Nederland en de Oorlog. N®5 17040 Woensdag lü> £§eptemlber. A*. 1915. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomraer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad, Officieel Kennisgeving. PKIJS DER ADVERTENTIENJ Van 10 tegele 1.06. Iedere regel meer /0,17^. Kleine adrertentiSs ven 30 woorden 40 0ent3 oontantj elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoaeaeeron wordt 0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Oents. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden f 1.30] per wee). i Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn' per week. Franco per po3t 10.09. 0 o.io. 2 1.85. HERKAL!NGSONDERW!JS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen tor algemeen© kennis, ctat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de openbare Herhalingsscholen zal plaats hebben van 20 tot en met 25 Septem ber a.s., dagelijks des namiddags van zeven tot acht uren voor de jongens, in de school aan de Kor te Mare, voor de meisjes, in de school op het Plant soen; dat tot het herhalingsondorwijs worden toegelaten le zij, die na het gewoon lager onderwijs te hebben genoten, zich ter inschrijving voor den onmiddel'ijk daarop volgenden cursus van het hcrhalingsonderwijs aanmelden; 2o zij, die niet valleijde in do termen, be doeld sub lo, bij een af te leggen examen blijk geven, dat zij het onderwijs in een der klassen van de Herhalingsschool kunnen vol gen; dat de inschrijving kan geschieden ö'f wol voor den beperkten cursus van 06 uren, die alleen des winters gegeven wordt en waarop onderwijs gegeven wordt voor de jongens in: kennis der natuur, Nederl. taal, rekenen en teekenen, en voor de me'sjea in: kennis der natuur, Nederl. taal, rekenen en handwerken Si wel voor den uitgebreiden cursus van 288 uren, die over het geheelo jaar loopt en waarop bovendien onderwijs gegeven wordt; voor do jongens in: handelsrekencn, aan schouwelijke meetkunde, aardrijkskunde, ge schiedenis, natuurkennis van den' mensch en gezondheidsleer, en voor de meisjes in: aardrijkskunde, ge schiedenis, natuurkennis van den mensch on gezondheidsleer, huishoudkunde, kookkunst en behandeling van do wasch dat het verschuldigde schoolgeld bedraagt voor iederen leerling 20 cents per maand, welk bedrag echter wordt teruggebracht tot cents voor kinderen van minvermogonden, terwijl k'nderen van bedeelden en onver- mogenden kosteloos het onderwijs kunnen volgen drt nadere inlichtingen omtrent de dagen en uren, waarop het onderwijs zoo op den beperkten als op den uitgebreiden cuwas wordt gegeven, bij de inschrijving door de hoofden der betrokken scholen zuPen worden verstrekt- Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DB GIJSELAAR, Burgem., VAN STRIJEN. Secretaris. Leidon, 15 September, 1915. LEIDEN, 15 SEPTEMBER. Ziekenbehandeling voor den Mcddensiand. In verband met de beweging naar aanlei ding van een uier uneven van een Leide- naar" hier ter stede, om te komen tot de oprichting eenor Vereeniging tot onderlin ge bestrijding der kosten bij operatieve be handeling, werd ons medegedeeld, dat de Geneeskundige Kring, alhier ook reeds ge- ruimen tijd zijn aandacht aan deze zaak wijdt. Het is den geneeskundigen natuur lijk herhaaldelijk gebleken, dat bij langdu- rigo ziekte en vooral ook bij verpleging in £iekoninrichtingen, met name to or den kleinen middenstand de financieel© moei lijkheden niet gering zijn. Dit geldt in het (bijzonder voor gemeenten als Leiden, waar geen gemeentelijk Ziekenhuis is gevestigd. Het Kringbestuur heeft zich naar aanlei ding van deze overwogingen tot verschil lende