Ie Eyropeesche Oorlog. "Vrijdag X October. Tweede Blad. fro 1915 FEUILLETON. H© wild© ©lijf. No. 17054- Het Fransch-Engelscti offensief. De gevechten in Artois en Champagne worden met dezelfde kracht voortgezet en üe vorderingen houden aan. De geheele eer ste stelling in Champagne, die door rnaan- denlangen arbeid uitermate sterk was ge maakt, is geheel en al genomen over een front van 25 IC.M. De Fransche troepen vallen de tweede J ini e onder gunstige om- ötandigheden aan. De Duitschers ge ven onmiskenbare blijken van uitputting en .vermoeidheid. Groepen van honderden geven zich over, zonder gevochten te hebben, zoo deelt een Ila-vas-telegram mee. Daar ten gevolge van het verbreken der verbindingen sedert drie dagen geen pro viand kon worden aangevoerd, zijn de krijgs gevangenen uitermate verzwakt. Men krijgt den indruk, dat er wanorde heerseht, zoowel in de vijandelijke linies als "daarachter. In Champagne alleen maakten de Fran- echen krijgsgevangenen, die tot 35 verschil lende infanterie-regimenten behoorden. Bataillons, compagnieën zelfs, worden af zonderlijk door den Duitschen commandant in hel gevecht gebracht, waaruit blijkt welk een verrassing de aanval der Franschen te weeg heeft gebracht en welk een wanorde ier op gevolgd is. Het moreel der Fransche troepen is bui tengewoon goed. De vastberadenheid en geestdrift van de gewonden, die vau het front komen, wekt de bewondering op van allen, die met hen in aanraking komen. Het behaalde schitte rende succes heeft den strijdlust der troepen Verdubbeld. In Artois wordt met groote verbittering, doorgevochten. De Franschen .blijven vor deringen maken. De top van heuvel 140, het hoogste pun* van ie kom van Vimy, die de geheele vlakte van Lens en Douai bcheerscht, en de boomgaarden ten zuiden van die kom, zijn in handen der Franschen. De soldaten, die in deze streek krijgsge vangen zijn gemaakt, behooren tot^ 28 ver schillende regimenten, waaronder vier Prui sische garde-regimenten. Het Engelsche leger, dat in verbinding is piet de Fransche troepen, maakt vorderin gen ten noordon en ten zuiden van Loos'. De twee eerste linies verschansingen zijn fceeds genomen, op de derde worden hevige aanvallen gedaan. Het geheele aantal gevangenen, door fle bendgenooten gemaakt, bedraagt 2 5.0 0 0, waaronder meer dan 400 officie ren. Tot nn toe zijn'"! 0 3 veroverde kanonnen geteld, zware zoowel ate veldstukken en de inventariseerir.g van den buit is nog lang niet afgeloopen. Dit Havas-bericht vindt bevestiging in de cflicieele berichten. Het Fransche commu niqué. luidt: „De Duitschers hebben iu Artois niet an ders gereageerd clan door een zeer hevig bombardement van de nieuwe Fransche stel lingen ten oosten van Souchez. In Champagne kregen de Franschen op verschillende punten voet in de loopgraven 'der tweede Duitsche verdedigingsnnie ten westen van den Tahureheuvel en van Nava- tm-hoeve. Op dit laatste punt drongen eenige Fran sche afdeelingen "tot de andere zijde der vijandelijke linie door, maar deze vorderingen konden niet worden gehandhaafd door het 'JS Eoman naar het Engelsch. (Nadruk Vcrbodon). 