De EurGpeesche Oorlog. Vragen en Antwoorden. en dépptés, is: van de regeering de verze kering te eischen, dat zij aan de administra tieve en politieke censuur instructies zal ge ven, die haar optreden zullen beperken uit sluitend tot de belangen van de nationale, verdediging, waaraan wij ons allen steeds eensgezind zullen onderwerpen." (Volgen verscheiden lijsten met h.andteekeningen). Zoo op het eerste gezicht is alles dus Riet pour le mieux dans le meilleur des rnondes. Maar ik ken het Fransche volk te goed om niet te weten, dat ondanks alle en eeuwige politieke kibbelarijen, vaiar zonder het nu eenmaal niet schijnt te kunnen leven is er een land waar het anders is? zij, die mochten speculeeren op het onderling gekijf, in de hoop, dat 't schade zou doen aan de verdediging naar tuiten, bedrogen zullen uitkomen. i CABOCIION. Met doel van de Duitschers. Stanley Washburnedo speciale corres pondent van de „Times" bij het Russische leger meldt uit het hoofdkwartier van die noordelijke groep, dat men nu in Rusland volkomen het doel van de Duitschers be grijpt. Dit doel is tweeledig, militaire ope raties tegen het leger en demoralisatie van liet nationaliteitsgevoel, door valsohe be richten te Petrograd te verspreiden en daar verdeeldheid te wokken, in de hoop ook op deze wijze het leger te verzwakken. Het noorden van het front is thans het belangrijkste, daar de beweging van de Duitschers tegen Petrograd gericht schijnt te zijn. Do correspondent liad toestemming, het hoofdkwartier van generaal Roesky te be zoeken. Op Roesky zijn aller oogen gericht, zoowel in Rusland, als in de goallieerde landen. Hij leidt de krijgsbewegingen op clen belangrijksten sector. Uit gesprekken met verscheidene officie ren vernam de correspondent, dat de wij ziging van het front noodzakelijk was ge- woest. Op lange fronten kan men a-ltijd ze- kero oentra onderscheiden, zooals de Duna- jeo in Golicië en Warschau in de Poolscho campagne. Wanneer een van deze centra genomen wordt, is een terugtocht noodza kelijk en als deze begonnen is, kan zij sleohts eindigen, wanneer het geheele le ger de veilige stollingen heeft bereikt. De- zo terugtocht moet dus beschouwd worden als gevolg van den val van Warschau. Heb ontruimen van Brest-Litowsk was verstan dig, want het is onzinnig te trachten pun ten te behouden alleen om de moreelc uitwerking, als zij uit militaire oogpunt niet geschikt zijn om lang weerstand te bieden. Met Ren val van Warschau is Duibsohland feitelijk een meurde campagne begonnen. De best ingelichte personen mee- non, dat nu slechts twee wegen voor Duitsohland openstaande verovering van Petrograd of Moskou. Omtrent de laat ste stad kunnen de Duitschers e'ifs geen hoop koesteren. Al hun verwachtingen concentreeren zich. dus op Petrograd. Maar tussohen hun front en de hoofdstad liggen de legers van Roe-sky. Uit een interview met dezen generaal putte do correspondent de overtuiging, dat Petrograd onneembaar is. De aanvoer van munitie werd steeds boter. De aard van het terrein is ongun- j stig. Roesky achtte het mogelijk, dat de Duitschers nog verder zullen oprukken dan hun tegenwoordig front, maar hij geloofde, dat Petrograd niet onmiddellijk wordt be dreigd. Rusland heeft gelegenheid ter her ademen en zal in de lente den strijd .met nieuwen moet en kracht voortzetten. De ge vechten op het oostelijk front hebben meer dan eenige. andere factor bijgedragen tot do uitputting van het Duitsohe leger. Het Duitsch-Oostenrijksche veldtochtpïan. De operaties van de Duilschers en Oosten- j rijkers hebben, naar uit Petrograd wordt ge meld, op het oogenblik drie oogmerken: le. tot eiken prijs do Dwina te forceerem Riga te bezetten en de positie van den uiter sten Duitschen rechtervleugel te verster ken. Om dit doel te bereiken, spannen zij zich uitermate in, in de richting van Friedrich- stadt en Dwinsk. Zij hebben het station van Swientzany bezet om de Russische legers, die in de streek van Wilna en Dwinsk ope- reeren, van elkander te scheiden. 