Nederland en de Oorlog. 30 September. Tweede Blad. A°. 1915. Rechtzaken. Ingezonden. Uit de Omstreken, Vragen en Antwoerden. N°. 'I ü53 LEIDSCH M&BIAB kost verslag tweede kamer. Aboanés, die bovenstaand Verslag wensehen te ontvangen, kunnen zich aaü ons Bureau aan het Noordeinds- plein, opgevenhet Abonnement is 5 5 Cents k Contant. jüv GEVAAR BRENGEN VAN DE ONZIJDIGHEID .VAN NEDERLAND. Een 51-jarige rentenier, geboren te Saint 'du Nord (Frankrijk), wonende te Brussel, laatstelijk verblijvende te Vlissingen, heeft Je Rotterdam terechtgestaan ter zake dat hij aldaar op verschillende tijdstippen in en Omstreeks de maand Juni, opzettelijk han delingen zou hebben verricht, door welke Idle onzijdigheid van den Nederlandschen staat In gevaar werd gebracht. Ten behoeve van «een te Folkestone gevestigd bureau onder 'den naam Ingram Co., waarmee hij in geregelde verbinding stond, en welk bureau behoorde tot den staf der Fransche Ooster- legers, zou bekl. ten huize van zekeren Frans Deckers, die evenzeer met gemeld bureau in geregelde verbinding stond, althans in [tegenwoordigheid van dien Deckers en met behulp van diens Vertolking, rapporten heb ben aangehoord van personen, door Deckers [uitgezonden naar Duitschland, tot het ver zamelen van gegevens over troepenverplaat singen en andere aangelegenheden van mili tair belang, omtrent hetgeen die personen op reizen in Duitschland dienaangaande be weerden te hebben waargenomen en wel speciaal over verplaatsingen van troepen naar het oostelijk en westelijk front en over werkzaamheden en andere bevindingen, als aanwezigheid van onafgewerkte projectielen en van een bonzinedepöt in een automobiel fabriek te Vare!, en die rapporten ter ken nis van genoemd bureau I. Co. hebben gebracht, althans van de tegenpartij van Duitschland te brengen. Nadat bekl. de gebruikelijke vragen naar naam, beroep, enz. beantwoord had, verzocht de substituut-officier van justitie, mr. Bou- man, het 0. M. waarnemend, de behande ling van deze zaak in gesloten zitting te doen plaats vinden. De rechtbank besliste dienovereenkomstig. Mr. J. G. Schürmann trad als bekl.'s ver dediger op. MIDDENSTANDS-CREDIETBANK. De gemeente Amersfoort besloot, het ri sico der middenstands-credietbanken, aan gesloten bij de Centrale, op zich te nemen, voor zoover 't niet is gedekt door het rijk, pp voorwaarde, dat het collego van B. en iW". medezeggingschap krijgt bij het verlee- non der credieten. MELKPRIJZEN. In een te Gouda gehouden vergadering van veehouders is besloten, den prijs der jnelk gedurende de wintermaanden te bren gen op 14 a 15 cent per liter. De burge meester zal slappen 'doen tot vaststelling van maximumprijzen. CONSENTEN VAN UITVOER VAN PAARDEPEEN EN KNOLRAPEN. De minister van Landbouw heeft bepaald, flat uitvoer van paardepeen en knolrapen al leen geschieden mogen op vertoon van con senten, afgegeven door den secretaris van iden Ned. Tuinbouwraad en dat die producten Onder ambtelijk toezicht mogen worden in geladen o. m. op de navolgende plaatsen: HaagLoosduinsche vaart, KoudekerkHa- zerswoude, Leiden, Roelof-Arendsveen, Voor burgLeidschendam en ZoetermeerZeg waard. Voor de richtige uitvoering van de in Öeze beschikking bedoelde regeling is de secretaris van den Ned. Tuinbouwraad ver antwoordelijk tegenover den minister. De exporteur is verplicht van af een nader floor den minister te bepalen datum van elke partij, die hij met consent wenscht uit te voeren, een deel beschikbaar te stellen voor binnenlandsch verbruik. Hetgeen beschikbaar wordt gesteld, moet zijn van de eerste kwaliteit en naar een hoe veelheid en tegen een prijs als door den mi nister wordt bepaald. UITVOER VAN PAARDEN. Gisteren