Binnenland. Ingezonden. flj®. 17036 ."Vrijdag AO JSepteml*©!-. Tweede Blad. 1915. Men meldt ons uit AmsterdamNaar ■wij vernomen, zal binnenkort een subcom missie uit de onlangs door B. en W. be- noemdo Commissie van Advies in zake de 'oprichting van een gemeentelijke Arbeids beurs voor het havenbedrijf een reis naar Liverpool ondernemen, ten einde het daar bestaande belangrijke stelsel van haven- arbeidsbemiddeling te onderzoeken. Deze sub-commissie zal bestaan uit de heeren Adrian, Detiger, Engelen, De Fremery en Postlhuma. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot verklaring van het alge meen nut der onteigening ten behoeve van den aanleg van de vierde Staatsmijn. De heer Gevers Deynoot zal in d. eer ste maanden, om gezondheidsredenen, die voor hem een tijdperk van rust noocjïg ma ken, de vergaderingen van den Gemeente raad van Den Haag niet bijwonen en ver schillende andere functiën niet kunnen waarnemen. De vereenigdo vrijzinnige Raadsleden wa ren voornemens heb afgetreden lid baron Van Pallandt een afscheidsmaal aan l bie den. Tot zijn groot leedwezen moest de heer Van Pallandt voor de door hem zeer gewaar deerde uitnoodiging bedanken wegens ge zondheidsredenen, dio hem nopen oveel mogelijk gemoedsbewegingen te vermijden. Wijlen mej. J. M. Hulshoff, gewoond hebbende te Zeist, heeft, naar „De Geld." meldt, aan het Doorgangshuis te Hocnder- loo f 1000 vermaakt. Mr. P. J. Troelstra is, naar hij aan „Het Volk" schrijft, in welstand te Vevey, aan het meer van Genève, aangekomen, zon der last van de lange reis te hebben gehad. Als rector van het R.-K. lyoeum voor meisjes to Scheveningen is "opgetreden dr. H. A. J. van Swaay, vroeger directeur van de Rijks H. B. S. met 5-jarigen cursus to Roermond. In dc Woensdagavond gehouden ver gadering van „Ziekenzorg", in April van het v-orig jaar te Alkmaar opgericht als te genwicht van het Alg. Afd. Ziekenfonds der Ned. Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst, is met 95 stemmen vóór en 1 Wamco besloten tot liquidatie en over te gaan tot het fonds dier Maatschappij. In de te Amsterdam gehouden 63ste alg. vergadering van de Evangelische Maat schappij werden tot hcofdbeit. leden gekozen do heeren Paul Hugenholtz, te Amsterdam; F. J. Westendorp, to Amsterdam; H. G. van Wijngaarden, te Almelo; dr. Deeleman, te Grevenbicht, en a^s diens secundus prof. Muller, te Voorburg. In het gebouw van Kunsten en Weten schappen te Utrecht word de jaarlijksche algemeen© vergadering gehouden van den Bond van Ainti-Revolutdonnaar e Gemeen teraadsleden in Nederland, onder voorzit terschap van mr. S de Vries Czn.wethou der van Amsterdam. In 't verslag van den secretaris, mr. P. E. Briëb (Leiden), dat. over 1913 en 1914 liep, l werd meegedeeld dat het ledental vrij wet gelijk bleef, n.l. ongeveer 360. Geklaagd werd over weinig opgewekt le- ven, ten gevolge van het niet geregeld ver schijnen van het orgaan „Do Gemeente raad". Naar de voorzitter meedeelde, zal het orgaan voortaan weer geregeld ver schijnen onder redactie van mr. B. de Gaay Fortman, raadsheer van Curacao met ver lof. Blijkens het verslag van den penning meester, den heer J. S. F. van Hoogstra ten (Arnhem), was or over 1914 een batig saldo van f 553.50, waarvan door nog te be talen rekeningen voor het orgaan ongeveer f 280 overblijft. Tot bestuursled cn werden herkozen de I heeren F. S. Goslinga, to Schiedammr. P. E. Brièt, te Leiden mr. A. do Jong, te