Telegrammen. LAATSTE BERICHTEN. TELEGRAPHISCH WEERBERICHT, Verwachtingzwakke tot matigen wind uit westelijke tot noordelijke richtingen*. Hall tot zwaarbewolkt. Waarschijnlijk nog droog, behoudens kans op onweer, vooral in het noorden. Iets koeler. plaats van gedachten over een en ander, en oiscnoon oe Doftache per» stellige weal;en heeft gekregen om op het punt van moge lijke vredesonderhandelingen niet voorbarig te zijn, zou de afkondiging van een wapen stilstand de komende dagen geenszins een volkomen verrassing zijn. Of die spoedig gevolgd wordt door een afzonderlijken vrede piet het tsarenrjjk en of deze weer het uitgangspunt van onderhandelingen ook 'met de Entente zal worden, zou natuurlijk niet geheel zijn uitgesloten/' Dnitgch eommmiiqne over den Dnikboo&oorlog. D«n 16en Aug. vernietigde eon van onze duiklwoten^ aldus seint het W.olff-bureau uit Berlin, een bij Harrington, aan de Ierse he Zee liggende benzol-fabriek, met inbegrip van de benzol-voorraden en de cokesovens, door kanonvuur. De fabriek vloog, terwijl er een grooto vlam ontwikkeld word, in de lucht. De destijds in de Engelsche pers versche nen bekering, dat de "duikboot de open ste den Harrington, Parton en Whitehaven be schoot, is onjuist. Dezelfde duikboot werd den 15en Aug. in de Iersche Zee door een groot passagiers schip, blijkbaar van de Royal Mail Steam Packet Gomp." van grooten afstand bescho ten, ofschoon zij dit ïufefc had aangevallen. Uitdrukkelijk wordt geconstateerd, dat het handelsschip yan zjjn geschut tot den aan val, niet alleen voor de verdediging gebruik heeft gemaakt. De Engelsche admiraliteit maakte den 27en "Aug. bekend, dat een Duitsche duik boot voor Os tend e door een Engelsche hy droplane volkomen verwoest en tot zinken is gebracht. Dit bericht is onjuist. De duik boot word door het vliegtuig novig bestookt, ja echter niet getroffen en keerde onbe- sohadigd naar de haven terug. Hierbij teekent Wolff nog aan dat de ver woeste benzol-fabriek een van de grootste van Engeland is, en van des te grootere waarde voor do munitieproducÜe in Enge land, daar er slechts weinig van "die fa brieken zijn. Bejrafenls acn de Belgische grens. Men schrijft» ons uit Koewacht: Donderdagmorgen had hier een eigenaar dige en treurige plechtigheid plaats. Er was namelijk in Belgisch gedeelte van Koe wacht een vrouw gestorven en daar het kerkhof op Nederlandschen bodem ligt moest het lijk do grens passeeren. Nu mag echter geen Belg, zelfs met de beste pas sen, van hier den Hollandschen bodem be treden, maar men moet eerst naar Selzaete of Kemoeko en vandaar langs den grooten Tjog naar Sas van Gent of Hulet. Geen der familieleden van de overledene mooht dan ook do doodo naar het kerkhof volgen. Na de kerkelijke diensten werd het stoffe lijk overschot daarom door de familie naar do grens gebracht, waar het door de Duit sche militairen onder leiding van een offi cier aan eeuigo Hollandsche ingezetenen word overhandigd, die het grafwaarts droe- S6o. Yan verre stonden do kinderen door e draadversperring den droeven Btoet na te staren. Tegen hef Zeppelingevaar. Een uit Londen teruggekeerd medewer ker van de „Neue Züricher Ztg." schrijft: Do musea zijn nog open, maar de kost- baarsto stukken zijn in veiligheid gebracht. In de National Gallery ziet men geen van de meestorwerkon meer. In alle zal on staan, vaten water en emmore met zand klaar. In de Tate Galery hetzelfde. I*i do "Wallace Collection is haaat niets over gobleven. In het Britsoho Museum zijn de kostbaarste verzamelingen in veiligheid ge bracht. Een protest van Zweden. De Zweedscho regeering heeft bg de Duit sche een protest ingediend tegen het beschie ten van het Zweedsche stoomschip „Göta- Iand" en