ïelegniüsitt Oe Europeesche Oorlog. Ingezonden. Gemengd Nieuws, Rijwielpad langs den Rijn to Katwijk a. d. Rijo. Mijnheer de Redacteur. Mag ik, naar aanleiding van het inge zonden stuk van 30 Sept., met bovenstaand hoofd, een plaats in Uw blad ter weerleg- ging? De J. begint met te zeggen, dat het ver scheidene' malen gebeurt, dat er na de veiling op het pad afval blijft liggen. De J. kan geen Katweker zijn eü evenmin druk langs den bewusten weg passeeren, anders kon hij nooit zulke leugens hebben neerge schreven. Ten gevolge der Groenteveiling is zulks zelfs nog niet één keer gebeurd. De politie, die in deze altijd actief is, zal zulks kunnen bevestigen. De J. zal zeggen: maar LI. Dinsdag dan, toen was er op ©en plek van pl.m. 5 M. (zegge 5 M.) lang, toch wel afval blijven liggen. Als antwoord hierop, dat de veiling uok hiervan niet de oorzaak was. Wel was Dinsdag (dus niet op veilingsdag) door een inwoner van Rijnsburg op die piaa-ts kool gelost, en was deze, voordat zulks was opgemerkt, vertrokken met achterlating van het afval. Doch wanneer zulks eenmaal en op die manier is gebeurd, is dat dan een reden om direct de pen op te nemen en de betrokken personen, met de reiniging belast, in een kwaad daglicht te stellen? Heuscb, De J., indien er slechts een schijn van waarheid in uw schrijven lag, zou het bestuur der Tuinb.ver. K. en 0. en de politie u al lang hebben vóór geweest en gezorgd hebben, dat niemand kennis met de bestrating zou kunnen maken ten gevolge van de door u genoemde oorzaak. Aan het einde van uw schrijven spreekt u den wensch uit, dat autoriteiten maatrege len zullen nemen, om het afval vóór zons ondergang te doen verwijderen. Bedoelt u soms ook op de veilingsdagen? U ha-dt tege lijk maatregelen kunnen vragen om de vei ling bijv. 3 uren vroeger te doen beginnen, (wat onmogelijk is). Wanneer het lossen en laden te S of 9 uren geëindigd is, kan toch zeker niet te 6 uren het afval opge ruimd zijn. Bljkt dan nog meer, dat u ge heel onbekend met den toestand is. Wacht, daarom voortaan met een blaam' op veiling- bestuur, personeel of politie te werpen, tot u hiervoor voldoende reden hebt. Mijnheer de Redacteur, mijn dank. M. Katwijk aan den Rijn, 2 October 1915. RECLAMES h 40 Ct. per regel. 1098 18 Vergiftiging. W ij h e b b e «j enkele dagen geleden medegedeeld, dat eeni- ge personen uit Boxtel, uie te Utrecht ver toefden, ongesteld waren geworden na het gebruik van roombroodjes, in ader verneemt heit „Utr. Dagblad", 'dat ÏÏet geneeskundig onderzoek in deze zaak geëindigd is het vol gende is daarvan te vermelden; De in Utrecht ziek geworden personen zijn allen volledig hersteld; ook in Barne- veld waren ziekteverschijnselen onder gelijke omstandigheden geconstateerd, en daar is één persoon overleden. Het ziek-worden mag intusschen niat op rekening worden ge steld van de roombroodjes, althans niet in dien zin, dat een ondeugdelijke samenstel ling dier broodjes geleid zou hebben tot de ongesteldheid. De bakkerij, die de room broodjes heeft geleverd, verleende alle mo gelijke medewerking om de oorzaak op te 6poren, maar het bleek al spoedig, dat tal Fan andere personen, die eveneens room- oroodjea van hetzelfde baksel hadden gege ten, volkomen gezond waren gebleven. Hoogstwaarschijnlijk heeft een vlieg op en kele dier broodjes een voor de gezondheid schadelijken bacil overgebracht en zijn zoo doende enkele menschen ongesteld gewor den. Men mag derhalve volstrekt niet zeggen, dat de roombroodjes