zijn ongeveer vijftig wagons jonge paarden via Nieuweschans naar Duitschland uitgevoerd. SMOKKELEN AAN DE OOSTGRENS. Men schrijft uit Enschedé: Het smokkelen in deze omgeving is nog steeds aan de orde van den dag; of beter gezegd: aan de orde van den nacht. De commiezen houden bijua ioderon nacht smok kelaars aan on nemen goederen in beslag. Gisternacht werden weer acht personen uit de volksbuurt de Krim, te Enschedé, aange houden, die te Broekheurne, gemeente Lon- neker, 500 pond spek over de grens pro beerden te smokkelen. Het spek werd gecon fisqueerd. Eén der commiezen loste, om 'de smokkelaars schrik aan te jagen, een revolverschot Naar men verneemt, zullen de commiezen thans met een "karabijn ^gewapend worden. VARKENSÜITVOER. Men schrqft ,uit den Gelderschen Achter hoek, d.d. 29 Sept* De exportslachters in (leze buurt zjjn weer begonnen te slachten. De firma Zwanenberg .te Winterswijk heeft gisteren en vandaag reeds circa 250 varkens naar Duitschland verzonden. Zooals men weet, wordt thans slechts voor 50 pCt. van de vroegere hoe veelheid consent gegeven. Niettemin heeft de cpheffing van het uitvoerverbod al dit gevolg gehad, dat de prijzen der varkens boven een gewicht van 200 K.G. van 36 cent op 41 cent per i/2 K.G. levend ge wicht gestegenzijn, terwijl de prijzen in Duitschland ten gevolge van den hernieuw den aanvoer ,uifc ons land in de laatste dagen gedaald zijn. BELGISCHE WERKKRACHTEN. Woensdag a.s. verwacht men te Leerdam een 60-tal Belgische geïnterneerden uit de kampen van Oldebroek, Harderwijk en Zeist, welke aan de Witglasfabrieken aldaar als glas- en pettenmakers aan het werk gesteld worden. Zij worden ondergebracht in barak ken, welke daartoe op het fabrieksterrein speciaal zijh gebouwd. Het detachement be- wakmgstroepen, groot 12 man en een offi cier, welke een dag tevoren reeds zullen aan komen, worden in die barakken eveneens onderdak gebracht. Ongetwijfeld zal het voor deze geïnterneerden een blij1 vooruitzicht we zen, dat die tijd van gedwongen nietsdoen eindigt en zij' hun oud, eertijds iu hun vader land zoo bloeiend bedrjjf, hier weer kunnen op-vatton. GEMEENTE-COKES. De gemeenteraad va,n Zaandam heeft in 'de gisteravond gehouden vergadering besloten, gedurende'den aanstaanden winter cokes voor, de ingezetenen beschikbaar te stellen tegen den prijs van zestig cents per ILL. Hiervan zullen zoowel de gegoeden als de on- en [minvermogenden gebruik kunnen maken, met dien verstande echter, dat ingeval de aan vragen grooter zijn dan de beschikbare hoe veelheid aan de gasfabriek de personen met de hoogere inkomens het eerst van de lijst zullen worden geschrapt. Deze cokes zullen ook verkrijgbaar wor den gesteld bij de brandstoffenhandelaren in de gemeente.. De kosten worden begroot op minstens f 15.000 gedurende het tijdvak van een half jaar. WOLVORDERING. Het lid der Tweede Kamer, mr. Tli. H. de Meester, heeft, naar de „Alk. Ct." ver neemt, d.d. 23 Sept. de volgende vragen tot den minister van oorlog gericht: Krachtens art 32 der Inkwartieringswet hebben in November 1914 on Mei 1915 in de provincie Noord-Holland wol vorderingen ten behoeve van den krijgsdienst plaats ge had, waarvoor de schadeloosstelling, naar luid van het Koninklijk besluit, in billijkheid had behoor en te worden geregeld door de bur gemeesters dor gemeenten, waar de vorde ringen zijn geschied. Is de minister van oorlog bereid mede te deelen: lo. Krachtens welke wettelijke bepalin gen veei meer wol is gevorderd dan voor den krijgsdienst noodig was, .zijnde het meerdere, aan do wolindustrie gedistribueerd. 