2e. probeeren de Duitschers zich mees ter te maken van Dwinsk, vanuit zuidelijke richting en indien dit lukt, de Russische, le gers te omsingelen rondom Wilna of Dwinsk. Zoo concentreeren de Duitschers hun krachten op de drie belangrijke secteren Riga, Dwinsk en'Wilna, om in Polezië te kunnen oprukken en het offensief alleen in noordelijke richting voort te zetten. Het 3e. probleem voor de Duitschers be staat hierin, de Russen demonstratief schrik aan te jagen. Op het zuidelijk front, ondanks do bezetting van het station Swientziano is de verbinding tusschen Wilna en Dwinsk be waard gebleven. Duitsche officieren, die in de laatste ge vechten gevangen zjjn gc-nomen, blijken bui tengewoon vermoeid. Zij klagen over hon ger en vragen, wanneer Rusland vrede zal sluiten. Gevangen genomen Oostenrijksche officieren vertellen, dat na de herovering van Galicië het Oostenrijksche leger zijn zelfstandigheid heeft verloren en geheel on derworpen is aan het Duilsche hoofdkwar tier, dat Duitsche commandanten voor Oos tenrrjksche regimen tec benoemt, deze regi menten met Duitsche reservisten aanvult en bekwame Oostenrrjkrche officieren bij Duii- scb.ö regimenten- inlijft. De Oostenrijksche luitenant Zandberg, die vroeger tot het leger van Böh'm-Ermolli behoorde, is ingelijfd bij' een regiment Beiersche dragonders vati het leger van Von Below en in de streek van Batisk gevangen genomen. De Duitscho militaire autoriteiten zijn be gonnen een bijzondere krant voor gevangen Russen uit te geven, die ^gratis verspreid wordt. Het blad bespreekt politieke en mili taire kwesties en tracht het denkbeeld van de betere „Ivultur" cn de onoverwinnelijk heid van Duitschland ingang te doen vinder.. Het drukt vervalschte artikelen uit de Rus sische pers af, waarin gezegd zou zijn dat Rusland verloren is, e,n geeft den gevangenen den raad hun spaarpenningen in de Duit sche oorlogsleening te beleggen. De Duitschers te Warschau. Langzaam lekt via Zweden eenig nieuws uit omtrent Warschau. De „Novoje Wrem- ja" meldt, dat toen de Duitschers Warschau binnenrukten, zjj begonnen geoefende werk lieden voor den munitie-aanmaak ten be hoeve van het Duitsche leger te recruteeren. De arbe:ders toonden weinig neiging tot wer ken voor de overweldigers en scherpe maat regelen waren het gevolg. Ren groot aan tal is gearresteerd en naar Essen gezonden, waar zij gedwongen worden in de fabriek yan Krupp te werken. De Russische overwinning in Galicië. Er héerscht 1e Petrograd groote veront waardiging over de insinuatie aer Duitschers als zou de zege aan de Sereth verzonnen zijn in verband met het verschijnen van den tsaar, aan het front, meldt de Times'-correspon dent uit de Russische hoofdstad. De corres pondent wijst op de groote waarde van dit succes. De gevolgen zijn reeds duidelijk waar te nemen. Om de geweldige verliezen aan de SeretK te herstellen, moet de vijand te vroeg troepen nemen van de strategische reserve van aartshertog Ferdinand en Lin- singen, die oorspronkelijk bestemd waren voor een opm-arsch in 't binnenland. De nedeiiaag van Pflanzer en Bothmer was zoo ernstig, dat er sedert den 3den nog geen orde in de troepen kon gebracht worden. 