tegen do aanhouding en opbrenging van dit schip, ofschoon het geen contra bande aan boord had. Munitie-aanmaak in de Engelsche Koloniën, Het succes der Engelschen en Russen in de Ooetzoo heeft in Indië groote geestdrift verwekt. Met den munitie-aanmaak gaat het hier goed vooruit. Allo gemeenschappen werken mede. Zeven Indische vorsten gaven nog bijdragen voor oorlogsdoeleinden. De re- crutcering gaat geregeld dooT. Do Ver. -iatcn en Duitschland. Bemstorff heeft in opdracht uit Berlijn Lansing verwittigd dat aan cle Yereenigde Staten volkomen voldoening zal worden gegeven voor ljet in don grond boren van do „Arabic" Bernstorff verzekert dat Duitfjohland, indieD de „Arabic" zonder voorafgaande waarsohuwing is getorpe deerd, meer zal doen dan alleen de daad afkeuren. Uit Washington wordt nog geseind, dat de Voreenigde Staten een oplossing van het geheele verschil omtrent den duikbootoor log zullen verlangen, voor zij de inoidenten met de „Lusitania" en de „Arabic" ols ge sloten beschouwen. Bernstorff zegt to gelooven, dat de be sprekingen nopons de „Arabic" zullen worden gevolgd der besprekingen nopens de „Lusitania". Staat van beleg en perscensuur ïn OuiiscfoSand. Bij do bespreking van 't vraagstuk van den staat van brieg en de persconsuur in den Rijksdag betoogde d© soc.-dam. Fischer (Ber- j Igo): Het Duitschö volk in al zijn geledingen en partijen staat aaneengesloten achter de re geering, tegen eiken vijand gekeerd. Ver storing van do openbare veiligheid zijn niet voorgekomendaarom dienen de staat van beleg on do perscensuur te worden opgehe ven. Op de aanmerking van den spreker, dat de sociaal-democrat en o.» sommige plaatsen anders worch-n behandeld dan de aanhangers van burgerlijke partijen, antwoordde staats secretaris Delbriick: Alle partijen waardeeren van de arbei ders ten zeerste hun toewijding en hun ver richtingen voor het vaderland. Niemand zou het begrijpen, wanneer de wetten niet op absoluut gelijke wijze werden toegepast. Maar de lange duur van den oorlog, de spi- onnage, de aanslagen op dc spoorwegen, de vliegeraanvallen en troepenverplaatsingen maken het absoluut noodzakelijk, dat er oen zekere beperking wordt opgelegd aan de in lichting van het publiek, voor zo'över dit be paald gcwenscht is. Overdrijving achten wij ongcwenscht. De voornaamste moeilijkheid is gelegen in het feit, dat er moeilijk een heid kan worden gebracht in de toepassin gen van de bepalingen. Daarom is het oor- logsburoau ingesteld voor de gelijkmatige en rochtvaardige uitoefeqjng van de censuur. Ook moet de pers meer militaire berichten ontvangen. Wij moeten het de Duitsche pe i zonder onderscheid van partij nageven, dat zij er volgens haar beste geweten naar streeft zich in dienst van het vaderland te stellen. Ik hoop, dat de goede betrokkingen tusschen pers en regeering dooi de nieuwe verorde ning nog zullen verbeteren. Het Eerste Kamerlid, dc heer H. Tan Kol, over Japan's standpunt. De to Londen uitkomende „Indépendanco Beige" bevat een artikel van onzen landge noot, den heer H. v. Kol, over Japan on den oorlog, waarin de schrijver vooreerst mede- j deelt, dat er in Japan volkomen kalmte i heerscht. De voornaamste bekommering van j den Japanner is voor het oogenblik om van de gelegenheid te profitoeren en den Duit- schen handel te verdringen uit het verre Oosten, uit Nederlandsch on Engelsch Indië, uit Australië en zelfs uit Amerika, vooral uit Zuid-Amerika. De schrijver vertelt dan verder, dat er in Japan een sterke stroo ming ran Duitsche sympathieën bestaat on der hen, die in Duitschland gestudeerd of vertoefd hebben. Tot de germanofielen be- hooron vooral veel* officieren, de meerder heid van de geleerde