2o. Krachtens welke wettelijke bepalingen tie regeling der schadeloosstelling heeft plaats gehad door een andere autoriteit dan de burgemeesters der gemeenten, waar de vor deringen zijn geschied. 3o. Of Z.Exc. bekend is met de beschik kingen, genomen door den commissaris der, Koningin in de provincie Noord-Holland op de bezwaarschriften door wolproducenten te gen de prijsbepaling der door het legerbe stuur opgevorderde wol ingediend, bij wel ke beschikkingen genoemde commissaris der Koningin (tot wien de wolproducenten zich hadden gewend op raad van den minister van oorlog, bij schrijven van 26 Mei 1915 gegeven) heeft te kennen gegeven, dat in deze gevallen geen beroep, als bedoeld in de art. 11 juncto 10 van gemeld Kon. besluit bij hem openstaat, op grond dat de bepaling der schadeloosstelling voor de opgevorder de wol niet door de burgemeesters heeft plaats gehad? 4o. Bij wien thans de wolproducenten van de prijsbepaling in beroep kunnen ko men, 5o. Naar welken grondslag de prijsbepa ling, die aanmerkelijk lager is dan de markt waarde, heeft plaats gehad. 6o. Krachtens welke wettelijke bepalin gen voor de wol, aan de wolindustrie ge distribueerd, dezelfde prijs is betaald als voor co wol, ten behoeve van den krijgs dienst benoodigd? DUüRTETOESLAG. Aan het personeel der firma C. J. van Houten .Zoon te Wieesp is van 1 Oct. tot 1 April 1916 een loontoeslag toegekend, varieerende van fl tot f2 per week. UITVOER SCHAPENVLEESCH. Do minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, gelet op het Koninklijk Be sluit van 2 September 1915, houdende ver bod van uitvoer van scliapenvleesch, met ingang van 4 October 1915 ontheffing van genoemd verbod verleend voor vleesch', af komstig van rammen en weer en. U00G MILITAIR GERECHTSHOF. Twee personen op een motorrijwiel. Door het Hoog Militair Gerechtshof werd, uitspraak gedaan in de zaak tegen een vaan drig brj het vrijwillig Militair Motorrijders korps, die in eersten aanleg door den Krijgs raad te Arnhem was veroordeeld tot drie. gulden boete, subs, twee dagen hechtenis, ter zake, dat hij te Leeuwarden op 5 Jan. 1915 op den openbaren weg een motor rijtuig op twee wielen, dat krachtens den aard zijner inrichting bestemd wa3 tot het vervoer van één persoon, gebruikt heeft tot h6t vervoeren yan een tweeden persoon. Dg advocaat-fiskaal was van dit vonnis bij het Hof in appèl gekomen. Het Hof overwroog, dat het, na het ver hoor van beklaagde en als deskundige van den heer Eijsink, automobielfabrikant te Amersfoort, de bewezen- en schuldigverkla ring in het vonnis terecht geschied oordeelt; dat immers daaruit wèl is gebleken, dat 't motorrijwiel van beklaagde krachtens den, aard zijner inrichting kon worden geschikt gemaakt, en bestemd zou zijn geweest, tot} het vervoer van een .tweeden persoon, maat", niet, dat het daartoe ook was geschikt ge- Jmaakt, en dus was bestemd, toen gedaagde op tijd en plaats, in de telastelegging aan gegeven, het gebruikte tot ,thet vervoeren van een tweeden persoon; dat* toch het enkel aonbiengen van een plankje met zitkussen, zonder dat de tweede persoon gelegenheid krijgt op een als deugdelijk te beschouwen wijze zich aan een deel der machine vast te houden en zijn Voeten te doen rusten op een bijzonderlijk daartoe bestemd en in gericht gedeelte zooals de bestuurder dit een en ander wèl kon niet kan worden aangemerkt als het geschiktmaken van Let motorrijwiel rot het vervoer van een tweeden persoon: dat immers aldus de tweede per soon veel meer aan gevaar wordt blootge steld dan den bestuurder kan treffen bij de op- dezen wèl berekende inrichting van het motorrijwiel; 'dat echter het ten Jaste van beklaagde bewezen strafbaar feit niet strafbaar is; dat hij heeft opgegeven en het Hof zijn opgaven als juist aanvaardt, dat