De Europeesclie Oorlog. SPORT. Uit de Omstreken, Ingezonden. TYiclrijdcn. V a a r d i g h-e i d s p r o e f. De Nederlandsche "Wielerbond zal Zondag 3 October, den gedenkdag van Leidens Ontzet, gelegenheid geven tot het afleggen Tan de door het „Ned. Olympisch Comité" .vastgestelde Vaardigheidspro ef voor Wiel rijders. Deze proef bestaat in het rijden van SO K.M. binnen d1/* uur op één-per- eoons rijwielen, zonder gangmaking of ver zorging. De réunie is des morgens te 10 uren in Café „Zomerzorg" Stationsplein te Lei- 'den, vanwaar gezamenlijk te halfelf wordt afgereden naar den Hoogen Rijndijk, alwaar op den weg naar Utrecht, de proef zal wor- iden gereden. Stan don. Cricket. NEDEELANDSCHE OEIOKETBOND, Promotie Competitie Eerste Klasse. Vereen. gesp. gew. gew. geL verl. vcrl. pt. g em. -2 3 S> b 2 C. a° a a a Eindstand. Ajax, Lelden 2 1 1 6 2.50 Hilversum 3 1 1 m.l.m.0.50 Ajax promovoort naar do eerste klasso. Hilversum degradoort naar de tweede klasse. Kampioenschap Tweede Klasse. Eindstand. èjax (Zuid) 3 aarlem (Noord) 3 - 5 1.66 1 1 0.33 LEIDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Van 1882 tot en met 18S7 en in 1889, ,,Njord" winner van de Varsity. 1897. Ajax, Cricketkampioen van Neder land. 1898. Ajax, Voetbalkampioen der Weste lijke Tweede Klasse en promoveert naar de Westelijke Eerste Klasse. 1900, 1906 en 1908 Njord, winner, van 'de Varsity. 1909. Vitesse, Korfbalkampioen der We-s- ljjke Tweede Klasse en promoveert naar de Zuidelijke Eerste Klasse. 1911. Leidseke Mixed Hockey-Club, Hoekeykampioen eener Westelijke Tweede Klasse Afdeeling. 1912. Ajax, Cricketkampioen der Tweede klasse. Promotie-Competitie niet beëindigd. 1913. Vitesse, Koribalkampioen van Ne derland. 1913. Fluks, Korfbalkampioen der Zuide- 'delijke Derde Klasse en promoveert naar de Zuidelijke Tweede Klasse. 1914. Vitesse, Korfbalkampicen van Ne derland. 1914. Fluks, Korfbalkampioen der Zuide lijke Tweede Klasse en promoveert naar de Zuidelijke Eerste Klasse. 1914. Vitesse H, Korfbalkampicen der Zuidelijke Derde Klasse. 1915. Ajax, Voetbalkampioen eener Wes telijke Afdeeling. 1915. Vitesse II, Korfbalkampicen eener Zuidelijke Derde Klasse Afdeeling. 1915. Ajax, Cricketkampioen der Tweede Klasse en promoveert naar de Eerste Klasse. L. o. 4 v. v. „AJAX." Bowling-cijfers. Namen. Overs Maidens Euns Wickets Gem. .Duke" 265 3,6 99 453 G. J. IL Gunning 243 67 613 Minimum aantal wickets 2. c.s0 7.12 Batting- cyfers. Namen. a D O O O ID'S O 5 Gem. M O Offl H „Duke" 337 3 14 07 not out 30.63 L. Gunning 300 14 95 25.71 G. J. H. GunniDg 310 1 14 61 not out 23.84 J. P, Barnard 64 S 8 29 12 60 H. H. Tioloman 33 3 7 9 8.26 F. v. d. Mey 97 12 41 8.Ü3 „Hunn" 97 1 14 26 7.4G L. Schilthuizen 94 13 27 7.23 F. Janssen 64 11 25 6.81 Mr. G. G. v.d.Kaaden 16 1 9 25 not out 6.75 Minimum-gemiddelde 6. Minimum aantal inningg 5. Voetbal. Commisao van Beroep van den N. V. B. In deze commissie zijn gekozen de hoeren 'A. J. Bronkhorst, Rotterdam W. J. H. Muiier, Den Haag, Ch. J. Engelberts, Arn hem en mr. P. Drooglever Fortuyn, Den Haag, allen eere-leden van den ,,N. V. B." Voor het 5de lid dezer commissie zal een nieuwe vrije stemming moeten plaats vinden. Kas-Commissie van den „N. V. B." Voor do verkiezing van een plaatever- vangend lid der kas-coimnissie van den „N. V. B moet een herstemming plaats vinden tussehen de hoeren J". Moorman en A. Verbeek, beiden van Den Haag. Do Scheidsreohterscommtissie van den „N. V. B." In de laatste jaren werd er onder (ie scheidsrechters van den „N. V. B." een