wereld, professoren, geneeskundigen, ingenieurs, chemici, voorts ook wel industrieelen, kooplieden en ban kiers. Toch hebben deze menschen de inne ming van Tsingt-ao goedgekourd, omdat zij, zooals de lieer Van Kol het noemt, meer vaderlandslievend dan Duitschgezind zijn en meenon, dat het een algemeen belang is om te beletten, dat eenige buitenlandsche mo gendheid een operatie-basis heeft zóó dicht bij de Japanscho eilandon. Zij gelooven aan de eind-overwinning van Duitschland, of, in elk geval gelooven zij niet aan een vol ledige nederlaag van dat land. De Japansche marine en de koopvaardij voolen moer voor de bondgonooten, evenals zij, die in Engeland hun opleiding genoten hebben; voorts bestaan er in verscheidene ambtenaarskringen Engelsche sympathieën. De meerderheid van hot verlichte deel der bevolking staat nog onder Engelschen- in vloed, maar die invloed toont neiging om te verslappen en men mag verwachten, dat die invloed snel zal verminderen, wanneer niet bondgenooten in dezen oorlog een belangrijk succes behalen. Zoo dus do openbare meening in Japan verdeeld is in zijn gevoelens jegens de oor logvoerenden, er bestaat, zoo vertelt de schrijver in de Indépondance verder, alge- meene sympathie voor België. Het is niet in de eerste plaats de schending van het Belgische grondgebied, dio in Japan den diepsten indruk gemaakt heeftevenmin zijn het de door de Duitschers bedreven gru welen, waarover do Belgische en Fransche verslagen ook in Japan bekend zijn gemaakt. Men veroordeelt die wreedheden; maar Ja pan hoeft vooral zijn sympathie, zijn op rechte bewondering, zijn geestdrif geschon ken aan België om den moed van het v.-l c, dat niet geaarzeld heeft front te maken te genover een machtigen vijand om zijn dap perheid op liet slagveld, zijn uithoudingsver mogen, om het heldhaftige gedrag van het kleine Belgische leger. Koning Albert heeft aan het Japansche volk zeer grooten eer bied ingeboezemd en, zegt do heer Van Kol, zoo deze nobele figuur ©en Japanner was, dan zou hij eenmaal een plaats krijgen in hot pantheon van de Japansche godheden. Thomas bezoekt de Orensot- la I» i*i eken De onderkstaatssecrelaris voor munitie heeft, vergezeld van eenige zijner medewer kers, de Creusot-fabrieken van Schneider be zocht „Le Journal" meldt, dat Thomas met - groote belangstelling de verschillende afdee- lingen bezocht, waar de kanonnen, granaten, enz. worden gefabriceerd. 'Ook toonde men hem een gepantserden trein en een op een wag euon der stel gemonteerd zwaar kanon. Daarna woonde hp schietproeven brj van zwaar geschut, waarvan er enkele direct naar het front gingen. Belangstelling trok ook een nieuwe fabriek, welke binnen eenige maanden 'gereed zal zijn en die aan ongeveer tweeduizend arbeiders werk zal geven. In den namiddag kwamen, op uitnoodiging van den heer Thomas, eenige honderden werklieden, afgevaardigden van alle corpo raties der Creusot-fabrieken, in de groote fabriekshal bijeen, waar hij hen toesprak. De onderstaatssecretaris gaf zgn buitengewone voldoening over de inrichtingen te kennen en besloot aldus: „Wanneer Duitschland tracht aan Rusland een beslissenden slag toe te brengen, dan is het, omdat het voelt, onmiddellijk te moeten overwinnen, doch het kan dit niet. Daarom is het verioren, want het machtige Engeland heeft al z£n industrieën aan den oorlog dienstbaar gemaakt, ook onze Russische boud gc-nooten organiseeren zich, terwijl do bij" onz6 fabrikanten ontwaakte onderneming^ geest overal nieuwe middelen schept. Van onze ovenvinningsdroom zult gij werkelijk heid maken" De heer Thomas wees nog op de buiten gewone verbetering, welke de fabrieken had den ondergaan sinds zijn laatste bezoek in November j.l. BUITENLANDSGHE BERÏGHTEN. l>e «taking in Wales. Runciman, Lloyd George en Henderson hebben in een brief aan de mijnwerkers in Zuid-Wales geweigerd een deputatie te ont vangen, óm over de geschilpunten te onder handelen. Doministers leggen er nadruk op, dat het aangenomen besluit bindend was voer beide partijen. Er zal een vergadering van de leiders der mijnwerkers worden ge houden, om den toestand te bespreken. De maire van Toulouse heeft bepaald dat allo honden een muilkorf moeten dragen of vastgehouden moeten worden. Deze maat regel was noodig geworden ten gevolge van het groote aantal gevallen van hondsdolheid in de stad. Uit een medcdeeling van den burgemeester blijkt, dat het verkeer op straat werkelijk hoogst gevaarlijk werd. Yan 1 Juni tot 20 Aug. word bij niet minder dan 18 honden de ziekte geconstateerd; 98 hon den, die gebeten zijn, worden afgemaakt 22 kinderen, 10 vrouwen en zes mannen zijn gebeten door dolle honden. Dc Strijd in het Westen. FARJJS, 28 Aug. (R. O.). (Officieel). Onze artillerie heeft op verscheidene pun ten van het front tot benoorden Atrecht de vijandelijke stellingen hevig beschoten en loopgraven van den vijand en een mu nitiedepot vernield. De vijan 1 heeft op grooten afstand Oompiegne beschoten, waarbij een verpleegster gedood werd en materieele schade werd aangericht. BERLIJN, 28 Aug. (W. B.) (Officieel). Het hoofdkwartier meldt heden van het wes telijk oorlogstooneel: Een vijandelijke aan val op den Lingekopf ten noorden van Mun ster, werd afgeslagen. Op een grioot deel van jh et front was de activiteit van het ge schut en der vliegers zeer levendig. Vijan delijke vliegers wierpen zonder succes bom men op Ostende, Middelkerke en Brugge. Te Muhlheim, in Baden, werden drie bur gers door bommen uit vliegtuigen gedood. De Strijd ii- het Oosten. BERLIJN, 28 Aug. (W. B.). (Officieel.) Het hoofdkwartier meldt heden van het oos telijk oorlogtsooneel. Legergroep Von Hindenburg: In de ge vechten noord-oostelijk van Bavesk en Schön- berg is de vijand verslagen. Meer dan 2000 Russen werden gevangen genomen, 2 ka nonnen en 9 machinegeweren buit gemaakt. Vijandelijke aanvallen op een deel van het front tusschen Radsiwieleschki en Swjadosze werden afgeslagen. Zuidoostelijk van Kovno rukken de troe pen van generaal Von Eichhorn zegevierend verder voort. Tusschen de Bobr en hetBia- lowietskawoud werden de Russen verder ach tervolgd. De stad Naref is door ons bezet. De legergroep Prins Leopold van Beieren is aan het vooruitdringen in het Bialowieska- woud en over de Lefna-Pravu, waarvan de oostelijke oever aan den benedenloop be reikt werd. Legergroep Von Mackensen: Bij de vervol ging werd de straatweg Ramieniec-Litowsk- Myszczyce overgetrokken. Tusschen de Mu- chawiec en Prepet-rivier drijven onze troe pen den verslagen vijand voor zich uit. De Duitsche ruiterij wierp gisteren bij Samary aan den straatweg Kowel-Cohya een vij andelijke cavalerie-divisie terug. Op het zuid-oostelijk oorlogstooneel heb ben onder aanvoering van generaal "Both- mar de Duitsche en Oostenrijksch-IIon- gaarsche troepon gisteren aan de S'.otlipa noordelijk en zuidelijk van Brzezany de Russische stellingen odorbroken. Nachte lijke vijandelijke tegenaanvallen werden bloedig afgeslagen. Hedenochtend gaf de vijand den tegenstand op. Hij wordt ach tervolgd. BERLIJN, 28 Aug. (W. B.) De „Voss. Ztg." verneemt uit het Oostejiriikache oor- logspersbureau-d.d. 27 Aug.: Het succes der bondgenooten langs het front van Olytha tot aan den weg Kowel-Cobryn en het aanrukken der Duitschers op de laatste plaats heeft de Russen doen besluiten hun terugtocht opnieuw zooveel mogelijk te bespoedigen. Deze heeft plaats op de spoo 'ijn, die over Minsk naar Smolensk en Moskau voert en