lij destijds als twee den persoon op zijn motorrijwiel heeft ver voerd een officier, eerste luitenant, met wien hij in hetzelfde kwartier woonde en die hem had verklaard, dat- hj, officier, voor drin gende dienstzaken dien dag in Leeuwarden ïnoest zrjn, maar die stad niet meer tijdig zou kunnen bereiken, tenzij daarheen ver voerd op beklaagd es motorrijwiel; dat be klaagde, wiens, gewone dienst bestond in het overbrengen van berichten, maar die dien Idag geen berichten had over te brengen, daarop dien officier op diens verzoek op het motor rijwiel naar Leeuwarden heeft vervoerd; dat op grond van een en ander moet worden aangenomen, dat destijds beklaagdes motor rijwiel, met beklaagde als militair bestuur der j werd gebezigd ten behoeve van 's Rijks dienst en 'hem dus voor het door hem ge pleegde geen straf kan worden opgelegd. Op dezen grond werd het vonnis van den Krijgsraad te niet gedaan en beklaagde van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. Als verdediger was voor beklaagde opge treden mt. H. Th. GerlingS, te Utrecht. «--O-*- MAASTRICHTSCÏÏE RECHTBANK. Deze rechtbank veroordeelde Maria Ous ters, ter zake van moord op Blisa Melc.hers, te Heerlen, tot 4 jaar gevangenisstraf. De eisch was 10 jaar. ACADEMIENIEUWS. Utreoht. Dr. H. J. Jordan heeft het buitengewoon hoogleeraarsambt aan de uni versiteit aanvaard met een rede over: „De vergelijkende physiologie in do geschiede nis der dierkunde". - RECLAMES k 40 Ct. per regel. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. STADSTIMMERWRRF. 0 TELEPH. 127. Geopend.: "vnn 's morgens 9—12 uur en des middags van 2—5 uur. AANVRAAC VAN WERKZOEKENDEN. 2 Kantoorbedienden. 1 Reiziger, 8 Timmerlie den, 4 Opperlieden, 3 Metselaars, 5 Steenbouwers, 12 Stucadoors, 1 Voeger, 6 Schilders, 2 Meubel ma kers, 1 Maoh.-Bankwerker, 3 Smeden, 1 Kopersla ger, 1 Loodgieter, 10 Typografen, 1 Banketbakkers- jongen, 2 Schippers, 3 Bloemisten, 10 Grondwer kers, 9 Loopknechten, 1 Loopjongen, 15 losse Werk lieden, 1 Buffetjuffrouw, 1 Dienstbode, 2 Werk sters, 1 Winkeljuffrouw, 2 Naaisters, 3 Breisters, 2 WasohvTouwon, 1 Jongste Kantoorbediendo Rijwielpad langs den Rijn te Katwijk-Binnen. .Mijnheer de RedacteurI Verscheidene malen gebeurt liet, dat op de dagen, wanneer er veiling heeft plaats gehad van groenten, het afval, c.q. bloem koolstruiken, bladeren enz.v op het bedoel de pad blijft liggen. Bij avond is dit voor passeerende wielrijders een groot ongerief. Menig peddelaar, onbekend met dezen toe stand, heeft daardoor kennis gemaakt met de bestrating van Katwijk, of liep kans in het zilte nat van den Rijn terecht te komen. Gaarne 2ag ik (misschien wel langs dezen weg), dat door bevoegde autoriteiten maat regelen werden genomen om het afval voor zonsondergang van het pad 'te doen verwij deren. U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dan kend, voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Uw Dw. Dn., f De J. Verbetering van het Station. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u om eenige plaats ruimte voor het volgende: Verleden week las ik in uw blad, dat een nieuw plan, tot verbetering van het Station piet emplacement wederom onderhanden is, n.l. het verhoogen van het perron, waarmede dan tevens in verhand staat het maken van van een voetbrug aan den overweg of van een tunnel, ter verbetering van den onhoud bar en toestand aldaar. Nu, wanneer tot het eerste besloten wordt, wordt die toestand bijna niets beter; immers, menschen op leeftijd en ouden van dagen, zullen èr nog de voorkeur aan geven te wachten, dan zooveel trappen te beklimmen, (te Hilversum heb ik dit reeds meermalen gezien.) Bovendien blijft deze