De Eurepeosohe Soring. Yrodcsscruehten. Telegrammen hebben reeds melding ge maakt van de bijeenkomst van president "W il son met kardinaal Gibbons. De kardinaal bracht den president een boodschap van den Paus. Wat die boodsclrap inhoud, is niet be- Kend. Bovendien moet de regeering der Ver een:gde Staten van plan zijn deze niet te pu bliceer en. Wil de kardinaal dit doen, dan be staat daartoe bij de regeering te Washington geen bezwaar. Iets is er uitgelekt van deze boodschap. Het moet bekend zijn dat Duitschland, Oos- tenrijk-Hongarije en Turkije alle drie niet ongeneigd zijn om over den vrede te onder handelen. Russisch oordeei over den toestand. Het bericht uit Berlijn, dat Hindenburg geen plan heeft te vervallen in de fout van Napoleon en door te dringen in het binnenland van Rusland, komt te laat orn degenen, die zioii daarover bezorgd moch ten hebben gemaakt-, gerust te stellen, meldt het Petrogradsch Tclegraaf-Agen- tuur. Do gebeurtenissen aan het Russische front waren het bericht reeds voor en ver sterken de algemeen© overtuiging, dat de vijand wel genoodzaakt is de druiven, die hij zoo gaarne zou hebben geplukt, te zuur te vinden. Het Russische leger zal zekerlijk nog een moeilijke taak te vervullen hebben, maar het heeft, zich gelukkig bevrijd uit den moei lijken toestand van de jongste twee maan den, want in zijn nieuwe stelldDgen heeft het do noodigo ruimte verkregen voer vrijheid van actie met volkomen waarborg voor zijn verbindingen met 't binnenland v. Rusland. Deze toestand geeft aan de mili taire kringen en de militaire medewerkers der bladen het recht eiken twijfel aan de ernstige wijziging, dio de 'zaken aan het oostelijk front hebben ondergaan, ter zijdo te stellen. Terwijl het Russisch front ten slotte den gewensehten vorm heeft gekregen, kreeg het Duitsche een gevaarlijke uitbreiding. De superioriteit van den Russischen toe stand is reeds gebleken uit het offensief van het Russische leger aan den rechter oever van de Wilija, dc bescherming van de strook ten' zuiden va<n Grodno en de krach tige verdediging van de toegangswegen naar het zuiden van Poljesjc. De bezetting van het plaatsje Orany dooT het vijandelijke leger brengt geen. wijziging in den veiligen toestand van het Russische leger. De algemeen© toestand van het Duit sche leger wordt slechter naarmate het ver der doordringt in Russisch gebied, het geen o.m. blijkt uit de mededoelingen van vluchtelingen uit Wolhynie, speciaal uit Poljesje, dat jonge lieden gewapend ter plaatse blijven en zoo goed en zoo kwaad als het gaat af deeling en vormen, die aan de Duitsohe troepen minder aangename ver rassingen zullen bereiden. Men beweert-, dat Hindenburg van plan is den strijd' aan het oostelijk front te onderbreken en daar weder over te gaan tot den positie-oorlog ten einde het grootste gedeelte van bet. le ger naar het westelijk front t-o kunnen overbrengen. Men is echter gerechtigd tot de vraag, of het plan van het Russische leger niet daarin bestaat tot eiken prijs to trachten zich weder op Hidenburg's leger te werpen en het te beletten zich vast te zetten. Na-ar te Stockholm uit Petrograd is ver nomen, wordt er in Rusland een reusach tig aantal mannen, die nog niet hebben ge diend opgeroepen. De Beurskrant ver moedt, dat het plan is ergens in Rusland een loopgraaflinie aan te leggen naar het voorbeeld van het westelijke front, waar voor die nieuwe reoruten dan bestemd zijn. Op den Balkan. Aan het „Journal de