Nederland en de Oorlog. N\ 17038 Maandag IS September. Tweede Blad. A». t915. Gemengd Nieuws. Officieele Kennisgeving. UIT ONS LAND. FEUILLETON. De wild© Olijf. LEIISCH DA& "getorpedeerd. Do bemanning van de „Sint Nicolaas" heeft nog pogingen aangewend den Duitechen trawler te bereiken en zoo mogelijk te bergen, doch ^ag er geen kans toe. De reis werd daarom voortgezet na de ronddrijvende scheepiboot te hebben op gepikt Do Duitsche bemanning werd door den Engeïschen kruiser medegenomen. Men meldt ons nifc 's-G r a- venhage, d.d. 11 September: Hedenochtend werd een heer, die te dicht bij den rand van het perron yan het Hollandsen© Spoorstation stond, aangereden door den tender van een locomotief. Hrj kreeg een hersenschudding en verschillende wonden aan den schedel. In fcewusteloozen toestand werd Tiij naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. De ziekenfondskwestie te De venter. De ziekenfondsstrrjd te Deventer neemt een steeds vinniger karakter aan. Naar wij vernemen, zal het bestuur vau het Ziekenfonds voor den Arbeidenden Stand te Deventer, binnenkort zijn standpunt nader uiteenzetten. Daaromtrent vernemen we, dat het inde eerste plaat-s een vergelijking maakt tusschen de tarieven van het z.g. „Dokters- fonds" en het oude ziekenfonds, welke ver gelijking volgens het bestnur van het zie kenfonds voor den arbeidenden stand geheel in het voordeel van dat fonds uitvalt. Op Üe kwestie zelf zal het bestuur hiede nogal uitvoerig ingaan. Het bestuur is van meening, dat het geen strijd géwenscht, maar ook niet gevreesd heeft, overtuigd als het is, een hoog zede lijk beginsel te verdedigen, tegenover een Maatschappij, die zich volgens genoemd bestuur „beroemt op haar macht, maar niet machtig genoeg is om het fonds te verpletteren." Het fonds en het bestuur is er afkeerig van, bevelen te ontvangen uit het Amsterdamsche hoofdkwartier van genees- heeren, omdat 't, behalve beminnaren van (je vrqheid, zich meer dan in stoat gevoelt tot Zelfbestuur. Daarom twijfelt het niet, dat 'de arbeiders hun vrijheid aan het dokters- fonds zullen prijsgeven. Waterleidingkwestie. Een eigenaardig xjonfiict doet zich te Goes yoor tusschen de ^uwterleMing-maatschappq* Z. Be v eland" en de afdeeling van „Het Groene" Kruis'' aldaar. Een der bepalingen der Maat schappij houdt in, dat geen water aan der den door particulieren mag verstrekt wor den. Nu bezit evenwel de Groene-Ivruis-af- deeling een regenbak op in gebruik afgesta- nen grond, waaruit aan verschillende per sonen water verstrekt wordt, dat dus geen leidingwater is. De directeur der waterlei dingmaatschappij heeft evenwel aan B. en en W. een schrijven gericht, ■waarin -hrj verzoekt, maatregelen te nemen om hieraan een einde te maken, daar hij- anders van zijn bevoegdheid zal gebruik maken. .Tn een vergadering van „Het Groene Kruis" is evenwel overwogen, dat in 1905 door het. gemeentebestuur toestemming is verleend tot het in-gebruik-nemen van den noodigen grond en liet daarop plaatsen van bedoelden bak, onder bepalingen, die ook door Ged. Staten zijn goedgekeurd. De afdeeling besloot daarom haar verkre gen rechten niet prijs te geven en den ver deren loop van zaken af te wachten. On ge veer drie jaar gele den, had in het Veerhuis, te Zwijnarechfc, een poging tot berooving plaats, waarvan de tgioldophaler M., van de firma ,W., te Dordrecht, bijna het slachtoffer werd. Door dat op, het hulpgeroep mensehen toesnel den, slaagden de aanranders niet in hun po ging en wisten te ontvluchten. I Onlangs smaakte de rijkspolitie het genoe gen. op een der daders, zekeren C. v. A.. te Zwrjndrocht, de hand te leggen, gn de zer dagen gélukte het haar de beide ande ren, A. v. A. en C. v. R., eveneens aldaar te arresteeren. Alle drie zrjn thans in verze kerde bewaring. In S-malllingerland zijrn in on dertrouw opgenomen