Derde I31adc A0. 1915. Binnenland. Gemengd Nieuws. No. 17049 Zaterdag 25 September, IDSCH De Begroeting van den Minister van Marine. In de memorie van toelichting tot de be- gf rooting van het departement van Marine wordt medegedeeld, dat het in het voorne men Idgt om, in verhand met de met 1 Ja nuari 1915 plaats gehad hebbende invoering eenor bedrijfsboekhouding op 'b Rijks wer- fven te Willemsoord en Hellevoeteluis, van Bi 1916 jaarlijks een „verslag van 'b Rijks werven" uit te geven, waarin o.a. verschil lende mededeelingon omtrent de uitkomsten Wan liet bedfrijf der werven zullen zijn- op genomen. De nooddgo voorbereidingen werden ge troffen om het mogelijk te maken de oplei ding van leerlingen-onderofficier met 1 September 1916 te Leiden te openen. .Waar in de wijze van aanvulling van het personeel der zeemacht door aanneming van matrozen K. D. oen ingrijpende wijzi ging werd gebracht, werden ter bevorde ring van de aanneming nieuwe bepalingen vastgesteld. De toeloop van matrozen K. D. ie bevre digend. Aan deze schep ©lingem wordt gedu rende hun verblijf te Helder gelegenheid gegeven eemig ambachtsonderwijs te genie ten. De verplaatsing van de marine-machinis- fcenschool naar Dordrecht kwam tot stand de opleiding, welke in een vijfjarige werd verminderd, werd geheel gereorganiseerd. Op deze begroeting worden fondsen uit getrokken voorden bouw van trw e e kruisers tot een bedrag van f8,500.000; en vier onder ze ©booten, (van deze bedragen komt de helft ten laste van het Iste hoofdstuk der begrooting van uitgaven Ned.-Indië) waarover handelt het wetsont werp tot vorhooging van het Vide hoofd1- stuk der etaatsbegrooting 1915de voort zetting van den bouw van d'e torpedoboo- ten Z 1—1 820,000. Behalve de onderhoudsvoorzieningen aan de in en buiten dienst zijnde schepen en vaartuigen bij 'sRijkB werven te Wil lemsoord en Hellovoetsluis, zullen bij eerst genoemde werf meer belangrijke voorzie ningen worden uitgevoerd aan de pantser- deksohepen „Gelderland" en „Zeeland", terwijl de groote herstellingen, die de pantserschepen „Heemskerck" en „Her tog Hendrik" behoeven na den gerudmen tijd, dien deze bodems achtereenvolgens in dienst zijn geweest, zoomedie de machin©re paraties van de genoemde pan teer doksoho- pen, aan particuliere fabrieken zullen wor den opgedragen. Het eindcijfer vaii dit hoofd stuk der St a atsbeg rooting is ge raamd op oen bedrag van 2 7,136,962, zijnde ƒ6,971,068 meer dan hot voor het jaar 1915 toege- Btane bedrag van ƒ20,165,894. Het vraagstuk van de wijze van huis vesting van het Mard ne-p er so ft e e 1 te Willemsoord heeft reeds meermalen een onderwerp van overwe ging uitgemaakt en ten slotte werd de over tuiging verkregen, dat huisvesting aan den Wal in kazernes om economische redenen de voorkeur verdient boven logies aan boord •Van logementeohopen. Te Willemsoord zijn slechte enkele terrei nen, die voor kazernebouw op groote schaal in aanmerking kunnen komen. Daaronder behoort o.a. oen droog te leggen terrein aan den overkant van de haven het Nieuwe- rdiep, waarop zich nu reeds een raijnenma- gazijn en een olietank bevinden, terwijl plannen aanhangig rijn om cr nog een ko- 'lenmagarijn, pyroteohnisohe werkplaatsen ien laboratoria voor welke beide laatste mede fondsen op deze begrooting worden 'aangevraagd te bouwen. Een ander terrein is gelegen aan het Hel- dersch Kanaal tussbhen don Ruijkweg en de onderzeediensblcazerno aan hot spoor- Dib terrein beslaat een aanzienlijke op pervlakte en is