Nederland en de Esrlog. SPORT. Uit de Omstreken, Rsohtzaken. Over een benoeming. Misschien herinnert men zich nog de Haagsche bcncemings-kwcstic van eenigo woken geleden, toen tot lecrares aan een II. B. S. werd benoemd mcj. Coops, te Wa- gening-en, met voorbijgaan van den tijdelijk 3 coram*, dio do oerstvoorgedr-agene was. „Heb Vaderland" heeft toen medegedeeld, dat hier een actie in het spel was van den heer Droes, ece.-dem. Bondslid, ten gunste van mej. Coops, wier broer hij kende. De heer Hugenholtz heeft daarop die me- dedoelingen van ,,Het Vaderland" beslist ontkend en van die ontkenning hebben wij molding gemaakt. Het blijkt ons thans van dc zijde der betrokkenen, dat deze cr prijs op zouden 6tellen, indien wij alsnog willen meed eel en, dat ook de heer Drees zélf een positieve ontkenning aan „Het Va derland" gezonden heeft, waarop dit. l>lad do beschuldiging heeft ingetrokken. Na tuurlijk voldoen wij aan dat verlangen gaarne. Het was geenszins onze bedoeling iemand onaangenaam te zijn. („Tel."). IN GEVAAR BRENGEN ,VAN DE j [j ONZIJDIGHEID. jT i Naar de „N. R. Ct." verneemt, is de in structie tegen de heeren W. N. J. ran D. en D., vertegenwoordigers van „The Daily Mail", beiden gedetineerd in het huis van bewaring te Rotterdam, a's verdacht schul dig te zijn aan handelingen, waardoor de onzijdigheid van ons land in gevaar zou ge bracht kunnen worden, gesloten, en wordt Ideze zaak naar de openbare terechtz't-.ing verwezen. Dc behandeling van deze zaak kan de volgende maand worden verwacht. DE LANDSTORM. Het verschenen koninklijk b:-slui;L, waar door zij, die in 1892 geboren zijn, van 1 October af tot den Landstorm zullen behoo- ren, befceekent, dat de regeering thans ge machtigd is de lichting 1912 van den Land storm, d. w. z. de vrijgeloten en vrijgestel den van die lichting na 1 October onder de wapenen te roepen. Aangezien de lichting 1914 in October en de lichting 1913 in November opkomt, 'be staat de mogelijkheid, dat de lichting 1912 in December zal worden opgeroepen. Spoe dig zal hieromtrent wel zekerheid komen. G,Tel.") EEN ZEPPELIN DOVEN NEDER- LANDSCH GEBIED. Men meldt ons uit Hippolitushoef (Wie- ringen). Hedenmorgen omstreeks 5 uur pas seerde over het eiland een Zeppelin, ko mende uit zuid-westelijke richting, gaande noord-oostelijk. Het schip voer tamelijk laag, zoodat men duidelijk kon waarnemen, dat er een schuitje onder hing, dat bemand was. Het schip had geen vlag. Het geraas der motoren was duidelijk hoorbaar. EEN ONTVLUCHTE BUS. Vrijdagavond zag iemand uit AaUen op etuk bouwland een persoon rondioopen, dio er zeer berooid en ellendig uitzag. Eet bleek een ontvluchte Bus te zijn. De dienstdoende korporaal te Breedcvoort, nam.hem mee naar Aalttn, waar hij den nacht kon door brengen. Het* was een 21-jarige jonge sol daat. Van een hotelhouder ontving ldj een pak ca onderkleeren. Zaterdag is hij naar Botterdam gebracht. Hij was met 5 anderen ontvlucht. Maar dezen waren waarschijnlijk weer gevangengenomen. Gedurende 16 da gen had lnj van vruchten geleefd. BEGEERÏNGSSPEK. Men schrijft: Het gebeurt in het Zuiden des lands op groote schaal, dat dc slagers het door de re geering geleverde spek en vleesch, niet ver- koopen aan cliënten, doch inzouten om liet later duurder te verkoopen en alnus de win sten grooter te maken. Er wordt thans door verschillende arbei dersorganisaties een strafexcurs'e gevoerd tegen deze ontduiking der voorschriften van hot Bijk. STOOMSCHEPEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Ambon" (thuisreis) arriv. 