Oe Europeesclie Oorlog. Binnenland. KLEINE ADVERTNETIËN. Ingezonden. SPORT. REGEERINGSTARWJE VOOR 1 (- GESTICHTEN. Hefc Kamerlid de heer Van Yuoren heefb de volgende schriftelijke vraag gesteld aan den minsiter van Landbouw, Nijverheid en Handel: In eenige gemeenten wordt aan gestichten en instellingen van weldadigheid, die het brood voor hnn verpleegden in eigen bakkerij bereiden, de (laarvoor benoodigde regeerings- tarwe onder dezelfde voorwaarden verschaft als aan broodfabrieken en bakkerijen, die het zoogenaamd goedkoop regeerings- brood verkoopen. In andere gemeenten mee- nen B. en W. daartoe niet gerechtigd te zijn. In het belang eener gewenschte unifor miteit wordt daarom gevraagd: I. of het naar het oordeel van den mi nister juist is, dat gestichten en instellin gen van weldadigheid in het voordeel der iv vering van goedkoope regeeringstarwe dee- leD, ook wanneer zij het brood zelf bak ken; II. zoo ja, welke voorwaarden daarbij jnoeten worden gesteld. Hierop heeft de minister geantwoord: I. Regeeringstarwe wordt uitsluitend aan meelfabrikanten en molenaars verstrekt. "Wet (regeerings)-tarwemeél betreft is de piinister van oordeel, dat aan gestichten en instellingen van weldadigheid, voor zoo ver zij niet door het Rijk worden geëxploi teerd, goedkoop en ongebuild brood, éubsi- sidiair goedkoop ongebuild meel of wei 15tide behoort te worden verstrekt, wanneer zij h6t verlangen hiertoe kenbaar maken en zich aan de voorwaarden, waarop die ver strekking plaats heeft, onderwerpen. II. Voor zoover den minister bekend is, wordt door de gemeentebesturen gehandeld overeenkomstig zijn bedoeling, namelijk "dat geenerlei verschil wordt gemaakt tusschen de bedoelde instellingen en particulieren. Voor de verstrekking van broodkaarten wordt de directie als hoofd van een gezin beschouwd, terwijl evenzoo de verstrekking van meel, wanneer in de gestichten het brood wordt gebakken, geschiedt op vol komen denzelfden voet als de verstrekking aan particulieren, die zelf hun brood bak ken, dat wil zeggen op meeltaarten en tegen een prijs van 16 cent per kilogram. BEHEER VAN SPOORWEGEN, POS- xERLJEN EN TELEGRAFIE VAN DEN BELGISCHEN STAAT. De directeur van den betalingsdienst te Amsterdam, verzoekt, de belanghebbenden in kennis te stellen, dat het hulp- en pensioen geld voor de maand Juli voor het personeel van bovenvorm. beheeren, dat naar Neder land is uitgeweken en daar standvastig ver blijf houdt, zal worden uitbetaald o.m. op Donderdag 9 September; to Utrecht, en op Vrijdag 10 September: te Leiden, voorm. en te Den Haag nam. Deze betalingen zullen geschieden, vol gens de reglementen der voorgaande maan den, op de gewone uren en in dezelfde lo kalen. SPIONNAGE OF INVENTARISATIE? i Onder 'dit opschrift schrijft „Een Zeeuw" in 'do „Tel." het volgende: „Een der torens mot groob klokkenspel in Zeeland, werd dezer dagen door een belang stellenden Duifócher bezocht. Zwijgende als een mof begon hij aldaar notities te maken. Vooral 'de groote klokken schenen hem be lang in te boezemen. Quasi noteerde hij do inscriptie 'der klokken. Op aanvraag van den tcrenbewaker ol hij een Duilscher was, ant woordde lig ja, betaalde onmiddellijk de verschuldigde entree en verdween als een bliksemtrein. Het dacht me goed op bovenstaand de aandacht to vestigen. De belangstelling in onze torens door dergelijke vreemdelingen^ me dunkt, daar is in deze dagen een luchtje aan." ONTVLUCHTE KRIJGSGEVANGENEN. Omtrent da vlucht der twee Fransche onderofficieren uit het krijgsgevangenkamp te Meschede, vernemen wij nog het volgende: Uitgeput kwamen zij te Broekheurae bg 'n bcerenwoning aan. Hoewel niet wetende, dat zij op Hollandsch gebied