracht Za terdag een bezoek aan „Oranje Nassau's Óord". Zij arriveerde te 3 uren per auto uit Soestdijk. 0et sanatorium werd geheel door 0. M. doorwandeld. Alle patiënten Roman naar het Engelseh. (Nadruk Verboden). SO) Dat zij dit uil een jeugd, doorgebracht tusschen meren, rivieren, en heuvelen, had overgehouden, was heel na tuurlijk even natuurlijk als dat haar stem dien zoet vloeienden cadans had, eigen aan boschbewoners, terwijl die overal elders zel den voorkomt. Maar dat zij die eigenaardig heden had behouden, ondanks haar vorming tot een vrouw van de wereld, was hoogst merkwaardig. Het scheen onuitroeibaar, wat haar stempelde tot een kind der bos- scheD, want evenmin Londen a's New-York hadden dat kunnen wegvagen of onderdruk ken. Het was moeilijk te zeggen, waarin het bestond. Het kon evenmin geanalyseerd worden als beschreven. Ofschoon het in den blik of in de manier kon liggen, aan den waarn#mer deelde het zich op een andere wijze medo dan door het oog of het oor, alsof het op een extra-zintuig werkte. Men- schen, die niet het scherpe waarnemingsver mogen van Charles Conquest bezaten, spra ken van haar, als „vreemd", terwijl zij, die het weinigj e van haar hadden gehoord, wat' er omtrent haar was te hooren tot elkaar zei den ,W©1, wat kon men ook anders ver wachten Over, het algemeen vermeden jongelui haar, niet zoozeer uit onverschilligheid, als wel uit een gevoel, dat er een zekere slag boom tusschen haar en hen bestond, zóodat werden toegesproken, leder ontving een kleinen bouquet. Óolc do nieuwe tuinaanleg werd bezichtigd. Na rondgang werden in het vertrek der directrice ververschingen aangeboden. 0. M. vertrok te half zes naar Arnhem, In het Hotel „De Zon" werd gedineerd, wa-ar- na H. M. naar- de Residentie vertrok. In liet sociëteitsgebouw der Rotterdam- sché Diergaarde vergaderde Zaterdag de Provinciale Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid-Holland. De voorzitter, de heer A. R. Zimmerman, burgemeester van Rotterdam, bracht hulde aan de nagedachtenis van den heer De Rid der, burgemeester van Katwijk. Nog had de voorzitter een aangename mededeeling te doen, n.l. dat de heer P. L&- maison van Heenvliefc 25 Augustus 1.1. 25 jaar secretaris der Vereeniging is geweest. Hq wenschte hem met warme woorden van wa.ardeering geluk met zijn jubileum en bood hem namens zijn medebestuursleden een prachtigen salonstoel als blijvend souve nir aan. Aan de orde was nu de bespreking van het onderwerp Electriciteitsvoorzienmg in Zuid-Holland, dat werd ingeleid door mr. dr. H. W. Hovy, burgemeester van Loos duinen, en di*. A. C. van Rossem, directeur van het gemeen te-el ectriciteitsbed rij f te Rot terdam. Na de pauze was het woord aan den heer, C. R. Bentfort, "hoofdambtenaar aan het bu reau voor de ontvangst van plaatselijke be lastingen te Rotterdam, die eenige beschour w in gen leverde over het onderwerp: Op het pad der invordering van plaatselijke be lastingen. Eindelijk kwam nog aan de orde een voor- stea van het bestuur tot aanvulling yan het Reglement der Vereeniging in dien zin, dat eervol ontslagen burgemeesters en secretap rissen van gemeenten buiten de provincie Zuid-Holland, lid der Vereeniging kunnen worden, indien zij In deze provincie bij een gemeentelijke administratie werkzaam.1 zjjh. Dit voorstel word aangenomen, evenals een tot verlenging van art. 11 van den duur der Vereeniging tot 1939. Daarna wérd de yergadering gesloten. Bij Kon. besluit is met ingang van 10 November a.s. benoemd tot direoteur van het post- en telegraafkantoor te X,ochem J*. Stykel, thans in gelijke betrekking te Zuidhorn. De gewone audiënties van de Minis ters van Oorlog en Financiën zullen In dö volgende, week niot plaats hebben. Mevr. de wed. J. J. M. van Heel. geb. H. van Hoboken, te Rotterdam overleden, beeft voor 187,000 aan legaten