10 Sept. to Ncgapa- tam- „Boeroc" (thuisreis) is 10 Sopt. Gibraltar gepasseerd..Celebes" vertrok 9 Sept. van Ncw- York naar Galveston: ..Eauka" vertrok 1? oept. van Amsterdam naar Bataria: ,,Jau Picterrz. Cocn" (uilr.cis) passeerde 12 Sept. den Ncord- Hinder; ...Tr.xa" (thuisreis) arriv. 11 Sept. to Soez„Lombok" (uitreis) passeerde 10 Sept. Gi braltar; „Vondel" {thuisreis) vertrok Sept. van Colombo. Ft OTT G RDA JVIS C H E U OYD IMi" (thuisreis) vertrok 11 Sopt. vc-.n Padang; „Kavvi" (uitreis) vertrok 10 Sept. van Gravesend; „Opbir" (uitreis) arriv. 11 Sept. tc Padang; „Pah ml-aiig" (thuisrois) vertrok 10 Sept. van Porl-Said; „Bindjani" (thuisreis) vertrok 11 Sept. van Padang: KON. WEST-IND. MAILDIENST. ,/Nickerie" (thuisreis) passeerde 11 Sopt. Lizard. HOLLAND-A MER! KA LIJN. „Amsteldijk" arriv. 12 Sept. von New-Crleans to' Botterdam; Nieri\-Amsterdam" arriv. 12 Sept. vau New-York te Botterdam„Zuiderdïjk" van Rotterdam naar New-Orleans, passeerde 10 Sept. Dunceness„Beekbergen" arriv. 10 Sept. van Rotterdam te New-York: „Esperanea". van La Plata naar Scandinavië, vertrok 10 Sept. van Buenos-Ayres; Maasdijk", van Rotterdam naar New-York, Port Tampa en Galveston, passeerde 10 September Bcvezier: ..Poeldijk", van Rotter dam naar Boston en Philadelphia, passeerde 10 Sept. Bcvezier; „Rotterdam", van Rotterdam naar New-Yorlc, arriv. arriv. 30 Sept. to Falmouth: „Waaldijk", van Amsterdam naar New-York pas eeerde 10 Sept. Bcvezier. KON. HOLL. LLOYD. „Tlollandia" (thuisreis) vertrok 11 Sept. van Yjgo; „SaUand" (thuisreis) passeerde 10 Sept. Tencriffe; „TubanLia" arriv. 11 Sept. "van Am sterdam to Buenos-Ayre?..Rijnland" (thuisreis) vertrok ±0 Sept. van Buenos-Ayres„Norfolk" vertrok 11 Sept. van Buenos-Ayres n. Amsterdam. SCHRIJVERS van Ingezonden Stuiken moe ten Naam en Adre3 aan de Redactie be kend maken. Ongekekende Stukken worden terzijde gelegd. Voetbal. „Lugdunum I"„Alphen II." i Gisteren, Zondag, speelde „Alphen 11", een vriendschappelijke ontmoeting tegen „Lugdunum I." Beide elftallen speelden met eenige inval- lërs. Van het begin tot het einde bleven de Alphenaars verre de baas. Door mooi com bineer en der voorhoede van Alphen, wisten ze tot viermaal toe 't net der Leidenaars te vinden. De eenige uitvallen, die de LeidenaarS nog deden, stuiiten op de hechte verdediging van Alphen. Alphen heeft in dezen wedstrijd getoond, wat spelkwaiiteit aangaat, een goede eerste klasser in den „L. V. B." te zrjn. Indien dit elftal het as. 6eizoen tot de eerste klasse der „L. V. B." wordt toegela ten, zullen zij voorwaar geen slecht figuur, slaan. Om den Zilveren Voetbal. Halve Beslissing. Rotterdam: H. B. S.Willem II 11 (na. verlenging door H. B. S. bij