Nederland sn de ISorioy. N«. 17048 "Vrjycl&g 34 September. A®. 1815. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitsondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven, Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Onder onze Vroede Vaderen. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 18 regels ƒ1.05. Iedere regel meer fOXli* Kleine adrertentiëa Van 30 woorden 40 Cents eontantj elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor liet inoasaeeren wordt ƒ0.05 berekend* Bewijsnummer 5 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden 1.30 j per wee), I l lf 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. J 0.10. Franco per post .iititïiii.ii*ïï| 1.66. Het was gisteren een kalme zitting. De agenda telde slechts weinig punten en de meestji er van gingen zonder eenig opont houd onder den hamer door. De eerste lingen hebben het dus niet zwaar gehal en geen hunner vond dan ook aanleiding rich in het debat te mengen. Het eenige ingekomen stuk van beteeke- nis was het adres van de Vereenigmg van bezoldigde agenten van politie „Door Eendracht »Saamgebïacht", waarin te ken nen werd gegeven, dat bet den politie beambten door de enorme stijging der noodzakelijkste uitgaven voor levensonder houd, en hun gezinnen niet meer mogelijk ds in de behoeften te voorzien op een wij ze, zooals het van onafhankelijke politie beambten vereischt wordt. Meer politiek dan ha-ar jongere zusterorganisatie, de Vereen, van R.-R. agenten van politie, kwam zij niet vragen om een flinke 6alarisverhoogmg, doch slechts om zooda nige voorziening, dat Biet hun mogelijk wordt hun ?.mbt naar waarde hoog te hou den en hun onafhankelijkheid te bewaren. Zij lieten dus ook de mogelijkheid open voor een duurtetooèlag of andere tijdelij ke tegemoetkoming, en zoo zal het gebeurd zijn, dat het --erzock der oudste en groot ste organisatie onzei politiebeambten niet voor kennisgeving werd aangenomen, maar in handen van B. en W. werd gesteld tot het uitbrengen van praeadvies. De Voorzitter deelde mede, dat er van de stadswerk li eden ook een soortgelijk verzoek was ingekomen, dat dus tegelijk door het College van B en W. in overwe ging zou kunnen worden genomen. Wij kregen den indruk, dat B, en W. niet ongenegen zijn in den tijdelijken nood van do lager bezoldigde gemeente-beamb ten te voorzien, doch niet vóór den winter en eerst, wanneer niet gebeurt wat in het voornemen van de Regeering schijnt te liggen, dat de prijzen der eerste levens behoeften nog aanmerkelijk worden ver laagd. Inderdaad zou een zoodanige algemcene maatregel verkieslijker zijn dan maatregelen, door afzonderlijke licha men getroffen, omdat daarvan ook de mcnschen, die niet in Rijks- of gemeente dienst zijn cn voor wie in veie gevallen de nood niet mineer nijpt, zullen profi teer en. In elk geval zal de welwillende ont vangst van het adres aan de lagere ge meente-beambten alva-st voldoening schen ken. Er zal iets worden gedaan, dat is wel zeker Eerst over het voorstel tot het verkoo- jpen van handbrandspuit no. 5 kwam er eenig debat. Vermoedelijk waren de hee- ren Fokker en Pera, die eenige bedenkin gen maakten, geïnspireerd door den inzen der in ons blad. Eun bezwaren, vragen derwijs te berde gebracht, kwamen daar mee wel eenigszins overeen. De wethouder Fischer was er blijkbaar !op voorbereid en zijn inlichtingen schenen !ons zeer voldoende. ïn de eerste plaats hpeft men aan een spuit^ die op is, niets meer. Men zou er 'evenwel een nieuwe voor kun- nen aanschaffen. Doch dat zou geld kosten en waar een pijp op de waterleiding even veel effect heeft als een handbrandspuit^ is dit niet noodig. Het bezwaar, dat er wel eens niet genoeg drukking zou kunnen zijn op de waterleiding, kan alleen gelden, wanneer er op verschillende plaatsen te gelijk brand ontstond. In zoo'n geval zou echter éón