Gs Europeesche Oorlog. N°» Ï7055 2£aieï'iflag 2 October. rJ?weecle J Mail. flo f9|§ ENGELSOHE BRIEVEN. FEUILLETON. 15© ©lijf. LEIDSCÏÏ (Van onzen Ixmdensolieii medewerker). (Nadruk Verboden), Zeppelins over Londen. Londen, 22 Sept. Na wa/t ik vroeger al van de machtelooze Zeppelan-verricbtingen gezegd heb, zou het „uilen naar Athene dragen" zijn er nog eens op te wijzen dat er geen enkel militair voordeel mee bereikt wordt. Een paar da gen geledeD evenwel zei mij een Engelsche vriend in vollen ernst, dat hij het, onpartij dig bezien, een knappe, en volstrekt niet onwettige krijgsverrichting vond. Nu heb ik <do grootste achting voor een zoo ruime op vatting, maar de mijne is daar zoo geheel (moe in strijd, dat ik het wel waard vind ons beider argumenten eens tegenover el kander te stellen en het aaol de lezers over .te laten wien zij ten slotte gelijk zullen ge ven. Het gebruik maken van zoeklichten 'en „anti-aircraft guns" dat zijn kanon non, waarmee men op de luchtschepen Bchieten kan het gebruik maken van vliegmachines om de Zeppelins in de lucht, aan te vallen, ja zelfs het feit, dat Londen (©enige kazernes rijk is, stempelen volgens 'hem de wereld tot een „versterkte plaats", dae rechtens gebombardeerd mag worden :en het opblazen van arsenalen en vernielen Van spoorwegstations zijn natuurlijk ge oorloofde militaire handelingen. En daarop steunt mijn eerlijke onpartij dige vriend de overtuiging, dat de vijand met zijn Zeppelin-tochten van zijn stand punt geen ongelijk heeft. •Mijn opvatting is, dat hij integendeel groot ongelijk heeft en dat het opstellen van noodweer-kan on n en in een overigens «.volkomen openliggende stad nog geenszins het onverschillig neerwerpen van bommen op oen dichtbevolkt stadsdeel kan verent- schuldigen. Waarom zijn die kanonnen op gesteld? Omdat de Briteche legerauton- 'iteiten de taktiek van de Duitsehers in de aanvallen op Parijs, op andere Eran9che steden en op de ba-dplaateen aan de Oost kust hebben gezien en begrepen, dat geen gevoel van menschelijkbeid de Duitsoh-o generale staf zou weerhouden haar Zeppe- ilins naar Londen to doen stevenen. Maar ijbo© het zij, de vraag is of de Zeppelins door eenige gerechte hoop op militair suc- 1 bes een excuus hebben in het dood en van fwoerlooze menschen en kinderen en het (antwoord op die vraag ds: neen en duizend maal neen. Wij weten toch allen, dat die enorme .trhefc ontplofbaar gas gevulde gevaarten fdudzen'dkn meters hoog in de lucht moeten blij ven, willen zij zic-h. niet blootstellen aan 'het gevaar, neergehaald te worden door '.een snellen kogel. En zoo zij dat doen, 'iWaor blijft dan do kans om eenige be-lang- rijke schade- aan te ridht-en aan militaire [gebouwen, fabrieken of spoorweg-emplace- (menten? Die kans is een op duizend,- zoo ihoog uit do lucht, terwijl de kans om on- jtechuldigcm te treffen vee'l en veel groeier [Is. Proefnemingen in vredestijd gemaakt, "hebben doen blijken, dat van zeer grooto i(hoogte geworpen bommen vaak een lialve mijl of verder van het doel te land komen, zelden binnen de driehonderd meter en op (het doel nooit of niet dan bij het blootste /toeval. iWelk' een krankzinnige verspilling van ."energie en oorlogsmateriaal is het dan. al maar weer terug te komen, bommen luk raak neer te gooien en terug te gaan, .vol van do verrichte heldendaden en van do iechade, dieniet is toegebracht. Nog onlangs heeft Balfour het zoo raak gezegd toen hij de slot3om opmaakte van hetgeen in een jaar tij-Is door de Zeppelins {was uitgericht: „71 volwassen burgers en twaalf kin- ü'eren gedood, 189 burgers on 31 kinderen gekwetst. Gaat men