loting gewonnen). SpartaQuick 12. Om Jen Revue-Beker. Halve Beslissing. Rotterdam XerxesV. O. C. II 11 (na verlenging door Xcr.xcs bij loting ge wonnen). Cricket. Promotie on Degradatie le kl. N.C.B. Hilversum: „Hilversum"Ajax". Het cricket-seizoen is door „Ajax" goed beëindigd, daar de Leidenaars er in geslaagd zijn „Hilversum" op eigen terrein te slaan. De eerste klasse was niet volledig, maar dat neemt niet weg, dat het van „Ajnx" een ver dienstelijke overwinning was. De „N. C. B." zal misschien een vol gend jaar tot een andere mdeeiing moeten komen. Gemakkelijk zal het niet zijn, om hier een oplossing te vinden, want om uit dezen wedstrqd te concludeeren, dat „Ajax" rijp is voor de lo klasse, zal niemand aan durven en zou door de Leidenaars waar schijnlijk ook niet gewenscht worden. Dat „Hilversum" te zwak is voor de le klasse^ stond reeds lang vast, maar is door dezen wedstrijd nog eens bewezen. De overwinning van „Ajax" was ditmaal het gevolg van het goede werk der twee Leidsehe bowlers cn van een paar andere spelers, die nu eens met 't bat loskwamen. „Hilversum" ging het eerst aan slag en de twee eerste spelers kwamen in de dub bele cijfers, daarna was de tegenstand ge broken, al bleef Van Booven ook met 9 niet uit, terwijl hij geruimen tijd om de mat vertoefd had. De aanvoerder, die gewoonlijk de beste cijfers heeft, had nu drie wickets genomen voor 32 runs, terwijl de ander er 7 voor 41 had genomen. ITet totaal van „Hil versum" was 92 geworden. „Ajax" zette goed in en de man, die het eerst inging, maakte er 3G, de volgende menschen brachten allen wel wat bij, maar toch geen hooge totalen, zoodat, toen de beste, krachten \an ,,Ajax" uit waren, de Leidenaars nog niet aan het totaal van Hilversum waren. Maar Wittich met 26 en Barnard met 29 zorgden er voor, dat dit totaal behoorlijk overschreden werd. Ook v. d. Mey met 12 en Duke met 10 waren in de dubbele cijfers gekomen. „Hilversum" had een zevental bowlers op „Ajax" los gelaten, waarvan Van Booven het meeste succes had gehad, n.l. 6 voor 20; verder had Cremers 3 voor 39 en Beet 1 voor 32. De aanvoerder van „Hilversum" zag geen heil meer in een tweede spel en gaf gewonnen, zoodat „Aiax" met 62 runs Roeien. Om den Holland-Beker. Sciff senior Eerste heat: 1 K. M. de Haas (Amstel) 6 min. 312b sec.2 W. R. Nijkerk (Nereus). Tweede heat: 1 J. B. Jongcneel (Holland-Beker W. V.) 6 min. 491/, sec. J. G. C. v. Heelsbergen (Nautilus) tegen een piket aangeroeid en omgeslagen. Beslissing: 1 K. M. dlo Haas (Amstel) 6 rain. 36:/5 sec.; 2 J. B. Jonge- neel. Seiff junior Beslissing: 1 K. M. de Haas (Amstel) 7 min. 23"/3 sec.2 P. H. v. d. Trappen (De Laak). Double sciff Beslissing: 1 Nautilus (J. G. O. v. Hulsbergen en H. A. de Bij Jr.) 6 min. 403/5 sec.2 Ams.el (K. M. de Haas en II. Ötte). Paardensport. Courses op Houtrust. In de handicap-draverij „Houtrustprijs" kwam Aura van H. Verdegaal te Lisse als nummer twee aan. Athletick. Wandeltocht over 41 K.M. De Haagsche Athletick Vereeniging had een wandeltocht georganiseer 1 over 41 K.M., waarvan een wedstrijd over de laatste 9 K.M. was verbonden. Als num mer