Maatschappijen gewend met het ver zoek tarieven to willen ontwerpen voor ver schillende gevallen, die zich bij ongesteld heid kunnen voordoen; speciaal voo. go- zinnen, wier inkomens varieeren tussclien 1000 tot f 2000 /250O; voor mensch en dus, dio niet plegen deel te nomen aan de gewone Ziekenfondsen on toch ook moeilijk de risico voor alle ziekte-gevallen kunnen dragen. De geneeskundigen heboen zelf voor de behandeling van personen uit dergelijke ge zinnen speciale en zeer voordeelige tarie ven aan de Maatschappijen cpgegeven, ook voor operatieve behandeling, al is het doel, dat de patiënten ten opzichte der keuze van geneesheer, verpleging, enz- vrijheid van handelen wordt gelaten. Do zaak is nu in ruik een stadium geko men dat weldra een der Maatschappijen handelend zal optreden en de deelneming open stellen. De zaak staat verder geheel los van do Leidsehe geneesheeren, die allon don stoen aan het rollen hebben gebracht. Leidsehe Pelitieagenten-Vereeniging „Door Eendracht Saamgebracht." Deze Vereeniging vergaderde in „Her mandad". De vice-president, de heer K. Bruinsma, opende te halfelf 's avonds de vergadoring, en zei tot de leden,, dat hij wegens het vacant zijn van do. functie van president de vergadering zou leiden. Hij riep allen aanwezigen een hartelijk wolkom toe en bedankte hun, dat zij in zoo ruimen getale waren opgekomen. Ook bracht hij dank aan den donateur, den heer C. Meyer, en aan den Bondsvoorzitter, den heer G. van Putten, voor him tegenwoordigheid. Spr. zou hiermede kunnen volstaan, als niet een op de tafel geplaatste bouquet, door onbekendo vriendenhand geschonken, her innerde aan het lS-jarig bestaan der Ver eeniging, welk bestaan en de verrichte ar beid door spr. werden besproken met een Woord Van dank aan de oprichters. Do rekening en verantwoording van den penningmeester werd door de Commissie in orde bevonden. (Hierna werden de nieuw gekozen be stuursleden R. Posthumus, 1ste secretaris, en V. Kuipers, 2de secretaris en het her kozen bestuurslid J. Kok, 1ste penning meester, door den Voorzitter geïnstalleerd, waarna hij aan de vergadering verklaring gaf, om welke reden in de vacature van president niet was voorzien. Behandeld werd een schrijven van den we gens geschokte gezondheid afgetreden lsten secretaris den heer H. Dorst, waarbij deze nog een en ander in het midden bracht, waarvoor hij een luid applaus ontving. Nadat een adres om traktementsverhoo- ging, dat aan den Raad der gemeente Leiden was verzonden, nog eens was bespro ken, was do rondvraag aan de orde. De eerste, die hiervan gebruik maakte, was de Bondsvoorzitter, tevens mede-op richter der Vereeniging, die over den toe stand der agenten voorheen en thans sprak in verband met deze Vereeniging. 'Aangezien het bestuur gedeeltelijk in dienst moest, werd nog een kort woord ge vergd door enkele leden, hetwelk hoofdza kelijk den afgetreden secretaris betrof. Voor Alg. Vrouwenkiesrecht. Ld.' de ledenvergadering van do kicsvereenï- „Vooruitgang", afdeeling van den Vrijzinnig-Democratisch en Bond, werd bij meerderheid van stemmen besloten de navol gende motie op de olgemeene vergadering van genoemden Bond, die 13 en J4 November b.s. te Arnhem, zal worden gehouden, aan hangig te mak,en: De alg. vergadering van den V.-D.Bond, overwegende, dat de voorstellen tot wij ziging van de Grondwet binnenkort bjj de Sta ten-Generaal zal worden ingediend; Overwegende tevens, dat de komende Grondwetsherziening een eind moet maken Ban den reeds te lang geduurd hebbenden kiesrechtstrijd; geeft als haar overtuiging te kennen, dat tegelpk met het mannenkiesrecht, algemeen vrouwenkiesrecht in de Grondwret moet wor den vastgelegd. De surnumerair op het telegraafkan toor alhier, de heer P. L. Meyneko, ia ver plaatst naar Rotterdam. De „Sts.