Rotterdam; A. S. J. Dekker, te Goer;; en J. S. F. van Hoogstraten, te Arnhem. UIT DE STAATSCOURANT Bij Kon. besluit is B. J. Bruining, apo theker t» Leeuwarden, lo. op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslagen uit zijn betrekking van burgerapofchektr bij de militaire apotheek te 's-Hertogenbosch, en 2o. benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot tijdelijk militair-apotheker le klasse; is voor het tijdvak van 1 September j.l. tot en met 31 Aug. 1916, benoemd tot leer- aar aan do Rijks II. B. S. te Winterswijk: Ch. H. van Os, aldaar; is met ingang van 15 Sept. a.s., benoemd tot burgemeester, van Wijchen: jhr. II. L. 1. M. van Rijckevorsel, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Beugen en Rijkevoort; is benoemd lot ontvanger der registratie •cn domeinen* te Meppel, A. van Helbergen, thans ontvanger der registratie en domeinen te Eist; is de hiit.-kolonel A. H. van Alphen de Veer, commandant van het 14de reg. inf., ter zake van tijdelijke ongesteldheid op non activiteit gesteld; en tijdelijk belast met het bevel over het 14de reg. inf., de luit.-kolo- nel F. L. J. van de Pol, van den staf der infanterie, directeur der cadettenschool; is met ingang van 1 November a.s. aan den directeur van liet telegraafkantoor to gissingen, IT. F. Oldendorff. op zijn ver doek als zoodanig eervol ontslag verb intercommunale Arbeidsbemiddeling. Op uitnoodiging van den burgemeester van Den Haag waren gisteren ten raad- huize aldaar vergaderd met het bestuur van de gemeentelijke arbeidsbeursde bur gemeesters van Loosduinen, Rijswijk, "Was senaar, Monster en Naaldwijk, benevens vertegenwoordigers van de gemeentebestu ren van Voorburg, 's Gravcnzande, Yeur en Stomp wijk ter bespreking van een door de Verocniging van Nederlandsche Ar beidsbeurzen ontworpen regeling van in tercommunale arbeidsbemiddeling. De hee ren hadden zioh doen vergezellen van Per sonen uit hun gemeenten, die in de arbeids bemiddeling belangstellen en bereid zijn daarvoor werkzaam te zijn. De burgemeester opende do vergadering met een woord van welkom en wees op het groote belang, dat de tot standkoming van een goede regeling voor intercommunale arbeidsbemiddeling heeft zoowel uit een na tionaal oogpunt als voor de gemeenten zelf. Vooral zal dit het geval zijn als straks de demobilisatie zal plaats hebben en de ar beidsmarkt met aanbiedingen van werk zoekenden zal worden overstroomd. Hij achtte het oen plicht voor iedere publiek rechtelijke gemeensohap om zooveel moge lijk er toe mede te werken, dat zij die het vaderland gediend hebben, zoo spoedig mo gelijk weer aan werk geholpen worden. Wothouder De Wilde, voorzitter van de gemeentelijke arbeidsbeurs, zette daarna het plan van de Verceniging van Neder- landscho Arbeidsbeurzen uiteen. Het ligt in de bedoeling, dat in iedere gemeente iemand als correspondent zal optreden, tot wien werkgevers en werknemers in de ge meente zich zullen wenden. Van de aanvra gen. waaraan niet kan worden voldaan, wordt mecledeelang gedaan aan de arbeids beurs te 's-Gravenhage, die als distriots- beurs optreedt. Deze zendt de mededec- ling door aan de andere in haar district ge legen gemeenten. Kunnen ook de corres pondenten dezer gemeenten aan de aan vrage niet voldoen, dan wordt mededee- ling gedaan aan de centrale arbeidsbeurs te 's-Gravenhage, waar alle aanvragen van het geheolo land samenkomen. Alle negen gemeenten, die tot het dis trict- der Haagsehc arbeidsbeurs behooren, konden zich met dit plan verccnigen en zegr den hun medewerking toe. Het Kijk heeft voor de correspondentie yri.id.7m van briefport toegestaan. Drukwcrkj?