een 70-jarige bruid! en een 78-jarige bruidegom. Tn den nacht brak een ernstige binnenbrand te Groningen uit in het perceel 34a Koolstraat. Toen de huisvrouw het kind de flesch wilde geven, hoorde plotseling een hevigen plof en zag zij verder een vuurstraal. De bewoners verlieten het brandende gebouw en waarschuwden de brandweer, die met 3 slangen op de waterlei ding het vuur aantastte. De bovenwoning ia geheel uitgebrand, terwijl de omliggende perceelen veel waterschade kregen. Men ver neemt nader,, dat de brand ontstaan js door, een nachtlichtje, dat op het nachtkastje stond. De inboedel is verzekerd. 1 De valsche bankbiljetten. Omtrent de arrestatie van den vervaardiger, van valsche bankbiljetten, J. C. Eikebotmt, kan nog medegedeeld worden, dat hij zijn valsche bankbiljetten bqna uitsluitend ia 'de buurt, waarin hij te Amsterdam woonde» trachtte uit te geven. Zee d zeven maal is hem dit gelukt; een paar keer kwam het voor, dat de winkelier zijn geld ter wisse ling reeds had klaar gelegd, doch ter elfder ure het bedrog bemerkte. De bankbiljetten waren uitsluitend van £25 en alle met de hand geteekend. Hiertoe ge bruikte hij papier der firma Loeber, aan het Singel; een papiersoort, die veel Slapper is, dan voor bankbiljetten gebruikt wordt. Door de bedrogen winkeliers en winke liersters kwam de politie van het bureau Nieuwe Tolstraat aan zijn signalement. En toen Bikeboom 's avonds tusschen halfacht en acht uren zgn woning aan de Nieuwe Tolstraat 39 wilde binnenstappen, trof hg 'eenige rechercheurs aan, die hem verzochten even mee te gaan. Door den hoofdinspecteur PI003 van Am- stel werden spoedig eenige bedrogenen op heb bureau ontboden en een viertal personen herkenden Eikeboom pertinent. Toen legde hg een voorloopig© bekentenis af. Hij was' pas één week in dienst bij de firma Wijnands, boekdrukkers. Meermalen was hij met politie en justitie in aanraking geweest. Eenige weken geleden trad hrj in het huwelijkzijn vrouw bleek echter totaal niets van zijn. daden af te weten. Dienzelfden avond werd nog een huiszoe king gedaan in zijn woning, die in de buurt van het politie-bureau gelegen is. Men vond penseelen, pennen, verven en heb papier. Ook werden een tweetal biljetten „in de maak" gevonden. De vervalschïng is grof; op tien metera afstand kan men zien, dat het imitatie is. Verder meldt „De Tel.": De vervaardiger van de valsche bankbiljet ten "heeft Zaterdagavond aan den hoofdin specteur van politie, den heer K. W. Elliorst, bekend de brutale oplichting bij den bak ker Götte, in de Nes, te hebben gepleegd. Hij had daar, nu eenige weken geleden, een zijner valsche "bankbiljetten gewisseld en daarop een paar dag-en 'later den bakker per post een dagvaarding gezonden, door. hemzelf, waarin deze verzocht werd, op een bepaalden «lag, des avonds, bq den officier van justitie te komen, om gehoord te wor den in zake het vslseko bankbiljet Op den bewusten avond begaf Eikeboom zich naar de woning van den bakker, 'die, gehoor gevend aan den oproep, naar het AFSLUITING PASSAGE MAARSMANSSTEEC. Burgemeester en Wethouders van Loidon brongen ter algemeene kennis dat do Maars» manssteeg, wegens het maken van een aansloitmg op het gasbuizennet, op Dinsdag, 14 September a.»., voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. A. VAN HAMEL. Wotb. L°l-BurgemooBter. VAN STEIJEN, Secretaris. Leiden. 13 September 1915. UIT ONZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopen week meld den zich om steun aan. 3 pers. Maakt met het totaal der vorige week ad - 2687 r Totaal. 2690 pers. Tot 4 Sopt. waren behandeld 2469 aanvr. In do afgeloopen week kwa men in behandeling 2 Totaal. 2471 aanvr. Buitendien waren op eerste aanvrage afgewezen 720 pers. In de afgeloopen week 1 Totaal. 