-Crfc." bevat de gewyzigde statuten van do stoomwasch- en -strgkin- richting „De Valk", alhier. In het perceel, bewoond door den kunsthandelaar, den heer 0. L. K., aan den Nieuwen Rijn, No. 41, ontstond gisteravond te halfzeven op de verhuurde voorkamer der tweede étage, een begin vau brand. Een gummislang, van een brandend gastoestel, dicht b\} den muur staande, geraakte in brand en de vlam deelde zich mede aan het behangsel. De brand had echter geen gele genheid zich verder uit te breiden door spoedige aanwending van een minimax van het politie-bureel. Er is dan ook niets anders dan een gedeelte van het behangsel ver brand. Het materiaal van den uitgerukten politie-slangenwagen, behoefde geen dienst tq doen. AGENDA VAN DE WEEK. Woensdag. „Den Burcht". Groot Concert 4e Reg. Inf. halfacht. Donderdag Pieterskerk. Kerkconcert. Acht uur. Zomerzorg. Het orgel „De Volkszanger." Zeven uur. Zondag: Zomerzorg. Groot populair Concert, Strijk- ensemblo „L. S. E." Dagelijks: Thalia Bioscoop on Variété Théater, Haarlemmerstraat 52. 7 uur. Zondags al leen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). Bioscope Variété Théater, Stations weg 19. 7 uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur)'.. LANDSTORMKORPS Z.-HOLLAND WEST. De minister van oorlog heeft zijn goed keuring gehecht aan de voorstellen van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, ter. zake de organisatie van den landstorm in de strook van het territoir Holland, in het westen begrensd door de Noordzee, Id het noorden door de provinciegrens van Zuid- Holland, in het oosten door de zuid-westgrens van de stelling van Amsterdam, en verder zuidwaarts vau den zuid-west. punt van dat gebied af langs een denkbeeldige ljjn, die ongeveer evenwijdig met de kust ten oosten Van Leiden en ten oosten van Schiedam loopt, 'en in het zuiden door de grens van het gebied Van den territorialen bevelhebber in Holland; enz., welke strook ten opzichte van de on der werpelijke organisatie kortheidshalve wofc- den genoemd: Zuid-Holland West. Alle in de bovengenoemde strook opge richte of nog op te richten plaatselijke land- storm-afdeelingen, aks ook alle aldaar tot den landstorm reeds toegetreden of alsnog toe tredende vrijwilligers vormen 'één korp?, ge naamd: het Landstormkorps Zuid-Holland West i Tot commandant van dit korps is benoemd, met den rang van luitenant-kolonel, de oud majoor, chef der afdeeling artillerie van de voormalige d.d. schutterij te 's-Gravenhage C. P. J. Keiser, aan vyien Lij de opheffing Van de schutterijen de persoonlijke rang van luitenant-kolonel is verleend. Het korps wordt gevormd uit compag nieën voetvolk en compagnieën wielrijders, waarbij de landstormmannen-voetvolk en de landstormmannen-wie]rijders naar hun 60ort worden ingedeeld. Deze compagnieën wor den geformeerd hetzij uit landstormmannen in één en dezelfde plaats woonachtig, of uit die van verschillende gemeenten, welke dan elk op zich zelf of onderling vereenigd, een sectio vormen of kunnen vormen van de compagnie, waartoe zij behoor en. Er wordt dus ten deze gebroken met de benaming „afdeolingen" en de zelfstandig heid van deze. De compagnieën worden genaamd: A. 1 Compagnie Leiden (voetvolk), 2 compagnie Leiden (wielrijders), 3 enz., waartoe behooren Leiden, Leiderdor p, Oègstgeest en andere omliggende ge meenten. B. 1 Compagnie 's-Gravenhage (voetvolk), 2 compagnie s-Gravenhage (wielrijders), 3 enz., waartoe behooren 's-Gravenhage, yoor burg, Rijswjjk, enz. O. 1 Compagnie Delft (voetvolk), 2 com pagnie Delft (wielrijders). 