geschikt voor het bouwen van meerdere kazernes mot exorcitielood- sen en biedt ruimte voor een excersitie- en 'de noodigo sportterreinen. Beide terreinen eigenen zich voor bouw van kazernes; echter wordt, wanneer liet laatstbedoelde terrein voor billijken prijs te bekomen is, daaraan die voorkeur go- geven. Reeds sedert jaren doet zich dringend de behoefte gevoelen aan een afdoende verbete ring van de gelegenheid voor munitie-aan maak to Willemsoord, welke aanmaak in het fort Postoever plaats had. Een plaats daarvoor werd gevonden op een aan te plompen terrein aan de overzijde der haven Nieuwediep, nabij het versper- mijnenmagazijn. Op dit terrein ware nu een pyroteichnische werkplaats te bouwen en aansluitend daaraan een magazijn voor Je bostanddeelen voor den aanmaak van muni tie, een eloopplaats en een wacht- en schaft lokaal. Do kosten van de pyrotechnische werk plaats worden geraamd op 659.000. Als eer ste termijn is op de begrooting van 1910 een bedrag van 430.000 gebracht. Voortis worden gelden aangevraagd voor aanbouw bij het gebouw van de verificatie van 's Rijks zee-instrumenten te Leiden. Het tekort aan zeeofficieren, dat in de toe komst tengevolge van het feit dat in de laatste jaren hot aantal opengestelde plaat sen als adelborst bij het Koninklijk Insti tuut voor de Marine niet is kunnen worden vervuld, eer zal toe- dan afnemen, noopte tot het onver wij'd treffen van maatrcgeloa om, zonder in eenig opricht wijziging te bren gen ia het bestaande stelsel van opleiding in dezen noodtoestand te voorzien. De over weging, dat in den lande een breede kring van personen bostaat, wier zonen, hoewel door opvoeding en beschaving voor de be trekking van zeeofficier geschikt te achten, verstoken zijn van onderwijs op hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus, welker einddiploma toegang geeft tot het Koninklijk Instituut, leidde den minister er toe aan de Koningin voor te stellen om door stich ting van een internaat dezen jongelingen gelegenheid te geven hot onderwijs aan de hoogere burgerschool te Dordrecht te vol gen, met verplichting, om, na behaald eind diploma, de zeeofficiersloopbaan té kiezen. Bij Kon. Besluit van 8 Juli 1915 werd dit internaat gevestigd te Dordrecht. Vliegtochten door Ministers. Gisteren brachten de Minister van Oorlog generaal Bosboom, en de Minister van Ma rine, kapitein ter zee Rambonnet, vergezelt van hun adjudanten, onderscheidenlijk ka pitein Van Everdingen en luitenant ter. zee le klasse mr. Jager, een bezoek aan het vliegkamp te Soesterberg. Na hot terrein, de toestellen, gebouwen, enz. in oogenschouw te hebben genomen, maakten do Ministers on hun adjudanten -vliegtochten mede. De Minister van Oorlog steeg op met den le luitenant van de luchtvaartafdeeling Yan Heyst, terwijl kapitein vau Everdingen den vliegtocht medemaakte met den le luitenant A. K. Steyn van die afdeOling. De Minister van Marine vloog met luite nant Thomson cn 's Ministers adjudant mr. Jager met luitenant Roeper Bosch. Bij de te Gulpen gehouden stemming voor oen lid van de Prov. Staten van Lim burg, werd gekozen mr. ,Ch. Janssen de Lmipens, candidaat der Centrale R.-K. Kies vereniging, mot 692 stemmen. Op den heer Piereïj, notaris te Wittem, die geen candi- datuur had. w'enschen te aanvaarden, werden 144 6tommen uitgebracht. De arr.-rechtbank te Arnhem heeft, ter vervulling eener vacature van rechter ia haar collego, de volgende alfabetische lijst van aanbeveling opgemaakt; mr. J. Hou- mink, rechter in do arr.