/ zullen worden verschaft cn waarschijn1# zal ook kosteloos telephoon worden ver.Trekt. Besloten werd voorts, dat binnenkort oen vergadering der correspondenten zal plaats hebben, waar de nadere bijzonder heden zullen worden bespraken. Na eenigo gedachten wisseling sloot de voorzitter deze vergadering. Hij sprak de overtuiging uit, daj in deze bijeenkomst, voor zoover 's-Gravenhage en omliggende gemeenten betreft, do grondslag gelegd is voor oen regeling der intercommunalo ar beidsbemiddeling, die niet alleen voor de- zo tijden, nu daaraan de grootste behoefte bestaat, maar ook ^oor de toekomst van on berekenbaar nut zal zijn. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Hcrv. Gem. te Nijkerkervee'n door d3. J. Kijne, te Ierseke. IIAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal van Palingfusken. Voor deze rechtbank stonden terecht W. le M., 30 jaar, visschcr, cn J. P. van der L., 32 jaar, werkman, beiden te Leiden beschuldigd in den nacht van 9 op 10 Mei j.l. in do V'armonder Leede palingfuiken te hebben gestolen, die behoorden aan H. G.„ te Oegstgoest'. Bckl. zeiden niets van dio fuiken te wé ten, al waren zij in dien nacht visschendo geweest, ook daar, waar de fuiken gestaan moeten hebben. Zij hebben ze niet gestolen. Do eigenaar verklaarde, dat hem in het laatste jaar vele fuiken ontstolen zijn. Hij heeft niet gezien, dat deze mannen de fui ken gelicht hebben dat deze weggedreven zouden zijn of weggeslagen door een motor boot-, aoht hij echter onmogelijk. Een rijksveldwachter heeft beklaagden in de Groote Sloot zien varen. Zij kwamen van de plaats, waar de fuiken stonden. Hij zag beklaagden iets in het water wer pen, toen zij zagen, dat zij ontdekt waren. Later hield hij hen aan. Hij vond niets verdachts bij hen, maar een omstig onder zoek kon hij niet instellen wegens do hou ding, welke beklaagden aannamen. Hij heeft daarna, met den veldwachter van Warmond, die ook wist van den dief stal, in bedoelde Sloot gedregd. Toon heb ben zij zeven fuikc-n opgovischt, waarvan in tweo aal. was. Deze fuiken zijn gevon den op de plaats, waar de rijksveldwachter bekl. iets in het water heeft zien wei-pen. Beide veldwachters verklaren, da* die fuiken blijkbaar in haast daarin zijn gewor pen. Bekl. blijven ontkennen. Zij erkennen iets in 't water te hebben geworpen maar dat was vdsoh. Zo wilden voor den vellwaoh- ter niet weten wat ze bij zioh hadden. De officier van justitie, mr. del Campo, stelde 111 het licht, dat er aanwijzingen zijn, dat niemand anders dan bekl., de fuiken hebben weggehaald. Hij vorderde veroor- deelang van elk der bekl. tot 3 maanden gevangenisstraf. -nraak 16 dezer. HOOGE RAAD. „Lotisico". Voor den Hoogen Raad werd gepleit in de zaak van een polishouder van „Lotisico" ttgen die Maatschappij tot uitbetaling van een op den polis gevallen prijs. Men herinnert zich, dat door „Lotisico" de verplichting tot uitbetaling van den prijs v.as ontkend, omdat de Staatsloterij door de publicatie in de „Staatscourant" van 6 Aug. 1914 van den directeur der Staats loterij zou zijn geschorst, althans een zoo danige wijziging in de usantiën dier loterij zich zou hebben voorgedaan, dat de polis ophield van kracht te zijn. De rechtbank te 's-Gravenhage