3 enz., waartoe be hooren Delft, Schiedam, Naaldwijk, Maasdijk, enz. D, E enz. eventueel nog andere compag nieën. De compagnies-indeeling wordt geregeld door |den inspecteur van den landstorm. NEDERL. AMBULANCE NAAR FRANKRIJK. Gistermorgen te twaalf uur is de Nederl. ambulance, die onder leiding van dr. J. O. J. Bierens do Haan, naar Frankrijk gaat, met de „Batavier III", die de heer A. G. Kröllcr beschikbaar had gesteld, venrokken. Deze ambulance wordt, gelijk bekend, uit gevonden vanwege het Nederlandsche comi té voor een ambulance naar Frankrijk. Het noodige bedrag ervoor is grootendeels dear giften bijeengebracht De ambulance bestaat uit 32 personen, t. w. 20 dames en 12 heeren. De „Batavier IIIbrengt haar naar Havre; vandaar gaat de reis naar Parrjs, waar hoog6twaarechijnlïjk het arbeidsveld van de ambulance za' zijn. De ambulance is voor onbepaalden t\jd ver trokken. Er waren zeer strenge maatregelen geno men om aan het vertrek van de ambulance een beslist intiem karakter te geven. Behal ve familie en goede kennissen van de leden der ambulance werd niemand, ook de pers niet, tot de St Jobshaven, vanwaar de „Ba tavier Hl" zou vertrekken, toegelaten. De Fransche gezant, de heer Allizó, was by het vertrek aanwezig. Prof. Treub heeft- een hartelijk woord van afscheid tot de vertrekkenden gericht; hjj drukte hun op het kirt, bij de vervulling van hun menschlievende daad den naam van Ne derland hoog te houden. Dr. Bierens de Haan dankte met een kort woord. De ambulance wordt hedenavond te Havre verwacht. UITVOERVERBOD HARING. Het gerucht, dat er bij de Regeering plannen worden beraamd, om diem uitvoer van haring naar het buitenland te verbie den, heeft ook te Katwijk de aandacht ge trokken en bot allerlei besprekingen aan leiding gegeven. Dat oen dergelijk verbod zal worden ingevoerd wordt eohter zeer on waarschijnlijk geacht en wel met het oog op dc omstandigheid, dat do haring, die aangevoerd wordt, bijna geheel voor liet buitenland bestemd is. Do statistiek heeft immers aangetoond, dat de kwantiteiten door het Nederlamdsohe volk verbruikt., in verhouding tot het totale vangstcijfer on beduidend zijn. Intussohen wordt het niiet voor onmogelijk gehouden, dat de Re geering maatregelen zal treffen, dat er voldoende haring beschikbaar moet wor den gehouden, opdat de bokking verbrui kers niet al te zoer zullen worden getrof fen. EEN HANDIG JUFFIE. De ,,N. Arrah. Ct." vertelt: Het gebeurde op een grensstation. De grenzen des lands loopen soms wonderlijk, boerdorijen zijn er die ten deele tot het eigen, ton deele tot het vreemde grondge bied behoorenhet komt voor dat de grens oen huis tot twee nationaliteiten doet be hooren. Zoo is het ook een station, waar doet niet ter zake, waar de Nedeilandsch-DuitsChe grens over het perron loopt. Uit Duitschland kwam een Hollandsche dame met een koffertje. De Duitsche grenswacht maakte geen bezwaar tegen het koffertje, wel tegen de papieren welke de dame bij zaok had. Die moesten eerst voor onderzoek naar Aken. Praten hielp niet, de grenswacht bleef onvermurwbaar. Vlak bij den Duitschor stond op het Nederland- Boho perrongebied oen Hollandsche grens wacht. Het was maar een afstand van een el en een paar duim. Dame krijgt een inval, blijft doorredeneer en, met de papie ren in d'e hand on onderwijl haar koffertje in het oog houdend. Een onmerkbare voet- bowogdng en het koffetje nadert eon paar palm de Nederlandsche grens, nog één