iygi'M en (ie Oorlog. N°. 17044- A*. 1915. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Overdracht van het Rectoraat. UIT O^SS LAMD. Maandag SO September. LEIDSCH PEIJS DER ADVERTENTEENs ▼an 13 regelt ƒ1.06. Iedere regel meor 0.17j. Kleine adrertentiëi »an 30 woorden 40 Oents oontant) elk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het inoaaeeeren wordt ƒ0.06 berekend. Bewijsnummer 6 Oentt. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per wee).. 1 l l f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. t 0 0.10. Franco per post 1.65 Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. IIr-tlönnamiddag hield prof. dr. J. M. Jalise in het geheel gevulde Groot-Audito- Ciuni van het Academiegebouw, bij de over dracht van het Rectoraat aan zijn ambt genoot prof. dr. W. 13. Kriatensen, een rede, iWBariu hij verslag deed van de lotgevallen j&er, Universiteit over den afgeloopen cur sus. Spr. ving aan, met een herinnering aan ,1de maatlooze verstoring van het politiek jpvenwioht, dat tot geweldige botsingen op 1 üe uitgestrekte oorlogsterceinen leidt, en in- fiiivct ook van invloed is geweest pp den 'gang van zaken aan onze Universiteit, al kon het Universiteitsleven als geheel ge nomen, vrij wel onveranderd voortgaan- Het College van Curatoren, dat in sa menstelling onveranderd Weef, heeit zich bij voortduring beijverd in deze, ook in fi- Injancieel opzicht, moeilijke tjjden, het wel zijn en den vooruitgang der Universiteit te behartigen. De rij van gewone hoogleeraren heeft ook dit jaar verschillende veranderingen onder gaan, al ontviel alleen prof. Zeeman do Uni versiteit door, don dood. De ziekte, die prof. Gr even in de maand Deee ruber overviel, liet zich ook eerst zeer ernstig aanzien. Hoewel gaandeweg geheel hersteld, was deze ziekte toch oorzaak, dat hij in Mei t teervol ontslag aanvroeg, nog vóórdat de 'jrniineuze 70-jarige leeftijd zou zijn aange broken. Ook prof. De Sitter en prof. Van Kan, moesten wegens ziekte hnn colleges tijdelijk staken. Schijnbaar vrijwillig, maar toch noodte, gingj ook prof. Korteweg heen, inlet om rust te zoeken, maar om Zijn werk lust rustiger en op minder afmattende wijze to bevredigen. .Vrij, maar. niet vrijwillig, ver laten ons, aldus spr. Verdam: en Hol- werda, wegens 70-jarigen leeftijd. Beider heengaan is een zwaar verlies. Dat het beheer van het Museum van Oudheden, aan flo uitstekende zorgen van prof. H. blijft toevertrouwd, acht spr. een voorrecht Zes nieuwe hoogleeraren, drie gewone en flrie buitengewone, kwamen zitting nemen in den Senaat: de beeren Blanksma, Win- Öiscb, Zaayer, Oppenheim, Eekhof, en Hui- zinga. Brof. J. merkte hierbij op, dat, behalve Üe eerste en de laatste, al deze hoogleeraren hun inaugurale oraties hielden, nadat zjj reeds meerdere colleges hadden gegeven. Dit is dan, volgens spr., geen plechtigheid ineer; eerder een vertooning zonder zin, en hij rekent op aller medewerking, om zoo veel mogelijk de inaugurale plechtigheid on veranderd in stand te houden. Als opvolgers van de hoogleeraren Ver dam en Holwerda, zijn benoemd dr. J. W. Muller en dr. H. van Gelder; een opvolger yan prof. Zeeman is nog niet aangewezen en. evenzoo ontbreekt nog steeds de plaats vervanger van prof. Fockema Andreae, die reeds verleden jaar actatds causa dc Uni versiteit verliet. De collectie van geschilderde portretten in de Senaatskamer, werd met twee aange vuld. Een commissie van oud-leerlingen, schonk liet portret van den in 1905 over leden hoogleeraar W. C. van Manen, ter wijl ook het portret van den verleden jaar afgetreden hoogleeraar J. J. van Leeuwen, Werd angebodea. De