waren, besloten ze aan te kloppen, waarop de bewoner, de land bouwer R., open deed. Daar zij geen Hol- landsch of Duitsch spraken en de boer geen Fransoh kende, konden ze elkander niet begrgpen. Op hun herhaaldelijk uitge sproken angstige vraag „Deutsch?" ant woordde R. „Holland", waarop beiden een juichtoon aanhieven. Met de bekende gastvrijheid der Twente naren werden de vluchtelingen vervolgens door den landbouwer ontvangen, het vuur werd 'aangelegd en gelegenheid gegoven hun druipnatte 'kloeren te drogen. Onderwijl wer den beiden door de boerin van eten en drin ken voorzien. De twee Franschen, die in 't leger den graad van sergeant-majoor en fourier be kleedden, 'waren gewond in handen der Duit- schers gevallen en na hersteld uit een Duitsch hospitaal te zijn ontslagen, in het interneeringskairip te Meschede geplaatst. Hieruit Waren z\j ontvlucht in het bezit van een kaartje en een kompas. Daar zij slechts zeer weinig ge'd hadden en geen Duitsch kenden, liepen zij alleen 's nachts; daags verscholen zij zich in bosschen. Nabij Gro- nau gekomen, bemerkten zij aan do stren gere bewaking, dat zij dicht bij de grens moesten zijn. Niet ver van die stad hadden zij zich, om niet ontdekt te worden, moeten ingraven. Zij droegen nog de kleeding van 't inter- Beeringskarnp en hadden op handige wijze de roode verfstrepen, die daarop waren aan gebracht, ten einde direct te worden her kend, weggemoffeld door er strookjes goed, die a an de binnenzijde van de jassen waren weggenomen, overheen te naaien. Beide militairen zijn naar Rotterdam ver trekken. H. M. de -ixoningin-ÏIoeder heeft zich hedenochtend 9 u. 47 m. per S. S. van Den Haag naar Nijmegen begeven tot het brengen van 't aangekondigde bezoek aan de Weesinrichting te Neerbosch on aan het R -K. Sanatorium Dekkerswold te Groes- beek. H. M. maakte voor deze reis gebruik van het salonrijtuig van de Nederlandsche Centr-Spoorwegmaatschappij De Ned. Bond van Gemeenteambtena ren h'e^d te Arnhem haar gewone jaarverga dering, die druk bezocht was. De voorzitter, de heer Aalfs, burgemees ter van Vries, wees allereerst op den hoogst belangrijken arbeid van gemeentebesturen en ambtenaren in de tegenwoordige omstan digheden. De secretaris deelde mede, dat vernieti ging zal worden gevraagd wegens strijd met algemeen be'ang van het ongevraagd ontslag van den eersten ambtenaar ter secretarie te Warmond. Tot eere'eden werden benoemd de hecren Heemskerk en Kolkman, oud-ministers, in verband met de tot-stand-brenging der pen sioenwetten voor de gemeenteambtenaren. De algemeene vergadering van den Bond van Antirev. Gemeenteraad eden "wordt 9 'September te Utrecht gehouden. Daar de "Bond verleden jaar, in verband ïnet de tijdsomstandigheden geen vergade ring (h!ield, moeten thans 4 bestuursleden aftreden, n.l. de heer F. S. Gosiinga, Schie dam; mr. P. E. Briët, Leiden; mr. A. De Jong, Rotterdam, A. S. J. Dekker, Gots; en J. S. F. v. Hoogstraten, Arnhem. Ingeleid zullen wordeD de onderwerpen, „Gemeentelijke Woningbouw", door den heer F. Nauta, burgemeester van Datumadeel en „De Gemeente als Werkgeefster", door mr. S. De Vries Czm, wethouder te Amsterdam. G,Rott,;) Voor het van 14 tot 13 en van 21 tot 24 September aanstaande te Amsterdam te houden examen ter verwerving van het po- litiediploma hebben rich 449 deelnemers aan gemeld. Tot voorzatter der examencommis sie is benoemd de heer J. van Waning, bur gemeester va2 Ouderkerk aan den IJsel en hoofdredacteur van „De Politiegids". De heer Joh. D. Holmer, vader van een leerling der H. B. S. te Amersfoort, heeft in een adres aan den Min. van Binnenl. Za- ken diens tussckeakomst ingeroepen tegen handelingen van den directeur