-rechtbank te Alme lo mr. A. D. H. Quintus, rechter in de arr.-rechtbank te Alkmaar; mr. G. Sluis, rechter in de arr.-rechtbank te Dordrecht. De arr.-rechtbank te Arnhem heeft., ter vervulling eener vacature van kantonrechter te Nijmegen, de volgende alfabetische lijst van aanbeveling opgemaaktmr. W. A. van Bijlert, advocaat, procureur en kantonrech- van Heijst, kantonrechter te Bergen-op- ter-plaatsvervangor, te Nijmegen, mr. G J. Zoommr H. J. A. M. Lübbera, griffier der arr.-rechtbank te 's-Hertogenbosch. Do gewone audiëntie van den Minister van Buit-enlandsche Zaken zal Vrijdag 1 Oc tober a.s. niet. plaats hebben. Do inauguratie van de nieuwe leden van bet Delftsch Studentencorps zal plaats hebhen op Dinsdag 28 dezer, des nam. te drie uren. Voor den Hoogen Raad is beëedigd als advocaat en procureur mr. A. H. Kamer- .lingh Onnes, te-'s-Gravenhage. Te Rotterdam is opgericht een Pro vinciale Bond van Afdeelingen van den Geref. Bond to:. Verbreiding en Verdedi- ging van de Waarheid in do Ned.-Herv. (Geref.) Kerk. i a concept-reglement werd gewijrigd aangenomen en in het bestuur werden gekozen de heeren: G. van Dam, te Gouda; A. de Geus, te Feijenoord; 0. W. Berghout, te Rotterdam; W. Bóuman, te Alphen en J. M. Montenborg, te Leiden. Op de genomen besluiten wordt de goed keuring van h .t Bondsbestuur ingewacht. De Ziekenfondsstrijd te Deventer. Maakten we niet lang geleden melding van een circulaire, door het boofdbesluur van het Ziekenfonds voor den Arbeidenden Stand te Deventer tot de leden gericht, ter recht vaardiging van zijn standpunt thans hebben de geneeskeeren en apothekers een mani fest opgesteld, waarin ze den strijd van hun zyde belichten. Daarin wordt o.m. opgemerkt, dat in den strjjd tusschen het Ziekenfonds voor den Ar beidenden Stand te Deventer en de doctoren, óf liever 'de Ne(L Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst, aan de doctoren voornamelijk wordt verweten, dat het hun te doen is om de macht en om het geld, dus zuiver om hun eigenbelang, terwijl de ver anderingen, die zij willen invoeren, piet in het belang zijn der verzekerden. Uitvoerig wordt door de geneesheeren be toogd, dat die verwijten niet gerechtvaar digd zijn. Ze gaan daartoe o.m. na de ge schiedenis van het Ziekenfonds voor den Arbeidenden Stand, dat zich steeds meer uit breidde. „De doctoren" aldus het mani fest „zagen het aantal hunner particu liere patiënten daardoor steeds verminderen, terwijl hun werkzaamheden aan dat fonds vermeerderden, doch zij stelden er een eer in, hun eens ingenomen standpunt te handhaven. Hun gering salaris bleef jaren lang gelijk; zij bemoeiden zich niet met de bestuurskwesties (dit was volgens het ma nifest een fout) en ieder. ,was schijnbaar tevreden. Doch dit kon op den duur zoo niet blijven." Weldra vormde do geneeskundige verzorging van de ruim 16,000 bij het Zie kenfonds voor den Arbeidenden Stand ver zekerden, voor de bij het fonds aangestelde geneesheeren niet meer een ondordeéh hun ner praktijk, maar nam daarvan een zeer groote plaals in. In den breede betoogen de geneesheeren en apothekers dan, hoe hun positie in het fonds h. i. onhoudbaar werd, en wordt ge schetst, hoe het Algemeen Afdeelings Zie kenfonds Deventer (van de Miji tot bev. der geneeskunst) nu tot stand is gekomen. liet zeer uitvoerige manifest eindigt met de verzekering, dat het den geneesheeren niet om de macht en het geld te doen iB. „Wat zij wenschen, is:" (hier citeeren. we), „verbetering van hun eigen