aan beide zijdon dezer lijn en wel met de grootste krachtontplooiing om zoo spoedig mogelijk een eventueelen ver cm- vattenden aanval der bondgenooten te ontgaan. POSEN, 2S Aug. (W. B.). Het „Posener Tagebl." meldt: Voor het geheel onder het Duitsch bestuur staande bezette gebied in het oosten wordt een gouverneur-generaal aan gesteld. Als zoodanig wordt genoemd gene raal Van Bezeler. Het civiele bestuur van Polen, links van den Weichsel, zal -ijn zetel overplaatsen van Kalish naar Warschau en zal voortaan geheel Russisch Polen onder zich hebben. (Von Bezeler heeft o.a. Antwerpen ten val gebracht. Red. ,,L. D.".). Take Jonescu over dc Diplomatieke Geschiedenis. LONDEN, 28 Aug. (Part. „Hbld."). Take Jonescu, de bekende Roemeonsche staatsman, machtigt met het oog op de onwaarheden in de rede van den Duifc- schen Rijkskanselier in den Rijksdag de „Morning Post" "tot de volgende verkla ring„In November 1911 deelde Kiderlen- Wachtcr, toen minister van buitenlandsche zaken, hem te Berlijn mede, dat hij ge- wenscht had met Engeland tot een schik king te komen over een beperking der maritieme toerustingen, maar dat hij ver zet ondervond van admiraal Tirpitz, wiens houding door den keizer werd goedgekeurd. Om die reden moest <5© politiek van bewa pening worden voortgezet. In September 1913 betreft, Jonescu wist ;.ls minister van ncn aan Jonescu, dat de maritieme plan nen van Oostenrijk gericht waren tegen Engeland. Toen Jonescu opmerkte, dat Engeland nooit zou dulden dat anderen het zouden voorbijstreven, verklaarde Berchtold dat er een oogenblik zou ko men, dat Engeland, geen dienstplicht heb bend, een tekort zou hebben aan zeelie den en Duitschland eu Oostenrijk de lei ding zouden nemen. Wat de Servisch-Bulgaarsche breuk in 1913 betreft, Jonscu wist als minister van binnenlandsche zaken, welke krachtige po gingen Rusland deed om een breuk te voor komen. Ook wist hij dat het geschil een gevolg was van Oostenrijksche intriges en hij herinnert dat na de breuk op zekeren dag prins Fürstenberg, de Oostenrijksche gezant te Boekarest de ha-ideii wrijvend verheugd zeide: „Wij hebben een goeden slag geslagen". Russische Ministers over (le Voortzetting van den Iririjd. LONDEN, 28 Aug. (R. 0.). De corres pondent van de „Times" te Petrograd pu bliceert telegrammen van minister Sasonof, die verontwaardigd ontkent, dat de Russen twijfelen aan de goede trouw der bondge nooten en die opnieuw de gelofte aflegt, dat de Russische rogeering nimmer vrede zal maken, zoolang nog een vijandelijk soldaat zich op Russisch gebied bevindt. De correspondent wisselde eveneens tele grammen met generaal Polivanof, den mi nister van oorlog. Deze zeide: „Ik kan niet een maand weg, maar anders zou itc gaarne lord Kitchener even ontmoeten, dien ik als verreweg de eerst autoriteit op het ge bied der legerorganisatie "beschouw. Wij zijn nu bezig meer dam twee millioen man in te lijven. Onze legere bezetten geleidelijk de nieuwe posities en de uilslag van de campagne zal niet beslist zgn voor aan staande jaar. Wij hebben goed vertrouwen, dat we Petrograd zullen kunnen bescher men. Onze legere kunnen zonder bezwaar den winter doorstapn. De lichting 1917 is hiervoor gereed en het volgend voorjaar zul len twee millioen man gereed zijn om te velde te trekken." Dc Ontruiming van Brest-Litowsk. PETROGRAD, 27 Aug. (P. T. A.) Mede- deeling van den general en staf: Telegrammen uit Berlijn meldeD, dat de vesting Brest-Litowsk gevallen zou zijn na stormaanval van Duitsche en Oostenrijksch- Hongaarsche troepen. D t bericht is niet juist en bljjkbaar ten- dencieus. Reeds eenigen tijd geleden werd beslist dat een opsluiten ran een garnizoen van 100.000 man in die vesting niet