wat harder, en het heeft den vaderlandschen bodem bereikt. Intussohen is ook de daane in kwestie zon der dat de Duitsche schildwacht het be merkt, wat vooruitgekomen. Dan één flin ke stap en zij bevindt zich op Nederlandeoh gebied, tromfante!ijk den Duitschenwij zend op den Ncderla-ndschen soldaat, toe roepend Zie zoo, nu sta ik onder de be scherming' vam dezen verdediger van mijn vaderland Op Duitsdh grondgebied keek man sip, er word gescholden, „spion" geroepen, maar de Nederlandsche dame, voor wie een brieve nonder zoek had beteekend een ver lies van tijd dat zij zich niet kon getroos ten, behoefd/e zich daarvan niets aan te trekken. Zij zat weer in den trein, die haar verder huiswaarts bracht. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. Door de tegenwoordigheid van geest vam den schipper der IJmuidcr trawler LJM. 42 „Flamingo" is de bemanning vam genoemd vaartuig aaai den dood ontsnapt. Aan het „Hbld." wordt daaromtrent uit IJmuidon het volgende gemeld De trvwler was op ca. 290 mijlen van IJmuiden iii den nacht van Vrijdag op Za terdag visschemde, toen de schipper, die zelf aan het roer in de oominandobrug stond, een eigenaardig geruisoh in het wa ter hoorde, alsof oen sohip zich snel voort bewoog. Hij zag door de duistornis niets en achtte het daarom wenschelijk het bevel tot stoppen te geven, ten einde eerst eens poolshoogte te nemen. Gelukkig werkte het vischtuig, dat buiten boord lag, als rem, zoodot het vaartuig in minder dan geen tijd stil lag. Opeens zag men met razende snelheid een viertal torpedojagers op geen tien meter vóór het schip voorbijvaren gevolgd door een aamtal torpedobooten. Vervolgens kwa men vier groot© kruisers, die weer gevolgd werden door tien torpedobooten. De natio naliteit der schepen kon door de duisternis niet word on vastgesteld, terwijl gocrn vam hon cenig licht voerde. Had schipper Sloot van den trawler dus niet doen stoppen, dan zou men door het eskader overvaren zijn. De lichten van den trawler brandden hel der, zoodat tnem van de oorlogsschepen af de aanwezigheid vam het visschersvaartuig heeft kunnen vaststellen. DE TEXTIELINDUSTRIE EN DE OORLOG. uur circa na den middag. Daarna zullen de nieuwe arbeiders werken tot circa 10 uur 's avonds, natuurlijk met behoorlijke schafttijden. SUIKERVOORZIENING. Voor de aanstaande campagne is de Vol gende regeling vastgesteld Do uitvoer van in Nederland geteelde beetwortels is verboden onder voorbehoud, dat onder bepaalde voorwaarden vergun ning tot uitvoer kan worden verleend voor beetwortels geteeld in de grensgebieden. Het uitvoerverbod van suiker blijft ge handhaafd behoudens bijzondere vergun ning door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel te verleen en. UITVOERVERBOD. Ten gevolge vam den verbeterdon toe voer van garens uit Engeland, heeft de firma van Hoek Oo. te Enschedé beslo ten, deze week al haar weverijen weor normaal te laten werken. Daar gaandeweg alle textielfabrieken in do Duitsohe grensplaatsen worden stopge zet, geraken do aldaar arbeidende Ne derlanders 7/>nder werk en komen zij met hun gezinnen ten laste van do Nederland sche grensgemeenten. Nu heeft het Steun comité te Looser oen beroop gedaan op de welwillendheid van ©enige textielfabrikan ten, o.a. te Enschedé en Oldenzaal, om be doelden werkloozen zoo mogelijk in lnm fa brieken werk te verschaffen. Naar wo ver nemen, is dit verzoek gunstig ontvamgem en zal binnenkort vooral in de spinnerijen vam genoemde plaatsen dezen arbeidors werk worden verschaft. Daartoe zullen met goedvinden der arbeidsinspectie de werk tijden voor de gewone arbeiders