Genève" wordt uit Parijs geschreven, dat de geallieerden van plan zijn opnieuw krachtige slappen bij da regeering van Servië en van Griekenland te doen, om hen te bewegen de eischen van Bulgarije geheel in te willigen. Men acht voor do verovering van Konstantinopel de medewerking van Bulgarije volstrekt on ontbeerlijk. Servisch Macedonië zou na den val van Konstantinopel aan Bulgarije wor den uitgeleverd, en tot dien tijd door de bondgenooten worden bezet Men spreekt te Parijs zegt het Zwit- sersche blad verder óver het zenden van hulptroepen aan Servië tegen het verwachte offensief van de centralen. De daarvoor in aanmerking komende strijdkrachten zouden onder bevel staan van generaal Sarrazl en be ginnen met een bezetting van de streek lusschen Saloniki en Nisj. Tot dusver heb ben de geallieerden van een 'dergelijk op treden afgezien, om Griekenland gben ge weld aan te doen; doch als bondgenoot van het nu bedreigde Servië zal Griekenland, naar men meent, rich niet verzetten tegen, .een landing in Saloniki. Volgens de „Secoio" heeft Pasjits eer gisteren het antwoord van Servië aan de vertegenwoordigers d:r entente overhand^d. De inhoud za 1 eerst later, als men tot over eenstemming is gekomen, worden gepubli ceerd. Naar verluidt verklaart Servië zich in het antwoord o.a. bereid een gedeelte van het vilajet Monaslir, aan de overrijd© van de iWardar, aan Bulgarije af te staan. Bulgarije eischt echter het jjeheele vi'ajet. Do Grieksche regeering zal binnenkort de nota der entente beantwoorden. Italianen naar «le JÖardaaieHea. De Turijnsche „Stampa" meldt dat Salan- dra eerstdaags uit het hoofdkwartier terug verwacht wordt. In politieke kringen te Pome ,zegt .men, dat de ministerraad, die daarop zal bijeenkomen, gewichtige besluiten zal nemen over den oorlog van Italië tegen Tur kije. Naar het heet zal Italië deelnemen aan de operatiën tegen de Dardanelles, waar voor, 200.000 rnan klaar gcaaiu BöfcaiïdeÉHig vara 3©Bg3scho fabrieks arbeiders dooi* de Duitschers. Het Belgische gezantschap te 's-Graven- hage, doet mededeeiing van een nauwgezet te en .onpartijdige enquête, welke moet zgn ingesteld betreffende maatregelen van ge welddadigheid en slechte behandeling door de Duitsche autoriteiten eerst in België, toen in Duitschland, .waaraan de werklieden zou den zijn .blootgesteld geweest van de centrale werkj laatsen van Luttre, omdat zg hadden geweigerd het werk te hervatten. Aan het zeer uitvoerig chronologisch over zicht dor feiten, zooals die door het Bel gisch gezantschap worden medegedeeld, is het voegende ontleend: Ten eerste heeft de Duitsche overheid te Luttre-Pont-h-Celles, getracht de werklieden te doen verhongeren, door een verbod aan iedereen, om hun eten of geld te geven en later door de personen aangewezen om hulp te bieden, te doen arresteeren. Ook moeten de werklieden bedreigd zijn met het in brand steken van hun huis, in gevangenschap naar Duitschland te worden gevoerd of inkwartie ring van Duitsche werklieden in hun wonin gen. Voorts zijn er huiszoekingen gedaan, gij zelaars genomen, (vader, moeder, vrouw of kind, waaronder een meisje van 14 jaar), ar restatie 'van vrouwen van werklieden was aan de orde van den dag. De Duitsche offi cieren beleedigden de werklieden, die vun hun patriottische gevoelens blijk gaven. Negen dagen voor hun vertrek naar Duitschland, werden de werklieden opgeslo ten gehouden in de spoorwegwagens 3e kl. en zelfs in een beestenwagen en in zoo grooten getale, dat