verschillende Universitaire vereenigin- gen besprekende, noemde de Rector-Magni- Ecus in het bijzonder de in den zomer van 1914 opgerichte „Vereeniging voor Univer sitaire Lezingen", die zich tot taak stelt, de gelegenheid te scheppen, bekende buiten landers tot het houden van wetenschappelijke voordrachten uit te noodigen. Wegens den oorlogstoestand, kon zij' echter dit jaar aan haar plannen geen uitvoering geven. Ziji 2sl mi, gedurende den volgenden cursus, eenigo Nederlnndsche geleerden uitnoodi- gen. in Leiden te komen spreken. „De Leidsche Vereeniging tot bevorde ring van de Studio dor tropische genees kunde," dit jaar opgericht, was wel in de gelegenheid krachtig aan het werk te gaan. Bij de bespreking van de lessen, aan de Universiteit gegeven, vestigde spr. de bij zondere aandacht op het gewone onderwijs m de geologie, dat, sedert lang, al te stief moederlijk behandeld, nu op een keerpunt schijnt gekomen te zijn, waardoor wellicht veel verbetering zal worden verkregen. D© door de Regeering benoemde „Commis sie, inzake de opleiding van geologen", is' van oordeel, dat er een concentratie van leerkrachten aan één Universiteit moet tot stand komen en acht daarvoor Leiden aan gewezen, wat, behalve aanzienlijke verster king der leerkrachten, de reeds lang be raamde en dringend noodïge uitbreiding van het Rijks-Museum voor Geologie en Minera logie, ten gevolge zal hebben. Mc4i dankbaarheid maakte spr. ook nojgj .gewag van 's Ministers deEnitieve beslissing, inzake het Museum van Natuurlijke Historie, iwaardo.or, het volle bezit der, verzameling in Leiden vrijwel is gewaarborgd- Met betrekking tot de boekenverzameling in de Universiteits-Bibliotheek, herinnerde spr. nog aan de zeldzame verzameling Bas- kische boeken door jhr. W. J. van Eys bij testament aan de Bibliotheek vermaakt. In den loop van den vorigen cursus werd met de overzending dier boeken van uit San- Remo, een begin gemaakt. Toen de oorlog uitbrak, werd om begrijpelijke redenen, de verzending geheel gestaakt, die eerst na den oorlog zal worden horrat. Tegenover deze vermeerdering van den boekenschat, wordt de Bibliotheek bedreigd ine-t eeh zeer, ernstige vermindering, waar. directeuren van de Hollandsche Maatschap pij van Wetenschappen, te Haarlem, aan den biblitohecaris hebben medegedeeld, dat die Maatschappij het in-bruikleen-afctaan van baar rijke verzameling genootschap, werken en andere periodieken, niet wenscht te be stendigen. Alle deze periodical zullen nu dus iuoompleet zijn, en hoe moeilijk het is in complete tijdschriften aan te vullen, weet ie&er, die daartoe wel eens pogingen in het werk heeft gesteld. Bij de bespreking oven de verschillende gebouwen stelde prof. J. zijn verheugenis over den aangevangen, bouw Vah bet nieuwe Ziekenhuis voorop. De zeer, omvangrijke grondwerken zijn thans voor leen groot deel gereed. De ongelijke aard van den onder grond maakte, dat men plaatselijk buitenge woon lange heipalen, tot 20 M. lengte toe noodig had, 'd. L vrij wat langer dan men ze in eten befaamd slecht terrein als de bodem, waarop Amsterdam gtebouwd is, ge bruikt Bovendien bedraagt het aantal "hei palen, dat in het geheel geslagen moet worden, niet minder dan 20,000 en daar vole, vooral de zeer lange palen, évenals de groote hóéveelheid fundeeringshout, uit Duitschland moeten worden aangevoerd, is het te bevroeden, dat dit thans vertraging betetekent. Dat het werk zeer omvangrijk is, moge blijken uit de omstandigheid, "(lat het niet minder dan 13 afzonderlijke gebouwen lom- va fc, waaronder er verschillende zijn van meer dan 100 Meter lengte. Zooals bekend as, zal bet Laboratorium