dozer schooi, dr. P. G. Tidden3? wijl deze zich niet houdt aan het reglement en aan het huishoudelijk reglement van de school, door den Raad vastgesteld, terwijl de Commissie van Toe zicht aan zijn klacht over de schending van die reglementen geen gevolg geeft. De grief is deze, dat de heer Tiddens leer- lingen, die tot een hoogere klasse overgaan, waarover reeds vóór de vacantie is beslist, dwingt tot heb maken van vacantiewerk en tct het nemen van extra-lessen, ook in vak ken, waarin zij voldoende cijfers voor vlijt hebben bekomen. De heer Ho'mer had bij de commissie-aangedrongen op annuleering van do vacantietaken, maar dezo is, zooals hij zich uitdrukt, er over gaan zwammen, zonder den knaap van het onverdiend straf werk te ontlasten. Adressant hoeft de regle menten bestudeerd en de zekerheid beko men, dat de Raad heeft gewild, de voorwaar delijke overgangen in de plaats to stellen van do herexamens, die vroeger bestonden, maar dat door het opgeven van vacantieta ken feitelijk herexamens weer zijn ingevoerd. "Voor zijn meening beroept de heer Holmer zich op den vroegeren directeur, den heer G. J. Buys, op wiens voorstel de Amers- foortsche Raad do huidige regeling heeft in gevoerd, waarvan echter de tegenwoordige directeur telkens afwijkt. De adressant is van oordee1, dat de direc teur eener H B. S. eveneens zijn plicht be hoort na te komen als 'n wegwerker, en dab hij een reglement niet mag beschouwen a's een vodje papier. GEMENGD NIEUWS. Een gezelschap damep uit Den Haag zou te Naaldwijk een Westland- schen tuin bezoeken. Daar de eigenaar af wezig was, ried men aan den ingang de da mes aan den tuin maar in te loopeo, waar zij1 wel geleide zouden vinden. Langs een der smalle tuinpaden voortgaande, ziet een knaaj', die de dames vergezelde, een boom, mót gele pruimen beladen. Op den boom toeloopende valt het ventje in een vrij die pen mestput, gehe-el gevuld met de vloei bare substantie, die de tuinder hoog waar deert, maar die men overigens liefst op grooten afstand passeert. De moeder wil den knaap te hulp komen, doch valt ook in den put, evenals de tweede dame, die hulp zou verleenen. Aan de derde gelukte het, maar niet van smetten vrij' blijvende, allen uit het kwalijk riekend bad op het tuinpad terug te brengen. Gelukkig wer den de onfortuinlijke toeristen door goed hartige menschen geholpen en althans van de grootste hindernissen bevrijd, zoodat zij in draaglijken toestand door een inmiddels uit Den Haag ontboden auto huiswaarts kon den keeren. Men schrijft uit Utrecht, dat het in eei^ der soldaten-kwartieren al lerminst vrij ii'Van ratten. Zondag maakte een der militairen zijn ransel open en toen bleek, dab een rat er moeder in was go- worden en vijf ratjes in zijn sokken bad ge deponeerd. I' e Ann a-P aulowna is heden- nacht de in het Balgkanaal liggende schuit van den schipper J. M. gezonken, ten ge volge waarvan de "chipper verdronk. Hij laai" een vrouw en vier kinderen achter. KLEINE ADVERTENTIES kunnen iederen morgen worden aangeboden ©n worden tegea 85 ets. berekend. Op Woensdag- en Zaterdagmorgen tot 12 uur n.in. togen 4P ets. De Reinheid bij Militairen. WelEd. Heer Redacteur! Zoudt U mij een kleine plaatsruimte willen verleenen in Uw veelgelezen blad? Tot mijn groote verwondering las ik in Uw blad van 31 Augustus j.I. de vraag van een echtgenooto van een sergeant, waarin zij vroeg: „of haar man niet thuis mecht komen slapen" en waarin zij teven3 vermeldde: „dat haar man vol ongedierte zat." Ik kan mij niet begrgpen hoe zulks kan; zelf gemobiliseerd zqnde, reeds 13 maanden, vond ik, noch een van de 249 andere soldaten van de compagnie, ooit levend on rein, ook bij andere