stemming uatgerohreven voor een aanbe veling van vier leden voor de seheidsrech- terscommissie, die door het bestuur be noemd werd. Het eigenaardigste was alijtd, dat die stemming nooit gepubliceerd werd en bet bestuur altijd de commissie samenstelde, zonder dat men op eenige wijze kon na gaan, of die aanbeveling ook eenig ge volg had gehad. Thana is voor de eerste maal die stem ming gepubliceerd. Slechts op den heer H. J. Welling, Den Haag, werd een meerder heid van stemmen uitgebracht en voor de drio andere plaatsen zal een nieuwevrije stemming uitgeschreven worden. „L. V. V." in den „N. V. B." Aan ,,L. V. V." is dit jaar dispensatie verleend om op een terrein te spelen van 88 M. lang en 57 M. breed, dat dus niet voldoet aan de veTeisohte afmetingen. Nu „L. V. V." deze dispensatie bekomen heeft, zal het zeker in de oompetities van den „N. V. B." uitkomen. De Reserve 2de Klasse A. „Concordiaain H" trok zich uit deze af deeling terug, zoodiat dtzo nu 9 elftallen telt. Do wedstrijd ,,Concordiaa.n II"„Ajax II" komt daardoor Zondag as. te ver vallen. Wielrijden. De 2-1 uren-rit. Voor do 2-1 uren-rit, uitgeschreven door do heeren A. H. Goldberg, 2de luitenant der infanterio te Leiden en M. H. van Zan ten, voorzitter der Wiel rijders vereerd ging „Rotterdam" hebben 97 personen inge schreven, waaronder ocnige officieren en drie dames. HAZERSWOUDE. Een echilderskuecht uit Gouda, werk zaam aan den Kaïtmolen alhier, had het on geluk van een hoogte van 10 M. op den grond te vallen. De inan was ernstig be zeer, maar braoht er toch, als door 'n won d/er, het leven af. HILLEGOM. Op de veiling van leverbare bloembol len werden de volgende prijzen genoteerd tulpen La Reine 52 ets., Jacoba v. Beieren 50 ets., Murillo 54 ets. Hermann Soblegel 1, Colour Oardinaal 1.10, Vermill. brill. ƒ1.15, Cramoisde brill. 58 ets., Cramoisie brill. 50 ets. NarcissenAlbo Pleno 24 ets., BicoloT Victoria 52 ets., Golden Spur 52 ets., Von Sion 60 ets., alles per 100 stuks. Darwin Rev. Ewbank 8 per H.L. KATWÏJK-AAN-ZEE. Gisteren kwamen twee partijen pe kelharing in veiling. De opbrengst van vol le baring was f 49.7050; maatjesharing 50; steurharing ƒ46.9548.15; makreel 30.45f 30.80, alles per kantje. De motorlogger K.W:. 167, van de reederij N. Parlevliet, aldaar, die met 23 last haring van de eer6te reis te IJmuiden bi Em en vie1, besomde ongeveer f18.000. Gistermiddag had alhier, in het ge zicht van de kust, een eigenaardige bijzon derheid plaats. Een schipper van een Sche- veningschen logger, met 27 last haring aan boord, zag, ten gevolge der windstilte, geen kans de haven te bereiken. Hij zette daar op een boot in zee, roeide er mee naar den wal, en verzocht zijn reeder, langs tele- fonischen weg, dat deze een sleegl)oot zon zenden, ten einde het loggervaartnig naar de Shaven te 6lepen. Of de reederij aan dat verzoek voldaan heeft, is nieb vastgesteld kunnen worden, aangezien de duisternis in middels inviel. Met het oog op gunstige resultaten, die tot op heden met de visscherij verkre gen werden, was het te voorzien, dat zulks een belangrijke uitbreiding der vloot ten ge volge zou hebben. Zijn wij goed ingelicht, dan zouden bij één scheepsbouwer reeds een 30-tal ijzeren loggers besteld zijn, om deze vaartuigen in het komende jaar aan de vïs- scherTj te doen deelnemen. Katwijk-aan-Zee. Te IJmuiden kwamen binnen dc loggers K.W. 2.9, „Arbeid Adelt", met 18 last K.W. 66, „Daniël Jan", met 16 last; K.W. 59, „M&ne", met 20 lastK.W. 28, „Fran- oina I", met 26 last; K.W. 2, „Adriana.", met 