vermaakt. Diefstal van militaire kjeeding- stukken. Te Delfb werd1 ongeveer een' week geleden door een agent van politie een werkman aangehouden, die in het bezit was van een twintigtal militaire hémden. Hij gaf een zeer aannemelijke verklaring van d!e herkoïnst en dajax van vermissing niets be kend was, moest men hem weer op vrne' voeten stellen. Inmiddels werd hij door de recherche niet uit het oog verloren, en on derwijl werd een zeer omvangrijk onderzoek ingesteld. Hefi resultaat daarvan was, dat ijiön ont dekte dat het Centraal-Magazijn voor Mili taire Kleeding en Uitrusting te Amsterdam per pakschuit geregeld militaire goederen1 verzond naar Delft. Dit gaf de recherche aanleiding tot het doen van huiszoekingen, zoowel te Delft als te Amsterdam, bij de knechts van den expediteur. Een wagen vracht militaire hemden, onderbroeken, nieu we SchoeneD, sokken, etc. werd gevonden en in beslag genomen. Op enkele uitzonderingen na bleek het ge- heele personeel van den expediteuir, zich' aan diefstal dezer goederen to hebben schul dig gemaakt. In het geheel werden negen personen gearresteerd. Er wordt door deze zaak een zeer eigen aardig licht geworpen op de militaire admi nistratie. Te Delft toch' werd steeds aan het magazijn te Amsterdam kennis gegeven, dat er gowleren te kort kwamen, doch inétede dat men de politie met deze vermissingen: in kennis stelde, bracht men de facturen in het meer de oudere mannen waren, die werk van haar maakten. Conquest was altijd eenigszins bevreeed, dat de wereld haar zou fatsoeneeren, dat zij haar oorspronkelijkheid verloor die meer een invloed was, die van haar uitging, dan een zichtbare eigensohap, en met een gevoel van voldoening merkte hij nu op, dat, na een afwezigheid van eemge maanden, het er nog was. Hij merkte ook de vaste lijnen van haar profiel op een profiel, dat sprekender werd naar mate zij oucl'er werd fijne trek ken en toch vol kracht, die deden denkon aan gesneden ivoor. Teerheid, gemengd met kracht, -prak ook uit de slanke tengerheid van haar figuur, haar stille en lenige bewegingen had zij in Conquest's verbeelding ten mins te van haar voorouders uit de bosschen. „Ik zou nergens anders kunnen wonen dan hier als ik nu eenmaal in New-York moest wonen", zei zij, zich van het raam afwen dend. „Ik zou niet kunnen leven zonder bosschen, ruimte en hemel. Ik kan in dit raam staan en mij van alles verbeelden dat het park werkelijk in de Oatskills uit loopt, zooals het schijnt te doen, dat de Cat-skills in de Adirondacks overgaan, en dat de Adirondacks mij brengen naar de Laurentides, waaraan mijn eerste herinne ringen zijn verbonden." „U hebt, naar het mij voorkomt, iets van Shelley's Venice," merkte hij glimlachend op, „een dochter van de aarde en den oce aan." U schijnt mij nooit tot de gewone cate gorie te behooren." Zij was bang geweest voor iets dergelijks van de minuut af, dat hij werd aangediend, en dus haastte zij zich bij het onpersoonlijke te blijven. „Bovendien zijn het zulke geschikte apar- tementen. Alles is op éón verdieping, dat is voor mijnheer Wayne zooveel gemakkelij ker dan wanneer hij trappen moest klimmen. Ik heb u nog niet verteld, dat ik mrs. Way ne's kamer voor Evie heb bestemd. Die is veel grooter en lichter dan haar vorige." Hij schraapte verlegen zijn keel. „Ik herinner mij, dat u van het voorjaar, voor uw vertrek, iets dergelijks hebt gezegd. En dit is een van de dingen waarover ik nu kwam spreken." „WerkelijkV' Zijn veranderde toon joeg haar schrik aan. Hij had het voorkomen aan genomen van iemand, die een onaangenaam boricht komt meedeelen. „Wilt u niet gaan zitten? Ik zal om thee bellen. Wij zijn nog wel niet geheel op orde, maar de bedienden kunnen ons dat toch wel geven." v sprak om haar zenuwachtigheid te verbergen en dacht, dat zdj meer zeker van zichzelf zou zijn, wanneer