handspuitje meer ook niet veel geven. Dat men in Rotterdam nog nieuwe hand spuiten aanschaft, wordt, volgens den heer Fischer, verklaard uit het feit, dat men daar veel meer boo ge huizen heeft. Men zet er de handspuit op de waterleiding en kan daardoor bij heb begin van brand een groo- tere hoogte bereiken, dan met een straal uit de waterleiding alleen. De heeren waren voldaan. Alleen de heer Fokker, die'de zaken liefst gewichtig opvat, constateerde met nadruk, dat de volle ver antwoordelijkheid van dezen handbrandspuit- verkoop op den Wethouder van Fabricage zou drukken. Deze zal daar zeker het hoofd gerust op neerleggen. Do vrees, door den inzender, die in ons blad over dezo zaak schreef, gekoesterd, als zou men willen heensturen naar een beroepsbrandweer voor Leiden, lijkt ons hoo- gelijk overdreven. Dat zou voor het dozijn brandjes per jaar, met een enkelen grooten brand er tusselien, toch wat al te dwaas zijn en een roekelooze geldverspilling, waar- ffcoo wij ons gemeentebestuur nog niet in staat achten. Laat men zich die vrees nu ééns voorgoed uit hot hoofd zetten. Het voorstel tot verhooging van do jaar wedden der leeraressen aan de H. B. S. voor Meisjes, heeft het gehoolo slot der zit ting in beslag genomen.^ De heer Vergouwen, die de discussie ei* •over opende, liet der. tijden nood nog eens weder klinken, om deze verzwaring detr ge meentelijke lasten te bestrijden. Het gtoote motief, door B. en ÏW> aangevoerd, was volgens hem het belang van het onderwijs en dat maakte Oen verhooging niet noodig. De leeraressen blijken tamelijk hokvast en mochten zij heengaan, welnu, gebrek aan sollicitanten is er niet. Vroeg zelfs niet in de hoofdstad een meisje met middelbare bevoegdheid in de Ned. Letteren om een betrekking bij het Steuncomité? De heer Sijtsma, die de salaris verhoo ging der leeraren aan het Gymnasium en de H. S. voor Jongens indertijd met klem had bestreden zou, zoo verklaarde hij, ook zicli tegen deze voordracht hebben verzet, indien zij op zichzelf stond. Thans, nu zij is een consequente voortzetting van de eerste regeling, v,ond hij geen vrijheid tot tegenstemmen. Het geldt hier personen met dezelfde bevoegdheden, al zijn hot dan vrouwen, en hij wenschte niet mede te werken tot een onrecht. Zoo zal hjj wat trouwens de heer Vergouwen ook niet wil de zich strak ook niet verzetten tegen •een verhooging der wedden van leeraren in de gymnastiek en het teekenen voor dezelfde inrichtingen. Z.i. had de heer Ver gouwen een groot motief, dat tegen diens betoog pleitte, vergoten, n.l. dat van bil lijkheid cn rechtvaardigheid. De heeren Pera en Briët slpten zich echter bij den heer. Vergouwen aam De eerste deed daarbij ook nog uitkomen, dat de H. B. S. voor Meisjes feitelijk een luxe inrichting is (later door den heer Sijtsma betwist), die do gemeente heel veel geld kost. De heer Briët zag met den heer S. in de eerste regeling een fout, doch achtte liet niet geoorloofd voor de tweede maal in die fout te vervallen. Wel zou hij er voor te vinden zijn de verordening aan te neinen, vanneer men kon besluiten de in-werking- treding tot nader order uit .te stellen. Prof. Heeres, die bijzonder op dreef was, deed het rechtvaardigheidsargument ook zwaar wegen en bestreed voorts met nadruk de heeren yergouwen en Pera, Inderdaad en hjj kon het als voorzitter van de Com missie van Toezicht op het M. O. weten had men wel met gebrek aan behoorlijke sollicitanten te kampen en heeft verlies van goede krachten meermalen gedreigd. De sa larisregeling, die thans geldt, staat beneden die van andere plaatsen, wat niet te ver wonderen is ,als men bedenkt, dat deze reeds van 1880 dateert» Inderdaad zijn sinds dien tijd legio 'ver- hoogingen er doorgegaan. De heer Heeres had het door zrjn krach tige rede den wbthouder van onderwijs al heel gemakkelijk gemaakt, die dan ook