zij slechts zittend 'of hurkend konden slapen. De beestenwagen was niet vooraf gereinigd en verspreidde een vreeselijke lucht. Na den zesden dag kregen de opgeslotenen niets anders dan water en brood. De bevolking werd op alle mogelijke wijze bedro'gd, gebrutalisserd en gehinderd, doch bewaarde haar kalme en waardige houding. Later werden do werklieden in groepen van ongeveer 50 tegelijk naar "Westfalen ge zonden, waar zij in geheel onvoldoende mate sp-ijs en drank kregen. Te Keulen moesten zij in een kelder van het station overnach ten. Bij hun aankomst, in het interneerings- kamp werd er een gekleurde letter Z op hun rug en op hun been aangebracht. Een deel van hen werd eenvoudig behandeld als mis dadigers en de zwaarste arbeid werd hun opgelegd en opzettelijk maakte men dat werk zoo pijnlijk, gevaarlijk en ongezond mogelijk. Voorts verhinderen de bewakers elk rust nemen. "Wanneer een werkman rich een oogenblilc opricht om van het werk uit te rusten, geeft men hem stokslagen of stooten met de geweerkolf of wordt hij met.de bajo net geprikt Elke fout door één werkman begaan, wordt op allen gewroken. In het algemeen was de voeding ten ©enenmale onvoldoende, slecht en zelfs on gezond. Meermalen was het eten bedorven, maar toch waven de mensohen gedwongen het te eten, cLaav de honger hen die den geheelen dag in de open lucht moesten arbeiden, zeer kwelde. Wanneer de arbeiders gedurende het werk riek werden van honger, bepaalden de be wakers zich er toe, hen aan den kant van den weg neer te leggen waar zij, hétzij aan den regen, hetzij aan de zon waren bloot gesteld. Het voedsel was dikwijls samengesteld uit ingrediënten, die men in België alleen voor veevoeder gebruikt, slechts enkelen hadden dekens, de anderen sliepen zonder dek op planken. Elk inbreuk op de reglementen werd op de streqgste en wreedste wijze gestraft^ o.a. werden de delinquenten ge dwongen urenlang te draven met een zak steenen op 'den schouder of werden rij wast- gebonden aan een boom. Vier werklieden zijn ernstig riek gewor den en moeten in het interneeringskamp blij ven, vele anderen zijn, na hun terugkomsb in het vaderland, ziek geworden, ongetwijfeld ten gevolge van de mishandelingen. Toen een deel der werklieden, gebroken door de ontberingen en heb lijden, zich ge wonnen gaf, hebben zij de anderen meege sleept. Het rapp-or b verklaart, dat hun niets kwa lijk te nemen is, daar rij, zoover hun krach ten toelieten, weerstand hebben geboden. Bij hun aankomst den 2en Juli te Lutlre getuigden hun verma-gerde gelaatstrekken en hun versomberd oog voldoende van hun lijden en uitputting. Het rapport eindigt met een hulde aan hef schitterend gedrag van de bevolking van Ponte-h-ceiles on omstreken. Een vergelijking met Öaitschlands oorlogskosten. De enorme oorlogskosten der verschil lende landen laten zich moeilijk overzien, ook al wordt een aantal milliarden genoemd. Zoo werd m Duitschland achtereenvolgens tweemaal 5 milliard mark toegestaan door en nu weer 10 milliard mark toegestaan door den Rijksdag. Bij deze laatste gelegenheid moet de Duitsche onderstaatssecretaris van financiën, om een denkbeeld van de kosten te geven, geconstateerd hebben, dat de waar de van het Duitsche spoorwegnet met al het bijbehoorende rollend mater.aal twintig mil liard mark is. Dat zijn dus de kosten van het eerste jaar oolog. En hoe lang is er aan de samenstelling van dit sroonvegnet gewerkt! Zafi Japan toch troepen zenden De „Roesskojo Slowo" zegt