'Op 7 en 8 September waren de Oostenrijkers1 en Duitschers nog .niet tot 't zuiden van TrembovlaJ teruggetrokken; den volgenden dag stonden de wijkende troepen echter reeds te Czarthoff, en op den lOden Sep tember behoorde het gansche district bene den de samenvloeiing van de Sereth en den Dnjester tot 't terrein der vlucht. Den 9den nog beweerden de Oostenrijkers, dat twee van hun generaals onze stellingen aan den mond van de Sereth bestormd hadden, maar 24 uur later was het tooneel geheel veran derd. Een der generaa's was teruggeworpen en ten noorden van Zaleszazyki werd de vij and uit Fluste gedreven. Op 't zuidelijk en centraal oorlogster rein voorziet men in den herfst geen stil stand der krijgsbedrijven, omdat 't klimaat daar de voortzetting van den strijd, niet belemmert. De Vastberadenheid van Rusland. Teizeifder tjjd, dat de gebeurtenissen te Konstanlinopel en de onthulling der Duit sche intriges in Amerika, welke al het ge kuip der Duitschers in Europa overtreffen, een afschrikwekkend einde dreigen te maken aan de onoprechte politiek van het Duitsohe rijk, meldt het Petrogradsche Telegraaf- agentuur, spant het Duitsche leger, op het slagveld zijn laatste krachten in, ten einde een basis voor vredesonderhandelingen te schoppen, welke volgens berichten uit Ne derland en Washington naar de opvatting van keizer Wilhelm omstreeks den eersten October tot haar doel tnoeten leiden. Nietteu min is het onwaarschijnlijk, dat binnen veer tien dagen vrede gesloten zal worden. Men weet in Rusland zeer goed, dat de Duitschers te 'Warschau op een vulkaan lc-ven' en dat de vijandige houding der Polen hen ernstige bezorgdheid inboezemt, vervolgt dit nieuwsbureau. Bijna dagelijks melden Duilsche gevange nen, dat h et Duitsche leger uitgeput is, dat zijn reserves 'zoo goed a's uitgeput zijn, dat' dezelfde troepen van het eene front naar het andere worden gezonden zonder een oogen blik van rust en dat ten slotte de hardnek- kige tegenstand van Rusland alle Duitsche plannen in de war stuurt. Niettemin zal de Duitsche manic te blijven aanvallen en op nieuw aan le vallen, blijven bestaan, totdat de bevelhebbers der Duitschers letterlijk geen troepen meer. zullen hebben. De hevig heid der Duitsche aanvallen wordt het bësti aangetoond door do gebeurtenissen in de' streek van Riga, waar zij tegelijkertijd op rukken naar Friedrichstadt, Jacobstadt, Dwing:-, Svenziany en op den rechteroever vnn de Vil na'. De militaire autoriteiten zijn overtuigd, dat deze operaties niet in de eerste plaats Üe bezetting van Dwinsk, maar de overtocht over de Dwina bij Jacobstadt en Limmen ten doel hebben. Ten einde dit te bereiken, willen de Duitschers den rechtervleugel der Russen door een offensief uit Vilkomer te gen Dwinsk lam leggen. Het is mogelijk', dat deze operatie de Duitschers in het bezit stelt van de knooppunten Dwinsk en Yilna, indien zij ten minstp over een voldoend aantal troepen beschikken, wat zeer twijfel achtig is, na de verliezen der Duitschers in Galicië, waar hij twee reserve-corpsen in het vuur moest brengen. In ieder geval i&_ het duidelijk, dat het schrijven van keizer Wilhelm aan den chef van den geueralen staf Von Falkenliayn over de schitterende uitvoering van heb Duitsche plan de campagne voorbarig is. De Russische' beer, aldus zeggen de militaire autoriteiten, blijft overeind en ongedeerd, altijd zijn ge weldigen klauw opgeheven houdend tegen den Germaanschen vijand. De Redding van het Staf-Archief uit Nowo Georgiewsk. Het is thans in bijzonderheden bekend ge worden, hoe Russisch© vliegers do vaandels en documenten uit Nowo Georgiewsk hebben gered. Acht vliegmachines, bestuurd door officieren, die met deze taak bolast waren, vertrokken in den vroegen ochtend. Het was een stormachtig© morgen en de wolken hingen zeer laag, zoodat het sturen grooten- dcels door middel van het kompas moest ge beurenToen de machines waargenomen werden, stonden zij bloot aan een verschrik kelijk vuur. Niettemi® vlogen zij allen on gedeerd over de vijandelijk3 liniën. Een van de machines, bestuurd door luitenant Ma sai ky, werd '48 maal getroffen, enkele andere machines ging het weinig beter. -Bij dè Rua-ische machines was dc Duitsche „Al batros'1 gevoegd, die onlangs od den vijand veroverd was. Toen de aviateurs op een oogenblik le laag vlogen, 1 andden zij in een Duitsch kamp, maar dank