één kwam A. van Pelt, van Leiden aan. Luchtvaart. Het wereBd-hoogio-record met 4 passagiers. Do vlieger Hóhndorf heeft met een Con dormachine, waarin behalve de bestuurder nog vier passagiers zaten, een hoogte van 32S0 M. bereikt. Hiermee heeft hij het we reldrecord, dat vroeger gehouden werd door Garrai, met 3000 M., op zijn naam gebracht. Duivensport. Vlucht Roosendaa 1—Leidon. Gisteren hield de Postduivenvereeniging „D'e Snel vlieger" haar laatste concours met oude en jonge duiven van af Roosen daal, afstand 70 K.M. hemelsbreed. Al daar om 8 uur losgelaten was de aankomst als volgt lsrte P. dc Graaff 9 uur 5 min. 21 sec. 2de W. Rijnaarts 9 u. 6 m. 19 6.3d'e H. Taver ne 9 u. 7 m. 12 sec. 4de S. Anneeze 9 u. 8 m. 44 s. 5do S. Anneeze 9 u. 9 m. 49 s. 6de H. Taverne 9 u. 11 m. 5 sec. 7de P. de Graaff 9 u. 12 m. 11 s. 8ste W. Rijnaarts 9 u. 13 m. 9 e.; 9de P. dio G-raaff 9 u. 14 m. 1 s. 10de H. Taverne 9 u. 14 m. 16 s. lldo P. de Graaff 9 u. 16 m. 30 s. De kampioensprijs voor 1915 werd gewon nen door den heer H. Taverne. In concours waren ditmaal 55 duiven. Huldiging van Jaap Eden. Er zijn plannen om Jaap Eden te huldigen bij zrjn 25-jarige intree in de sportwereld. De heeren C. L. F. Sarlet en G. H. Stouten,1 te Haarlem, die het initiatief daartoe na men, hebben medewerking verkregen van de volgende heeren, die mede zitting pemen in het Huldigings-Comité: F. J. Backer, te 's-Gravenhag?, voorzittel! „Nederl. Schaatsenrijdersbond"; S. Th. Min- neina, to Amsterdam, voorzitter „IJsbonc? Hollands Noorderkwartier"; mr. C. de Wilde,- te Utrecht, voorzitter „Stichtschen Ijsbond"; W. F. Margadant te 's-Gravenhage, voorz. „Zud-Hollarïdechen Ijsbond"; S. H. Hylke- ma. te Leeuwarden", voorzitter „Frieschen Ijsbond"; T. L. van Wagtendonk, te Haar lem. voorzitter „Haarlemsche IJsclub"; ,W. J. II. Muiier, te 's-Gravenhage, oud-voorzit ter „Intern. Schaatsenrijders Unie"; Edo Bergsma, te Enschede, voorzitter „Algem. Nedeil. Wielrijders Bond"; P. J. Adrian, ,te 's-Gravenhage, voorzitter „Ned. Wielerbond"; H. M. P. van Emmerik, te Hilversum1, voor zitter Wiel rijd ers-Vereeniging „De Ketting- gangers" te Haarlem; P. W. Scharroo, te Amsterdam, voorzitter „Ned. Athletiek Unie"; jlir. J. Feith, te Amsterdam, schrijver en' sportman; Leo Lauer, to Zandvoort, hoofd redacteur „Revue der Sporten." BODEGRAVEN. Gistermiddag ontstond er, vermoede lijk door het speten van kinderen met luci fers, brand in den hooiberg van den land bouwer Stolwijk, alhier. Do brandweer was er epoediig bij en wist, door en paar slan gen op do waterleiding, do aangrenzend1© woning voor de vlammen te beveiligen. De hooiberg brandde geheel af. BOSKOOP. Te Arnhem is voor de hoofdakte ge slaagd de heer J. Oaspers, te Boskoop. BENTHUIZEN. De heer A. Verheul, alhier, is bij reso- lutio van den Min. van Koloniën gesteld ter beschikking van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, om daar te worden aangesteld tot cand.-gezaghebber bij het binnen], be stuur. HAZERSWOUDE. Ds. H. P. Fortgens, predikant der N.