van officieus© zijde, uit Tokio te vernemen, dat Japan heeft aangeboden troepen naar Europa te zenden. De kwestie van Actieve samenwer king met de entente zal na ontvangst dep gezantschapsberichten omtrent de onderhan delingen met de entente nader worden be sproken. J 'I. i In Engeland wordt het broodkoren goed- kooper. Te Bristol daalde de prijs tot 42 shilling per quarter. j j j j ,-ri-i Kcvj; eeu verklaring va is 88ay:i>ïai. Een medewerker van de „Petit Parisicn" heeft den Japanse hen gezant te Home, ba ron Hayashi, die reeds eens verklaard heeft dat hij een nauwere samenwerking tusschen Japan en do geallieerden verwachtte, ge vraagd welke zijn meening over den oorlog was. De gezant begon zijn verklaring mor oen loflied op Frankrijk. Hij haalde het woord van een groot denker aan, dat ieder be schaafd mensch Frankrijk als tweede vader land heeft. „Geen land", zeide bij tot den correspon dent, „heeft als Frankrijk door de eeuwen heen de principes van het recht verdedigd geen heeft de beschaving meer vooruit ge holpen. Kunsten, wetenschappen, letteren zijn steeds uw gebied. De Fransche gedachte beheerschte de wereld. „Wat doet men te Parijs is een vraag die dagelijks door dui zenden gesteld wordt. Hoewel Japan evenais uw geallicerdon van den eersten dag af een onwrikbaar ver trouwen in uw eind-overwinning heeft, ge had, hebben wij allen onbeschrijflijken angst gevoeld bij hot offensief tegen Parijs. De overwinning aan de Marne is voor de wereld d'e grootste overwinning in dezen strijd ge worden en gebleven." Baron Hayashi herinnerde aan het woord van generaal Nogi, dat de overwinning aan de partij is, die een Kwartier langer dan de andere weet vol te houden, en dat zijn in dezen oorlog de geallieerden. Over de samenwerking van Japan wilde de gezant niet te veel zeggen om den vijand geen inlichtingen te geven, maar hij ver klaarde „Ik meen te kunnen zeggen, dat do wereld verbaasd zal rijn, wanneer zij verneemt wat wij hebben gedaan, wat wij doen en zullen doen. Onze bondgenooten, de Russen, zijn ons het meest nabij, wij kun nen hen dus van het meeste nut zijn. Weest er van overtuigd dat het Japan's vurigste wensch is dagelijks nauwer samen te wer ken voor de heilige zaak der beschaving. Öorlogö-chiriirgie. In Duitschland heeft de chirurgie een aan zienlijken vooruitgang gemaakt als een ge volg van de nieuwe eischen, door den oor- gesteld. Een van de belangrijkste geval len, die behandeld zijn, was die van een Duitschen infanterist, welk geval beschre ven wordt in de „Münch. Mediz. Wöchen- schr." Het wordt meegedeeld door prof. Freund. Gedurende een levendig granaat- kartetsvuur op het oostelijk front, kreeg een soldaat, die uit een loopgraaf te voor schijn kwam, een schot in de lever-streek. Hg werd bewusteloos weggedragen, bleef twee dagen in het veldhospitaal en werd vervolgens naar het militaire hospitaal te Hamburg gebracht. Aldaar genas de wond, die eon grootte had van een rijksdaalder. Een onderzoek met Röntgenstralen bracht aan het licht, dat oen granaat-kartetskogel zich vlak bij het hart bevond en iedere beweging daarvan meemaakte, welke hou ding de patiënt ook aannam. Het schot bleek te zijn gedrongen in de reohter-hart- kamer. Om complicaties te vermijden, werd besloten den kogel te verwijderen. De borst holte en het peri-cardium werden geopend en het hart zelf bloot gelegd. Om een on beweeglijk voorwerp in de rechter-hartkar mer werd een insnijding in de hartspier gemaakt