Vragera sn Antwoorden. Ecd Gevecht in de Lucht. De speciale ï,Times,,-coL,respondeni, die zich bij het Lrilsche hoofdkwartier in Frank rijk bevindt, meldt dat gisteren een Britsch' aviateur een Duitsche vliegmachine van een nieuw type tot daien heeft gedwongen ei; den bestuurder en den waarnemer ge dood. Beide machines waren gewapend met een snelvuurkanon. Ofschoon de Duilsche ma chine de grootste was, was de Engelsch- man behendiger en doorboorde het water en petroleum-reservoir van de Duitsche ma chine, die neerstortte, terwijl hem de Brit- sche kogels achterna vlogen. Dicht bij den grond steeg de Duitscher weer op en de Engelschman bleef doorvuren. Ten slotte de den de vlieger en zijn geleider een doode- lijken val op een omgeploegd land. De Brit» sche machine werd niet beschadigd. De Duit sche had ook opmerkelijk weinig schade opp geloopen, die j^emakkelijk kon worden her steld, zoodat de machine weer kan wor den gebruikt. Als eigenaardigheid kan wor den gemeld, dat de beide zitplaatsen als pianostoelen kunnen draaien. Maarschalk French meldt, dat dri evijande- lijke vliegtugien tot landing zijn gedwongen, twee door treffers van het Engelsche anti luchtvaar tgeschut. Er zijn in een week tijds 21 luchtgevechten boven de Duitsche linies geleverd" In elf gévallen zijn de Duitsche ïliegers tot landen gedwongen. Kanonnen uit Canada. I De „Times" verneemt uit Toronto, dat als gevolg van een conferentie tusschen de ver tegenwoordigers van de regeering, fabrikan ten, bankiers en spoorwegmaatschappijen, Canada waarschijnlijk de aanmaak van veld en zwaar geschut voor de Britsche troejjen pp zich nemen zal. Oorlogsduurtc in Oostenrijk. Vuil allo oorlogvoerende landen is Oos tenrijk er economisch verreweg het slecht ste er aan toe. Volgens een Rêuterbericht uit k-rich, stelde het marktbureau te We-enen de vol gende vergelijkende tabel der prijzen van Aug. 1914 en 1915 op: Aug. 1014 Aug. 1915 per pond. Rundv-1 e-esch. 0.60 f 1.50 Varkensvleesch. 0.55 1-40 [Paardevleesch 0.2ó 0.85 'Aardappelen O.OÖV2 O.OlVz iüien 0.05 0.17%' Suiker 0.20 0.26^ Meel 0.12Vè 0.2*1 Brood 0.06ft O.W/2 ÏBoonen 0.10 0.35 Erwten 0.10 0.40 Gespl. erwten 0.12J/£ 0.50 Rijst 0.12V2 0.65 Heuzel 0.45 1.25 Boter b. kw0.80 1.55 Boter m. kw0.60 1.30 Margarine 0.40 1.10 Eieren p. stuk 0.02*i£ 0.10 Melk p. liter 0.12Vc 0.22 Petroleum p. liter 0.12V& 0.321/} Steenkolen per ten 18.60 27. liet Vertrek van Dumba. Aan „Politiken" wordt uit New-York ge- Jmeld: De oud-gezant van Ocstenrijk-Ilonga- rije bij de Vereenigde Staten, Dumba, zal den 22sten September New-York verlaten en zich aan boord begeven van het Deensche Stoomschip „Frederik VIII De Belasting der Afwezigen in België. 1 De berichtgever van „De Tijd" aan de ^Jaamsch-Zeeuwsche grenzen meldt: Zooals bekend, werd 16 Januari van dit jaar, door den Gouverneur-Generaal van Bel gië een verordening uitgevaardigd betreffen de een extra-belasting voor de Belgen, die Diet in het vaderland wenschten weer te keer en. De aanslagen voor deze belasting zijn thans afgesloten en slechts eenige nakomen de posten, waarover rechtsvraag gerezen is, zullen hot eindbedrag nog eeniger mntever- hoogen. De totaalsom bedraagt op het oog n- biik 4.201.400 franc. In het geheel zijn aangeslagen 3010 belastingplichtigen. Al leen welgestelde, vrijwillig afwezige Belgen zijn in deze belasting aangeslagen. Tot nu toe werden slechts 365.769 franc betaald. De aanslag in de provincies Ant werpen en Brabant, die tezamen 3,369,769 franc afwezigheidsbelasting opbrengen, is eerst onlangs afgesloten. Er zijn voorberei dingen getroffen, om de betalingen met kracht te bevorderen. Over het algemeen heeft de grondgedachte van deze belasting, om de ka pi taalkracht'ge