f Karpetten Sanguinose Sanatogeii, Foster's Pillen, Borst-Elixer, j Kinadroppels, Firma KRUISING A, Drogisterij, Nieuwe Rijn 33. Telef. 963. Leiden. Jn den Vergulden Turk Zondag 3 October: Leidens Osizet. P. HOGENDOGRN ZOON, Pakhuisknecht LeidscSie Schouwburg. \>N 17055 Zaterdag 2 October. Binnenland. Derde J 5hid. fro jgj5 LEIDSCH DAGBLAD Maatschappij der Nederiandsch© Letterkunde. Gisteravond hield de Maatschappij der Ne- denandsche Letterkunde weder haar eerste maandelrjksche vergadering in dit seizoen. Jn deze vergadering werd voor het ver- eenigingsjaar 1915—1916 tot voorzitter be noemd prof. dr. J. Verdam, oud-hoogleeraar, alhier, aan wien de aftredende voorzitter, de heer Sterck, uit Haarlem, het presidium, overdroeg. 'Daarna hield dr. G. J. Boekenoogen, redac teur van liet Ned. Woordenboek, a'hier, een voordracht over de Nederlandsche verta lingen en bewerkingen der „Vertellingen van Moeder de Gans". Na in herinnering te hebben gebracht, dat de beroemde „Contes de ma mère i'oye" van Perrault, het eerst gedrukt zijn in Den Haag, in het „Recueil de jpièces curieuses et nouvelles" van Moetjens in 1696 en 1697, en dat ook vele der volgende drukken in ons land verschenen zijn, behandelde spr. de drie verschillende Nederlandsche vertalingen uit do 18de eeuw, die in onderscheidene uitga ven tot ons gekomen zijn. De meest bekende en beste verscheen onder den titel „Ver tellingen van Moeder de Gans", met aardige plaatjes versierd, in vele drukken in Den Haag en te Amsterdam; met den Franschen en Iiollandschen tekst naast elkaar, of alleen m onze taal. Er is echter geen oudere uit gave bewaard gebleven, dan de 6de druk van 1759. Oorspronkelijk bevatte het bundeltje alleen" de vertaling der acht sprookjes van Perrault zelf, later is er de ^.Schrandere Prinses" van Mile Shéretier de Villandon bijgekomen. De lotgevallen van deze verta ling, die tot in onzen tijd haar invloed heelt laten gelden, werden door spr. uit voerig nagegaan. Een andere overzetting, die waarschijnlijk hog iets ouder is, daar de volgorde der sprookjes overeenkomt met die oer oudste Fransche edities, voor de daarin aangebrach te wijziging, heeft minder letterkundige ver dienste. Zij is getiteld: Vermakelijke Vertel lingen van Moeder de Gans". Dit is een echte volksuitgave, die slechts zes stuivers kostte en thans nog veel zeldzamer is, dan de pas genoemde boekjes. Deze vertaling is vol verrassingen, want a!s de yertaler een woord tegenkwam, dat liij niet kende, heeft hij er maar wat van gemaakt, en zoo werden bijv. de ouders van Klein Duimpje tot een slager en slagerin. De derde oude vertaling is van Antwerp- Bchen oorsprong. Het zijn de Amusante Kin- 'dervertellegskens als van Duimken, de Slaa- p-ende in den Bosch en veel andere geestige vertellingen." Daarna besprak dr. B. de oude vertalingen en bewerkingen van Perrault's sprookjes in de 19de eeuw; eerst het proza, daarna de peëzie. Naast veel bekende zaken, kon ook op- veel, dat nu vergeten is, worden gewe zen. Dat Heiie sprookjes heeft berijmd, weet ieder, maar dat "ook Ten Kate den tekst voor. kinderboeken heeft geleverd, zal niet pneer van algemeene bekendheid zijn. Vervolgens wees spr. op de wijzen, waar op- de Vertellingen van Moeder de Gans zijn geïllustreerd en kwam zoo ook op "de pren tenboeken uit vroeger en lateren tijd. Die met sprookjes geven ons een volledig over zicht van de manieren, waarop onze kinder boeken werden uitgegeven. Van de kost baarste tot de goéBkoopste, vindt men er on der. Op een tentoonstelling van "boeken uit zijn verzameling, die spr. aan de voordracht verbond, lagen bijv. meer dan 100 verschil lende uitgaven van Roodkapje, van alle soort. Ten