positie, die te Deventer alles te wenschen overliet, en ver der uitgebreider, en beter geneeskundige ver zorging van de ziekenfonds verzekerden. Zij' stollen zich niet voor dat de leden van het oude Ziekenfonds dit alles onmiddellijk zul len inzien, maar geleidelijk zal dit wel blij ken en zullen de verzekerden leeren begrij pen, dat zij in het doktorenziekenfonds be tere en uitgebreider verzorging zuilen ont vangen dan in het oude Ziekenfonds. De verzekerden behoeven er niet bang voor te zijn, dat het doktorenz"ekenfonds <M>it zal ophouden te bestaan; zoolang er nog één verzekerde in het A A. Z. D. is, zal dit in werking blijven, aangezien het A. A. Z. D. het eigendom is van de krachtige Nederl. Mij. t. bev. der Geneeskunst." En verder: „Het zal moeten blijken, wie nier fiasco zal maken, xn Alkmaar althans, waar t Federa tie-Ziekenfonds een dergelrjken strijd als to Deventer heeft beproefd, heeft het dezen jammerlijk verloren, zoodat dezer dagen tot liquidatie moest worden overgegaan, ter wijl het Doktorenfonds er bloeit evenals in Breda, Dordrecht, Rotterdam enz." Holl Mij. van Landbouw. De Holl. Maatschappij van Landbouw hield in hotel „Witte Brug", Den Haag, onder voorzitterschap van jhr. rar. P. van Foreest haar 95ste algemeene vergadering. De voorzitter herinnerde er in zijn ope ningswoord aan, dat ton tweeden male een algemeene vergadering wordt gehouden on der zeer abnormale omstandigheden. Spr. acht het hier niet de plaats op de Regee- ringsmaatregelen c-ritiek uit te oefenen. De noodzakelijkheid tot ingrijpen erkennende, meende het hoofdbestuur toch enkele malen oen woord, van protest te moeten doen hoe ren, opdat niet de landbouwende stand het leer zou worden, waarvan voor anderen rie men wordt gesneden. Spr. wekt allen op, de Regeering zooveel mogelijk te steunen en slechts opbouwende critiek to doen hooren. Ondanks of wellicht juist door de omstan digheden beleeft de landbouw een goeden tijd, al zijn de praatjes dienaangaande ook zeer overdreven. Spr. eindigt zijn rede met een warm woord van hulde aan de Regee ring in zake de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Met de resultaten van het af- maaksy&teem wenscht spr. de Regeering ge luk. (Applaus). Het jaarverslag wordt zonder discussie goedgekeurd. De heer J. K. Suerrnondt deelde mede, dat het afgeioopen jaar, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, een vrij goed jaar was. Het reservefonds _groeide met f6000 aan. De heer Van Gulik deed vervolgens eeni- ge mededeeüngen betreffende het boter- en kaascontroles tation in Zuid-Holland. Door het Kon. besl. d.d. 17 Juli 1912 werd de Koter controle thans pok officieel op vasteren basis gezet Een geheel nieuwe instelling in de nieuwe statuten is de Cen trale Raad van Beroep, waarbij zjj, die afge wezen worden als lid of aan wie een boete of royement wordt opgelegd, in hooger be roep kunnen gaan. Als nieuw lichaam wordt thans in de statuten erkend de Centrale Com missie voor de botercontrölestations; geen aangeslotene kan thans meer door het be stuur worden aangenomen, tenzij de Cen trale Commissie haar goedkeuring aan het bestuursbesluit heeft gehecht Het ledental van het kaascontrölestation, d3t 44 bedroeg toen in 1914 het Rijksmerk werd ingevoerd, is thans gestegen tot 431. De totale produc tie der leden is 3,3.94,700 K.G., dat van het station te Utrecht plm. 1,800,000, zoo dat thans ruim 5 miUioen K.G. volvette kaas met het Rijksmerk de wereld ingezon den wordt, dat is ongeveer