zij den mist stegen zij tijdig ge noeg op om te ontsoappen. De vliegers, van wie'enkelen een of twee passagiers bij zich hadden, bereikten in drie of vier uur Brest- Litowsk, dat in handen van de Russen was. Luiicnarit Grineff, met een Farman-machi- ne, vloog direct naar het hoofdkwartier van den grootvorst, die hem hartelijk geluk wenschte met- de goed geslaagde stoutmoe dige vlucht. In Overwonnen Lanil. Do „Echo Beige"' vertelt: De procureur des Konings Holvoet heeft aan dc Commissarissen van Politie in de arrondissementen de volgende circulaire gezonden Mijne Heeren, „Ter uitvoering \an instructies, in ij ge geven door den procureur-generaal bij het Hof van Appèl te Brussel, heb ik do eer u t-o verzoeken ter kennis van de poeliers tc brengen, dat het verboden is ander wild te verkoopen clan hetwelk voorzien is van een etiquette, vermeldende dat het op de jscht is geschoten door een Duitsch offi cier In de circulaire wordt verder medege deeld clat dit' thans een laatste waarschu wing is en dat voortaan overredingen zul len worden gestraft. De Joden in Rusland. De „Times" deelt mecle, dat het ban kiershuis Rothschild te- Londen het volgen de telegram heeft ontvangen van Wisjne- gradslri, clen directeur der International© C om merci eel e Bank tc .Petersburg „Verwijzend naar mijn schrijven van 8 Juni, heb ik het genoegen u thans mede te dcelen, dat de regeering de volgende maat regelen heeft genomen lo. do Joden hebben het recht gekregen om gedurende, den oorlog verblijf te kiezen en onroerende goederen to koopen in alle steden van Rusland-, met uitzondering der hoofdsteden en der keizerlijke residenties 2o. heb recht van toelating tot de rijks- ondOrwijrinriohtmgen is belangrijk uitge breid. Naar ik vernomen heb, waren clit de voor naamste wenschen, die door vertegenwoor digers der Joden, die ik hier geraadpleegd heb, waren to kennen gegeven. Dc wetge vende kamers en de regeering zijn een ver dere uitbreiding van de rechten der Joden gunstig gezind." Wat Reizigers uit Turkije iu Athene vertellen. Reizigers die uit Konsiantinopel te Athene zijn aangekomen, noemen den toestand daar kritiek en het lot der bevolking erger dan noodig ware. Dit komt doordat liet dusge naamde comité voor de nationale verdedi- fing, onder leiding van Enver Talaat Bedri, irecteur van po iiie, alle gebruiksartikelen, die in overvloed voorhanden waren, aan zich heeft getrokken en ze nu tot buitensporige prijzen en winsten verkoopt en zich aan alles behalve nationale belangen wijdt. Uit dezelfde bron wordt het bericht om trent het aftreden van den Sjeikh-ul-ïslam bevestigd, omdat deze het afmaken van Christenen had afgekeurd, en er in een ka binetszitting tegen had geprotesteerd. De prefect wordt tegen wil en dank in zijn ambt gehandhaafd, doch feitelijk worden zijn plichten waargenomen door Bedri. De groot vizier i3 louter een figurant en heeft geen stem in het kabinet. Khedief Abbas Hi)mi, die tot dusver een belang'rijke rol jn het comité speelde, is op den achtergrond ge raakt en wordt door Enver genegeerd. Het laat zich voorzien, dat de positie der Griekscho en Armeensche patriarchen on houdbaar zal worden. Er bestaat buiten kijf wantrouwen tus schen Turken en Duitschers, doch men tracht den schijn te redden. De Duitschers vreezen den dag der afrekening. De „Göben" en „Breslau" zijn nog altijd buiten staat van gevecht. Alleen dé „Hami- dieh" is zeewaardig. Onlangs heeft ze trans portschepen in de Zwarte Zee trachten te convoyeeïen, doch de Russische vloot zette haar na en noopte haar den Bosporus in te vluchten. Heb gedeelte van den Bosporus naar de Zwarte Zee is, behalve door mijnen, door kettingen en staaldraadnetten versperd. ■+-+-< Verongelukte Zeppelin. Van de Zeeuwsck-Vlaamsclie grens wordt gemeld omtrent den Zeppelin, die bij Berg- nern St. Agalle verongelukt is, dat de