N®. 17032 IVTaaiiitlag; September. Tweede i Mail. A® 191a. FEUILLETON. Be wilde Olijf. Binnenland. GEMEENTEBEGHOOTING (Dienst 1916). III. Het Hoofdstuk, waarin de kosten van het beheer en onderhoud der gemeentelijke bezit tingen ondergebracht zyn, is ditmaal ge raamd op f30,064, ongeveer overeenkomend met het bedrag, er het vorig jaar voor uit getrokken, hoewel er volgens de laalst vast gestelde rekening ongeveer f 1000 meer voor, uitgegeven is. Wanneer men in aanmer king neemt, dat het aantal bezittingen der, gemeente gaandeweg toeneemt, mag men gerust vaststellen, dat dit Hoofdstuk zuinig geraamd is. De grond- en personeele lasten stijgen van f6700 tot f7300, volgens de raming, wat al reeds op toename der be zittingen wijst. Ook voor onderhoud en de administratie Ider gemeentelijke bezittingen is ditmaal on geveer f 1500 meer uitgetrokken, tot een be drag jv'an f21.044. Daaronder komen nog '•.alle buitengewone werken voor. Voor het herstellen en verven van het Stucwerk in den Foyer, is al vast f600 aangebracht; voor .versterking van 't perceel Burchsteeg 6, nog niet zoolang geleden aangekocht, f900. De Haarlemmertrekvaart blijkt ook al weer, leen duur beestje, waaraan men overigens niets lileeft. De uitgaven er voor bedragen £6518; de ontvangsten: tolgelden, pacht gras gewas, enz. f1788, zoodat van de admini stratie een nadeelig saldo van f4730 wordt eerwacht. Aan rente en aflossing, in Hoofdstuk elf ondergebracht, zal in 1916 moeten worden betaald de kapitale som van f457,302, tegen 1441.916 in 1915 en f353,339 een jaar te voren. De meermalen aangegane geldleenin- gen voor Duitengewone werken, veroorza ken natuurlek een voortdurende staging van 'dit hoofdstuk. De kosten, ter zake van pensionneering van ambtenaren, zullen volgens de raming, bedragen f86.744. De overgang van He amb tenaren in het Rijkspensioenfonds, heeft in dit bedrag geen verandering gebracht. De ambtenaren, vóór 1 Mei 1913 gepension- neerd, ontvangen hun pensioen nog uit de gemeentekas, de na dien datum gepension- neerden, krijgen dit van het Rijk. Deze pen sioenen worden echter aan het Rijk terug betaald. In geval het pensioen door het Rijk uitgekeerd oen kleiner bedrag is, dan wat gepensionneerden vanwege do .gemeente wu toekomen, wordt dit als suppletiepen- pioen, door de gemeente aangevuld. Het dertiende Hoofdstuk, is een verzame ling wan uitgaven ,,niet onder de vorige Hoofdstukken behoorende.' zooals het luidt. Daar kan zoo van alles ondergebracht wor den. Het bedraagt dit jaar het poulschilletje van f162.410. Voor 1915 was dit Hoofd stuk geraamd op f50.113,. een reuzenv er- schil dus. Een bedrag van f22.250 vindt men er op uitgetrokken voor voorschotten aan ambtenaren, meeetal hoofden van dienst, ten einde daaruit kleine betalingen te doen, ten behoeve der gemeente. Dezelfde som, vindt men elders in ontvangst weder opge nomen. Ook is hier ondergebracht het na- öeeng siot (Ter gew. ontvang, en uitgaven van van de rekening over 1014, tot een be drag van f30,530. Dit cijfer was ifi 1914 f 18,413 of ruim f 12,000 minder. Het groote Verschil echter wordt veroorzaakt door een nieuwen post op de vorige begrootingen, niet althans bij het vaststellen er van voorko pende, luidende: Uitgaven ten gevolge van de mobilisatie en van de daarmee samen hangende buitengewone tijdsomstandigheden. Daarvoor is uitgetrokken f 100.000 „Voor- loopig", voegen B. en W. er bjj. Er zal, als 'de oorlog voortduurt, nog wel iets bijkomen. Bij suppletoire