en in hooger beroep het Hof aldaar, hadden hef beroep van „Lotisico" daarop verworpen en de vordering 'van den polishouder toegewezen en wei op grond dat de Staatsloterij niet was geschorst, daar een deel harer functies, bijv. het verkoopen van loten en de mogelijkheid van inwis seling was blijven bestaan. Volgens den rech ter zou wel een afwijking, maar geen wij ziging der usantiën van de Staatsteterij heb ben plaats gehad. „Lotisico" ging in cassatie en namens haar werd in hoofdzaak door mr. L. T. Dene kamp aangevoerd, dat bij het arrest van den Hooien Raad van 13 Juni 1910 was be slist, dat de polissen in seriën A, B. en G. straffeloos mochten worden uitgegeven, dientengevolge was er voor „Lotisico" be lang ontstaan, dat alle loopende polissen in drie seriën werden ingedeeld. Toen nu voor melde publicatie verscheen, was „Lotisico" van oordeel, dat de polissen deswege hadden opgehouden te bestaan, daar volgens art. 4S der polisvoorwaarden „Lotisico" nieuwe kanspapieren moest uitgeven, die dan vrij wel gelijk zouden zijn aan de tegenwoordige polissen, doch dan zoo genummerd, dat zij slechts in drie seriën liepen. In cassatie werd nu verder door mr. De-^ggnmp betoogd, daO cfo eerste artikelen dei' we* op Je Staats loterij van 1S85 geschonden waren, omdat het Hof had beslist, dat de Staatsloterij niet geschorst was. Voor den polishouder trad op mr. A. W. Schippers, uit Rotterdam, die van oor deel was, dat de in het cassatieraiddel als geschonden aangehaalde artikelen, niet ge schonden konden zijn, daar, indien de uit- legging door „Lotisico" aan de polisvoor waarden gegeven, juist is, de artt. der wret van 1885 niet zouden kunnen geschonden zgn, terwijl ook nergens in die wet gespro ken wordt over schorsing. Tegen het tweede c-assatiemiddel voerde mr. Schippers aan, dat, al had het Hof de polisvoorwaarden uitgelegd met voorbijgaan van eenige daarin voorko mende woorden, daardoor toch niet de ar tikelen van het B. W. betreffende uitlegging van overeenkomsten zijn geschonden, daar schending daarvan alleen denkbaar is, wan neer 'sHofs wijze van uitlegging in strijd is met die, welke in gezegde artikelen is voorgeschreven. Proc.-gen. Noyon zal over 14 dagen con clusie nemen. ARNHEMSCII GERECHTSHOF. P/ïooird te Ameland. Heb Gerechtshof te Arnhem heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen H. v. d. H., arbeider te Houtigehago, die door ge noemd Hof den 3den Juni j.l. bij verstek was veroordeeld tot een jaar gevangenis straf. De zaak betreft een vechtpartij, die 25 Aprli 1914 in een polderkeet te Ameland plaats had en waarbij zekeren B. Doetjes zoodanig werd mishandeldat hij aan de gevolgen overleed. Beklaagdes broer, dlie als hoofdschuldige voor dat feit destijds werd veroordeeld, heeft toen in die veroordeeling berust, doch deze beklaagde bleef steeds beweren on schuldig te zijn. riet Hof achtte thans wel bewezen, dat deze beklaagde zich mede aan mishandeling van bedoelden Doetjes had schuldig gemaakt, door dezen met een bier- flesohje te slaan, doch nam in aanmerking, dat hetg'ocn ten laste van dezen beklaag de is bowezen, geen ernstige gevolgen voor den mishandelde heeft gehad, zoodat hij niet schuldig is aan. diens dood, en ook dat beklaagde destijds te dezer zake reeds 3 mnd. in prev. heolvt. heeft doorgebracht. Op deze gronden werd de opgelegde straf van een jaar tot negen maandon ver minderd. Verder deed dat Hof uitspraak in zake G. H