die getallen na, dan ziemen, dat de totale uitslag van vele opeenvolgende schanddaden nog niet de en kele verrichting evenaart van de duikboot, die tot onomwonden trots van Duitschland en het afgrijzen der geheele wereld 1198 orschuldige non-combattanten in de „Lusi- taria" naar den bodem der zee zond. Toch is het al erg genoeg en men mag zich wel afvragen, welk militair voordeel behaald werd ten koste van zooveel onschuldig bloed. „Het antwoord is gemakkelijk te geven. Geen soldaat of matroos is gedood; zeven zijn gewond en slechts in één geval is er schade toegebracht, die beschouwd kan worden als van eenig gering militair be lang, en alleen dan nog, wanneer men dat woord in zijn ruimste beteekenis opvat. „Zeppelin-aanvallen zijn louter bruut ge weld, maar tot dusver hebben ze gefaald. Geen vijandelijk oogmerk, zedelijk of daad werkelijk, is er. mee bereikt. Deze woorden van den Minister van Ma rine zijn van 28 Augustus en sedert hebben nog eenige. Zeppelin-tochten plaats gehad, de laatste over eenige Londensche distric ten. En deze beide zijn, wat menschenoffers betreft, verreweg de ergste, die nog ge houden zijn, zooals uit de onderstaande cij fers blijkt. In beide „raids" werden 14 man nen, vijf vrouwen en elf kinderen gedood. Het aantal ernstig gewonden bedraagt twaalf mannen, vijftien vrouwen en zoven kinde ren, terwijl de getallen der lichtgewonden in beide dagen 47 mannen, 28 vrouwen en 20 kinderen beloopen. Alle boven genoemden zijn weerloozen uitgenomen vijf. Dit waren soldaten, die niet in de uitoefening van hun beroep werden geraakt en van wie één werd gedood. Hierdoor komt men thans lot do slotsom-, dat twintig Zeppelin-expedities tot uitslag hebben gehad de vermoording van 126 per sonen en de verwonding van 352. Is het niet schitterend? (Wel, zal hier on daar iemand onnaden kend opmerken, 't is oorlog en als er een boom wordt omgehakt, moeten er spaanders vallen. Neen, de boom staat er nog, ongerept, maar de waanzinnige houthakker slaat blin- deling.-. om zich heen, raakt al wat in zijn nabijheid komt...., maar niet den boom. Zeker, als lig maar aanhoudt, zal hjj ten langen leste den boom wel eens een jaap geven, maar wat al onschuldige slacht offers heeft die amokmaker inmiddels ge maakt! En de kansen zrjn tien tegen één, dat hijzelf ondertusschon ook leelijke kle:rschsu- ren heeft opgeloopen of ten slachtoffer valt van zijn ellendig beroep. Terwgl ik dit schrijf, loopt buiten een krantenjongen met „extra tijding!" Ik offer mjjn penny, het is wel toevallig het laatste nieuws betreft een nieuwen lucht aanval op de Oostkust. Er z-rjr bommen geworpen natuurlijk, maar, schade is niet toegebracht en er zijn geen meDsehen geraakt. Het is haast tragisch, dat immer vruchtelooze pogen. Millioenen en mdlioenen marken zijn kwistig uitgegeven om Zeppelin's uitvinding te volmaken, hon derden moedige luchtbrigadiers lieten er het leven bij; dozijnen luchtschepen kostte het en wat doen ze ten slotte in een werkelijken oorlog? Zo komen bij nacht, liefst in maa-n- lcozen nacht, blijven hoog in de lucht, ontlasten zich snel en zenuwachtig van hun ontplofbare- en brandbommen en maken dan dat ze wegkomen. Oorlog, jawel! Een mooie manier. Vliegtuigen zijn do" vecht- middelen dor toekomst. Ze zijn weinig kwetsbaar, ze fladderen als vleermuizen over do loopgraven van den vijand of scheren als zwaluwen laag langs den grond. Maar die logge reuzen van de lucht? Ze zullen uitsterven als walvisschen, als mammouths deden en olifanten zullen doen, die logge kwetsbare kolossen. Gruwelijk is dat neersmij ten van bommen op de dichtbevolkte huizen