vroeg in don morgen aam.vam.gen en eindigen om éón Het Kon. besluit van 18 Augustus 1915 is thans uitgebreid tot het uitvoerverbod van allo soorten van snijboonen. DOODGESCHOTEN AAN DE GRENS. Men meldt van de grens Aan de grens bij Lage Mierde werd een. Belgische jonge man aangehouden. Toen hij vluchtte nabij Turnhout, daartoe begun stigd door 'eenige vrouwen, schoot do wacht, met 'het. gevolg, dat de jonge man, zekere de L., uit Aorendonck, gedood werd en een vrouw ernstig gewond. BLOEMBOLLEN NAAR RUSLAND. Het met bloembollen geladen stoomschip „Magne", dat naar Swinemündo was opge bracht, is na onderzoek vrijgelaten en heeft de.reis voortgezet. ZEPPELINS BOYEN ONS LAND. Men meldt uit Nes (Ameland) d.d. 14 September, dat slechts drie der vijf lucht schepen, die den vorigen avond westwaarts koersten, zijn hedenmorgen teruggekomen, koersende om de Oost. Men meldt uit Oranjewou 1 cLd. 14 Sep tember Een luchtschip passeerde hier hedennacht Het kwam uit het zuiden en koerste naar de noordoostkust. De motor was duidelijk hoorbaar. Het luchtschip werkte met een zoeklicht. Ook te Heerenveen werd het luchtschip waargenomen. Maandagavond, ongeveer half elf, ver scheen boven do kust van Kijkduin, onder JjGosduinen, een groote Zeppelin, zeker om te kijken naar het conoert dat daar aan de kustwacht werd aangeboden. Op ongeveer 600 meter liet de luitenant, comman !ant der manschappen, op het gevaarte vu: :n, maar •toch kwam het nog nader. Na een nieuw salvo draaide het echter om en verdween in de duisternis. Het luchtschip was niet meer dan 300 meter boven den waterspiegel. Het was reeds uit Katwijk gesign?jcerd, waar er ook op was geschoten. Men meldt uit Zierikzee, dab gisternacht te ongeveer 12 uur een luchtschip (Zeppelin- model) tusschen Moriaanshoofd cn Flaa- moers, ongeveer één uur van Zierikzee pas seerde. Het kwam uit noord-westelijke richting on verdween naar zee. Het schip voer op een hoogte van slechts 100 meter. Nader wordt nog omtrent dit over het eiland gevaren luchtschip gemold, dat de Zeppelin na rond den molen van Moriaans- lioofd te zijn gezweefd, over de haven van Burghskris naar zee gestevend is. Het de tachement Burghsluis heeft het nog bescho ten. OPGAVE VAN PERSONEN, DIE ZIOH TE LEIDEN HEBBEN GEVESTIGD. D. A. Doyer en gez., Witte Singel 69. Mej. C. M. v. d. Heuvel Bakkersteeg 8a'. H. F. J. de Kruys en gez. kantoorbed.,: Nieuwsteeg 21a. G. H. van Driel, officier v. administratie^ Grc.fnhovenstraat 10. Mej. T. v. d. Wal, Buitenruststr 6a. J. A. Guitink, diens tb., Stationsweg 57. Mej. T. van der Mey, N. Beestenmarkt lal G. de Jong;, kellner, Magd. Moonsstr. 54. M. van Rijn, dienstb, Hendrikstraat 19. H. J. Buskens en gez., cementwerker, Kloot- of Vischpoort P. J. v. d. Linden, Verl. Sophiastr. 15a. P. v. Veen, wissellooper, Rapenburg 78. P. J. Vos, winkelbed., Hooigracht 42. C. Nasveld, dienstb., Stationsweg 49. B. Elsbach, Botermarkt 28. A. M. J. v. der Linden, rijksambtenaar, K. Mare 25. 0. Stouten, dienstb., Narmstraafc 15. J. van Elk, dienstbode, Diefsteeg 6A. Mtj, J. v. Marsbergen, Haarl.stmat 79a. T. J. L. Schroote en reiziger, H. Woerd 48. IJ. L. M. v. Schaik, Wasstraat 27. M. Th. Steentjes, winkeljuffrouw, Maars- hiacssteeg 3. G. Huntelaar, Serg. Mar., Sophiastr. 7. Mej. M. J. Colijn, Maresingel 51. Mej. G. A. Bos, 4e Binnenvestgr. 61. J. G. vau Viersen, Rembrandtstraat 11. B. Brinkenborg, dienstb., W. Singel 92. Mej. T. Raterink geh. met G. Hendriks! en gezin, Lage Rijndijk 59a. E. van Santwijk, Hooigracht 32. J. H. Peter, Hooigracht 32.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1