voor Physiologde geen deel uitmaken van bet Ziekenhuis-complex. Toch zijn ook hier ver beteringen in uitvoering. Ook met den bouw van het nieuwe Anor ganisch Chemisch Laboratorium is eten be gin gemaakt De Universiteitsbibliotheek ondergaat eveneens een aanzienlijke uitbreiding. Op de begrooting voor het dienstjaar 1914 was daarvoor reeus een belangrijke som toege staan voor vergrooting, maar sedert bleek ook een principieel© wijziging van het ge heel een algemeene wensch van den Senaat te zijn. Deze wensch bedoelde het inrichten van verschillende studiezalen voor elk der faculteiten afzonderlijk. Een geheele wijzi ging van de bouwplannen «en vooral een ver hooging van het toegestane bedrag met om streeks f50,000 was noodig om aan die wenschen uitvoering te geven. Spr. consta teerde met genoegen, dat de Rijksbouwkun- dige, de beer Vrijman, volkomen bereid was zijn oorspronkelijke plannen geheel om te werken en dat de Regeering de vereischte verhooging heeft willen toestaan. Last not Least besprak de Rector-Mag- nificus de belangrijke restauratie van het Groót-Auditorium, waarvan hij de verbete ring zeer roemde. Als curiosum deelde hij daarbij mede, dat de buitengewoon zware eiken balken, uit deze Aula afkomstig, thans dienen voor de restauratie van de zaal in het slot I-oevenstein, waarin eens Hugo de Groot gevangen zat. Komende tot het aantal leerlingen, deed spr. uitkomen, dat het getal der ingeschre venen dit jaar ongunstig afsteekt tegen dat van andere jaren. Schommelde dit aantal in de laatste jaren om 1200, thans bedroeg het slechts 985, waaronder 939 voor alle lessen. Wanneer er, niet zulke bekende re denen waren voor die vermindering, zou men van een gevoeligen achteruitgang kun nen spreken. Het getal der vrouwelijke stu denten bedroeg 179, tegen 174 in den voor af gaanden cursus. Het getal der voor het eerst ingeschreve nen bedroeg 236 tegen 264 in het voorgaand jaar. Daarbij waren 50 vrouwelijke studen ten. Verdeeld naar de faculteiten werden ingeschreven: Rechtsgeleerdheid 257, w. o. 35 dames; Rechten en Letteren 130; Ge neeskunde 301, w.o. 33 dames; Wis- en Natuurkunde 115, w.o. 44 dames; Letteren en Wijsbegeerte 119, w.o. 60 dames, en God geleerdheid 63, w.o. 7 dames. Het aantal promoties bedroeg 69, tegenover S3, 88 en 106 in de drie voorafgaande jaren. Ten slotte deelde do scheidende Rector mede, dat op de 10 uitgeschreven prijsvra gen slechts twee antwoorden in kwamen en wel een op een prijsvraag der Fac. voor Rechtsgeleerdheid, waarvan de schrijver bleek te zijn de heer R. D. Kollewrjn, can- didaat in de Rechtswetenschap to Amster dam, en één der Faculteit voor Wis- en Na tuurkunde, geschreven door den heer O. de Jong, Cfind. in de Wis- en Sterrenkunde, te Leiden, waarvan het laatste antwoord de gouden eerepenning kon worden toegekend. Nadat de secretaris van den Senaat het oordeel der. antwoorden had voorgelezen, reikte dio Rector den ©erepenning met een hartelijk woord aan den bekroonde uit. Na ten slotte tenkele maatregelen in ver band met de bijzondere tijdsomstandigheden te hebben gememoreerd, waaronder de op richting yan het Leidsch Studenten-Vrjjwü- ligers-Corpe en de geregelde oefeningen in den Wapenhandel van een aantal hoogleera ren, droeg prof. Janse de waardigheid van het Rectoraat over aan zijn ambtgenoot Kristensen. LEIDEN, 20 SEPTEMBER. Gisteren was het een gewichtige dag voor de Ger. Gem. aan den Nieuwen Rijn alhier. Ds. J. Verhage, was, nadab de pre- Üikantsplaate drie jaren vacant geweest was, -tot haar overgekomen uit Meliskerke én werd des morgens bevestigd door ds. J. Overduin, van Lisse, In diens