6i last. Te IJmuiden kwamen binnen de loggers KW 116 „Jolian Reindert'' met 27 last en KW 36, „Francina II" met 18 'ast pekel haring. KW 156, „Noordster" met 15 last. KW 153 „Herman Jacobus" met 17 last. KW 67 „De Vier Gebroeders", met 18£ 'ast. KW 135, „Margaretha Cornelia", met. 20 'ast. KW 151 „Min. Heemskerk", met 19 last. KW 31, „Eendracht", met 20 last. KOUDEKERK. Gistermiddag liep het 4-jarig zoontje van den caféhouder v. d. P. met een mes te spelen, hetwelk het 14-jarig dienstmeisje hem wilds,afnemen. Het knaapje wierp het mes met zooveel kracht naar haar toe. dat zij in het gezicht word getroffen en zich dade lijk onder behandeling moest stellen van dr. Rienks, die haar verbond. Gisteren geraakte het 3-jarig dochtertje van B. de W. zonder dat het werd opge merkt., in den Rijn. Ge1ukkig passeerde juist de bode D. Verhorst, die het gevaar ziende direct, hoewel niet kunnende zwemmen, zich te water begaf'en het kind redde. LISSE. Gisteravond werd door dé afd. Lisse van de R.-K. Vereeniging voor Volkszang in Ihet gebouw van den R.-K. Volksbond do eerste zangavond gehouden. Het z.g. „Volksorgel" had den geheelen middag in het dorp gespeeld, het werd 's avonds in de zaal geplaatst. Door den voorzitter, den heer Van Beek, werd deze avond met een toepasselijk woord geopend, waarin hij o.a. mededeelde, dat de Vereeni ging na 'de oprichting op 20 Juni I.I. met 98 nieuwe leden was vermeerderd. Door het zangkoor te Haarlem, dat voor propaganda met een tweetal autobussen van Heemstede naar hier was gekomen, werden onder leiding van haar directeur, den heer Jaci de Jong, eenige nummers op verdien stelijke wijze ten gehoore gebracht. Dcor mevr. Berghuis, te Haarlem, werden vcorts nog een drietal solo's uitgevoerd. Als hulde werd haar een prachtig bloemstuk aangeboden. In de pauze werd een inzameling gehou den voor een tweede orgel, welke inzame ling opbracht f 13.98. Toen het programma was afgewerkt, werd door den heer Van Beek een woord van dank gebracht aan allen, die dezen avond iets hadden bijgedragen tot het welslagen daarvan. Hierop keerde men voldaan naar huis. Deze eerste zangavond, men hoorde het algemeen, was naar ieders tevredenheid verloopen. NOORDWIJKERHOUT. Hoewiel de groot© boonenpluk vöorbij is, worden er nog geregeld volle schuiten met boonen naar Leiden vervoerd. Ook op de veiling aan F.-Gij zen brug blijft do «in voer aanhouden. Snijboonen gelden 9 12 ets., heerenboonen 8 14 ets. per K.G. Op klaarlichten .dag werd bij mej. D. een vollen zak boonen ontvreemd, welken zij even bp de achterdeur gezet had, öm buiten in te maken. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Tijdelijk belast met het beheer van het bijkantoor P. en T. alhier ifl de commies 3de kl. dè heer J. G. F. Swemle, te Amsterdam. RIJNSBURG. Aan don vooravond van de herdenking van het vijf-en-twintigjarig bestaan der school met den Bijbel, Smidssteeg, alhier, trad in de Geref. Kerk op ds. J. J. lmpeta, van Katwijk-aan-Zee, die een gedachtenis rede hield. Naar aanleiding van 2 Kon. 2:1922 wees hij op de noodzakelijkheid en den zegen van het Chr. Onderwijs. SASSENHEIM. Naar men ons mededeelt, heeft onze dorpsgenoot, de heer E. P., naar aanlei ding van een door hem gemaakt gedicht ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, in verband met de tijdsom standigheden, op last van H. M. van Haar particulieren secretaris een bewijs van dank mogen ontvangen. WASSENAAR. Tot kantoorbediende bij de Post is be noemd de beer G. Eggink. WARMOND. Door den Rijksveldwachter