één achtste van de totale hoeveelheid. Het aantal uitge reikte kaasmerken is naar evenredigheid grooter dan verleden jaar, van 1 Januari tot 20 September werden uitgereikt door het station 756.600 kaasmerken. Sinds 1 Juli wordt van nieuw toetredende leden, een entreegeld geheven ton bedrage van 40 ets. per koa De oorlog, die aan vankelijk een zware beproeving voor de lcaascontróle was, heeft in dit opzicht ton goede gewerkt, dat meer dan ooit naar. voren is gedrongen de overtuiging, dat in voroenigen macht Schuilt. De rekening over 1914 en do begrooting voor 1916 werden goedgekeurd. Een voor stel van krin^ H Zuid-Holland om f1000 voor de kringbes turen beschikbaar te stel len, dat alB onvoldoende toegelicht niet op de agenda kon worden geplaatst* lokte nog ©enige discussie uit. Daarna kwamen aan "de orde de voorstel len van het hoofdbestuur botreKeniïe wijzi ging van artikel 15 <fer jsret eh aft- II van het reglement van orde betreffende het stem recht in de kringvergaderingen. Na uitvoerige discussie werden deze voor- stollen btj acclamatie aangenomen. Daarna kwam aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur om het te machtigen met ingang van 1 Januqri 1916 een eenvou diger boekhouding in te voeren. Zonder discussie aldus besloten. Een bespreking der aanhangige reorgani satie van het Centraal-Bureau uit het Ned. Landbouw-Comité te Enschede volgde nu. De heer Van Genderen Stort* gaf een uit voerige toelichting. De heer G. Kruseman deed vervolgens eenige mededeelingen over de kunstmeetvoor- ziening. Tot lid van het hoofdbestuur uit Noord- Holland werd in de plaats van d&n. heer K. do Boer Czn., die niet herkiesbaar is, ge kozen de heer K. Breebaart Jzn., te Winkel en uit Zuid-Holland in de plaats van den heer. J. M. Vas Visser (niet herkiesbaar) de heer P. S. Overwater, to Strijensas. De heer Van der Koogh deed eenige me dedeelingen betreffende de zaaizaden en de controle daarop. Voor Noord-Holland is ge plombeerd 2000 H.L., voor Zuid-Holland 4000 H.L. en waarschijnlijk reeds .verkocht De voorzitter deed eenige mededeelingen betreffende de veearbitrage. De heer Van der Molen betreffende de commissies van waakzaamheid inzake het mond- en klauwzeer. Met deze commissies staat het er, zei spr. aan het slot van rijn overzicht, nog maar poover bij. Besloten werd de volgende jaaxlijksche algemeene vergadering te houden te Am sterdam. De voorzitter sprak nog zijn voldoening- uit over de aanwezigheid van den heer Broe- kema, adviseur, en den heer Löhnis, inspec teur van den landbouw, öp dit oogenblik verscheen ter vergadering de heer Van Hoek. directeur:gentraal van den landbouw, die door spr. hartelijk werd welkom gehee- ten. Waardeerende woorden richtte spr. nog tot den heer Lohnis, die zich in het ambte- looze leven terugtrekt. Daarna herdacht spr. nog de verdiensten der aftredende bestuurs leden. Bij de rondvraag besprak de heer Keesoom het uitvoerverbod van schapenvleesch, dat hij van minister Posthuma niet kan begrij pen. Voor Texel is dit verbod zoer noodlot tig. Motieveering voor het verbod kan spr. niet vinden. De Nederlanders eten toch geen schapenvleesch en men kan ze er toch niet toe dwingen. Waarom zijn vooraf geen in lichtingen ingewonnen en kan de Maatschap pij in deze geen stappen doen? De Voorzitter antwoordde, dat onmiddel lijk een hoofdbestuursvergadering is gehou den en een gemotiveerd protest aan den Minister is gezonden, waarop nog geen ant woord werd ontvangen. Volgens geruchten zou het