Belgen naar het vaderland te doen terug- keeren, ton einde het economisch leven te helpen herstellen, wel doel getroffen. Want tot aan den datum vau terugkeer, waarmee kan worden geregend (1 Maart 1915), zrjn volgens de opgaven der passenbureaux in Holland en Zwitserland 18.990 van de meest- welgestelde families naar België terugge keerd. Amerika en België. Onveilig België. Er keerscht in België weer onrust over de betrekkingen tusschen Amerika en Duitseh- iand. Natuurlijk kent het groole publiek in een land, waar de pers onder Duitsche cen suur staat, alle bijzonderheden niet van de verwikkelingen en agitatie in de Vereenigde Staten. Juist daardoor worden de feiten dik wijls zeer overdreven. Sommigen gelooven reeds, dat een oorlog tusschen Amerika en Duitsckland dreigt. En wat wordt er dan van 't relief-fond? En wat van de controle der Amerikaansche consuls en ambtenaren? Zoo vraagt men. En 't zijn natuurlijk ^Vragen in een land, waar de winter nu reeds v,elen huiveren doet. De waren stijgen voortdurend in prijs. Het Duitsche leger leeft nog altijd voor een deel op het kleine land. Zwaar zijn de oogst- requisities. Nu worden de varkens weer op Duitsch' bevel gebrandmerkt. Een voortecken van re- quisitie. Mond- en klauwzeer woedt in verscheidene streken onder het vc-e. Er heerscht vrees, dat er weldra geen vleesch meer te krijgen zal zijn- De diefstallen op 't platteland nemen- toe, en soms gaan de roovers met ongehoorde brutaliteit te werk. Zekeren nacht, verleden week, bezochten tien dieven de hoeve van P. van Kijsel te Laarne bij Gent Ze stalen 't fruit van de hoornen. Do bewoners ontwaak ten en verjoegen de kerels. Doch dtzen hiel den wat verder raad, keerden naar de hoeve terug, gewapend met rieken en vorken, bom bardeerden de woningen met steenen en eischten onder doodsbedreigingen hun buit terug. „Wat moet dat dezen winter worden," vraagt men zich ongerust af. Op de meeste dorpen zijn geen Duitsche soldaten. Er zijn bezettingen aan de grens en kleinere in de steden, doch de troepen, die maar eenigs- zins gemist kunnen worden, s'.aan aan 't front. De bewoners bezitten geen enkel wapen om zich te weren. De veldwachter kan niet alleen 't dorp en de meestal uitgestrekte om geving bewaken. Meer en meer wordt dan ook in de dorpen een „burger-nachtwacht" ingericht. KORTE BERICHTEN. De „Concordia" 'meldt, dat 19.320 Itald- aanscho priesters aan het front strijden. Bij dit getal moeten nog 735 militaire pre dikers gevoegd worden, van wie veertig gesneuveld zijn. Dab de zaken van Krupp goed gaan mag wel Meruit blijken, dat de firma voor 40 milliocn mark in de nieuwe Duitsolie oor- logs! eening zal teekenen en dat de familie duo voor eenzelfde bedrag zal doen. Te Sydney is door de Kamer van Koop handel een tentoonstelling georganiseerd van fabrikaten uit Dudtsohlamd en Oosten rijk en uit de geallieerde landen. Sir Gene ral Strickland zeide in een rede, dat, al zou men drie of vier procent meer betalen voor artikelen, door dc geallieerden vervaar digd, het tocfh het land ten goede zou ko- De „Baseier Naohriohten" meldt dat bin nenkort een nieuwe uitwisseling van zwaar gewondo Duitsche krijgsgevangenen via Zwisterland zal plaats hebben. Omtrent het aantal is nog niets bepaald. iemand daar had kunnen spreken. Stroomen licht vielen uit open deuren en ramen, ter wijl van de veranda, den tuin en do kleine pier een schaterend gelach klonk of uit roepen van jonge menschcn bij het een of ander spel. Af en toe kon hij do stem hooren van een jongen man, die een meisje plaagde, dat hem grappig boos antwoordde. De luid ruchtige vroolijkheid van dit alles streelde zijn ooren als een lieflijke herinnering aan muziek, in zijn kinderjaren gehoord. Het