721 pers Thans worden nog ondersteund 177 personen. BET STEEN KOLEN VRAA&STU li. Het kolenbureau meldt ons het volgende: Naar aanleiding van verschillende on- juiste geruchten, die omtrent den invoer van Belgische kolen naar ons land in om loop zijn en die o.m. door de pers worden •verspreid, achten wij het wensehelijk hier omtrent het volgendo mede te doelen lo. De hoeveelheden, waarvoor de Kohlenzentrale te Brussel een uitvoerper- massie naar ons land kan geven, worden ons door dit Regeeringabureau telkenmale schriftelijk medegedeeld en wel gespecifi ceerd naar mijn en soort; 2o. tot nu toe zijn de aldus beschikbaar gestolde hoeveelheden geheel afgeroepen en met uitzondering Van enkele onbedui dende hoeveelheden, waarvan bijzondere transportmoeilijkheden verbo nden waren, prompt afgenomen; 3o is door ons herhaaldelijk, zoowel schriftelijk als mondeling, aangevraagd de- zo hoeveelheden uit to breiden. De kohlen- zentrale te Brussel heeft aan clit verzoek geen gevolg kunnen geven, zooals o.a. blijkt uit haar brief van 27 Augustus 1.1. waarin zij o.m. schrijft: „Auf Ihre verscniedenen telegrafisch en •Proisanf ragen mussen wir Ihnen mitteilen, daes wir Ihnen über den Rahmen unserer Zuteilungen weitere Mengen Kohlen nicht zur Yerfugung stellen können". IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Do weverij van de N .V. Textielfabriek Neede, to Neede, is s*op gezet wegens ge brek aan grondstoffen. f Roman naar bet Engelsch. (Nadruk Verboden). id „Omdat ik er heel veel van afweet. Iedereen zegt, dat het een land is met nieuwe bronnen, van bestaan. Ik kon men- scken, die daar wonen. Het kleine meisje, wiaar dk zoo juist van sprak en zooveel van houdt, is daar geboren. Haar vader is se dert gestorven en haar moeder is her trouwd." Hij bleef in gedachten verzonken, terwijl hij onbewust steeds hetzelfde doffe geluid tusschen zijn tanden mankte. „Ik ken den naam van een Ameri kaan - sohe firma daar", ging zij voort: „Stephens en Jarrobb. Het is een zeer goede firma om voor te werken. Dat heb ik dikwijls ge hoord. En nar. Jarrott heeft altijd zooveel verongelukte menschen geholpen." „Ik zou dus juist iemand in zijn 'ijn zijn." En opspringend, scheen hij met. een lach een onmogelijk onderwerp los te laten, en toch drong rich, toen hij dien avond' in het donker op zijn rustbank lag; de naam van Stephens en Jarrott in zijn gedachten aan dit meisje, -dat tusschen hem en het gevaar stond, omdat zij „een afschuw had van de wet". Hij zou wel eens willen, weten in hoe ver het afkeer was en ain hoever jaloezie. In haar verlangen, om de plaats to koopen in het huisgezin, dio haar niet van reohts- wego toekwam, deed zij hem denken aan oen Bijbelsch vorhaal, dat hij gelezen .VOOR DE BELGISCHE KINDEREN. Hejt Ledd/aclie HuWeetingscomJité hoedt f 1000 uit Amerika ontvangen, door bemid deling van het Christian Herald Dutch Com mittee te Rotterdam. De tweede collecte, georganiseerd door de dames te Maastricht, onder leiding van Vrouwe Tielens-Brouwers, heeft ongeveer - f 300 opgebracht. NOG GEEN UITVOER VAN VARKENS. Zooals bekend is, werd medio Augustus door den minister van landbouw, nijverheid en handel bepaald, dat voor het tijdvak van 19 Augustus tot en met 18 September geen uitvoerconsenten voor varkens zouden wor den afgegteven. Daarbij werd tevens medegedeeld, dat de volstrekte sluiting der grenzen voor den uit voer van varkensvleesch een maatregel van tijdelijken aard was. Zoodra er voldoende aanwijzingen zouden zijn, dat er over-pro ductie is van slachtrijpe varkens, zou weder om een regeling ingevoerd worden, waarbij een beperkte uitvoer wordt toegestaan Naar wij thans vernemen, bestaat bij den minister het plan, de grenzen voor den uit voer voorloopig nog niet te heropenen. Uit nieta toch blijkt, dat er op dit oogenblik over productie van varkens is. De prijzen zijn nog uitermate hoog en aan de Amsterdam- sche markt b.v.