slotte herinnerde spr. nog in 't kort aan de tooneelstiiblcen en operetten, die aan sprookjes van Perrault zijn .ontleend, en aan den invloed, der vertellingen van "Moeder de Gsns op do benaming van andere sprook jesverzamelingen. De voorzitter bracht den spreker namens de aanwezigen dank voor zijn voordracht en voorts voor de belangrijke tentoonstelling van boeken, die spr. daaraan had verbonden, welke met belangstelling werd bezichtigd. Leidsche Christelijke Oranje Vereeniging. De Leidsche Christelijke Oranjc-Vereeni- ging hield gisteravond in de Oosterkerk al hier een openbare samenkomst, ter herden king van „wat God gedaan heeft, op den 3den October van het jaar 1574." Het kerkgebouw, waarin de banier der, Vereeniging aanwezig was, kon alle belang stellenden niet bevatten. Velen vergenoeg den zich den ganschen avond met een staan plaats. Het samenzijn werd ingeleid door een paar orgelvoordrachten, van den heer L. Boom, organist der Marekerk. Daarna zongen allen de verzen 1, 2 en 3, van den 9den Psalm. Vervolgens opende de voorzitter, ds. H. Tho mas. Geref. predikant alhier, het samen zijn met gebed en met een korte toespraak. Hij gaf daarin uiting ia .an zgn vreugde, dat hgj zoo spoedig weer in een openbare samen komst dezer Vereeniging, zoovelen een har telijk welkom mocht toeroepen; hij, die zoo gelukkig was, het eerste en het laatste woord; te hebben. Met vrijmoedigheid had het be- stuur besloten, tot deze bijeenkomst, waar •weer zou kunnen geluisterd worden naar de stemmen uit onze historie. Spr. leidde den redenaar van dezen avond en de verdere mei dewerkenden, tot het slagen er van, bij zijn hoorders in. Waar het ooster- en het westerfront, waar de krijg woedt, hoe langer zoo meer gaan gelijken op abattoirs; waar wij echter weten, dat God boven alles is gezeten op Zijn troon, zuilen wij dezen avond kunnen luisteren naar onze geschiedenis, onze eenige, schitterende historie, dat gouden borduursel, waarin God Zijn naam heeft geschreven. Dat wij, Chris tenen, te midden van veel ongeloof, hetwelk niet veel in die geschiedenis spot, toonen cfcze historie niet te verzaken. Wg, inte gendeel, wenschen vast te houden, onbe weeglijk vast te houden aan den God on zer vaderen. Wjj blijven omringen, trouw omringen, den troon der Oranjes. Wij blij ven beminnen ons land. Wij' blijven het be minnen tot in den dood. Na deze, op geestdrifligen toon gespro ken woorden, deed een strijkorkest, onder, leiding van den heer J. Noordanus, eerst het „Wilhelmus" en het „Wien Neerlandsch' Bloed" hooren, welke staande werden aan gehoord, en vervolgens den Priestermarsch'* van F. Mendelssohn. Hierop zong mej. ~Wilk. Korswagen, sopraan-soliste alhier, op dé& piano begeleid door onze stadgenoote mej. T. Gleuns: „O, wees tevreden en zwijg stille," van J. S. Bach, „Gebed," van F. Killer, en* „Jezuslied", van Eugen Hildach. Alsnu was aan het woord ds. H. J. Kou- wenhoven Dz., Geref. pred. alhier, die een, m een frisch kleed gestoken, boeiende rede hield, over het beleg en het ontzet onzer, stad. Spreker koos als grondslag voor deze rede het eerste gedeelte van het vijfde vers van den 66sten Psalm: „Komt en ziet Gods daden." Ilij voerde zijn gehoor dadelijk in den geest naar het schoone monument in het Van-d er-W erf park, bij het beeld van den grooten held uit het beleg, voor wien hij meer in 't bijzonder de aandacht vroeg, en ontleende aan de ta^ereelen, uitgebeeld op; de vier bronsp laten in het voetstuk, van dat herinneringsteeken, de stof voor zijn histo rische mededcelingen en toepasselijke gods dienstige beschouwingen, telkens de groote daden Gods, aan onze 3 tad en aan ons land bewezen, in het licht