28) Hij is ten slotte met een actrice ge trouwd on mama vond, dat. het Miriam zc- kor in hét hoofd moest mankeeren, dat zij hem niet aannam, toen zij hem kon krijgen. Mama zei, dat liet zoo mooi voor mij zou ge weest zijn, om iemand te hebben zooals Mi riarn die vorp rich tangen aan ons had weet u met zulk eer. voorname positie bui ten: lands. „Maar beschouwde Miriarn het zoo niet?" „Zij dacht er in het geheel niet over. Zij kan iemand soms het geduM doen verliezen ofschoon zij toch zulk een schat te. Die arme mama placht zich zoo over haar te ergeren - on zij was zoo ziok en mijn stiefvader, die blind werd on zooveel meer. Als Miriam maar een goede po 'tie buitenslands had ge had, zou il: naar haar toe hebben kunnen gaan, in pteats van geen thuis te hebben, zooals nu." Er was zoo iets aandoenlijks in haar ma nier van spreaen, dat het hem moeite kostte haar niet terstond een tehuis aan te bieden, i (maar de schaduwen waren bezig in bet dag licht- te kom n cn hij moest wachten tot de 'geheele processie voorbij was. „Dat was dunkt me, niet- heel aardig van 'Miriam om zoo weinig om anderen te den- j kon. Maar waarom denkt u, dat zii zno han delde V' „Mama dacht, dat zij op iemand verliefd j frontvuur en het hevig fiankeerend vuur der artillerie. De Franschen houden echter de iu de tweede vijandelijke linie veroverde plaatsen vast. Ten zuiden van liiport breid- Ü6D de Franschen hun verovering van de .eerste vijandelijke stelling uit en vermeester den zij het belangrijke steunpunt, bekend als het „ouvrage de la défaite." Overigens was aan het front de nacht kalm. Ondanks zeer ongunstige weersgesteldheid bombardeerden gisteren Fransche escadrilles do liniën en verbindingen van het Duitsche front der achterhoede. Er werden bommen geworpen op de stations in het Suippesdal: iVazancourt, Warmeriville, Pontfaverger, St. Hilaire le "petit en op een colonne in marseh in de buurt van Somme Py." Het Duitsche legerbericht is met deze mededeelmgen niet in tegenspraak. Do goue>- rale staf meldt: „De vijand zette alleen in Champagne de jogrngen tot doorbraak voort. Ten zuiden van den weg MeenenYperen deden we, een door twee Engelsche compagnieën be zette stelling in de lucht springen. Ten noor den van Loos ging onze tegenaanval lang zaam vooruit. Ten zuidoosten van Souchez slaagden de Franschen er in op twee plaat sen van kleine uitgestrektheid onze linie binnen te dringen; daar wordt nog gestre den. Een Fransche aanval ten zu'den van Atrecht werd gemakkelijk afgeslagen. Tus- Schen Reims en de Argonnen waren de ge vechten verbitterd. Ten zuiden van St. Ma- trïe a Py brak een vijandelijke brigade 'door onze voorste loopgravenstelling, zij stiet op onze reserves, die in een tegenaanval op den vijand achthonderd ^gevangenen maakten en de rest vernietigden. Alle Fransche aan vallen tusschon de wegen van Somme Py, Scuain en den spoorweg van Challerange St. Menehould zijn gisteren, deels in ver bitterde gevechten op korten afstand cn onder zware verliezen voor den vijand, af geslagen. Hedenmorgen vroeg is een krachtige vrj- andoljke aanval gedaan op het front ten noordwesten van Massiges. Ten noorden van Massiges ging de aan vjande- lijk flankeervuur zeer blootge stelde heuvel 191 verloren. Aan de overige fronten alleen artillerie- en mangevechten van wisselende hevighed. Achter het Dutsche front blijft de bedrij vigheid voortduren, vooral in de Vloam- soho gewesten.Langs do grens, op een af stand van 50 meter van de draadversper ring, moet men al het struikgewas verwij deren en zelfs de onderste takken van de boomon afkappen en dit binnen vijf dagen. Op de spoorlijn SelzaeteGent zijn de wis sels van de zijsporen weggebroken. Op de stations heeft men groote hellingen ge bouwd voor het snelle laden on lossen van de wagons. Dat alle beschikbare soldaten opgetrom meld zijn, blijkt uit het feit, dat