blokken der armere wjjken. Hier geen kans voor do verschrikte menigte het vage lijf te bergen in de kelders. Slaat zulk een ka zerne-woning to pletter, dan vallen er of fers: zuigelingen en kleine kinderen het eerst, omdat ze er zoo overvloedig zijn, vrou wen en mannen te gader. Toch heeft zoo'n bommen-nacht wel een resultaat, maar een averechtsch. De recru- ten stroomen er door naar het leger. In dit land, waar geen dienstplicht heerscht, is toch een zeer grooto krijgsmacht op de been gebracht. Dagelijks vertrekken afge- exerceerde contingenten naar het oorlogs terrein, dagelijks geven zich nieuwe drom men op. En zoo'n gruweldaad doet ze toe- stro omen bjj tienduizenden. Is dat in Duitsch land wel bedacht? De dienstpüchtdebatSen in het Lagerhuis. Zooa-ls men weet, heeft Asquith in hot Lagerhuis verzocht niet te spreken over het dienstplichtrraagst.uk, voordat de regeering de debatten hierover zou openen. Kapt. Guest, die dit verzoek bad uitgelokt, door den minister te vragen, of deze op of voor Dinsdag a.s. de beloofde verklaring kon af leggen in verband tot dit vraagstuk, vol deed niet aan den wensch va-n den minister, maar zeide, dat men in ee-n tijd als deze behoorde te doen. wat men juist achtte (toejuichingen) en niet behoefde toe te ge ven aan de een of andere pressie, die men onverschillig wie op hen trachtte uit te oefenen. Indien ik, vervolgde hij, er van overtuigd was, dat de bespreking van dit onderwerp ook maar in het minst invloed kon uitoefenen op de kansen van do gealli eerden in de groote worsteling, waarin zij zijn gewikkeld, dan zou ik geen minuut van den tijd van het Huis verspillen en het onderworp laten rusten. Maar het ar gument, dat de minister aanvoerde, hield niet in, dat de bespreking den loop van het gevecht kon beïnvloeden maar alleen, dat er een debat uit zou ontstaan. Er behoe ven echter absoluut geen verschillende in zichten te bestaan Het is een kwestie van feiten en van cijfersOnze tegenstanders denken, dat er iets achter onze propagan da zit. Zo verdenken ons van zoo iets als een complot. Ons uitsluitend verlangen is, het land voor de vraag to stellen, of in ieder geval van de regeering zoodanige mededeeldng te krijgen is, als wij voor 't land noodzakelijk achten, opdat het ze*lf tot een besluit zal komen, of het huidige stelsel ons al of niet de overwinning brengen zal. Er za"l misschien worden aangevoerd, dat het feit, dat de Engelsohon do laatste twee, drie dagen zulk een succes hadden, een ar gument is tegen verandering van koers. Maar juist gevechten als dezer dagen gele verd werden, brengen ontzaglijke verlie zen mee en brengen de noodzakelijkheid van aanvulling met zich. Wat verder het morcele effect op de groepen aangaat, het is duidelijk, dat zij er kracht uit zullen put ten, wanneer ze zien, dat men zich in het land. moeite geeft en desnoods ook oude vooroordeelen op zijde schuift, om mot alle krachten -den oorlog voort te zetten. Ik heb, vervolgde de spreker, tal van brieven gehad van mannen aan het front, die allen him vreugde er over uiten, dat wij door d-a- den onze belangstelling tooncn voor hen, die aan het front voor him vaderland ve&hten. Wij zijn niet zoo goed op de hoogte als de regeering, maar wij kunnen uit het geen we in de krant lezen, toch wel sommi ge conclusies trekken. Wij weten, dat de laatste acht maanden onze-n last aanmerke lijk hebben verzwaard en dat wij veel meer steun moeten verloenen aan onze bondge- nooten op het westelijk front. Wij weten, dat we in het oosten een dure onderneming zijn begonnen, die we moeten winren, het geen slechts mogelijk is, als we