voorafspraak herdacht hij den vorigen predikant, ds. Van Leenen, en de komst van dezen 1 eeraar, nog -zoo onverwacht. Als tekst voor de bevesti ging koos hij} 1 Cor. II 2, en sprak naar laanleiding van: lo. het voortreffelijke voor nemen van Paul us; 2o. den Inhoud van zijn prediking; 3o. het Heilige doel 'daarvan. Na een en ander in verband gebracht te hebben, niet den arbeid: van een knecht des Heeren, ging zijneerw. over. tot de bevesti ging, waarna de Gemeente haar nieuwen leeraar staande Ps. 134 3 toezong. Hier na nam onderling T. de Roode het woord, en verzoekt de Gom, nogmaals ,t9 zingen .ten wel Ps. 105 24. Dee avonds te vijf uren trad de nieuwe leeraar voor zijn Gemeente op, kiezende tot tekst Jesaja' 62 1. Als hoofdgedachte nam hij daaruit: „De roeping van des Heeren knechten tot spreken",, meer'in 't bijzonder sprak zijbeerw. óver: lo. de beweegreden tot dit spreken; 2o. den inhóud van dit spre ken; 3o. bet eind-doëi van dit spreken. Ds. Verhagen sprat aan her einde üef godsdienstoefening eerst zijn as. catechi santen toe, toen de leden der Gemeente, (daarna het volk des Heeren, de kerkeraads- leden, den bevestiger, ds. 7. Overduin, en eindelijk ook den koster en de kosterin en Öen organists "Beide keeren was "het kerkgebouw stamp vol. Den nieuwen leeraar werd staande Ps. 121 4 toegezongen. Pereeel Haarlemmerstraat 54, waarin de laatste jaren do bekende meubelhandel van den beer M. £5. van Gelderen was ge vestigd, welk pand geruhnen tijd geleden, door braam werd vernield, is weder als een Phonix uit de asch verrezen. Niemand zal in het kapitale gebouw, het oude lokaal Ephraim, zooals het jaren lang bekend was, meer herkennen. De massale voorgevel heefb een breedte van 17 Meter. Twee forscke deuren vormen den wijden ingang tot het 45 Meter diepe magazijn, dat oen stroom van licht ontvangt van een drietal groote spiegelruiten aan de voor-zijde. Links .van den ingang bevindt zich het ruime kantoor, achter het maga zijn is de ruime werkplaats voor 't meubel maken, de behanger^ en stoffeerderij. Een gemakkelijke trap leidt naar de eer ste verdieping, waar men een lierlialing vindt van beneden, dus ook weer een magazijn van je wenste. De (tweede verdieping is ingericht tot berg plaats voor allerlei meubelen, die in de ma gazijnen geen plaats kunnen vinden. De magazijnen zelf, zijn gevuld met nieu we, oude en antieke meubelen in groote ver scheidenheid, yan de goedkoopste soorten tot de duurste. Wie nu solide meubelen wil koopen uit de tweede handA behoeft niet meer naar do Weede-hands-nieubelza- ken naar Den Haag te gaan, maar vindt hier een even rjrjke keus. Ook in nieuwe meu belen heeft de hoer Van G. een ruimen voorraad. Een heel eigen tak van dezen handel, is de branche antiek, waarin de zaak rijk gesorteerd is. Hedenavond wordt de hernieuwde zaak weder geopend. Men loope het magazijn maar eens in, om zich' te overtuigen, dat wij niet te veel gezegd hebben. Ü9 herbouw had plaats volgens de plan nen van den heer W. O. Mulder, architect alhier, en "het werk werd zeer Hen genoegen van den architect, uitgevoerd door Gebrs. van 't Riet Het schilderwerk leverde de heer De Jong; het steenhouwers werk is van den heer Verhoef; de h'eer Mathol, was de loodgieter en de firma De Vries en Stevens zorgde voor een uitnemende electriscbe in stallatie. Zoo kwam er een stuk werk tot stand, dat een sieraad voor de Haarlemmerstraat mag worden genoemd. Het gowone politie-diploma is te Am sterdam behaald door don heer M. van Schaick, alhier. In de Stedelijke Werkinrichting zijn van 12 tot 18 September opgenomen: 265 volwassen personen en 98 kinderen, totaal 