-H. Gem. te Nieuwpoort, zal daar den lOden October zijn afscheid precken en den I7dcn daaropvolgende zijn intrede doen in de gemeento Lage Zwaluwen, na dca mor gens vooraf bevestigd te zijn door zijn zwa ger, ds. D. A. van den Bosch, predikant te S'tedum. HILLEGOM". De gemeentebegrooting 'voor 1916, zooals deze aan den Raad aangeboden is, sluit met een bedrag van fl26.743.96V2, voor 1915 was dat f 107.672.62. Voor den Hoofdelijkon Omslag is f30.000 uitgetrok ken. De begrooting voor het gasbedrijf .over 1916 -wijst een totaalcijfer aan van f89.368.69V2; het beraamde batig 6aldo is slechts f761.38. KATWIJK. Het Tonijnengevaar, De van de haringvangst teruggekeerde vissohers beginnen ernstig to klagen over de aanwezigheid, in cn bij do viseligronden van buitengewoon veel tonijnen. Voor een jaar of vijf kwamen deze visschen, die eigenlijk in do Mkld-ellandscho Zee thuis be- hooren, slechts hoogst zeldzaam in de Noordzee voor. Van jaar tot jaar nam hun aantal too en vooral dit jaar zijn zij zooda nig in aantal toegenomen, dab hot geen zeldzaamheid is, wanneer er scholen van een dertigtal dier visschen zich in de na bijheid van het loggervaartuig ophouden. Deze visschen leven gedeeltelijk van het geen wordt overboord geworpen, doch le- veildo haring schijnt ook voor hen een uitnemend voedsel te zijn. De visschors staan over het gevaar van genoemde vis schen zoo sterk in hun meening, dat zij reeds vastgesteld hebben, dat do geringe vangsten aan do aanwezigheid van die vis schen moeten worden toegeschreven. Zoo af en toe hoort men wel, dat een dergelijke visoh is gevangen, maar zij vermenigvuldi gen zoo sterk, dat zulks daarop geen in vloed uitoefent. Bij do Zaterdag door den heer H. J. Jesse, architect te Leiden, gehouden aanbe steding van1ste het lood- on zinkwerk, en 2do de gas- en waterleiding voor 45 in aanbouw zijnde woningen te Katwijk-aan- Zee waren ingekomen de volgende insohij- vingen, t.w. T. v. Duyvenbode le 1767.90 2do ƒ2292.95. Gebrs. Bloot lsrbe ƒ1765, 2de 2398; Gebrs. Kuyfc 1ste ƒ1756,30, 2de 2320.80; dezen allen woonachtig te Kat wijk M. Langezaal te Leiden 2de 2554.20. Het rijwiel van het knechtje van d'o wed. O. diat onbeheerd was neergezet en spoorloos verdwenen, bleek in goede han den te zijn terecht gekomen. Zekere heer S. in die omgeving wonende, trof het rij wiel onbeheerd aan, nam het mee naar huis on gaf het den volgenden dag aan den reohtmatigen eigenaar terug. Zekere P. leende Zaterdagmiddag een rijwiel van V. te Valkenburg, daarbij te kennen gevende dat hij er slechts een bood- solia-p mee moest doen en 't dan terugbe zorgen zou. Hij rijwiel werd tot op heden niet terugbezorgd/, waarop deze zaak in handen Yan de politie tc Katwijk werd ge steld. Door het 15de Reg. Inf. zal op 15 Sept. o.k., op het strand, ter hoogte van Paal 81, gevechtsoefeningen worden gehouden. De daaraan grenzende duinstrook moet dan als onveilig worden beschouwd. Kntwijk-aan-Zcc. eT iJmuiden kwam Zondag binnen de mo- terlogger „Cornelia Clazina" K.W. 176 met last pekelharing.: KAAG, (Alkemade). Verscheidene ouders van schoolgaan de kinderen alhier hebben zich per request tot de regeering gewend met het verzoek om to willen bewerken, da-t het