begrootiug is voor het loo- pende jaar al f140.000 uitgetrokken. Roman naar het Engelsch. (Nadruk Verboden). S) Mot één sprong, even vlug en onverwacht als die, waarmede hij binnen was gekomen, stond Ford buiten op het terras, de witte japon en de wuivende sjaal volgend, die reeds in de taxuslaan begonnen te verdwij nen. De vlucht van het meisje over gras en kiezelzand deed denken aan een vogel, die door de lucht scheert. Fords eigen schreden knarsten !uid in dc stilte van den nacht, zoodat hij, als iemand in een hinderlaag lag, niet zou kunnen ontsnappen. Hij was er op voorboreid schoten uit de een of 4-n- clcre richting te zullen hoorendoch hij rende voort met do onverschilligheid van een soldaat, die aan het gevecht gewend is geraakt, enkel er op bedacht om even snel loopen als de voor hem uit vliedende ge stalte. Hij volgde haar door de tuinpoort, die hij zelf had laten openstaan, en langs den weg, die naar het weiland leidde. Bij het punt, waar hij dien rechts was ingegaan, wendde zij zich links, zich van de bergen af houdend, evenwijdig blijvend met het meer. Er was geon maan, maar de nacht was heldergeen ander geluid dan het schrille aanhoudonde koor der insecten. Aan do andore zijde van dc weide werd do weg slechts een pad, zigzag oploopend tegen dc helling van een heuvel, tusschen akkers Indiaansch koren. Het meisje spoedde zich snel voort, dat Ford moeite sou gehad Onder de ontvangsten, staat tegenover den post een bedrag van f85.000, die men te rug verwacht van het Rijk. Het volle be drag, met name dat voor de werkloozenon- dersleuning, wordt niet terug ontvangen. Als de gemeente het met f15.000 kan bezien, mogen we zeker wel tevreden zijn. Het Hoofdstuk Onvoorziene Uitgaven," gewoonlijk geraamd op f12.000, is nu groot f31.500, o.a. met bet oog op het voorstel tot herziening van de traktementsregeling van het leeraarspersoneel aan de H. B. S. voor Meisjes, (juist dezer dagen ingeko men, Red.), de vermoedelijke derving van eenige ontvangsten in verband met de bui tengewone tijdsomstandigheden en de ver moedelijke hoogerc uitgaven in verband met de in-gebruik-neming van de nieuwe school aan de Duivenbodestraat en van de nieuwe Zwemschool. Een ruime raming voor onvoorziene uit gaven» heeft vóór, dat men dan niet onmid dellijk, tot andere middelen van voorziening behoeft over te gaan, doch het kan ook aanleiding geven om in de verleiding te te raken iets extra's uit te- geven, waartoe men bij een krappe raming niet zoo licht komen zou. Do begrooting wordt besloten met het Hoofdstuk: Uitgaven, welke zoo nocdig, doop buitengewone ontvangsten mogen gedekt worden. Daarop is uitgetrokken een totaal bedrag van f 1.003.186, waarvan de voornaamste post is, de aflossing van tijdelijk, ter voor ziening in de behoefte van kasgeld opge nomen geld, tot een bedrag van f 1.000.000. Het nadeelig saldo der buitengewone ont vangsten en uitgaven van de rekening over 1914, van niet minder dan f 120,398,94, is hieronder niet opgenomen. Dit bedrag komt voorloop ig ten laste van den dienst 1915. n een volgend artikeltje zullen we de ont vangsten, waarmede de uitgaven moeten wor den gedekt, nog kortelrjk de revue laten pas- seeren. Naar ,,De Ned." verneemt, zal binnen kort een brochure van den oud-premier mr. Th. Heemskerk versohijnen, ter bestrijding van hetgeen door dr. A. Kuyper^ in de 53 driestarren in ,,De Stand." is aangevoerd. In de vergadering van -den Raad van Edo deelde do iheer L. Tulp mede, dat het in