vertegenwoordigde het soort leven, waar van hij zelf zooveel had gehouden. Voordat zijn verdriet als een nachtmerrie over hem was gekomen, was hij het weinig eischende type van den Amerikaansehen jongen ge- weeifc, die het prettig vindt op zomeravon den in „portalen" of op „stoepen" of „piaz za's" 'gekheid te zitten maken met „de jon gens" of te flirten met „de meisjes" en pra ten over allerlei onderwerpen, dwaas of ernstig, gewoon of verheven. Hij bezat den gocdaardigen, gczelligen, luidruchtigen, de monstreer en den geest, eigen aan zijn leeftijd en stand. Hij had zich bij dezen kring van vreemdelingen kannen aansluiten naar allo waarschijnlijkheid voor het meerendeel weemden voor elkaar en in den tijd van tien minuten zou hij één van hen zijn w- weest. Bij hun uitroepen, hun neusgeluid, hun slang", hun jolige scherts en hun vroo- lijkc dwaasheid zou hij zich behaaglijk heb ben gevoeld. Maar hij was Norrie Ford, bij ieder van hen door zijn naam en zijn ongeluk bekend. De jongens en meisjes op dc pier, dc oudere dames in de schpmme1- stoelen, zelfs de kellnerinnen met haar hoog gehakte laarsjes en kunstige kapsels, die eenig?zins minachtend de gasten in de eet kamer met houten vloer bedienden, hadden zijn Jeven, zijn gerechtelijk verhoor, zijn vonnis, zijn vlucht bepraat en hun opinies over hem gevormd. Als zij nu konden weten, dat hij daar van uit de duisternis hun sil houetten gadesloeg en naar hun stemmen luisterde, dan zou er zulk een misbaar en geschreeuw ontstaan, als het meer Cham- plain niet. gehoord had sedert de Indianen dat voor het eerst zagen. - Deze gedachte wekte een diepen wrok bij hem op. Tijdens de vijftien maanden van zijn arrest was hij te druk bezig of te onge rust geweest of to verbijsterd door den zoo zonderlingen toestand, waarin hij zich be vond, om tijd voor bepaalde woede over te hebben. In zijn slechtste tijden had hij nooit het geloof verloren, dat dc wereld of het gedeelte daarvan, waarmee hij had te maken, zou leeren inzien, dat zij een fout had be gaan. Hij had zijn gevangenschap en het gerechtelijk onderzoek meer of minder als opwindende avonturen beschouwd. Zelfs de woorden van zijn vonnis verloren voor hem veel van het verschrikkelijke door zijn in nerlijke overtuiging, dat het slechts ijdele klanken waren. Van de verwarde gobcur- fenissen op den avond van zijn vlucht her innerde hij zich het best, dat hij honger had gehad, terwijl hij aan de weken, in de hut doorgebracht, dacht als aan een „pic nic". Evenals zijn goed humeur hem zelden in den steek had gelaten, had het hem bijna nooit aan geduld ontbroken. Dergelijke verschil lende emoties, als bij had ondervonden, werkten op den duur het optimisme in de hand. Diep in zijn gemoed koesterde hij de verwachting, bijna het voornemen, om te eeniger tijd aan zijn toorn lucht te geven, doch slechts dan, wanneer hij in zijn rechten zou hersteld zijn. Maar hij voelde dien nu opkomen, vóór dat hij er op voorbereid was. Die overviel Parijsche handelaars in postzegels, die door tussohenkomst van een persoon to Bern Dudtsoho en Oostenrijksohe oorlogs- postzogols kochten, zijn door de iechtbaoik- veroordeeld tot verschillende boete en ver beurdverklaring dier postzegels. Dc Duitsolie soldaten zouden volgens Rus sische mededeelingen veel klagen over liet. aantal soldaten, dat bij de vervaardiging van vergiftige gassen omkomt. Iedere sol daat, die tot taak krijgt de gas-reservodrs te vullen, wordt als onherroepelijk verlo ren beschouwd. De gevangenen vertellen, dat bij Sokal, in Galicic, Russische vliegers bommen hebben geworpen op een magazijn van de-ze gas-reservoirs. Bij de ontploffing, die teweeggebracht werd, zi-jn 26 officieren en 700 solda/ten omgekomen. De