de schuld hebben ge had in dit geval en het publiek kan dus ten dezen opzichte volkomen gerust zijn. De be wuste UtsrechtacKe bakkerij treft niet de minste blaam haar product gaat- geheel vrij uit. Het ziek-worden der menschen moet worden toegèschreven aan een combinatie van toevallighedeneen bepaalde oorzaak is er niet van op te noemen, evenmin als dat kon worden gedaan van de ziekteverschijnse len, die kort geleden bij de militairen voor kwamen na het gebruik van worst. Een draad was ook daar niet te bespeuren, zoo dat evenmin als hier, bepaalde conclusies konden worden gesteld. Do geneeskundigen dienst heeft dan ook geen enkele aanleiding gevonden, om, waar ook, in te grijpen. Men beschouwt de zaak als afgeloopen; en herhaalde ons de verze kering, dat er voor het publiek niet de min ste reden is, om zich 't gebrhik van de room broodjes te ontzeggen. Er is te dezen aanzien niets verontrustende gebleken. Het Da m-H otel. Gisteren hebben meldt „Het N. v. d". D." de aannemers Lutter en EotgeriAig een aan vang laten maken met het graafwerk voor het greofco hotel-café-restaurant, dat op den Dain tegenover het Koninklijk Paleis te Am sterdam gebouwd zal worden. Het gebouw zal bevatton ongeveer 200 slaap- en zitkamers, met 320 bedden, feest zalen, conversatiezaal, leeszaal, tearoom, bo dega, groot café-restaurant, biljartzaal, kap perssalon, enz. De Amsterdamschc Maatschappij tot Ex ploitatie van Hotels, Café's en Restaurants, die van de gemeente tot het erf pachter echt op den grond heeft verkregen, is uitgegaan van de meening, dat Amsterdam behoefte heeft aan een modern hotel met voor iedere beurs geschikte tarieven, aangezien vreem delingen voortdurend naar in de nabijheid van Amsterdam gelegen plaatsen moeten gaan om logies to vinden, wegens plaatsge brek in de te Amsterdam bestaande hotels. De stichting van een familiehotel heeft men niet op het oog gehad. Daarvoor'is de 'ig- ging op den Dam dan ook minder gunstig. Niettemin zullen de slaapkamers zoo wor den gekozen en zoodanig uitgevoerd, met behulp van de nieuwste vindingen der ho teltechniek, dat het geruisch van de straat niet tot in de slaapvertrekken kan door dringen. Het is de bedoeling de prijzen der kamers ongeveer gelijk te stellen aan die van hotels als Krasnapolsky en American-hotel, Zooals reeds ia mWïeged'eeld, zal. de heer H. A. Ruhr, de directeur van het Palace- Hotel te Scheveningen, qls directeur op treden. De voltooiing en opening van het hotel worden in 1917 te gemoot gezien. Het vliegongeval. Men meldt uit'Utrecht van Vrijdagavond. De toestand van luitenant Polis was hedenavond te tien uren goed; dio van luitenant Hofstee bevre digend, hoewel de patiënt pijnlijk is. De op perbevelhebber van land- en zeemacht bracht een kort bezoek aan de patiënten. De stoomloggor „Burgemees ter Veiling Meinesz" heeft te IJmuiden aangebracht en aan de Strandvonderij af gedragen vijf vaten cocosvet, op do Noord- zeer drijvende gevonden. De laatste dagen zijn in Delft verschillende arrestaties gedaan in verband met een belangri/" -• ontvreemding van goederen ten nadeel© van het Rijk. Een bekende paksckuitdienst AmsterdamDelft staat hiermede in nauw verband. De wed. Man de maker, oud 72 jaar wonende in een scheepje in het Reit- diep, lp Groningen, is 's nachts bij toeval aan een groot gevaar ontsnapt: om één uur wakker wordende, stapte zij uit het bed. Tot haar grooten schrik stond zij plot seling tot aan haar knieën in het water. Het woonschip