zijn voornemen ligt, gedwongen door een geschokte gezondheid, wellicht voor al tijd, dook zeker voor geruimen tijd', zijn mandaat ter beschikking zijner kiesvereemd- ging to stellen. De hoer Tulp is behalve Raadslid ook lid van de Prov. Staten van Gelderland. Dr. J. N. Voorhoeve, te 's-Gravenha^- ge, benoemd tot directeur van het Homeo pathisch Ziekenhuis te Utrecht, zal, naar ,,De Ned." meldt, half October deze func tie aanvaarden. Dc heer H. van Kuijk, directeur van het post- en telegraafkantoor te Voorburg, heeft als zoodanig tegen 1 November a.e. ontslag aangevraagd. In de te Arnhem gehouden algemee- ne vergadering van dien Natiooaalen. Bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland werd tot Voorzitter gekozen de lieer G. A. Pos, hoofdconsul van den A. N. W. B. te Bussum. Do tijdelijke voorzitter, de heer G. Muller, verklaarde geen benoeming te kunnen aanvaarden. Tot secretaris werd herkozen de hoor A. van Eyeden, te Utrecht, en tot redacteur de heer W. H. J. Dicke, te 's-Gravenhage. hebben haar in 't oog te houden, als zij niet van tijd tot tijd stilgestaan en gewacht had. Wanneer hij dan dicht genoeg bij haar was, om de omtrekken van haar gestalte te on derscheiden, vloog zij weer voort, meer als oen berggeest dan als 'een lovende vrouw. Van den heuveltop kon hij 't donker glan zende meer met zijn gordel van verlichte steden zien. Hier begon het bosckland woer; niot hot hoofdgodeelto van het woud, maar een van zijn lange uitloopers, die zich, uit strekkende over heuvels en dalen, tusschen dorpen en bouwland door kronkelde. Wat een pad was geweest, was nu slechts een spoor geworden, waarover het meisje heen- snelde met de gemakkelijkheid van gewoon- to en bekendheid. Al zijn gedachten bepalend bij de voor hem uit zwevende witte vlok, wist Ford geen uur of tijd meer. Evenmin had hij eenig begrip van den afstand, dien zij aflegden. Hij vermoedde, dat zij tien of vijftien mi nuten onder weg waren geweest en om streeks con mijl hadden geloopen, toen zij, na zoo lang op hem gewacht te hebben, dat hij bijna met haar kon sproken, voortliep in oen richting, welke een scherpen hoek vorm de met die, waaruit zij waren gekomen. Tor- zei fder tijd ontdekte hij, dat zij zich op de helling bevonden van een lagen, begroeiden borg on daaromheen liepen. Opeens kwamen zij bij oen kleine open plek een met gras begroeid, vooruitste kend punt. Bij het licht der sterren kon hij zien, dat de heuvel steil naar beneden uit- liop in oen neveligon, nauwon bergpas, ter wijl boven hem do berg zich als een donkere koepel verhief tusschen de rij van aaneenge sloten toppen. Het boschnimfachtige wezen wenkte hem weer met haar sjaal, totdat zij plotseling stilstond op de besliste manier Het bestuur van de afdeeling Alk maar van den Bond van Nederlandsche On derwijzers hoeft verzonden oen schrijven, waarin het opkomt tegen een bericht, waar in werd medegedeeld., dat voor een tweetal betrekkingen van hoofd der school in die gemeente o. a. nagenoeg hot geheele- be stuur van dc afdfecling van dien Bond sol liciteerde. Het bestuur schrijft, dat het juister zou geweest zijn, indien was geschreven, ,,dat nagenoeg het geheele bestuur der afdeeling Alkmaar van den Bond niet solliciteerde." Verder deelt het bestuur mede, dat op do inmiddels verschenen voordrachten voor gc-noemdo betrekkingen geen Bondslid voorkomt en dat de vraag: ,,Wèl of niet solliciteeren voor Hoofd?" een tactiek kwestie is, welke op de in December te 'hou den algemeene vergadering van den Bond aan de orde zal komen. Naar het hoofdbestuur der Yereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland verneemt, is aan het Departement van Fi nanciën een wetsvoorstel ontworpen, van de strekking, aan de weduwen en weezen van onderwijzers bij het lager onderwijs, vóór 1906 overleden, met ingang van 1 Ja nuari 1915, een pensioen toe te kennen, naar die regeling der Weduwen wet voor dè onderwijzers 1905. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal Donderdag 9 September en die van den Minister van Financiën zal op Vrijdag 10 Septembr niet plaats hebben. Naar het „Hbld." verneem/t, is aan Financiën een wetswijziging in voorberei ding van de pensioenregeling der gemeen te-ambtenaren, die ten doel heeft de con trole bij de Algemeene Rekenkamer te brengen. Op ziohzelf zou een en ander niet veel om het lijf hebben, ware het niet, dat do Rekenkamer minister Treub had doen blijken, niet ecg happig op deze uitbreiding onvermijdelijk aanzienlijker dan eenige dn de laatste jaren te voren ha-rer werk zaamheden te wezen. Volgens het ,,BÖbld.", zou minister Treub er niet aan denken om wijziging in zijn voornemen te brengen en hij heeft thans onderhandelingen met do Rekenkamer ge opend, om de bezwaren van dit Staatscolle ge tot het door hem verlangd resultaat te leiden. „Do Ned." zegt goede reden te heb ben, om te vermoeden, dot H. M. de Ko ningin ook ditmaal (op Dinsdag 21 Sep tember) weer in persoon die zitting der Sta- ton-Generaal zal openen, zij het met be perkt ceremonieel. In antwoord op een schriftelijke vraag van het Kaïnerlid mr. Rutgers heeft de Minister van Binnenlandsohe Zaken mede gedeeld, dat hij zicsh vooretelifc te bevorde ren, dat ook in dit jaar aan de besturen van bijzondere lagere scholen, dlie drin gend behoefto aan kasgeld hebben, een ver vroegd voorschot op de Rijksbijdrage over het thans loopende jaar kan worden ver leend, op gelijke wijze ale bij Kon. besluit van 6 October 1914 vervroegd voorschot op do Rijksbijdrage over dat jaar werd ver- krijgbaar gesteld De Minister van Financiën, zoowel als de Algemeene Rekenkamer, hebben hun daar toe noodige medewerking bereids toege zegd. Te Terschelling is besloten tot oprich ting van de naanilooze vennootschap „Noord- zeebad Terschelling", die zich hoofdzakelijk ten doel stelt het exploiteeren van een bad paviljoen met gelegenheid tot baden. Het kapitaal is f12 000. Tot directeur is bo no emu de heer J. Oepkes. van iemand, die haar doel heeft bereikt. Bij haar gekomen zag hij haar de deur van een kleine hut ontsluiten, die tot dusver in de duisternis niet was uitgekomen. „Ga binnen," fluisterde zij. „Strijk geen lucifer af. Er zijn ergens biscuits in een trom mel. Zoek ze tastende. Er is een bed in een hoek." Zonder hem toe te staan iets te zeggen, duwde zij hem zacht over den drempel en sloot de deur achter hem. Binnen in het donker 6taande, hoorde hij het knarsen van haar sleutel in het slot en het ritselen van haar rokken, toen zij wegsnelde. m. Uit- den zwaren slaap van vermoeienis ont waakte Ford bij het kwinkeleeren der vogels dat de dageraad aankondigt. Zijn eerste ge dachte, vóór hij zijn oogen opende, dat hij nog in zijn cel was, werd verdreven bij het aanraken van de Sorrento-dekens, wa-arop hij lag. Hij betastte ze telkens weer in een soort van verbazing^ terwijl hij nog half slaapdronken zich trachtte te herinneren wat er gebeurd was, en hot zich duidelijk trachtte te maken, waar