post-autoriteiten te St. Louis trach ten op het spoor te komen van de ver spreiders van een circulaire, waarin de Duitsche patriotten aangespoord worden, den Europeeschen oorlog te. doen eindigen, door de fabrieken en spoorlijnen, die munitie voor de geallieerden y er'vaardigen en vervoeren, j door dynamiet te vernielen. De circulaire was onderteekend „Duitsch comité." Er wordt tienduizend dollar geboden aan de patriot ten, die willen helpen, den vijand ten on der te brengen. De krijgsraad te Bari heeft uitspraak ge daan in de zaak van den kapitein en be manning van het stoomschip „Bella Skuta- rina", allen Albaneezen, beschuldigd, dat zij aan den vijand van Italië op zee vloeibare brandstof hebben geleverd en hem met be hulp van postduiven inlichtingen hebben verstrekt. De kapitein is tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld; 7 leien der be manning kregen elk 10 jaar. Te Keulen worden in eenige inrichtingen grooto hoeveelheden verstikkende gassen bereid. Dezo gassen zouden bestemd zijn voor het oostelijk front. De ,,B. Z. a. H." ontleent een bericht in de „Ivocskoje Slowo",r volgens hetwelk meer dan 40,000 Duitecihe kolonisten uit Cholm en Orel, in het Russische gouverne ment van Wolhynië, zijn uitgezet, en thans op weg naar Oost-Siberie zijn. De Roemeensche autoriteiten aan de Oosten rij ksch-Hongaarsche grenzen hebben den Joden het verblijf in bedoeld grensge bied verboden. Uit verschillende plaatsen, zooal3 Prisecant, Palanca enz., worden de Joden verjaagd. Men meent-, dat deze Jo den aan Oostenrijk-Hongarije te gunstig gezind zijn. Den ongelukkigen werd slechts enkele uren tijd gelaten om te vertrekken. Reeds heeft rich een comité gevormd om deze Joden te helpen. Er zijn benige gegevens voor, schrijft een „Timc3"-correspon.dent, dat er eenige gis ting heerscht onder 't Engelsche spoorweg personeel over do loonregeling, welke haar onmiddellijke aanleiding vindt in de actie der mijnwerkers. Er gaan stemmen op te gen het meerdere werk, dat er verricht moet worden in vergelijking met dc toe standen in 1913. Volgens de „Deutsche Juristenzeitung" waren tot 26 Augustus 19G4 Duitsche juris ten gesneuveld. Onder hen waren 10 profes soren, 414 hooge administratieve ambtena ren en rechters, 1176 rechters van Jageren rang cn 365 advocaten. Na de broodkaart doet de eierenkaart zijn intocht. Te Triest kan meji op een dier gelijke kaart 21 eieren in de week koop-en. De maximum-prijs bedraagt 1 kroon. In Engeland zijn, naar de „Western Mail" mededeelt, een groot aantal vergas singen voorgekomen naar aanleiding van het feit, dat vele soldaten die den zelfden naam droegen, op de verlie-slijsten voor kwamen. Zoo werd bijv. iemand, die ge wond naar Engeland was teruggekeerd en zich bij zijn gezin bevond, als vermast opge geven. Men begrijpt, dat zulke vergissin gen kunnen voorkomen, indien men leest, dat op een verlieslijst, die de namen be vat van soldaten van de Montgomerysliiro en Ma-rionethshire regimenten 32 Jone'e voorkwamen, 19 Williams', 16 Evans', 13 Roberts' en 12 Davies'. BÜITENLANDSCHE BERICHTEN. Naar aan de Berlrjnsche bladen wordt geseind, is to Geisenheim, aan den Rjjn, wegens nog onbekende oorzaak brand ont staan in de groote machinefabriek van Val- lentin Waas. Binnen twee uren was de fa briek zoo goed als geheel in de asch' ge legd. Een groot gedeelte der gebouwen was pas twee jaren geleden opgetrokken. Van den grooten metaalvoorraad en de machines kon slechts zeer weinig gered worden. De groote benzinetanks te St. Ouen, bij Parijs, zijn door brand vernield. Een Amerikaansche duikboot, de „F 4," die op 25 Maart in de haven van Hono- loeioe was gezonken, waarbij 22 personen omkwamen, is uit 300 voet water