hoofd d'cr sohool, die nu onder de wapenen is, met verlof wordt gezonden, om zijn betrekking weer waar te nemen, opdat het onderwijs niet langer meer grooto schade zal lijden tengevolge van do mobilisatie. NOORDWIJKERHOUT. Zaterdag kreeg ons dorp bezoek van een bende Zigeuners. Midden in het dorp werd den geheelen namiddag vertoefe. De winkeliers waren zoo verstandig, tijdelijk de winkels te sluiten, daar het volkje zoo vrij geweest wa-s, langs do Vaart aardappe len te rooien en boonen te plukken. Behalve de gewone maandelijkscho St.- Pieterspenning brachten do R.-K. ingeze tenen alhier ruim 70 bijeen, als geschenk, voor een bijzondere bijdrage aan Z. H. den Paus. Heb is thans vijftig jaren geleden, dat do Eerw. Zusters van „De Voorzienigheid" zich hier vestigden. OEGSTGEEST, Zaterdag was de laatste dag van den bazaar aangebroken, 'e Avonds te halfzeven had een kinderuitvoering plaats onder lei ding van den heer P. Fontein in Iréne, waarbij de heer Jo Feitkamp, solo-fluitist, zijn medewerking verleende. „De Jeugdi ge Zanger" gaf op verdienstelijke wijze eenige tweestemmige nummers ten beste. Do gymnastiekclub „De Jonge Gymnasten" liet behalve kranig uitgevoerde standen, mooio vrije oefeningen op- en van de plaats zien. De heer Jo Feitkamp, uitnemend bege leid door mej. Batenburg, hoeft zijn ouden roem gehandhaafd en heeft het publiek in verrukking gebracht door zijn schoone spel. Na afloop begaf het publiek zich naar den bazaar. Toco. het sluitingsuur aanbrak, wa ren vele tafels uitverkocht .Maandagavond zal eon tombola plaats h-ebben zonder nié ten. RIJNSBURG. Den lsten November zal ook de school der Ned.-Herv. Gemeente, alhier, tegenwoordig hoofd de heer J. G. Vrees wijk, 25 jaren hebben bestaan, VALKENBURG. Zaterdagavond gaf de Harmonie weei, eens 'n uitvoering in de tent, voor menig een altijd 'n paar gezellige uren. ,Den laat- sten tijd evenwel was de belangstelling nu niet bepaald bijster groot. Ditmaal echter flink publiek, deels 5oor de aanwezigheid van tal van woonwagenbewoners, die zich' als aan den vooravond van de markt, oven buiten de dorpskom bevonden, deels door den uitlokkend schoonen avond. Wekt oen breede schaar van luisteraars, zoowói directeur ais /eden reeds op, om 'iets goeds te laten hooren, 'b aanmoedigend woord van den secretaris, den nestor van 't bestuur, zal hiertoe zeker ook 't zqne doen. KUNST, LETTEREN, ENZ. De Koningin en een Nederl. Opera. In verband meit de plannen om te gera ken tot de wederoprichting eener Nationale Opera, kunnen wij mcdedeelen, dat H. M. de Koningin aan het desbetreffende comité heeft doen weten „dat 't streven om tot de oprichting eener Nederlandschc, eener Nationale Opera te komen Hare Majosteit zoer sympathiek is; doch dat er geen kwestie van Harer Majes- tcit's daadwerkelijken steun kan zijn, vóór Hare Majesteit op goeden financiëolen grondslag berustende plannen voor do op richting eener gehcele Nederlandsche opera voorgelegd worden." BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. Ondertrouwd: W. de Feij jm. 26 j. en M. Laman jd. 26. H. P. L. Boogers jm. 25 j. en M. E. J. van Roijen