Zeppe- wilde dalen, toen deze bijna den grond ge naderd was, met het voorste gedeelte tegen eeu fabrieksschoorsteen botste, waardoor hij pver den kop kantelde en geheel vernield werd. Daar alles' onmiddellijk afgezet werd,' Ï3 niet bekend of alle inzittenden veron gelukt zijn, fnaar hoogst waarschijnlijk zijn allen omgekomen. Ook bij Yperen zou', volgens geruchten, een Zeppelin door vijandelijke vliegers naar beneden geschoten zijn. Engelartds welvaart. De „Westminster Gazette'' zet uit een dat Engeland zijn bondgenoo- ten alleen financieel kan blijven steu nen, indien zijn commercieel© welvaart voortduurt. En nmgelands handel bloeit. De activiteit in de haven van Londen neemt steeds toe, dank zij vooral de stille verove ring dier groote Duitsche havens door de Engelscho marine. De grootste bedrijvig heid heërscht juist bij granen, vleesch. en wol, artikelen Waarbij het volk het meeste belang heeft. Eenige vergelijkende cijfers: de eerste 7 maanden van dit jaar wérd in gevoerd in de haven Van Londen 255000 ton wol (vorig jaar in dezelfde periode 161000 ton); granen Ï.443.0CO ton (vorig jaar 1.1S3.0CO); vleesch is 22000 ton meer inge voerd. In totaal beloopt do meerdere in voer 12,000.000 bij verleden jaar. Ook de houtaanvoer is zoo groot dat vele houtsche pen te Graveseüd moeten wachten tot er to Londen plaats komt. Thee werd 20,000 ton meer ingevoerd dan in 1914. De koffie- voorraad is met 40 pUt. toegenomen Daar Smyrna niet kan uAvoeren ffcr er le.eifl -te kort aan Turkscke karpetten en gedroogd fruit, maar Indiö begint de Turksche kar petten na to maken voor 1/3 van don prijs en Z.-Afrika en ^alifornië zullen het to kort aan gedroogd fruit spoedig aanvullen. De dienstpüchikwestie in Engeland. In de „Daily News" deelt Nicholson, de medewerker voor het nieuws uit het Parlement, een lijst mede van de ministers die vóór, en van de ministers die tegen in voering van dienstplicht zijn. Hij vertelt, dat' Kitchener rich niet be paald heeft uitgesproken, doch voor het oogenblik dienstplicht nog niet noodzake lijk vindt. Alle liberale ministers (tnvee uitgezon derd Lloyd George en ChuroliiLl) zijn er tegen. Verder zijn ook Balfour en Hen derson (arbeid) er tegen. Alle unionisten (zonder Balfour) zijn voor. Dat is dus twaalf tegen en negen voor. Echter heet het dat Bonar Law en A. Chamberlain niet bereid zijn op invoering van dienstplicht te staan, indien dit tot een scheuring in het Kabinet en onder het volk zou moeten leiden. Intusschen drukken de bladen heden een voorrede af, uit de verzamelde rede voeringen van Lloyd George, waarin hij verklaart, dat de toestand kritiek is, om dat do centrale mogendheden niette genstaande de bondgenoot en. over de meeste hulpbronnen beschikken nog al tijd eeu overweldigende meerderheid aan allerhande oorlogstuig bezitten. „Indien ons" schrijft minister Lloyd George „niet wordt toegestaan onze fabrieken en werkplaatsen te voorzien van voldoende ar beidskrachten om onze legers aan al het noodigo te helpen, wijl men ons belet voor schriften te overschrijden die enkel toe passelijk zijn op normale tijden indien toe standen worden gehandhaafd die de pro ductie van heb noodzakelijke oorlogstuig belemmeren indien de natie aarzelt om cle noodzakelijke stappen te doen ten einde zijn mannen op te roepen voor de verdedi ging van haar eer en bestaanindien de beslissing in zaken van levensbelang wordt uitgesteld tot het te laat is; indien wij ver zuimen ons gereed te maken voor alle mo gelijke gebeurlijkheden dan koester ik geen hoop meer. Doch indien wij al wat wij bezitten en a-1 wat wij liefhebben voor ons vaderland opofferenindien al onze besluiten zich kenmerken door flinkheid, vastberadenheid, prompte gereedheid, in alle kringen dan is dc zege ons verze kerd". Tot zoover Lloyd George. Het schijnt of de strijd om den dienstplicht, die