had een lek gekregen, waardoor het water naar binnen liep. Onmiddellijk verliet zij het schip, waar na zij nog wel een halfuur buiten op de steenen gezeten heeft, niet wetende waar een toevlucht te zoeken, totdat zij eindelijk aanklopte bij de familie Leemburg, die ook in een woonschip verblijf houdt, en die haar liefderijk heeft opgenomen en verzorgd. Na enkele uren, meek het woonscheep- je half onder water te zijn gezonken, met bijna al hetgeen het -ongelukkige oudje' bezat. Het scheepje zal van gemeentewege we der in orde worden gemaakt. MARKTBERICHTEN. LEIDEN. 2 October 1915. Dc prijzen van. boter op do heden gehouden. markt waren als volgt: prima fabrieksboter (controle) van 63 tot 65. prima bocrenboter van 65 tot 67, idem goede 62 tot 64. Aangevoerd 145/S, 21/16 vaten, wegende 3110 K.G. Handel vlug. LEIDEN, 2 October 1915. Eieren. Aangevoerd: 8195 stuks. Do prijzen waren: Kipeieren 7.90 a 8.80, Eendeeieren 7.35 a 7.85, per 100 stuks. Handel matig. LEIDEN. 28 Sept. tot en met 2 Oct. 1915. Turf markt. Aangevoerd: 90000 lange turf. prijs 5-25 a 5.50 per 1000 stuks. LEIDEN, 2 Oct. 1915. Graanmarkt. Alhoewel de prijzen over 't algemeen niet kooger liepen, bleek de stemming toch iets beter to zijn. Tarwe in één doen. Haver en Gerst prijshoudend. Erwten goed gevraagd en hooger. Te noteeren zijn: Tarwe van ƒ9.40 tot 11.50 per 80 Kilo; Gerst van 8.50 tot 10 per 65 Kilo; Haver ian 11.60 tot 12.50 per 100 Kilo; Erwten van 17.— tot 18.25 per IIL. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. 1 Oct. Veiling der Tuinb. Ver. K. en O. Eigenheimers por halve H.L. 1.20 a 1.30: Bloemkool I ƒ10.50 a 13. dito II 3.75 a 5.75: Eoode Kool 10 25 a 13.— Savoye Kool 8.25 a 11.50; Peen per HL. 2 a 2.05, dito per 100 bos 3.60 a 4.— Uien per H.L. 7 20 a 7.40. Aanvoer 25600 Bloemkool; 90 H.L. Uien. LEEUWARDEN, 1 Oct. Vc-e. Op de markt alhier waren heden aangevoerd: 135 stieren f 100 a 380 65 ossen 250 a 310 234 votto koeien 230 a 340, 0.44 a 0.48 per pond954 melk- en kalfkoeien ƒ190 a 330; 64 pinken 70 a 120; 34 vette kalveren 45 a 60. ƒ0.40 a 0.45 per pond; 1731 graskalveren 70 a 80 65 nuchtere id. 7 a 13798 vette schapen 30 a 34150 weide id. 35 a 45; 69 lammeren f a 235 ivetto var kens 85 a 100, 0.42 a 0 43 per pemd; 165 magere varkens 42 a 451250 vetto biggen 70 a 95, 0.38 a 0.44 per K.G 340 speenvarkens 9 a 12. Aanvoer behoorlijk; gebruiksveo kalm; vetto koeien en stieren id.graskalveren slecht; nuchteren en vetten kalmveel vraag voor varkens, en slachtrammen vlug. LEEUWARDEN, 1 Oct. Kaas. 40347 K.G. Fa briekskaai 33 a 90. ZWOLLE, 1 Oct. Vee. Op do lieden gehouden veemarkt bestond do aanvoer uit '2053 stuks, als: 681 runderen, 64 kalveren, 209 schapen en lam meren, 61 varkens, 1063 biggen. Handel alles trager. Hen besteedde voor neurende en versch gekalf de koeien f 180 a 270; dito vaarzen en sobotten 170 a 280; guste koeien voor de vctweide of stal ƒ155 a 230; dito vaarzen 150 a 210; voorjaars- kalvendo koeien 155 a 240; ossen voor do vct weide 165 a 240; l'^-jarig© springstieron 80 a 170; 114-jarige pinken 90 a 155: jonge fok- kalveren 30 a 95nuchtere kalveren 7 a 24 vette koeien en ossen aan houten 80 a 95 ot. stieren 68 a 84 ot.dito kalveren 75 a 95 ct. dito schapen 45 a 80 ct per K.G.6-weoksoho biggen ƒ9 a 16: 10-weeksche id. 18 a 30: dracht, varkens 65 a 90; magere id. 48 a 60 per etuk; vette varkens 0.80 a 0.94 per K.G. ZWOLLE, 1 Oct. Boter. 