-was de aanvoer de laatste weken buitengewoon gering, zóó gering, dat bijna uitsluitend regeeringsvarkens geslacht worden. (».Hbld.") DE VROUWEN DER GEÏNTER NEERDEN. Toen de geïnterneerde Belgische militai ren in 't kamp van Zeist zijn ondergebracht hebben te Amersfoort en omstreken zich tal van vrouwen van bedoelde militairen geves tigd, om in de nabijheid harer echtgenooten te zijn. Langzamerhand wordt het velen de zer vrouwen onmogelijk, de huisvesting te Amersfoort of omgeving te bekostigen. Daar om heeft zich to Zeist een comité gevormd, bestaande uit mevr. Luiking, mevr. Braams, kap. Braams en kap. Van Vloten, met het. doel do vrouwen te hulp te komen. Op een terrein, daartoe welwillend door een grond eigenaar to Zeist afgestaan, zal een barak gebouwd worden, voorloopig met 50 leamers, centrale waschinrichting en centrale keu ken. In deze barak zullen dan 50 vrouwen van geïnterneerden tegen zeer lage huur huis vesting vinden. Natuurlijk is voor de uitvoe ring van dit plan geld noodig. Het comité mocht reeds van vele zijden instemming en steun ondervinden, doch zal gaarne elke gift in ontvangst nemen. Penningmeesteres is mevrouw Luiking, Stationslaan, Zeist. De betrokken Belgen dragen er het hunne toe bij om het plan te doen slagen. EEN ZEEGEVECHT? Naar men ons-u'.t Middelburg meldt, is daar ter stede evenals te Vlissingen en.op geheel Walcheren gisteren bijzonder hevig kanongebulder gehoord, zoea'.s in langen tijd niet het geval was. („Hbl'd.") HANDELSRECLAME EN NATIONAAL FATSOEN. Dag aan dag zien-wij in de „Times aldus .,De N. Ct." geweldige adverten ties van do bloembollenhandelaars Tel- kamp, te Hillegom, ter aanbeveling van de Hollandsche tulpen, krokussen on andere bollen aan heb Britsche publiek. Deze uit gebreide reolamc bewijst de verblijdende activiteit van de firma en tevens dat zij over de ruime middelen beschikt, noodig of gehoord had, van don wildon olijftak, die geënt werd op den olijfboom in den boomgaard. Nu, dat zou vanzelf wel ter-echt komen. Een knappe jonge mam, waard, haar man te zijn, zou daar wel voor zorgen. Niet zonder, een strooiend bewustzijn bedacht hij dat-, wanneer de omstandigheden anders waren geweest, hij mogelijk de vereisohte hoedanigheden voor die taak zou hebben bezeten. Wat zou hij to oh gaarne haar naam wetenHij ging -de lijst van namen na, dde hij zelf voor een heldin zou geko zen hebben: Gladys, Ethel, Mildred, Mil-li- cent neen, geen van alle scheen op haar toepasselijk. Hij bedacht weer andere. Margaret, Beatrice, Lucy, Joa/n! Moge lijk Joan ofZoo redeneerde hij in zijn laatste onlogische gedachten, terwijl hij in slaa-p viel, of misschien wel do Wilde Olijf. V. Terwijl do dagen verstreken, de een pre cies als de ander, en de schuilplaats steedis veiliger scheen te worden, sprak het van zelf, dat Ford's gedachten zich minder met zijn eigen gevaar bezighielden en meer met het meisje daar er niets of niemand an ders in zijn gezichtskring was. De zorg, waarmede zij in zijn behoeften voorzag het talent, waarmee zij daaraan tegemoet kwam-de waardigheid on eenvoud, door haar aan d'en d:ag gelegd in omstandighe den, die met minder fijnen toet moeilijk souden zijn geweest, zouden zijn bewonde ring in elk geval hebben opgewekt., zelfs al had liet onbekend zijn met haar naam, dat haar tot een onpersoonlijk element in deze episode maakte, zijn verbeelding niet ge prikkeld. Hij was genoodzaakt zich tel kens voor te houden, dat zij niet zijn „ty- om geregeld annonces vau een halve blad zijde in een wereldblad ais de „Tunes" te bekostigen. W. hopen ten zeerste, dat een zoo uitgebreide reclame <?r toe moge me dewerken onzen bloernbollenhandei zijn grooten afzet in Engeland te doen behou den. Wel ware het gewerischfc, en vandaar deze aanteekening dat Nederlandsche handelaars óók bij de zuivere behartiging