er over een groote troepenmacht beschikken. Aan de hand van eenige cijfers, die den spreker bekend waren, berekende hij het totale aantal manschappen, dat in de eerstvolgende 12 maanden vereischt wordt, op 3.600.000 De eerste-minister gaf ons, vervolgde hij, eenige dagen geleden te ken nen, dat zich bijna 3 millioen man voor den dienstplicht hadden aangeboden. De term „aangeboden" is onduidelijk en misleidend. Toen dan ook onlangs de vraag ter sprake kwam, of wij dezo 3 millioen man ook zij waren inbegrepen, die maar korten tijd in dienst werden gehouden of in het geheel niet waren aangenomen kon dc minister daarop geen antwoord geven. Daarom moet ik zelf mijn oonclusies trekken. Ik trek er 250.000 man van af (de mannen inbegrepen, die gedood of verder voor den dienst onge schikt zijn)verder zijn er minstens nog eens 150.000 man, die den verderen duur een zeer klein aandeel er in zullen kunnen nemen. Ten slotte mag men er gerust nog 7 pCt. aftrekken voor de recruten, die ont slagen zijn uit den dienst wegens lichame- lijfco ongeschiktheid. Zoodat er van de ver- eischte 3.600.000 man slechts 2.450.000 be schikbaar zijn. Als de koloniale contingen ten 200.000 man groot zijn, zijn er neg 900.000 man te kort, om in de e. v. 12 maan den de nood&ge 70 divisies op de been te houden. En dat deze noodig zijn houd ik vol. Kan de regeenmg ons waarborgen, dat wij week na week genoeg recruten zullen 'krijgen om dlie 900.000 op to brengen Als ze dat kan, heb ik niets meer to zeg gen. Maar clan moeten zich ook iedere week 20.000 recruten laten inschrijven. Als zo dit niet kan waarborgen, hoeft ze ook niet het reoht een oogenblik te wachten met de in voering van oen stelsel, dat het wel zal waarborgen en ik verklaar, dat als ze 't niet onder de oogen ziet en moedig onder de oogen ziet, het land 't haar niet verge ven zal. Eenigo sprekers verzochten nu het Huis, de debatten te staken. Verschillende ande ren voerden daarna echter neg -heb woord. Zelfopoffering. De Parijsohe correspondent van dc „Ti mes" beschrijft een pisachtig voorbeeld van zelfopoffering van een Eng'elsobo verpleeg ster, Mary Daries, in het Amerikaa-nsch© hospitaal te Neuilly. De Engelsoho bacte rioloog dr. Tavlor doet daar onderzoekin gen om een methode voor de genezing van „gas-gangreen" te vinden. Hij had proeven genomen met cavia's, maar kon geen uit komsten verkrijgen, die hem in staat stel den de conclusies, waartoe hij gekomen was, bij menschen toe te passen. Daarvoor was noodig dat een raensch zich met een zuivere cultuur van den bacil liet inspuiten. Er waren vele gevallen van gas-gangreen in het hospitaal, maar aangezien zich bij alle complicaties andere vormen van infec tie voordeden, waren die niet voor zijn proefnemingen te gebruiken. Een geval van gas-gangreea zonder complicaties was noo dig om heb geneesmiddel te beproeven. Dc verpleegster Daries, die in heb insti tuut Pasteur in bacteriologie had gestu deerd, had ongeveer 200 gevallen met doo- delijken afloop van de ziekte gezien en had 1 ook bij dr. Taylor's proefnemingen carta's zijn bezwijken. Zonder te laten nierkon wat zij van plan was, betrok zij oen kamer dicht bij het hospitaal, en Vrijdag ontving dr. Taylor een briefje van haar, waarin zij hem verzocht dadelijk te komen, om eenige „laatste proeven" te nemen. Do dokter be vond dat zij zich een inspuiting van de cultuur, die bij de prooven van de carta's gebruikt was, had toegediend. Twee uur daarna vertoonden zich de verschijnselen, van gas-gangTeen. Zij had den dokter aan een zuiver geval van de ziekte geholpen. De dokter spoot nu een kinine-preparaat, dat