en de kogel snel verwijderd. Dien tengevolge gudste het bloed uit de wonde. Het hart werd dichtgenaaid en do bloeding gestelpt. Het hart werd op zijn plaats ge bracht. De patiënt doorstond de operatie op ver rassende wijze en was binnen vier weken, in staat het bed te verlaten. Merkwaardig is de weg, dien de kogel, wegende 12 gram, had genomen. Hg trof den toeloopenden soldaat eerst boven in de linkerzijde, ging over den linkerschou der, scheef door de borst, vervolgens door onder- en bovenkleeding, tot hij terugkaatste tegen de patroontasch en opnieuw het lichaam1 onder de r echter ribben binnendrong, waar bij vervolgens een ader in de lever- streek indrong. Door don bloedstroom was hg naar het hart toegewerkt. Naar aanleiding van een uitiug van D era burg. De „"Westminster Gazette" brengt nog maals in herinnering de zinsnede uit de redevoering van Dernburg, ter verdediging van do Duitsche leer van de „vrije zee", ge houden in do republikeinsohe cluo te New- York, waarin hij, na uiteengezet te heb ben, dat een overheersching, uitgeoefend buiten de territoriale wateren, een schen ding is van de rechten van anderen, zeide: ,,Dq uitzending van troepen en oorlogstuig naar eht gebied van anderen of naar neu trale deelen van do wereld,, moet als een „casus belli" worden beschouwd". Het blad voegt daaraan toe: „maar al leen over zee, want niemand heeft het zen den van zulke troepen en oorlogstuig over land naar het „neutraal gebied" van ^.elgië hartstochtelijker verdedigd dan Duitsch land. Deze pacifistische theorie zou juist zoo lang van kracht blijven als Duitscblanci de mindere op zee bleef. Duitschland met den „drietand in de vuist" zou op zee rich juist zoo gedragen, als het, zooals wij we ten, te land doet. Het loont de moeite de geveinsdheid van deze nieuwe leer aan de kaak te stellen, wij wenschen echter geenszins, dat Duitsche buitensporigheden tot aanleiding worden genomen voor een afwijking van or- zijde van de rechtma tige praktijk. Het is ons in tijd van vrede gelukt onze macht ter zeo aannemelijk te maken voor onze naburen en drukkend voor geen hun ner en wij moeten, terwille van een tijdelijk voordeel in den oorlog, onze vijand geen aanleiding geven om te kunnen zeggen, dat het Engelscho „navaüsme" dezelfde eigen schappen heeft, als het Duitsche „milita risme". SCHRIJVERS van Ingezonden Stukken moe ten Naam en Adres aan de Redactie be kend maken. Ongetcekende Stukken worden terzgdo gelegd, ri ErsrjeSand in oorlogstijd. Do neutrale opmerker, die voor de „Times" reeds een acht tal art.kelen over zijn indruk ken in Duitschland en Oostenrijk heeft ge schreven, levert in het negende een beschou wing over Engeland, zooals hij het bevond in do maand Augustus van uit jaar. Wij ont- leenen de volgende gedeelten aan dit opstel: „Dit is mgn zesde bezoek aan Engeland sedert mijn kindsheid en mgn tweede sedert den oorlog begon. En ik merk een groote verandering op. Om de gulle waarheid te zeggen kon ik bij mijn eerste bezoek niet veel merken van den oorlog, als ik het rondloop-en van een aanzienlijk aantal mannen in "khaki uitzonder. Voor de rest heb ik toen, oprecht gesproken, in de amusementen, ge sprekken en dagbladen geen noemenswaardi ge wijziging ontdekt. Nu ben ik hier voor de tweede maal. Ik heb drie weken nauwkeurig toegezien en ik moet erkennen, dat er een ongehoorde ver andering met Engeland en de Engelschen heeft plaats gegrepen, en die toch nog niet zoo_ groot is als sommige