jd. 21 j. J. J. Abspocl jm. 28 j. en S. van Duuren jd. 25 j. J. van Stricn jm. 20 j. en J. van der Heijden jd. 18 j. W. Th. Aniba jm. 24 j. en J. J. C. de Heiden jd. 19 j. F. B. van Leeuwen jm. 28 j .en M. van Rijn jd. 23 j. D. F. de Munnik jm. 37 j en J. A. Chrispijn jd. 26 j. H. van Ton geren jm. 25 j. en van dc Krogt jd. 30 j. J. H. van Boven jm. 24 j. en J. van Ve- netiën jd. 27 j. L. C. O. Volkers jm. 27 j. en S. van Heugden jd. 19 j. P. Vos jm. 20 j. en J. J. de Vroede jd. 19 j. P. D. Noest jm. 28 j. en S. van den Broek jd. 24 j. J. B. Sloos jm. 21 j. en M. Redel jd. 20 j. W. C. de Wekker jm. 25 j. en J. P. J. Maas jd. 18 j. D. Wesseling jm. 28 j. cn S. van der Linden jd. 30 j. A. do Jong jm. 20 j. en J. de Hora jd. 19 j. I. Kruit jm. 28 j. en J. van Marsbergen jd. 25 j. J. B. Uattenhout jm. 27 j. en A. A. van Meizen j.d. 25 j. G. do Voogt jm. 24 j. en M. E. J. Utermöhlen jd. 29 j HAAGSCHE RECHTBANK. Uitspraken. Deze rechtbank veroordeelde hedenï J. vau 0., A. R„ G. B„ G. K. en A. vaa K„ allen uit Den Haag, wegens diefstal van bloemen van het buitengoed van baron Van Pallandt, onder Wassenaar, den cersfcë'n bekl. tot vijf gulden of v\jf dag*n, de ove rigen elk tot drio gulden of drie dagén (do eisoh was voor elk acht guidon boete,- subs, acht dagen "hechtenis). P. 0., van Den Haag, wegens 'diefstal van planken te Wassenaar, tot vijl gulden of vijf dagen (de eisch was tien gulden of tien dagen). F. C. K., van Den Haag, door den kan tonrechter te Leiden veroordeeld tot drio gulden boete of twee dagen hechtenis, we gens het met een motorrijtuig op den Goo- weg, onder Noordwijkerhout niet voldoende uitwijken, tegen welk vonnis bekl. in hooger beroep kwam, ingevolge den eisch van het O. M. tot dezelfde straf. J. W. W., los werkman te Leiden, we gens beleediging van den agent van politio A. J. Witmans, tc Leiden, op den Stations weg, tot tien gulden of tien dagen (dé eisch van het O. M. was ook tien gulden boete, subs, tien dagen hechtenis). Nadat in een Haagsohe diefstalzaak een getuige wederom had geweigerd den eed af te leggen, weshalve do rechtbank hem onteloeg van liet afleggen van verklaringen en hem direct heenzond, werd behandeld een zaak betreffen do Diefstal van Gras tc Leiderdorp. De 67-ja.rige rijks veldwachter J. P. Letschert, te Leiderdorp, bevond zich op 12 Juni in burgerkleedij in een wei tend onder die gemeente, om toe te zien of er gras werd weggehaald. Te voren, als hij er niet was, had dit plaats gegrepen. Inderdaad zag do oude veldwachter, op wien de naam van grijsaard in 't geheel nog niet van toepassing is, oen persoon, die C. B. bleek te zijn, zich vergrijpen aan wat gras. Er lag gras gemaaid op het wei land; grae, dat hooi moest worden. Het behoorde aan den landbouwer Rooccenburg. B. was met een zak gewapend en hier in stopte hij den sappigen buit. Toen Letschert optrad, zooals des veld wachters is, was de dief nog brutaal ook. In 6tedei van zich te verontschuldigen, bood hjj den veldwachter een pak slaag aan e'n richtte hij leelijke woorden tot hem. Beklaagde, die bekend had aaa den bur gemeester van Leiderdorp, het groene gras te hebben weggenomen, voor zijn konijntjes, Verscheen nu niet voor do groene tafel. De subst.