alhier is in den afgeloopen naciit, van bekende Leid- sche visschcrs een zegen in beslag genomen, waarmede die personen zich bevonden in het vischwater van den heer Spaargaren, het Zweiland. ALPHEN. Gemeenteraad. Yoorz.do burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren Boot, Van Leeuwen en Van der Meer. Het lezen der notu'en wordt uitgesteld tot een volgende vergadering. Ingekomen stukkenSchrijven van den heer Herngreen, dat hij zijn benoeming tot wethouder aanneemt. Missive, inhoudende, volgens Koninklijk besluith goedkeuring der verordening op do heffing van gelden der losplaatb en de straatgelden. Dankbetuiging der heeren van de Secre tarie voor de toegestane gratificatie. De voorz. deelt mede, dat voor de Raads leden ter visie ligt een request van notaris Spruyt over de benoeming van Van Dien als makelaar. Wordt behandeld Voorstel van B. en W. om het technisch adviesbureau Van Gendt> te Nijmegen, te belasten met de leiding en het toezicht bij do electrificatie en do uitbreiding van het pompstation der waterleiding, op de door dat bureau opgegeven voorwaarden. Na do bekendmaking der gestelde voorwaarden be treffende dc reis- en verblijfkosten, enz. stel len B. en W. voor dat bureau met het werk te belasten, hetgeen zonder hoofdelijke stem ming wordt aangenomen. De beer Van Gendt zal met het genomen raadsbesluit in kennis worden gesteld. KERKELIJKE BERICHTEN. O eg.stgeest. Ned.-Horv. Gem. Zon dag 's voortn. 10 uren ds. A. J. Ruys, 's nam. 6£ uren dezelfde in „Irene". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Geboren. Joljaai Z. van 0. Mulder en O. H. Hemmes. Johannes Z. van J. Te gelaar en A. Onderwater. Hubert, Z. van P. H. Loven en C. D. A. van den Berge. Sophia D. van J. J. Springer en J. C. Willemae. Francina D. van C. L. Seijn en W. van Vliet. Ma/ria Alida D. van A. Verhoeven en H. M. C. van San ten. Hendrina D. van O. J. Ober en M. van der Linden. Bastdana D. van A. G. van Mussohen en J. C. Duetmel. Gerrit Z. van G. Filippo en H. C. Boij. Helena Agatha D. van J. P. Stam en W. O. La- mers. Catharina Huberdina D. van F. Bonte en S. de Vrede. Ermpje D. van J. Dompeling en C. van Zwieten. Gerrit Franciscus Z. van G. Hanselaar en E. J. Robbe. Johan Frecberik Z. van H. F. W. Meyeraan en M. O. Kruger. Catharina D. van A. van der Bos en A. do Fey. Theodora Cornelia D. van Th. G. do Wil de en H. M. van Nassau. Maria D. van W. van der Steen en S. H. de Tombe. Johannes An toon Z. van J. Lambooy en A. Kesseboom. Johanna D. van H. G. van houten en I. Ouwerkerk. Catharina D. van J. van der Walk en C. Koet. Thco- doms Z. van C. Koree en F. Overdijk. Johannes Nioolaas Z. van J. N. Paes en M. van der Kaay. Willem Froderik Z. van J. Ph. do Ridder en S. Voorbij. Theodor Z. van G. H. Koenders en E. Knippen. Cornelia Hendrik Z. van W. C. G. Kosters en G. J. Visser. Johanna Ma ria D. van J. Pouw en J. M. Jansen. Jo hannes Adrianus Z. van J. A. Driessen en D. J. Nuesink. Gehuwd: H. A. A. van der Lek jm. en W. P. van der Reijden jd. W. Schille- mans jm. en J. C. van Wijk w. J. J. van der Wiel jm. en 0. J. Langezaal jd. P. Vogelenzang jm. en M. X Buis jd. H. P. Klein jm. en O. E. M. Inniger jd. J. J. Siljee jm. en H. J. Smdt jd. G. Kasteel jm. en J. Laven jd. G. H. Smits jm. en P. A. Vermeulen jd. D. de Jeu jm. en W. do Graaff jd. O. A_ de Keizer jm. en J. H. van Bemmelen jd. P. Mieloo jm. en J. Kramer jd. G. van don Boogaart jm. en J. M. Groeneveld/t jd. Overleden: M. A. J. van Bruggen ongeh'. v. 34 j. M. Heus geb. Berleiuhaoh 61 j. J. Loeber wed. J. Bavelaar 80 j. 0. G, Leembroek wed. B. van Dorsten' 83 j. S. Marsman geb. Alter 68 j. J. F. van den Wijngaard z. 4 j. D. C. Rosier ongeh. v. 79 j. J. W. Hooftman z. 14 j. H. Sannpimon w. 61 j. A. E. Visser geb. Bovenlander 42 j. J. M. 