12630 K.G.. waarvan 570/8c, 80/16© vaten en 860 stukken van 1 pond. Prijs 1.45 a 1.60 per K G.Per 1/8 vat van 20 K.G. prima 31 a 31.50: afwijkende 30 a 30.50, 2o soort f 29.50 a 3)). Per 1/16 vat van 10 K.G. 14.50 a 15.60. ZWOLLE. 1 Ocfc. Huiden. Koe- 39 a 41 ot. pinkvellen 36 a 38 ct.stieren vellen 33 a 35 ot.. per pond; paardenvellen (met. haar) 14 a 14^50. Stemming onveranderd, rustig. MAASTRICHT, 1 Oct. Aan den Botermijn al hier zijn aangevoerd 57920 K.G. Hoogste prijs buitenland 2.37; middenprije buitenland ƒ2.31; JAagsto prijs buitenland 2.17; hoogsto prija bint nenland f 1.45. ALKMAAR, 1 Oot. Ter kaasmn.w* heden aan gevoerd 300 stapels, wegepdo 250.000 K.G. Prijzen kleine fabrielrskaas 59. kleino boerenkaas 67.50; commissie fabriekskaai 22.50; commissie bos-, renkaas 67; middelbaro boerenhui ƒ64. UTRECHT. 1 Oct. Op do kaasmarkt! waren aangevoerd 157 wagens kaas, to samen wegende 42882 Kilo. Priis le kw. 59 a 61, 2e hw. 67 ft 68.60, Rijksmer-kkaas 68 a 61 p6r 60 K.G. Handel vlug. De Strijd in het Westen. Het Duitsöhe communiqué kwam giste ren nog tijdig genoeg om te worden opge nomen. We hebben nu geen andier nieuws dan het Fransche bericht van gisteravond. Dit luidt: „In Artois gingen de Fransohen vooruit, in een aanval met handgranaten, in de loopgraven en stellingen ten oosten en zuid oosten von Neuville. Twee Duitsöhe tegenaanvallen werden ondernomen, eon op de sterkte die de Eranschen gisteren veroverden in het bosch van Givenchy, do andere op de loopgraven waarin zij zich nestelden ten zuiden van den heuvel 119. Beide werden volkomen af geslagen. Ten noorden der Aisne, bij Soupir, de- don de Duitsohers een hevige domocastratie tegen de Fransche loopgraven. Hun artil- lorie- en infanterdevuur werd echter niet door een infanterie-actie gevolgd. In Champagne deden die Franscbeoi door hun vuur een Daiibsohen tegenaanval mis lukken, in 4©n omtrek van het Maison de Champagne (tusschea Ripont en Massiges). Het aantal gevangenen, gisteravond ge maakt bij den F ranschen vooruitgang ten noorden van Maosiges, bedraagt 280, onder wie zes officieren." De gebeurtenissen in Frankrijk hebben hun invloed aan do Noderlandsch-Belgisohe grens doen gevoelen. In plaats van landbtorm, verschijnen thans marinesoldaten aan de grens. Als tweede gevolg moet beschouwd wor den het slaan van een nieuwe houten spoor brug ten zuiden van Selzaete naast de stee nen brug, dio door d'e Belgen in Ootober van het vtxrdge jaar opgeblazen werd. Tot dusverre was er nog geen rechtstreek- sche verbinding tot stand gekomen tussclïen Antwerpen en Osten.dic. Alhoewel gedeeltelijk slechts enkel spoor zal deze houten brug toch de verbinding tussohen Antwerpen en de zeekust verkor ten. Zware boomstammen langs de grenzen worden te dien einde geveld e-n wegge voerd. De Balkan. Op den Balkan wordt de toestand steeds dreigender. De verklaringen van Bulgaarsche. zijde worden niet geheel ernstig opgevat, al £ou men liefst ze aanvaarden, zonder. eenige reserve. Bulgarije geeft wel aanle.ding tot wan trouwen. Het heeft bijvoorbeeld aan Turkije de deserteurs uitgeleverd, iets wat voor een neutraal land niet te pas komt. Bovendien jj>. er goed op gelet, of deze. deserteurs van Grieksche nationaliteit waren. Van Russische en Italiaanseüe, zoowel als van Engelsche en Fransche zijde, krijgt Bul garije den wenk, om zich kalm te houden, niaar het heeft er niet veel van, dat het dien raad ral opvolgen. Er is één factor, die al heel erg het tegenovergestelde doet zien. Officieel heeft Grey meegedeeld, dat be richt is