vol stond met zich bijl dezen aan te sluiten, terwijl hij voorts het groofce nut der school nog eens deed uitkomen. Omtrent de leera- res-sollicitante voor een betrekking in het Steuncomité, ontstond er eenig misverstand tusschen den heer Van Hamel en den heer Vergouwen. Op zichzelf, was dit trouwens een zwak argument Ieder, die met een be wijs van bevoegdheid in den zak loopt, is nog niet een goed, zelfs niet een bruikbaar docent Eerst, wanneer vaststaat, dat bedoel de dame een goede leerkracht is en daarvoor in aanmerking wilde komen, mocht zoo'n voorbeeld worden aangehaald. De Voorzitter bracht ten slotte het bil- lijkheidsargumeait ook nog eens naar voren, alsmede het belang dér inrichting, waarna het voorstel er met glans doorging. Tegen artikel één, stemden slechts de heeren Ver gouwen en Van Tol; tegen de gansche ver ordening mot hen de heeren Bosch, Huurman, Pera, Briët en Mulder. Met den heer Sytsma stemden nu ook de heeren Boternians en Fokker, het drietal vrij zinnigen, dat tegen de vorige verhooging Iiad gestemd, voor. Eigenaardig 'Nas wel de bonding van den heer Bosch, die vóór de verhooging der lee raren heeft gestemd. Hij had zijn stem, tegen, nu wel even mogen verklaren. Het ver krijgt thans eenigszins den schijn, dat hij iets heeft tegen de vrouwr-ambtenares. Het amendement-Briët, verschuiving der-i in-werking-treding tot betere tijden, werd ook nog even bestreden door mr. Aalberse, en mr. Van der Lip. Hiermede zon men trou wens ook onrecht hebben gepleegd, jegens de betrokken leeraressen, nu men eenmaal besloot, dat de leeraren hun verhooging reeds met ingang van 1 October zullen ge nieten. LEIDEN, 24 SEPTEMBER. Het bestuur van het St.-Geertruiden- Ziekenhuis to Deventer heeft met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot assistent chirurg den lieer B. Nierstraz, arts alhier. Bij Kon. besluit is een jaarlijksoh pensioen van 307 verleend aan mej. de wed. E. L. de Bock, geb. M. J. van der Henst, wiens echtgenoot custos was bij heb Rijksmuseum van Oudheden. Aan W. F. Plu, brugwachter tweede klasse alibier, is een pensioen van 250 toe gekend. Plannen tot Uithiel ding en Verbetering van het Station. Naar wij vernemen, worden thans door den Ra-ad van Administratie der Hol-1. IJzeren Spoorweg-Maatschappij weder plannen overwogen tot uitbreiding, tevens verbetering van het station. De uitbreiding zal daarbij niet gezocht worden naar den kant van „Zomerzorg", maar in tegenover gestelde lichting. De verbetering zal voor al bestaan in het verhoogon van het per ron, in verband waarmede dan ook zal worden voorzien in den last, dien de over weg aan het eind van den Rijnsburger- weg veroorzaakt, waartoe dan ook de me dewerking van de gemeente zal woTden ge vraagd. Of er in voorzien zal worden door het aanbrengen van een tunnel of door bet plaatsen van een verhoogde voetbrug, staat nog niet vast. De goedkeuring der Regeering, die aanvankelijk meer scheen te gevoelen voor eon geheel nieuw station, moet nog op de plannen worden verkregen. Bij Kon. besluit is het inzake Volks huisvesting aan onze gemeente toegekende voorschot van 115,400 verhoogd op f124,200. In navolging van de afdeeling Leiden van don Bond van Ned. Onderwijzers heb ben de plaatselijke afdeelingen van Volks onderwijs," N. O. G. en Hoofdenvereeniging, zich eveneens tot" de Plaatselijke Schoolcom missie gewend en als hun meening doen ken nen, dat verbetering der salrissen van het onderwijzend personeel dringend noodig is. De Ohr. Jong.