opgehaald een ongeëvenaard kunststuk. De vliegtuigfabrikant A. Knubel, te Minister, is met een door hem vervaardig den tweedekker op zrjn eerste luchtreis van een aanzienlijke hoogte naar beneden gestort. Zijn lijk werd op de Loddenheide aldaar ge vonden. Edison verwond. De uitvinder Edison is onlangs bij een proefneming met potasdi door een exploiae in het gezicht verwond. Dit is nu re-eds den 19den keer, dat Edison met rijn proefne mingen ernstig gewond werd. Een Boodschap van Joeansjikai. Joeansjikai, de president der Chineesche republiek, heeft op 6 dezer een boodschap tot den Raad van .State gericht, waarin o.m. staat: Er zijn thans vier jaar verloop en, sedert ik door het Chineesche volk met het ambt van president der republiek werd bekleed. Ik heb mijn ambt in zorg en twijfel uitge oefend en mij het tijdstip voor oogen ge steld, dat het mij zou vergund zijn mrj van mijn post terug te trekken. Doch zoolang ik mijn huidig ambt vervul, is het mijn onafwijsbare plicht, waarvoor ik de ver antwoording draag, voor land en volk te zorgen. Het is mijn bijzondere taak, den repu- blikeinschcn regeeringsvorm te steunen. On langs hebben tal van burgers uit de pro vincies zich tot het Lifajoean (Raad van State) gewend, met verzoekschriften om den bes taanden regeeringsvorm te verander ren, wat feitelijk met mijn positie als pre sident onvereenigbaar is. Daar echter het ambt den president door het volk is toe vertrouwd, heeft dit ook het recht een ver andering in den regeeringsvorm te verlan gen. Daar het Lifajoean een onafhankelijk' orgaan is en als zoodanig niet aan invloe den van buiten onderhevig, zou het mij, streng genomen, zoomin tegenover het volk als tegenover het Lifajoean vergund zrjn mijn meening te uiten. Wanneer over een dergelijken ommekeer voorbarig een besluit werd genomen, zouden zich onvermijdelijk ernstige belemmeringen voordoen. Zoodra Jiet inzicht der meerderheid van het Chinee sche volk bekend zal zijn, zal er stellig, een bevredigende oplossing worden gevon den, te eerder, daar thans een grondwet voor de republiek, met inachtneming van de toe standen hier te lande, in bewerking is. Joeansjikai is nog slechts in naam presi dent van een republiek, doch feitelijk reeds keizer van China. We hebben vroeger daarop de aandacht reeds gevestigd. Maar Joean prefereert de zen toestand om de oppositie niet te ver sterken.' Misschien zal hij ten slotte.... voor den aandrang zwichten. Een ifoein een sche Wapen- en Munitie-Fabriek. Te Boekarest is, naar de „Eelaar" be richt, met een kapitaal van 1 milldoeaa fres. oen fabriek van wapens en munitie opge richt. Het kapitaal is uitsluitend Roe meens ch. V raag: Wat is de mooiste en de kor Ufo fiets weg van Utrecht naar Nijmegen? Ho veel K.M.? Antwoord: Een mooie weg is Utrecht De Bilt, Zeist, Woudenberg, BcherpenzeH' Renswoude, Ede, Gin kei, Arnhem, Eist, iW Nijmegen. 77.3 K.M. De kortste weg, ook heel mooi, is Utrecht Zeist, Rijsenburg, Driebergen, Doorn, Leer! sum, Eist, Rh enen, De Grebbe, Wagenin. gen, Lexkensveer, Zetten, Andelst, Loenen Slijk-Ewjjk, Lent, Nijmegen. 67.4 K.M. Vraag: Wat beteck.nt toch dat gen praat en geschrijf over hulp en steun "aan den middenstand lets wat stervende is heeft toch geen hulp meer noodig? A nt wo o rd: Wil u ons nu wijs maken, dat d.o middenstand op den rand van den ondergang staat en onherroepelijk verdwij nen met'? Kom, kóm, zie eens met beide oogen open rond en wordt wijzer. Dit neemt niet weg, dat er vooral nu midden standers en in het bijzonder kleine midden standers rijn, die het zwaar hebben. Dezo te steunen en op de been te houden is een maatschappelijke plicht; Vraag: Als do burgemeester afwezig is, mag een zoon van den wethouder het werk