stellende. Zooals elk rechtgeaard Leidenaar bekend moet zijn, stellen deze tafereelen voor: 1. een kamer van het oude Stadhuis, waarin een ontmoeting plaats heeft van de regeer ders der stad met enkele kapiteins met de Oranjevlag, de zijde kiezende van den Prins van Oranje; 2. krijgslieden, met lansen vech tend tegen de Spanjaarden, bg de schansen; 3. het ontzet van Leiden, als wanneer den uitgehongerden haring en brood werd ver strekt door de moedige Watergeuzen; 4 den dankstond in de Pieterskerk. Tusschen de beide gedeelten van de rede werd gemeenschappelijk gezongen Psalm 68 5 en 6 en werd er ook gecollecteerd. Na de rede zong mej. Korswagen „Bede voor het Vaderland", van A. Valerius, „Mijne Moedertaal van L. F. Brands Buys, en „Noordzee", van Emiel Hulle- broek, en voerde de muziek uit: „Es is bestimmt in Gottes Rat", „Adagio" van J. Hay dn, „Een vaste Burcht is onze God", het „Wilhelmus" en het „Wien Neerlandsch Bloed", welke beide laatste nummers door velen werden meegezongen. Do voorzitter dankte van hen, dde tot het gelukken van den avoend hadden bijge dragen, elk afzondelijk voor het aandeel, dat zij of hij daarin hadi gehadom ten slotte te wijzen op de beteekonis van sa menkomsten als deze, welke niet gering zijn te achten.. Na gemeenschappelijk zingen van Psalm 3310 en dankgebed van den leider ging de groote vergadering, welke een zeer gere geld en ordelijk verloop had gehad, onder orgelspel uiteen. Onzenrijds die-ne nog opgemerkt, dat de heer Boom, de blinde organist, de num mers voor orgel goed had gekozen; dat mejKorswagen ook nu weer keurig zong dat mej. Gleuns haar uitstekend accom pagneerde en dat de heer Noordanus eer inlegde met zijn inderhaast gevormd en' geoefend orkest, dat wel nd-erb heel sterk was, maar de groote verdienste had zusiver te spelen. De Leidsche Christelijke Oranje vereeni ging ten slotte, die dezen mooden histori- schen gedenikavond om niet aanbood en zelfs de programma's gratis verstreikte, komt toe de dank van allen, die gisteren een paar zeer leerzame, sticht olijke -en ge noeglijke uren' in do Oosterkerk hebben doorgebracht. Hoe zit dat? „De Nederlander" schrijft: De snuffelaars onder de Kamerleden zullen misschien, ails zij zoeken op- de begrooting van het Departement van Landbouw, een subsidie kunnen vinden, waarvan de Kamer onkundig is gebleven, en die ons voorkomt, zoo al niet onbedenkelijk, toch niet en règle te zijn. Wij meenen namelijk te weten, dat door het Departement van Landbouw, Han del en Nijverheid een subsidie van f 3000 per. jaar wordt uitgekeerd aan de „Gazette de Hollande", een blad, dat voor zoover wg we ten, nimmer tot officieel of zelfs tot offi cieus orgaan van de Regeering is aange wezen, „Wij weten dus niet, weïke belangen daar mede worden gediend, mogelijk zeer groote, maar juist omdat wij dit niet weten, kan mis schien de Kamer haar en onze belangstelling op dit punt bevredigd zien, het afdeelings- enderzoek van de begrooting moet nog be ginnen." Naar aanleiding van het bovenstaande zegt het „Nieuwsbl. v. h. Noorden": „De directeur van de „Gazette de Hol lande", zal niet weinig verbaasd zijn over. deze mededeeling van het Chr.-Hist. blad. Met een subsidie van f3000 per jaar zou hij de wereld te rjjk zgn geweest, toen hg onder veel zorgen zijn kindeke trachtte groot te brengen. En voor een zoo nuttige krant was de subsidie waarlijk niet slecht besteed. Eilacy, die subsidie zullen snuffelende Ka^ merleden niet op de begrooting vinden, om dat ze er niet op staat „De Ned." is ver keerd ingelicht. Wel worden een aantal abonnementen op het blad voor Nederlandsche consuls, die geen Nederiandsch kennen en dus blij zijn een Nederiandsch blad in 't Fransch of Engelsch te krggen, betaald. Maar dit kan „De Ned." niet bedoelen. Subsidie betee- kent steun, zonder er iets voor terug te ont vangen. Wel nu en wg meenen het goed. te weten subsidie ontvangt de „Gazette de Hollande" van onze Regeering niet." Tot predikant bij de Doopsgez. Gem. te Amsterdam is beroepen ds. G. YYuite Jan., te 's-Gravenhage. B^j de Ned-Herv. Gem. te Groningen is in de vac.