zij de theekopjes hanteerde dan wanneer rij werkloos bleef ritten. „Ik heb een brief van mijnheer Jarrott gehad", zei hij, rich op zijn gemak zettend, terwijl zij de theetafel voor rich plaatste. ,,Hij schreef aan mij, Kalf. als aan den rechtsgeleerden raadgever van Stephens en Ja-rrott pn half als aan een vriend Hij gaf die mededeeling tijd te berin ken, voordat hij voortging: „Hij schreef me, dat miss Jarrott mot Evie op weg naar bier was". „Ja, Evie heeft mij dat ook geschreven. Ik kreeg dien brief te Cherbourg-'. „Dan heeft zij u waarschijnlijk alles van het huis verteld". „Yan hot huis? Welk huis?" „Hot huis, dat zij mij gevraagd heJbben voor den winter to buren, voor mass Jarrott en haar". Het theegoed kwam en rij vond het een opluchting bezig te kunnen zijn. Zij zei voor het oogenblik1 niets en haar aandacht soheen geconcentreerd op de vlugge, stille bewegingen van haar eigen handen tus schen het zilver en porselein. Eenmaal keek zij op, doch zij elOeg haar oogen weer neer, toen rij zijn scherpe, grijsgroene '•ogen haar ytn ter zijdd onderzoekend zag aankijken. „Dus krijg ik haar niet?" zei zij einde lijk. ,,'tls slechte voor den winter „O zoo. Maar wat voor dezen winter is zal zoo rijn voor iederen winter". „En zij zal niet ver weg rijn. Ik heb het huis gehuurd van de Grants in Seventy- Second Street. Zij vroegen om een huis, waarin rij mensohen kunnen zien- U be grijpt, dat zij haar, een genoeglijken tijd willen bezorgen". „Ik begrijp dat volkomen. Evie moet in de wereld verschijnen. Ik twijfel niet in bet minst, of rij leggen dat op de beste manier aan. Ja, ik begrijp dat. Als ik mij een' beetje ik wil niet zeggen ueleedigd maar een beetje teleurgesteld voel, dan komiti dat, omdat ik Evie bijna heb grootgebracht. En ik geloof, dat ik degfsen ben, van wie zij hét meest houdt, voor zoo ver zij van iemand kan houden". „Ik vermoed, (Lit' rij veel houdt van mijn neef, Billy Morrow". „Dat hoop ik. Billy heeft haar eigenlijk wel wat tot dat engagement gedwongen. Zij is to jong, om ernstig verliefd te wezen, of het moest op een romanheld zijn. En dat is Billy niet. Be ben niet zeker of hom goen verdriet wacht". „Dan moet hij dab maar alleen doorwor stelen. Ik heb wel andere dingen aan het hoofd1". Toen zij hem zijn thee had gegeven en uit haar eigen kopje een. teug nam, 'keek zij op met dien eigenaardigen, stralenden glimlach, clie bij een vrouw beteekent, dat rij haar moed staalt. „Het zal alles wel terecht komen", "zei ze met gedwongen overtuiging. „Dat zal het, dat weet ik. Het is dwaas van mij, orn te denken, dat ik haar zal mós sen, als zij zoo dicht in mijn buurt komt. 'fcls alleen, omdat zij en mr. Wayne alles rijn wat ik bezit". „Dat behoeven zij niet te zijn", viel hij haar in de rede, terwijl hij zijn kopje leeg dronk en het neerzette als iemand, die zich tot handelen voorbereidt. Zij wist, dat haar eigen woorden dit had den uitgelokt en was boos op zichzelf, dat zij in een gevaarlijke positie zonder de noo- d£ge bedachtzaamheid had gesproken. Voor het oogenblik wist zij zoo spoedig niets te zeggen, om zijn aanval af te weren; zij zat hem slechts tamelijk hulpeloos aan te kij ken en smeekte hem onbewust met haar oogen het onderwerp te laten varen. Als zij voorinemens was daarmee door te gaan, dan nam hij er den tijd voor hij veegde een paar kruimels van rijn wit vest en van rijn vingertoppen. Met die handel swijze toonde hij wie hij was een man, zoo keurig, dat hij niet vlug kon rijn. Er was niets breeds in hem, noch lichamelijk ncch geestelijk, maar daarentegen veel scherpzinnigheid en handigheid. Zijn gelaat zou te scherp zijn geweest zonder den zui ver Romeinschën neus, een mooion mond en kin. De blonde knevel, meer verbleekt dan grijs, verzachtte het cynisme van zijn

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6