hij als een middel tegen de ziekte be schouwde, bij haar in en binnen 24 uur was de patiënte buiten gevaar. De behandeling wordt nu in de Ameri- kaansche ambulance toegepast. Op luisterpost. Aan dei „Berliner Lokal-Anzeiger" ont- 1 een-en wij het volgende verhaal Dat er luisterposten zijn moeten, daar over waren wij het allen eens. Maar enke len onzer waren de overtuiging toegedaan, dat het absoluut niet noodig was, dat dezo pesten zoo ver van de eigen stellingen la gen. Doch de posten waren er eenmaal en wij moesten ze bezetten. Daar bet punt, bepaald als onze luisterpost, S00 meter voor onze loopgraaf lag en alleen te bereiken was door draadhindernisscn over weide, veld en bremstruiken, kwamen wij sleohts langzaam vooruit. Vooral, omdat do vij and raketten liet opstijgen en wij dan, vol gens voorschrift, onmiddellijk op den grond moesten gaan liggen. Niettegenstaande men alleen maar behoeft to blijven staan in het schijnsel der raketten, om niot gezien te worden. De mannen, die wij aflosten, meldden, dat er niets bijzonders gebeurd was. Wij gingen in eon gat in den grond liggen en begonnen onzen dienst, die hierin bestaat, dat wij zelf geen geluid geven en letten op vreemde geluiden, om dan onmiddellijk laan del end op te treden. Voor ons luistergat, ongeveer op twintig met-er afstand, liep het M-kanaal. Onzo oever was volkomen kaal, de andere oever, door de vijandelijke luisterposten bezet, be groeid met wilgen en hazelnootstruiken Over het smalle kanaal liep een primitief bruggetje, dat vooral in donkere nachten door de luistorpatrouilies gebruikt werd, om de overzijde te bereiken. Do nacht was buitengewoon stal. De rust werd niet eens verstoord door het gebrui kelijke kanongebulder uit de richting van Y. Slechts af en toe schreeuw de. een vo gel of klonk uit do verte h-ct rollen van een Eransehe auto. Langzamerhand wen nen oog en oor aan de duisternis en stilte en zien.en hooren wij tooneelen en gelui den, die tevoren niet konden waargenomen worden. Aan den overkant schijnt zich een groot dier te bewegen. Maar een dier kan niet vloeken. Heel duidelijk hoor ik„Sacré nom d'un chiéh En dan oen sr-ha-' m w m nog een. Do kameraden hebben het ook g< koord' on zonder iets te zeggen, alleen door hand bewegingen, spreken wij af, wat wij te doen hebben. Wij grijpen naar de handgranaten en wachten op de.n vijand. Wij kunnen wel rilden, wat hij in zijn schild voert. Sedert wij hier liggen, heeft hij gemerkt, dat het onschadelijk maken van patrouilles onze specialiteit is. Zijn patrouilles wagen het dus niet meer over het bruggetje te gaan, doch trachten in bootjes over het water te komen. Wij hebben ons luistergat verla ten, het geweer om den hals gehangen, in de linkerhand een granaat, in de rcohte-r twee granaten genomen on gaan kruipend naar den oever. Roman naar het Engelsch. (Nadruk Verboden). '29) ■TTij zag haar nog voor zich, in een prenten boek kijkend, met haar gezichtje op den ^•ug va-n haar hand, waarbij haar gouden krullen over haar blooten arm vielen. Hij zag den jongen ook cn herinnerde zich, 'dat hij Billy heette. Hij hoorde een zach- !te, eenigszins gemelijke stem van uit de schaduw zeggen: „Evie, lieve, het is tijd om naar bed te •Jgaan. Ik geloof niet, Billy, dat ze je thuis ■£.oo laat laten opblijven". Wat zou het belachelijk zijn geweest, zich vjjkö onbeduidende bijzonderheden ai die, 'jaren te herinneren, als er geen - bedoe ling-' bij ware geweest. Een stem in "..'ju binnenste zei hein, dat ditzelfde teeken ook een ..bedoeling" zou kunnen hebben ton opzichte van de Wilde Olijf, maar hij kwam niet in verzoeking