-ds. Hulsman, beroepen ds. Veen, te Zutfen. Do gewone audiëntie van den Minister van Buitenlandsche Zaken zal Vrijdag 8 October niet plaats hebben. Naar „De Tribune" meldt is de heer Wijnkoop door de S. D. 'T. in District IX te Amsterdam candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in de vacature-Vliegen. Vrijdagmiddag is op de begraafplaats Driehuizen in de kelders van het cremato rium op Westerveld bijgezet het stoffelijk overschot van wijlen mr. C. Th. van De venter, in leven lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zeer talrijk was heb aantal van hen, die deze plechtigheid bijwoonden. Bij het binnentreden van de aula deed bet orgel, bespeeld door den heer P. van Ooy, Gezang 21 der j-vangelisc* Gezangen hoo ren. Op het podium lag een schat van bloemen. Achtereenvolgens voerden het woord: de heer A. Stoop, zwager van den overledene; minister Pleytede oud-minister mr. Goe man Borgesius. Namens de Vrijz.-Democratische Kamer club sprak dr. 1). Bos r-n woord ten af scheid tpb den trouwen vriend. Als vriend on clubgenoot der Leidsche studenten her dacht mr. Aberson den besten en trouwen vriend. Namens den Vrijz.-Dein. -ond voercie mr. Rooden'burgh he, woord ea mr. Abendanon al-El bestuurder van het Kartinifonds en na mens de Djambistichting; voor de redactie van „De Gids" dr. Colenbrander. Verder spraken dr. J. B. Kielstra, na mens het Kol. Instituut voor Taal- en Vol kenkunde in Ned.-Indië, de heer R. A. van Sandick uit naam van het Internationale Koloniale Instituut te Brussel; baron Van Zuylen van Nyevelt namens het Kon. Con servatorium to 's-Gravenhage. Eveneens getuigend van grrote erkentelijkheid waren de woorden van dr. Kiewiet de Jonge, na mens het Alg. Ned. Verbond, waarvan de heer Van Deventer een der meest geziene leden van het hoofdbestuur was. Mr. Methorst sprak uit naam van het Bu reau voor do Statistiek en generaal Roo seboom namens het college van curatoren van de Indische -cstuursacaciemie. Mr. H. Smeenge dankte den overledene voor hetgeen hij voor een deel van Neder iandsch Drente had gedaan en de heer Ra- toelangi, een der Indische leerlingen, sprak woorden van dark voor de vele goede din gen, dio do overledene voor Indië en voor de bevolking gedaan heeft. Een familielid èmkte ten slotte vooc de betoonde belangstelling. Daarna daalde de kist langsaam onder de tonen van het Andante uit de 5de Sym fonie van Beethoven. Men meldt uit Amsterdam d.d. 1 Oc tober Ds. J. H. Wiersma herdacht heden zijD 50-jarige ambtsbediening bij de Nea.-Herv. Gemeente. De jubilaris, die tal van bloem stukken en gelukwenschen in ontvangst had te nemen, ontving hedenmorgen bezook van het mode ramen van predikanten en van ds. G. Oorthuys en ds. J. Buenk, nar mens den kerkeraad; voorts van een com missie van de wijk, de gemeente en van oud-catechisanten, namens welke commis sie de heer Mettau het nu voerde. Na mens de commissie uit de Yereeniging „Is raël", waarvan l.s. Wiersma oestuursliu is, werd het woord gevoerd door ds. J. J. van Noort. Verder waren aanwezig vertegen woordigers van cle commissie uit de gast huizen en van de vrouwenvereeniging „Het Mosterdzaadje". Verschillende huldiginga- oommissïes bonen een stoffelijk blijk van belangstelling aan. Hedenmiddag verd een druk