zoogenaam de verbetering voor het verkeer van nul of geener waarde. De trams, enz. zullen tel kens moeten wachten als voorheen. Te hopen &s, dat bevoegde autoriteiten hun goedkeuring aan een dergelijk plan zul le® onthouden. Laat het Gemeentebestuur van Leiden nu ook eens toonen, zich een. belangrijk geldelijk offer te willen getroost ten voor een nuttig doel. De hoogere bijdrage zal ruimschoots ver goed worden door de gerieflijkheid, die de verbetering door middel van een tunnel bouw met zich brengen zal. Hopende, dat dit stukje er toe zal be dragen, dat tot het laatste wordt besloten, verblijf ik, onder dankzegging voor de ver leende ruimte, Hoogachtend, Een Lezer. BODEGRAVEN. .Wederom werd het bewijs geleverd, dat het zwartbonte vee in- de Rijnstreek in trek fis en vooral van de fokvereeniging „De Voor uitgang" alhier. Hiertoe kan dienen de me- Öedeeling, dat de veefokker, de heer H. W. Speelman, in enkele weken 6 van de 10 kalf- stieren verkocht naar verschillendê oorden van ons land, waaronder twee exemplaren k f 500 per stuk. HAARLEMMERMEER. 1Te Amsterdam vergaderde de N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis." Aan de orde was o.a, een voorstel van de afdeeling Haarlemmermeer, luidende: lo. De algemeene vergadering besluit 'n gedeelte van de in de toekomst- vrijkomende geleien der Vereeniging als subsidie voor de wijkverpleging te bestemmen; 2o. jaarlijks zal in do algemeene vergadering brj de be groeting worden bepaald, hoe groot het be drag zal zijn, dat voor genoemd doel be schikbaar zal worden gesteld. Naar aanleiding van het voorstel-Haarlem mermeer werd eenige discussie gevoerd, waarbij ook werd gewezen op de wensche- Iflkkeid om „Bosch en Heide" af te schaffen. Haarlemmermeer trok toen het voorstel in. KATWIJK. Bij beschikking van den Min. van Financiën, is op verzoek ingetrokken de aanwijzing in liet rentedistrict Leiden, ge meente Katwijk, van den tusschenpersoon voor de Invaliditeitswet den heer J. W. Kofcus en is aangewezen a's zoodanig de 'heer J. Huysman, ambtenaar ter secretarie alhier. LISSE. Wegens den oorlogstoestand zal de uitgaven van de „Lisser Courant" met 1 Oct. a.s. voorloopig worden gestaakt De gezamenlijke melk slijters, alhier, heb ben besloten om met 1 October a.s. den [prijs der volle melk te verhoogen tot 11 cents per liter. NOORDWIJKERHOUT. P 'j i Alhier is opgericht een Chr. muziek vereniging, onder den naam „"De Harpe Da-vids", bestaande uit een twintigtal leden. "Reeds een aantftl instrumenten is aange kocht. RIJNSBURG. In Den Haag is voor 't machinist-examen diploma A, geslaagd de heer E. H. Ludwig, 'alhier. VALKENBURG. De heer J. Osheer, tot einde April j.l., onderwijzer alhier, sindsdien met verplichte hoofdakte als zoodanig te Rhenen werkzaam* is thans bij ministerieel besluit benoemd tot onderwijzer aan de voorbereidende klas sen, verbonden aan de Rijksnormaallessen te Hilversum. VOORSCHOTEN. De uitslag van de stemming voor vijf leden van het kiescollege der Ned.-Herv. Kerk is als volgt: Uitgebracht 139 stem men; van onwaarde 2; volstrekte meerder heid 69. Op zich vereenigden de heeren A. Marbus 72, C. Fontein 72, G. Hartveldt 68, A. Verboon Jr. 82, L. Verhaar 72, D. J. Emeis 61, Jac. v. Santen 65, A. Smit 62, H. K. Overdaep 59 en I. Romeijn 58 stemmen. Gekozen zijn dus de heeren A. Marbus, C. Fontein, A. Verboon Jr. en L. Verhaar, terwijl er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. Hartveldt en Jac. v. Santen. De gekozenen waren can- didaten van de rechtzinnige kiesvereeniging „Gij zult Mijne getuigen zijn". ♦- Wekclijkschc Mcdedeeling betreffende Mond- cn Klauwzeer. Sedert de vorige opgave d.d. 22 Sepb. j.l., werden gevallen