doen voor de gemeente, terwijl zijn vader als wethouder daar het opricht over hoeft? A n t w oord: Ja, tenzij de zoon compag non is van zijn vader en met hem dezelfde zaak doet. Vra ag: Hoe groot moet de som rijn als een werk besteed moet worden door do go- moente Antwoord: Daar is geen bepaling voor gemaakt. Vraag: Bestaat er ook ergens in ons land een Protestantsch gesticht voor Ouden van dagen, waarin personen kunnen wor den opgenomen, die niet in de plaats, waar het gesticht is, rijn geboren en daar ook niet woonachtig zijn Zoo ja, hoeveel geld moet er gestort wor den om er in opgenomen te worden, en welke leeftijd moet bereikt zijn Zijn er ook nog bijzondere bepalingen voor opname? Antwoord: Dicht in onao buurt n'.i to Nieunvveen is do Johamnesstiicbting ge vestigd, waar oude meaisohen kunnen wor den opgenomen cn verzorgd. Deze stioli/ ting draagt eenigszins een philantropdsch karakter in dien rin, dat geen winst wordt beoogd. De kosten, rijnniet hoogu zou eens in overleg kunnen treden met den directeur der stichting om te weten of het voor uw doel past. Vraag: Welk middel moet aangewend worden om een wit zijden hoedje, -door- vliegen bevuild, weer schoon to krijgen? Antwoord: Uitwrijven met lauwwa- ter, waarin 'n stukje Marseillezeep is op gelost. Vraag: Ik ben van de lichting 1906 militie en ben' nog niet overgegaan bij dc landweer. Wanneer gaat genoemde -lichtin? over? Ik) hoorde half December, is dar zoo? Antwoord: Het is niet onmogelijk, maar bekend! ia het nog Met. V raag: Als een vrouw van een militair, cJie riek is, terstond voor de directrice, waar hij verpleegd wordt, moet overko men, wie moot de kosten dan betalen 1 Antwoord: Ja, het reisgeld kan do vrouw terugkrijgen naar de laagste klasse van de tarieven der gebezigde vervoermid delen. De vrouw moet rich vervoegen tot de administratie van de riekeninriohting waarin haar man verpleegd werd, per brief waarin verzocht wordt om ee-n scha deloosstelling voor de reis. Vraag: Onder den vloer mijner slaap kamer groeien paddenstoelen, wat, vol gens het oordeel mijner kennissen zeer on- jjezond moot rijn. Kunt u mij ook zeggen, waarmee ik deze hinderlijke plant kan verwijderen 1 An t w o o r d De aanwezigheid van pad denstoelen onder vloeren wijst op groote* vochtigheid en een vochtige slaapkamer is uitteraard ongezond. Deze paddenstoelen vernietigen ook 't houtwerk van den vloer. U kunt zo niet anders verwijderen, dan door een cement- of beton vloer onder den houten vloer te doen leggen. Dat is nog al kostbaar, maar u komt er anders niet af. hem onverwacht en zonder geldige- oorzaak, nu hij bij toeval merkte, dat hij van allo kameraadschap, die hem van rechtswege toe kwam, was buitengesloten. Tot dusver had niets hem de boteekenis van zijn toestand zoo duidelijk onder 't oog gebracht als hot gepraat en gelach van deze jongens en meis jes. Een paar riemslagen brachten hem buiten heb gezicht en de geluiden van het hotel doch do sombore verontwaardiging en toorn bleven in zijn hart en uitten zich in de he vigheid, waarmee hij de kano bij het licht der'sterren naar het noorden stuurde. Voor het oogenblik was het een blinde, doellooze toorn, die tegen niets en niemand in 't bij zonder was gericht. Hij was niet bedreven in het analysccrcn van gevoelens of in het nagaan van oorzaak en gevolg. Een paar uur lang was zijn gramschap de woede van het razende dier, dat van pijn brult, zonder te Tetten op de hand, die haar veroorzaakte. Andere gezelschappen van roeibooten kwa men binnen heb bereik van zijn gehoor, maar hij sloeg er geen acht op;de stoombootcn kwa men in 't zicht, maar hij had geleerd ze te vermijdenkleine steden doken met tus- schonruimten van een paar mijlen aan de oevers