L. F. landbouwer, te Aalten. Be klaagde werd door de Zutfensche recht bank 20 Juni j.l. van de hem ten laste ge legde poging tot verboden uitvoer van oen paard vrijgesproken, dooh, na door dien of ficier van justitie ingesteld appèl veroor deelde het Hof hem den 15den Juli j.l. bij verstek tot 4 maanden gevangenisstraf. Tegen deze laatste uitspraak kwam de veroordeelde in verzet -en heden bekrach tigde het. Hof genoemd verstek-arrest en handhaafde nlzoo de veroordeeling tot 4 maand on gevangenisstraf. FAILLISSEMENTEN. J. de Bruijn, koopman, Den Haag. H. O. van Leeuwen, Den Haag. H. Vermeulen, vrachtrijder, Den Haag. Vernietigd is het faillissement van Ph. Bakker, te Sassenheim. N. Smit, winkelier, te Hoorn. Gisteravond is de ongehuwde slagersknecht H., uit Aalten, die een koe zou gaan halen op den Lichtenvoortschen weg, door de tram overreden. Beide bee- nen werden den ongelukkige verbrijzeld. In bewusteloozen toestand werd hij gevon den. Eerst twee uren na het ongeluk was geneeskundige hulp ter plaatse, zoodat het slachtoffer veel bloed verloor. Onder het transporteeren naar het ziekenhuis is hij overleden. Naar men zegt verkeerde de ge troffene in beschonken toestand. In de jongste avond- cn nachtvergaderingen van de Ned. Vereeni- ging van Spoor- en Tramwegpersoneel is '/ver het algemeen in gunstigen zin gespro ker over den gang van zaken en de positie van het personeel der Haagsche Tramweg- Maatschappij sedert het optreden caner nieuwe directie. Vooral moet gewezen zijn op de tegemoetkomende houding, die de tegenwoordige leiding aanneemt ten op zichte van het na de staking van verleden ja lt ontslagen personeel. Do deelneming aan de bloe- men- en plantentcntconstelling in den Die rentuin in Den Haag, vanwege de 's-Gra- venhaagsche Tuinbouwvereeniging, welke tentoonstelling heden is geopend, is zóó groot, dat niet alleen de groote zaal en de nevenzalen geheel gevuld zijn, doch het be stuur zich genoodzaakt heeft gezien ook nog een deel der inzendingen in den tuin te plaatsen. Het s.s. „Johanna", metende 1120 ton, toebehoorende aan de reederij Jos. do Poorter, te Rotterdam, en ver moedelijk geladen met zinkerts, is gister nacht te één uur op circa 2 mijlen ten noorden van den Waterweg vastgeloopen. Door zeven sleepbooten van R. Smit en Co. is Donderdagmiddag tevergeefs ge trokken aan het gestrande schip. Er zóu een aanvang worden gemaakt mét het los sen der lading zinkerts. Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat de 20-jarige dochter van den Nederlandschen gezant to Rome, naron Van Welderen Rengers, te Sorrento, door den NapoUtaanschen graaf Goffredi Gaeta- ni is doodgeschoten. Hierna joeg de graaf zichzelf een kogel door het hoofd. De graaf moest als luitenant naar het front ver trekken. Vermist is te 's-G ravenhage 1 bankbiljet van f 100, letters T. R., no. 3130; 1 bankbiljet van 25,' letters A. C., no. 005550; 1 bankbiljet van 25, letters A. C., no. 028460, 4 bankbiljetten, elk van f 10. Zij waren geborgen in een blau «vo en veloppe van die Nederlandsch Indische Bank. Te Delft is in de Nieuwe drlantage een 2-jarig dochtertje van den werkman Van Holten door een automobiel van den etappendienst overreden en kort daarop in het militaire hospitaal aldaar overleden. De Carnegi e-m edaille is toe gekend aan het 69-jarig schoolhoofd S. Terpstra, te Heeren veen, wegens het met eigen levensgevaar redden van een zijner leerlingen uit de Schoolgracht aldaar. Naar aanleiding van het bericht, dat te Utrecht een vrouw werd aan gehouden^ verdacht van verduistering van f50,000, meldt het „Utr. Dbl." nader het volgende: In Den Haag stierf het vorig jaar een in gezetene, die een groot kapitaal moest na laten; het bleek den erfgenamen evenwel, dat de nagelaten geldswaarden véél minder wa ren dan zij na3r hun berekening bedragen moesten. Huishoudster en meid waren in het bezit van een schriftelijke verklaring van den overledene, waarbij aan hen ieder. 