verbod worden ingetrokken. De afgevaardigde van AJphen dringt aan, dat stappen zullen worden gedaan tot open stelling voor alle vee, althans voor stieren, ossen én graskalveren. De Voorzitter belooft, dat het hoofdbe stuur zal doen wat mogelijk is. De heer Jochem wijst o.a. op het groot© nadeel van de musschen, die als nuttige vo gels beschermd worden. Do musschen moes ten mogen worden uitgeroeid. Voorts zou spr. wenschen, dat slechts ingeënt© varkens zouden mogen worden verkocht. De afgev. van Onder-Ams'.el deelde mede, dat er veel lijnkoeken over Rotterdam naar Duitschland gaan en vestigde daarop de aan dacht De alfgev. van Dordrecht riep de mede werking in van het hoofdbestuur inzake den uitvoer van aardappelen. Z. i. dienden stap pen by de regeering te worden gedaan. De Voorzitter zei, dat deze zaak niet aan de aandacht van het hoofdbestuur zal ont gaan. De heer Vrijland betoogde, dat de regee ring de tarwoprijzen te laag houdt in ver band met de productiekosten. De heer Verwey wekte op tot steun aan h t Nat Steuncomité, in verband met den op roep van H. M. de Koningin. De algemeene vergadering werd besloten met een gemeenschappelijken maaltijd, waar aan Z. K. H. de Prins der Nederlanden deel nam. Staatscommissie cor het Ouderwijs. Omtrent den stand van de werkzaamheden dezer Staatscommissie, vernemen wjj van bevoegde zijde bet volgende: Nadat in groote trekken uit de besprekin gen, in het plenum gevoerd, een stelsel was gegroeid, dat, naar men meende, in staat zou blijken de voorstanders zoowel wan ,het openbaar als van het bijzonder onderwys te bevredigen en dus de beëin diging te brengen van 'den schoolstrijd, ver deelde zich de commissie in een viertal sub- commissiën, welker taak het was dit stelsel in z^jn verschillende onderdeden uit te wer ken. Van deze vier subcommissiën kreeg de eerste tot taak een gewijzigde redactie over art 192 der Grondwet te ontwerpen. De tweede werd belast met het uitwerken van leen regeling omtrent voorzfening in do kos ten en enkele belangrijke onderdeelen daar van, zooals de salarieering van de onder wijzers. De derde had tot opdracht een om schrijving te maken van de voorwaarden voor ae subsidieering van bet bijzonder on derwijs. De vierde eihdelijk werd uitgenoo- digd een formuleering te ontwerpen van de regëling der opleiding van ondenvijzc-rs. In hoofdzaak betrof de arbeid dezer sub commissiën bet lager onderwijs. 'Aan ieder barer werd eebter, voor zoover zij daarvoor in aanmerking kwamen, verzocht ook aan andere takken van het onderwijs en be paaldelijk ook aan bet bewaarschool-onder wijs baar aandacht te willen wjjden. Op dit oogenblik nu zijn, naar wij ver nemen, reeds drie dezer subcommissiën, ml. de eerste, derde en vierde, met baar taak gereed gekomen. De tweede subcommissie, die voor baar finanoieele berekeningen een zeer uitgebreid materiaal bad te verzame len en vervolgens te bewerken, zal vermoe delijk binnen ©enige weken eveneens baar arbeid kunnen voleindigen. In de afgeioopen week kwam de Staats commissie weder eenige malen in algemeen©" vergadering bijeen, om de bij baar inge diende rapporten der subcommissiën te be-- handelen In bet algemeen mag dus worden ver wacht, dat binnen betrekkelijk korten tijd bet eindrapport door de Commissie kan wor den opgesteld. Nadat de zittingen van de "krijgsraden openbaar werden, bleek in Den Haag al spoedig de behoefte te bestaan aan meer ruiinte voor dat ooilege. Gedurende ruim een jaar werden de rittingen gehou den in de