363 personen. ARBEIDSWET. Wij herinneren hoofden en bestuurders van bedrijven, uitgeoefend in werkplaatsen van naaisters, borduursters, modemaaksters -ol vervaardigsters van vrouwelijke handwer ken, er aan, dat van 1 October tot 7 Decem ber vrouwelijke personen van 16 jaar of ouder arbeid mogen verrichten van des mor gens acht'tot des avonds acht uren, doch niet langer dan tien uren per dag en acht on vijftig uren per week. Ook in dit geval moeten de werk- en rust uren op do arbeidslijst worden vermeld. N. P. O. cn N. P. II. In Nederland bestaan op padvindersge- bied, gedurende eenige jaren reeds, een twee tal vereenigingen, de Nederlandsche Padvin ders-Organisatie en de Nederlandsche Pad vinders-Bond. Pogingen om tot een fusie dier beide ver eenigingen te komen, mislukte tot op heden. Voor eenigen tijd heeft zich evenwel een com missie gevormd, ten doel hebbende do fusie van den N. P. 13. en N. P. O. voor te berei den. Deze commissie bestaat uit drie perso nen, aangewezen door de N. P. B. en drie personen, aangewezen door den N- P. O. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, toon- do zijn belangstelling, door als voorzitter van cleze commissie aan te wijzen generaal J. 13. van Heutz, Oud-Gouverneur-Generaal van Indië, terwijl als secretaris werd aangewezen jhr. J. Schimmelpenninck. De voorstellen van genoemde commissie werden nu Zater dag 1.1. in de vergadering der „Leidsche Jonge Verkenners" afdeeling van den N. P. B. behandeld en met algemeene stemmen aangenomen, terwijl besloten werd een ad hesiebetuiging aan do commissie te zenden. Direct nadat de voorstellen door de alge meene vergadering van den N. P. B., die op 2 October a.s. zal plaats hebben, zijn goed gekeurd, zal door het bestuur der L. J. V. getracht worden, in samenwerking met het bestuur van de afd. Leiden van de N. P. O. Lier in Leiden zoo spoedig mogelijk tot de fusie over te gaan. Examens voor Instrumentmaker. Voor do Praotische Instrument- en Glas blazersexamens vanwege 'de Vereeniging tot bevordering van 'de opleiding tot Instrument- mak- r alhier slaagden: Voor eerstbeginnend iostrumentmaker: J. G. Bauer, 'Delfb; B. J. M. Landa ten J. C. Loman, Amsterdam; C. van Zetten, Wage- ningen; A. N. Korenhoff, J. Peerenboom, A. Jansen, W. M. van Rijkom, H. M. Bernse-n en A. Verborg, Leiden; J. E. Hooremans, Den Haag; L. Sprey, Zwammerdam; J. van Dokkum en H. M. Westra, Haarlem; C. de Ccck, Den 'Helder on W. Kohier, Ooster beek. Afgewezen 4. Voor electrisch instrumentmaker: J. Kemp, Alkmaar; H. P. Bik, Den Haag; C. J. Stopka- nus, W. T. de Graaff en C. W. Brand, Lei den en E. F. J. Langer, Eindhoven. Afge wezen één. Voor eerstbeginnend glasblazer: G. H. H. van Westerop, Delft; D. C. Brittijn, Deventer en G. J. Uittenbogaard, Arnhem. Voor natuurkundig- en werktuigkundig-in- strumentiiLaker en voor glasblazer hadden zich ieder één candidaat aangemeld, die ech ter niet konden worden toegelaten. Voorzitter en secretaris dor examencom- sie waren de heeren A. A. Oosting c.-i. te Zwolle en dr. C. A. Crommelin te Leiden. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan onze stadgenooten R. van Dorp, wed. J. Mazurel, custos bij het kabinet van pren ten en pleisterbeelden, van f 108, en K. Bal- tus, agent van politie 2de klasse, van f514. In het Elite-Bioscope-Variété-Theater aan den Stationsweg alhier treden thans op een bewonderenswaardige humoristische dwerg, die na. zijn prestaties een goed uit gegroeid persoon blijkt te wezen, en twee muzikale menschen, die uic vreemdsoortige dingen welluidende en met elkaar harmo- nieerende tonen weten te halen. Heel aardig om to gaan zien en hooren. Onder de vele films komt een bijzonder mooie over Zee land voor. Voor het toelatingsexamen tot de Rijks- tuinbouw-winterschool te Aalsmeer is ge slaagd W. A. van Lith, alhier. AGENDA VAN DE WEEK. Maandag. Leidsche Schouwburg. „Het Kind van de Liefde" Tooneelspel. S uur. Dinsdag. Den Burcht. Concert Leidsch" Muziek korps. 