50 duizend gulden aan effecten werd geschon ken. Deze schenking vonden de familieleden vreemd en over die kwestie moet reeds een procedure gevoerd zijn, waarbij kon wor den aangetoond, dat de verklaring, die door den eigenaar van het kapitaal heette te zijn afgegeven aan dienstbode en huishoud ster, valscli was, met een nagemaakte hand- teekening. Die ontdekking gaf de Haag sche politie aanleiding 2 inspecteurs naar Utrecht te zenden, om de voormalige huis houdster te arresteeren; zij vervoegden zich aan het hoofdbureau van politie aldaar, waar een Utrechtsch rechercheur werd me degegeven, om den beiden Haagschen in specteurs den weg te wijzen. De huishoud ster een nog jonge vrouw van 25 jaar werd in hechtenis genomen in haar tegen woordige dienstbetrekking ten huize van een bewoner aan de Oude Gracht; een groot deel der effecten, bewaard in een geld- trommel, werd in beslag genomen. De vrouw werd eerst overgebracht naar het hoofdbu reau aan de Ganzenmarkt en later meege nomen naar Den Haag. Zjj heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. „Ons Noord en" vertelt een en ander van een reisje van professor J. V. de Groot, uit Amsterdam, die een groot deel van het Oosten en Noorden des lands bezocht. Te Huissen, in Gelderland, nam de reeds bijna 70-jarige professor den wandelstok ter hand en begaf zich naar Arnhem, van daar ging lig per trein naar Dieren en vervolgens naar Zutphen. Per trein bereikte hij toen Al- mc-lo, van waar hjj te voet den geheelen Twentsciien Achterhoek doorkruiste en ten slotte te Coevorden aanlandde. Dan ging de professor weer per trein naar Stadskanaal, bezichtigde Zuidbroek en Delfzijl, en begaf zich naar Bedum. Wandelend over Sauwerd bereikte prof. De Groot Groningen, om ver volgens te voet naar Paterswolde te gaan. Het lag in de bedoeling van prof. De Groot, om na Gelderland, Overijsel, Drente en Groningen doorgereisd te hebben, het eigenaardige schoon van het Friesche land schap te gaan bewonderen, waarvoor hij o.a. een bezoek aan de schoone omgeving vau Drachten, Olterterp en Beetsterzwaag op zijn programma had geplaatst. Voorts had prof. De Groot het" plan z^n reis te voet en per trein voort te zetten naar Dokkum. De nieuwe H. 3. S. Mijnheer de Redacteufi Voor onderstaand zou ik gaarne eenige ruimte vau u Vragen, en zeg u bij voorbaat mgn dank. Toen ik in Maart een aigemeene beschou wing h eb gegeven over de nieuwe H. B. S.f koesterde ik de hoop, nog eenmaal het ge bouw te kunnen bezien, zonder kans van struikelen en vallen, -m.a.w. wanneer liet eenmaal gereed zou zijn tot gebruik. Dit nu heb ik heden mogen doen onder geleide van de „rechterhand" van den ontwerper? n.l. den heer Hoorweg, en nu gevoel ik mij gedrongen daarover de volgende regelen te schrijven. In mijn vorige beschouwing heb ik ge zegd, dat de H. B. S. toonaangevend van Êlrchitectuur was, en ik kan dit ook zeggen van de inwendige afwerking. Iaat ons beginnen bij den ingang, die ons brengt vóór de hoofdtrap. Al dadelijk is er een kleurenfijnheid, en een rhythmi- sche verzorgdheid der onderctaelen, welke ons treft en het geheel als 't ware samen vat. Het opklimmen van de trap in haar fijn-grijze stemming ran geglazuurde hand vormsteen en daar boven de cementputz,' wordt nog blijder van kleur door het inval lend licht der glas-in-lood-ramen. 