bataljons of compag nieën komt zulks nooit voor,. Dat we eens een vloo hebben, nu ja, ma3r dat heeft ieder, zelfs wel de deftigste of rgkste bur ger. Maar ik denk, dat die sergeant misschien erg vuil op zijn body is. Ik schreef dit niet om die sergeantenvrouw: aan te vallen, maar speciaal om bij niet- militairen bet denkbeeld weg te nemen dat, als een sergeant die als troepenieider) toch fn het schoone en reine voor moot gaan vol ongedierte zit, hoe dan zpjn minderen, de soldaten, er wel uit zullen zien. WelEd. Heer Redacteur, ik dank U. voor Uw bereidwilligheid en verblijf, Hoogachtend, Een Soldaat. Leiden, 1 Sept. 1915. Gave aan n. M. Elisabeth Koningin der Belgen voor de Belgische Soldaten aan het Front. Weinig wordt over Haar geschreven, veel wordt over Haar gesproken. Zij is een stille in den landoin dat kleine, nog vrije landje,, waar de Belgische vlag waait over zooveel ruïnen Koningin Elisabeth is geworden een troos teres van ongelukkigen, een Engel van het Roode Kruis 1 Helpen wij Haar weldoen J Zenden wij Haar gaven voor de kleine, sterke wacht aan de User I In brieven van het front, zoo ontroerend en vol vertrouwen, heet het steeds: Zendt ons toch goede boeken 1 Die strijders, waaronder artisten, schrij vers, advocaten, doctoren, mannen van kunst en wetenschap, odor den rampzaligen krijg uit hun vreedzamen arbeid gerukt, Bnakken naar lectuur, naar pakkende, dege lijke Ylaamsche, Fransche, Nederlandsche lectuur i Wilfb gij ons helpen een keurcollectio aan Koningin Elisabeth te zenden voor Haar strijders? Ook geldelijke giften zullen welkom zijn. Mej. Marie Berdenis van Berlekom, 's-Gravenhage. Mevrouw Irua BoudierBakker, Aerdenhout. Mevrouw Thérèse van Duyll-Schwartze, Amsterdam. Dr. Frederik van Eeden, Bussum, Prof. Mr. J. A. van Hamel Amsterdam. [Prof. G. W. Kernkamp, Utrech/b. Mevrouw Nellie van Kol, Yoorsohoten. Prof. Dr. B1. Kouwer, Utrecht. Mej. Dr. Charlotte A. van Manen, 's-Gravenhage. Mevrouw Top van Rhijn-Naeff, Dordrecht. Mevrouw Soharten-Antink, Blaricum. Mevrouw Hólène Swarth, 's-Gravenhage. Mej. Cornéli© van Zanten, 's-Gravenhage. Gaven worden gaarne ontvangen aan het adres van Mej. Marie Berdonis van Berle kom, Presidente van het Comitó voor een „Nederlandsche Ambulance in België", Oelebesstraat, 's-Gravenhage. Voetbal. De oompetitieindeeling van den N. Y.-B. De indeeling i3 ten opzichte van Ajax I verschillend met die der laatste jaren, toen het in hoofdzaak was ingedeeld met elftallen uit Zuidelijker plaatsen. Ongunstiger is de toestand niet geworden; men mist de onaan gename reizen naar Gorkum, Dordrecht en Vlaardingen, beschouwt men de reis naar Delft en Haarlem als gelgk, dan staat tegen over de reizen naar de drio eerstgenoemde plaatsen, met een wedstrijd in Rotterdam, driemaal een bezoek in Amsterdam en een in Alkmaar. Onder de sterke elftallen in deza afdeeling zal men zeker de drie Amster- darascko vereenigingen moeten rekenen, die samen het vorige jaar op het Amsterdam- sche Ajax volgden. en AIcmaria Yictrix waren ieder wel nummer een, maar van een zwakke afdeeling, terwijl Ajax, hoe wel nummer één van een middelmatige sterke afdeeling^ toch ook in krachten is achter uitgegaan. Met eenige versterking kan Ajax misschien in deze afdeeling een goed figuur slaan. Yoor Ajax n geldt allereerst de vraag of het wel in den N. V. B. zal gaan spelen, omdat het de laatste jaren altijd zooveel gnoeite kostte om volledig op te komen. We gelooven echter, dat het voor de vereeniging beter is in de N. V.-B.-comh petitie uit te komen en men trachtte de onvolledigheid door betere organisatie te voorkomen. Ajax heeft genoeg reserve-spe lers, die de voorkeur aan een competitie in den 'N. V.