op, doch haar lichten, die van hui selijkheid spraken, schenen den spot met hem te drijven. Het herboren worden tot een nieuw wezen was een pijnlijk proces en toch was hij overtuigd, dat, ondanks al rijn verwarde gevoelens en vaag tijdelijk lijden, eon nieuw wezen zijn recht op het leven eischte. Langzamerhand, toen in dó stadjes de lich ten uitgingen, de stoombooten in kleine ha vens bleven liggen en de gezelschappen in do roeibooten naar huis voeren, keerde de vrede in zijn gemoed terug. Zoowel de stille, donkere waterspiegel van het meer als de sterren hadden een kalmeerenden invloed, waaronder hij kwam vóórdat hij zich daar van was bewust. De wijde eenzaamheid van den zomernacht bood een rustig vergezicht, wharin zijn geest een zekeren troost vond. Het eentonig, regelmatig roeien gaf ook een zeker lichamelijk genot, terwijl hij zijn geest vermogens inspande om punten te vinden, waar hij zich naar kon richten bij het stu ren. En zoo begon langzamerhand zijn be perkt oordeel te werken en zocht hij met de hulpeloosheid van een man, wiens groote kracht ligt in lichamelijke werkzaamheid en het zich richten op een bepaald doel naar ecnig licht op den onzekeren tocht waarvoor hij zich had ingescheept. Misschien betrof zijn eerste gedachte, die veel van een gevolgtrekking had, „den ouden Wayne". Tot nu toe was hij hem zeer slecht gezind geweest, wegens het feit-, dat Wayne, ofschoon geneigd aan zijn onschuld te ge looven, toch er zich toe geleend had de wet in haar vollen omvang toe te passen. Ford kwam echter nu tot het inzicht, dat, alles welbeschouwd, Wayne er geen schuld aan had. Wayne was gebonden door machten, di het hem bijna onmogelijk maakten zijn eigen opinio te volgen. Hij kon ternauwer nood gelaakt worden, als hij de plichten, die zijn beroep hem oplegde, vervulde. De werkelijke verantwoordelijkheid lag ergens anders. Bij wie lag die? Voor ccn primi tieven geest als dien van Ford was die vraag niet gemakkelijk te beantwoorden. Een tijdlang was hij geneigd de rechtsge leerden verantwoordelijk te stellen, die voor den Staat hadden gepleit. Zoo die niet met hun argumenten waren gekomen, zou hij vrijgesproken zijn Met een vindingrijkheid, die hij niet wist, dat bestond, hadden zij zijn levensloop ontleed voornamelijk de twee jaren, die hij bij zijn oom had doorgebracht en aangetoond hoo_ die naar de misdaad, als naar een onvermijdelijk gevolg, heen leidde. Zij schenen op de hoogte te zijn van alles, wat hij ooit had uitgevoerd, terwijl rij haarfijn konden bewijzen, dat aan enkele van zijn handelingen slechte motieven ten groud- sl^5 lagen, waarvan hijzelf wist, dat, op zijn ergst genomen, losbandigheid de oorzaak was. Het was verwonderlijk hoe geloof waardig hun verhaal was, en hij moest toege ven, dat, als iemand anders was beschuldigd geworden, hij waarschijnlijk daardoor zou overtuigd wezen. Zeker, de rechtsgeleerden moesten dan te laken zijn - dat wil zeg gen, als zij niet alleen hadden ten uitVoer gebracht, waarvoor anderen hen hadden ge huurd. Dit laatste denkbeeld bracht een nieuwe reeks van gedachten teweeg. Werktuiglijk in het water slaande e.i zacht met elkaar slag wiegende als op de maat, stuurde hij de kano voorwaarts, terwijl hij over het on derwerp peinsde. Mep. kon hier gemakke lijk mijmeren op het uitgestrekte, eenzame meer, met geen ander geluid, dat de middeff- nachtstilto verbrak, dan het zachte zwaaien van pagaai en het scheren van de breedo kiel over het water. Niet volgens een gere-, geld systeem van analyse, van synth sae of syllogisme kwam Ford ten laatste, terwijl do uren verstreken, tot zijn eindconclusie en toch was die nu zijn volle overtuiging. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6