overeenkomstig het doel zou zrjn, dat men zich gesteld heeft. Dientengevolge werd het belangrijkste mate riaal bijtijds naar elders gebracht; do verde digingswerken op den linkeroever van den Boeg boden slechts weerstand om het in cle omgeving daarvan opereerentfe leger gele genheid te geven zich naar het oosten terug te trekken. Toen die beweging was uitgevoerd, wer den de versterkingen en bruggen vernield, terwijl de bezettingen der verdedigingswer ken zich voegden bfij het veldleger, zooals in het legerbericht van den gene ral en staf is medegedeeld. WEENEN, 28 Aug. (Korr. Bur.) Uit het oorlogspersbureau wordt gemeld: Over den strijd van de troepen van gene raal Von Arz bij 'de inneming van Brest- Litowsk worden de volgende bijzonderheden bekend gemaakt. De aanval van dio strijdkrachten werd hoofdzakelijk gericht legen de werken aan teide zijden van den straatweg BiaiaBrest- Litowsk en begon in den namiddag van 25 Aug. Tegen het werk bij Kobylany rukten onderdeelen van de Kaschauer Ronveddivisie op-, tegen dat bij Koroszyn door afdeelingen van de Krakauer infanteriedivisie. De strijd tegen de hindernissen van het eerste werk duurde van 5.45 tot 10.45 's namiddags. On- hevig vijandelijk infanterie- en mitrail- leurvuur moest de tienvoudige rft prikkel draadversperringen met de geweerkolven qji schoppen worden vernield en de tusschen de hmdernisseu aangelegde dichte mijn velden worden overgetrokken. Om acht uur 's avonds werd het opruimingswerk aangevangen en de eerste sbormaanva1, waardoor e.n tusschen- ruimte doorbroken werd, waarna de aanval Of. de keel van het werk werd gericht, hetgeen 'n verwoed bajonet-gevecht ten ge volge had. De rest van de bezett ng vluchtte naar den Boeg. Bij den strijd onderscheidde zich vooral het Kaschauer Honvedinfante- rie-regiment. Na de inneming van hot fort werd de vervolging onmiddellijk door een bataljon ingezet, «lat tegen drie uur in den morgen de door de Russen vernielde bruggen over den Boeg bereikte. Uit het fortbij Koroszyn werd op de aanrukkende troepen een levendig infanterie- vuur geopend. Tegen acht uur '^pvonds werd ook hier den stormaanval begonnen. De be zetting. die hardnekkigen tegenstand bood, kon ook hier slechts door een bajonetaanval verdreven worden. In den vroegen morgen van 26 Aug. drong een Duitsch reserve- korps de werken op het. noordfront, de cila^- del en de stad Brest-Litowsk binnen, welke laatste door de Russen in brand was ge stoken. De grootte van den buit a nog niet vast gesteld. Duitschland cn dc Vcrecnigdc Staten. NEW-YORK,. 28 Aug. (R..0.). De „Evt>- ning Post", Duitechlamls wijziging in de on- derzeecampagne ontledende, schrijft die hoofdzakelijk toe aan de doeltreffende Brit- sche maatregelen tegen de onderzeeërs en aan den wensoh den invloed van Amerika te gebruiken tegenover Engeland. LEIDSCHE BERICHTEN. Mej M. Fruifcman, alhier, is heden in Den Haag geslaagd voor het examen Fransch L. O. UITVOER YAN KAAS. Dour het Rijks Oentraal-Bureau voor den Uitvoer van Kaas is aan alle Kaas-expor teurs, bij het Bureau ingeschreven, dc vol gende circulaire gericht: Wij hebben de eer U te berichten, dat door de Naamlooze Vennool.ohap, Boter en Kaashandel, voorheen M. J. Raadsveld, Kantoor Nieuwendijk No. 32, Amsterdam en den heer H. B. Raadsveld, de Clercq- straat No. 11 te Amsterdam, handelingen zijn gepleegd met kaae bestemd voor bin- nenlandsch gebruik, in strijd met -»e daar voor geldende voorschriften. Wij "erzoeken U derhalve, aan bovengenoemd:» firma's geen kaas bestemd voor het binnenlanclsch gébruik meer te verkoopén. Dengene die itegon ons verzoek in, de bedoelde kaas toch aan deze firma's verkoopt, wordt door heb Rijks Centraal Bureau voor den Uitvoer, van