-B. zullen geven. Er is echter een bezwaar: een afdeeling van 10 elftallen is te groot, maar wanneer men nagaat dat de afdeelingen A en B van de reserve tweede klasse ieder bestaan uit 10 elftallen, dan zou men aan den N. V.-B. het verzoek kunnen richten om van deze tweo afdeelin gen er drio te maken. Laat Ajax in deze richting werken en er zullen zeker ook wol andere vereenigingen van deze afdee lingen voor, dit voorstel te vinden zgn, Be zwaren van do zgdo van den N. Y.-B. kun nen er niet bestaan. De derde klasse afdeeling D telt maar zes elftallen: tweo uit Leiden, drie uit Gouda en één uit Alphem .Wanneer L. F. C? dezo afdeeling ziet, moot het spftt hebben, dat het zgn verzoek ingetrokken heeft; een zevende elftal zou er in dezo afdeeling nog best bij kunnen en misschien is het aan leiding voor L. F. O. om opnieuw zich tot den N. V.-B. to wenden. Een bezwaar van dezo afdeeling is, dat men driemaal naar Gcuda moet en de aansluiting tusschen Gouda en Leiden is altijd slecht geweest, of heeft de autodienst hier misschien verbetering in gebracht? Op den Balkan. Op den Balkan Leerscht nog dezelfde spanning. Niemand die eigenlijk weet, hoe 't er precies mee gesteld is. De be richtgevers en de bladen schrijven over de houding nu en in de toekomst van deze landen er precies zoo over als ze dat gaarne wenschcn. Sterk is dat uitgekomen met de berich ten aangaande de onderhandelingen tus- schen Bulgarije en Turkije. Ondertus- schen zijn die nog nooit beëindigd en on mogelijk is de veronderstelling van de „Figaro" niet, dat de Bulgaren er mis schien zelf belang bij hebben deze berich ten in omloop to brengen, in de hoop in Servië indruk te maken. Toch schijnt het zeker, dat Bulgarije volle vrijheid zal be houden om met de Quadruple Entente te onderhandelen, wanneer de plannen van Servië bekend zijn, zegt dit blad nog. Met Griekenland wordt de verhouding tot de entente na den terugkeer van Ve- nizelos aan 't bewind weer wat beter. Strenge bepalingen tegen den handel in contrabande zijn en worden nog gemaakt en dit heeft ten gevolg, dab de vloten der entente mogendheden niet meer tegen Grieksche koopvaarders optreden, wat, naar men zich zal herinneren, in den laat- sten tijd nog al eens geschiedde. Ook Servië toont zich tegemoetkomend jegens de zuidelijke buren en heeft beslo ten in Albanië die plaatsen te ontruimen, die dn direct verband staan tot de Griek sche belangensfeer en. Roemenië is nog niet gezwicht voor den drang der centrale mogendheden. In een verklaring, die de Roemeensche regeering tot de centrale mogendheden heefb gericht nopens het doorvoerverbod van wapens en schietvoorraden door haar gebied, zegt zij, dat ze behalve door den wensch, een strikte neutraliteit te bewaren, in haar houding wordt gesterkt door den oorlogstoestand die tusschen Turkije en Italië bestaat, naar aanleiding van de zeer vriendschappelijke betrekkingen, die dit laatste land met Roemenië verbinden. De invloedrijkste politici verklaren on omwonden aan de zijde der entente te staan. Een bijzondere correspondent van de Temps" t© Boekarest, Edouard Taver- nier, is voor zijn blad de partijleiders Fi- lipescu en Take Jonescu gaan interviewen betreffende hun inzichten aangaande de houding, door Roemenië in het wereld conflict aangenomen. Eerstgenoemde verklaarde hem, dat hij een duurzame neutraliteit van zijn land iets onmogelijks achtteeen man die het lot van zijn land in handen heeft, mooht volgens hem, de hem aangeboden kans om het grondgebied der natie te verdubbelen, niet opzettelijk en misschien voor goed voorbij laten gaan. De eenige aanneme lijke oplossing was dus naar zijn meening, dat Roemenië aan de