-Ver. „Uw Bewaarder zal niet sluimeren", alliier, herdacht gister avond haar 20-jarig bestaan. Daartoe had den zich vele begunstigers, ouders van le den en verdere genoodigden naar de bene denzaal van het wijkgebouw „Pniël" bege ven, zoodat om acht uren de zaal geheel ge vuld was. Dat heb hier meer dan een ge wone vergadering gold, bewees de feestklee- dij, waarin de zaal gestoken was. Het gas licht was gedempt door lichtgekleurde hul zen; plantengroepen maskeerden de hoe ken; aangekleed© tafeltjes, waarom stoelen zich rijden, noocligden tot zitten uit, en van elk ta-feltej welfde een bloem zich over tot haar gast. Kwart over achten opende de Voorz. de bijeenkomst met gebed, waarna hij eenige woorden sprak naar aanleiding van de 20 voorbijgegane jaren, terwijl zijn hart ver vuld bleef voor de toekomst. Het jaarverslag, dat toen de secretaris las, gaf iedereen eon beeld van 't laatste tweetal jaren, waarin naast veel gejuich ook wel een wanklank lag. De spreker voor dien avond, de heer O. Tabak, Bondsagent van het Ned. Jong.- Verb. verhaalde van zijn grenservaringen eb schetsen uit het militaire leven. De warm te van zijn taal, de gloed, waarmee hij sprak, het vuur, dat hem bezielde, dit al les deed allen goed, en a&mloos was de stilte, waarmee men naar hem hoorde. Er varing ook en humor bleken ruim zijn deel, maar bovenal de ernst, waaraan hij alles paarde. Zulk een man te hooren, sterkt het hart en den wil. Daarvan sprak do praeses in zijn dankenswoord, en jammer was het voorzeker, dat het niet langer duurde. Do vioolclub „A. N. U.", te dezer stede, had opnieuw haar gewaardeerde medewer king toegezegd, en wisselde oeurfc om beurt de sprekers af met haar muziek. Een zestal nummers werd uitgevoerd, en applaus bewees voldoende, hoezeer genoten waj3. Een achttal dames hadden bovendien de vriendelijkheid gehad zich bereid te verkla ren tot theeschonken en ronddienon. Ook dit was een heerlijke verfrissching tusschen zien en hooren. Tegen het einde van de vergadoring voer de Prof. Pijpor, die mede onder de aanwij zigen was, heit woord, om zijn sympathio te betuigen met het werk dor Chr. J.-V. en het goed recht on nut van dat werk te be pleiten. Het godsdienstig element moot ook volgens hem de kom blijven, waarom het in do eerste plaats gaat, al zijn daarnevens nog vele goede dingen, zooals vriendschap, die verkregen kunnen worden. Hartelijk dankte de voorzitter prof. Pijper voor zijn woorden van sympathio, die zoo levendig getuigden van belangstelling on waardee- ring. Na zang on gebed, sloot de voorz. laat de vergadering. Moge deze avond de Ohr. J.-V. nader tot haar dool gebracht hebben. Het nieuwe tweetal voor de Geref. Kerk alhier vacature ds. Roorda -bestaat uit de predikanten R. E. vam Ar- kel, te Soest, en Tj. Petersen, te Purmer- end. In het Bioscope-theater aan den Sta tionsweg alhier werd gisteravond voor de eerste maal, aJs onderdeel van het grooto programma, de 140 M. lange film van de hier ten bate van het Leidsche Steunco mité gehouden militaire sportfeesten ver toond. Daar de film, naar ons werd me degedeeld', nog-te versch was, kwam hij nog niet geheel tot zijn recht. Den heer Hartman, .directeur-eigenaar van het theater, 'die de opneming deed, werd niet vergund tijdens het Vorstelijk bezoek een plaats met zijn toestel pp het terrein zelf in te nemen, zoodat die nu van op vrij verren afstand moest geschie den. Daardoor zijn de beelden van som mige nummers van het programma niet duidelijk genoeg. Eenige echter zijn zeer goed waar te nemen en vooral de komst en het vertrek van H. H. M. M. komen duidelijk op het doek, zoomede het gekri oel der volksmenigte, onmiddellijk na de uitvoering. De sportfeesten ir het Stadion te Am sterdam, die op deze film volgen, zijn bioscopisch uitmuntend geslaagd. Met ingang van 20 September j.l. is aan mr. H. B. Graven, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Universiteit alhier, r- -l dankbetuiging voor de door hem in die betrekking gedu rende vele jaren bewezen diensten. Het p olit i e diploma met aanteekening is na examen te Amsterdam uitgereikt aan den heer J. de Gra-aff, alhier. Vannacht logeerde op zijn verzoek W. K., op het politiebureel. Het