van hun belangen en die van hun vak, niet geheel uit heb oog verliezen, dat zij de N e- derlander zijn en in die hoedanigheid verplicht, in dezen tijd, meer dan ooit, de waardigheid van hun land in den vreemde te helpen ophouden, althans niet te ver minderen. De wijze, waarop de firma Telkamp zich op het E-ngeische publiek beroept om koo- pers voor de Hillegomsche bollete vin den, is voor ons gevoel kortaf ergerlijk. De geïllustreerde advertenties van de ooLLen en hun hoedanigheid worden n.1. ingeleid door brieven, onderteekend Gerard of John Tel kamp, waarin de droevige toestand van den Noderlandschen boltenhartdel ten gevolge van den oorlog wordt geschetst, het mede lijden van de Engelsohen voor de arme kweekers in bewogen termen wordt inge roepen en zelfs politieke argumenten voor hulpverleening aan onze beproefde kleine natie worden aangevoerd. „Gij zult" zoo heot. het „een gevoel van voldoening, smaken niet alleen, dat 'gij een mooien tuin zult hebben, maar dat gij uw deel hebt ver vuld in het steunen van den bollen-handei en van een kleine vredelievende natie. Het is altijd Engelands staatkunde geweest de kleine naties to helpen, zooals het in Bel gië getoond heeft, en daarom vertrouw ik dat gij, als burgers van uw machtig land, uw best zult doen om ons te helpen in ons uur van bitteren nood en aldus het leven van duizenden kweekers en hun werklieden te verhelderen". En verder verzekert Telkamp, dat hij de vriendelijkheid nooit zal vergeten en het verzendingsrisico op zich neemt, daar wij weten, dat Engeland „rule3 the waves" en do Noordzee schoon houdt. Men kan niet andei's zeggen dan dat zulk een inkleeding aan een handelsreclame het karakter geeft van een openbaren bedel brief en dat een HoIIahdsehe firma, die de zen aanbiedt, danrm.ee tcont in besef van hetgeen nationaal fatsoen 'óók aa- den han del oplegt, te kort £- schieten. EEN DUUBTETOESLAG Aan het personeel der algemeene arbei- derscoöpèratie „Voorwaarts" te Utrecht, dat op 1 Januari 7.1. in haar 'dienst whs, zal door het bestuur een dnurfcetoeslag toege kend worden om de 3 mm nden van f 12.50 voor de gehuwde® en f7.50 voor de onge- huwiden, énkele broodbezorgers, die geen volle dagen in dienst zijn, krijgen een ©enigs zins lager bedrag, n.l. respectievelijk f10 voor gehu wden en f6 .50 voor ongehuwd en. De c-erste uitkeerïng zoi den len October a.sL plaats hebben. DUITSCHE TRAWLER GETORPEDEERD. Men meldt uit IJmuiden: De stoomtrawler IJmuiden 107 „Batavier IJ", bracht hier een scheepsbo-ot aan, welke was overgenomen van den Vrijdag van hier naar de vissclierq vertrokken stoomtrawler IJmuiden 137, „Sint Nicolaas", die de boot overgaf, omdat ze anders hinderlijk zou zijn voor de uitoefening der visscherij. De boot was gemerkt „S. D. 57 Fischhandel" en be hoorde toe aan den stoomtrawler met gelijken naam, welke te Altona' tnuisbehoorde en, volgens ©en mededeelink van de bemanning van de „Sint Nicolaas" aan die yan de „Batavier", door een Engeïschen kruiser was pe van meisje" was, ten einde zijn hart binnen de grenzen te houden, die de toe stand aanwees. Het hinderde hem daarom, ja, hij voel de er zich door beleedigd, dat zij, ondanks al zijn beweringen van onschuld, nooit ecnig bewijs van haar geloof daarin had gegeven. Om c - reden nam hij de eerste gelegenheid waar, toen zij voor haar schil dersezel zat met den hond aan haar voe ten, om haar op de hoogte van zijn levens omstandigheden te brengen. Hjj vertelde haar van zijn verwende jeugd als eenig kind van een rijken koopman te New-York. Hij schetste rijn nutteloo-ko jaren aan de universiteit, waar door te grooto vaderlijke toelage van werken niet veel was gekomen. Hij verhaalde van de rampen, die hem op twee- en twintigjari gen leeftijd noodzaakten voor zichzelf te zorgen van zijns vaders bankroet, ge volgd door den dood