veel grens posten in drie dagen niet zijn afgelost. Er waren soldaten bij van detachementen die pas van den strijd waren teruggekeerd cn luide hun ontevredenheid betuigden over deze geforceerde diensten. Wat de Engelsche bladen melden over do gelatenheid van de gevangenen en zelfs hun tevredenheid, dat de oorlog voor hen uit is, verwondert hun niet., die hier dagelijks met Duitsche soldaten omgaan, meldt een eer- respondent aan do grens. De geestdrift voor den oorlog is weg. De groote zege praal op Rusland blijft achterwege. Er ko men wel troepen aan, maar niet de over macht, waarop men hoopte De verovering van Calais on do bestraffing van Engeland, I dus het einde van den oorlog, ©ohijnt ver der dan oedt. Men voelt reeds wat de vin- tor zal brengen, nu het dagen achtereen re gent en koud is. wa:, van w~en wij niets afwisten; maar ik heb dat nooit geloofd. In de eerste plaats kende zij niemand, van wien wij niets af witten, ten minste niet vóórdat zij met lady Bonchurcb naar Washington ging. En bo- vondicn, zij Icon niet op iemand verliefd zijn, zonder dat ik het merkte, wat vindt u?" „Ik zou ook zeggen van nietof zij moest besloten hebben het u niet te vertellen." „O, zij behoefde mij dat niet te vertellen I Ik zou he* wel zien. Zij zou het mij in elk geval niet vertellen, vóórdat de zaak zoo ver was gekomen, dat ma-ar ik heb daar nooit het minste van ontdekt. En ik zie al tijd scherp, als het zulk soort dingen betreft. Er was echter één ding. Mama placht te zeggen, dat zij een tijdlang haar dagen ging zitten vorkniczen in een klem atelier, dat zij in de bergen had, dicht bij ons huis, maar men kon daaruit mets af1 eiden. Ik ben er zelf ook wel eens heen gegaan, als ik moede loos was en behoefte had eens goed uit to tchreien -- en ilc was toch op memand ver liefd". Er was oen 'ange stilte, waarin hij ernstig en onbeweeglijk in gedachten zat verzonken Af en toe bracht hij zijn fijne sigaret naar zijn lippen met de werktuiglijke beweging van iemand, die tijd en plaats en alles om zich heen heeft vergeten. „Wel, waar denkt u over?" vroeg zij, toen de pauze, naar haar idee, lang genoeg had geduurd. Hij r.clirikte op „O, ik weet het niet. Ik geloof, dat ik eigenlijk dacht aan aan die missu heeft mij geen anderen naam dan Miriam ge noemd." „Zij hee' Strange. Dezelfde naam als de. uwe." „O? TT heeft mij dat nooit verteld". „Tante Queehic tocli wél Maar u scheen DAGBLAD Ook in de steden verdc-r vaji het front, zooals St.-Nicoiaas bij Antwerpen, merkte men Zaterdag en Zondag, dat het den Duit schei-s niot voor den wind ging. Zaterdag geraakte St.-Ni col aas plots in rep en roer. Auto's kwamen langs den grooton weg van Antwerpen en stormden door de stad in de richting van Gent. Vrachtauto's volgden; treinen reden zoowel in oostelijke als in westelijke richting. Eindelijk kon met. uit al die bedrijvigheid de gevolgtrekking maken, dat depóts van allerlei materiaal werden leeggehaald voor de versterking van plaat sen bij het frcnt. Ook onder do inwoners was voel bewe ging. Sommigen oordeelden zelfs het ver blijf in de stad onveilig on moor dan in vorige diagen slopen dien dag vluchtelingen de Nederlan-dsche grens over. De beweging onder do militairen en de spanning ander do bevolldng, werd in veel steden waargenomen cn dadelijk rees de vraag: „Wat zullen de Duitschers, als zij moeten wijken, met onze weerbare mannen doen?" Velen, die het verblijf in den vreemde moe waren, zijn naar België te ruggekeerd, maar hebl>en er