-officier, mr. Bijnen, eischte acht gulden boete of acht dagen hechtenis. De Rijks-Veld wachter vroeg wat hij aan moest met den leegen zak, door hem naar Den Haag meegebracht. Hij kon dien bekl. teruggeven. Valsche Aangifte te Wassenaar. Terwijl ter naar zijn aivocaat werd ge zocht, die lang to voren even in de zaal was geweest, maar weer was verdwenen, omdat zijn zaak nog lang niet aan do orde was naar zijn berekening, welke bereke ning faalde door omzetting der agenda, nam in de beklaagdenbank plaats de 25- ja-rige stalknecht uit Wassenaar, G. van IJ. Na eenig wachten zei de president: „Je advocaat schijnt ni'et te komen, Van IJ.. Alzoo gaan wij nu zonder hem voort". Nauwelijks waren dezo woorden gespro ken, of er verscheen een advocaat, die in een andere zaak moest pteiten. Deze, een Haagsche, werd nu behandeld en bekl. Van IJ. kon de zaal weer verlaten. [Tusschen twee haakjes: deze Haagsche zaak zag op 'n straatroof. Een groote Hage naar ontroofde op 16 Aug. een anderen, klei nen, Hagenaar, die op een bank zat in het Huygenspark, 1 bankbiljet van 100 en 3 bankbiljetten van 25, uit diens jaszak, waarvoor het O. M. tegen hem eisch- to oen jaar gevangenisstraf. De verdediger van Van IJ., mr. del Cas tillo Salomons, kwam onder behandeling de zer zaak binnen. „Wij hebben een poos op u gewacht," al dus de president tot hem; „nu zult u een poos op ons moeten wachten.' De verdediger biedt zijn verontschuldi gingen aan. Van valsctc aangifte is bekl. beschul digd. Hij had een jongen van Remmerzwaal op 4 Juni een klap gegeven. Veldwachter F. do Jong had R. gesproken en bekl. ge raden iets te geven voor den spaarpot van den jongen, dan zou het geval verder geen gevolgen hebben. Bekl. beschuldigde nu den veldwachter een gulden te hebben aan genomen voor zichzelf en had bij den offi cier van justitie een schriftelijke aanklacht ingediend. De veldwachter verklaarde echter een voudig als bemiddelaar te zijn opgetreden, den gulden niet voor zich te hebben aan gewend en geweigerd te hebben een lcwar- tjo bolooning van bekl. to hebben aangeno men. Do president gaf den veldwachter in over weging nimmer meer zoo modelijdend le zijn en te zorgen voor een spaarpot van een mishandelde. «Voerman Remmelzwaal- verklaarde aan De Jong te hebben verzoch^ bekl. eens ondër handen te nemen, maar van een proces verbaal-voorkomen was niet gesproken. De Jong had het plan geopperd van een £ave voor den spaarpot, wat R. niet eens noodig vond. Zjjn vrouw had echter later een gul den ontvangen van bek!., door middel vah veldwachter De Jong voor den spaarpot van het slachtoffer. Gctuigo De Bregt had bekl. den veld wachter den gulden zien goven en ook een kwartje, welk laatste de veldwachter wei gerde. Dadelijk daarop had bekl. tot getui ge gezegd, ctet de veldwachter geen geld mocht aannemen en dat hij hem zou aan klagen. Getuige had bij den burgemeester van "Wassenaar verklaard, dat hij De Jong den gulden had zien aannemen. Later had

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2