hij zich bevond. Toon hij eindelijk de gebeurtenissen van don vorigen avond kon aaneenschakelen, richtte hij zich op zijn elleboog op en tuur- do in de vale morgenschemering om zich heen. Het voorwerp, dat hij het eerst onder scheidde, was een schildersezel en dat licht te hem in omtrent den aard van zijn schuil plaats. Op de houten wanden van de hut, die tamelijk ruim was, waren hier en daar watorverfschetsen met punaises gehecht, terwijl er op den schoorsteenmantel boven eon baksteenen haard een paar in lijsten stonden. Boven don schoorsteenmantel ben gelden een paar over e'fcaar gekruiste Men meldt aan het „Hbld." Onder voorzitterschap van den Minister van Justitie werd Vrijdag en Zaterdag in Den Haag een bijeenkomst gehouden met verschillende autoriteiten op justitieel ge bied, alsmedë vertegenwoordigers van ver- eenigingen cn instellingen, werkzaam ten behoeve van ontslagen gevangenen. O. m. waren tegenwoordig justitie- en. politie-autoriteiten uit Amsterdam, de heer T. Jonker, directeur der Yereeniging Hulp voor Onbehuisden en het bestuur van het Nederlandsoh Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen. Doel der besprekingen was te beraadslagen over de algemeene maat regelen van bestuur in zake -de wet op de voorwaardelijke veroor- deoling en betreffende reolasscoring van voorwaardelijk in vrijheid gestelden. Door den Bond van Kaasproducenten zijn blykens mededeeling in het „Ned Landbouw-Weekblad" benoemd tot afge vaardigden bij het Nederlandsche Landbouw- Comite, de heeren A. van Wynen, te Stol wijk, on H. Anker, te Oudewater. Het „Ned. Landbouw-Weekblad" deelt mede, dat niet alleen de beschermheer van de Yereeniging Het Nederlandsche Landhuis- lioudkundig Congres, Z. K. H. do Prins der Nederlanden, maar ook de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel en de direc teur-generaal van den Landbouw op 14 Sep tember a.s. te Amersfoort zullen komen om de congresvergadering bij te wonen en deel to nemen aan den gemeenschappelyken maaltijd. Voor het congres (1315 September) zijn als vertegenwoordigers van het hoofdbestuur der Hoii. Maatschappij 'van Landbouw aan gewezen de hoeren K. Cz, de Boer en HermL A. Nebbens Sterling. „De Tel." maakt melding van een reeds meer dan een jaar hangend geschil by de gemeente-waterleiding t9 Amsterdam tus schen de hoofdambtenaren van dien tak van dienst. Oorzaak van het geschil is te zoeken in de uiteenloopende opvattingen van de directie der gemeente-waterleidingen, de heeren 1. Al. K. Pennink en P. 'A. M". Hackstroh, eener-, den heer G. J. Hoogesteger, hoofd ingenieur, leider der technische afdeeling, anderzijds. Het begin dor verwijdering m.oot bijna anderhalf jaar geleden zyn ontstaan door het, naar 's heeren Penninks opvatting al te langzaam uitvoeren vanwege de techni sche afdeeling der voorbereidende werkzaam heden voor de uitbreiding der waterwinning. Thans is het geschil in zulk een stadium gekomen, dat, volgens het blad, de heer Pennink niet meer de verantwoordelijkheid wenscht te aanvaarden voor de gevolgen, die het handhaven van den tegenwoordigen toestand voor de gemeente zal hebben. De burgemeester zal nu trachten de zaak in het reine te brengen. Holl. Mij. van Landbouw. In de jongste vergadering van het hoofd bestuur der Holl. Maatschappij van Land bouw was blnkens mededeehng in het „Ned. Landbouw-weekblad' o.a. inge komen van de Ned. Vereeniging voor Ge- neeakruidtuinen een verzoek om haar te steunen in haar doel om de teelt van