8 u u r. Woensdag: Schuttersveld. Militaire- en Sport-Uit- voering ten bate van het Leidsch Steunco mité. 'a MIdd. 2 uur. UIT ONZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1911. In de afgeloopen week meld den zich om steun aan. 7 pers. Maakt met het totaal der vorige week ^d 2690 Totaal. 9/ pers. Tot 11 Sept. waren behandeld 2471 aanvr. In de afgeloopen week kwa men in behandeling 3 Totaal. Buitendien waren op eerste aanvrage afgewezen In de afgeloopen week 2474 aanvr 721 pers. Thans 180 personen. Totaal, worden nog 723 pers. Ondersteund UITVOERVERBOD OP VLAS. Naar gemeld wordt, kaai iederen dag een uitvoerverbod op vlas worden ver wacht. De bedoeling van dit verbod is niet, -om aan allen uitvoer van genoemd artikel een einde te maken, doch om een regeling tufschcn de producenten en de nijverheid mogelijk te maken, waardoor de laatste in haar behoeften zal kunnen voorzien. DE VERBINDING MET OOSTEN- RLJK GESTOORD 1 Do „Tel." verneemt, dat in Amsterdam vertoevende Oostenrijksche kooplieden verscheidene weken tevergeefs uitzien naar antwoord op hun brieven en dat zelfs 'hun telegrammen onbeantwoord blijven. HET SMOKKELEN VAN LEER. In verband met oen poging om leer naar Duifcsohland te smokkelen, hoeft de centra le reehor olie een oO-jaiige vrouw van het Waterlooplein aangehouden, die, waar schijnlijk in medewerking met anderen, bükbon bussen limonade als ijlgoed naar. Duitschland verzond. De blikken bussen in de douaneloods van het Hollandsohe spoor in beslag genomen bevatten elk een kleine bus, waarin de li monade. Zo stond in het midden van de groote bus en was gewikkeld in flinke stuk ken leer. Er moeten reeds meer van dergelijke zen dingen naar Duitschland zijn geëxpedieerd. De politie speurt naar db medeplichti gen. PERSONEEL IN RIJKSDIENST. Door het Kamerlid He ladingen is, naar „Het Volk" vermeldt, de volgende vraag tot do regoering gericht I3 de regeering bereid mede to deel en wel'ke maatregelen zij voornemens is te no men tot regeling der positie van heb vaste en tijdelijke personeel, dn Rijksdienst, voor zoover dib krachtens de web van 15 Jul-i 1916 (tot wijziging van do Landstormwet) in werkelijken dienst is of zal worden opge roepen MAILDIENST „ZEELAND" STOP GEZET. Op last der Engelsche admiraliteit is de vaart op de Theems gestaakt voor een of meer dagen. De maildienst „Zeeland" is stop gezet. De-„Meoklemburg", die 112 pas sagiers had ingenomen, is Zondagochtend 0 niet vertrokken. Ook is bericht ontvangen, dat de „Prinses Juliana", die Zondag te Vlissingen moest komen, niet naar Tilbury Docks is vertrokken. AANKOOP VLIEGMACHINES. Met het s.s. „Noordcum" is te New-York aangekomen zoo lezen we in „The Wall- street Journal" de ofticier-aviateur Hen ri G. van Steyn met opdracht, van Arne- rikaansche fabrikanten een aantal vliegma chines en watervliegtuigen aan te koopen. BLOEMBOLLENUITVOER. Voor korten tijd werd een geheele la ding bloembollen uit Lisse met den schoe ner „Berendina", kapt. Wijnstok, naar Mal-mö vorsokeept. Thans ia weer een tweede lading bloem bollen uit Hillegom naar Gothenburg ver laden met den Nederlandsohen motorschoe ner „Vites&o", kapt. Pot. Naar men verneemt, zullen binnenkort nog meer zeilscheepjes met bloembollen Vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1