nu spijt van. Het is wel waaT, dat dagelijks nog Belgen uit den vreemde terugkeeren, maar mocht do .grens geopend worden, dan zou een ge weldige stroom inwoners het land verlaten. Het bericht van de. overwinning, hoewel niet officieel gemeld, is toch bekend gewor den en het optimisme herleeft. Dit opti misme is veelal te levendig. Er zijn er. die meenen, dat de bevrijding al nabij is. Een goed begrip van den loopgraaf-oorlog kan men den meest en maar niet bijbrengen. De aanvallen op do Belgische kust. Het bombardement van de Belgische kust verleden week was zoo hevig als in langeD tijd niet is voorgekomen, niettegenstaande deze streek van Belgie sinds het beleg van Antwerpen herhaaldelijk door de Engelscheo en Franschen bestookt is, zooals uit liet vol gende lijstje van data, blijkt 16 Oct. De Duitschers bezetten Gstende. 17 Oct. Het bombardement van de Bol- gische kust wordt door een flotiTIe onder sellout-oij-naehï Hood begonnen. 27 Oct. Het slagïscliip „Venerable" voegt zich bij-het Britsehe eskader. 9 Nov. Het bombardement wordt gestaakt daar de krijgsbedrijven in een ioopgra\en- oorlog veranderen. 23 Nov. Alle punten van militair belang te Zeebrugge door Britsehe oorlogsschepen bestookt. 29 Nov. Er wordt gemeld, dat er een werf voor duikbootcn te Zeebrugge is gebouwd 1 Dec. Aanvallen van uit zee en uit de lucht op 2|?cbrugge. De Duitschers stellen zwaar geschut, op een versterken de haven. 10 Dec. De Duitschers geven toe, dat Bnt- acshe oorloTS:vc!itcpen een opmarsoh in de streek van Nicuwpoort belet hebben. -L" n.'or-Jskader h-rvat het bombardement van Ostende. 23 Jan. Aanval van twee vliegmachines op do stations voor Duitsche duikbooten te Ostende en Zeebrugge. 12 Fcbr. Aanval van 34 machines op Brug ge, Ostende en Zeebrugge, 16 Febr*. Een dergelijke aanval van 43 machines, onder welke 8 Fransche. 7 Maart. Aanval van zes vliegmachines op Ostende. 24 Maart. Yijf vliegtuigen uit Duinkkrkea bestoken do in aanbouw zijnde duikbootcn Hoboken. 1 April. Nieuwe vliegeraanvallen op Ho boken en Zeebrugge. 3 April. Duitsche inijnenlcggers, die het mijnenveld bij Zeebrugge trachten uit te breiden, worden door Britsehe oorlogssche altijd zoo prikkelbaar te worden als die werd genoemd, dat ik cr rnaar n'et weer over be gonnen ben. Ik neem u dat niot kwalijk, want er i niets zoo vervelend, als dat men zoo'n drukte maakt over je naam. Er was eer. meisje, bij ons op school, dat Onrust heetto Jessie Onrust een aardig, be daard me'°je, zoo rustig als een kerk maar ik verzeker u, het gepraat daarover begon zoo vcrmoe:end te worden u kan zich dat wel voorste1 len en dus besloot ik niets meer omtrent Mjriam's naam te gen u te zeggen of over de uwe tegen haar De Hemel weet, hoeveel St-ranges er wel in de wereld zijn, evenveel a's Jarrotts. „Zoodat bij s'ot van rekening haar naam was Miriam Strange.' „Dat was, dat is en dat za' altijd wel de hare blijven, als zij op deze wijze voortgaat, hernam miss CoUax, zonder op te merken dat liij half tot zichzelf had gesproken. „Zij was een pupil van mijn 'ticfvader, totdat zij meerderjarig werd,'" voegde zij er uit leggend bij. „Zij is een soort Canadeesche of zoo iets :<k heb dat nooit precies kunnen uitmaken. Maar hoe het. ook zij, zij 's een snoes. Zij is nu met mijn stiefvader naar Wiesbeden gegaan, voor zijn ooger.. en u kan zich niet voorstellen, tme heerlijk ik dat vind. Want, als zij niet was meegegaan, zou ikzelf misschien hebben moeten gaan en cïat op mijn leeftijd met