enke le maanden, geleden met moeite was bij gelegd, in do nieuwe ritting van het par lement weer zal ontbranden. Dc Steun aan Bchocfligen le Brussel. De ellende te Brussel wordt steeds erger dagelijks neemt het aantal toe van ten, die van de gratis-soepuitdcelingen gebruik maken. De bevolking van Brussel, zonder de voorsteden, telt 175.CiOO inwoners, en iederca dag worden er niet minder dan 57.000 rant soenen levensmiddelen, in 21 wijken uitge deeld. Er zijn wijken, ivaar alleen 5500 rant soenen per dag worden verstrekt. De soep wordt uitgedeeld in porties van een lialvon liter, terwijl er 250 gram brood bij verschaft wordt. Bovendien ontvangt elke behoeftige, een lialf kilo aardappelen, 50 gram koffie oe. 50 gram cichorei per week. Voor de soepbereiding zijn per dag 9000 kilo aardappelen, 800 kilo vleesch, 200 kilo vot, 600 kilo rijst, 300 kilo zout en 200 kite gedroogdo groenten noodig. De ondersteuning aan werkloozen be draagt de volgende de ongehuwde werk- loozo ontvangt drie francs per week, de werklooze, die aan het hoofd van een gezin staat, ontvangt drie francs, verder 1-1 franc voor de vrouw, mits zij niet in loondienst is, en franc voor elk kind beneden 16 jaar, dwe bij zijn ouders woont en geen arbeid verricht. Duikboot en Vliegtuig. Duikboot en vliegtuig schijnen mee-r be stemd elkaar te bestrijden dan men oor spronkelijk gedacht had. Men weet, dat voor heb opsporen der duikboot en bij ©enigszins kalme zee de vliegers goede diensten kunnen bewijzen. Een opgespoor de onderzeeër is dan evenwel nog lang geen weerlooze prooi voor den bommen werper, daar de kanonnen ook voor stcil- Yuur ingerioht zijn. Wel was het evenwel een. groot bezwaar, dat men om die uit do boot naar buiten gebrachte en dan op het d>ek opgestelde kanonnen te bedienen, dc boot geheel moest laten opduiken, en dan een vrij groot kwetsbaar oppervlak bood.- Dö nieuwere dudkbooten der Duitschers hebben ook een inrichting om zelf onder water blijvend'© te kunnen schieten. Dit is een dubbel voodeel, zij rijn minder zicht baar, en door de waterlaag, die de kracht van de bom breekt, vrij goed beschermd. Him kanon gaat, door middel van een ko- gelafdi'ohting, waterdicht door de afdek king van dep commandotoren heen, en wordt van binnen uit bediend. Het kan binnen zekere grenzen in alle richtingen ge draaid worden, zóó dat een van uit den oommandotoren als top beschreven kegel voor vliegers een gevaarlijke zóne wordt. Op dezelfde manier is ook een vizier-kij ker, die met den loop verbonden is, door middel van een kogel afdichting haar bui ten gebracht. Inploats van in den comman do to ren kan het kanon natuurlijk ook ge plaatst wordW in een amdereh uitbouw, die daartoe geconstrueerd ia. De bedoeling is immers slechts het kanon aan de opper vlakte te brengen, terwijl mén zelf daar beneden blijft, en dus van onder water kan schieten. V r a a gHoelang blijft een brief uit Nederland onderweg naar Batavia? Antwoord: Vier weken. Vraag: Indien iemand jc gehuurd heeft en dan later weer afzegt, heb ik dan nog recht op schadevergoedingik was gehuurd op 2.50 per week. Hoeveei zou ik dan kunnen eischen Antwoord: U kunt twee weken loon 'eischen. V r^a a g Kan ik als steward, als jongen van 16 jaar, dienst nemen, op welke lijn het ook is? Zou ik goedgekeurd kunnen worden, als ik slecht van gezicht ben, doch flink van postuur en goed gezond? A ntwoord: Als ge slecht van gezicht' zijt, zouden wij u raden maar een baantje aan, den wal te zoeken. V raag: Welke personen komen in aanmerking om lid te wezen van het Col lege van notabelen en van het Kiescollege der Ned.