ontvangen, dat Duitsche en Ooston- rijksche officieren eenige dagen geleden in Bulgarije zrjn gekomen, met het plan, deel te nemen aan de leiding van het- Bulgaar- scho leger. Dit is volkomen hetzelfde, als indertijd in Turkije geschiedde, waar IJuit- sche officieren Turkijo dwóngen tot een vol komen onuitgelokten aanval op- Rusland in 1914. Daar de geallieerden besloten hebben mogendheden, die door dergelijke praktijken worden bedreigd, te steunen, wordt dit nieuws in Bulgarije als zeer ernstig be schouwd. Het „Neue Wiener Journal" vernam uib §ofia, dat de Bulgaarsche minister-president Radoslawof, naar Berlijn zou gaan, in naam om zijn zoon, die daar aan het gerantschap is, te bezoeken. In Oostenrijk hechtte men evenwel meer beteekenis aan dit fedfc. Van andere zijde wordt echter deze mededeeling tegengesproken. Dat de oppositie veld wint, zooals men op zou maken uit de berichten betreffende de kabinetscrisis, is gebleken! piet juist te zijn. i Wel kwam er na de mededeelingen over heb th eengaan van twee anti-Russische mi nisters nog een bericht, dat de koning den democratischen, pro-Russischen leider Ma- linof de vorming van ,een nieuw kabinet had opgedragen, maar van Italiaansche zij-Ie wordt gemeld, dat dit niet noodig is, want dat de ministers, die wilden heengaan, hun .ontslag-aanvrage reeds hebben ingebrokken. Een ander feit van beteekenis is ook, dab generaal Sawof, den chef van den Bulgaar- schen staf, naar het Duitsche hoofdkwartier is vertrokken. Uit Athene wordt ook gemeld, dat de Duitsche invloed te Sofia dagelijks toeneemt. De entente-mogendheden hopen Bulgarije nog kalm te houden, met de mededeeling, dat zij besloten hebben Servië krachtig te. steunen. Uf 't helpen zal? Maar niet alleen op Bulgarije zijn thans de oogen gevestigd. GriekeMand vraagt tege lijkertijd de aandacht. Zal het, wanneer Bul garije Servië aanvalt, dit laatste land steu nen of zal het onzijdig blijven? Zekerheid is er hier nog niet,. maar; het heeft allen schijn, dat het eerste het geval zal zijn. .Volgens in Athene ïoopende geruchten, zouden de mogendheden van de Quadruple Entente aan Griekenland, op voorwaarde dat het Servië tegen een aanval van Bulgarije verdedigt, voorstellen) hebben gedaan, die „alle verwachtingen van het Hellenisme zou den verwezenlijken." De rede van Venizelod, waarmee; de leider, der oppositie Goenarifl instemde men! vindt die elders in dit blad opgenomen en waarvan de koning volgens de „Hestia" eerst het manuscript Eeeft getoetst en goed gekeurd, doet verwachten, dat een aanval op Servië als een aanval opj Griekenland zal worden beschouwd'. Er zou een verdrag beata&n tueöchen Grie kenland en Servië, dat wedermjdSoh'en steun toezegt, bij aldien een <Jeï landen dotfr Bul garije wordt aangevallen, Duitécbe bladen <ïoeni Kët bu vjoorkomen, alsof yenizelos' optreden evenmin succe3 zal hebben als in Maart j.l., en dat zijn geheele bedoeling is, om Bulgarije vrees aan te jagen. .Verder deelen ze ook mee, dat de premier waarschijnlijk ral aftreden om plaats to maken voor een kabinet, dat slechts de gewapende neutraliteit wenscht Hierbij is evenwel over het hoofd gezien, dat de toestand nu een geheel andere is en de rede van Venizelos legt hiervan ook ge tuigenis af. De eenstemmigheid tussohen Ve nizelos en Goenaris, was aan de Duitsche bladen waarschijnlijk nog niet bekend. Niet alle Duitsche bladen geven mededee lingen in dien geest. De „Köln. Ztg." ver neemt uit Rome, dat men daar stellig ver wacht