zijde der geallieerden ingreep. Filipescu betreurde het van ganscher har te dat er reeds een zeer gunstige gelegen heid nutteloos voorbij was gegaan. Dat was toen de Russen zich op de Karpathen bevonden, en het restant van het Oosten- rijksche leger bonden„wij hadden toen gemakkelijk binnen kunnen dringen en dit vijandelijk leger door eon flankaanval vernietigen. Wij zouden het niet den tijd gegund hebben, zich te herstellen, en in dezen gigantenstrijd zou één der strijders het worstelperk hebben moeten verlaten door den wil en de macht van mijn landl Maar zij hebben zich kunnen herstellen, zij hebben meer dan 200.000 Roemeniërs, onze broeders, gereeruteerd, die zij ten doode gewijd hebben Van zijn partij zeide Filipescu nog „Wij zullen ons met de Takisten (aanhan gers van Take Jonescu) vereenigon. Maar ik wil in geen geval leiier zijn. Wij zul len, eenmaal verbonden, een groote con servatieve partij vormende afgeschei den conservatieven, onder leiding van- Manghiloman, zullen dan niet meer mee tellen". De Manghilomannen zijn sterk pro-Duitsch. Jonescu liet zich ongeveer in denzelfden geest uit. Ook hij betreurde, dat Roeme nië niet op een gunstig tijdstip had inge grepen. „Ik geloof, dat wij twee gunstige gele genheden voorbij hebben laten gaan den val van Lemberg en d- oorlogsverklaring van Italië. Wij hadden de munitie, om mee te beginnen, en ik ben er zeker van, dat Bulgarije zou hebben meegedaan, als men zijn rechtmatige eischen had ingewilligd. De Dardanellen zouden reeds genomen, en het einde zou nabij zijn. En ik geloof niet, dat de dingen zich nogmaals aldus zullen voordoen, hoewel ik vast hoop op een gunstigen en spoedigen afloop. Neu traliteit zal ons in geen geval de voordee- len brengen, waarop wij voor na den oor log rekenen". De Invloed ïan t!e Ycr. Staten op don - uikbootoorlog. Berasitorff heeft op last van de regeeri^g te Berlijn minister Lansdng cr van in ken- nas gesteld, dat Duitsobland het voorstel der Vereenigde Staten, luidende, dat pas sagiersschepen gowaarsahuwd moeten wor- dien, alvorens door duikbooten te worden aangevallen, aangenomen. Bernstorff voegt in eon brief hieraan toe „Hoewel ik weet, dat u de „Luedia- nia"-zaok niet wensoht te behandelen, voor het gebeurde met de „Arabic" voorgoed en bevredigend is opgelost, wensch ik u van het bovenstaande op de hoogte te stel len, omdat mijn regeering tot deze gedrags lijn heeft besloten vóór het incident mek de „Arabic" gebeurde. In verband met dezen brief heeft Lan sing verklaard „Het schijnt mij wegens de duidelijkheid van dezo verklaring onsioo- dig er commentaar op te geven. Alleen wil ik zeggen, dat zij mij een erkenning schijnt van het grondbeginsel, waarvoor wij zijn opgekomen. De regeering is van ooreel dat de crisis voorbij is en dat Duitsohland de rechtmatigheid van de beginselen, waarvoor Wilson i3 opgekomen, heeft erkend." De Washingtonsohe berichtgever van de „New-York Times" geeft een uitvoerige be schouwing over de „wijze diplomatieke daad van Duitsohland ,om de Ver. Staten inzake den duikboot-oorlog tegenmoet te ko men". Het is hier bekend schrijft hij dat de regeering haar antwoord op de laat ste Engelscihe nota uitstelde wegens de cri sis in de betrekkingen met Duitsohland. Als dezo crisis door toegeven van Duitsoh land voorbij zal zijn, zal de Duitsoho regee ring hefc aan Washington overlaten om bij Engeland aan te dringen op wijziging vajn de koninklijke besluiten betreffende de blokkacBe. De Engelfiohe regeering hoeft reed3 te' kennen gegeven, dat zij bereid is den Ame- ri'ka-a-neoke hamdel welwillend te behande len en wijziging te brengen in de Mokkad$- bepalingen. Een stap in dio richting is gedaan