-IIerv. Kerk? Antwoord: Elk lidmaat van deze kerk, inwoner van de plaats, waar hij ge kozen moet werden, kan daarvoor in aan merking komen. Een examen wordt niet' verlangd, een bewijs van goed gedrag of eenig blijk van "elstand wordt ook niVb gevraagd. Men moet alleen hebben het vertrouwen van de meerderheid der stern- uitbrengende lidmaten. V raag: Mijn neef zegt, dat de voor naamste taak van den Gemeenteraad is het Dagelijksch Bestuur bij te staan om den Wethouder van Financiën te he-pen ontlasten van zijn verantwoordelijkheid. Is dat zoo 1 Antwoord: Neven maken nichtjes de vraag werd ons door een mejuffrouw toegezonden wel eens meer wat wijs, denk er aan. In dit geval is het nog niet zoo heel erg. Neef is zeker bestuurslid, lid of adspirantlid van een kiesvereeniging, de eerste stap op den weg die naar het lid maatschap van den Raad kan leiden. Komt hij er eenmaal, wat wij voor hem hopen, zeg hem dan dat het zijn taak is er mede voor te waken, dat er nilet meer uitgege ven wordt als de gemeentekas kan lijden. De tegenwoordige raadsleden doen even zoo. V raag: Zouden de motorwagens van Boskdop en Gouda niet mogen rijden langs Zijlsingel en Haarlemmerstraat naar 't station, inp'aats Hoogewoerd en Bree- straat. Laatstgenoemde straten toch heb ben al genoeg aan de trams en geen be hoefte aan nog meer rammelkasten. De huizen staan tc dreunen alsook de men- schen en 't meubilair, zeker erg gezond voor zieken en rustbehoevenden Zou 't niet gaan, dat men op de Breestraat de palen wegnam voor de huizen, opdat men zich beter bergfen kon voor 't spatten der auto's en trams. A ntwoord: De. straat is vrij voor vervoermiddelen, ook de Breestraat, en wij gelooven trouwens niet, dat het zoo erg is als u het voorstelt. Mocht het in derdaad wezen, dat niet alleen uw huis en het meubilair maar u zelf door al die rammelkasten gaat dreunen, dan achten w e den toestand voor u hoogst penibel en we zouden u raden, zoo spoedig mogelijk te verhuizen. Zoek een stille 'wiik op, een singel bijv. V raag: Ik ben weduwnaar met twee kinderen boven de 16 jaar. Moet ik nu net zooveel belasting betalen als een on gehuwde, daar ik toch een dochter moet onderhouden die het huishouden waar neemt en dus niets verdient? Antwoord: Weduwnaars of wedu wen met één of meer kinderen beneden den leeftijd van 16 jaren en ongehuwden, die als kostwinner van een gezin zijn aan te merken, worden met gehuwden gelijk gesteld. Kinderen boven den leeftijd van 16 jaren, die w^egens voortdurend lickaams- of zielsgebreken niet in hun onderhoud kunnen voorzien worden gelijkgesteld met kinderen beneden den leeftijd van 16 jaren. U kunt nu zelf wel oordeelen of u in de termen valt, om als een ongehuwde tc worden aangeslagen. Vraag: Weet iemand een middel c*p te geven, om alle goederen waterdicht tc maken Antwoord: Wij zijn in het opgeven van middelen niet voor een kleintje ver vaard, maar een universeel middel voor waterdicht maken kennen wij niet. V r a a g Mag iemand, die een staats betrekking bekleedt, zooals bijvoorbeeld van commies of commies verificateur, bui ten zijn ambt in vrijen tijd dJe functie van boekhouder of anderszins bij een of andere firma waarnemen? Zoo niet, wordt zulks nog gecontröleerd Antwoord: De ambtsinstructie van de door u genoemde ambtenaren verbiedt het bijhouden van boeken van een parti culier of firma in vrijen tijd niet. Vraag: Zou U mij kunnen inlich ten 'of er hier te Leiden voor de gomobifi- seérden ook een cursus wrordt gehouden om eventueel examen te doen voor rijksambte naar? Antwoord: Neen, zulk een speciale cursus bestaat hier Diet. U kunt echter wél verschillende lessen, bij,v. in het Volkshuis nemen, dio u flink zullen helpen voor be doeld examen. Vraag: Hoe ka»n men het beste tomaten een poosje goed houden? Antwoord: Men ontdoet de tomaten van de kroontjes wascht ze en doet ze in flosschën met wijden hals\ Daarna giet men er zooveel kokend water op tot zo er on der staan, sluit de fle-sch en laat ze 20 mi nuten in water staan dat tot 80 a 90 graden is verhit.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 7