niei-eombattente landen, zooals .bv. in Zweden, waar alles er uitziet en handelt alsof de natie in vollen oorlog is! Als ik er echter ,ook maar een seconde aan dacht, het ongemeen intens meeleven met den oorlog in Duitschland met het uw© te vergelijken, dan zou ik met opzet een ver- valschmg plegen, die u wellicht zou vleien, puaar u geen slap verder zou brengen. Te beweren dat de gemiddelde Engel- schö middenstander den oorlog begrijpt en ondergaat als de gemiddelde Duitsche dito zou eenvoudig een leugen zgn. Neem b.v. den strijd om Konstantinopel, Ieder© Duitsche schooljongen is yolmaakfc op- de hoogte van dat vraagstuk, en met name van den aard van het aandeel, dat gij aan dat vraagstuk hebt. Hg kent even goed uw «eiigen moeilijkheden daar dan die van de Turken en de Duitschers. Hij put die wetenschap fatoor een deel uit zijn ken nis der aardrijkskunde, die hem van - zijn vierde jaar af wordt ingestampt en voor een ander deel uit het feit dat iedere Duifr- scher om zoo te zeggen oorlog in het bloed heeft, en dan vooral ook uit het feit, dat er in Duitschland over nieis anders dan over den oorlog wordt gesproken. Ik ontmoette bij. Berlijn eens twee jon gens ki den trein, vijftien jaar oud, maar die zich voor zestien hadden uitgegeven ora als vrijwilliger te worden aangenomen. Zij droegen reeds uniform en werden geoefend. Heel sterk zagen zij er niet uit, maar ik vind ovfr het algemeen de Berlijners een niet zeer pootig ras. Die knapen praatten frank en vrg over de blunders, door .do Duitschers begaan, over de groote, stellige verwacht ting, dat de oorlog nog jaren zou duren. Ik raakte met hen in gesprek, en het i3 verbazend, wat die 15-jarige jongens al was ten, en als groote menschen bespraken! Zoo zeiden zij: „Zeker, wij hebben een domheid begaan, toen wij naar Parijs trachtten te komen, maar de Franschen waren minstens even dom toen zij met groote offers den Rijn door den Elzas heen trachtten te bereiken, in het begin van den oorlog. Zéér groote stommi teiten, hebben wij nog niet begaan. Maar, kijk eens naar de Engelschen, die een ge weldig leger hebben opgezouten in de on neembare stelling, welke het Duitscho genie, ter verdediging van Konstantinopel, heeft Opgericht. Hebben wij in hun heele leger een generaal, die met Liman von Sanders js te vergelijken? "Weten zij wel, dat wij de Darda- nellen beschouwen als een van de levensor ganen van dezen oorlog, en dat onze pioniers reeds bijna een jaar geleden heel Gallipoli hebben versterkt, lang voor hun eerste on zinnige beschieting?" „Maar hoe weet gij dat alles?" vroeg ik. „Dat weet immers iedereen in Duitsch land! Wij houden vol, dat zelfs een millioen 'man Konstantinopel niet zal kunnen ver overen! Spreekt Engelsch? Lee3 dan eens een Engelsch blad in een café en vertelt u ons eens of u er een ware beschrijving van van den toestand aan de Dardanelles in vindt!" En nu moet ik zeggen, dat het mij ver baast, hier te lande juist dit gewichtig oor- logstooneel zoo nonchalant behandeld te zien. Niemand schijnt het hier de moeite waard te achten, het Engelsche publiek daarom trent eens naar waarheid in te lichten. Hier beschouwt men het blijkbaar als iets in den trant van den Boerenoorlog, met zgn ups and downs. Maar de Duitschers beweren, dab de expeditie van den aanvang af een krankzinnige onderneming was, die onmoge lijk kan slagen. Men zegt mij hier wel eens „Mijn vriend de officier vertelt mij, dat wij over een maand te Kontanstinopel zullen