bezochte re ceptie gehouden. A.s. Zondag predikt ds. Wiersma in de Nieuwe Kerk naar aanlei ding van zijn jubileum. Naar „De Tijd" verneemt, zal mr. L'. Regout, tijdelijk gezant b-j den H. Stoel, 3 of 4 October F me met verlof verlaten, om gedurende een 10-tal dagen in Neder land te veroujven. Z. Exc. zal zijn verlof tijd in Den Haag doorbrengen. Mevr. Re gout en een ongehuwde dochter zullen met den gezant naar iiome terugkeeren. De inauguratie der novitii en novitao voor het Amsterdamsch studentencorps zal plaats vinden Maandag 4 October des namiddags te 3 uren, in de aula van het universiteitsgebouw. De Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en en Plantkunde, telde op 1 Jan. j.l., 3115 le den, 18 donateurs en 40 afdeelingen. Dei financieele toestand wekt eenige bezorgds heid. AOADEMIENIEUWS. Leiden. Bevorderd is'tot arts de heer D. G. W. van Voorfchuysen, geb. te Rot terdam, wonende te Leiden. Utrecht. Vrijdagmiddag werd in allen eenvoud in do psychdatrisch-neuroloigiscih kliniek een bronzen plaquette van wijlen prof. Heilbronner geplaatst. Eenige leer lingen, oud-leerlingen en bewonderaars hadden zich vereeuigd en aan mevr. Heim, te Berlijn, opgedragen een relief in brons te vervaardigen, en dit relief was aan me vrouw Heilbronner aangeboden, die het ter, plaatsing in de kliniek aan de universiteit had geschonken. Door den voorzitter van de Commissie der leerlingen, dr. Engelhard, werd namens mevr. Heilbronner met ■enkele woorden de plaquette aan den hoogleeraar-direebout der kliniek aangeboden. Namens curato ren aanvaardde prof. Winkler dit geschenk, dat daarna op do door mevr. Heilbronner aangewezen plaats in de kliniek werd op gehangen. Bevorderd is tot doctor in de rechtswe tenschap do heer A. J. M. Nederveen, geb. to 's-Hsrtogcnboscb, op Stellingen. KRIJGSRAAD TE 'S-GRAVENHAGE. De auditeur-militair bij den krijgsraad verdere heden tegen: C. J. V., milicien' der Infanterie, afkomstig uit Leiden, ter zake 2de desertie 2 maanden militaire de tentie, in to gaan 21 September. Levertraan Emulsie, tegen ziekte der Longen, Borst, Hoest, gevatte Koude en Klier- achGgheid, in flacons van f 0.70, fl.—f 1.25, 12.25. tegen BLOEDARMOEDE en ZWAKTE. per üesch fl.50. ter versterking van Zenuwen en Spieren. *Sf 1.95, S4.S5, f9. tegen Hug- en Hierpijnsn. per Koker ƒ1.75. tegen Srcnchiies, Hoest en hardnekkige Verkoudheid. per flacon 45 Cts. tegen Koorts, Zwakte, gebrek aan Eetlust. Per= fis-coca 75 C4s. (Onze Cliënteele ontvangt voor de Kinderen een aardig uitknipboekje Cadeau M SÏ=JI=3EI!^=!!=I Oraiid Café flest* OIÜER- EU ÜWÖi!30$üGERT8 1BE DEIE=E=]EE3£ 1118 48 Gevraagd, in een Graan- en Koloniale Zaak op het platteland: een flinke die varen en rijden kan. Brieven letter W Boekh. G. DEDDENS, Hoofddorp. 1045 9 De prijzen der plaatsen voor de Voorstelling van MORGEN (Zondag) zijn1104 13 Loge ƒ1.50, Baignoire ƒ1.25, Parterre ƒ1—, 2de Rang f 0.60, Amphith. S 0.40, Galerij ƒ0.40. Verhoogd met 5 pCt. auteursrecht. Nog steeds is de groote voorraad Tapistry, Tapis-beige, SCesiiaresi ©ars Stollen niet uitgeput en gaan wij door om dezelve, trots de vele ver hoogingen voor een matigen prjjs te verkoopen; ook zijn wg nog ruim voorzien door tijdigen inkoop van donkere Gordijnstoffen met passende Franje, tevens van alle Wiuterartikelen als: Kachel- zeilen, Tochtdekens, Voetzakken, Tochtlatten in aile kleuren, enz., enz., tegen do bekende Sage prijzen in het 1097 50 TapijtrrsagaKijra vaw Haarl.str. 150. Telei'. ïnterc. 750. t© Sj5.ss©nli©im. Haarlemsche Brand verzekering Maatschappij AGENT JAC P. LAGERBERG. 3leP2e'fcer 15 vsar hei: Se laat is. 1114 24

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 13