van beide zijn ouders binnen het jaar. Hij had de ladder-van onder af willen opklimmen en zichzelf om hoog werken, to r hem het voorstel werd gedaan, dat noodlottig bleek te zijn. De oude Chris Ford, zijn oudoom, in het geheele Adirondackgefoiea goed bekend -»ls de houtkon ing", had aangeboden hem bij zich te nemen, hem in oen houtzaak op te leiden en hem zijn erfgenaam te ma ken. Het was een excentrieke, kinder- looze weduwnaar, van wien men algemeen geloofde, dat zijn snijdende tong het hart van zijn vrouw had gebroken. De oude Chris Ford werd gehaat, gevreesd en ge vleid door zijn bloedverwanten en dóór menschen, die met alle winden mee draaien en eens van zijn gunst voordeel hoopten te trekken. Norrïe Ford vreesde noch vleide rijn machtigen bloedver want,, maar hij haatte hem diep. Zijn eigen neigingen waren die van iemand, die in een stad geboren en opgevoed is. Hij was zich ook bewust het talent te bezitten, waarmee de typï&dhe New-Yorker wordt verondersteld geboren te worden; het ta lent namelijk om gold te maken. Hij zou er de voorkeur aan hebben gegeven, dat op zijn eigen gronJ en op zijn eigen ma nier te doen en zonder do raadgevingen van hen, die het goed met hem meenden, zou hij liet aanbod van zijn oom beleefd van de hand hebben gewezen. Verstandi ger menschen dan hij brachten hem de dwaasheid van zulk een handelwijze onder 't oog en aldus begon hij met tegenzin rijn leertijd. In do twee volgende jaren vond hij, dat hij nergens anders toe diende dan tot doel wit voor de venijnige geestigheden van den ouden man. Hij leerde niets, kreeg geen gel1 en niets te doen. Hij sliep onder he- dak van zijn oudoom en at aan zijn tafel, maar de scherpe tong maak - het bed hard om op te liggen en ook het brood moeilijk om door te slikken. Lediggang 'werkte weer de geneigdheid in de Land tot slechte gewoonten, waarme hij afge daan maande te hebben, terwijl het ruwe gezelschap in de houthakkerskamp en, waarbij hij afwisseling in rijn saai bestaan zocht, hem verwelkomde zooals F als taf t en zijn kameraden prins Hal Zijn achting voor zichzelf kwam einde lijk in opstand en was op het punt een eind te maken aan dit tijdperk van zijn bestaan, toen de ruwe klucht in eera treurspel veranderde De oud© Chris Ford werd dood in zijn bed gevonden hij was in zijn slaap doodgeschoten. Er waren op bet erf slechts drie personen geweest. en een van hen moest de misdaad begaan hebben: Norrie Ford en Jacob en Ama- lia Gramrn. Jacob en Amalïa Gramm wa ren -dertig jaren bij den ouden man in dienst geweest. Hun trouw stelde hen bui ten verdenking. De mogelijkheid van hun schuld werd wel in overweging genomen, doch na eenige formaliteiten verworpen. Het was daarna niet moeilijk Norrie rord schuldig te bevinden de notabelen ia den omtrek waren het er over eens, dat er uit de voorhanden zijnde bewijzen geen andere gevolgtrekking kon gemaakt wor den. Het feit, dat de oude man door al zijn tergen volkomen zijn lot had verdiend, maakte de manier, waarop hij dat had on dergaan, des te meer verklaarbaar. Zelfs Norrie Ford's vrienden, de jagers en de houtkoop©rs, moesten dat toestemmen, of schoon zij overeenkwamen, dat hij nooit voor zulk een verdienstelijke daad zou lijden, zoo lang zij hem de gelcgenh?id kon den geven in vrijheid te komen. Het meisje luisterde met eenige belang stelling naar Ford's verhaal, ofschoon het niets nieuws voor haar bevatte. Zij had niet in Greenport kunnen wonen tijdens zijn gerechtelijk verhoor zonder er geiieeï van op de hoogte te zijn. Maar toen hij ter eigen verdediging een en ander uit legde, volgde zij hem onverschillig. Of schoon rij achterover in haar stoel leun de en beleefd met schilderen had opgehou den, terwijl hij- zoo ernstig sprak, worden haar oogen glansloos als zwarte parelen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5