'Buitenge woon gevoelig is hier een kleurharmonie be reikt, die aan een zonnig blond landschap herinnert. Architectonisch juist, is het weer, om het glas-in-lood meteen in de baksteen te plaatsen, waardoor het karakter van ge slotenheid W.an zoo'n lichtgat in de geslo tenheid der muren wordt voortgezet. De damascure der loodsfcaafjes, met het daar- tusschen in geplaatste crême-gele glas, dat voor-den-voet-op er ingezet is, en zoodoen de een facetteering van tint veroorzaakt,' .ze werken ais het stramien van een kleuri- gen, feestelijken lap. De kleurenkeus va: licht paars om even krachtig blauw, met een rossig middenaccent, is buitengewoon van •werking. Trouwens, aan kleurenharmonie is de H. B. S. buitengewoon rijk. Soms bru taal gedurfd!! En om dan toch fijn en be schaafd te zijn, soms teerdaar behoort een meesterschap voor, waarover deze In' genieur der Gemeentewerken, de heer Dudok, beschikt. Jammer, innig jammer voor Leiden, dat wjj hem kwijt zijn. Juist zijn bijzondere ca paciteiten waren liet, die aan het gemeen tebestuur van Hilversum de overtuiging schonken, een goed besluit te nemen, aoor. hem a!s Directeur der Gemeentewerken te benoemen. Zijn kleur ongevoeligheid hg spreekt ze zoo vaak uit Het eenvoudige wachtlokaaltje der meisjes, bijv. duidt al dadelijk aam Ziet bijv. de ramen, welke uit komen tegen een cementputz-muur! De hou ten kozijnen zijn van een sappig en diep groen, terwijl een oranjekleurig gordijntje een warme schemering door het vertrek doet zeeften. Dan even midden in 't glas een paars stukje glas-in-lood. Ten slotte de meubeltjes in eenvoudigen hoofdvorm en warmbruin van kleur, als ook de tafel. Een enkel pulletje er op. Als een interieurtje om te schilderenl Brutaal van kleur is weer het houtwerk van de wachtkamer en dat van de directeurskamer. Iu rood lak, als van de oude Japanners!!! Uit het zéér vele, waarop ik zou willen wijzen, moet ik mg ten slotte bepalen tot do plafonneering van den traplial. Daar is de geheele kapconstructie in het gezicht ge laten. Niets verdonkeremaand. Integendeel, juist geaccuenteerd. Het houten scnotwerk is niet geverfd!!! Neen de invoorkleur van frisch nieuw hout met zijn kwasten, is mot een vernis overtrokken, en slechts aan de randen met 'n wirrelende schabloon in groen afgezet. De spanten, welke bij de lassoh'mgen versterkt werden met plaatijzeren jukken, zijn sterk blauw gekleurd, met roode moe ren en gehecht op het groen gebeitste hout Een klein, fijn wit biesje er langs! De licht kroon hangt daar zoo ongekunsteld, en zui ver van ijzertechniek. 'Trouwens, ook in alle ijzerwerk is de gemakkelijke compositiehand van den heer Dudok weer duidelijk zicht baar. Leiden heeft gebroken met de oude sleur. Nieuw leven is er geboren! Laat ons dank baar zgn, voor de stichting van dit Monu ment!! WILLEM C. BROUWER. „Vredelust" Leiderdorp, 7 Sepi SCHRIJVERS van Ingezonden Stukken moe ten Naam en Adres aan de Redactie be kend maken. Ongeteekende Stukken worden torzgde gelegd.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5