in de bereidverklaring door Engeland om goederen, waarvan Ameri- kaansche firma's vóór zeker tijdstip ih Duitsohland contracten hadden afgesloteli, naar Amerika door te laten De vooruitaiöhten op het bijleggen vaü de geschillen, voortvloeiende uit de Engeï- 6cho blokkade-maatregelen, zijn daardoor hoopvoller geworden. Blijkbaar beseft dp Engelsche regee-ring, dat Duitechlarid tracht met do Voreenigde Staten op goe den voet te komen, ten edn-do Engeland in de positie te brengen, dot het afbreuk dofct aan den Amerikaanschen handel. Hetzelfde blad zegt in een hoofdartikel: Duitsohland moot snel handelen, anders zal Engeland het in beleefdheid jegens do Ve?- eenigdo Staten vóór zijn. Bij de Dardanellen. De Turken komen nog met mede deelin gen over hun succes bij Anaforta. Een be wijs, hoo belangrijk dit was, achten ze, dat alleen ten noorden van Azmakdero 340^ dooden zijn geteld. 1:!ü daar WOS het gevecht niet het belangrijkst. Maar er ia nu oen officieel Engelsch bericht verschenen, eon zeer sober nog, dat verle/J dat de Engolschen eon belangrijke stellina op GaJlipoli hebben genomen en de Turkei zware verliezen toegebracht. Waar chü ge schiedde, waarom die stelling van belang is, en hoo groot de Turksche verliezen zijh wordt niet gemoeid. In Londen is do algemeeno indruk, d^L het gebrek aan munitie in Turkije zoozeer nijpt, dat niettegenstaande de hoeveelhe den dio in de fabriek, door de x/uitschers bij Konstantinopel gesticht, worden ver vaardigd, het weldra tot den val der hoofd stad van Turkije zal leiden. De „Messagero" zegt, dat met den y§.1 van Konstantinopel de tweede, beslissend^, faze van den oorlog zal beginnen. Dergelijke mededeelmgen zouden eenige waarde hebben, wanneer ze niet zoo veelvul dig werden verspreid. Het vertrouwen bier- in is niet groot en 't beBte is om ze te ver wijzen naar de afdeeling: vrome wenschcn. De Russische Verliezen volgens de Duitsehcrs. In een gedeelte van ons vorig nummer hebben wo nog het Duitsche communiqué kunnen vermelden. Dat was ditmaal niet zoo belangrijk om de krijgsverrichtingen maar het voornaamste er van was, wat mee gedeeld werd omtrent de Russische verlie zen. Het aantal Russische gevangenen, in Augustus door do Duijtsche troepen op hét oostelijk en zuidoostelijk oorlogstoon eel ge maakt, bedraagt meer dan 2000 officieren en 269,S3G manvoorts werden buitgemaakt 2200 kanonnen, meer dan 560 machinegewe ren. Hiervan werden bij Kovno gevangen genomen 20,000 man, en buitgemaakt 827 kanonnen; bij Novo Georgiefsk 90,000 man (onder wie 15 generaals on 1000 andero of ficieren), 1200 kanonnen, 150 machinegewe ren Do opgave van het aantal kanonm. L en machinegeweren, te Novo Georgiewek buit gemaakt, is nog niet volledig; do tolling der machinegeweren te Kovno nog niet be gonnen. De opgegeven getallen zullen dus nog wel hooger worden. Do voorraden aan ammunitie, levensmid delen en haver in de beide vestingen zijn nog niet op '.e geven. Het aantal gevangenen, door de Duit sche en Oostonrijksch-Honga-arsche legers sedert 2 Mei het begin van het voorja^*8' offensief in Galiciö gemaakt, bedraagl nu meer dan een miilioen. Het Oo8tenrijksch legerberichb geeft ook eenige cijfers en daarin lezen we het vol gende In het geheel werden in de maand Augustus door de onder Oostenrijksch- Hongaarsch opperbovel strijdende troepen 190 officieren en 53.000 man gevangen gö' nomen en 34 kanonnen en 123 machinegewe ren buitgic-maakt. Door dezo troepen rij*1 sedert het begin van Mei in totaal 2100 of ficieren en 42,500 man krijgsgevangen gö* maalct. Het aantal veroverde kanonnen b$ draagt 394, dat dor machine-geweren 1275.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2