zgn," maar niemand kan mij vertellen, hoe dat ,dan wel in zijn werk moet gaan. Niemand schijnt hier deze onderneming van het gigantisch gewicht te achten, dat de Duitschers er jmn hechten! Wat hot verschil in houding aangaat: Ik hebi h ier te Londen een der grootste bioscopen bezocht: geen enkele film, die den bezoekers eensg plenkbeeld kon geven van den dagelgkschen arbeid van uw leger en vloot het publiek wachtte blijkbaar ini spanning op de verrichtingen van den ko miek Charlie Chaplin! Maar te Berlijn gaan de menschen tegen verlaagd enbrée naar. bioscoop -programmal: zien, dïe förjha uitslui- fena mee den oorlog in verband staan, en de soldaten betalen in 't geheel niets, evenmin als kinderen! Soms worden de portretten van eenigen uwer generaals op. het doek geworpen. Men applaudisseert flauwtjes. Maar aan Char lie Chaplin wordt een ware ovatie gebracht! Pakjes zenden naar het front kost hier gewoon tarief in Duitschland zoo goed als niets, al is de afstand nog zoo ver. Ik heb in de „Times" gelezen van huur koetsiers, die soldaten veel te veel bereken den, om li en 's ochtends vroeg door Londen te rijden. Zulke dingen zouden in Duitsch land onmogelijk zgn. In Kameroen hebben de Engelschen Ni geria bezet. Stap voor stap verdrijven ze daar de Duitschers. Duitsche Studenten in den Oorlog. We hadden zoo'n idee, dat er in DuitecK- lond geen enkele student meer aan de uni versiteiten studeert, omdat er zooveel troe pen te velde zijn of afgericht worden. De laatste statistiek geeft ons daaromtrent in lichtingen. Aan de 22 universiteiten van het rijk waren in het tweede oorlogsjaar 53,335' studenten ingeschreven, tegen 52,500 ver geleken bg den laats ten winter en 61,200 in den zomer van 1914. Daartoe beboeren 48,760 mannen en 4575 vrouwei. Van de eersten zijn ongeveer 1000, van de laatston ongeveer 200 buitenlanders. Het aantal toehoorders, dat slechts enkele cursussen bezoekt, bedraagt 2717 (678; vrouwen), zooda-t aan de universiteiten in totaal 56,052 personen ingeschreven zijn, tegen 65,300 in het laatste vredeshaifjaar. Maardie studeeren lang niet allemaal. Er zijn er zeer velen te velde of op andere wijze in militairen dienst. Het aantal werkelgic studeerende stilden* ten bedraagt met inbegrip van 1200 buiten landers 12,575 mannen en ongeveer 4300 vrouwen en het aantal van hen, die in oor- logs- of sanitairen dienst zijn is 36,185 man nen en ongeveer 250 vrouwen. Hierbij ko men nog do studenten, die eerst in den loop van den zomer in militairen dienst zijn ge treden ongeveer 1000 en eenige dui zenden, die aan geen hoogesohool zgn inge schreven, zoodat in totaal ongeveer 42,000 Duitsche studenten, dus ongeveer 80pCt- en ongeveer 300 vrouwen te velde zrjn, afgericht worden of in dienst van het Roode Kruis zijn. Ook van de Technische Hoogescholen dient ongeveer 80 pCt. Wat het bezoek van de verschillende universiteiten betreft, daarbij geeft Ber lijn weder den toon aan met S013 stu denten, waarvan er 5200 (55 vrouwen) in dienst zijn. Dan volgen München met 5748 (4005), Bonn met 4417 (2816), Leip zig met 4388 (2975), Breslau 2707 (1790), Göttiügen 2376 (1582), Münster 2326 (1478), Freiburg 2203 (1736), Halte 20S0 (1532), Tübingen 2037 (1693), Heidelberg 2135 (1427), Marburg 2057 (1447), Kiel 195S (1561), Jena 1664 (1129), Strassburg 1541 (1026), Konigsbtrg 130-1 (362), Würz-' burg 1275 (873). Erlangen 1214 (90CT Gie«sen 1176 (808), Greifswald 1065 (Si4), Frankfurt 855 (142) en Rostock 801 (587). Van do Tübingensche studenten staat het grootste aantal to velde, n.l. 85pCt.; van Freiburg 84.7, Kiel 83.9, Mie 78.2, Hei delberg 75.7, München 74.7, Jena 7S.9, Münster 71.7, Bonn 714 e.n Leipzig 71.2. Behandeling van Fransche Krijgsgevangenen. De voorzitter van het Fransche R/>ode Kruis, markies do Vogue, heeft een schrg-, ven gericht aan den voorzitter van het Rcode Kruis te Genève, Ador, waarin hij er. tegen protesteert, dat de Duitsche regee ring lYansche krijgsgevangenen van hoo-' gere ontwikkeling allerlei zwaren handenar beid laat verrichten, onder voorwendsel van represaille tegen onrnenschelijke behande-y ling van Duitsche krijgsgevangenen. Eenige duizenden intelléc'ueelo krijgsgevangenen uit de eerste maatschappelijke standen rijn rit verschillende kampen bijeengezocht en raar do provincie Hannover gezonden om daar te helpen bij de ontginning der veengronden. Voor de meest3 dezer lieden, die aan zulk werk niet gewoon zgn, is deze arbeid een lichamelijke en zedelgke marteling, terwijl barbaarsche straffen aan onschuldigen wer den opgelegd, met de niet verheelde bedoe ling hun families vrees aan te jagen en ze- delijken druk uit te oefenen op de Franschf regeering. Om deze handeling te rechtvaar digen wijst de puitsche regeering de Fran schen on de interneering van Duitsche krijgsgevangenen in Dhaomey en een onge zonde streek van Marokko, waarbij "den Duit schers de beleediging wordt aangedaan be^ waakt te worden door zwarte soldaten, ter wijl zg zwaren handenarbeid moeten ver richten. Do voorzitter van het Fransche Roode Kruis, herinnert aan het rapport van den Fransch gevolmachtigden baron Anthouaid, waarin deze qp volkomen betrouwbare ge gevens uiteenzet, dat deze grieven denk beeldig zijn. De Duitsche krijgsgevangenen geïnterneerd in Dahomey, waren afkomstig uit Tago en Kameroen, waar hetzelfde kli maat heerscht, rij werden echter doer de Franschen uit eigen beweging overgebracht naar landbouwstreken van Marokko, waar de toestanden wat levens- en arbeidsvoor waarden betreft volgens officieele erken ning voldoen aan de eiscnen der mensche- lgkheid. Wat betreft de in Frankrijk geïnterneer den is het officieele bewijs geleverd, dat zij op alleszins voldoende en menschelijke- wijze behandeld worden. Fransch op straat in Duitschland. Te Berlijn heeft wegens ,.groben_ un- fug"i terecht gestaan prof. dr. füskar Vogt, directeur van 'b neuro-biologisoh instituut. De professor was in hooger beroep geko men van .con door de politie opgelegde boete van 30 mark. Prof. Vogt bad i.i het begin van Mei op straat wandelend met zijn vrouw (een Fran^aise) en de gouver nante van rijn kinderen (oen Fransoh-Zwit- sersdLe) Fransch gesproken. Dat wekte' de woede van een zekeren dominee Kettner, wiens zoon juist was gesneuveld en die nu zich ten zoorste gekwetst gevoelde de taal van de vijanden van zijn vaderland to hoo- ren. De dominee wenddo zich tot den professor en riep dezen toe Duütsch te spreken, waarop de prolessor hem op merkte dat hij zicl\ met zijn eigen zaken had te bemoeien. Het eindo was dat do heeren elkaar beetgrepen, maar gelukkig kwam te rechter tijd een politieagent tus- schenbeidcu die de heeren moe naar't bu reau nam. Do verklaringen der neeren voor do rechtbank liepen uiteen, geen van beiden was hot eerste met schel den en handtastelijkheden begon nen, maar op do verklaring van den poli tieagent nam do rechtbank aan, dat d©

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2