't Hooft Jd. 21 j. L. Landkroon m. 54 j. W. Theories jd. 18 j. J. van Girlik d. 10 m. J. van der Tuin, geb. van der Lelie 57 j. De nieuwe H.-B.-S. Mijnheer de Redacteur! Werkelijk, neg een kleine ruimte kom ik U vragen voor de volgende medodoelin- gen, die speciaal bedoeld zijn voor den „Zoe ker naar het volmaakte." Ik bom hem dan zeggen, dat mijn „zor gen" aiet alleen beperkt bleven tot „faience", doch dat zoowel de afdeeling „bouwaarde- werk" als „tuinaardewerk" vertegenwoordigd is. Deze mededeelingen brengen hem nader tot het volmaakte (weten), en ik help zoo iemand heei graag. Met besten dank, Hoogachtend, Uw Dw. WILLEM C. BROUWER, „Vredeiust", Leiderdorp. De nieuwe H. B.-S. Mijnheer de Redacteur! Het ingezonden stuk in Uw Blad van 14 September, brengt ondc-r woorden wat aan meerderen aanstoot gaf. De weelde in een gebouw voor onderwijs zooaln die door uw verslaggever werd be schreven, betaald door belastingschuldigen, in een noodjaar, als 19141915 is, doet wonderljk aan. Toch wilde ik het niet daarover hebben, Inaar aan het stukje van gisteren iets toe voegen, namelijk dit, dat het wierook bran den 'voor elkanders zoogenoemden kunstzin niets nieuws is. Potgieter schreef in zijn „Letterkundige bentgenooten te Parijs", een criliek op deze wijze van doen, waaruit ik hieronder een drietal citaten neem. I. Mijnheer X. is een man, die door zijn geboorte en fortuin onafhankelijk is. De wetenschappen voor zijn pleizier beoefent wiens werken twintig drukken beleven (op zijn kosten?) en die zijn dagen doorbrengt met allerlei middelmatige lieden te prijzen en te bewierooken om gij raadt het zelf bewierookt te worden. Een man, die op zijn onafhankelijkheid stolt en inderdaad de slaaf is van zijn gewenschto vermaardheid, die om hem in eens te doen kennen, zelf de lofrede op zijn eigen werk schrift. II. ,Wjj leven in een eeuw van actiehou der;: alles wordt door ondernemingen en maatschappijen tot stand gebracht. Waarom zou men geen vereeniging sluiten om be roemd te worden? Die .woorden zijn ook ten onzent wel in praktijk, gebracht, echter zelden faet goed gevolg, want het publiek ziet u, daar het tooneel te klein is, te spoedig in de kaarten. III. Zij, die als ik, aan het hoofd van het jeugdig heir 6taan want zij staan ook aan het hoofd wjj allen slaan aan het hoofd. Een dozjjn vertrouwde vrienden, die elkander optillen, elkander bewonderen een: Maatschappij voor onderlinge bewon dering: Huil Salomo geen gelijk, Mijnheer de Re dacteur, toen hij beweerde, dat er niets nieuws onder de zon was? Want deze cita ten zijn in 1837 neergeschreven (Proza 1837- 1845). Ik eindig met het slot van genoemd opstel. Men komt er a's men bentgenooten heeft maarMen b 1 ij f t als men talent bezit. Iet3 mooi Vinden, blijft altijd een kwestie van smaak. "Met Vriendelijken dailk voor uw gastvrij heid, Uw Abonné, H. Een hernieuwde aciie bij de Dardanellen aanstaande. Berichten uit; Athene en in de Duilsche bladen, wijzen er op, dat aan de Dardanellen weer een nieuw offensief der geallieerden te waehten is. De „Voss. Ztg." meldt, dat zich thans drie Engelsche en Fransche le gerkorpsen, ter sterkte van 180.000 man op Gallipoli bevinden. De landing van nieuwe Engelsehe versterkingen in de Suvki-baai zal spoedig plaats hebben. Het