ge wassen, dienstig voor de geneeskunde, te be vorderen. Besloten werd een jaarlykscüe bydrage van flU te verloenen, onder voorwaarden, dat de Vereeniging voor wat den uitzaai en de verzorging der planten betreft, overleg pleegt met de 's-Gra7enhaagsche Tuinbouw- V ereenigmg. Van Kring EL, Zuid-Holland, was de mede- eneeuwschoenen als versiering en daartus- schen hing een gezicht op de stad Quebec. Over een ledepop in een hoek was achteloos een wollen mantel geworpen, zooals de Oa- nadeezen dien dragen bij wintersport. Ver ven en paletten lagen op een tafel bij den muur en op een schrijftafel in het midden dor kamer schrijfgereedschap en boeken. Ir een kloin, hangend boekenkastje stonden meer boeken. Naast een gemakkelijken lees- Btoel lagen een paar tijdschriften op den grond. Zijn blik dwaalde ten laatste naar een groot schort aan een kapstok aan de deur naast- zijn bed. Die deur gaf vermoe delijk toogang tot een ander vertrek en hij stond dadelijk op om het te onderzoeken. Hot bleek een donkere en nauwe ruimte te wezen, die het licht kreeg van de grootere kamer met een hoog atelier-raam op het noorden. Het vertrekje was niet veel meer dan een alkoof en diende tegelijk voor keu ken en bergplaats. Uit de inrichting van do geheele hut was op te maken, dat zij ge bouwd was met het dool er een paar dagen in afzondering door te brengen, zonder de oervoudige gerieflijkheden van het toe- schaafde leven te missen, en het was duide lijk, dat een vrouw haar gebouwd had. Voor 't oogenblik eohter boezemde een goed ge sloten karaf met water, die hij in 't oog kreeg, Ford het meest belang in, want nu kon hij zijn dorst lesschen, die hem al twin tig uur had geplaagd. Woer in de kamer teruggekeerd, waar hij had geslapen, trok hij het gro en-zij den gordijn voor het hooge raam weg, om zic.li te oriënteeren. Zooals hij den vorigen avond reeds had vermoed, liep de helling, waartegen de hut stond aangedrukt, in ee>n begroeiden bergpas uit, waarachter de Lagere heu/velrij afliep naar den oever deeling ontvangen, dat het bestuur binnen kort een omlijnd voorstel zal indienen tot wijziging der begro.pting voor 1916, terwyl door een der leden werd medegedeeld, dat het voorstel bedoelt om fiOÜÜ uit te trek ken ten behoeve van de Kringen. Besloten werd het voorstel al te wachten,- het na ontvangst te behandelen, liet daarna zoo mogelijk voorzien van een praeadvies vóór de algemeene vergadering ter konnis to brengen van de afdeelingen on van do Financieel© Commissie. Dcor de afd. Alblasserdam werd verzocht do Regeering te verzoeken om maximum prijzen te bepalen voor pulp, waarop liet dagelijksch bestuur meende niet te móeten ingaan. Door liet dagelrjksch bestuur zyn, om als vertegenwoordigers van het hoofdbestuur m de centrale commissie van waakzaamheid ter bestrijding; en voorkoming vau besmettelijke veeziekten zitting te nemen, uitgenoodigd voor 2uid-Holland, de heeren mr. N. A. de Jencbeere, O. Bakker en mr. D. A. Klóij; voor Noord-Holland, do heeren J. H. M. Evelem, Jb. Kaan Kzn. en D. de Boer; terwijl als secretarissen dier comnussïën wer den benoemd ele heeren G. van der Molen, te VTaardingen, en C. D. Kaaskooper, te Oosbhuizen. Naar aaiileLduig wan een ingekomen schij ven met voorstel van Kring Hl, Noord-Hol- lana, betref tonde de inenting van varkens tegen besmettelijke ziekte, werd aan de at- deelmgen verzocht om opgave van m haar Kring toegepaste taneven. Uit de ingekomen antwoorden (ruim 50) bleek, dat die taneven