daarbij stil te staan. De Wilde Olijf, herhaalde hij bij zichzelf, was van het begin af nooit „zijn type van meisje"- geweest. Het was klaar blijkelijk onmogelijk van jeen controle ren do macht om dingen te „bedoelen", die buiten kwestio waren. Hij was niet verder dan tot hiertoo ge komen, toen hij van mevrouw Green, dio hij toevallig op straat tegenkwam, hoorde, clat rar. Skinner, de tweede firmant, een „beroerte" had gehad en nu naar Carlsbad moest voor een kuur. Mevrouw Skinner Êou, yolgens een brief .van haar uit de Port aan mrs. Green, haar man daarheen vergezellen. Mrs. Colfax wildo deze gele genheid waarnemen, om met hen naar Southampton to reizen, waarzij vrienden zou aantreffen, met wie zij naar New-York kon gaan. Er werd zelfs beweerd, dat miss Jarrott haar nicht zou vergezellen, maar mevrouw Green kon niet- voor de waarheid daarvan instaan. In elk geval, zei zij, wa ren er teekenen van een periodieko op schuiving, zooa-ls die af en toe in een groot 'handclsc-tabiiissement voorkomt-, en ditmaal hoopte zij dat mr. Green zou krij gen wat hem toekwam. XII. Het besef, dat op dit criticko oogenblik een stoute stap moest gevraagd worden, werkte als een pijnstillend middel, terwijl het anders een dag van wanhoop voor Strange zou geweest zijn. Voor het uiter lijk kalm zijn werk doende, riep hij in zijn binnonste al do hulpmiddelen op voor het vormen van een plan, ten einde do om standigheden te dwingen. Na acht en veer tig uur zijn hart geplaagd en zijn brein ge folterd te hebben, kon hij niets origineelers bedenken dan den eersten trein naar de Port to nemen, het meisje te vragen zijn vrouw to worden en het leven do gevolgen te laten uitwerken. Maar na verloop van een paar dagen voorkwam eon offioieelo mededeeling van mijnheer Jarrott een te opzettelijke tarting van de onverklaarbare stem in zijn binnenste. Die mededeeling was gesteld in zijn kor ten, drogen zakcnstijl en deed niet vermoe den, dat er achter de deftige woorden aan doeningen cn wenschen van een oud man schuilden. Mijnheer Skinner was ver van goed en moest onmiddellijk de reis naar Carlsbad aanvaarden. Strange moest zijn werk te Rosario aan mr. Green overdragen, die directeur zou worden, in elk geval pro tem, en zich hoo eer boo beter te Buenos- Ayres vervoegen. Mr. Jarrott zou hem gaarne 500 spoedig mogelijk na zijn aan komst sproken. Dat was alles; maar het redde den toe stand voor zoover het den jongen man be trof. Do lijst der stoombooten raadplegend, zag hij dat de koninklijke mailpakketboot „Gorrientes" over zes dagen naar South ampton vertrok. Door den gehecicn nacht met mr. Green to werken, die zich gaarne alle inspanning getroostte, om zijn mede dinger kwijt to raken, kon hij den volgen den dag een trein naar de Port nemen. Het was halfzeven, toen hij te Buenos- Ayres arriveerde. Om half negen had hij zich wat opgefrischt, zijn kle-eren voor een avondtoilet verwisseld en gedineerd. Om negen uren hield zijn cab stil voor üe deur van het huis, te Palermo. Toen hij den ou-en knecht, die hem ge leidde, volgde, was het zóó donker in de patio, dat hij slechts langzaam kon gaan. En hij liep niet alleen langzaam, omdat het donker was in de patio, maar omdat hij van vele aandoeningen onder bedwang trachtte te brengen, voordat hij zijn chef ontmoette en een onderhoud met ncm had, dat wellicht veel ernstigs kon opleveren. Het was voor hot eorst in zijn leven ont zenuwd, beverig, bijna bang. Toen hij langs do open deuren en ramen ging van de on verlichte of slechts flauw verlichte Ver trekken, kwam do gedachte bij hem op, dat zij in een van de donkere hoeken kon