dat Griekenland zal optredeü, wanneer Bulgarije 't neutrale standpunt verlaat. Daar acht men ontscheping van de troepen der, entente te SaLoniki, als zeker. Men acht 't verder voor. de hand liggend, dat Italië D.u- ra^zo als operatiebasis zal gebruiken. -Volgens de Matin" zou Griekenland in Athene en Piraeus den staat van beleg reeds hebben afgekondigd. Over Roemenië wordt thans weinig ge meld. De Roemeensche minister van oorlog verwacht geen aanval van Duitschland en Oostenrijk op Roemenië, maar inpolitieke entente-kringen verwacht men een ultimatum van die beide rijken, inzake den doorvoer, van munitie. Wat Roemenië zal doen, als Bulgarije zich in den strijd mengt? De laag ste berichten zijn nog die van eenige dagen geleden, welke spraKen van net bewaren der neutraliteit. Een verklaring van Venizelos. De consul-generaal van Griekenland heeft medegedeeld, dat in de Grieksche Kamer de president van den ministerraad, Venizelos, onder levendige toejuichingen, de volgende verklaring heeft afgelegd: Toen, na den aanvang ran den grooten Europeescheu oor log, de Kamer in September van het vorig jaar bijeen kwam, had ik de eer haar uiteen te zetten, Welke de politiek der regeoring was, met betrekking tot den toestand waarin Griekenland zich ten gevolge, van dezen oor log bevond. In Februari van dit jaar heeft het kabi net, hetwelk ik toen ook de eer had te presideeren, gemeend, dat een wijziging van deze politiek, die te dien aanzien met de kroon verschilde, noodzakelijk was en het moest dientengevolge aftreden. Na de verkiezingen opnieuw aan het be wind gekomen, was het kabinet van oordeel, dat, waar de omstandigheden zich inmiddels gewijzigd hadden, het opnieuw moest terug- keeren tot de politiek welke het sinds den aanvang van den Europecschen oorlog had evolgd, gelijk deze was uiteen gezet aan e Kamer in September van 't vorig jaar. Maar op de mobilisatie van. Bulgarije was geen ander antwoord mogelijk, dan dat Grie kenland evenzeer de algemeene mobilisatie afkondigde. Ik moet intusschen de Kamer er van in kennis stellen, dat na Öe afkon diging van deze beide mobilisaties gerust stellende verzekeringen van weerszijden ge geven zijn. Radoslavoff verklaarde aan onzen gezant te Sofia, dat de Bulgaarsche mobilisatie geen agressief doel had, noch tegen ons, noch tegen onze Servische bondgenooten. Bulga rije was er toe genoodzaakt door zijn na bijheid van» het tooneel van den oorlog en het doel er van was slechts om voor de toe komst de handhaving der gewapende onzij digheid. voor Bulgarije mogelijk te maken. ,Wg hebben geantwoord, dal, zoolang het karakter der Bulgaarsche mobilisatie in de zen zin blijft omgrensd, onze mobilisatie, wel ke noodzakelijker wijze door de hare was noodig geworden, niet moest worden be schouwd als eenig agressief doel beoogend, maar evenzeer strekkende tot handhaving van gewapende onzijdigheid. Intusschen moet, niettegenstaande d.ze \ve- derzijdsche verzekeringen, de toes'and als ernstig worden beschouwd. Bij de moderne inrichting der nationale legers kan een al gemeene mobilisatie, welke het economisch en maatschappelijk leven van een land, ten diepste schokt en enorme uitgaven na zioh sleept, niet worden verlengd zonder ernstige gevaren voor den vrede en deze gevaren zijn nog veel grooter wanneer een der gemo biliseerde landen er geen geheim van maakt, dat het den territorialen status quo, welke door traclaten tusschen hem en zijn nabu ren gevestigd is, niet wenscht te