van mond- en klauw zeer geconstateerd: In Zuid-Holland 2 gevallen te Overschie, 1 geval te Pqnacker; in Zeeland 1 geval in elk der gemeenten Retranchement en We- meldinge; in Limburg 4 gevallen in elk der gemeenten Gulpon en Wittem, 3 gevallen te Noorbeek, 2 gevallen jn elk der gemeen ten Eysden en Slenaken en 1 geval in elk' der gemeenten Wijlre, Meer, Vaals, Oud- Vroemhoven, Heerlen en Schin op Geulle. De maatregelen werden opgeheven in de gemeenten Eede en Oostburg. KERKELIJKE BERICHTEN Qegstgeest. Zondagvoormiddag 10 u. en 's avonds halfzeven, in „Irene", ds. A. J. RuydT STOOMSCHEPEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". ..Java" (tliuisreia) is 28 Sopt. Dover gepas seerd; „Prinses Juliana" (uitreis) arriv. 28 Sept. te Sabang; ..Rembrandt" (uitreis) is 28 Sept. Ouessant gepasseerd; „Vondel" (thuisreis) arriv. 29 Sept. te Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Samarinda" vertrok 29 Sept. van Syduey naar Caleta Coloso; ..Bosoeki" (uitreis) arriv. 25 Sept. to Padang. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Prins; Willem I" (thuisreis) v»-erd, volgens draadloos telegram v. h. stoomsohip „Venezuela", 28 dezer des voorin. 10 u. gepasseerd op 150 mijl Z.W. van Ouessant; „Oranje Nassau" arriveerde 27 Sept. van Amsterdam to Param Aribo. HOLLAND AMERIKA LIJN. „Poeldijk" arriv. 23 Sept. van Rotterdam te Philadelphia „Zuiderdijk" arriv. 28 Sept. van Rot terdam te New-Orleane; „Waaldijk" vertrok 29 Sept. van New-York naar Rotterdam; „Calisto", van Amserdam naar Tampa en Savannah, pas seerde 27 Sopt. Lizard; „Mesna" vertrok 27 Sept. van New-York naar Rotterdam; .Noordam", van Rotterdam naar New-Yorkis 28 Sept. 's naohts 12 u. 250 mijl van Scilly gesignaleerd. KON. HOLL. LLOYD. „Hollandia" vertrok 29 September van Amster dam naar" Buenos-AyresDelfland" arriv. 28 Sept. van Bueno3-Ayres to Amsterdam; „Tuban- tia" (thuisreis) no.sseerde 28 Sept. Fernando No- ronha; „Frisïa" (thuisreis) arriv. 28 Sept, te Falmouth; zette denzelfden dag de reis voort-. .Vraag: Ik ben 56 jaar, van beroep schip per. Waar kan ik mij vervoegen voor de haringvisscherij of kan ik dat per brief gedaan krijgen? i Antwoord: Wend u tot een der rce ders in Katwijk-aan-Z.ce, bijv. den heer Par le vliet of den heer Meerburg. Vraag: Kunt u mij misschien nvededee- leu, welk het meest gelezen blad is voor vacatures, enz. op cultuur- en handelsge bied in N. O.-I? Antwoord: Het „Ba taviaasch Nieuws blad", Batavia, firma Kolff Co. .Vraag: Zou u zoo goed willen zijn mij uw meening eens-te zeggen aangaande ver scheidene advertenties, voorkomende in di verse dagbladen van z.g. helderziende men schen, die in alle zaken raad en daad aan bieden, enz., enz.? Zeg u mij eens onom wonden s.v.p.: Gelooft u aan „spiritisme", „magnetisme", „Somnambulisme" en „waar zeggerij"? Of zouden bovenbedoelde aanbie dingen alleen geldklopperij beteekenen? Mis schien weet een uwer vele lezers ook hier wel iets op te antwoorden? Antwoord: Wij zullen onze iezars maar! met rust laten en hun oordeel niet vragen, want wij zouden wellicht zulke omvangrijke stukken krijgen, dat wij ze niet zoudon kunr.en opnemen. Ook onze meening zullen wij maar niet kenbaar maken; wat (loet dat er toe? Het best is, dat u er eens iets of veel over leest; lectuur daarover is er genoeg. Laat U zich dan eens een keer magnetise'eren, breng eens een bezoek bij een helderziende, laat u eens waarzeggen; dan staat wellicht zeker is het nog niet uw oordeel wel vast en wat doet het er, dan toe hoe andere menschen er over den ken? Verschil van meening bestaat er liieïl beneden jjenoeg; dit kan er dan nog wol bij.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5