zittingzaal van de arrondisse- mente-rechtbank in bet Korte Voorhout, van 6 October af zal de krijgsraad gehouden worden in een nieuwe, speciaal daarvoor ingoricbt-e zaal, in het Huis van Bewaring iu de C as uari est raat. Door inwendige verbouwing van een deel van bet Huis van Bewaring, beschikt, de krijgsraad thans over rijn eigen lokalen. Hot verbouwde gedeelte houdt,veroindiDg met bet Huis van Bwaring door een deur in een der nieuw opgetrokken scheidings muren aan de binnenzijde, doch heeft eea afzonderlijken hoofdingang. Ir dit verbouwde gedeelte bevindt zich beneden de kamer van den auditeur-mili tair een kamer voor den provoost-geweldi ge, benevens de portiersloge. Een steenen trap geeft toegang tot de bovenverdieping. Hier bevindt zich de zit tingzaal met publieke tribune, de presi dents- tevens raadkamer, hot bureau van den secretaris, eon wachtkamer en cellen voor de verdachten, die moeten terecht staan. Alle vertrekken rijn betimmerd met eiken hout en eenvoudig gemeubileerd. De toestand van den machi- nist Planije, die bij de trambotsing, welke verleden week op bet traject Den Haag oorburg heef plaats gehad, ernstig werd gewond, is in zooverre verbeterd, dat hem door de justitie een verhoor is kunnen wor den afgenomen. To Heerenvoen zijn in twee gezinnen eenige kinderen aoor tongblaar aangetast. Verduistering van f20,000. Doer den chef van een import- pn export» firma tc Amsterdam, is, volgens het „Hbl." by de politie aangifte gedaan, dat zijn com pagnon zich vermoedelijk heeft schuldig ge maakt aan verduistering van f20.000 ten rar deele van de firma. Uit de safé der firma- in de koopmansbeurs werd dit bedrag ver mist. De compagnon is Zaterdag naar0 New- York vertrokken. Gisterochtend, omstreeks kwart voor tienen, stapte de 25-jarige kan toorbediende Leendert v. d. G. bet bijkan toor van de Disconto- en Effectenbank aan de Reguliersbreestraat te Amsterdam bin nen en vervoegde zich aan een dor loketten. Op een vraag van den chef van bet kan'oor den beer Opper, wat hij wenschte, baalde hij plotseling een revolver voor den dag en eisebte op brutalen toon bankpapier. De heer Van Opper, die natuurlijk niet geneigd was aan dezen zonderlingen wensch te vol doen, riep zijn bediende te hulp, waarop de indringer haastig 't kantoor verliet. Iemand van bet personeel der Bank volgden den zon derlingen klant en liet hem in de Damstraat door een politie-agent aanhouden. De mau was nog in bét bezit van de revolver, die echter ongeladen bleek te zijn. Do zaak wordt thans nader door de politie onderzocht. Gist|eJrnapht te ongeveor één uur ontstond brand aan boord van het sleepschip „Trees", geladen met palmpitten- meel, gelegen op de rivier de Ouue Maas, onder Zwijndrecht. De drijvende stoomspuit der gemeente Dordrecht slaagde er in, aa ongeveer 2$ uur met twee stralen water te hebben gegeven, den fel uitslaanden brand te blusschen. Het achterschip brandde ge heel uit. Van den inboedel van den schip per, welke niet verzekerd was, kon niets worden gered. De oorzaak van den brand is vermoedelijk broeiing der lading. Misdaad? Onder Ma r s u m werd dezer dogen in een sloot bet lijk van een meisje uit Leeuwarden gevonden. Gisteren zou de begrafenis plaats hobbeii. Door de jus titie is ovenwei naar de „Lw. Ot." meldt beslag op bet lijk gelegd. Men breng dit in verband met het reeds vroeger gerezen, doch toen losgelaten vermoeden, dat bet ver drinken geen ongeluk, ie geweest.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 13