eerbiedigen. Ik zeg dit niet, om den toestand af te schilderen in somberder kleuren dan deze werkelijk is, maar ik heb niet liet recht om tegenover het land den werkelrjken staat van zaken te verheimelijken, want indien wij allen in Griekenland vurig den vrede wen- schen, weet ik evenzeer met welk een geésfc van onvergelijkelijke zelfverloochening het Grieksche volk onder de wapenen bereid is, rijn zelfstandigheid en de levensbelangen van rijn land te verdedigen en zich te weer te stellen tegen elke poging van welken Bal- kanstaat ook, om zich een overheerschende positie te scheppen, die het einde zou be- teekenen van de staatkundige en moreel© onafhankelijkheid der, overige. (Langdurige toejuichingen.) Ik zou mij: er intusschen in verheugen, indien de geruststellende verklaringen, welke wederzijds door. de regeeringen der beide gemobiliseerde staten zijn gegeven, spoedig en zonder vertraging zouden kunnen leiden tot gelijktijdige demobilisatie en alzoo het gevaar vo.or den vrede doen verdwijnen, dat natuurlijk wordt verwekt door een onbe paalde verlenging der mobilisatie. (Toejui chingen). De leideri der oppositie, Goenaris, keurde onmiddellijk de levendig toegejuichte ver klaringen van den president van den minis terraad goed. i i tl' De Fransch Engelsohe leening en de pro-entente gevoelens In Amerika. De firma Morgan Co., die als emittente Optreedt van cle Fransoh-Engelsch e lee- nrng in Amerdak, heeft medegedeeld, dat er Van één der rijkste inwoners der Yer- eenigde Staten een inschrijving werd ont vangen, van ruim fp 30 mil'lioen. Dc firma Guggenheim Sons heeft zich verbonden' om 5 oiillioen te nemen, terwijl verder twee banken ieder voor 5 mdllioen heb ben ingeschreven. Op het bhnkefc, dat Donderdagavond ter eer© van de Engelsch-Fransche commissie leden werd gegeven werd door eon geest driftige demonstratie uiting gegeven aan de Amerikaansche sympathieën voor de zaak der Enteote-mogendheden. Lord Rea ding was de voornaamste spreker. In zijn rede zeide hij o.a. Gij Amerikanen hebt veel voor ons ge daan door uw sympathie te t-oooen en noodt zullen ik, noch mijn Fransche mede- afgevoa-rdigden vergeten, dat gij na meer dan een jaar oorlog ons de band hebt ge drukt en ons hebt doen voelen, welke ster ke band van vriendschap ons verbindt. Do Fransche afgevaardigde Homberg ver zekerde, dat de ondervinding, die hij bij zijn missie had opgedaan, hem overtuigd had, dat zioh geen incident zou kunnen voordoen, dat in staat zou zijn do vriend schap tusschen Amerika en Frankrijk te verkoelen. De laats to gebeurtenissen had den bewezen, dat do belangen van Enge land, Frankrijk en Amerika indentiek zijn. Ohoate, de vroegere gezant te Londen verklaarde, dat terwijl de commissie we ken lang met de voornaamste bankiers van het land onderhandelde, de zaak in één! dag geregeld zou zijn, indien de kwestie aan het oordeel van het Amerikaansohe volk'ware onderworpen. Spreker verklaar de openlijk, dat hij niet neutraal was en betreurde het, dat de Yereenigde Staten niet officieel uiting konden geven aan de govoelens van afschuw over de wreedhe den, in België geploegd. Choate beschouw de den oorlog als een strijd tusschen vrij heid en slavernij en hij aohtte Amerika te staan aan do zijd© van het reoht. Deze en andere vertolkers van Ameri- ka's medegevoel voor do zaak der gealli eerden werden hartelijk toegejuicht en toen een toast werd voorgesteld op Wilson, ko ning George cn P©incaré kende de geest drift schier geen grenzen. De