bleek, dat hij nog eenige dagen hechtenis had 'te onder gaan. Daarom werd fïrj vanmorgen, na geno ten iri.usfc, naar do Residentie getranspor teerd. Bode B. M., met zijn beladen vracht wagen gisternamiddag te vijf oren op weg naar JVassenaar, overkwam voor „De Harpi» nie op de Breestraat* een ongeval. Bij het uitwijken voor de tram, kwam een wiel tegen een rail. Het brak. De wagen viel om. Een deel der lading daalde op straat neer. Zoo netjes mogelijk werd dit buiten gevaar ge-- bracht en om hulp gegaan naar den expe diteur Van der B. Op een wagen van dezen werd de boel overgeladen en naar Wassenaar gebracht. EEN PERSGESPREK MET MINISTER. TREUB. De „Suil" en eei groot aantal andere bladen in de Vereenigde Staten, daartoe door het Wheeler-syndicaat in staat gesteld publiceeren lieden het verslag van een persgesprek met minister Treub, dat ver gezeld gaat van een portret vain den mi nister met den onvermij de lijken „Treub- das". Natuurlijk bevat het verslag weinig dat in Nederland niet reeds bekend is. Wij nemen er echter de volgende uitlatingen uit over „Do oorlogs-sökrik, welke ons land ten tijde van do schending van Belgie's neu traliteit schokte, is over, en het gevoelen lieerscht thans, dat wij geheel buiten go- vaar zijn. Inderdaad, er is heden geen spe ciale reden, waarom wij hetzij iets van En geland, hetzij van Duitscbland hebben te vreezeoi, doch wie kan er zéggen, wat de toestand drie of vi&r maanden later we zen zal 1 De godten hebben dat in hun sohoot, en als het zoover is, zullen velen on zer, die zioh door een gevoel van valsche veiligheid zelf in slaap hebben gesust, mo gelijk hun opinies een weinig hebben te ver anderen. De beste waarborg van onze vei ligheid ligt mijn inziens in ons legor, clat het sterkste, zoowel als het best geoefende en bost uitgeruste leger is ,dat ooit de Hol- landsche grens heeft bewaakt. „Om oprecht te wezen, er valt met het oog op de mobilisatie rusteloosheid in het land waar te nemen. Reeds dertien maanden zijn er verloopon, sedert de oorlog uitbrak, en nog niets is ons overkomen. Vrouwen wensolien thans hun cchtgenooten terug en moeders roepen om hun kinderen, die nu reeds ruim een jaar onder de wapenen zijn. Ik behoef u niet te vertellen, dat de mannon on vrou wen van Nederland met een zelfde ge voel van lief-de voor h-un land zijn bezield en van denzolfden geest vatn zelfopoffering als deze groote oorlog in alle strijdende landen heeft onthuld. In het geloof, dat ons land absoluut buiten gevaar is, beschou wen zekere lieden het evenwel geheel nut teloos en onnooclig, het leger gemobiliseerd to houden. „Ten einde dezen toestand te verlichten, heeft de regeering een maatregel geno men, welke voor een. groot aantal man schappen mogelijk maakt met verlof te gaan, en tegelijkertijd de verdedigings kracht van ons land versterkt." De heer Treub bespreekt dan vervolgens de jongsbe Landstorm-wet. Hij deelde ver der nog mede, dat de legenkosben thans ƒ500,000 dagelijks bedragen, en dat de to tale buitengewone regoeringsuitgaven, door clen oorlog veroorzaakt-, legerkostcn inbe grepen, ongeveer 20,000.000 per maand zijn coi voor het eerste jaar ongeveer 250.000.000 beloopen, hetgeen „voor een klein land als het oaize heel veel is. Vervolgens bespreekt de minister de aan de Belgische vluchtelingen verleende hulp, den a.rbeid van het Koninklijk Nationale Steuncoccmité en wijdt hij eenige woorden aan het Gentsehe Stelsel tot verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloos heid. Hij merkt daarbij op, dat de bekende* 5 pOt., welke in de kas der vakver eenigin- gen blijven, bestemd zijn om „een nieuw begin te maken, zoodra de oorlog over is."