zitten. Het zou hem een gevoel van ver plichting hebben gegeven, als hij haar piano had hooren spelen of spreken en dus wist, dat haar aandacht was afgolcid. Niettemin tuurde hij in het rond, om een glimp van haar op te vangen, en spande zijn ooren in of hij haar stem ook vernam. Niets liet zich echter hooren dan de soauifelende voetstappen van den knecht, die hem naar de bibliotheek aan het eind der binnen plaats bracht. Als zij niet onverwacht van achter een pi laar te voorschijn ware gekomen, een zwe vend figuurtje in een witte japon dan zou hij zich hebben kunnen beheerschen. Als hij niet zoo plotseling voor haar had gestaan, terwijl zij hem in Rosario waande, had ook zij op haar hoede kunnen zijn. Hij bleef staan, geheel onthutst. Zij gaf een lichten kreet, als van schrik. De beweging van zijn armen op dat oogenblik waren automatisch en n;et aangegeven door do hersenen en dat zelfde kon ook gezegd worden van de opwel ling, waarmede zij aan zijn borst zonk. En overigens g'ng alles bijna zwijgend. Wat hij zei en zij antwoordde, was nauwolijks hoor baar voor hen be'den, ofschoon beiden het begrepen. Alles ging zoo sne! in zijn werk, dat de knecht- nauwelijks cle deur der biblio theek geopend on „mr. Strange" aangekon digd had. of Strange stond reeds op den drempel. Hij moest nu al zijn gedachten verzame len, om die bij de zaken te bepalen, en hij verwonderde zich over do kalmte en lucht hartigheid, waarmee hij dat deed. Na die korte, plotselinge geloften vie1 het hem voor 't oogenblik even gemakkelijk Eri6 Colfax uit zijn gedachten te verbannen als men fi- nancieolc moeilijkheden vergeet bij het er ven van een fortuin. Maar, of .choon volko men in staat practische onderwerpen en handelszaken te behande^n, was hij niette min in één verrukking over baar liefde, ter wijl hij een gewaarwording had, nauw ver want aan blijdschap, nu bij wist, dat de last dor beslissing van hem was genomen. Sinds het Lot de aak ter hand had genomen, kon men ook de geheele verantwoordelijkheid daaraan overlaten. Mr. Jarrott, die een sigaar zat te rooken en zijn kop koffie gebruikte, was in avond toilet-, maar droeg zijn huisjasje, een om standigheid, waarvan Strange de beteekenis niet kende, maar die ni t zonder uitwerking op hem bleef. Dc ontvangst van den ouden man deed denken aan dien van een verle gen vader, die zijn terughoudendheid tracht te laten varen tegenover der thuiskomend „n zoon. Hij duwde Strange vriendelijk in den gemakkelijksten leuningstoel, schoof een ta feltje daarnaast- voor den sigarenkoker, het aschbakje en de lucifers. Hij schélde om nog een kop koffie en bood hem dien zelf aan. Strange herinnerde zich hoe dikwijls hij zich niet- op zijn gemak had gevoeld, wanneer hem na een drukken dag dergelijke atten ties door dien goeden, o\iden monsieur Du- rand werden bewezen. „Ik had u niet zoo spoedig verwacht," begon mr. Jarrott, toen zij boiden zaten, „maar u hebt goed gedaan met to komen, ïk vrees, dat er een geheele verandering zal moeten plaats hebben." „Lk hoop, dat u daardoor niet in moeilijk heden komt," waagde Strange op te mer ken, op een toon van bezorgdheid, die door do vriendelijke ontvang-t gewettigd scheen te zijn, „Dat .-.al niet als ik de rechte mannen op do rechte plaatsen kan krijgon. Dat zal do grootste moeilijkheid zijn. Het wol-departe ment zal onder de afwezigheid van mr. Skin ner lijden. Hij is heel ziek. naar mijn idee, I en er is slechts één man, d'c zijn plaats kan innemen." I Strange voelde zijn hart kloppen cn hot bloed naar zijn gezicht stijgen. Hij begeerde

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 9