Engelsche le gerbestuur hoopt de Turksche stellingen al daar met geweld te vermeesteren. Volgens dezelfde bron heeft de vierbond Griekenland voor zijn deelname aan de aktie tegen de Dardanellen nieuwe buitengewoon gunstige voorwaarden aangeboden. Het blad heeft nog een later bericht en daarin wordt er op gewezen, dat de samen trekking van groote troepenmassa's tegen de Dardanellen voortduurt. Op Moedros zou den 115,000 man, onder wie 70,000 man Fransche linietroepen, ontscheept z'jn. Door Üeze versterkingen zou het entente-legen thana 315,000 man sterk zijn. Ter aanvul ling van de verliezen worden nog "150,000 man gereed gehouden. Met deze troepen ho pen de geallieerden de Dardanellen te be dwingen. De zaak wordt dus nu in het groot aan gepakt. De leiding der krijgsverrichtingen te land en ter zee zal bij de Franschen berusten. Ook' bet nieuwe wapen, het vliegtuig, wenscht ipen er in voldoende mate te ge- bruikon. Naar uit Parijs bericht wordt, is men in Frankrigk van plan een vliegtuigkorps te vormen, beslaande uit 410 bestuurders en waarnemers, hetwelk naar de Darda nellen zal worden gezonden. De aanwer ving zal geschieden onder jongelieden van 20 tot 25 jaar. L Een Engelsch Bericht over den Sultan en Vorst .Hohenlohe. Het Londensche dagblad de „Times", verneemt uit Mitylene bijzonderheden over. vorst Hohenlohe'fi eerste audiëntie bij den sultan op 10 Aug., die daar over Saloniki werden ontvangen. Het onderhoud schijnt niet bijzonder aangenaam te zijn geweest voor den Duitschen afgezant, want de Turk sche 6ultan had tal van klachten en ver wijten. De sultan verklaarde dat Duitscliland onverschillig was voor het lot van het Otto- maansche Rijk, dat door zijn bondgenooten alleen werd gelaten en zonder voldoende munitie en geld alleen een wanhopigen oti- gelpken etrgd had te voeren aan de Dai - nellen en in den Kaukswus, terwijl de keizer beloofd had Turkije te hulp te zullen komen. De sluwe sultan merkte op dat de groot vizier gelijk had zjjn ontslag aan te bieden als Duitschland er op bleef aandringen dat Turkjje offers zou brengen ten gunate van Bulgarije en dat hij alleen nog zijn bedoeling niet heeft uitgevoerd, omdat er een beroep is gedaan op zpn vaderlandsliefde. De „Times" verneemt uit Mytilene, dat daar via Athene bericht is ontvangen, dat 400 werklieden van Krupp dezer dagen te Konstantinopel zijn aangekomen, mogelijk als gevolg van de ernstige verwijten van den Sultan aan vorst Hohenlohe, toen deze den lOen Aug. een onderhoud met hem had. Een luchtraid op d« Golf van Riga. Op 12 September ondernamen, zooals cl- ficieel uit Berlijn wordt gemeld, Duitsche watervliegmachines een aanval op Russische oorlogsschepen in do Golf van Riga en lo gen Riga-Dünamünde. Een der vliegmachi nes kreeg voor do Golf een vijandelijk vlie- gerstationjscliip in bet oog en wierp er met succes bommen op, daar brand werd waar genomen. Een tweede vliegmachine viel oen torpe dojager aan, waarvan er een trof. Een derde ontdekte in de Arensburger Bocht een tweedo vliegerstationschip en raakte het tweemaal met een bom. Een vierde machine, die bij Zerol een ge vecht met twee Russische vliegers moest aan binden, slaagde er in een torpedoboot te na deren en haar eenmaal met een bom te ra ken. Een vijfde vliegmachine ontdekte twee vijandelijke duikboofcen, die onder water voeren, en wierp er bommen naar. De uit werking kon niet worden nagegaan. Do zesde en laatste vliegmachine wierp zes bommen op de werf te Dünamünde, waar torpedobooten gebouwd worden, benevens op de