- Na een bespreking van de anaere nood maatregelen, waarbij de minister er op wees, dat op de maximum-prijzen voor bruin-brood door de regeering maande lijks ƒ1.500.000 wordt toegelegd, besloot de heer Treub zijn gesprek als volgt „Ons neutraal land riet riöh geplaatst voor een aantal moeilijke vraagstukken, en nieuwe problemen doen zioh telkens voor, welke het noodzakelijk maken, dat de regeering op haar hoede is om eiken nieu wen toestand aan te va/fcten. De door den oorlog ons opgelegde financieels last drukt zwaar. Wij hebben dit* jaar ƒ275,000.000 ge leend om de uitgaven voor do mobilisatie van het leger te bestrijden, om werkloos heid en armoede te verlichten en om in de kosten van het samenstel van crisis-maat regelen te voorrieiL Doch ik hoop in staaü te wezen, deze leening in 12 tot 15 jaar af te lossen. Daar de interest en aflossings- kosten evenwel ƒ25,000.000 jaarlijks ver- cischen, moesten wij onze belastingen met 10 pOt. en in sommige gevallen met 20 pCt. verhoogen. „Ik hoop nu maar, dat de oorlog niet veel langer zal duren,- zoodat Nederland zoo spoedig mogelijk weer tot rijn gewone banen van economisch en politiek leven kan terugkeeren." VERBOD VAN UITVOER VAN VL AS-AFVAL. Bij Kon. Besl. van 22 September is inge trokken de tijdelijke oplmfring ran het ver bod wan uitvoer van afval van vlas, geschikt voor de werkspinnerijewelke opheffing was toegestaan bij Kon. jjes!. ran 21 Juni. VERBLIJF ONTZEGD. I H. H. W„ oud .52 jaren, wonende to. Herkenboseh, thans gedetineerd, werd door; de rechtbank te Roermond ter zake van het terugkeeren in het in 6fcaat van beleg ver klaarde gebied, waaruit hij was gezet, veroor deeld tot 6 weken gevangenisstraf. UITVOER-VERBOD OP HENGSIVEU- LENS EN JONGE RUINEN. De Minister ran Landbouw maakt bekend, dat het voornemen bestaat op 30 September de grenzen te sluiten voor den uitvoer van hengstveulens en ruinen, die den leeftijd van, twintig maanden nog niet hebben bereikt. LEGERORDER. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft bepaald, dat aaugezien te Zuid- Scharwoude (prov. Noord-Holland) vele ge vallen voorkomen van diphtheritis, voorloo- pig naar die plaats geen verloven zullen mo gen worden verleend. ■OHILISALPETER IN BESLAG GENOMEN. Naar wij vernemen heeft de regee ring dezer dagen te Farmsum (Gr.) in de ■schuur van den kunstmesthandolaar Blauw beslag laten leggen op 25.000 zakken Ohili- salpeter, die daar voor een Duitscho fir ma opgeslagen waien. DE ZEPPELIN-BEZOEKEN. Verleden Vrijdagavond werd bericht dat de Duitscho regeering wederom aan de on ze verontschuldigingen had aangeboden, ditmaal wegens het op 2 Augustus 1.1. on opzettelijk vliegen van een Duitsch vlieg tuig boveü de Nederlandsche territoriale wateren in het Zuiden van Zeeland. Hot nevelachtige wec'er zoo luidde de verkla.- ring was oorzaak geweest van de vergis sing des bestuurders. Do „Nieuwe CL" geeft bij dit bericht do volgende kanttee- kening De nauwgezetheid van do Duitsche re geering valt in dezen opnieuw te waarclee- ren. Evenwel wanneer men bedenkt clat het geval waarvoor thans verontschul digingen werden aangeboden, van 2 Augus tus dateert, dan staat het te vreezen dat wanneer men aan de diplomatieke behan deling der gevallen van neutraliteitsschen- nis door Zeppelin-bezoek zal zijn toegeko men, welke in het verdere gedeelte van Augustus, maar vooral in September had den plaats gehad, de verontschuldigingen zóó talrijk zullen worden clat ze, alleen reeds door hot aantal, in waarde zullen ver liezen. „Reeds deden wij verleden Woensdag uitkomen dat de herhaalde voorvallen in September het moeilijk maken ter verkla ring van deze aan bloot toeval of overmacht door weersgesteldheid te gelooven. Wij voor ons zochten echter verband tusschen de jukffc in do laatste weken zoozeer ver scherpte Zeppelin-actie tegen Londen en andero Engelsche plaatsen cn do verwaar- looring door Duitsche luchtschipbestuur- ders van do hun (blijkens een vorige ver-

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1