alles, waar ik over heb te denken en mijn ve -schijnen in de we reld wel, kan begrijpen, wat dat zou wezen." Zij vestigde zulke lieve, b'auwe oogen op hom, dat hij zou willen tebben begrijpen, wat zij wenschte, dat- hij begreep, als hij zich niet had voorgenomen naar alles te infor- mcereu, totdat er niets meer voor hem viel te vernemen. pen beschoten en in de havten gedreven. Het kustbombardement bij Middclkerke Iv rvat Mei. De torpedojager „Maori" zink door een mijnontploffing bij cl 3 Belgische kust De bemanning naar Zeebrugge gevoerd. 23 Juli. Fransche vlootaanval op Zee brugge. 23 Augusteus. Bombardement door ;0 sche pen van dfe geallieerden. 26 Augustus. Een Duitsche. duikboot bij Ostende tot zinken gebracht door bommen uit een vliegmachine 7 Sept. Bombardement van de geheele kust. 25 Sept. Voortzetting en uitbreiding van het bombardement. Turken en Engelschen. Chamberlain, minister voor Indië, las gis teren in het Lagerhuis de volgende tele grammen voor van generaal Nixon, bevelheb ber van de legermacht in Mesopotamia, geda teerd 29 Sept.: lo. „De operaties van de zesde divisie aan de Tigris-linie op Dinsdag j.l. zijn volkomen geslaagd. De stelling van den vijand, gelegen op zeven mijlen ten oos ten van Koet, is lang en strekt zich uit aan beide zijden van de Tigris. Het aanvalsplan was goed in elkaar gezet. Losse colonnes van twee brigades onder bevel van generaal De- lamain, trokken Maandag na een demonstra tie naar de rivier en bereikten na een ge- fcrceerden marfjeh den linkervleugel van den vijand. Het noordelijk uiteinde van zijn stel ling werd door een heldliaftigen aanval te 10 uur 's ochtends gedeeltelijk genomen. Te gen twee uur was ook het overige gedeelte van de stelling, waar krachtige tegenstand werd geboden, in handen der Engelschen. Tegen den avond was de troep genaderd tot het westelijk gedeelte van de stelling, die krachtig versterkt en van draadversper ringen voorrien was. De vijand was dus door een andere brigade den geheelën dag opgesloten gehouden. De troepen- bivakkeerden in hun stellin gen. Don geneelen dag waren ge wanende mo- tcrwielrijders, d;e aan de uiterste fank de wacht hielden, in gevocht geweest met Turk- sche cavalerie. De Turken leden zware verliezen. De loop graven, die zij met "de grootste hardnekkig heid hadden verdedigd, lagen vol lijken. Eenige kanonnen, een groot aantal ge weien en een hoeveelheid munitie werden buitgemaakt en verscii.iden horderden vij anden gevangen genomen. De verliezen der Engels'clien b.-.dragen, volgens do berichten, minder dan 500 man." Een tweede telegram meldt: dat de stel ling van den vijand voor Koetalamn genomen is; er zijn een groot aantal gevangenen ge maakt en kanonnen veroverd. De vijand vlucht naar Bagdad. De En- geteclte troepen achtervolgen hem. Een Protest van Zwitserland tegen Greiisscliennis. In antwoord op het protest van do Zwit- sersche regeering tegen de schending van de Zwitsersche grenzen door twee vliegtuigen op 21 dezer, van wie er een een bom heeft laten val-len dicht bij een boerderij tus- schen Po-rrecntruy en Fontenais, heeft dé Duitsche regeering het volgende medege deeld: Een militair onderzoek heeft vast gesteld, dat do twee Duitsche vliegtuigen den weg waren kwijt geraakt; niet weten de. dat zij over Zwitsersch gebied vlogen, li-sten zij een bom vallen. Er zijn verschei dene maatregelen genomen tegen do offi cieren in kwestie en tevens om te beletten, dat dergelijke incidenten zich herhalen. De Duitsohe