zeer uiteenloopen. Daar het voorstel van Kring Ifl van vèr- strekkenden aard is, werd besloten het door een commissie te doen voorbereiden en wer den als loden dezer commissie benoemd de üeeren D. de Boer Azm te Btompetoren; B. Jb. Avis, te MidwoudL; O. Bakker, te Oegstgeest; A. van Wijnen, te 8 tol wrik, en de secretaris. Het Nederlandsoh Vakverbond. Het Nederlandscli Verbond van Vakver- eenigingon heeft een verslag uitgegeven no pens omvang, instellingen en geldmiddelen van de by 'het Verbond aangesloten orga nisaties. Er blijkt o.a. uit, dat de organisaf es buiten den A. N. D. B. als gevolg van de ensis vermoedelijk ruim f51,000 minder aan contributie hebben ontvangen. De A. N. D. B. alleen ontving vermoedelijk ruim f141,000 minder. De schade bsdroeg ^oor, allo bonden te zamen dus ruim f 192,000. Dat desniettegenstaande het totaal bedrag aan ontvangen contributie in 1914 nog ruim driekwart ton hooger Is dan in 1913, be wijst zeker wel, aldus de inleiding, hoe sterk in onze organisaties de noodzakelijkheid wordt gevoeld van het heffen van hooge contributies. Ook te dien opzicht:; is er elk jaar verbetering te constateeren. Thans gaat het in de beweging reeds weer voorwaarts. Dö teruggang in het ledental is niet alleen tot staan gebracht, maar heeft plaats gemaakt voor nieuwen groei. Sinds Januari 1915 is het ledental reeds weer met ruim 3800 toegenomen. 1 Januari 1915 wa ren 35 organisaties met 87.611 leden bij het Verbond aangesloten. Vergeleken bij liet vorig jw daalde het aantal vrouwelijke ledon van 4356 op 4330. Het grootste deel van dit verlies kwam voor rekening vrui den Pia-mn b wve 1 e sbond, den Bond Tn de Kleedingindnstrie en den Textiel-arbeidersbond. In deze drie organi saties liep het aanta1 vrouwelijke ie1 n met niet minder dan 452 terug. Is -1? "''•Tig in beide eerstgenoemde ben>ht van het meer Champ lain, dat £t bij gedeelten zichtbaar was en m< n keten van meertjes dun un enkel groot meer geleek. De opg.. \>n boven den Vermont overgoot het v. ,.et roze en gele tinten, dooh maakte de Green Mountains een lange, reusachtige, purper zwarte massa, waarvan de getande omtrek zich met een soort monsterachtige gracae, naar de Hog's Back en de Camel's Hump uitstrekte. Naar het Oosten, in New- York, staken de Adirondack's in het volle licht der zon hun oud groene pieken in het staalblauw omhoog, terwijl de behak- te pyramiden van Graytop donker op den voorgrond stond, afgezonderd en alleen als een verweerde veteraan, die" de wacht houdt. In een opwelling van haat tegen dit mooie, grootgohe panorama, diat den ach tergrond vormde van zijn tragedie, trok Ford het gordijn weer op zijn plaats en be gaf zich weer naar het midden van de ka- j mer. Alles kwam hem hoe langer hoe vreemder voor, hoe meer hij er aan gewend raakte. Waarom w^s hij hier? Hoe lang moest hij hier blijven? Hoe kon hij weer wegkomen? Had dit meisje hem gevangen als een rat in een val of meende rij het goed met hem? Indien zij, zooals hij veronder stelde, Wayne's dochter wae, dan zou zij i waarschijnlijk niet aarzelen hoar's vaders j plan ten uitvoer te brengen en hem weer aan de justitie overleveren, en tooli kon hij de verschijning van den vorigen avond j niet met politie of verraad in verband brengen. Haar persoonlijkheid was zoo vaag en zwevend geweest, dab hij zou heb ben kunnen meenen, dlat rij een bosoli- j nimf was, als zijn omgeving er niet ware ge woest. (Wordit vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5