Kaas het recht van export ontnomen. Den hoer I. M. Leman te L-id en is voor het vervolg het recht van export ont zegd, op grond van handelingen niet over eenkomstig de voorschriften van het Rijks Centraal Bureau voor den Uitvoe.; yan Kaas. De heer D. Uithol te Bodegraven, is op denzelfden grond afgevoerd van de lijst van binnenlandsche grossiors. Wij wen- schen dat ook den heer D. Uithol geen kaas, bestemd voor binnenlandsch gebruik meer geleverd wordt. BELASTINGHERVORMING. Een dezer dagen in parlementaire krin gen loopend gerucht, dat bij de in voorbe reiding zijnde belastingli er vorming het En- gelsohe stelsel zou worden g.volgd, met dien verstande, dat speciale heffingen zouden worden voorgesteld ter bestrijding van de uitgaven voor bepaaid onderdee len van de Staatstaak, vindt te bevoegder plaatse geen bevestiging, zoo wordt ons uit Den Haag gemeld. Bekendmaking aan Gezagvoerders van YisM-kersvaartuigcn. Namens den minister van Landbouw, Nijverheid en Hajidel is door de hoofdtor» speotio der Vissckerijen aan gezagvoerders van visschersvaarfcuïgen de navolgende aan schrijving gericht. lste. Indien commandanten van oorlogs schepen der oorlogvoerende mogendheden Nederlandsohe visschers in open zee aan houden en hen inlichtingen vragen, of or dors geven, moet dat onmiddellijk na bin nenkomst in een Nederlandsohe haven wor den gerapporteerd aan den MilitadTeai Commt. aldaar, of, indien aldaar geen com mandant aanweaig is, aan den Water schout, en nauwkeurig worden vermeld'*, het tijdstip waarop en de plaats waar d# aanhouding is geschied, de naam van het betrokken oorlogsschip en zoo nauwkeurig mogelijk don woordelijken inhoud der ge* vraagde inlichtingen of der ontvangen or ders. Met het oog hierop wordt aanbevolen om dadelijk na het gesprek het gesprokene zoo uitvoerig mogelijk op te schrijven. 2de. Uit een mededeeling van de Duit sche regeering is gebleken, dat de neutrali- tedtsmerken op de zijkanten van de sche pen 'geschilderd (als de kleuren der Neder landsohe vlag, de naam van het schip of van het land van herkomst) va«k te kleön zijn, om op eenigen afstand te worden her kend, zoadat dringend geraden wordt dde grootcr te doen schilderen. 3do. Uit een mededeeling van de Duit sche regeoring is gebleken, dat de aanwe- agheid van duiven aan boord der schepen deze ten hoogste verdacht maakt, zoodat strenge maatregelen tegen zulke schepen zullen worden genomen en deze onvermij delijk zullen worden opgebracht. Pestgevallen op Java. Regeeringetelegram betreffende peatge- vallen op Java van 30 Juli j.l. t/m 12 dezer Afdeeling Malang 7 nieuwe gevallen, 8 dooden; Paree 6 nieuwe gevallen, 5 dooden Soerakarta 8 nic«.we gevallen, 7 dooden; Kediri 2ö, stad Soerabaja 1, afdeeling Soe- rabaja 1, Modjokarto 4 en Djombang 2 doo- dolijke gevallen. De Weerbelasiing. Wij hebben, zoo wordt ons uit D:n Haag geseind, gegronde redenen cm aaD te ne men, dat de opbrengst van de in voorberei ding zijnde weerbelasting het aanvankelijk daarvoor geraamde bedrag van een half millioen aanmerkelijk zal overschrijden. In verband met zeer drukke werkzaam heden als gevolg van do tijdsomstandig heden zijn verschillendo Ministe-rs dit jaar niet in de gelegenheid heb gebruikelijKa zomerverlof te nemen, terwijl anderen dit zeer beperkt hebben. STOOMSCHEPEN ROTTERDAMSCHE LL01D. „Ophir" (uitreis) ve.-'rok 27 Augustus van Suez. II0LLA N D»A M E Rï K A -LIJ N „Rijndam" vertrok 2S Aug. van Rotter dam naar New-York en was des cchtends 7 uur 45 in zee; „Sloterdijk" vertrok 28 Aug. van Rotterdam naar New-York en was des ochtends 7 uur 40 in zee. KON. 1I0LL. LLOYD. „Gclria" (thuisreis) arriv. 27 Aug. Falmouth.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 3