werkplaatsen. De bommen troffen doel. De werf geraakte in brand. Een onzer vliegmachines ontmoette in de Golf van Ri ga een Russisch zeilschip, hetwelk tot zin ken werd gebracht, n&dat de bemanning ge red was. Riga. Aan „Politiken" wordt uit Petrograd ge meld, dat het station to Riga vol staat met wagons, beladen met goederen uit plaatsen welke ontruimd zullen worden. De politie heeft voorzorgsmaatregelen getroffen om te vertrekken; de politiekan toren, zoomede de overige regeerings-bu- reaux zijn reeds geruimen tijd gesloten. Passen worden sedert eenigo weken niet meer nagezien. De verhuizing der arbeiders duurt voort; ook geneosheeren en zieken- huizenpersoneel vertrekken. Uib gesprekken me-t een officier en ande re krijgsgevangenen blijkt, zoo mold'l» mon uit Petrograd, dat de Duitschers veel waar- do hechten aan do verovering van Riga en de spoorwegcentra aan beide oevers van de Pripjet, met Kfct doel de Russische noorde lijke en zuidelijke legers te scheiden. De ge vangenen geven toe, dat, tenzij hun linker vleugel beveiligd is, een verdere opmarsch in het noorden onmogelijk of ten minste zeer gewaagd is. Het belang dat aan Riga wordb gehecht, blijkt uit het feit, dat in de jongste gevochten bij Friedrichstadt tal van gevangenen zijn gvemaakt, die juist wa ren aangekomen van Mackensens leger. De uitnemende verdediging van de Dwi- na door do Russen is vergemakkelijkt door een voldoenden munitioaanvoer. De regens dcoven ten zeerste dan vurigen ijver van den oprukkenden vijand, vooral in'de streek van den F'ripjet en zijn zijrivieren. De wegen zijn tot slikkuilen geworden en bet is een zeer bezwaarlijke taak om artillerie er over te vervoeren. Auto's zijn nu nutteloos. Da Duitschers leggen sporen van balken cn dwingen allo bewoners, die gebleven Cljn, zelfs do kinderen, tot arbeiden. 4 Dc Fransche goudvooraad. De ParQscbe correspondent van d e„Daily Tel." meldt, dat het beheer van de Fran sche munt zich bereid heeft verklaard, om gouden sieraden aan te nemerf. Zij moeten eerst door experts worden onderzocht. De sieraden die als familie-erfstukken worden beschouwd, mogen in de kelders van de bank bewaard blijven om den goudvoorraad aan te vullen. Worden zij toch gebruikt, wat weinig waarschqnlijk is, dan zullen de eige naars de waarde in gemunt goud terug ont vangen. Wanneer zij niet gebruikt worden, dan zullen zij na cfon oorlog aan de eige naars teruggegeven worden. Aanhangers van Li'ebknccht. De sociaal-democratische afdeeling van Berlijn-Schöneberg, hoeft met slechts drie stemmen tegen, een motie aangenomen, waarin dc houding van Liebknecht wordt goedgekeurd en de afdeeling zich geheel solidair met hem verklaart. De vergade ring constateerde, dat alleen Liebknecht trouw was gebleven aan de beginse'en van het socialisme. Zij verklaarde zich bijaonier ingenomen met de interpellatie tot den Rijkskanselier gericht en consta- teerde, dat ook in deze aangelegenheden do houding der sociaal-democratische Rijksdag-fractie zich in niets heeft onder* scheiden van die der burgerlijke partijen. Weer een Noorseh protest. Volgens een telegrafische mededeeling van den gezagvoerder van het stoomschip „Be$s- heim", is dit schip op 2^ Engelsche mijl ton Z. Z. O. van de Ballastklippen door een Duitcche duikboot aangehouden. Een En gelsch onderdaan werd aan boord van de onderzeeboot gebracht. Het Noorscbe gezant schap te Berlijn beeft opdracht gekregen., namens de Noorscho regeering bij de Duit sche te protesteeren.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2