Strijd in Sret Westen. PARIJS, 2 Oot. CR. O.). Avondoom- muniqué In het zuidelijk deel van Givenchy en het bosoh ten oosten van Souchez werd eenige nieuwe voortgang gemaakt, waar bij (51 man krijgsgevangevangen gemaakt, werden en een aantal Fransche krijgsge vangen bevrijd werden. In Champagne wer den hij een verrasend optreden tusschen Auberin en Epine-le-Vedegrango (ten wes ten van Souuin) eenige mitrailleurs ver overd en 30 man krijgsgevangen gemaakt. De vijand heeft onophoudelijk onze stellin gen met bommen beschotenwaarvan de scherpe gassen de oogen decJen tranen. Het vuur werd door ons krachtig beantwoord. In Argonne, ten noorden van Heuyette, werd een hevig bombaa-dement van onze loopgraven door beschieting van de Duit sche loepgraven door onze mortieren tot zwijgen gebracht. Er werden granaten ove* grooten afstand gevuurd op Verdun e^j Nancy. Wij hebben hierop geantwoord door liet station van Viguoules te bombardeer ren, met het gevolg, dat twee herige onte ploffingen ontstonden. Een Fransch lucht schip heeft Donderdagnacht do spoorweg knooppunten Amagiie, Luckuy, Attïngny en Vouzières gebombardeerd. Het schip keerde niettegenstaande het hevig beschot ten werd vooTal bij Vouzières ongedeerd terug. LONDEN, 2 Oct. (R. O.) Officieel: Op den l V n .September heeft de vijand ver scheid V aanvallen uitgevoerd op onze stel lingen n.w. van Hulluch, die eindigden met de behouding van al onze stellingen, op 150 meter loopgraaf na. De vijand heeft in den namiddag van den 29sten onder een loopgraaf ten zuiden van den weg naar Mee- nen een mijn doen ontploffen, waardoor hij vasten voot kreeg in onze fronlinie. Door onzen tegenaanvallen worden dén volgen den dag alles heroverd op een klein stuk loopgraaf na. In de afgeloopen week heb ben onze vliegers zeer veel activiteit aan den dag gelegd. Er worden 17 luchtgevech ten gemeld, waaiibij slechts in één geval een Engelsch vlieger clen nederlaag leed. Een Duitsch vlieger was gedwongen binnen on ze linies neer te komen. Onze vliegers heb ben gisteren in het vijandelijk gebied spoor wegen beschadigd, waarbij de hoofdlijn op 15 plaatsen beschadigd werd. Yijf misschien zes treinen werden gedeeltelijk vernield. Te Valenciennes werden loodsen waarin locó-_ motieven geborgen waren door bommen in' brand geschoten. In heb Duitsche spoorweg- verkoel' is een belangrijke onderbreking ver oorzaakt. Vijandelijke vermogen in Duitschland. BERLIJN, 2 Oct. De „Nordd. Allg. Ztg."- schrijft: In beschouwingen van de Fran sche pers, die ook in neutrale bladen zijn overgenomen, wordt geklaagd, dat van Duitsche zijdo op de beheerders van vijan delijk vermogen in Duitschland dwang is ge oefend tot inschrijving uit de onder hun toezicht staande toozittingen op de derde Duitsche oorlogsleemng. Hiertegenover dient verklaard, dat door de Duitsche auto riteiten noch direct noch' indirect zulk een dwang is geoefend. Een Engelsche dame veroordeeld. WEENEN, 2 October. (W. B.). Het Weensche landweer-divisie-gerecnt veroor deeld© een hier wonend© Engelsche taai onderwijzeres, Ida Blaekmore, beschuldigd .van verstor'mg der openbaro orde en rust, begaan door uitingen waarin, naar aanlei ding van het vergaan van de „Lusitania" do wensch wordt uitgesproken, dat Duitsch land zal worden overwonnen. Spanjo en Frankrijk. PARIJS, 2 Oct. (Havo*). Melqaia-des Al varez, Je 1 ei-der der reformistische repuE-H- keiusohe partij i-n Spanje, die onlangs

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2