regeering heeft liaar levendigon spijt Uitgedrukt over het gebeurde. Generaal Scriba over Buiischiand. Op de VcTKieziugstournee, door .generaal Botha 111 den Vrijstaat gehouden, is hij op verscheiden plaatsen voor heete vuren geko men. Zoo is hem op een vergadering te Vrede, door verscheiden opponenten liet vuur zeer, na aan de schenen gelegd door mannen van de Hertzog-partij. Botha bleef van zijn kanfe net ante, oord niet schuldig. Briangrgker ech ter was, v/afc Botha in zijn rede vertelde; omtrent de redenen, die tot de expeditie te-, gen Duitsch Zuid-West-Afrika hebben ge leld. Daarbij kwam de generaal met aller- lerlei bekende, doch ook met weinig-bekenda grieven tegen Duitschland en de Duitschers voor den dag. Wij laten die hier volgen, zooals ze zijn weergegeven ia het verslag van „De Burger" van 4 Sepi: „Een van de redenen (voor de rebellie), dia gegeven worden, is het besluit van het Par lement, om Duits Zuid-West-Afrika binnen to trekken en het is mij vergund hierover te. spreken. Ik verzeker u, dit is niet het geval, want reeds vóór de Britse regering een verzoek deed om DuUs Zuid-West-Afrika inj te nemen, was het reeds bij de regering bekend, flat daar een opstand aan de gang was en de regering heeft alle krachten in gespannen om de mensen te bewegen niet met de rebellie voort te gaan, en hoewel wij er in slaagden de vrede voor een paar dagen te bewaren, konden wij' het toch niet ver hoeden. Ik verzeker u, ik heb in Duits Zuid-West-Afrika ontdekkingen gemaakt, waaruit 't blijkt, dat Maritz, op wie wij zieni als het hoofd van de rebellie, reeds in 1913 onderhandelingen had aangegaan, in die da gen, toen hij het absolute vertrouwen van de regering wegdroeg en een vette salaris ontving, had hij reeds gunstig ant woord ontvangen, maar ik heb andere ver klaringen om aan te tonen dat kommunikatieö doorgingen naar de keizer, die geantwoord heeft, dat hïi niet alleen uw vrijheid zal er kennen maar ook saf waarborgen, maar en dit is die gift mits dat u de rebellie dadelijk voortzet. Doch ik wil u zeggen, ik ben zeer dankbaar dat de rebellie over is. Dit is z-ulk een pijnlike zaak. Ik was de ver- antwoordeiike persoon in Zuid-Afrika. Ik' kom uit de liollandssprekende bevolking. Mijn partij bestaat uit de hollandssprekende bevol king en toen de rebellie uitbrak ondör mijn volk, kan u verstaan met welke pijnliklieid ik moest optreden. Maar ik kon niet toela ten, dat de rebellie voortgezet kon worden zo lang ik aan het hoofd stond. Ik moet mijn plicht doen, al is dit tegen mijn eigen broeder en vader. Aan u kan ik zeg gen, ik heb nog nooit uitgevonden, dat langs de weg van verraad een volk kan groot wor den, maar langs de weg van eer kan hij' het grootste volk worden. Dit wordt bekrachtigd door Gods Woord. Daar is een punt die wij goed moeten' verstaan. Volgens grondwet zijn wij een deel van het Britse Rijk, en wat wij ook al willen doe>n of zeggen, zij kunnen dit niet ontzeg gen. W-ij spanden ai onze krachten in, de En gelsen uit dit land te drijven, en wat betreft onze getallen, streden wij met de uiterste mannenmoed, maar God heeft gewild, dat wtj onze onafhankelikheid moesten verliezen cn dat de twee rassen in dit land samen moesten leven, en om die reden moeten wiji trachten de twee rassen bijeen te brengen. Wat mij vandaag hindert, is, dat er die genen zrjn, die zeggen dat zij wensen dat de Duitsers de overwinning in Europa mogen behalen. Ik bejammer ons als ons toekomst in de handen van de Duitsers moet worden geiat-en. Maar er bes raat geen kans voor do Duitsers om te winnen dit zou het onge lukkigste ding wezen dat wy in Zuid Afrika' hebben geleefd. Wat reden hebben wij om (le keizer te omhelzen? Wat heeft hij nog „Houdt u veel van hem? Van uw stief vader?" „Natuurrijk, in zeker opzicht. Maar alles liep zoo tegen. Ik weet, dar mijn lieve mama dacht, dat rij 7.00 goed mogelijk handelde, toen zij met hem trouwde, - n hij niet da delijk met zijn oogen was begonnen te suk kelen. Maar hij was hesi vriendelijk te gen mama, toen zij voor haar gezondheid naar de Adirondacks moest. Dat was h.el gauw, nadat zij van hier naar New-York gmg na papa's dood. Maar zij voelde zich zoo verlaten :ri de Adirondacks en hij was een rechter een mr. Wayne met een goede positie Maar zij had natuurlij le nooit vermoed, dat hij iets aan zijn oogen man keerde. Dat is iets waar men niet aan zou denken, om van te voren naar te vragen en zoo is alles zoo gebeurd, begrijpt u?" Hij begreep. Hij wou, dat hij niet zoo goed begreep. Hij zag alles in een licht, dat hem verbijsterde. Elke stap zou nu gevaarlijk zijn. behalve een in achtcrwaartsehe rich ting; ofschoon hij niet verzuimde zich dien avond voor te houden, dat het een terug trekken was om het terrein to verkennen en niet om weg tc loopen Het feit, dat de Wilde Olijf een persoonlijkheid was gewor den en een plaats in de wereld bekleedde, bracht haar weer nader tot hem, terwijl de wetenschap, dat hij haar naam droeg mis schien baars vaders naam hem in nog grootor mate tot haar schepping scheen te maken dan hij tot dusver had gevoeld. Hij zag nu ook in, dat hij door haar raad op te volgen dien zij hem in de hut had gege ven. nl. orn naar Argentinië, naar Stephens en Jarrott te gaan „een zeer goede ftema 0111 voor te werken" nooH aan haar in vloed was ontkomen, zoo iwn als de eik zich losmaakt van den eikel die zijn zaak is ge weest. Het waarnemen van deze -dingen was meer dan voldoon.de om een gemoed te verbijste ren, dat rich moeilijk terecht kon vin-den in verwikkelingen, zelfs al had 't weer ten toon-eelc verschijnen van den rechter Wayno hem niet nog meer onthutst. Het was daarom niet vreemd, dia.t hem plotseling het verlangen bekroop weg te komen hij reikhalsde naar ruimte en een zaamheid, naar do grasvelden en de rivie ren en in de eerste plaats naar zijn werk. In die vrije lucht zou hij het onbehaaglijke, drukkende gevoel kwijt rake-n, terwijl hij dikwijls bij een dagelijksc-he routine van werkzaamheden hacl ondervonden, dat moeilijkheden rich vanzelf oplosten. „Als u denkt, dat die zaak van Kont du zonder mij verder in orde kan komen", zed hij den volgenden morgen tot mr. Jarrott in diens kantoor, „dan lijkt het mij beter, dat ik nu weer naar Rosario terug ga. Geen spier vertrok in het lange, houten gelaat van den ouden man, maar do grijs blauwe oogen keken Strange met een nieuwsgierigen blik aan. „Wcnsoht 11 te vertrekken?" vroeg hij na een kleine pauze. Strange glimlachte verlegen, wat niet onopgemerkt bleef. „Ik ben langer weg geweest dan ik ge dacht had, veel langer. Mij dunkt, er moet nu bij veel dingen eens weer toezicht we zen. Green kan mijn plaats wel voor een tijdjje innemen, maar „Green voldoet zeer goed, beter dan ik van hem had verwacht. Hij schijnt met nieuwe kra-oht te zijn begonnen, die man." „Ik bon niet gewend mijn tijd te verbeu zelen, sir. Als er geen bijzondere reden is voor mijn langer blijven hier".

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5